N°. 11030. A0. 1898 <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §on- en feestdagen, uitgegeven Dinsdag 31 April. PRIJS DEZER COURANT; Voor Leiden per 3 maanden. f 1-10- Franco per post - 1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DES ADVERTENTIE!!: Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit ïiommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 20 April. Onder verwijzing naar achterstaande adver tentie van de liedertafel „Arion", kunnen wij niet anders doen dan, na de welgeslaagde uitvoering van Vrijdag 17 April, ioder aan te sporen deze zangvereeniging te steunen. Een mannenkoor, dat in zijn kortstondig bestaan reeds zoo monige schoone uitvoering heeft gegeven, verdient, dat men zijn bestaan verzekere, door als lid toe te treden. Alhier reikte de nieuwbenoemde hoofd officier voor het reservekader, majoor Gevers Leuven, voor het eerst als zoodanig, getuig schriften uit, en wel aan do heeren V. Van Peski en J. Hoencamp, reserve onderofficieren der grenadiers en jagers, die beiden slaagden voor hun theoretisch vaandrig-examen. De kapt. C. T. v. d. Hof, van het 4de reg. inf. te Haarlem, wordt overgeplaatst naar Leiden en is bestemd om alhier op te treden ali kapt. voor speciale diensten en tevens als directeur van den cursus, ter vervanging van den kapt. P. W. v. d. Velde, die tot regiments- aljudant bij dat corps is bc-noemd. Op de schild;rij6n-tentoonstelling te Mid delburg is o. a. verkocht: „Vrede met zich z-lven," van Sophie Dolleman, te Leiden. Binr.en eenige maanden zal te Bern verschijnen eene Duitsche vertaling van Dr. Jan Ten Brink's „Augustin Robespierre", door den Pfarrer J. RotUrs, te Móhlin, in het kanton Airgau (Zwitserland). De heer Weyne, te 's-Gravenhage, is benoemd tot leeraar in de gymnastiek aan het instituut „Wullings", te Voorschoten. B(j de Ned.-Herv. gemeente te Woerden is beroepen ds. J. W. H. KalkmaD, te Alfen a/d. Rijn. Tot dijkgraaf van den Wassenaarschen polder is gekoien de heer W. Timmers, te Rynzaterwoude. De heer W. Van der Breggen, die deze functie sedert 1858 bekleedde, had bedankt. De beer J. Wilde, Israël, godsdienst leeraar te Alfen a/d. Rijn, is als zoodanig te Paramaribo beroepen. Het besluit van den gemeenteraad van Waddingsveen, waarbij aan den onderwijzer W. Sterk oen niet gevraagd eervol ontslag verleend is, doordisn hij in gebreke was gehloven een geschikten plaatsvervanger aan te wijzen tijdens hij in militairen dienst was, is door Ged. Staten van Zuid-Holland goed gekeurd. Men schrijft ons uit Den Haag, dd. 19 April: Hoder.namiddag te twee uren ver zamelde zich een groot gedeelte van de Haag- sche kunstschilders in het gebouw van het schilderkundig genootschap „Pulchri Studio", ten eindo hunnen kunstbroeder on vriond, den te r Elchanon Verveer, op den gedenk waar- digen dag zijner 70ste verjaring een blyk van hulde, viiendschap en sympathie te brengen. De commissie, die zich voor de aanbieding van een huldeblijk aan den kunstenaar ge vormd had, wachtte daar alle deelnemers aan de ovatie op. Zy bestond uit 14 leden, nl. de heeren: Joh. Euygons, voorzitter; Louis Apol, David Bles, C. Bisschop, J. v. d. Sande Bak- huijzen, O. Eerelman, P. A. Haaxman Jr., Mari Ten Kate, J. C. Klinkenberg, H. W. Mesdag, J. Maris, W. C. Rakken, Ph. Sadée tn J. G. Smits, secretaris-penningmeester. By haar vo gden zich Pulchri's bestuur en andere schilders van naam. Gezamenlijk begaf men zich naar de twee huizen van het gebouw van Pulchri verwijderde woning van den jubilaris, die zijn kunstbroeder en vrienden ontving in zijn atelier, waar de strenge artistieke toon alleen gebroken werd door een baldakijn van tropische