ATJEH. Het aanstaand concert Tan „Sempre Crescendo", Dezer dagen z\)n met de gewone mildheid, die men van „Sempre's" bestuur gewend is, do uitnoodigingen tot het Invitatie-Concert van 8 Mei met kwistige hand onder do Leidenaren verspreid. Het is dus volstrekt niet met het doel om tot een bezoek aan deze uitvoering op te wekken, dat wij op dit concert do aandacht vestigen; ook zonder dat zal 't er wel vol zijn, al is het laat in 't seizoen. (Eerst was het concert op 24 April bepaald; door verhindering van de musici uit Utrecht, die sedert een jaar of vier op „Sempre" de blaasinstrument partijen vervullen, moest het verzet worden; toen was eene week lang de zaal niet disponibel wegens de tentoonstelling van „Mathesis", daarna kwam de heer Yan Iperen met diens concert, zoodat het wel 8 Mei moest worden). Maar het is over het programma, dat wij een en ander willen mededeelen. Zijn w\j op „Sempre" bij elke uitvoering gewend, dat ten minste één orkestwerk voor de eerste maal te Leiden wordt uitgevoerd, slechts één keer, by het eerste Invitatie- concert van dit seizoen, bevatte het programma, ten gevolge van Mann's ziekte, alleen oude nummers, en treden dikwijls in „Sempre" solisten van beteekenis voor het eerst te Leiden op, gelukkig maar éénmaal (op dat zelfde Invitatie-concert) veroorzaakte het optreden der soliste, Mlle. Benderdie o. a. door Peter Benoit zeer warm was aanbevolen, teleurstelling: op het concert van 8 Mei zullen niet minder dan 6 werken voor de eerste maal worden uitgevoerd, 4 door het orkest en 2 door de Zangvereeniging „Es-moll", die, zoo als men weet, medewerkt. (Juist 3 jaar ge leden is 't, dat op „Sempre's" Invitalie-con eert een dameskoor optrad, waaruit „Es-moll" is ontstaan). Het orkest speelt N. W. Qadc's romantisch- heroïscbe Ouverture „Michel Angelo,'' in vele jaren hier niet uitgevoerd, tot slot, en verder het stemmingsvolle, hoog-ernstige voorspel tot het 3de bedrijf van R. Wagner's „Mtister- singer von Nürnberg," en twee melodieuze stukjes voor strijkorkest Yan Joseph Mertens, den directeur der Fransche opera uit Den Haag, die zelf de uitvoering zal leiden. Het hoofdwerk van het orkest is eene nieuwe Suite van Massenet, den „charmeur," zooals men hera t9 Parys noemt, en met de uit voering van wiens beide Suites: „Scènes pittoresques" en „Les Erinnyes" Sempre zoo veel bijval vond. Deze 7de, in ons land alleen nog maar in de hoofdstad uitgevoerd, beschryft in vier gedeelten een Zondag in een Elzasch dorp, en geeft do herinneringen weer, die de com ponist aan den Elzas heeft, toen dezo nog Fransch was. In een, aan de partituur toe gevoegde, op het programma overgedrukte Legende vertelt Massenet den iohoud dei- vier deelen. I. „Dimanche matin," het dorp rustig en verlaten, eenige oudjes, die zich in de zon voor hunne deuren koesteren, en de geluiden van het kerkgezang, van tijd tot tyd door dringend naar buiten. II. „Au Cabaret," de beweging om en by de herberg, do boschwachters, die naar den schietwedstrijd gaan, wat een vroolykheid en gezellige gasten 1 In III, „Sous les Tilleuls," een verliefd paartje, dat zich in de lanen van het bosch verliest, zij het hoofd naar hem overgebogen, en fluisterend: Zult ge me altijd liefhebben? En IV, „Dimanche soir," de drukto en levendigheid van het dorp; dansen en liederen van het land, afgebroken door de taptoe, de Fransche taptoe, door tamboers en hoorn blazers aangeheven, on als deze voorbij is, voortzettiug van het feest, door de opgedron gen menigte. Massenet heeft dit, op de hem eigene be koorlijke, soms bedwelmende wijze in teedero of