luleHM si Slotaterü! ALGEBEENE EXPEDITIE floor NEDERLAND 61 16 KOLOME Goederenvervoer Triumf B. „DE VOLHAKDINGr." i'mmmmm N°. 11090 Dinsdag 31 April, A0. 1896 (Beze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven Or. E. v. d. BORNE, BREESTRAAT 144. KUNST-INRICHTING voor Schoeisel naar maat. Verhuizingen worden aangenomen. Stoombootdienst. Station Haven. Passagiers- en Goederendienst tegen coneurreerend tarief. 2-maal daags naar AL:ons"fc©37<cl^ï03., 5-maal daags naar d3s-0>"0.cl0- en alle tusschenliggcnde plaatsen. Goederen worden aan huis afgehaald. i090 30 Teleplioormummer G'vT Stoomtram LeidenVoorschotenVeur (Leidschen- dam)VoorburgDen Haag. Tarief voor Bestelgoed Bestclgocderen worden aangenomen in het Sigarenmagazijn van den Heer J. C. VAN 'T 1100FT, Breestraat 106. 6062 i0 H. KEEREWEER, voor liet rcstanrccren en bcklcedcu van Aalmarkt 16. Leiden. DE BEROEMDE HAARHERSTELLER J. L. CREYGHT0N, Aalmarkt 25. iVerkade's i Prima Zaanscbe ;Bsscimti in bussen] i handhaaft den goeden naam, dien zy j! zich door haar lekkeren, zuiveren c 3 smaak, fijne ry9 en onovertroffen c 5 broosheid verwierf.Hetgroote debiet c j bewyst, hoe ze, mede door haarg doelmatige, zindelyke verpakking i» in bussen, door het publiek wordt s l gewaardeerd. "t. r LEIDSCH DAG-BIAD PRIJS DEZER COURANT: "Voor Leiden por 3 maanden. 1 f 1.10. Franco por post1-40. Afzonderlijke Nommers0.05. Yan PRIJS DER ADVERTENTIËN: 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.171. Grootera letters naar plaatsruimte. Yoor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berrd-^id. Ticeede Blad. ATJEII. Naar aanleiding van den vlo3d van beschou wingen, dio, kilometers lang, door de kolommen van sommige onzer bladen hebben gestroomd, betoogende dat met geweld van wapenen en ten koste van offers aan geld en bloed ge heel Atjeh moet worden onderworpen couranten vuurwerk, met de obligate knal effecten van ingedrukte vuige verraderskoppen en het Bengaalsche vuur van Lombok apo theosen, waarbij men haast de tonen van het „Wien Neerlandsch Bloed" onderdoor hoort waarschuwt het „Utr. Dbl." dat men met het aankweeken eener onbekookte opgewondenheid inderdaad ons land al een zeer slechten dienst zou bewijzen. Door de telegraaf zoo niet onvolledig, dan toch zeer onsamenhangend ingelicht, zijn wij niet eens in staat, ons een bevredigend beeld van den huidigen stand der operation te maken. Nog allerlaatst werd van eene versterking gemeld, eerst dat zij „veroverd", vervolgens dat zij „ontzet", eindelijk dat zjj „geslecht", ton slotte dat zij „opgeheven" is. Commen taren worden er ons welwillend bij verstrekt. Zij zijn dan ook inderdaad niet overbodig. Maar met alleen, dat wij wèl zullen doen de meer uitvoerige schriftelijke tijdingen af te wachten, alvorens ons een eindoordeel omtrent hetgeen thans geschiedt te vormen, beschou wingen, omtrent hetgeen in de toekomst met Atjeh zal moeten gebeuren, schijnen genoemd blad thans ten oenenmale voorbarig. Men moge inmiddels tegen den tijd, dat die zaak aan de orde zal zijn, alvast het volgende bedenken. Atjeh is niet onbelangrijk grooter dan Nederland. De vallei, waarin Kotta-Radia ligt, •zal ongeveer zoo groot zijn als de provincie Utrecht, (onze geconcentreerde stelling rondom genoemde plaats kleiner dan de gemeente Utrecht), al het overige is bergland in zijn meest geaccidenteerden en woesten vorm. Daar, waai wij