trent vrouwenkiesrecht en evenredige ver tegenwoordiging heeft verdedigd en nog voor staat, al brengt h(j dn vraagstukken thans niet ter sprake. De minister kan geen voor waardelijk aangoboden steun aanvaarden en bij bepaalt er zich toe, do opneming der nieuwo kiezers te bepleiten zonder aan hun intrede zoogenaamde „correctieven" te verbinden, die de waarde van het hun toe te kennen, en ook door alle partijen toegezegde recht zouden kunnen verminderen. In zijn geheel genomen is de strekking van bet ontwerp, alle vormen van corruptie te beperken en de goede volks gewoonten ten onzent op electoraal gebied te bewaren. Ook het gewijzigd ontwerp handhaaft den eisch, dat wie zijne belastingen niet heeft be taald, geen kiezer kan worden. Door eeno aangebrachte wijziging kunnen de gevolgen van verzuim echter nog tot 7 Waart worden opgoheven. "Wat do schaal der huurprijzen betreft doet de minister opmerken, dat die thans, behalve in de beide laagste klassen, nagenoeg over eenkomt met de schaal, welke door den minister van financiën is gevoegd bij het ont werpen der wet op het personeel en door de Staten Generaal is goedgekeurd. De vraag of het noodig ie aan verhuurders van woningen by deze wet de byzondere verplichting op te leggen, om de administratie in te lichten omtrent den huur pry's der woning en het by hen door aanvragers van kiesrecht verdiende loon, wordt door den minister ont kennend beantwoord. Gereedelijk geeft hy toe, dat uit het bezit van een bepaald inkomen, niet in alle gevallen een gelyke mate van welstand kan worden afgeleid. De beperking tot pensioenen, verleend door een openbare instelling, wonscht de minister te behouden, omdat alleen deze voor een voudige controle vatbaar zyn. Eveneens behoudt de minister het kon teeken „bezit van eene inschryving op de Grootboeken der Nationale Schuld of van een Inleg in de Rykspostspaarbank." Wat de capaciteiten aangaat, is do Regeering >iet bereid, het initiatief te nemen tot aan* filing der categorie met allen, die een louter van rogeeringswege geregeld examen afleggen. Eene afzonderlijke bepaling tot toekenning van het kiesrecht aan geestelyken en predi kanten is, by de ruime gelegenheid, welke de gestelde kenteekenen aan de personen van die positie bieden tot het bekomen van kies recht langs verschillende wogen, overbodig. Den leeftyd van 25 jaren wonscht de minister voor het kiesrecht te behouden. Onderscheid to maken tusschen gehuwden en ongohuwden van denzelfden leeftyd fchynt don minister gezocht en niet te rijmen met de bepalingen der Grondwot. Ten slotte doet de minister opmerken, dat het ontwerp uitging van de veronderstelling, dat de nieuwe regeling der Personeele be lasting één dienstjaar in werking zal zyn, alvorens de nieuwe kieswet zal worden toegepast. Nu dit uitzicht vervallen is, ten gevolge van de beslissing over het amende ment-Kolkman c. s., dat strekt om het tyd- stip van invoering van de eerstgenoemde regeling nader by de wet te bepalen, zal alsnog een nader voorstel tot invoering aan de goedkeuring der Staten-Generaal moeten worden onderworpen. Het gewijzigd kieswet-ontwerp, ingediend by nota van wyziging, houdt daarmede rekeniDg. De organieke bepalingen houden verband met de nog in te voeren wet op het perso