helle kleuren weergegeven. Bovendien bestond het plan om Mann's fantasiestuk „Idealia", voor het 60-jarig ba- staan van „Sempre" gecomponeerd, uit te voe ren; hiervan is afgezien tot het volgend seizoen, wanneer het 65 jarig bestaan van het gezel schap feestelijk zal worden herdacht In de plaats hiervan komen nu twee korte, effect volle gedeelten uit Mann's nieuwe (3de) Suite, die de vorige week voor de eerste maal op het concert der Maatschappij „De Toekomst", in D;n Haag, met voel bijval werden uit gevoerd. „Es moll" zingt, alles met orkest, het Ciga- rières koor uit „Carmen", waarvan deuitvoe ring op een der eigen concerten van dezo vereeniging door den muziekverslaggover Mr. E. zoo bijzonder geprezen werd; op ver zoek van „Es-moll" zelf en van velen uit het publiek Mann's jonge-meisjes koor uit aMelaenis", door do My. tot Bev. der Tk. met goud bekroond; het Spinlied uit Wagner's „Fliegende Hollander", en, voor de eerste maal in Nederland, eon verrukkelijk teeder, kleurrijk geïnstrumenteerd werkje van Emma nuel Ghabrier„a la Musique", waarin door eone élève van Spoel de sopraan-solo zal ver vuld worden. Deze jongedame treedt nog afzonderlijk met twee liederen op. Als instrumentaal-solist zal zich de praeses van het gezelschap, de heer Patijnde com ponist van den piltigen, degelyken Maske- rade-marsch van het vorig jaar, doen hooren, in het „Caprice" van Mendelssohn met orkest èn een drietal kleino nummers voor klavier. Hoewel het programma vry uitgebreid is, z\ju de nummers alle van korten duur, zoodat het concert, te balfacht aanvangende, zonder onvoorziene omstandigheden te halfelf zal geöindigd zijn. Het is te verwachten, dat deze uitvoering „Sempre's" 65ste levensjaar waardig zal be sluiten. Ook voor het volgend seizoen —men weet dat Mann, trots zijn werkkring te Am sterdam, directeur blijft zyn do plannen reeds gemaakt. Het weder optreden van den Italiaanschen violist Seralo, die hot vorige concert furore maakte, het optreden van een Paryscho zangeres MilePregidie voor eenige weken het publiek der grooto Nederlandsche steden in verrukking bracht, van onzen be roemden landgenoot, den violist Johannes Wolffuit Londc-n, en den gevierden bariton Orelio, is zoo goed als zeker. Gemeenteraad van Kocterwoude. De gistermorgen gehouden zitting, waarvan wo in ons vorig nommer een btknopt verslag gaven, werd te tien uren geopend door den burgemeester in tegenwoordigheid van alle leden, behalve de heeren Yan Outeren en Hoogeveen. Nadat de notulen waren voorgelezen en gearresteerd, kwamen de volgende ingekomen stukken ter tafel: a. Missive van Ged. Staten, meldende, dat de rijksbijdrage in de kosten van het open baar lager onderwijs voor 1S96 bepaald is op f 850. b. en c. Missives van genoemd college, bevattende goedkeuring van do algemeen© politieverordening en van de besluiten tot af- en overschrijving, begrooting 1895, tot een bedrag van f 352. d. Meedeeling dat van de Provincie f 80 is ontvangen als bijdrage in de verpleegkosten van een krankzinnige. e. Proces-verbaal van kasopneming by den gemeenteontvanger, dato 21 April, toen f 5278.06 in kas was. f. Berichten van de armbesturen, dat zy geen bezwaren hebben tegen de door B. en Ws. vastgestelde kiezerslijsten, die door don Voor zitter gesloten zyn. g. Request van de aanwoners van den Ylietweg, waarin deze wijzen op de vele on kosten, die het zenden hunner kinderen naar de openbare lagere school te Voorschoten hun veroorzaakt, zooals het veergeld; reden, waarom zij den Raad verzoeken, te bewerken, dat hun kinderen kosteloos worden overgezet. B. en Ws. hebben