Kerk, tot het aannemen van de versierselen van commandeur 2de klasse der orde voor militaire en civiele verdiensten van Adolf van Nassau. Benoemd tot commissaris van politie te Rotterdam, J. G. Inhulsen, thans hoofdinspec teur van politie aldaar, belast met den administratieven dienst. Benoemd jhr. G. S. Boroel, burgemeester van Boverwyk, met ingang van 1 Mei a. s., tot burgemeester van Wyk aan Zee en Duin. Goedgekeurd dat G. De Vries, burgemeester van de gemeente Oldehove, is benoemd tot secretaris dier gemeente. Jubileum van cis. Koopmans y. Boekeren. Het is heden veertig jaren geleden, dat ds. R. Koopmans van Boekeren het predikambt in de Ned.-Herv. Kerk aanvaardde. By gele genheid van dit herinneringsfeest zal een enkel woord over dezen algemeen bekondeD en geachten stadgenoot zeker velen wel kom zyn. Rinso Koopmans van Boekeren werd den 17den Januari 1832 geboren te Groningen. Hy was de jongste zoon van den bekenden boekhandelaar uitgever W. V3n Boekeren. Het lager onderwijs ontving onze jubilaris gedeeltelijk te Groningen, gedeeltelijk, des zomers, buiten, in het naburige Helpen Later bezocht hy eonige jaren do Latynscho school ODder Schneither en Peerlkamp, doch verliet die in 1S49, om voor den tyd van bjjna twee jaren onder de leerlingen in het Instituut- Van Kinshergeo te Elburg te worden opge nomen. Van hier kwam hy in '51 aan de Groninger Hoogeschool, waar hy in de God geleerdheid het onderwijs genoot van de hooglecraren Hofstede do Groot, Pareau en Muurling. In September '55 werd hy propo nent, om in April '56 naar zyn eerste stand plaats, Giethoorn, te vertrekken. Drie jaren later, in Maart '59, verwisselde hy Giethoorn met Eelde, dat hy in November '60 verliet voor Harlingen. Hier reeds begon Van Boe keren met een arbeid, die hem steeds byzonder lief is gebleven, nl. het preeken voor kin deren. In den herfst van '62 toog hy naar Leiden, dat dus het veld is gewordeD en gebleven van zyn langsten en vruchtöaarsten arbeid. Gedurende de vier en dertig jaren, die ds. Van Boekeren in Leidon heeft geleefd en gewerkt, heeft by zich hier steeds mogen verheugen in de achting van alle welden kenden, in de vriendschap van zeer velen. Met dankbare voldoening kan en mag hy terugzien op wat achter hem ligt; het is hem gegeven geweest veel g03ds tot stand te brengen, velen te stichten en van nut to zyn. Niet het minst ook de kinderen. Hy, de kindervriend by uitnemendheid en in den besten zin des woords, bezat by uitstek de gave om in kinderlyk-eenvouaigen, gemoede- lyk aantrekkelyken vorm do schoone Bybel verhalen voor jeugdige hoorders en hoor deressen weer te geven on te verklaren. Tot op dit oogentlik is de kinderkerk eono by velen geliefde, bloeiende instelling gebleven, waaraan vele ouderen van dagen nog met genot terug zullen denken. Doch met onkel tot het bedehuis bepaalde zich de werkzaamheid van Van Boekeren; ook daarbuiten was hy immer bereid zyn tyd, zyn krachten, zyn invloed of zyn pen te leenen aan al, wat hulp behoefde en daarom by hem aanklopte. Velerlei besturen en com- missiön bezaten of bezitten nog in hem een yverig medelid of een nauwgezet voorzitter. Op een, in alle opzichten, arbeidzaam leven mag de jubilaris heden terugzien en het zal menige aangename herinnering by hem wekken, menig lieflyk beeld hem voor don geest terug tooveren. En niet alleen in Leiden zal zyn naam op veler lippen zyn, niet alleen in Leiden is hy populair. Door gansch Nederland is by be kend. Zyn groo'e letterkundige arbeid, zyne talryke werken, vooral zyno kinderboeken, hebben hem in heel ons vaderland don wel verdienden naam bezorgd van talentvol ver teller. Als