neel, doch in de overgangsbepalingen wordt do noodige voorziening voorgesteld om aan het voorgedragen stelsel eene biliyke toe passing te verzekeren in het jaar van invoering, waarin nog geeno gegevens, aan de nieuwe belasting op het personeel ontleend, beschik baar zyn, terwyl tevens gezorgd wordt, dat voor het geval, waarvan ook de mogelykheid moet worden ondersteld, dat de invoering dier nieuwe belasting niet geiykty'dig met de nieuwe kieswet geschiedt, zonder nadere wet- telyke voorziening regelmatig en zoo good mogelyk in de verkiezingen voorzien wordt. Overeenkomstig deze beginselen wordt voor gesteld: a. tot en met het jaar van invoering dor nieuwo Personeele belasting de aanslag in het oude personeel te begrijpen onder de belastingen, bedoeld in art. la van het ontwerp; b. degenen, die deze belasting niet hebben betaald, wanneer de kiezersly6t wordt opge maakt, niettemin bevoegd te verklaren het kiesrecht aan te vragen. By Nota van wyziging wordt voorgesteld art. 1 te lozon als volgt: l De loden van de Tweede Kamer der Staton- Generaal worden gekozen door de mannely'ke ingezetenen des ryks, tevens Nederlanders, cie den ljtftyd van vyf en twintig jaren heb ben bereikt, voor zoover zy over het laatst- verloopen dienstjaar in eene of meer der Ryks directo belastingen zyn aangeslagen, hot te dier zake verschuldigde vóér of op den lsten Haart voldaan hebben, en cu over het volle laatstverloopon dienstjaar zyn aangeslagen in de grondbelasting voor een bedrag van ten miusto een gulden, in de ver mogensbelasting, in de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten of naar een of meer der vyf eorsto grondslagen van de personeele belasting, zooals die is geregeld by de wet van 16 April 1896; of t b. indien zy niet overeenkomstig het be- paalde sub a zyn aangeslagon, voldoen aan eeno der volgenclo voorwaarden: lo. dat zy als hoofden van gezinnen of als 'alleen wonende personen op den Sisten Januari sedert den lsten Augustus van het vorige jaar bewonen, krachtens huur, eenzelfde huis, of een ge deelte van eenzelfde huis, waarvan, met of zonder bybehoorenden grond of lokalen en bygebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkeiyko huurprys, per week berekend, ten minsto hesft bedragen do som, voor de ge meente of het gedeelte der gemeente, waar het huis gè'legen is, vermeld in de by deze wet gevoegde tabel; of, krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur, eenz:lfdo vaartuig van ten minste 30 kubieke meter; 2o. dat zy op den 31sten Januari sedert den lsten Januari van het laatstverloopen jaar by dezelfde persoon, onderneming, open bare of byzondero instelling in dienstbetrek king zyn en als zoodanig ovor dat jaar een inkomen hebbon genoten als voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zy wonen, is vermeld in de by deze wot gevoegde tabel of dat zy op den lsten Februari in het genot zyn van een door eene openbare instel ling verleend pensioen van gelyk bedrag; met dien verstande dat voor hen, die in beide gevallen verkeeren, zoo noodig, ter be reiking van het vereischte bedrag, het inko men en het pensioen worden samengeteld: 3o. dat zy op den lsten Februari sedert één jaar den eigendom met recht van vrije beschikking bobben van ten minste ICO (nominaal), ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste f 50, ingelegd in do Rykspostspaarbank; 4o. dat zy hebben voldaan aan de eischen van bekwaamheid, door of krachtens do wet gesteld, voor de benoembaarheid tot eenig; ambt, voor de vervulling van eonige betrek king of voor de uitoefening van eenig bedryf of beroep. Gemengd Nieuws. Den 24 sten April a. s. zal de hier ter stede welbekende heer A. Hakbyl zyn 85ste levensj iar intreden. Gedurende 64 jaren was hy in dienst der familio Yen Siebollals rentmeester op do kweekery „Nippon" onder Leiderdorp en sedert enkele jaren geniet hy thans rast. In zyn werkkring als gevolmach tigde in aangelegenheden betreffende den tuin van den heer Yon Siebold mocht hy zich in de genegenheid en achting van genoemde familie verbeugen, dio hy steods trouw en met toewyding heeft gediend. In hetz-h'de jaar, dat juist de honderdjarige geboortedag van den beroemden jonkheer Ph Fr. Yon Siebold gevierd wordt, valt ook de 84ste ge boortedag van diens wakkeren, veeljarigen dienaar, hetgeen wij daarom niet onvermeld vourby wenschen te laten gaan. In 't laatst der vorige week werd de heer S. op den Sloterweg by den Kruisweg te Haarlemmermeer 's morgens om halfelf, rydende op een fiets, door een landlooper bij de jas gegrepen en "om 3 centen gevraagd. Na dien man eenige krasse woorden te hebben toegevoegd, liet by los, waarop hy zich met een bij hem zynden kameraad verwijderde. Een postbode verzekert, dat hij in zijn wyk op één dag 84 landloopers of bedelaars heeft ontmoet. Te Oud-Ad e, in de gemeente Alkemade, is in den ouderdom van 84 jaren overleden de wed. M. Loogman. Dezo gebeur tenis vindt hare merkwaardigheid hierin, dat de overledene de laatst overgeblevene was van een vierling. By de oefening der Haagscho scbuttery zou heden de Maliebaan door 50 huzaren worden afgezet. "Waarom juist klompen gekozen worden by do Haagsche schuttery-oefeningcn, vindt volgens de Haagscho kouter der „Prov. Gron. Crt." blykbaar zyne reden in eene zon derlinge uitdrukking van het reglement. Het schynt wel, dat do bevelhebber der Haagsche schuttery beter met den degen dan met de pen kan omgaan, althans het reglement bs- paalt, „dat do schutters uitsluitend ter exer- ciüeplaats mogen verschynen mot schoenen uit een stuk." Het gebeurde menigmaal, dat de eone schutter bottines met knoopjes droeg, do andere zich vertoonde in schoenen met neusjes en een derde woderom een ander model aan zyne voeton had. De krygshaftige kolonel, die aan zyne schuttery verknocht is als Romeo aan Julia, heeft aan die schoeisel fantasieën een einde willen meken en toen het bevel afgekondigd, dat de schutter slechts „schoenen uit één stuk" dragen mocht. Men begrypt do bedoeling, al is de gekozen uit drukking ook onnauwkeurig. Dat gaf echter den onwilligen vrij spel, en vermoedelijk bob ben zu geredeneerd, dat een klomp immers de onovertroffen oplossing van een houten „schoen uit één stuk" is. Men schrijft aan hot „Utr. D b 1." uit Rotterdam: De nieuwe bootwerkersbond, die onder socialistische leiding staat, gooft ook een eigen weekblad uit, onder don titel „De Boot werker". In dit blad wordt gezegd: „Wy staan aan den vooravond van de toepassing der nieuwste machinerieën in ons bedryf, die hot grootste