dit verzoek besproken, doch zyn nog niet tot een resultaat gekomen, wyl hun do noodige gegevens nog ontbreken. De Voorzitter gelooft echter, dat hun verzoek niet voor inwilliging vatbaar is, wyl reques- tranten, op een enkele uitzondering na, hen betreffende, die juist tegenover Voorschoten wonen, hun kinderen evengoed naar de school in de Heerenstraat kunnen zenden. De heer Pieterse bevestigt dit, er tevens op wijzende, dat requestranten allen in het bezit zijn van een bootje, waarmede zy hun kinderen kunnen overzetten. De heer Lageröerg gelooft, dat het aantal kinderen, dat voor vrijen overtocht in aan merking zou kunnen komen, hetzij omdat hun ouders onvermogend zijn, hetzij omdat ze dichter by Voorschoten dan by de Heeren straat wonen, een of geen is. Op de vraag van den Voorzitter, of de Raad nu dadelijk wil besluiten, om op het verzoek afwyzend te beschikken, zegt de heer Endtz eerst te willen onderzoeken, of er ook kinderen zyn, zooals die van arbeiders, voor wie termen aanwezig zyn, om hun vrijen overtocht te geven. Besloten wordt het request te renvoyeeren naar B. en Ws fen line van praeadvies. h. Request van den heer A. A. Graaf van Limburg Stirum, om hem met ingang van 1 Januari 1897 voor een tydvak van 21 jaren weder in huur af te staan de St.-Nicolaaslaan, doch tegen den verlaagden jaarlykschen huur prys van f 10, en zulks omdat sinds den aanleg van den nieuwen Binnenweg het verkeer van rijtuigen door die laan belangrijk is verminderd en hiermede ook de opbrengst van het veer voor rijtuigen. B. en Ws. geven den Raad in overweging, den huurprijs op f 25 to bepalen, op grond, dat er ten gevolge van het minder verkeer van voertuigen minder onderhoudskosten gevorderd worden. De heer Pieterse merkt hierby nog op, dat het verkeer van voetgangers, vooral des Zondags, toegenomen is en hierdoor het veer voor voetgangers meer oplevert, vooral ook, omdat het veergeld is verhoogd. Besloten werd overeenkomstig het voorstel van B. en Ws. i. Plan (ingezonden door den ondernemer, den heer W. H. Gebhardt) voor den verderen aanleg van de Ryndyksche straat en verzoek om vaststelling der rooilijn. Gehoord het advies van den gemeente-op zichter, stellen B. en Ws. voor, de rooilijn te bepalen overeenkomstig de situatie der straat. Aldus werd besloten. j. Verzoek der wed. Van Leeuwen, om vaststelling der rooilijn voor een perceel aan den Hoogen Ryndyk. B. en Ws. achten het vaststellen van zulk een lijn ondoenlijk, als staande het gebouw geheel op zichzelf. Hun voorstel, om dit aan de belanghebbende zelve over te laten, keurt de Raad goed. k. Een zelfde verzoek als boven bedoeld van L. Dolle L.B.z. in de Weipoort. Overeenkomstig het voorstel van B. en Ws. wordt besloten, de rooilijn vast te stellen in do richting der bestaande. I. Beschikking in zake de pomp in het dorp (reeds door ons vermeld.) m. Voorstel van B. en Ws. om mej. Kooy, vroedvrouw, in haar functie als zoodanig te continueeren. De Voorzitter zegt, dat de vroedvrouw telken jare voor een jaar, ingaande met 1 April, met die fuuctie wordt belast, doch dit thans niet is geschied ten gevolge van het verzuim harerzijds om herbenoeming tijdig by den Raad aan te vragen. Spr. deelt mode, dat zy daarover hem haar verontschuldiging heeft aangeboden en alsnog om herbenoeming heeft verzocht. De heer De Lange vraagt, waarom mej. Kooy niet evenals de gemeentegeneesheer voor onbepaalden tyd, tot wederopzeggens wordt benoemd. Ware dit het geval, dan zou een onregelmatigheid als deze niet zyn voor gekomen. De heer Lagerberg zegt, dat er omstandig heden kunnen zyn, die