gewassen, Wc(£ronder de vertolker van zoo menig tafe reeltje uit het Scheveningsche visscherlevcn g -plaatst stond. Uit den hem omringenden stoet, trad de heer Joh. Huygons, voorzitter der huide commissie, naar het midden, om den zeventiger op dezen geienkwaardigen dag too te spreken. Hij meende niet beter te kunnen doen dan aan te vangen met eono kleine beschrijving van hetgeen Verveer in zijn kunstenaarsleven verricht heeft. Hieruit vernam men hoe Ver veer een der beste leerlingen was van de in 1842 op last van Koning Willem I opgerichto gravoerschcol; hoevele bewyzen hy heeft ge leverd van eene hooge waardeering der kunst en hoe hoog zyn arbeid geapprecieerd werd. Uit al hetgeen Verveer geproduceerd heeft, slechts enkele kunstwerken herinnerende, wees do sprektr op de Smokers, het Pijpje, de Weduwe, alle stukkon, getuigende van humor, waarin het type van den Scheveninger uitmuntend is teruggegeven. Daartegenover stelde hy, dat deze schilder ook gevoelige stukken wist te malen, die hem deden kennen als iemand, bezield met teedere gevoelens voor zyn ovenmensch. Voorts wees by in dit schildersleven op de kranige en flinke charges, welke 't Verveer gelukte terug te geven, die in „Pulchri" steeds de bewondering wekten en in welk genre Verveer onnavolgbaar was. Wat betreft de schilderyen van Elchanon Verveer en anderen die Scheveningen gekozen bobben als velu van bebouwing moet do voorzitter zeggen dat als Scheveningen er niet meer zal zyn, dan nog die werken standaard en historische werken voor de nakomelingen zullen bleven. De heer Huygens, zich vervolgens kwytende van zijn opdracht, bood den jubilaris bet hulde blijk aan waartoe niet alleen bad mede gewerkt de oude, doch ook de jonge garde en zelfs half afgeëxerceerden bijdragen had den geleverd, een geschenk, ingegeven door de warmsto sympathie en vereering voor den 70-jarigen kunstbroeder. Het hermneringsblyk dat thans den jubilaris getoond werd, bestaat uit een in eikenhouten lyst gevatte verzameling van 84 aquarellen en penteekeningen, vervaardigd door werkende leden van „Pulchri Studio", waaronder schilders van naam en bekendheid en van verschillende richting op het gebied der schilderkunst. De naam van Elchanon Verveer prjjkt in 'calligraphisch kleurenschrift, geteekend door den heer Hingman, boven dit kostbaar souve nir, waarop ook do feestgetallen niet ont breken. To raidden van deze presentielijst der Haagscha schilderschool trekken ook de aan dacht vier geschreven opdrachten van Joh. Gram, Kruseman, Haaxman en Versteeg en is ook een der meest treffende herinneringen voor den jubilaris de beeltenis van zyn broeder, den heer Mozes Verveer, gtteekend door Arntzenius. Met den wensch van den voorzitter, dat dit huldeblijk den 70 jarigen kunstbroeder nog lang moge bezielen en dat hy nog vele jaren gespaard mocht blyven tot roem en gloria der Nederlandsche school, stomden alle aan wezigen van barto in en blykbaar met opge wektheid en genoegen hieven zy, op uitnoo- diging van den spreker, een „Lang leve Elchanon Verveer 1 Dat Coni level" aan, be zegeld roet een hoera. De jubilaris, die zeer getroffen was door dit verrassend blyk van vereering, verzocht, de gave van het woord missende, den heeren zich te vergenoegen met enkele woorden, die hem uit het hart kwamen en die uiting gaven aan zijn gevoel van dankbaarheid voor de hartelijkheid en veelzijdige vriendschap, die hy steeds mocht ondervinden en zich ook heden wederom openbaarde in het kostbare geschenk, dat hy als een bewijs van zooveel geest en talent steeds in eere zou houden. Namens het bestuur van het schilderkundig genootschap „Pulchri Studio" bracht de voor zitter van dat