Opening 1°- Mei. Japonstoffen. IV Fantasie- en C. Th, BREEBAART, Qomien legende Sullivan, afbraak:, PP** Gekleurde eu Zwart Gewerkte OPENBARE VÊRHÜRiNÖ" N°. 11098 Donderdag 30 April. A". 1895 <§eze (Courant wordt dagelijks, met üitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. PERSOVERZICHT. Leiden, 2!) April. Dinsdag 5 fi'ei, ties avonds te haifacht, Stads-Oehoorzaal te Leitien: EERSTE UITVOERING Goittepii(Sillra) WILLEM VAN ÏPEEEN. 11) AAW l) Katwijk aan Zee. Bslairle rstiictie tot Ni. J.L.CREIJGHTON INLEIDEN BELANGRIJKE VERK00P1NG fc a. s, (Vlei gevraagd: Groole keuze in Kleurenleer. Doiikepsieea 9. C. H. DE JONG. Prachtige Sorteering 1 Hare 60, LBiüBD. HUIALHl KETJZB IN: Fransche en Engelsche VITRAGES. 3237 60 Toezending Stalen franco. m MARE CO, LEU IPCIV. aen Zes. LEIDSCH MfrBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon por 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40 Afzondorlijko Nommersr O.On PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17|. Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 br;rnV'--"-\ Tweede Blad. Hoogleeraren zonder doctors titel. De beer B 0 11 a n d, tot hoogleeraar te Leiden benoemd, bezit niet den doctors titel. Dit kwam tot nu toe slechts zeldzaam voor, en De Standaard neemt deze gelegen heid te baat om er haar ingenomenheid mee te betuigen, dat de katheder zoowel voor autodi dacten ais voor in school gevormde geleorden opensta; doch hieruit wil het blad niet heb ben afgeleid, dat de doctorstitel moet achter wege blijven. Art. 190 der wet op het H. O. geeft den Senaat van elke universiteit het recht het doctoraat honoris causa aan Nederlanders of vreemdelingen wegens zeer uitstekende ver diensten uit te reiken. „Is nu de persoon, zonder bul, op wien men voor een katheder het oog heeft, met-- terdaad een man, wel van autodidactische ontwikkeling, maar nochtans van ongemeene kunde en bekwaamheid, wat ligt dan meer voor de hand, dan dat de faculteit, die hem begeert, aan den Senaat voorstelle, hem het eere-doctoraat te verleenen, en dat hij eerst daarna, alsnu doctor zijnde, worde benoemd. Op die wijze komen beide tot hun recht, zoowel de plicht om het geniale, dat buiten de school ontluikt, te huldigen, als de eisch, om in de school zelve het doctoraat te eeren". Nu doet zich, merkt het blad op, bij de benoeming van den heer Bolland de vraag voor: öf hij werd door de faculteit niot zoo hoog gesteld; maar waarom hem dan be noemd? Wie niet waardig is doctor te zijn, dien kan toch moeilijk de hoogere eere van het professorschap toekomen. Of wel, de faculteit stelt hem zoo hoog, begeert hem, en acht hem den katheder waardig; maar eiliove, waarom zou diezelfde faculteit hem dan niet voor het doctoraat aan den Senaat voordragen? „Elke bedenking, alsof het uitsluitend be noemen van doctoren voor de katheders, aan de geniale autodidacten alle kans op het pro fessoraat zou afsnijden, vervalt hiemede.. En staat dit vast, .dan zal men toch toegeven, dat het iets zonderlings heeft, het doctoraat wel te eischen voor de balie, voor allerlei rechterlijke en civiele betrekking, voor Gym nasium en Hoogere Burgerschool, en het niet te eischen voor den katheder". Onlogisch, ongerijmd acht De Standaard het, dat eenzelfde persoon onbekwaam ver klaard wordt om in zijn vak gymnasiaal onderwijs te geven, maar wel geschikt en bekwaam, om als zoodanig op te treden aan de Universiteit. „Stelde