gedeelte van uwo kameraden op straat zullen zetten, dat wil zeggen: u met vrouw en kinderen tot den hongerdood doemen." Aldus ruit men de lieden op 1 De leiiers weten zeer good, dat juist aan het gebruik maken van verbeterde hulpmiddelen (machino rieön) by den arbeid in onze havens voor een groot deel de bloei van handel en scheepvaart te danken is. "Wat meer is, zy weten, dat het lossen en overladen van erts en steen kolen, om alleen daarvan te spreken byna eene onmogeiykheid zou wezen, wan neer de menscheJyko arbeid daarby niet door vernuftig uitgedachte werktuigen onder steund werd. Het is geheel onjuist, dat de „nieuwe machinerieën" alleen ten voordeels zouden komen van de gemesnte en de cargadoors, zooals in het weekblad der bootwerkers be weerd wordt. De gemoente heeft zich de groote geldelyke offers, om ze zich aan te schaffen, getroost in het belang van handel en scheep vaart; in hot verhuren van kranen en be weegkracht vindt zy een matigo rente van het uitgeschreven kapitaal. En voor do cargadoors ligt het voordeel hierin, dat Rotterdam, door van de nieuwsto vindingen der techmok gebruik te maken, des te beter do concurrentio met andere havens kan volhouden. Maar dit is oen voordeel, waarin de werklieden doelen, want wat zou er van de 5000 bootwerkers en hunno gezinnon worden, wanneer handel en scheepvaart verliepen? De straatjeugd to Amersfoort heeft een ergerlyk staaltje van baldadigheid uitgehaald, dat treurige gevolgen had. Een artillerist, die met twee paarden uit het park aan den Leusderweg naar de stallen wilde terugkeeren, werd met straatsteonen geworpen, ten gevolge waarvan do paarden schrikten en de bereider ze niet meer in toom kon houden. Yoor de infanteriekazerne struikelde een der dieren, waardoor het een boen brak, ter wyl de ruitsr er onder geraakte en eveneens met een gebroken been werd opgenomen. Het paard werd onmidtiellyk afgemaakt; de artillerist is per brancard overgebracht naar het militair hospitaal. Dozer dagen is gemeld, dat te Drachten een kapitein der rustende schuttery woont, die den leeftyd van S5 jaren heeft bereikt. Yeel sterker spreekt echter het feit, dat men te Groningen by de dienstdoende schuttery aantreft. De heer C. Peters nl., luitenant-adjudant, die in zyn 82ste levens jaar is, doet nog steeds dienst. De oude heer was reeds tydens de Belgische onlusten in dienst c-n heeft 65 dienstjaren achter zich, waarvan 54 by de schuttery. Nog treedt hy onvermoeid op by het oef-nen der recruten, daar by met de geheele instructie belast is. To Apeldoorn zyn ook twee be hangers opgelicht, ieder voor ruim f 100. E.-n als heer gekleed persoon haalde ter bezichtiging by elk hunner, op oen briefje naar het heette geschreven door een predikant uit den omtrek, stalen Brusselsch tapytgoed en tafelkleoden. De politie doet ondorzoek. In eene door de stakende glas- slypsrs te Maastricht gehouden vergadering is met 63 tegen 1 stem besloten, het werk niet t6 hervatten. Voorts werd overeengekomen daartoe niet over te gaan, zonder dat ook de bestuursleden tot den. arbeid worden toege laten. Onlangs werd melding gemaakt van oen proef om appelen evenals aardappe len in te kuilen. Uit Rolde wordt thana gemeld dat dit middel in die streken reeds solert lang be kend is. Door