gezelschap, de hoer M-sdag, den jubilaris zyn gelukwenschen, onder herin nering, dat de geschiedenis van de kunstenaars familie Verveer zoo nauw verlondeD, ja ver eenzelvigd is met „Pulchri." Had de vorige spreker Vcrveers talent als kunstenaar ge huldigd, do heer Mesdag wees vooral op den vriendschappelijken, g6zellïgen en kameraad- schappeljjken geest, dien Verveer in het ge nootschap betoond heeft, waardoor hy ruim schoots op aller vriendschap, achting en gene genheid aanspraak heeft verworven. Hy hoopte dat „Pulchri Studio" hem steeds moge begroeten, dat jong en oud hem daar nog dikwijls do hand mochten drukken, en voegde liem zyn beste wenschen toe op zyn verder levenspad. De beer Stroebei bracht Elchanon Verveer den groet over van de Commissie voor de Koninklijke subsidiön en voegde daaraan toe de aangename mededeeling, dat dit college van hoogerkand gemachtigd was een werk van E. Verveer aan te koopen bestemd voor het schilderyen-kabinet van H. M. de Koningin. By de betuiging van zijn groot genoegen over die eervolle opdracht, uitte de heer Stroebei tevens de hoop, dat de naam en roem van zyn vriend Verveer zou blyven zoolang God belieft. Met dankbaarheid en welgevallen hiervan kennis r.emende, sprak de heer Verveer zijne beste wenschen uit voor het behoud van Hare Majesteiten onze Koninginnen, die ook steeds bljjk geven de kunst te bevorderen. Het voor H. M. aangekochte schilderij van Verveer is getitell: „Grootvaders pijpje". Na de openlijke ovatie traden allen op Verveer toe om hem in 't byzonder nog eens geluk te wenschen. Doch de belangstel! n f en sympathiebetuigingen bepaalden zich niet tot dat oogenblik, daar de jubilaris nog den ganschen dag felicitatiebezoeken ontving van tal van vakgenooten en vereerders, o. a. van den directeur van liet schilderijen-kabinet in het Mauritshuis, en bovencien een reeks van telegrammen en bewyzen van deelneming uit andere plaatsen. Al deze sympathie-uitingen bewezen, dat Elchanon Verveer nog als eene merkwaardige figuur in de schilderwereld staat aangeschreven. Een zangwedstryd is te Rotterdam ge houden. Er werd soms voortreffelijk gezongen, zoo dat de taak der jury niet gemakkelijk was, wat voldoende uit de verdeeldheid in de uit spraak blykt. De uitslag was, dat voor de afdeeling man nenkoren met drie tegen twee stemmen de eerste prijs is toegekend aan „Kunst na Arbeid", te Amsterdam; met vier tegen één stem de tweede prys aan de „Nationale Zang school", t» Amsterdam; met drie tegen twee stemmen de derde prys aan „St.-Cecilia", te Schiedam, en do vierde prys aan „Caecilia", te Dordrecht. Voor gemengd koor werd de eerste prijs ni6t drie tegen twee stemmen toegekend aan „Virginia", te Rotterdam; do tweede prys met algemeene stemmen aan do „Nationale Zangschool", te Amsterdam, en de derde prijs met algemeene stemmen aan „Ons Genoegen", te Dordrecht. De burgemeester, eere-voorzitter der Volks zangschool van „Amphion", belastte zich met de uitreiking der eeroblyken. Hy deed dit met een toespraak, waarin er op gewezen werd, dat het een verblijdend verschijnsel is, dat men onder werklieden niet slechts sporadisch zang- vareenigiDgen ziet oprichten, doch dat men ook reeds het oogenblik gekomen acht een kampstrijd uit te schrijven. Dit wijst er op, dat het oogenblik weldra zal aanbreken, dat men niet meer op onzen volkszaDg zal be hoeven te schimpen. Dengenen, die in de eerste helft van het jaar 1896 te Utrecht het eerste natuurkundig examen of het theoretisch apothekers examen, vermeld in artt. 4 en 14 der wet van 25 December 1878 (Stsbl. 