men den verscherpten eisch, dat wie hoogleeraar zou worden bijv. met den eersten graad moest gepromoveord zijn, er zou nog consequentie in liggen, wijl het voor het hooger onderwys den eisch hooger zou stellen. Maar te zeggen: Wie geen doc tor is, mag in dia en die vakkon niet doceo- ren aan een gymnasium; maar hoogleeraar in hetzelfde vak kunt ge ook zonder doctors titel worden", is een averechtsch oordeel". Voor het doceeren der philosopuie vindt De Statidaard in het bezit van het doctoraat een waarborg, in zoover het niet verleend wordt dan na een examen, dat meer dan het vak omvat. En by het verleenen van een doctoraat honoris causa heeft de Senaat wel ter dege toe te zien, of die eisch ook bij den to doctoreeren geleerde tot zyn recht komt. Cloncludeerende, zegt het blad, dat by de benoeming van den heer Bolland ten onrechte de logische eisch is voorbijgezien, dat wie aangesteld wordt, om Hooger Onderwijs te geven, het recht om onderwijs in zijn vak te geven van zijn pairs, d. i. van den Senaat eener Universiteit, in den doctorstitel moet ontvangen hebben. De koninklijke benoeming mist ter verifiêering van wetenschappelijke verdiensten alle inklevende kracht. In een dor „Brieven uit de Hofstad" aan de Arnhemschc Courant lezen we: De heele stad is op het oogenblik vol van de schutterijstandjes, die hier (Den Haag) iederen Dinsdag, den exercitiedag van de plaatselijke wapenmacht der Residentie van Nederland, gansche drommen menschen naar de Maliebaan trekker, om het aan te zien dat gansche benden, meerendeels uit opgeschoten lummels en kwajongens bestaande, door politie te voet en te paard, infanterie en paardenvolk moeten bedwongen en tegen gehouden wordon om de exercoerende schut ters niet te molestöeren en te hinderen. Dat het alkon de heffe des volks zou zijn, die dit schouwspel bijwoont en er zich blijkbaar aan vergast, zooals de Haagsche dagbladen melden, spreek ik op grond van eigen aan schouwing tegen. Verleden Dinsdag heb ik er niet gezien want ik was zelf ook in loco en reken mff in alle bescheidenheid toch niet tot die htffo des volks den Minister van Oorlog noch den officier van justitie, die volgens de berichten te midden van de heffe zouden geschitterd bobben, maar wel een groot getal jongelui van goeden huize, ook jongedames uit hunnen kring, die er blijkbaar een gemeen schappelijk pretje van gemaakt hadden, terwijl men de deftige bewonc-rs van den aristocra- tischen Boschkant voor de open vensters zag, om toch niets van hetgeen aan de overzijde van do gracht voorviel, te verliezen. In een dier woningen scheen er zelfs een kinder partijtje op gevraagd te zyn, althans de lieve jeugd verdrong zich voor de vensters. Nu, over die ongezonde nieuwsgierigheid, die nog meer kwaad op haar geweten heeft dan de kwaadwilligheid in eig<n persoon, zal ik niets zeggenin dit opzicht zijn do menschen toch niet te verbeteren. Ik zeg alleen maar, dat de Minister van Oorlog, indien hij wer kelijk het gebeurde heeft aangezien, toch wel getroffen zal zyn geweest door het feit, dat het eerste wapen van de Nederlandsche armée niet anders dan onder bescherming hare vreedzame oefeningen kan volvoeren. Sterker argument voor opruiming van deze voroudorde, tot niets meer nuttigo instelling kan er wel niet gevonden worden. Jammer maar, dat de generaal zjjn ambtgenoot voor Binnenlandsche Zaken niet op zijne middagwandeling van Dinsdag