velen wordt het telken jare met succes toegepast Niet alleen aardappe len, koo'rapen en wortelen, maar ook appelen en kool worden hier ingekuild. Gaaf en frisch komen genoemde voedingsmiddelen 't volgende voorjaar gewoonlyk weer uit den grond. De SS-jarige Scheepstra, te't Meer, by Heerenveen, die op den dorschvloer van den veehouder D. P. aldaar, achterover viel, is aan de gevolgen van dien val overleden. Het zeilschip „Firtb", van Glas gow, is Zondag op de Oostkust van Ierland aangevaren door de Londensche stoomboot „Marsden". Het schip werd letteriyk in tweeën gesneden en zonk oogenblikkelijk. Yan de 24 personen, die zich aan boord bevonden, zyn er 15 omgekomen. De kapi tein wist zich te redden, maar zyn vrouw en zyn dochter vonden den dood in de golven. De nieuwste vooruitgang op h6t gebied van inbraken. Te Marseille hebben een dezer nachten inbrekers zich toegang verschaft tot het kantoor eener bankiersfirma. Het doel van hun bezoek gold natuurlyk do brandkast, die zij met een cirkel zaag openden. Om deze zaag in beweging to brengen, bedienden de heeren zich van een petroleummotor. Dat mogen met recht „moderne" inbrekers genoemd worden. Byna iedereen is overtuigd van het nut van sparen, maar lang niet byna iedereen spaait. Zooals met zoo voel zaken, moet het ook hierin den menschen gemakke- lyk gomaakt worden. Dit heeft een Italiaan, met name Artoni, ingezien en hij is op het denkbeeld gekomen om automatische spaar kassen op te richten. Men werpt een munt stukje in de gleuf der machine en ontvangt daarvoor eon kaartje. Heeft men een voldoend aantal van die kaartjes in zijn bezit, dan kan men die naar een gewone spaarbank brengen. Op aia manier heeft men een fonds, dat voortdurend, by kleine beetjes, uitgebreid kan worden. In Italië hoeft dezo automatische spaarkas reeds veel opgaüg gemaakt. Men ziot, dat het idee feitelyk op hetzelfde neerkomt als het systeem der postspaarbank, waar men kan beginnen met sparen door postzegeltjes te koopen en die in te plakken in zyn boekje. Intusschen lokt dit automatisch stelsel nog meer tot sparen uit, vooral by kinderen, dio er steeds een genoegen in vinden, zoo- of zooveel centen „in de gleuf" te steken. Het idee van Signor Artoni verdient dan ook ongetwyfeld overweging. Markttoerlohten. Botlegrave, 21 April. Aangevoerd 121 wagens Kaas samen 6G12 ctnks, wegende 29,310 KG. Prg3 late soort Goudaohe ƒ21.a zwaardore f 2do soort 1G.a 18.Dorbykaaa, prijs late eoort ƒ221/.} a 2do aoori a Edammer Kaas, prjjs late eoort 23.a 2do eoort ƒ18.a ƒ20.Laidacbe Kaas: bet schippond. Haudel matig. Vos. Aangevoerd 31 biggen, 5 a ƒ9. Kottenlam, 20 April. Bij matigon aanvoer on go- wono cooaumptievraag ruimde beden bot mooroudoel tot nagenoeg onveranderde prijzen op. Van Witte Tarwo word zeor woiDig pnike qnaliteit aangeboden. Do aanvoer werd tot vorige prijzen ge plaatst, al ging dat ook langzaam. Canada weinig aangebodenr INLANDSCHE GRANEN. Vlaam. en Zeouw., de beate ƒ6.25, ƒ0.50 tot ƒ6.70 dito dito middolb. 5.40, 5.60 5.80 Flakk. en Overm., de beate 6.10, G.25 6.40 dito dito middelb. 5.40, 5.50 5.00 Mindere en geringe soorten 5.5.20 5.30 Canada. 