het gewensebt doen achten, slechts voor één jaar to benoemen. By zou wel eens willen weten, hoeveel accou- chementen door mej. Kooy in de laatste twee jaren zyn verricht en gelooft zeker, dat ieder accouchement, door elkaar genomen, der gemeente f 25 kost. Hy zou het gewenscht achten, hiernaar een onderzoek in te stelleD, alvorens te beslissen. De heer De Lange vindt het beter, mej. Kooy in haar functie voor een jaar te con tinueeren, om dan, na een onderzoek in den door den heer Lagerberg aangegeven zin, by do begrooting voor 1897 voorstellen te doen in betrekking tot deze zaak. De heer Endtz vraagt, waarom do heer Lagerberg niet vroeger met zyne bezwaren is gekomen, waar hij spreekt van de beide laatste jaren. De heer Lagerberg merkt op, dat hy gezegd heeft, te willen weten, hoeveel patiënten de laatste twee jaren door mej. Kooy geholpen zyn, en dat mej. Kooydoor niet tydig een verzoek om continuatie in te dienen, niet spreker do schuld draagt, dat hy niet vroeger deze zaak ter sprake heeft gebracht. Z. i. was mej. Kooy verplicht geweest, een schriftelijke aanvrage tot den Raad te richten. De Voorzitter gelooft, dat het verzuim van mej. Kooy nu niet van dien aard is, dat men haar hiervoor zoo mo,et straffen. De heeren Endtz en Lange zyn van het zelfde gevoelen.Laatstgenoemde raadtnogmaals aan, een beslissing in den door hem aange geven zin te nemen. Spr. zegt: „wy schermen nu maar in de lucht." De heer Lagerberg„Dit is volkomen onwaar." De heer Lange: „Neen, maar ik." Ten slotte neemt de raad een beslissing overeenkomstig het voorstel van den Voorzitter, gesteund door den heer Do Lange. Lang en breed werd vervolgens gediscussieerd over het voorstel van B. en Ws., ora de verdere levering van grind voor dit jaar ondershands te gunnen aan zekeren heer Quak, om het volgende jaar dio leverantie publiek aan te besteden. Naar aanleiding van dit voorstel vroeg do heer Endtz voorlezing van de correspondentie met den heer Quak en van de verschillende prijsopgaven van andere handelaars in grind. Uit een en ander bleik, dat de heer Quak eerst tegen geen lageren prys dan f 1.70 per M3. grind wilde leveren, doch later voor 1.46s, nadat hem uit een schryvt>n van B. en Ws., die per advertentie prijsopgave hadden gevraagd, gebleken was, dat zekero heer Borger grind wil leveren voor f 1.47. De heer Endtz noemt het een onsolide handel wyz9, om met de verkregen prijsopgaven den heer Quak in kennis te stellen, ten eind3 van hem een lageren prys te bedingen. Spr ge- gelooft, dat een dergelijke handelwijze wel in het dagelyksch leven voorkomt, maar meent, dat een gemeentebestuur, een lichaam, zich zoo niet mag gedragen. Ook de heer Lange acht het een minder gewenschte handelwijze, gebruik te maken van prijsopgaven om by een ander nog tegen lageren prys klaar te komen. De heer Lagerberg zegt, dat dit honderden malen gebeurt en vraagt of men dan niet aan iemand, als de heer Quak, die de gemeente steeds solide behandelde, de voorkeur mag geven, louter omdat het gemeentebestuur een lichaam is? De heer Endtz zegt, dat dit ongerechtvaar digd is na een correspondentie als de ge voerde. Loyaler zou hy het vinden, indien men de levering aan den heer Quak voor f 1.70 gunde. De heer Lagerberg zegt, dat de heer Quak goede waar levert en men hiervan by andere leveranciers niet zeker is. De lieer Endtz zegt, dat dit geen afdoend motief is. Blykt de leverantie niet aan de gestelde eischen te voldoen, dan kan men ze immers afkeuren. De Voorzitter merkt op, dat B. en Ws. den heer Quak met de ingezonden prysopgaven in kennis hebben gesteld, om