thans zijn, is de Noordwestelijke spits; gaan wij op verovering uit, dan moeten wij ons ontwikkolen in do breedte en voet voor voet zuidwaarts opdringen,de betgen in. Dat gebergte levert zoo ontzaglijk veel terrein-bezwaren op, dat het onder deskun digen ongeveer ondoordringbaar schijnt to worden genoemd. Is van eiken geregelden veldtocht bet doel do hoofdmacht van den vijand te vernietigen, hetzij dan die hoofdmacht een leger, heizij zij oene stad of vesting is, in dit geval is zoodanige hoofdmacht, die men treffen en tasten kan, niet aanwezig. Neemt men een kraton of ander gewichtig punt, dan gaan de Atjohors er eerst stil uit en verschuilen zich in het gebergte, van waar zij ons dan weer opniouw bestoken. In de 23 jaren, die zij thans tegen ons hebben gestreden, hebben zy dit getoond: men zou zo man voor man over de kling moeten jagen cf hun land uit moeten dringen, anders breekt men hun weerstand nimmer. Dat nu is door den aard van het terrein, waar men den vijand nooit ziet, nooit hoort, nooit onder schot krijgt, en toch voortdurend door hem omringd is en voortdurend door hem wordt afbreuk gedaan, eene zaak, die men menschelijkerwijze, voor een land, welks hulpbronnen aan geld en menschen niet on uitputtelijk zijn, haast een onmogelijkheid zou durven noemen. De oorlog heeft thans meer dan 400 mil- lioen guldens en tal van menschenlevens ge kost. Wat hij dan zou moeten kosten, mogen wij niet becijferen. En wat is in die 23 jaren m9t die 400 millioen en zoovele jongelieden, die leven of gezondheid daar lieten, bereikt?.... Dit alles bedenke men wel voor men hier en ginds schetterende fanfares op de krijgs trompet blaast. Natuurlijk: de episode, di9 thans speelt, moet een bevredigend slot hebben. Maar van een eind-advies in Atjohscho zaken onthoude men zich. Eeu merkwaardig document uit den Atjeh-oorlog is aan de Rod. van het „N. v. d. D." vertoond. Het was de minuut van den brief, door generaal Yan Swietc-n geschreven aan den Sultan bij do komst der tweede expeditie, op 1 Dec. 1873. Het schrijven is in het bandschrift van den generaal zelf en bevat een aantal doorhalingen en kantteeke- ningen, welke daaraan een bijzondere histori sche waarde verleenen. De tegenwoordige eigenaar van dit docu ment heeft het uit Indiö meegebracht, waar het bij de opruiming van een militair archief in het Bantamsche voor den dag is gekomen. Het stuk dat, als gewoonlijk by offi- cièele correspondentie met inlandsche grooten, bestemd was voor vertaling in het Maleisch bevat o. a. de volgende zinsneden, welke in dertijd zeer bekend zyn geworden: „Ik heb eene voldoende macht bij my, om den hevigsten tegenstand te breken. Myne soldaten, met voortreffelyke geweren gowa- pend, fel ik by duizenden; ik heb ruiters te paard, die zich met snelheid bewegen en zich overal begeven kunnen; ik heb meer kanon nen dan noodig is om tien Kratons te ver pletteren; ik heb vele stoomschepen met kanonnen, zoo groot, dat zij den Kraton uit zee kunnen beschieten; ik heb werkliedenen bouwstoffen van allerlei aard, om huizen voor de soldaten en pakhuizen voor hunne benoo- digdbeaen te bouwen. Ik kan en zal mij op den bodem van Atjeh vestigen en daar blij ven, totdat het rijk is ondergebracht' en een tractaat gesloten zal zyn. „Ik twijfel dan ook niet aan de overwinning, maar ik heb medelijden met uw volk en wil het de rampen van den oorlog sparen. Niet al uwe