N°. 11089. Maandag 20 April. A0. 1896 (Qeze Bourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAUT: Voor Leiden per 3 maanden. g g Franco per postj Afzonderlijke Nommers 1.10. 1.40. PEIJS DEB. ADVERTENTEËN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17^. Grootera letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 18 April. Bljjkens kennisgeving in de „Sts.-Crt." zal in Augustus a. s. een vergelijkend onder zoek plaats hebben van adspiranten voor do betrekking van surnumerair der posterijen en telegraphie, waarvoor twintig plaatsen wor den opengesteld. Voor ten hoogste twee van deze plaatsen zullen vrouwelijke candidaten in aanmerking komen. Aanmelding vóór 1 Juli a. 8. bij den direc teur-generaal der posterijen en telegraphie. Door Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland is goedgekeurd de hoofdelijke omslag der gemeente Rijnsburg, bedragende in ont vangst en uitgaaf 2369 en de hondenbelasting bedragende 302. Te Wassenaar is in den ouderdom van 67 jaren overleden de heer H. Den Hollander Pz., sedert 24 April 1895 lid van den gemeente raad aldaar. In de week van 4 11 Mei a. 8. zal op nader vast te stellen dagen te Wassenaar een feest worden gevierd, aangeboden door den burgemeester aan de ingezetenen, als antwoord op de hem gebrachte hulde ïli November jl. bij zijne vestiging in de gemeente. Naar men verneemt, zullen by die gelegen heid door den circus-Blanus voorstellingen gegeven en volksspelen gehouden worden. 1 Mei a. s. wordt naar Alkemade van Dootinchem overgeplaatst de commies by 's Rijks directe belastingen de heer Lafeber. Ds. J. H. Willebrands, van Aarlander- veen, is beroepen b\j de Ned. Uerv. gemeente te Enter. De gemeenteraad van Koudekerk heeft benoemd tot onderwijzer den heer S. Beyer eii tot onderwijzeres mej. M. J. Broekhuysen, respectievelijk in de plaats van den heer A. Van Leersum en mej. E. Van den Ring, aan wie op hun verzoek eervol ontslag uit hunne be trekkingen werd verleend. By koninklijk besluit is ongegrond ver klaard het tot Hare Majesteit de Koningin- Regentes gericht vorzoek van G. Oppelaar, J. Oppelaar en N. Van Zwieten, te Hazers- woude, om vernietiging van het besluit van Gedeputeerde Staten dezer provincie, houdende afwijzing van hun adres om wijziging van den legger der wegen en voetpaden dier gemeente. Het doel van adressanten was om zich van het onderhoud van een brug, liggende over de uitwatering van den Hoogenwaardschen polder, waarmede zij krachtens den legger der wogen en voetpaden waren belast, te onttrekken en dat onderhoud op te dragen aan allo koopers van perceelen, vroeger in eigendom behoord hebbende aan den heer Cunaeus. De Haagsche Kunstkring zal zeer waarschijnlijk Dinsdag a. s. voor leden, in zenders en genoodigden bare tentoonstelling van waaiers openen, die Woensdag voor het publiek zal toegankelijk zyn. De collectie is zeer rijk 250 stuks), waaronder verscheidene bijzonder fraaie Louis XV, XVI en Empire- waaiers. H. M. Koningin Wilhelmina zond vyf waaiers ter expositie, die nog hebben toebe hoord aan wijlen Koningin Sophie. Naar wij vernemen, zal de gewezen gouverneur op Atj9h, de heer Pruys van der Hoeven, eerstdaags een brochure in het licht geven, get.