redenaar en schryver heeft hy zich overal vriénden gemaakt en op een dag als heden mag het zeker niet verzwegen worden hoe ook op die wyze zyn woord in wyden kring nut heeft gesticht, hier ver troost en opgebeurd, ginds een lach uitgelokt, elders met blyvende dankbaarheid heeft vervuld. Van Van Boekeren kan het naar waarheid getuigd wordenZyn arbeid is velen ten zegen geweest. Het was te verwachten dat het den jubilaris op dezen dag niet zou ontbreken aan bewyzen van vriendschap en belangstelling. Reeds vroeg in den morgen moebt ds. Van Boekeren het ondervinden dat men zyner gedenkt. Uit naam van eenige vrienden en volgelingen, die zich daartoe vereenigd hadden, werd hem met een adres van gelukwensching, een prachtige Bybel aangeboden, rustende op een antiek tafeltje. Behalvo dat deze Bijbel nog verge zeld ging van een ander stoffelyk huldeblijk was reeds dit boekwerk een waardig geschenk. Een echt pronkjuweel Het is een inderdaad zeldzaam onderhouden exemplaar van den beroemden geïllustreerden Prachtbybel van Hoet, Houbraken en Picart in twee ïyvige dealen, gebonden in antiek juchtlederen banden, met koperen sloten. Ieder, die eenigermate de waarde van der- geiyke oude Prachtbybels kent, zal inzien dat hier den jubilaris een schoon souvenir werd aangeboden, waarvoor hy zyn oprechten en tnnigen dank betuigde. Dat het aan weelderige bloemstukken niet ontbrak, spreekt vanzelf; hieronder muntten uit die, aangeboden door de commissie voor de Kinderkerk en door het bestuur van do Veroeniging tot Bescherming van Dieren, van welker Leidsche afdeeling de jubilaris voor zitter is. Van heindo en ver, en niet slechts uit ons vaderland, bracht de post gelukwenschen aan. Treffend was het voor den jubilaris, toen hem ook een adres uit Giethoorn gewerd. Dat blyk van belangstelling uit zyn eerste stand plaats, nu reeds sinds 37 jaren verlaten, was ds. Van Boekeren byzonder aangenaam. De handteekeningen waarmede dit adres versierd was, getuigden van de onverzwakte genegen heid van vrienden en leerlingen. By het ter perse gaan van dit nummer was het een voortdurend komen en gaan van belangstellenden. Gemengd Nieuws, In aansluiting met het bericht omtrent het door de bierbrouwery „De Post- hoorn"' alhier in beslag doen nemen van bierflesschen, gemerkt met don naam des eigenaars en bevonden op een bierwagen van een bierbottelaar, zonder dat deze daartoe gerechtigd was, omdat dio flesschen niet in don handel gebracht zyn, doet de commissaris van politie alhier weten: dat het hem by onderzoek gebleken is, dat door d9 groote concurrentie en het vele af te leveren bier er bijna geen mogelijkheid bestaat om richtige contróle op de bierflesschen te houden, zoodat do terugbezorging daarvan aan de eerlijkheid moet worden overgelaten, waarvan veelal, hetzy tor goeder of ter kwader trouw, mis bruik wordt gemaakt, en het zelfs een feit te noemen is, dat die flesschen bij opkoopers worden van de hand gedaan, zonder dat dezen kunnen verklaren van welke personen zy'ze hebben gekocht. Om zooveel mogeiyk aan die onregelmatig beid, waardoor meerdere bierhandelaars bo- nadeeld worden, een einde to maken, waar schuwt de commissaris de opkoopers tegen het opkoopen van gemerkte flesschen, daar dezo in den regel door verduistering cf diefstal zyn verkregen, terwyl hy den bierhandelaars verzoekt aan hunne knechts den last te ver strekken, dat dezen bij de cliénteele geen andere flesschen in ontvangst nemen dan die, welke met hun merk voorzien zyn, en doet hy tevens aan de cliënteele het verzoek om, hetzy zelve, hetzy door de dienstboden, geen flesschen aan de knechts van den eenen bierhandelaar