5.10, 5.25 5.40 Voorts werd verkocht per 100 Kilo. Goede qnaliteit Witteƒ8.10 tot ƒ8.25 Middel dito 7.90 8. Mindere dito7.25 7.75 Geringere dito Roode Tarwoslechts enkele partijtjes Polder van ƒ163 tot ƒ183 volgens qnaliteit ter markt. Rogge in de besto soorten onveranderd; het overige meestal 10 cents lager. Zeeuweche on VI., naar qual., ƒ3.75, ƒ4.— tot ƒ4.25 Overm. on N.-Brab., 3.50, 3.70 3.90 Genngere soorten 3.25 3.40 Gerst. Van Winter- weinig atnvoor. Zomer- en Chevalier- zonder verandering. Vlaam. en Zeeuwaeho Winter- van ƒ8.80 tot ƒ4.10 Overmaasche e:. Flakk. 3.50 3.90 Afw. on mindere soorten VI., Zeenw. en Flakk. Zomer- 3.40 3.75 Mindere qualiteit Chevalier3.40 4.80 Verkoopon por gewicht vonden niet plaats. Haver door rnimer aanbod mosst 10 cents lager verkocht wordeD. Blanke. 011 wichtige qualiteit. van ƒ3.tot 3.25 Zeeuwsche en andoro inl. Voera.„2.60 „2.90 Lichtere. dito dito 2.30 2.50 Geringere soorten Voorts wórd gedaan por 100 Kilo. Goede qualitoit ƒ5.80 tot ƒ6. Gewone dito 5.50 5.70 Mindero dito Spelt niet aangevoerd. Paardenboonen werden langzaam verkocht. Vlaamscbe en Zeeuwecho. ƒ4.50 tot ƒ4.80 Overmaaecho4.40 4.70 Geriugcro eoorten4.10 4.30 Duivenboonon ƒ5.60 tot 5.90. Schapenbooeon niet aangevoerd. Bruineboonen in besto quahteit gezocht, overigens langzaam tot vorige pryzeo verkocht. Walchereehevan 10.25 tot 10.75 De beeto Vlaam. en Zeenw. 9.75 10.25 Ordinaire dito dito 8.75 9.50 Geringere. 7.50 8.50 Wittcboonen waren er bijua Diet. Blauwe Erwten alB vorige week. Kooksoorten onder vinden weinig vraag meer od voor verzending giDg niets om. Schokkers zonder zaken. Koolzaad naar qualiteit Tan ƒ7.tot 7.75min dere qualiteit fG.tot ƒ6.75. Hennepzaad ƒ5.90 tot ƒ7. Kanariezaad zonder prijsverander'mg. Het beste ƒ6.50 tot ƒ7. middel-qnaliteit ƒ5.50 tot ƒ6.en geringere eoorten ƒ4.tot ƒ5. BUITENLANDSCQE GRANEN. Tarwe werd zeer schaars aangeboden. Sandomlrca mot ƒ180 en ƒ183 betaald. De Russische offertes waren zeer vaet en van den Docau iois hooger. Andere eoorteD werden op aflading voor hier merkelijk to hoog genoteerd. Rogge iu do laatoto dagen veel verhandeld; heden w< der stiller. Helenatot ƒ115 dito uit 6toomboot112 Bulgaarsche.112 „1H Bonrgas106 103 Bessarabische B 109 no Nicolajef 105 B 107 Odesia1 G 107 Novorosiek100 102 Gerst blijft vast. De locovoorraad is gering. Donauƒ107 tot 109 Novorosiak, etoomende102 „103 Dnieper 1C5 100 Theodoaia 103 104 Eapatoria 105 107 Odessa deze week gewacht. 104 Haver vaster en mot meer omgang. Revalƒ6.25 tot ƒ6.40 Libau- 5.80 6.— Boekweit iots vaster. Statoƒ113 dito stoomendo116 contant. Boekweitgrutten onveranderd; do voorraad ver mindert. Grove St.-Petorabnrger naar qualiteit 205 tot 212. Voer-Erwten met kleinen omzet van 4.70 tot 4.90. Maïs. Bonte AmerikaaDsebe wat vaster; Ronde soorten flauwer door den mindor ganstigen toestand waarin dio aankomt. Bonto Amerikaanecho84 tot 86 dito etoomende. 83 84 dito April-aflxding 84 85 Foxanian„„95 Publioko Veilingen. Circa 50 Last Gele Laplata Maïs opgehouden. Circa 300 Last m/m. B.S. Novoro-isk Maïs waar van een gedcelio verkocht van 73 tot 48 per 2000 Kilo naar qualiteit en hot ovorigo opgehouden aoch later meorcndeels uit de band verkocht. Circa 100,000 Kilo Witte Laplata Maïs was rec-da vóór do veiling verkocht. De koopera moeten contant betalen cn 1 pet. voor veilingak oston. Rotterdam, 20 April. Op de veemarkt waron heden aangevoerd: paarden, veulens. 