zyn bewe ring te weerleggen als ware voor geen lage ren prys grind te leveren. Met 7 tegen 2 stemmen, die der heeren De Lange en Endtz, besluit de Raad overeen komstig het voorstel van B. en Ws. Ten slotte kwam aan de orde het advies van B. en Ws. in zake het verkrygen van goed drinkwater aan den Hoogen Ryndyk. B. en Ws. stellen voor, dewyl door middel van een vilter geen goed drinkwater uit den Ryn te verkrygen is, over te gaan tot het doen slaan van een nortonpomp. De heer Endtz zou gaarne willen weten, of de wethouder Lagerberg zich met dit voor stel vereenigt, opdat zich niet het geval voor doe als een vorige maal, toen de heer Lager berg met een ander voorstel ter tafel kwam, dan de voorzitter reeds namens het Dagelyksch Bestuur by den Raad had ingediend. De heer Lagerberg zegt, geen bezwaar tegen het voorstel van B. en Ws. te hebben, nu hem gebleken is, dat op geen andere wyze bevredigende uitkomsten zyn te verkrygen. Hy zou echter gaarne de wyzo van uitvoering aan het Dagelyksch Bestuur zien overgelaten. Hiertegen bestaat by den Raad geen bezwaar, zoodat het voorstel van B. en Ws. met alge- meene stemmen wordt aangenomen. Hierna, te ruim halfeen, ging de Raad tot een geheime zitting over ter behandeling van het kohier van den hoofdelyken omslag. De „Tel." ontving heden het vol gende telegram uit Indië: Marechaussees verrasten de ben- ting Tateh nabij Toeng Koep met groot succes. De vijand kreeg zeven dooden. Wij namen vijf man ge vangen. Onzerzijds één licht gewond. Aan een particulieren brief uit Atjeh, giste ren ontvangen, is het volgende ontleend. Hij is geschreven door eene dame, de vrouw van een hoofdofficier, in het kampement van Nesoeh, by Kotta-Radja. De brief bevat, zooals men ziet, nieuwe byzonderhoden over Oemars verraad. Nesoeh, 28 Maart. Morgennacht (29 Maart) gaan ze met een groote troepenmacht uitrukken, bestaande uit het 3de en 12de bat. en de noodige artillerie en cavalerie. Ik hoor van de lui zeggen, dat er, als het tot een botsing komt, verwoed ge vochten zal worden. Toekoe Djohan zal mee gaan met 2000 man. Het is hier een herrie van belang en, zoo als het gewoonlijk gaat, windt do een den ander op, vooral de dames. 29 Maart (Zondagavond). Stel u voor wat verschrikkelijks er gebeurd is. Van middag haifvier werd P. opgeklopt, dat er onraad was. Je moet weten, dat er van ochtend conferentie was bij den generaal, waar besloten werd, dat morgenochtend vyf uren de tro?pen zouden uitrukken. Toekoe Djohan zou van middag gegaan zyn, om haifvier. Daarvoor zou een extra-trein hem van Lam-djamoe halen, maar de Gou verneur kreeg nog te voren om twee uren bericht, dat Toekoe Djohan ons wilde ver raden en morgen allen in de pan hakken. Gelukkig, dat het bytyds uitgekomen is. Anders zou er morgen niets van ons overge bleven zijn. De kans om ons te verraden deed zich nu zoo mooi voor. Hy ontving reeds vóór het uitrukken f 50,000, 1000 geweren, 100,000 patronen, enz. ïn plaats dus van morgenochtend, vertrok ken hedennamiddag drie uren al de bataljons naar buit-n, om de posten te bezetten, daar hy van middag reeds zijn moordplan wilde ten uitvoer brengen. Het was een herrie van belang. Alle troepen zyr. weg, behalve bet incomplete 14de bataljon, doch dat staat gereed om op het minste sein óók uit te rukken. Te Biloel gaan aanhoudend lichtkogels op om hulp, doch die post is niet te bereiken. Iiet is gelukkig, dat we nu heldoro maan hebben. Er heerschte een groote angst onder de dames, en velen maken zich gereed om van Nesoeh naar den Kraton te vluchten. Maandag, 31 Maart, 's ochtends. Gisteravond