N°. 11086. A\ 1896 §eze iCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Donderdag 16 April. LEIDSCH BA&BLAD. PRIJS DEZER COURAUT: Voor Leiden por 3 maanden. 1.10. Franco per posts i s 1.40. Afzonderlijke Nommors i 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor liet incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieel© Kemiisgeviugcn. Vrijd&s 17 April, dea namiddags van 1 tot 2 oren, zal to Voorhout in het raadhuis dsr gemeoDto ge legenheid worden gegevon tot kosteioozo vacc.natie. Leiden, 15 April. Naar wy met leedwezen vernemen, lijdt de heer M. Rutgers, arts alhier, aan de gevolgen eener infectie van een der vingers der rech terhand, waar-door een ontsteking in de okselholte en aan den borstwand, benevens algemeen© bloedvergiftiging, ontstaan is. De infectie heeft plaats gehad by de behan deling van een zijner patiënten. Hjj wordt in het Högital Wallon verpleegd. Gottfried Mann deelt ons mede dat, ofschoon hy het volgend seizoen zal optreden als orkest-directeur van de Nederlandsche Opera te Amsterdam, hij zeker de betrekkin gen van directeur der maatschappij „De Toe komst", te 's Grarenhage, en van „Sempro Crescendo", te Leiden, zal blijven waarnemen, en als het eenigszins mogelijk is, ook die van de Leidsche dameszangvereoniging „Es-moll," welke door hemzslven is gesticht. Bij de heden door den architect den heer L. Van der Laan gehouden aanbesteding van het afbreken van een bestaand perceel en het bouwen van oen winkel met benedenhuis en een© bovenwoning op den hoek van de Haar lemmerstraat en Vrouwesteeg alhier, was ingeschreven door de volgende heeren J. Botermans te Leiden voor 13,050, B. M. H. Keiler alhier 12,753, A. Van 'i Riet alhier 12,392, N. Kloots te Oegstgeest ƒ11,583 en P. J. Harteveld en C. P. Hoogeveen t© Oegstgeest voor ƒ11,253. D© „Vereeniging ter Bevordering van de Nederlandsche Visscherij" vergaderd© in het „American-Hotel" te Amsterdam, onder leiding van den heer T. A. O. De Ridder, bur gemeester van Katwijk. Met een toepasselijk woord opende hij de jaarlyksche algomeene bijeenkomst, op het gunstig verschijnsel wijzende van de aaneen sluiting der reeders. Verder wees spr. op de stiefmoederlijke bedoeling, waarmode de Regee ring de visscherij behandelt: het vijfde wiel aan den wagen. De visscherij troedt dikwyis te •bescheiden op. Veel levens zijn weder verloren gegaan in het afgeloopen jaar. E^n nationaal londs ten bate van de achtergeblevenen achtte 'epr. wenschelijk. Door den secretaris, den heer A. D. Vijgh, werd een kort jaarverslag uitgebracht, waarin mededeeling werd gedaan van de verrichtin gen des hoofdbestuurs, naar aanleiding van de besluiten, in de vorige algemeene vergade ring genomen. Da aftredende hoofdbestuurders, de heeren Tuijp te Volendam, Yzermans te Vlaardingen, Kakebeeko te Goes en Ten Houten te Kra- lingscheveer, werden bij acclamatie hc-rkozen. In de plaats van den heer De Groot te Egmond aan Zee, die bedankte, werd gekozen de heer T. Bland van den Berg to Rotterdam. Do afgevaardigde van Katwijk e. O. behan delde de vraag: „Doet de invoer van Engelsc-he haring na afloop der Nederlandsche visscherij schade aan de Hollandsche haringindustiie en is het wenschelijk en mogelijk daartegen maatregelen te nomen? De schade en het wenschelijke daartegen iets te doen werden erkend; een middel wist echter Katwijk niet. De heer Van Rhijn (Katwijk) opperde het denkbeeld om den naam te publiceeren van den koopman, die uit Engeland gesteurde haring liet komen; of konden de reeders zich verbinden zoo iemand geen Hollandsche haring meer te verkoopen? Do