369 runderen, 204 vette kalveren, nuchtero kalveren 52 schapen, 914 varkens, biggen, 1 bok. De prijzen van hot vee waren als volgt: rundersn leto qual. 67 a c., 2de qual. 62 a c., 81e qual. 53 a c.; oasen 1ste qual. 67 a c., 2de qual. 62 a c., 3do qual. 68 a c.: stieren zonder qual. 69 a c., 2de qual. a c„ 3do qual. a c.; kalveren leto qnaliteit 89 a c., 2de qual. 80 a c., Sdo qua'. 74 a c.; sch pon lste qual. 50 a c., 2do qnal. 45 a c.; alles per KG.; varkens lete qusl. 36 a c., 2do qnal. 35 a c., 3de qual. 84 a c., Londen- scbo a c., alles por KG. Handel in runderen en kalveren tamolijk, varkens slap wegens grooto aanvoer. LICH1W5S&KTS;. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek. "WEEK van 5 tot 11 April. Datum. Uur Aantal. Gom. Eng. Staudk. 5 April 6.- - 8.- 7 16.8 6 H 6.— 7.45 8 16.6 7 6.— 8.— 7 16.6 8 6.8.— 8 16.8 9 6.7.45 7 16.4 10 6.— 8.— 8 IC.4 11 6.- 8.— 8 16.6 Dit beteekent: Wanneor men 5 cubic feet 141.6 liters per uur van zulk gas verbrandt in eon Sugg'o London-Argand-Standard burner No. 1, met 24 gaatjes, wordt een licht verkregen, dat in sterkte gelijk staat met 16.8, 1C.C enz. Standaardkaarsen, waarvan olko kaars 20 grains 7.8 grammen Spormaceti por uur verbrandt. Burgerlijke Stand van Leiden. Eersto huwelijksafkondiging van 19 April. A. J. P. Do Kier jm. 22 j. en E. Wassenburg jd. 27 j. W. II. Van dor Kaay jm. 22 j. on A. E. Popp jd. 22 j A. Ileuzon w. 67 j. en J. Schellingerhout w. 47 j. J. S. Vavier jm. 24 j. en G. U. Do Ridder jd. 2G j. li. Utgaar jm. 21 j. en W. Kling jd. 22 j. J. H. Jasperso jm. 38 j. en E. Lagas jd. 34j. J. Van Kampen jm 21 j. on S. Van Tongoren jd. 19 j. M. F. Oostveon jm. 27 j. en N. i'auwels jd. 25 j. 11. M. Dyksma jm. 40 j. en M. Holstege jd. 42 j. G. Appelo jm. 25 j. en A. Van Dijk jd. 25 j. C. G. J. Maas jm. 32 j. on C. M. Van Houtum jd. 26 j. Een onderhoud met Tan Bethel. Hier volgt het verslag van een onderhoud, dat een redacteur van de „N. R. C." gister avond gehad hoeft met Willem Van Berkel: De Koeko9kstraat in Utrecht ziot er lang niet aanzienlyk, maar toch ook niet armoedig uit. Een korte, erg stille straat van lage buitenhuisjes, gro n geverfd, met luiken voor de venstors; huisjes, die eigenlyk elk afzon- derlyk in een tuintje moesten staan, maar die door de talrijke stadsbevolking teg6n elkaar schynen to zyn geduwd. En in een van dio huisjes, aan 't eind van een lange gang een steile trap op, achter et n benauwd, donker portaaltje, daar zat Willem Van Berkel in oen kring van vrouwen zyn middageten te gebruiken, een klein kamertje, met een groot ledikant, en matten stoelen om een tafel, anders niets. Hy is een stoere jonge kerel, breed ge schouderd, net een zeeman, met zyn eerlijke donkerbruine oogen, en zyn gitzwart haar. Zyn blauwe pak leek splinternieuw, pas ver ruild, zeker, tegen het gevangenisbuis. Wèl Van Berkel, ik feliciteer je met je ontslag Ja, da's 't wel waard zei hy met een ruimen zucht, want die cel1 „Och," klaagde een beetje schuw zijn moeder een vrouw op leeftyd, met do Utrechtsche muts om haar iogevallen, behuild gezicht och, die arme jongen heeft wat moeten verdragen, en, dan onschuldig, nooit iets op 'm aan te merken geweest, een brave, flinke jongen. En wat