medegenomen heeft; wellicht was deze dan ook van zyne ongemotiveerde in genomenheid met de schuttery tot beter inzichten bekeerd. De vermelding in de dagbladen, welke officieele personen onder de taliyke bezoekers van de boschlanon, die de Maliebaan omgaven, werden aangetroffen, doet my denken aan een dergelijk bericht, dat ïn een blad van de Hoofdstad te lezen stond, namelijk, dat in de Raadszitting van Amsterdam, welke bestemd was om de beschreven vaderen van de Hoofd stad in de telephoon quaestie de bakende retirade te doen maken, „de publieke tribune vol belangstellenden was, waaronder acteurs en schilders". Waartoe in 's hemelsnaam deze particuliere vermelding? Zouden er ook geen schoei- makers of drogisten, geen renteniers of ververs op de publieke tribune geweest zyn? En waarom die, en de beoefenaars van'andere beroepen en bedryven, die er waren, ook 1 iet uitdrukkelijk vermeld? De Haagscli9 journa listen hadden reden voor hun ecclectisme; de Minister van Oorlog en de officier van justitie hadden R. O. belang bjj de zonder linge 8chutterijhistone en by mogjlijke ver storingen der orde. Maar het is moeilijk te zeggen, welke geheimzinnige hersenwerking den Amstordamschen reporter leidde tot dit maken van een onderscheid, tot dit uit kippen van twee soorten arlisten onder de vele belangstellenden in de telephoonzaken (ook in gemeenteraadsstsn ijes), die de publioke tribune van den Amsterdamschen Raad op dien merkwaardigen Maandag, een echten dies rocantatimis, vulden. Naar aanleiding van de Memorie van Antwoord op de Kieswet van mi nister Van Houten heet het in een ingero iden artikel in De Residentiebode: Als een marmeren beeld staat hij daar, onze Minister van Binnenlandsche Zaken, onwrik baar op het voetstuk, waarop de samen werking der verbondenen van alle partyen hem bij den ontbindingsstryd van 1891 ge plaatst heeft. Onwrikbaar ja, als een standbeeldmaar het oog naar links gericht. Het standbeeld moge naar links zien zoo veel het wil; het levend beeld moge zelfs van zyn voetstuk springen; de Minister moge vergeten willen wat er op 9 Maart '94 en de dagen daaraan voorafgaande is voorge vallen, de ovorwonne.ien van April '94 zijn dat niet vergeten. Waar de Minister met zooveel htoghartig- heid „voorwaardelijk aangeboden steun" af wijst, daar moge bij toezien, dat hun niet de gelegenheid worde gegeven te toonen, dat zy evenmin vergeven hebben als zy \ev- geten zijn. Halen we nog een paar regels aan uit de Amsterdamsche Crtdie aan 1894 haar politieke beteekenis dankt en weer een con servatief orgaan werd. Het blad meent, dat, als de Kamer Van Houtens wet verwerpt, er niot gemakkelijk een nieuwe regeering zal te vinden zijn, die weer kiesrechtuitbreiding op het program zou zetten. „Wy gelooven daarom, dat de geduchte „halsstarrigheid," waarvan in de persorganen sprake is, toch het lot van het ontwerp niet in de waagschaal stelt. De meeste oppositie is wellicht te verwachten by de debatten over het. gemeentelijk kiesrecht. Bedenkelijk zouden wij hot achten, wanneer ten aanzien van dit ontwerp tu3schen regeering en parlement geen overcenstemmiug verkregen werd en de Kamer door verwerping der bepalingen over gemeente kiesrecht, die materie aan den toekomstigen wetgever ter regeling overliet. Ten slotte gelooven wij dat men den Mi nister niet misverstaan moot, waar hij ver klaart „voorwairdelyken steun niet te kunnen