heer Schippers (Vlaardingen) doed aan de hand, dat de reeders zich zouden verbinden niet zulke haring aan te voaren en er hunne schepen niet voor te leenente publiceeren in de Duitsche bladen de namen van de kooplui, die zich verbinden niet zulke haring te ver handtien. De heer Hoogorwerf wees er op, dat het kwaad niet school in invoer van Engelscho haring, maar dat z(j als Hollandsche haring wordt ingevoerd. Hy wilde dus stempeling ongeveer als margarine en daarvoor moost men by de Tweode Kamer zfln. De heer Lieftinck (lid der Tweede Kamer) meende, dat de strafwet er reeds voldoende in voorzag (bedrog in den aard van de koopwaar). By margarine was een afzonderlijke wet noodig omdat hot onderscheid tusschon deze en boter zoo moeiiyk is. Het bleek, dat het soms by haring ook het geval is. Hollandsche haring, by stormweer govaDgen bijv., die dus dood op het schip komt, is soms gelijk aan Engelsche haring. De heer Hoogenraad betreurde het, dat juist dit jaar over deze zaak gespioken wordt. Verleden jaar is er met die Engelsche haring zeer veel verdiend; nu wordt er op verloren en gaat men klagen. Gewezen werd c-r op, dat de Engelscho haring uitstekend geschikt is om te rooken. Scheveningen (de heer De Niet) was dus tegen beperking van dien handel. Besloten werd dat het Hoofdbestuur de zaak nauwkeurig zal onderzoeken en zoo spoot ig mogelyk rapport zal uitbrengen. De uitslag der op 14 April door het gemeentebestuur van Haarlemmermeer ge houden herbesteding van het bouwen van een brandspuithuisje is, dat was ingeschreven door de heeren J. A. Kramer, to Aalsmeer, voor 325; G. De Vries, voor 346; M. Den Ouden, voor 354, en L. Tames, voor 358.50, allen te Haarlemmermeer. De heer H. Streefkerk, te Haarlemmer meer, is benoemd tot onderwijzer aan eene school met den Bijbel te Amsterdam. Benoemd is tot hoofd der school te Aalsmeer, sch. II, de heer A. Prakken, te Uskwert. De commies der directe belastingen P. Benink, ten kantore to Alkemade c. a., wordt met ingang van 1 Mei a. s. overgeplaatst naar Doetinchem. Het voornemen bestaat, om het surnu merairs-examen voor de directe belastingen, invoerrechten on accijnzen, tweede gedeelte, voor hen, die daaraan in 1897 zouden kunnen deelnemen, in plaats van in dat jaar, in het laatst van 1896 t9 houden. Door den heer R. baron Van Lynden, vóór eenigen tyd te 's-Gravenhage overleden, is aan hot Diaconcssenhuis te Leeuwarden vermaakt de som van vijftigduizend gulden, onder het bezwaar van vruch'gebruik. Naar wjj vernemen, vertrekt begin Mei oen tweede detachement der koloniale reserve te Nijmegen naar Inc'iö. (IV R. G.) Een groot getal mindere militairen uit het garnizoen Utrecht heeft, met het oog op de laatste gebeurtenissen in Atjdb, overgang by het leger in Oost Indië aangevraagd vooral bij de veld-artillerie hebben zich velen daartoe opgegeven. Ook to Leiden hebben zich vele militairen van ondergeschikten rang aangemeld om by het leger in O.-I te worden in dienst gesteld. De samenstelling der commissie voor de eind-examens der Hoogere Burgerscholen in Zuid-Holland heeft de volgende wijzigingen ondergaan Tot voorzitter is benoemd de hoer M. Sal- verda de Grave, lid der commissie, in de plaats van dr. E. H. Groenman, die, door familie-aangelegenheden, verhinderd was zyne benoeming aan t9 nemen; tot leden zyn be noemd de heeren dr. G. J. M. Coolhaas, mr. P. M. Von Baumhauer en D. Stigter, de twee laatstgenoemden in de plaats van de heeren mr. J. A. Van Gilse en C. J. Theunisse, die hunne benoeming niet hadden aangenomen. Te Rijswijk zal eerstdaags een aanvang worden gemaakt met den bouw van een nieuwe R.