moot ia nu begin nen Z'n goede naam is weg, ze wyzen 'm na.... „Do moordenaar Van Berkel," stond er in de kranten, m ij n kind Toen snikte het mensch weer, het geluid dempend in haar zakdoek. „Kom, moeder - maande Van Berkel J wees nu kalm, en laat me vertellen." Maar plotseling vielen zyn beide zusters in, woedend over de kranten, die zoo gelasterd hadden, die do gemeenste leugens vertelden; ze schrikten als ze kwamen 's avonds, en toch konden zo 't niet laten telkens weer die vreeselyko verhalen over hun broer to lezen O. 't was een tyd van krankzinnigheid ge weest. Vooral in 't eerst, toen ieder er over sprak, en toen zo 't toch moesten verzwygen voor moeder. Veertien dagen ging dat, daarna moost ze 't hooren Al dio bladen hadden ze bewaard, Willem moest ze lozen, stapels waren 't. 'k Zal ze lezen - zei Van Berkel maar 'k zal 't me niet aantrekken. Als je weet, dat jo je niets te verwijten hebt, bon je kalm. Ik ben voortdurend kalm geweest, honderd vijf en dertig dagen lang, maar toch heb ik niet gedacht, dat er zooveel over me geschreven is. Ik bob me er niet kunnen indeuken, ja, werkelijk, ik kon me niet voorstellen, dat ik nu in de gevangenis zat, dat ik van moord werd verdacht op mijn neefje „Dat bind viel de moeder in de redo waarvan hij zooveel hield l" Nu nam Van Berkel zyn oudsto dochtertje op zyn schoot, een mooi bleek kindje, met donker krullend haar, en dat drukte verlegen haar gezichtje tegen vaders borst „Toe, zei hij zachtjes zeg nog eens wat tandpyn i3?" En zenuwachtig keek het meiske op, en met erg veel nadruk in baar stemmetje zei zo: „Tandpijn is geen pyn, maar als paatje weg is, d.\t is pyn I" „En da's de jongste" zei Van Berkels vrouw oen vriendelyk tenger vrouwtje „dat wurm heeft ook al in do cel gezeten"^ En hartstochtelyk kuste zo den zuigeling. U ziet er niet naar uit, dat 't gevangenis- leven u veel kwaad heeft gedaan, Van Berkel". „Och, hy was zoo bleek, gisteren", - liep z'n moeder „ik schrok van 'm. Ja - antwoordde hij ik ben toch e6n pond of veeitien afgevallen, en ook nog een poosje ziek geweest; m'n borst deugt niet, 'k b6b vroeger blood opgegevenMaar dat alles is minder, als ik maar wist, wat ik nu beginnen moest. En toen begon hy, vry opgewekt, telkens aangevuld door zyn vrouw, en zyn moeder, on zijn zusters 't verhaal van don ramp zaligen tyd, die achter hem ligt. Veel vertelde hy, wat roods bekend is, maar voor 't goide verband van zyn geschiedenis, moet dat cok nu cn dan met een enkel woori worden na verteld We hadden 't zoo goed! Pas had ik in Moordrecht een koffiehuis laten bouwen, zóó mooi, als er misschien geen een is in Rotterdam, met opschriften langs de lam briseeringen, drie biljarten. Maar ik voelde me nog te jong om niets anders te doen, en omdat ik nog groote ruimte over had ia het huis, had ik al lang het plan, om daar kaas op to slaan, en cie te verkoopen in Hamburg; dat was een mooie by verdienste Op een goeden dag ga ik naar Rotterdam, en ik kom terug, en myri heele huis vind ik in puin, afgebrand, niets gered. Mijn vrouw had er alleen kunnen uithalen wat ze aan had. Half gek riep ik om myn dochtertje, Johanna; dit was gered door don schilde^. W. Hoogedoorn. Hem heb ik daarvoor oeD

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2