aanvaarden." Men zal het best doen, dunkt ons, door die woorden, gelet op het verband met wat daaraan voorafgaat, op te vatten als de weigering van ecnig openlijk of bedekt compromis, waarby deze of gene fractie voor toel ting van dit of dat gewild correctief haar medewerking ruilen zou." Onder herinnering tevens aan ons vorig Overzicht kunnen we zeggen, dat het oordeel over de Memorie tamelijk eensluidend is; te vreden is zoowat niemand er mee. Men las in de Wcstlandschc Courant voor twee jaar en nu weer van appelen en inkuilen. Nu hoort men van appelen en kisten. Do een twijfelde aan een goed resul taat, de ander droomde van rotte, appelen en een dorde viel net in slaap, terwijl by 't be- richtjo las, en dat was jammer, want hy had wat kunnen verdienen. Een vierde zeide niets, haalde do schouders op, toen bij van de zaak hoorde, kuilde een hoop appelen in en maakte van 't voorjaar schoon geld. Waar woont di9 vierde? Zeker ergens op een vierde verdie ping? Hij wil 't niet weten, dan krygt hy geloop en gevraag. Ik heb 't hem afgekeken. Hy maakte eon gat in den grond, 15 duim dieper dan een kist, die gereed stond. Hij deed in die kist een laag of acht op elkaar, onge- knau8de bellefleurs en andere appelen, legde eon deksel op de kist en maakte den kuil dicht. Toen ging bij in huis om een kop koffie te drinken. Zijn buurman had geen deksels voor zyn kisten; die deed hooi op de appelen, maar hij kwam slecht weg, want toen hy in 't begin van April zyn appelen uit den grond haalde, zagen ze er prachtig uit, maar ze smaakten allen naar 't hooi. Zoo heeft men menschen, die 't goed doen, menschen, die 't half doen, en menschen, die hooren, zien, zwygen en niets doen. Dat zijn de buskruitmannen In de vergadering van 27 April deelde het bestuur van de afdeeling Rynsburg van de Algemeene Voreeniging voor Bloembollen cultuur mede, dat zff de zilveren medaille, uitgeloofd door de afd. Rynsburg voor de beste collectie tulpen in het Flora Park te Noordwffk Bionen, toegekend had aan den hoer L. J. Homans voor diens inzending E. T., onder No. 49 Sectie E. By de verloting werden de pryzen gewon nen door de heeren A. De Mooy Jr., W. J. Wolf, P. Van Iterson, A. Van den Eijkel Jz. en W. Van de Vyver. Het onderzoek van de verlofgangers der nationale militie zal voor de gemeente Lisse gehouden worden te Sassenhtim op Zaterdag 13 Juni a. s., des voormiddags te 10 uren. Voor de inschryving der schuttery zal te Oegstgeest meer bepaaldelyk zitting wor den gehouden op Dinsdag 19 Mei a. s. Benoemd is tot onderwyzer aan de school met den Bybel te Hazerswoude (dorp) de heer J. Dyk, te Wolvega. Op uitnoodig.ng van een twaalftal inge zetenen van Rotterdam waren Maandagavond ongeveer 60 personen in het Raadhuis aldaar byeengekomen om de mogelykheid te over wegen van de oprichting van een standbeeld of gedenkteeken voor Maarten Harpertsz. Tromp te Rotterdam in 1898. De burgemeester, do heer F. B. s'Jacob, die zich op hun verzoek bereid had verklaard de vergadering te leiden, sprak oen woord van inleiding tot het plan der twaalf hzeren, waarmede by volkomen instemming betuigde. Toen do burgemeester ten slotte hen, die sympathie voor het ontwerp koesterden, ver zocht had door op te staan hun ingenomen heid kenbaar te maken, bleven slechts een paar van de aanwezigen gezeten, van wie één zich wegens practisc-he rodemn er tegen had verklaard. Er werd dus geconstateerd dat het