-K. kerk, die in gothischen styizal worden opgetrokken volgens de plannen van den architect Nic. Molenaar. Naar wy van het bestuur vernemen, zal het feest van de Vereeniging: „Christelijk Nationaal Zendingsfeest" worden gehouden op het landgoed „Waterland", onder de ge meente Velzen, op Woensdag 1 Juli a. s. De kolonel J. T. T. C. Van Dam van Isselt, te Utrecht, die zijn functie van hoofd officier voor hst Reservekader aan den majoor Gevers Leuven, te Leiden, heeft overgegeven, verliet heden zyn garnizoen, om het com mando over het 8ste regiment infanterie te Arnhem over te nemen en te aanvaarden. De aan den hoofdofficier voor genoemd kader toegevoegde 1ste luit. H. J. Balfoort vertrok mede heden naar Leiden, ten einde alhier in gelijke functie werkzaam te zijn. Hedenmorgen vertrok de sergeant F. H. J. Murkens, van het corps genietroepen, van Utrecht naar Leiden tot het doen vaD kadas trale opnemingen alhier ten behoeve van oorlogstelegraafverbindingen. De gemeenteraad van Wageningen besloot gisteren, met 8 tegen 5 stemmen, om de in schrijving voor de nieuwe gasfabriek niet te gunnen, doch alsnog over te gaan tot den aankoop der oude fabriek voor 21,100. By den Raad der gemeente Utrecht is ingekomen een missive van den heer J. H. Koolman, waarby deze als laatst overgebleven bestuurslid der afd. Utrecht van de vereeni ging „Het Metalen Kruis", het archief dier vereeniging met standaard en ledenlyst aan de gemeente ten geschenke aanbiedt. Den dames, cie te Amsterdam hare op wachting wenschen te maken aan H. M. de Koningin-Regentes, wordt verzocht zich daar toe schrifteiyk te wenden tot mevrouw de douairière Iusinger geboren Van Loon, dame du palais van H. M. te Amsterdam. De dames zullen door H. M. worden ont vangen op een groot raoüt, dat Donderdag avond 23 April ten Paleize op den Dam zal worden gegevon. De Koningin Regentes zal Vrijdag avond daaraanvolgende de gala-voorstelling by wonen, in den Schouwburg door de Koninklijke Ver eeniging „Het Nederlandsch Tooneel" te geven. De heer Pynacker Hordijk, lid van de Eerste Kamer der Stalen-Generaal, heeft gisternamiddag een gedeelte van zyne mede leden aan een gastmaal ten zynen huize vereenigd. Gisteren is te Oosterhout na eene kort stondige ziekte overleden de heer C. Verschure, hoofd der firma J. M. Verschure Zoon. De overledene, lid van den Gemeenteraad aldaar, was oprichter der margarinefabriek te Ooster hout, die onder zyne leiding zoozeer in bloei is toegenomen en - waaraan tinnen enkele weken eene groote stoom-roomboter- en kaas- fabriek zou worden verbonden. Ongeveer zestien jaar is het geleden, dat ons land bezocht werd door de Jubileum- zangers, een gezelschap Christennegers, dat zich ten doel stelde eene som gelds bijeen te brengen tot stichting eener universiteit in Amerika, die uitsluitend bestemd zou zyn om negers op te leiden. Zy wonnen indertijd aller belangstelling door hun waarlijk schoon gezang. De door hen zelf vervaardigde negerliederen wisten zfl zoo gevoelvol en met zooveel muzikaal talent te zingen, dat zelfs de eerste meesters de beste getuigenissen van hen gaven. Nu zal binnen kort weder een gezelschap van deze univer siteit ons land bezoeken en in verschillende steden eenige concerten geven. Deze beroemde zangers zullen zich daar door de moeite getroosten om verbetering te brengen in den ellendigen toestand hunner onwetende landgenooten. Zy zyn op het oogonblik nog in Duitsch- land en worden in alle Duitsche bladen zeer geprezen. Men maakt „De Tyd" opmerkzaam, dat dr. Van den Es, te Amsterdam, niet