222), wenschen af te leggen, wordt verzocht zich daartoe vóór of op 1 Mei a. s. schriftelijk aan te molden by den voorzitter der faculteit van wis- en natuur kunde, prof. W. Kapteyn, te Utrecht. Over de voorstolling van „Trilby" in den Stadsschouwburg te Amsterdam schryft het „Hbl." o. a. het volgende: „Zou „Het Nederlandsch Tooneel „eindelijk zijn successtuk gevonden hebben? Zaterdag avond by de première had het er iets van. Het is by een eerste voorstelling in den Stadsschouwburg maar zelden vol en Zaterdag was de zaal zeer goed bezet. Bovendien heeft het publiek het stuk blykbaar heel mooi gevonden, of liever zeer toegejuicht. Misschien is „mooi" het woord niet, maar aardig, ver rassend, amusant, afwisselend, boeiend is het stuk zeker en „Htt Nederl. Tooneel" heeft „a, l'instar de Londres" alles gedaan om het zoo mooi mogelyk aan te kleeden. „„Trilby" wordt door de meeste vertooners zeer goed vertoond, met name door den heer Royaards, die den „unheimischen" Suengali zeer goed gespeeld heeft, en ook door mevr. Holtrop, mevr. Poolman, de heeren De Jong, A. Van Zuylen, Schnltze, enz. Eu dan het ballètje in het tweede bedrijf niet te vergeten 1 Hollandsche dames kunnen nu bij „Het Nederlandsch Tooneel" een idee krygen van een zeer fatsoenlyke imitatie van den Moulin Rouge. Misschien heeft het den Raad van Beheer van de koninklyke vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel" wol iets gekost, zoo iets op zyn tooneel toe te laten. Maar nu het er eenmaal is, zullen de leden het zich wel niet beklagen. Wy vinden dat balletje heel- wat fatsoenlyker dan de praatjes van de jonge dames in „Marcello." „Conclusie: „Trilby" is een amusante vertooning, dio ieder, die het boek heeft ge lezen en de houders van leesbibliotheken worden er ryk door! zal willen zien en die de zalen op het Leidscheplein en op de Groning3che kermis en elders vele malen zal vullen. Daarby een mooie rol, goed gespeeld, door ten minste één artistMein Liebchen, was willst du noch mehr?" Uit Delft schryft men aan het „Hbl.": Vrydag werd by de inspectie van de dienst doendo schuttery höt eereteeken voor lang- duri -en dienst uitgereikt aan den officier van gezondheid 2de kl. G. Bakker. Niettegen staande er een muziekcorps bestaat, was dat niet tegenwoordig. Een geschil tusschen eonige officieren en leden van hot muziekcorps heeft den commandant aanleiding gegeven niet meer gediend te willen zyn van een corps, dat niet onder zyn directe bevelen stond. Onder de manschappen, die dezer dagen op Atjeh sneuvelden, behooren ook twee Gro ningers, nl. Hinke Heringa en Evert Kemp. De Amsterdamsche wethouder de heer Treub is, naar het „Hbl." verneemt, dezer dagen naar Wiesbaden heen en terug gegaan om met den Burgemeester te c-onfereeren over do wethouders-crisis. De heer Vening Meinesz was nog zeer ongesteld. Volgens de „Tel." is de burgomeester gis teren toch uit Wiesbaden teruggekeerd. Om 10 uren was er vergadering van B. en Ws. te zynen huize, waar de aanhangige crisis werd besproken. Voorts vernoemt dit blad, dat de leden van den gemeenteraad Zaterdag 1.1. een als geheim stuk gedrukte nota hebbeD oatvangen, inge zonden* door het raadslid Gerritsen, waarin deze tracht aan te toonen dat van den aan vang af dor onderhandelingen tusschen den Minister van Waterstaat en het Dag. Bestuur van Amsterdam, over de vergunning tot exploitatio van een telephoonnet, de naastings voor waarde als onaanneemiyk voor de gemeente cp den voorgrond heeft gestaan en waarin voorts als oorzaak van de gerezen moeiiyk- heden wordt gewezen op de weifelende hou ding, door den minister in deze quaestie aangenomen, door eerst toe te zeggen dat hy de naastings voorwaarde zou schrappen en weinige dagen later op die toezegging terug te komen. By c'e aanvraag van de heeren Bos en Kissing, te Amsterdam, om concessie voor den aanleg van gastramlynen te 's-Graven hage, wordt meiegeJeeld dat het plan zou wezeu om die lynen aan te leggen als volgt: 1. Oranje-straat, Noordeinde, Zeestraat, Laan van Meerdervoort tot Conradkade; 2. Stations plein Holl. Spoor, Zieken, Z. O.