onderdanen beginnen den oorlog en Uwe Hoogheid kan dien evenmin verlangen. Uwe Hoogheid immers is nog jong en kent de gevolgen van den oorlog uit eigen ervaring niet. Maar ik, die reeds oud en een krijgs man van beroep ben, die vele ooi logen bijge woond en de volken van Bali en Boni ten onder gebracht heb, ben dikwerf getuige ge weest van de onheilen, die by na zich sleept. „Daarom raad ik Uw Hoogheid, met op rechtheid en ernst, niet te luisteren naar hen, die u tot den oorlog aanzetten, want zy weten niet, welke zijne gevolgen zijn zullen." Pe overval te inagaloeng. De „N. R. C." ontving een particulie- schrjjven uit Atjeh, waarin omtrent het ge beurde te Anagaloeng o. w. het volgende wordt medegedeeld. „Yan de facheu_e rencontre op 7 Maart draagt m. i. do nieuw opgetreden linie-com mandant, de luitenant-ko'onel Bischof van Heemskerck, voornamelijk do schuld. Ofschoon hem door den generaal Deykerhoff was op het hart gedrukt de voetstappen te drukken zyner bei le voorgangers de luit.-kolonels Sievers en Bendien, twee mannen uitstekend geschikt voor den eigenaardigen werkkring, dien de linie commandant, tevens belast met het civiel gezag te Lambaroe, in het stelsel - Deykerhoff had vaardigde deze hoofdoïficier, zonder den generaal D. of den chef van den staf, don luit.-kol. Van VJitt, daarmele in wetenschap te stellen, de order uit, dat by elke verwisseling van detachement zulks vindt om de 14 dagen plaats de commandant van AnagaloeDg e-:ne patrouille! moest maken naar An .k Baté, om vervolgens over Kliêng, Lambaroe en Sibrew terug te keeren De voorganger van den kapitein Yan Blokland had zulks niet gedaan; daarom werd het maken dier patrouille den kapitein Van Blok land door den linie commandant dringend aanbevolen. „Ofschoon het den kapitein Van Blokland bekend was, dat er veel gewapend volk in de buurt van S<brew was hy had den.vorigen dag aanhoudend gewapend volk zien heen en weder loopen rokte ceze om 6 uren 's morgens uit, van zijne 100 man sterke be- zetting medenemende 72 bajonetten met een luitenant, een adjudant-officier, een officier van gezondheid, drie tandoss (hangmatten voor vervoer van gewonden) en zes dwang arbeiders, dus in de hem toevertrouwde sterkte geen mars-happen of officier achterlatende, die hem als reserve ter hulp komen konden. Ook liet 1 na den lini9 commandant en de commandanten der nevt-nposten, Lambarih en Lamsoet, van zyn voornemen te verwittigen. „De chef van den staf en do linie comman dant bevonden zich juist met nog eenige andere officieren te Senelop, om er het empla cement te bepalen voor eene nieuwe daar te bouwen versterking, t09n zy opeens te 8 uren oen zwaar vuur vernamen in de richting van Anagaloeng, waarop de linie-commandant zich terstond, vergezeld van den kapitein van den staf Kronouer, derwaarts begaf, over Lamsoet en Lambarih, van welke beide posten 40 man werden medegenomen. „Te Anagaloeng gekomen, vonden zij alles in wanorde; soldaten, die ongekleed met revolvers rondliepen, gevluchte inlandsche militairen, en geen van alltn te bewegen om uit do benting naar den kapitein Van blok land te gaan, die op een 350 passen afstand van daar stand hield onder 's vyands vuur, om de gewonden en dooden in de bentiug te brengen. „Kapitein Kronouer werd nu achteruit ge zonden, om met de 40 man van Lamsoet en Lambarih eene flankstelling in te nemen en daardoor aan Van Blokland