zyn door het 14de bat. de wachten om Nesoeh verdriedubbeld. Biloel is ingesloten. Luit. Zydveld is van nacht gewond, met nog een zyner vrienden. Gistermiddag hebben zy naar Batavia getelegrapheerd om 2 bat. Als die nu direct den volgenden ochtend vertrekken en dat zal - kunnen zy Donderdag hier wezeD. Op 't oogenblik zyn kinderen incluis bezig een palissadeering om Nesoeh te maken. Dinsdag-ochtend. Allen zyn overspannen. Van nacht £yn twee officieren gesneuveld, waaronder luit. Vuyk, van de marechaussee. Lam Koenjit is ook omsingeld. Men is steeds bezig Nesoeh te versterken. Den geheelen nacht hebben zy aan die palissadeering gewerkt en groot geschut is om Nesoeh geplaatst. Ziezoo, nu zitten wy hier in afwachting van de dingen, die komen zullen, en op troepen te wachten. Men zegt dat morgen een bataljon uit Padang hier verwacht kan worden. Voor Oleh-Leh zyn we bang. Er liggen in de lagune sloepen met gewapende mariniers. Enfin, van alle kanten zyn wo omsingeld. Nu hoor ik, dat ook alle buitenposten omsin geld zyn. Wy zullen het hier wel uithouden, daar men alle mogelyke maatregelen heeft genomen. Gemengd IVietvs. Men schryft ons: Sinds de go- meente-verordening te Leiden op het vervoer van vleesch en den handel in dit artikel krachtig in werking is, hebben in den om trek van Leiden verdachte slachteryen haar bergplaatsen van doode kalveren, enz. ge vestigd. Zoo is het thans den brigadier der Ryksveldwacht en N. A. Oudshoorn, onbe zoldigd Ryksveldwaehter, beiden te Leider dorp, wederom gelukt eene geheime slachtery of uitbinderij te ontdekken by Petrus Van der G., naby den Hollandschen Spoorweg, aan de Haarlemmertrekvaart, welk huisje met schuur aan den weg alleen staat onder de gemeente Leiderdorp, naby Oegstgeest, en waaruit het vleesch by daartoe gunstige ge legenheid in Leiden wordt gebracht. Door hen is in beslag genomen een scha- pekop, welko bedorven was, en nog meer vleesch. afkomstig van een dopd kalf. hetwelk op last van den Rfiksveearts to Leiderdorp en onder toezicht van politie is begraven. Een woord van lof komt den beambten toe, daar z(j steeds in het belang dor gezondheid krachtig optreden. Van een on ander is proces verbaal opgemaakt. In den afgeloopen nacht is uit eeno weide in den Broekpolder, onder de gemeente Warmond, toebehoorende aan J. Van Ryn aldaar, een schaap ontvreemd. Na dit eerst daar den hals afgesneden te hebben, is het dier vervolgens blykbaar per schuit vervoerd. Te Hillegom is gisteren opde boerenhofstede vin den heer N. Nelis h?t mond- eri klanwze.r uitgebroken. Hedennacht werden een 30 stuks vee afgemaakt. - Mon meldt ons uit Alfen: By den kherenbleeker F. Van H. waren in den laatsten tyd verschillende voorwerpen ver mist, zonder dat men kon te weten komon, waar die gebleven waren. Heden gelukte het der politie een gehuwde vrouw, die op do bleekery werkte, tot bekentenis te brengen, dat zy de vermiste voorwerpen, waaronder ook goud en edelgesteenten, had weggenomen en verkocht, terwyl van de opbrengst sterke drank werd gekocht. De eisch t e g e n d e n H a a g s c h o n klompenschutter is f 55 boeten wegens ver schillende overtredingen. De conclusie van eisch, die aan den schuttersraad schriftelyk wordt ingezonden door den auditeur, is, over eenkomstig art. 41 van het ken. besluit van 1S29 betreffende de schuttersraden, ter kennis gebracht van den beschuldigde. De uitspraak van den schuttersraad zal in de volgende week geschieden. Omtrent de 1-Meibeweging in Den Haag kan het volgende worden mede gedeeld: 's Morgens te negen uren samen komst in „Walhalla" voor ben, die