„Laatste nieuws uit Atjeh." Wij deelden dezer dagen mede, dat de heer J. W. K. Hoevers, predikant te Stolwijk, tydelyk is geschorst: „ter zake van eene niet volgens de kerkelijke reglementen vervulde doop>bediening." De zaak is, dat de jonge predikant bij de doopsbediening, tweemaal door hem verricht, niet de gewone formule gebruikt, doch gezegd iheeft: „Ik doop u met den wensch en de bede, dat gij moogt zijn oen kind van God en volgeling van Jezus!" 1 De „Kerk. Ct.", die geen verordening kent, waarbij de gewone formule is voorge schreven, keurt deze vervolging af en hoopt dat het prov. kerkbestuur van Z.-Holland in dezen het class, bestuur vau Gouda spoedig tot de orde roepe en den heer Hoevers in zijne pas aanvaarde en zoo roekeloos hem ontnomen bediening hcrstelle. Het afdecliugsverslag van de Tweede Kamer is verschenen betreffende het wets ontwerp, houdendo bepalingen omtrent den accijns op de suiker. Daaruit blijkt, dat de opportuniteit van dit wetsontwerp op ver schillende gronden werd betwist, doch dat ^ela andere leden de indiening toejuichten; dat vele leden met de Regeering de invoering van open premión wenschelyk achtten; dat verschil van gevoelen bestond over de wensche- lijkheid van esn protectie van de suiker industrie on dat omtrent de regeling zelf, in verband met de positie van de suikerfabri kanten en met de belangen van den landbouw, verschillende bedenkingen werden geopperd; dat naar het oordeel van vele leden niet ge noeg rekening is gehouden met do belangen van den landbouw en dat zeer vele leden van gevoelen waren, dat by deze nieuwe regeling tot verlaging van den accyns behoorde te worden overgegaan. Naar men bericht, heeft de heer C. A. Bombach zyn ontslag genomen als directeur der broodfabriek „Sic Semper", aan den Haar lemmerweg, te Amsterdam. Heden, Zondag en Maandag zullen de eerste voorstellingen in den Amsterdamschen Stadsschouwburg plaats hebben van „Trilby", in vier bedryven naar den roman „Trilby" van George Du Maurier, met toestemming van den auteur bewerkt door Paul M. Potter, het tooneelspel, dat in het thé&tre Royal Haymarket te Londen maanden lang gegeven werd en nu nog alle avonden voor stampvolle zalen gespeeld wordt. Het stuk werd door „Het Nederlandsch Tooneel" van den schryver gekocht en uit het Engelsch vertaald door W. C. Royaards. De rolverdeeliüg is: Svengali, Royaards; Talbot Wynne (Taffy), De Vries; Alexander Mc Allister (de Lord), Schulze; William Bagot (Billie), De Jong; Gecko, A. Van Zuyien; Zouzou, Tourniaira; Doctor, Verenet; Thomas Bagot, Jacq. De Boer; Kaw, theater directeur, C. Van DommelenTrilby O'Ferrall, mevr. Holtrop Van Gelder; Mevrouw Bagot, mevr. Van Korlaar; Madam ^.nard, mevr. Cbr. Poolman; Angele en Honorine, meisjes uit het Qartier Latin, mej. S. De Vries en mevr. Van Ollefen. De mise en scène, enz. is geheel volgens de vertooning te Londen. By een ontgraving in de Twentstraat te 's-Gravenhage is een koperen penning voor den dag gekomen, ter herinnering aan den mislukten moordaanslag op het leven van Prins Willem I, door Jean Jaureguy, op 18 Maart 1582. Aan de eone zyde wordt een voor stelling gegeven van het feit; aan de andere zyde is afgebeeld de Spaansche koning tusschen twee zyner raadsheeren. De koning stampvoet, volgens Van Loon, omdat de aanslag mislukt ia. De Prins kreeg namelyk een schotwond aan het hoofd, waarvan hy genas. De op schriften in het Latfjn geven te lazen„Men handelt door verraad, niet door wapenen" en „De verrader zal eindelijk boeten." Deze penning werd, als op zijn erf gevonden, door den gemeentebode P. Leunis aan het Gemeente-Museum