mede te geven, welke een anderen handelaar roe- behooreD. A. s. Zondag zal or vanwege de wielryders vereeniging „All Right" een wed- stryd plaats hebben van Leiden naar Bode- grave, afgaande van de v. m. Hoogewoerds poort, des namiddags te één uur. Betreffende het geheimzinnig vinden van paarden en rytuïg te Rijnsburg wordt nader nog de volgende lezing gegeven Een Haarlemsche familie, bestaande uit een beer, eene dame en een jong meisje, wilde Donderdag van Noordwyk, alwaar zy een bezoek had afgelegd, naar Haarlem terugryden. Even vóór de spoorbaan van het station Piet-Gyzenbrug viel, door een onge lukkig toeval, de koetsier van den bok; de paarden schrikten en sloegen op hol. Kort vóór de brug sprong het jonge meisje uit het rytuig en weinigo oogenblikken daarna ook do oudere dame, beiden gelukkig zonder noemenswaardig letsel. De afsluitboomen van de spoorbaan, welke reeds waren neergelaten voor den komenden sneltrein, werden nog haastig opgehaald. In- tu9schen boproefde do heer, die nog in het rytuig zat, door het voorraampje te ver brijzelen, de leidsels te grijpen; toen hem dit mislukte, waagde ook hy een sprong, en kwam mot slechts een geringe verwonding aan de hand op den grond neer. De koetsier had terstond al het mogelyke gedaan om de paarden te achterhalen, waartoe hy zo met een tilbury achterna snelde, doch tevergeefs. Den volgendon morgen vernam men, dat de paarden en het rytuig to Rynsburg waren tot staan gebracht en aldaar gestald. By al den uitgestanen schrik mag het toch byna een wonder heeten, dat hier geen groote ongelukken zyn gebeurd. Tal van wielryders waren giste- ren, niettegenstaande het min gunstige weer, op de wegen tusschen Leiden en Haarlem, om de mozaïekvelden van hyacinten en tulpen te zien. De bloemenvelden, aldus meldt een berichtgever, beginnen echter reeds veel van hunne schoonheid to verliezen. Naar men verneemt, zullen de Katwyksche booten, die reeds gedurende meer dan 20 jaren geregeld van Katwyk naar Leiden varen, onder den hamer komen. I-Iet personeel is tegen half Mei ontslagen, daar do togen woordige eigenares, de firma Gebrs. Hakker, te Katwyk, zich uit de zaak zal trekken. Hoewel de ondernemers indertijd een grooten concurrent kregen in de Rynlandsche stoom tram, kan hot veer toch niet kwaad genoemd worden; vooral des zomers varen de booten dageiyks nog dikwijls stampvol, terwyl het goederenvervoer niet gering is. Het laat zich dan ook voorzien, dat er wel liefhebbers voor te vinden zullen zyn, wat trouwens ook voor het personeel te wenschen is, daar dit dan wellicht in dienst zal kunnen biyven. In een tuin to Katwyk zyn reeds verleden week de eerste asperges van den kouden grond gestoken. In do afgeloopen week dreef een wind hoos over Katwyk aan Zee, met het gevolg, dat een zich aldaar by de haven bevindende hondenkar, met den daarvoor gespannen hond, werd opgenomen en in het kanaal is ge worpen. De kar werd later op het droge gehaald, het trekdier was echter reeds over leden. In Den Haag is aangehouden do vermoedeiyke dader van een aantal verduis teringen van rywielen, in verschillende steden des lands gepleegd. Vjjf dezer machines zyn reeds daar ter stede opgespoord. Tydens de afwezigheid der bewoners is gisteravond waarschynlyk met een valschen sleutel ingebroken in den winkel van den lystenmaker J. aan de Riviervischmarkt aldaar. Uit een met geweld opengobroken kast zyn oen bedrag van ongeveer 60 gulden, oen gou den horloge en de inhoud van een spaarpot ontvreemd. Hedenochtend wilde een burger het voor eeno militaire oefening afgezette gedeelto van het Malieveld te 's Gravenhage betreden. Toen hem dit