Diet wer ken 's middags te twaalf uren openbare vergadering; spreker: Luitjes, van Zwolle, 's Avonds te balfacht samenkomst der verschil lende vakverenigingen op de Varkenmarkt, om van daar gezamenlyk op te wandelen naar het „Casino," alwaar 's avonds te halfnegen een groote meetiog, toegankeiyk voor tien cents, wordt gehouden, waarvoor als sprekers zyn aangekondigd Luitjes, van Zwolle, en Gestman, van Amsterdam. De Haagsche schuttery. Het optrekken van een bataljon der schuttery gistermiddag uit het Voorhout naar het oefe- ningsveld in de Maliebaan te 's Gravenhage werd gekenmerkt door de aanwezigheid van een groot aantal nieuwsgierigen, ofschoon niet zoovelen als de vorige week. De politie bege leidde de schutters tot het Malieveld, alwaar een geheel eskadron huzaren het oefenings terrein afzette. Ditmaal was de weg langs de stoomtram en de Boschlaan voor het publiek afgesloten door de huzaren, die ook eenige- steenhoopen by in aanbouw zynde huizen aan den Benoordenhoutschenweg bewaakten. Alleen aan twee zijden dus, in de eerste Bosch laan en langs de achterzijde van het Malie veld, konden de toeschouwers naar de oefe ningen kyken. Tegen het einde van de oefening werd aan d9 Oostzijde van de Maliebaan een dronken man onder sterk politiegeleide naar de wacht aan de Boschbrug gebracht Het aanbrengen van dien arrestant veroorzaakte een opstootje onder de opdringende menigte. Aan den ingang van de Maliebaan werd toen een steen geworpen naar de huzaren, die daarop de ruimte tusschen die plek en de Boschbrug schoonveegden. Onder het publiek ging men toen aan het uitjouwen van de gewapende macht, die inmiddels versterkt was met de grenadiers van de hoofdwacht, die naar buiten waren gerukt. Een huzaar, die door een groep mannen werd lastig ge- vallen, zwaaide duchtig met zyn sabel en moest dit nog eenige keeren herhalen. De politie had inmiddels het terrein voor de Boschbrug doen ontruimen van de wan delaars en toen er een werkman, die verzet - ploegde, in arrest werd genomen, moest zy het opdringend volk met wapenstok en sabel uiteenjagen, waardoor eenige klappen werden uitgedeeld, die hier en daar goed terecht kwamen. Na dit incident kwam het schuttersbataljon uit de Maliebaan naar het Voorhout marcheeren, welke aftocht ditmaal in de beste orde ge schiedde, ten gevolge van de doeltr-ff.nde maatregelen onder leiding van den commissaris van politie, den heer Dietz, en don eskadrons- commandant, ritmeester Van Lilaar, genomen en hierin bestaande, dat een breede ruimt6 voor het hoofd van het marcheeronde bataljon werd vry gehoudendat een aantal huzaren langs de gelederen waren verdeeld en een sterk peloton aen trein sloot. Bovendien werd by de halt in het Voorhout niemand op liet verhoogde voetpad toegelaten, en werd don bataljons-commandant door de cavalerie by het afdanken van dc schutterij vryheid van beweging verzekerd. Het uiteengaan der schutters geschiedde dan ook onder betrekkelijke stilte. Toen da schutters reeds ontslagen waren, ging er ge schreeuw uit de menigte op. Men meldt uit Rotterdam: Heden nacht omstreeks 12 uren was de lucht boven het eiland IJselmonde rood gekleurd. Aan den Schulpweg te Charlois, ongeveer drie kwar tier gaans van Rotterdam, stonden een vlas schuur en twee woningen van de weduwe Groenenboom in lichterlaaie. Om halftwee waren zy geheel door het vuur vernield. Een en ander was gedeeltelyk verzeker*. De brand werd gebluscht door brandspuiten uit Rotterdam, Katendrecht en Charlois. Een doovo man en vrouw werden met moeite gered.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2