geschonken. Het stuk is niet goheel gaaf, doch de voor stellingen zyn er vrij goed op te zien. Waar toch het rapport der commissie over de schelpenvisscherij blyven mag? vraagt het „Vad." Het moest 23 December van het vorige jaar zyn ingekomen en by de behan deling der Staatsbegrooting in de Eerste Kamer is toegezegd, dat het „eerlang" zou worden gepubliceerd. Het stuk zal wel zoo groot niet zijn, en de Landsdrukkerij heeft het tegenwoordig wel zoo druk niet, dat het niet kon zyn verschenen, zelfs al moest het nog een kleine retoucheering ondergaan. Waar het blijven mag? Jhr. D. Bas Backc-r, oud burgemeester van Apeldoorn, oud-lid der Ged. Staten van Gelderland, is op 17 dezer te Apeldoorn over leden in den ouderdom van ruim 79 jaren. De overledene was ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw en officier der orde van de Eikekroon. Het corps officieren van het bataljon dd. schutterij te Haarlem heeft naar aanleiding van de motieven, welke den majoor comman dant dier schutterij, mr. W. Jager Gerlings, en den kapitein van genoemd bataljon G. K. J. H. Claassen genoopt hebben, ontslag te vragen uit hunne voormelde betrekkingen, oen adres gezonden aan H. M. de Koningin- Regentes, inhoudende het verzoek, dat het H. M. behagen moge te bevorderen, dat de dringend noodzakelijke herziening der wet op de schutterijen door de Regeering worde ter hand genomen. Naar het „Hbl." verneemt, bestaat bij HH. MM. de Koninginnen o. a. het voornemen gedurende haar aanstaand verblijf te Amster dam oen watertochtje te maken op IJ en Amstel en enkele der voornaamste grachten der stad. Natuurlijk, dat dit plan geheel afhankelijk is van het weder, dat de komende week ons brengen zal. De heer A. baron De Fallon, gezantschaps raad bij de Belgische legatie te 's-Gravonhage, is in gelijke hoedanigheid benoemd te Parijs. In Mei a. s. zal een vergelijkend onder zoek plaats hebben van «adspiranten voor de betrekking van klerk der posterijen en tele graphie, om naarmate van do behoefte te worden benoemd. Aan die betrekking is verbonden eene jaar wedde van 400, welke tot ƒ1500 kan klimmen. Aanmelding vóór 10 Mei a. s. bü het hoofd bestuur der posterijen en telegraphie, door een op zegel geschreven verzoek, met nauw keurige opgave van naam, voornamen en woonplaats. Belanghebbenden verwyzen w\j verder naar de „Sts.-Crt." van heden. Bij koninklijk besluit is aan de Friesche Maatschappij vsn Landbouw een subsidie van ƒ3185 toegekend ten behoeve van de verbe tering van het Friesche paardenras. De pro vincie verleent hiertoe jaarlijks 2000. Het detachement koloniale reserve, dat 9 Mei van Rotterdam naar O. I. vertrekt, zal onder bevel staan van den lsten luit. der inf. P. H. Specht Grijp, van het leger h. 1.1., en de voor het 0 1. leger bestemde 2de luits. W. 'V. B. Van Byievelt en L. W. F. Ubbens. De kapitein der genie by het leger in Oost Indië J. J. Proost, hier te lande met ver lof voor herstel van gezondheid, ten gevolge van een schotwonde in het been, is voor den militairen dienst afgekeurd. De kapitein S. I. Van Nooten, die 1 Oct. eervol ontheven wordt uit zijn betrekking als directeur van den artillerie-cursus te Delft, wordt ingedeeld by het 3de reg. vest.