door een schildwacht belet werd, ging de man tot handtastelykheden over. Op last van een officier werd hy toen in de wacht naby de Boschbrug geplaatst, van waar hy later door de politie naar het bureel aan de Nieuwe Haven werd over gebracht. De belangrijke verlaging van het telephoon-tarief na de verleDging der concessie van de „Ned. Bell-Telephoonmaat- schappy" in Den Haag heeft eene vermeer dering met 100 geabonneerden ten gevolge gehad, zoodat nu reeds meer dan 500 per- ceelen zijn aangesloten In de afgeloopen week is met den kabelaanleg met dubbele geleidingen door het leggen van een kabel KapelsbrugStadhuis een begin gemaakt. By normalen vooruitgang als in delaatsto maanden hoopt het eVad." spoedig de 600ste aan sluiting te melden. A Piket, d e ondermeester-machi nist der Ned Gist- en Spiritusfabriek te Delft, die onlangs ontslag kreeg en dien het scheidsgerecht DO meerderheid inhetongelyk stelde, is Yrydag-nacht overleden. De Haagscbe rechtbank veroor- deelde heden aen veedrijver uit Loosduinen, die een hem toevertrouwde koe verduisterde, tot 1 ;aar en maaüden- de vrouw uit Leiderdorp, die aldaar eene buurvrouw mis handelde, lot f 2 boete of 2 dagenden man uit Leiden, die alhier uit twee kerken een tiental kerkboeken ontvreemdde, tot 3 maanden; - den schoenmaker uit Delft, die zicb tegen do politie verzette en een agent in den vinger beet, tot 2 maandenden werkman uit Delft, die co politie aldaar be- leedigde, tot f 3 boete of 3 dagen; de vrouw uit Katwyk, die den deurwaarder aldaar beleedigds. tot f 5 boete of 5 dagen; den man uit Leiden, die een paar brugwachters alhier beleedigdo en zich tegen de politie ver zette, tot 1 maand en dén arbeider uit Ryns burg, die vaD bet Jand van zyn buurman eonige bloembollen wegnam en zich toeeigende, tot ƒ15 boete of 15 dagen gevangenisstraf. Eet financieel resultaat van de gymnastiek-uitvoering. de vorige week te 's Gravenhage gegeven ten voordeelo van de Gezondheidskolonio eD georganiseerd door do 's Gravenhaagscho Gymnastiek-ondcrwyzers- vereeniging was: in ontvangsten 1100, in uitgaven 4; f 250. zoodar een batig saldo van f S50 aan de commissie der gezond heidskolonie zal kunnen worden afgedragen. Uit Rotterdam meldt men: Zoo lang als het proces over de aanvaring van de „Elbe" heeft geduurd, ligt de „Crathie" reeds in de haven vaD Delftshaven, geheel in denzelfdeü toestand, waarin dit schip hier zwaar beschadigd na de aanvaring werd aan gebracht. Terstond nadat bot aan de overzyde van do Maas gelost was, werd het naar ge noemde haven verhaald, om daar geborgen te worden. Daar ligt het Diemand in den weg, want deze haven, die eenmaal zulk een druk vertier had en vol schepen lag in do dagen, dat Rot terdam eerst in zyne opkomst was, is reeds sedert jaren byna geheel verlaten, nadat Delfts havens handel, reedery en haringvaart geheel waren weggekwynd. Eerst wanneer hot proces geheel is afgeloo pen, kan de aan de voorzyde geheel verbryzelde romp van de „Crathie" gerepareerd worden. De Rotterdamsche politie heeft een aantal jongelieden, dio zich onder den naam „gouden ploeg" vereenigd hadden en van diefstal leefden, ingorekend. Men ver trouwt, dat daarmede een eind zal komen aan de talryke klachten over het ontvreemden van goederen van den wal en uit vaartuigen, die in den laatsten tyd herhaaldelyk inkwamen. Omtrent dezo arrestatie lezen wy in de „N. R. C." nader bet volgende: „Aan verschillende politiebureelon kwamen in de laatste dagen telkens klachteü in over het ontvreemden van goederen var. den wal en uit vaartuigen, waarby ongehoord brutaal door de daders werd opgetreden Den eenen dag waren het kisten met