denkbeeld onder de opgeroepen stad- genooten zeer ruime instemming vond. Op voorstel van den burgemeester werd daarop een commissie van 30 lemn benoemd, die het recht zal hebben zich nog eenigen te assumeeren en welker namen later zullen worden bekend gemaakt. By acclamatie werd de burgemeester tot eerevoorzitter aangewezen, welke benoeming door hem werd aanvaard. (N. R. C.) Htt toenemend gebruik van muntgas meters in de gemeente Utrecht blykt uit do navolgende cyfers, die door B. en Ws. worden medegedeeld als toelichting van een voorstel tot verbooging der begrooting van de gasfa briek, dat Donderdag door den gemeenteraad zal worden behandel!. Den lsten September 1895 waren 26 munt gasmeters geplaatst, den lsten October 67, den lsten November 122, den lsten Decern ber 175 en den lsten Januari 1896 231. Thans is het aantal reeds gestegen tot 556, terwyl 1 ovendien nog 318 van die toestellen zyn aangevraagd. Die aanvragen zullen, vol gens den directeur der gasfabriek, voortdurend toenemen, zoodat in den loop van dit jaar nog wel 700 muntgasmeters zullen moeten worden aangekocht. CORRESPONDENTIE. Een paar ingezon den stukken moesten tot een volgend nommer blyven Jiggen. Vervolg der Advertenticn. van de onder leiding van den Heer SOLISTEN: Mf-j. JEi WETTE 3SK JOV4; (Sopraan). S WA UT (Alt). Do Heer UKI.US (Tenor). JOHAN SCHHIE11 (Bas). AccoiEipnsnnteilr: de lieer UEKRI BKSiEiELJOX. PROGRAMMA. Brautschor 3de acte Lohengrin, "Wagner. "Vioolconcert Allegro-Andante Mendelssohn. voor Koor, Soli en Orkest. Kaarten a f O.Ö9 te bekomen by den Muziükbandelaar JOH. J. EGGERS, Botermarkt. Plaatsbespreking voor houders van blauwe kaarten van af Woensdag 29 April; witte kaarten van af Donderdag 30 April. 3305 33 329S 13 DE DIRECTIE. 2891 9 YAN 3297 13 op Tr(|dag 1 Wei 1SOG, des morgens te halfelf, aan de BïoonnuarEff te Lelden, ten overstaan van den Deurwaarder P, Hm VAN THIEL, van eene aanzienlyke pariy Planken, Binten, Beur- en ILtcM- kof.tjnen, BSangkastcn, Brandhout en wat meer ten verkoop zal worden aangeboden. eene BOEI&KKMEI Sö,niet beneden de 16 jaar. Adres: K. V^X K5.SX, 3259 5 Sehalkwyk by Haarlem. Prima Eoolleer, Eransch Paardenleer, Keicrscl» Kalfsleer, 2669 6 Crooxn S-laec, Croons kid. S3$»a4re®aöar®SÖ»50i •3e®e®£0 3030OSSe»3 .jli Neg 4 Kamers in 't Hotel en 2 Appsr- kmcaécn der Villa's voor bet geheele seizoen TE HUUR. Voorts tegen verminderd larief Kamers en Appartementen tot 1© a 2® Juli en van af 1G en 24 Augu^lus te huur. Restaurant geopend. By voorafbestelling Ehincrs verkrygbaar. 2913 11 A. VAN LEEUW EX. bij inschrijving> De Notaris FRIJLINCK, te Warmoni, zal op Woensdag G Mei 1806, des middags 12 uren, te Sassenheim, in het Logeirn „Het Bruine Paard", ton verzoeke van don Heer W. KOSTER, te Leimuiden, voor den tyd van 10 jaren, aanvangende 25 Mei 1896 en eindigende K-rstmis 1906, bij inschrij ving verhuren: Negen perceelen uitmuntend Bloem bollenland, met Bloembollenschuur en Woon huis, gelegen aan den straatweg te Sassen heim, op het Huis „Ter Wegen", breeder by biljetten omschreven De inschryvingsbiljitten moeten geteekend door den inschryver en 2 borgen, ingel.verd worden vóór des middags 12 uren. Do perceelen zijn in daghuur gedolven on geopperd onder toezicht van den Heer G. BERBÉE te Lisse. Nadere inlichtingen geven genoemde Notaris en do Heer Verhuurder. 3184 24

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 5