-art. to Gorkum. Esoige dagen geleien deelde het „N. v. d. D." mede, dat aan prof. Hugo De Vries, te Amsterdam, het hoogleraarschap in de plantkunde aan de Universiteit te Utrecht was aangeboden, en dat de hoogleeraar dit aanbod in ernstige overweging had genomen. Het „Nieuws" kan hieraan toevoegen, dat prof. De Vries cog geen besluit beeft genomen, doch dat door het dagelijksch bestuur met hem onderhandeld wordt over da voorwaarden, waarop hy aan de Amsterdamsche Universi teit zou willen verbonden blyven. Daaromtrent kan het mededoelen, dat, be houdens enkele punten van ondergeschikt be lang waaromtrent tusschen het dagelijksch bestuur en den heer De Vries reeds overeen stemming verkregen is zijne beslissing zal afhangen van het lot van den Hortus Botanicus. Er wordt van gemeentewege in den laatsten tyd ernstig gedacht aan eene verlegging van den Hortus naar de Linnaeusterreinen. Voor het onderwijs staat zulk een verplaatsing naar de meening van den heer De Vries feitelijk gelijk met de opheffing van den Hortus. Indien de Raad dus daartoe besluit, dan zal het niemand kunnen verwonderen, dat hy aan het profes soraat te Utrecht de voorkeur geeft. Voor het geval, dat de Raad tot behoud van den Hortus op de tegenwoordige plaats besluit, heeft de heer De Vries de toezegging gedaan te Amsterdam te zullen blijven. De gemeenteraad van Kampen heeft gistermiddag besloten tot goedkeuring der concept-overeenkomst met het Rijk, in zake den bouw eoner manége met stalling en logies, ten dienste van den hoofdcursus aldaar. De gemeente stelt daarvoor beschikbaar den grond, gelegen aan de Bovenhaven, en 30,000 voor den bouw der manége. Mocht door het Ryk binnen 40 jaar de manége worden opgrheven of naar elders worden verplaatst, dan zal het binnen drie maanden het kapitaal aan de gemeente terug betalen, verminderd met 2'/i pc. voor elk jaar, dat de inrichting door het Ryk is gebruikt. "Wy vernamen dat een Duitsch eskader, bestaande uit 8 schepen, waaronder 2 aviso's, in het laatst van deze maand ons land zal bezoeken en speciaal de haven van Vlissingen en Niouwediep zal aandoen. (Tel.) Voor deelneming aan het muziekfeest, dat op 24 en 25 Mei e. k. te Maastricht zal worden gehouden, hebben zich 153 binnen- en buitenlandsche muziek- en zanggezel schappen doen inscbryven. Bij koninklijk besluit is aan den heer J. A. Kruyt, gewezen consul-generaal der Nederlanden te Penang, een pensioen toege kend van ƒ3000 'sjaars. Benoemd tot notaris binnen het arr. Hee renveen, ter standplaats Oldemarkt, F. Paul, candidaat-notaris te Hilversum. Benoemd tot adjudant van het regiment grenadiers en jagers, de kapitein J. H. A. Nierstrasz, van het corps. Programma der overbretiging van het stoffelijk overschot van Willem George Frederik, prins van Oranje Nassau, van het station Hoek van Holland naar de Nieuwe Kerk te Delft Artikel 1. Harer Majesteits fregat „Van Speyk", aan gewezen voor de overbrenging van het Vor stelijk overschot uit Italië, zal op een nader te bepalen dag en uur aan het station Hoek van Holland aankomen. Op het bepaalde uur zullen zich allaar bevinden de luitenant- generaal, adjudant-generaal en cbef van het Militaire Huis van Hare Majesteit de Koningin, met de heeren van het dienstdoende Militaire Huis, benevens de burgemeester van 's-Grave- sande. De luitenant-generaal, chef van Harer Majesteits Militair Huis, zal zich met den oudste der aanwezige adjudanten aan boord van de „Van Speyk" begeven, en de met de Nederlandsche vlag overdekte kist, inhoudende het Vorstelyk overschot, in ontvangst nemen. Het geheele Etat-Major en de bemanning van Harer Majesteits fregat