-Binnensingel, Zwarteweg, Prinsessegracht, Haagsche cn Leidsohe straatweg, Haagsche bosch tot voorby Muziektent, Leidscbe straatweg tot by de Brug en bet Roomhuis3. Nassaulaan, Sophia- laan, Plein 1813, Bazarstraat, Anna-Paulowna- plein, Trompstraat, Hugo De-Grootstraat, Prins Hendrikplein, Prins-Hendrik straat, Weimar- straat, Koningsplein, Conradkade; 4. Vyver berg, Plaats, Papestraat, Nobelstraat, Geest, Slykeindo, Twentstraat, Nooru-West-Binnen- siügel; 5. Groote Markt, Gedempte Pxinse- gracht, Lynbaan. De gezamenlyke lengte der lynen zou zyn 13,000 meters, welke by een dienst om de 5 minuten 60 gastramwagens vereischen. Op 1 Mei zal onder bevel van den lsten luit. der inf. Moll een detachement, groot 37 onderofficieren en minderen, van Nieuwersluis naar Woerden vertrokken. Het Louwen van een vélodröme met directeurswoning op een terrein aan de Vollen- hovenstraat te Rotterdam is gegund aan den laagsten inschrijver den heer A. Looymans, te Rotterdam, voor ƒ20,810. Men hoopt reeds met 1 November a. s. het gebouw in gebruik te nemen. Naar het „Hbl." verneemt, zullen dit jaar niet minder dan 5 leerlingen uit do hoogste klasse van den Boschbouw cursus voor N. Indie voor de betrekking van technisch ambtenaar by het Boschwezen in N.-I. in opleiding worden genomen. Het blad brengt hierby in herinne ring, dat deze inrichting zoowc-l in 1893 als in 1894 en 1895 telkenmale 4 barer kweeke- lingen voor dozen tak van staatsdienst hoeft afgeleverd. De overigen vonden elders ge- reedelyk eene goede plaatsing. Naar de „Haarl. Ct." van vertrouwbare zydo verneemt, moet de Hertogin van Ablany, zuster van H. M. de Koningin-Regentes, voor nemens zyu een gedeelte van het badseizoen te Haarlem door te brengen en van het staal- water uit de Wilhelmina-bron gebruik te maken. Men schryft uit Delft aan do „Tel.": Door uitnemend fraai woler begunstigd, had Zaterdag-namiddag do overbrenging plaats van het nieuwe vaandel van het Indologisch Studentencorps, van 's Gravonhage naar Delft. Begeleid door eene eerowacht te paard, werd het fraaie vaandel gedragen door den heer G. A. Van Putton, lid van den Senaat van het corps, eveneens te paard. Voorafgegaan door den Senaat, volgden een groot aantal corpsloden in rytuigen. De muziek van de Haagsche dd. schuttery luisterde de plechtig heid op. By deze gelegenheid heeft de heer J. P. G. Kruyt, oud O.-I. ambtenaar, een nieuw vlag- gelied gedicht, getiteld: „Bandera Madrasah Hindi Delef." Ten vorvolge op een vroeger bericht, deelt de „N. R. Ct." mede, dat door den architect van het college der Uitwaterende sluizen in Kennemerland en West Friesland wordt voor gesteld vier groote stoomgemalen te stichten tot afmaling van den Schermerboezem. Meer dan f l'/j millioen zullen de kosten bedragen, indien tot de stichting wordt besloten. Zaterdag overleed te Hees, by Nymegen, op 66-jarigen leeftyd, de heer C. H. M» Verniers van der Loeff, in leven gep. luite nant-kolonel by het corps marechaussee. In hot „Hotel den Ouden Doelen" te 's Gravenhage zyn aangekomen de heeren D. E. Erasmus, zoon van den heer S. P. Erasmus, lid van den eersten Volksraad der Zuid-Afrikaansche Republiek, en de heer F. J. Bezui.enhout, zoon van den vroegeren eigenaar van de plaats, waar nu Johannes burg ligt. Genoemde heeren hebben een bezoek ge bracht by den heer Beelaerts van Bloklind, gezant