afleiding te be zorgen, betgeen gelukte, zoo lat de vijand op dezen nieuwen troep het vuur begon te openen, en Van Blokland, nog slechts door 20 man vergezeld, kon terugtrekken, nadat hy 5 uren stand gehouden had. „Hy beeft zich dapper en met energie ge dragen, maar, zooals gezegd, niet alle zijne handelingen verdienen goedkeuring. De hoofd schuldige echter blyft de linie-commandant, die een order uitgaf, die te algemeen was, zonder berekening van de gevolgen, welke die uit een politiek oogpunt hebben kon, zonder na te gaan aan wien hy zulk een order gaf; ten eerste of hy wel begrepen werd, ten tweede of de uitvo rder wel ver stand genoeg had voor de uitvoering. „De keuze van den luitenant kolonel B. v. H. voor de eigenaardige betrekking van linie commandant is geene gelukkige geweest; zij pleit niet voor de medewerking, de entente cordiale, die men tusschen legerbestuur en den civielen en militairen gouverneur van Atjeh verwachten mocht. Trouwens, dit heeft steels te wenschen overgelaten." Verder deelt het schrijven mede, dat als gevolg van den overval besloten werd te Ana galoeng alle beschikbare troepen te verzamelen 2!/2 bataljon infanterie, een battery berg geschut, drie secties genie-troepen en de cava lerie en dat Toekoe Djohan op 29 Maart met 1000 strijders en 1000 koelies, als dragers en kappers, van uit Biloel eene omtrekkende beweging zou beginnen tegen Lambira en Loethoe, beiden zuidelijk van Lamkrah ge lagen. „Hiermede is men dus op weg den hoer Snouck zijn zin to geven, die steeds gepredikt beeft, dat men der party van verzet nu en dan beraamde, flinke slagen moest toebrongen, die vooral ten doel moeten hebben het haar zoo gevaarlijk mogelijk te maken. En daarmede oene afwijking van het stelsel-Deykerhoff, dat het verzet wilde doen uitzieken door daaraan, door lijdelijke houding onzerzijds, geen voedsel te geven." Gemengd Nieuws. Omstreeks acht uren woedde gisteravond in de Haarlemmermeer (Kruisweg) een vrij ernstige brand. Een arbeiderswoning met schuur, bewoond door Versteeg, werd etn prooi der vlammen. Aangezien er geen brandspuit aanwezig was, was er van blusschen geen sprake; alleen slaagde men er in, door het aanbrengen en ledigen van emmers water, do naastgelegen woning, welke voorzien was van oen rieten dak, voor brand te vry waren. In den nacht van 15 op 16 dezer is by den landbouwer C. Vreugdenhil en by den bedryfboer J Goossen, beiden aan den Spieringweg te Haarlemmermeer, ingebroken. By Vreugdenhil zyn gestolen 16 stuks waschgoed en een nieuwe ballastschopbij Goossen 4 stuks wasebgoed en 1 brood. Daar Goossen wakker was geworden, zyn de dieven op de vlucht gegaan en hebben 't waschgoed by het hek neergeworpen. Naar men verneemt* zyn op 14 dezer ook kleeren gestolen by D. Van Renswoude op B. 247. Aan het politiebureau op de Groenmarkt te 's-Gravenhage kwam Vrijdag avond weder eens een 15 jarig meisje, wonende Kortenbosch aliaar, nachtverblyf verzoeken wegens de mishandeling, waaraan zy thuis blootstond. Na onderzoek is gebleken, dat het kind inderdaad zonder eenige aanleiding voort durend door de ouders mishandeld wordt. Tot 1 uur 's nachts werd het arme meisje onder bescherming genomen door de politie, die haar ten slotte weer aaQ de moeder moest teruggeven. Zaterdag is de wegwachtor W. v. V.. van wachtpost 47, tusschen Best en Eindhoven, door een trein overreden. De man bleef op de plaats