zal in groote tenue op het dek zyn opgesteld, het detachement mari niers onder de wapenen. Daarna wordt de kist onmiddellijk over gebracht in een daarvoor passend ingerichte goederenwagen van den gereedstaanden extra- trein, wèarbjj de kist wordt gedragen door 24 onderofficieren van 's Ryks marine en van het corps mariniers, met den graad van sergeant of hooger. Zoodra de kist in den extra trein is geplaatst, vertrekt deze naar Delft. De officieren van Iiarer Majesteits Militair Huis, voor do plechtige ontvangst aan den Hoek van Holland aanwezig, maken de reis met den extra-trein. Art. 2. Van af het oogenblik, dat de kist, inhou dende het Vorstelyk overschot, Harer Majes teits Fregat verlaat, tot aan het vertrek van den Extra-trein, worden van het Fort aan den Hoek van Holland minuutschoten gelost. Art. 3. By aankomst van den Extra trein aan het station Delft wordt deze ontvangen door de Heeren van het dienstdoende Civiele Huis van Hare Majesteit de Koningin, die zich daartoe op het perron van do Hollandscbo Spoorweg-Maatschappy hebben opgesteld. Tevens zullen aldaar voor de ontvangst aan wezig z(jn: Burgemeester en Wethouders van Delft, de Garnizoens commandant en de Com mandant van de Schuttery. De kist, inhoudende het Vorstelyk over schot, wordt door 24 Onderofficieren vaD de Landmacht van den Extra-trein overgedragen naar het Stationsplein, alwaar de kist wordt geplaatst op eene gereed staande met zes paarden bespannen affuit der Artillerie, waarby, behalve de manschappen op de bydehandsche paarden, alleen aanwezig zyn één Kapitein en één 1ste Luitenant der Veld Artillerie. De kist worot door de Onderofficieren dragers der Artillerie op de affuit bevestigd. Art. 4. De Heeren van het Civiele en Militaire Huis van Hare Majesteit zyn by de over brenging, in het vorig artikel omschreven, tegenwoordig, gaande de Ceremoniemeester en de dienstdoende Kamerheeren in volgorde vóór, de andere Heeren achter de kist. Art. 5. Op het Stationsplein zyn opgesteld als Eerewacht twee eskadrons van het 3do regi ment huzaren, onder commando van een hoofdofficier. Zoodra de kist op de affuit is geplaatst, begeeft één eskadron zich vóór, het andere zich achter dit voortuig, ter begeleiding der Prinselyko overblijfselen, naar de Nieuwe Kerk. Aan het hoofd ryden 12 trompetters der huzaren, die gedurende den rit nu en dan den marsch blazen, daarna volgt het 1ste eskadron huzaren, vervolgens de affuit, waarop het Vorstelyk overschot. Rechts van de affuit gaan te voet de luitenant-generaal, chef van Harer Majesteits Militair Huis, met den oudste der aanwezige adjudanten, links de luitenant-generaal, adjudant-generaal van Hare Majesteit de Koningin, met den op één na oudste der aanwezige adjudanten. De luitenant der veld artillerie rijdt vóór het voorspan, de kapitein achter het voertuig. Daarna volgen de onderofficieren-dragers van de kist, gaande vier aan vier, de onderofficieren der artillerie aan het hoofd, en eindelijk het 2de eskadron huzaren tot sluiting van den stoet. Er wordt stapvoets in gewoon, doch niet te snel tempo gereden. Art. 6. De stoet zal gaan van het Stationsplein langs de Houttuinen, het Binnenwater, het Oude Delft en de Nieuwstraat, naar de Groote Markt. Art. 7. Onmiddellijk nadat de stoet het Stationsplein heeft verlaten, begeven zich de heeren van Harer Majesteits Civiel en Militair Huis, niet in art. 5 genoemd, in gereedstaande Hofrytuigen, langs