de eerste uitwonende hoogleeraar zal zyn. Prof. Jonck bloet ging hem daarin vóór. Deze woonde tydens 'zyn hoogleeraarschap te 's-Gravenhage en gaf te Leiden zyn colleges. Ook de Delftsche professor Spanjaard woont te 's-Gravenhage en gaat dagelijks naar Dtlit. Do heer D. W. Gyswyt, adspirant-inge- nieur voor het stoomwezen te Rotterdam, is benoemd tot ingenieur der Zuid-Afrikaansche spoorwegmaatschappij to Pretoria. De voorgenomen wedstryd van fanfare corpsen to Utrecht gaat wegens gebrek aan financiöelen steun niet door. Dr. G. J. "Weylar.d heeft ontslag aan gevraagd als directeur van het Zendingshuis vau het Nederlandsch Zendelinggenootschap te Rotterdam, en stelt zich thans weder als predikant bero pbaar by de NeJ.-Herv. Kerk. De heer "Weyland was van 20 Juli 1S86 tot 31 Dec. 1893 predikant by de Ned.-Berv. gemeente te Austerlitz, by Zeist, en sedert 31 Dec. 1893 in zijn togenwoordigen werkkring. Het stoomschip" „Kanzler" vertrok 13 April von Zanzibar naar Vlissingen en Ham burg; de „Oengaran", van Rotterdam naar Java, vertrok 14 April van Southampton; de „Titan", van Amsterdam naar Batavia, arri veerde 13 April te Singapore; de „Amsterdam" arriveerde 12 April van Rotterdam te Nieuw- York; de „General", van Hamburg en Vlissingen naar Oost-Afrika, vertrok 12 April van Las Palmas; de „Koningin-Regentes", arriveerde 14 April van Amsterdam te Batavia; de „Prins van Oranje", van Amsterdam naar Java, passeerde 12 April Malta; de „Soem- bing", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 14 April van Port-Said; de „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 15 April te Genua; de „Prins Hendrik" vertrok 15 April van Batavia naar Amsterdam; de „Prins Willem I", van Suri name naar Amsterdam, arriveerde 15 April te Havre; de „Soenda" vertrok 15 April van Batavia naar Amsterdam; de „Sumatra" arri veerde 15 April van Amsterdam te Batavia. By koninklyk besluit is aan den heer N. J. H. Yan Hasselt, op zyn verzoek, met ingang van 1 Mei a. s., eervol ontslag ver leend als notaris te Amsterdam; en zyn be noemd tot notaris binnen het arrondissement Amsterdam, ter standplaats Amsterdam, de heeren C. Miseroy, W. H. Voskuil, en, met ingang van 1 Mei e. k., J. P. Smits, allen candidaat notaris aldaar. B moerad mr. B. Ten Bruggen Cate, advocaat en procureur en kantonrechter plaatsvervanger te Groningen, tot secretaris bij het college van curatoren der Ryksuniversiteit aldaar. Goedgekeurd dat jbr. H. Yan Panhuys, burgemeester van do gemeente Leek, ia be noemd tot secretaris dier gemeente. Aan den eervol ontslagen hoofdingenieur der marine, L. C. P. W. Visser, een pensioen verleend, ingaande 1 Mei a. s., van ƒ3000 's jaars. Pensioen verleend aanWH. Jordan, 163; J. A. Konings, 113; W. Wassingthon, 570; H. Twaalfhoven, ƒ93; P. Bouwense, ƒ418 's jaars. De commies der posteryen van de 2de klasse A. A. D. E. Van der Marck met ingang van 13 dezer uit 's lands dienst ontslagen. Gemengd Nieuws. Hier ter stede is een massa kamp gehouden tusschen de schaakvereeniging „Morphy" en „Heemskerk", met het resultaat dat „Morphy" won met 11 tegen 3 punten, terwijl 4 partijen onbeslist bleven. Daar vele lidmaten der Ned.