eieren, een anderen dag vaatjes jenever of wel stukgoederen, cichorei, koffie, manufacturen, enz., die ver mist werden. En altyd bleven de daders onbekend. Het periodiek wederkeeren van dezo aangiften van diefstal deed by ds politie het vermoeden rijzen, dat men hier met eene goed georganiseerde bende te doen had, en dien tengevolge werd de inspecteur van politie P. J. Bongaards, die z(jne sporen in dergelijke duistere zaken reeds lang verdiende, met een onderzoek belast. Hom werd daarby toege voegd de bekwame hoofdagent van do recher che H. P. Schoentjes, welbekend onder den bynaam van „Pietje pik alles." Logementjes en tapperyen, bekend als ver zaraelplaatsen van het uitschot der maatschap pij, werden doorsnuffeld, doch aanvankelijk zonder resultaat. Men gaf den moed ochter niet op en na twee dagen van onverpoosd zoeken en uitvisschen gelukte het den heer Bongaards het spoor van een der vermoede- lyke daders te vinden. Toen men aldus een maal den draad te pakken had, was het moei lijkste volbracht en kreeg men weldra een tweeden in handen, gevolgd door een derden en een vierden. De een werd 's nachts uit zyn bed gelicht, een ander op de straat, een derde in een berucht huis aangehouden. Allen werden overgebracht naar het politie- bureel in de Pauwensteeg, waar daarop de verhooren plaats hadden. Inmiddels werd het zoeken naar het. ge stolen goed voortgezet. Uit de verhooren van de aangehoudenon, zyndo een jonkman van IS jaar, wonende Generaal-Yan-der-Heyden- straat, een van 17 jaar, wonende in do Tollens straat, een van 25 jaar, verblyf houdende in een logement in de Zandstraat, en ean van 18 jaar, wonende in de Jonkerfransstraat, bleek dat deze lieden, waartoe er zeer ver- moedeiyk nog meer behooron, onder den naam „De gouden ploeg", eene compagnieschap ge vormd hadden, ten dool hebbende het stelen en rooven van allerlü goederen, voornamelyk van den wal en aan boord van schepen. Om het vervoer van grooto vrachten, als balen manufacturen en gevulde vaten, gemakkelyk te maken, werd gebruik gemaakt van onbe heerd staande handwagens of roeibootjes. Ieder lid dezer compagnieschap heoft reeds één of meer vonnissen tot zijn last en ver toefde korteren of langeren tyd in de ge vangenis. De gestolen goederen kwamen meerendeels terecht in bet huis van een bekenden opkoopor van gestolen goed, wonende in eene steeg op den Schiedamsehen Dyk. Nadat dit een en ander ter kenni3 van den heer Bongaards gekomen was, verleonde de rechtbank Zaterdag verlof tot het instellen van een gerechtelyk onderzoek ten huize van dien opkocper. By dit onderzoek, het welk in tegenwoordigheid van een substituut officier var. justitie en eer. rechter commissaris plaats had, werden in een hok, onder een trap aangebracht, eenige goederen en hout werk gevonden, van ac- gepleegde diefstallen afkomstig of daarop betrekking hebbende. Zy werden in beslag genomen. Intusscben wordt de recherche naar het geen vermist wordt yverig voortgezet, waarby reeds is gebleken, aat andere goederen, o. a. de eieren, uit do hand aan derden ver kocht zyn. Twee der leden van „De gouden pioeg" (de minst schuldigen) werden gisteren voorloopig op vrye voeten gelaten. Hedennamiddag zal nu ook de opkooper een verhoor ondergaan voor den rechter commissaris. Y o oden Hoogen Raad werd heden door advocaat-generaai mr. Patijn conclusie genomen in cs zaak van den koffie- huishouder in de Warmoesstraat te Amster dam, op wien was toegepast de bepaling der Amsterdamsche politie verordening, dat koffie huizen moeten gesloten worden te middernacht „of op zoodanig later tydstip, als door den burgemeester schriftelyk is