der Zuid-Alrikaansche Republiek. De gemeenteraad te Briello had aan den heer P. Van der Wallen, te Amsterdam concessie verleend voor de oprichting e m r stoomschelpzuigery en kalkbranderij, nadat de gezondheidscommissie, welke te Am. ter- dam een onderzoek had ingesteld, veiklaard bad, dat do ovens, volgons de nieuwste con structie opgetrokken, volste ekt geen stank verspreiden of een nacleeligen invloed op de gezondheid zouden uitoefenen. Tegen deze vergunning zyn een schipper te Biielle, en daarna, op last van den minister van oorlog, ook de commandant van üen torpedo-dienst, luit. kol. J. B. Van den Oudendyk Pieterse, in hooger beroep gekomen. Met groote belangstelling verbeidt men te Briell8, waar in het algemeen naar wat industrie verlangd wordt, de uitspraak in dezen van den Raad van State. De minister van marine heeft het vol gende bepaald: Met 1 Mei a. s. worit c'e officier van gez. 2io kl. dr. G. Van Eyssd- steyn, dienende aan boord van Hr. Ms. w icht- schip te Hellevoetsluis, overgeplaatst by de inaritiome ziekeniDrichting aldaar en aan boord van genoamd wachtschip vervaDgen door den officier van gezondheid 2 Je klasse H. C Tam- son, terwijl de idem L. A. C. Van Wely met gemelden datum geplaatst wordt op Hr. M3. monitor „Cerberus". Daar by koninklyk besluit is bepaald, dat de kapiteins-magazynmeester, die meer dan 30 jaren dienst als officier hebben, kun nen worden bevorderd tot majoor-magazyn- meester, zullen de kapiteins magazynmeester T. Van der Meer en P. Dannenbargh eerstdaags tot dien rang bevorderd wordtn. Naar .de „N. Brod. Ct." vernoemt, be staat het voornemen by het ministerie van oorlog, om na het gereedkomen der Chassé- kazerne te Breda (waardoor oen andere kazerne disponibel worot) twee eskadrons cavalerie aldaar in garnizoen te leggen. Tot directeur van do in aanleg zynde waterleiding te Hellevoetsluis is benoemd co heer W. Van Leeuwen, gemeente architect aldaar. Voor de Koninklyke Staatsgalory to Stuttgart is op de tentoonstelling aldaar, behalve de reeds vroeger verm side sehilderyen van Willem Maris en Ter M uien, nog aan- geko.ht een sehildery van KolJowey; wel een bowys hoezeer de Nederlandsohe afdeeling op die tentoonstelling de aandacht trekt. Zaterdagoamildag vertrok uit Arnhem ge neraal Van Pommeren en zyne familie. uit-, geleide gedaan door tal van belangstellenden en vrienden en een groot aantal olficieren van het garnizoen met bnnne dames. Door den kolonel Van Dam van Isselt, van het 8ste regiment infanterie, werd n^mer.3 het officiers-corps oen bouquet van geb rozen aan mevrouw Van Pommeren aange boden. De stafmuziek van het 8ste regiment was op het perron opgesteld en droeg o. m. een marsch voor, welko opgedragen is aan voornoemde dame. Getroffen door die be wyzen van belangstelling, betuigde geno-' raai daarvoor zyn hartelyken dank. Velen zien met leedwezen hun geachten vroegeren regiments-commandant vertrokken, die steeds getoond heeft te zyn een fliuk en rechtvaardig chef. Het stoomschip „Edam" arriveerde 18 April van Nieuw-York te Rotterdam; de „Oengaran", van Rottordam naar Batavia, passeerde 17 April Ponta da Guia; de „Prinses Amalia" vertrok 18 April van Amsterdam naar Batavia; de „Prins Hendrik", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 18 April van Padang; de „Prins Willem I" arriveerde 19 April van Paramaribo te Amsterdam de „Smeroe", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 16 April van Suez. By koninklyk besluit is verlof verleend aan M. A. Perk, predikant by de Waalsche gemeente te Amsterdam en president der Alg j, meene Synode van de Noderlandsch Hervorm

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1