-Herv, Gemeente, trots alle aanmaning, in gebreke zijn gebleven bet van hen gevorderde bedrag in de kerkelijke belasting te voldoen, zijn eenigen van hen voor den kantonrechter gedaagd. Thans circuleert onder de onwillige betalers eene lyst, waarby zij zich door onderteekening verbinden de kosten, welke de procedure zal kunnen veroorzaken, gezamenlijk te dragen. Dinsdag-morgen om halfvyf brandde te Haarlemmermeer (Veldweg) af: het boerderijtje van H. Timmers. Van htt huisraad weraon goud en zilver en een paar voorwerpen gered. De oorzaak van den bran 3 is een lantaarn. Alles is tegen brandschade verzekerd. Spuiten waren niet aangevoerd. De kleeren van den soldaat Q. Van der Peyl zijn mede verbrand. Tevens is aan de Nieuwe Meer te Haar lemmermeer afgebrand een buis, in tweeën bewoond door C. Kuin en vrouw Burggraaff. Oorzaak onbekend. Alles was verzekerd. Te 's-Gravenhage trok gister- namiddag wederom een schutter, in uniform gekleed, doch op klompen, naar het Voorhout, de verzamelplaats voor de in het Malieveld te houden oefeDing, welke voor een groot gedeelte werd verstoord door eene steeds meer opdringende volksmenigte, wier bedoeling het was den schutter, die op klompen ter oefening gekomen was en onder bevel vim een onderofficier afzonderlijk exerceerde, toe te juichen en aan te moedigen. Een persoon ging zelfs zoover, om zich in het midden van het Malieveld te begeven met een flesch bier en dezen drank den schutter aan te bieden. De politie, in te gering aantal annwezig, kon eenvoudig niet optreden tegenover de over macht, te meer, daar de schutters, aangewezen om het terrein af te zetten, haar niet vol doende de behulpzame hand boden. Ten slotte stond het bataljon tot op een tiental passen afstands omringd door hot gepeupel, dat ook nog een dreigende houding aannam tegön de officieren eener compagnie, die een commando uitvoerde, welke in den looppas moet geschieden en waarby onkelen onder den voet geraakten. De oefening moest vesl vroeger dan ge- woonlyk eindigen. De dienst op de in gebruik te nemen verbindingsspoorlyn tusschen Staats en Hollandsche stations te 's-Gravenhage, wor^t voorloopig aldus geregeld, dat 4 por sonentreinen per dag zullen loopen, twee in de ochtend- en twee in de namiddag uren. Het nieuwe gedeelte van hot gemeente-ziekenhuis te 's-Gravenhage is thans in gebruik genomen. Een 70-tal ingezetenen, behooren- do tot de aanzienlyke kringen der residentie, heeft een adres tot den Haagschen Gemeente raad gericht, waarby zij, in aansluiting aan een adres van het hoofdbestuur der „Neder landsche Vereeniging tot bescherming van dieren" (ingediend 12 Juni 1895), dringend verzoeken maatregelen te willen nemen tot verbetering van den treurigen staat, waarin de meösto paarden der Haagsche Tramweg Maa'tschappy verkeeren. Blykens het jongste nummer van „De Fabrieksbode" heeft de toepassing van het scheidsgerecht aan de fabriek van den heer Van Marken aanleiding gegeven tot het ontstaan van eene minder goede verstand houding tusschen het personeel. Tewyi dit te kennen wordt gegeven in een schryven van de Kamers van meesters en beambten en van den raad van hoofdbeambten der Ned. gist en spiritusfabriek, zonder dat daarin het mid del tot vorbetering wordt aangegeven, beveelt de oirecteur, de be.r Van Marken, daar ca opheffing van de openbaarheid der zittingen van het scheidsgerecht aan. By een magazynbouder van rijwielen in de Zwart-Jan-straat te Rotterdam heeft men Maandag-avond, toen daar niemand aanwezig was, ontvreemd volgens een bewoner door middel van br*ak een rywiol, een aanbeeld, een veldsmidse, de gasleiding, enz. Dit zou geschied zyn op last van den leverancier van al die artikelen, die echter beweert dat de deur niet opengebroken, maar open gevonden werd. By de politie is van een en ander kennis gegeven. Laat de wet toe op de trakte- menten van gemeente-ambtenaren beslag te leggen? is eene vraag, die zich in den laatsten tyd meermalen heeft voorgedaan. Gisteren is voor do rechtbank