to?gestaan." Adv-gen. achtte ;n deze bepaling niet gelegen eene aan den burgemeester verleende bevoegd hoiff om de verordening te „wyzigen",zooals in de Zwolsche zaak, maar slechts eene om vrystelling te verieenen, wat z. i. niet was eene verboden overdracht van macht. Ook was het toekennen van deze bevoegdheid aan den burgemeester alléén i 1. niet in stryd met de wet. De uitspraak is bepaald op 18 Mei. Ti Rotterdam is men lot de ont dekking gekomen van verduisteringen tot een vry groot bedrag, in de oank van-ïeening gepleegd. De hoofdbeambte T. dier bank is Yrydag, toen by mot den laatster: trein de stad wilde verlaten, door een politiebeambte aangehouden. Het onderzoek, öoot den commissaris van politie, der. heer D. M. Ebbelar, nader inge steld naar de gepleegde verduisteringen, leidde nog tot de arrestatie vaD den beambte D., die daarop, na verhoor, met den reeds aan gehouden hoofdbeambte, naar de straf gevangenis aar. den Noordsingei is over gebracht. De bij de bank verduisterde som bedraagt ongeveer f 3000 en loopt voornamelyk over beleende gouden on zilveren panden. Gisterochtend om kwart voor vieren werd door een porder t6 Amsterdam brand ontdekt in het gebouw „Westfalen", N.-Z.-Voorburgwal 27. Do vlammen sloegen uit de ramen van de derde verdieping, waar de timmerman-aannemer Luyten een berg plaats beeft. Do overige étages van dit vyf verdiepingen hooge gebouw zyD in gebruik by verschillende firma's. Beneden gelijkvloers is de zadel- en rytuigmakery van H. D. Huyer; de eerst9 verdieping is in gebruik van den sigarenfa brikant Otto Roelofs; op de tweede verdio ping, links, is de boek en handelsdrukkery van Elderman en Berg, rechts de steendruk kery van J. R. Van den Berg, terwijl nog hooger een schilderswerkplaats is; beneden de rytuigmakery is de wijnkelder van de wed. Rozenberg, firma Haagsman. De spuit van de N.-Z.-Kolk was spoedig ter plaatse, en terwyl de slangen op do Vechtkranen werden geschroefd, kwamen ook de stoomspuiten van de De-Ruyter-kade en de Prinsengracht. De slangenvoerders klauterden op perceel 29 en richtten van daar de stralen op het vuur, terwyl andoren het vuur van uit do eerste en tweede verdieping bestookten. Dikke rookwolken sloegen over don Voor burgwal. De vordieping, in gebruik van den heer Luyten, brandde nagenoeg geheel uit, terwyl ook de hooger gelogen étage, waar de schilders werkplaats is, veel van vuur en water ta lyden had. Ook op do tweede verdieping is de aange richte schade zeer groot, hoewel deze door het vuur zelf gespaard is gebleven. In de drukkeryen van do firma's Eldermr.n Berg en J. R. Van den Berg is alles be dorven of vernield. Omtrent de oorzaak is niets bekend, daar by het uitbraken van den brand niemand in htt perceel aanwezig was. Naar de buren vertelden, had de heer Luyten zyn bergplaats 's avonds om vyf uren verlaten, maar op de drukkerijen was. later gewerkt. Uit de Amsterdamsche trek- vaart onder Haarlemmerliede is het ïyk op gehaald van een 50 jarig, knap gekleed ambachtsman. Het lyk is naar de algemeeno begraafplaats aldaar overgebracht. Dq staking der roosjeswerkers te Amsterdam is geöindigd. In een vergadering hebben de roosjesslijpers en verstellers be sloten weder aan het werk te gaan tegen een loonsverhooging van 15 pet. Hot voor rekening van de Koninkl. Paket vaar tmaatschippy nieuwgebouwde stoom schip „Van Oudshoorn," bestemd voordepaket- vaart in Oost-Indië, is ter roede van Tessel met goed gevolg onder sloom beproefd. Ér werd een vaartsnelheid verkregen van ruim 12 myi per uur. Een 5 1-jarig arbeidor uitVelp stond Zaterdag voor de rechtbank te Arnhem terecht ter zake van moord. Bekl. loefde