dood. De jaarlyksche verhuring der landeryen van de opgeheven vervening in den Krimpenerwaard bracht ditmaal slechts ƒ3138 op; in 1895 bedroeg die f 3824. Wy vernemen dat de beroemde schaakspeler Steinitz binnenkort ons land zal bezoeken. Zaterdag-voormiddag ontstond in het bierhuis van B., met damesbediening, gelegen aan de Ridderstraat te Nymegen, door een onbekende oorzaak brand op een der bovenkamers. Door de soldaten der in de nabijheid staande Valkhofkazerne en later geholpen door de brandweer, werd de brand spoedig gebluscht. De op genoemde kamer aanwezige bedden en het meubilair, enz. verbrandden. Alles was verzekerd, uitgenomen de kleeding der kellnerinnen. Het Club-Kampioenschap van Nederland, uitgeschreven door den A. N. W.- B-, zal den lOden Mei a. s. verreden worden op den weg Amersfoort Ede. Afstand 50 K. M. Aan dezen wedstryd kunnen slechts deelnemen houders van rybewyzen. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur l Gaarne wilde ik door middel van Ui blad nog eens de aandacht van autoriteiten vestigen op den onhoudbartn en ergerlykon toestand dos avonds op de Haarlemmerstraat, waarover reeds de vorige week een inzender in Uw blad zeer terecht klaagde, ten gerievo der neringdoenden. Zaterdag avond 11. my op genoemde straat bevindende, werd er van uit een bende van circa tien opgeschoten jongeDS met zoodanig vuil tegen my geworpen, dat myn overjas daardoor byna totaal bedorven is. NogmaalsWordt het geen tyd, dat door verscherpt toezicht aan dergelyke baldadig heden een einde wordt gemaakt? U dankzeggende voor de plaatsruimte, noem ik myHoogachtend, Leiden, Uw Dw. Dr. 20 April 1896. D. Homoeopathisch Arts, Is a. 9» Dinsdag van 2-3 uren weder le consujteeren: 3035 7 Hoogewcerd 23. C. fl. DEJOKCL 2626 6 3r*iaiiiiio> Ter ovorneming aangeboden: een goed onderhouden PI AR IK O, zeer mooi van toon, voor IOD Gld. met garantie. Adres: Rapenburg 75. 2961 6 Rep.vrecren en Sloffecren van Meubelen wordt tegen billyko pryzen uitgevoerd. Tevens levering van Ëikcn Meubelen, In alle stylen. 1259 15 iq, X_j 3E H> IE IN". 0-5 KG. 0.10, 5-10 KG. f 0.15, 10-20 KG. f 0.20, 20-25 KG. 0.21, 25-30 KG. f 0.22, 30-35 KG. 0.23, 35-40 KG. 0.24, 40-50 KG. f 0.25. INRICHTING 1260 10 BILJARTEN. Zeer billijke prijzen!!! HEBT U GRIJZE HAREN T HE3T U ROOST UWE HAREN ZWAK OF VALLEN ZIJ UIT T ZOO JA, Gebruikt do ROYAL WINDSOR, die aan de gr i jze haren de natuur - lijke kleuren schoon- .held der jeugd weder teruggeeft Zij gaat den val der haren tc- gon en dcct de Roos verdwijnen. Zij is de EEHIGE IIAARHÉRSTSLIER welke bekroond is On verwachte uitkomsten Steeds bloeiendcr verkoop Op de flacons de woorden ROYAL WINDSOR eisehen. Verkrijgbaar bij de Kappers en Reukver- koopers in heele en halve flacons linirepêt 22, Hue >"ïe l'Echiquier. Parijs. Franco toezending op aanvraag van den Prospectus, bijzonderheden en oet.uigscbriften bevattende. Verkrijgbaar te Leiden bü den Heer P. J. W. KNAAP, Kapper Iteukverkooper, 118 Breestraat. 5181 24 is de naam van eene nieuwe soort GLOEI- BRANDER, dien wy reeds met succes plaat sten. Men schaffe zich geen GLOEILICRT aan, alvorens by ons prijs en conditiën te hebben aangevraagd. 2827 12 J Grooto Ronde 25 stuks 25 Cts l Kleine Ronde 25 15 i Lange in [=3 blik 100 B 50 50 25 J In kruid.- en com.-wink, verkr.b Verkade Comp., 1416 23 c Zaandam

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 5