een weg, niet door den stoet te volgen, naar de Nieuwe Kerk, alwaar zij den stoet weder zullen opwachten. Ook do Burgemeester van Delft, Commissaris van den Koninklyken Grafkelder, zal aan de Kerk tegenwoordig zyn. Art 8 Aan elke zijde van den ingang van de Nieuwe Kerk is opgesteld eene compagnie infanterie als eerewacht. De overige troepen van het garnizoen van Delft doen dienst tot afzetting van de straten, door don stoet te volgen, en van het Kerkplein. Art. 9. De stoet, by de Nieuwe Kerk aangekomen z(jnde, wordt de kist door de 24 Onder officieren van de Landmacht gedragen naar den Koninklyken grafkelder, gaande in de Kerk de Ceremoniemeester en de dienstdoende Kamerheoren vóór, de andere Hoeren achter "de kist. Het orgel in de Kerk wordt bespeeld, doch de klok niet geluid. Art. 10. Aan het graf gekomen zfinde, wordt de kist, nadat do Nederlandsche Vlag daarvan is afgenomen, in den Koninklyken grafkelder nedergolaten. De Opperkamerheer en de Chef van Harer Majesteits Militair Huis begeven zich mede in den grafkelder. Art. 11. Nadat de kist, inhoudende het Vorstelyk overschot, in den Koninklyken grafkelder is geplaatst, worden de aanwezige Heeren door Harer Majesteits Ceremoniemeester bedankt, waarmede de plechtigheid is afgeloopen. Art. 12. By de plechtigheid zyn de Heeren van het Civiele Huis en de Burger-Autoriteiten ge kleed in gala, met donkere pantalon, d» Heeren van het Militaire Huis en de overige Militairen in groote tenue. Art. 13. Do Majoor Jonkheer W. F. H. Van de Poll, Adjudant van Hare Majesteit de Koningin, wordt door Hare Majesteit de Koningin- Regentes belast mot de regeling der plech tigheid, overeenkomstig het voorgeschreven Programma. By afwezigheid van den Opper-Cere moniemeester, de Opper-Kamorheer, K. J. G. Baron Van Harderbroek van 's Heeraartsberg en Bergambacht. De Luitenant-Generaal, Adj -Generaal en Chef van het Militaire Huis van H. M. de Koningin, C. H. F. Graaf Du Monceau. Praatjes over Kunst. Vlokken. LXIX. In het magazijn van den heer Van Driel aan den Nieuwen Rijn zijn thans een vijftal kasten te bewonderen, die alweer zoo overtuigend bewijzen, boe in den gulden gilden-tijd het schrijnwerkers-vak met liefde werd beoefend. Want, dat onze moderne, fabriekmatig in elkaar geflanste, luchthartige „bonbeurs du jour" zelfs niet even aan deze eerbied afdwin gende monumentale stukken a'rbeids kunnen raken, dat kan bijkans een kind wel gevoelen en, al wordtnu, uit „mode", voor zulk een degelijke kast een vrij belangrijke som uitgeteld, toch hebben wij ons nog blijvend te schamen, dat er zooveel waars, zooveel echte kunst op dit gebied te vroeg en moedwillig verloren ging. Intusschen, het dient gezegd, kunnen w(j niet anders dan vreugde uitspreken over hot feit, dat er in dit genre nog genoeg voor beelden behouden bleven, waaruit w(j, althans met eenige zekerheid, het voorname peil kunnen bepalen, waarop het handwerk van moubelmaken indertijd heeft gestaan. Want, al zou ook ik den laatste zijn om nu onvoor waardelijk alles goed to keuren wat er aan deze meubelstukken vast is, stellig is er hier een groote leering te trekken, o. a. uit die juist gevoelde verhoudingen en profileeringen. Het zou te bejammeren zUo, indien al dit fraais wederom over de grenzen moest gaan, en daarom acht ik een opwekking aan for tuinlijke stadgenooten bier bij lange na niet

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1