met zyn vrouw en stiefdochter in slechte verhouding en in het begin van Maart verliet hy, na een vechtparty, waarby hy een slag met een klomp in het gezicht kreeg, di3 hem een verwonding veroorzaakte, het huis, en begaf zich naar Ubbergen. Hy keerde 15 Maart van daar terug, kocht to Arnhem een mes en pistool, terwyl hy zich na het drinken van eeDige borrels tegni enkele personen uitliet over het voornemen om bloedige wraak te nemen. Tegen eene schoonzuster, die hy onderweg ontmoette, zeide hy zyn vrouw te willen doodschieten, waarop hy het pistool toonde. Hy was toen echter zóó beschonken, dat hy niet bemerkte aat hy het pistool niet weder in, maar naast zyn zak stak. De schoonzuster raapte het pistool op en borg het. Ook liet hy zich tegen een vriend uit, het mes toonende: „er zal bl09ü vloeien." Hy begaf zich daarna naar zyn huis, waar hy zyn vrouw vond met twee dochters en twee jongeliedenallen namen by zyn binnen komen, ziende dat.hij een mes in de hand had, do vlucht. Hy kreeg zyn vrouw te pakken en gaf haar vyf steken in den rug en daarna, toen Z9 gevallen was, nog negen steken op verschillende plaatsen. De vrouw vluchtte by een buurvrouw, waar ze hevig bloedende den geest gaf, zeggende: „Tinus heeft me zoo gestoken." De dood moet, aldus verklaarden de deskundigen, het gevolg zyn van de wonden, in at longen toegebracht. Bsklaagde verklaarde niet te weten of hy zyn vrouw had gedood; by achtte het wel mogelyk, doch hield uitdrukkelijk vol, dat hy niet naai Velp was gegaan met het voor nemen zyn vrouw te dooden. Hy had den twist met haar willen bytaggen; als dat niet gelukte, had hy zyn stiefdochter, die, naar hy zeide, de oorzaak der twisten was, willen aooden er. daarna zichzelven doodschieten. Het C. M waargenomen door den subst.- ofl. mr. Scheltema, achtte het voornemen om te dooien uit de feiten en omstandigheden bewezen en eischte tegen bekl. levenslange gevangenisstraf. De to3gevoegde verdediger, mr. F. N. L. Aberson, betoogde in een uitvoerig pleidooi, dat het voornemen om de vrouw te dooden noch wettig, noch overtuigend was bewezen, en concludeerde, als zyn cliënt wegens dood slag mocht veroordeeld wordon, tot een lichtere straf. Na re en dupliek werd dö uitspraak be paald op 28 April. Uit de Friesche venen. Uit Op- sterlanó schryft men aan de „Tel.": in de veonceryer, is het regel, dat bij het uitbreken ecner werkstaking, alle arbeiders nolens rotans genoodzaakt zijn do stakers te volgen. Het bieden van weerstand baat gewoonlijk niet en zou slechts op een pak slaag uitloopen, aldus redeneert men; toch was hier in do vorige week het tegenover- gestel ie t6 constateeren. Omtrent dit geval verneemt men het volgende: Een ploeg werkstakers ging door de veen derij te Beets en trachtte de o/enge arbeiders over te halen om ook tot staking over te gaan. Zoo kwam men ook by een ploeg, die niet van plan w. s om te staken. Ongevraagd toch was dezen arbeiders door hun baas 5 ets. verhooging van loon toegezegd vóór dat de staking uitbrakvoor hen bestond er dus geen reden om het werk to verlaten. De stakers namon nu eene dreigende hou ding aan; zy, die niet wenschten te staken, stonden als één man by hun tent. Een der laatsten trok nu een streep op den grond tot afscheiding van het terrein en gaf te kennen dat by, die het durfde wagen om zich op hun terrein te begeven door de streep te overschryden, op een oorveeg zou worden onthaald. Werkeiyk liad een der stakers den moed om zich over de streep te wagen; de daad werd bij het woord gevoegd en hem viel een geduchte veeg ten deel, die slecht smaakte.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2