te Amsterdam in zulk een zaak gepleit, daar een openbaar onderwyzer, op wiens salaris beslag was gelegd, daartegen in verzet was gekomen. Voor den onderwijzer trad mr. B. E. Asscher op, die eerst de juistheid ontkende van do beweringen, dat het verzet later is uitgebracht dan do wet toelaat en dat art. 757 Wetb. v. Burg. Rechtsv. (dat beslag op bezoldigingen en pensioenen wegens ambten of bedieningen verbiedt, behalve voor zooveel en zooc'amg als bij byzondere wetten wordt bepaald) niet toepasselijk zou zyn op een executoriaal beslag. Daarna kwam pleiter tot de vraag of ge noemd artikel toepasselyk is op gemeente ambtenaren. De verbodsbepaling kwam reeds voor in art. 580 van den „Code de Procédure Civile", maar daar enkel ten behoeve van „staats ambtenaren." Bij de behandeling in onze Kamer werd gevraagd waarom de bepaling ook niet zou gelden voor provinci »le en gemeente ambtenaren, en toen is he t woord „staat" geschrapt, zoodat het artikel zeer algemeen luidt. Het beslag op het traktement van oen ambtenaar in 't algemeen is dus verboden, tenzy dit by afzonderlijke wet toe gelaten is. Zulk een wuttelyke bepaling is nl. niet bekend. In een wet van 1815 wordt wel van diensten, aan de gemeente bewezen, gesproken, maar alleen wat betreft werken, gemaakt tot waterkeering. Het verzet is dus gegrond. Mr. G. Kirberger, die voor den beslaglegger optrad, lichtte de reeds genoemde redenen tot bestryding van bet verzet toe. Voor de geldigheid van do beslaglegging op trakte menten als in dit geval, beriep hy zich op schrijvers als Oudeman, Diephuis, Da Martini e. a., en op de vonnissen der reebtbanken te Zwolle en Breda, op 3 Januari 1844 en 2 Maart 1847 gewezen. De uitspraak is bepaald op 21 April. (H.) Het Hoog Militair Gerechtshof deed in zyne zitting van gisteren uitspraak in do strafzaak tegen J. J. V, Q., lsten luit. by het 2de regiment huzaren, die door den krijgsraad te 's Hertogcnbo3ch ia eerste instan tie wegens het misdryf van schaking tot zes maanden gevangenisstraf was veroordeeld. Roods vroeger gaven wy oen uitvoerig ver slag van de in deze zaak gehouden pleidooien. Ten aar.zien der van de zyde der verdedi ging opgeworpen exceptie van niet-ontvanke- lyk-veiklaring van het O. M. in zyne inge stelde strafvervolging, als berustende doze op een onwettige klacht, overwoog hot hof by zyne breed gemotiveerde sententie o. a., dat ten process© door de verklaring der deskundige getuigen is gebleken, dat de vader van do minderjarige Theodora De R. ten dage van het indienen der klacht door hare moeder, of daaromtrent, zich buiten de mogelijkheid bevond zyn wil te verklaren, dat mitsdien de moeder der minderjarige u.tsluitenJ bevoegd was tot het doen van klacut ter z*ke van de wogvoiring harer dochter, en do ter zake daarvan op 18 Januari 1896 door haren vader gedane klacht buiten aanmerking moet wor den gelaten. Het hof bevestigde overigens 's krygsraads vonnis in zyn geheel, ook wat de bopaling betreft, dat de opgelegde vryheidsstraf zal gerekend worden te zyn ingegaan op 12 December 1895. Het Hoogheemraadschap Delfland is op het laatste oogenblik met zulke bezwa rende voorwaarden komen opdagen, dat de bouw van oen vasten circus vcor den heer C irré te Scheveningen wellicht niet zal ge schieden. De aanbesteding had reods plaatu gehad. De burgemeester van Utrecht heeft aan het comité voor de viering van den Meidag vergunning verleend tot het houden van een fakkeloptocht met muziek, door de voornaamste straten, - na afloop van de Mei- vergadering in „Tivoli".

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1