Do Schietvoreeniging „H oil an dia", te Katwjik, die dezer dagen voor het eerst met hrre leden de schietbanen betrok, hoeft blyken gegeven flinke schutters te bezitten; by liet eerste schot trof de Voorzitter der Vïreeniging, do heer A. v. Prooyen, „do roos"; later werden meer mooie schoten gedaan en het laatst van de serio was het wederom de Voorzitter, die „do roos" schoot. De strijd werd dus flink aanvaard en be looft iets voor do toekomst. Als eone by zon derheid kan wor den gemeld dat hedenmorgen in een tuin te Katwijk aan den Rijn do oorste asperges van den kouden grond werden gestoken. De kantonrechter to 's-G raven- hago veroordeelde heden de bewoonster van een bovenhuis in do Gortstraat aldaar wegens do vermeldo verschillende overtredingen van de drankwet tot vier hechtenisstraffen van 4 weken ieder; 3 hechtenisstraffen ieder van 6 dagen en f 10 boete, of 5 dagen hechtenis. De workz aamheden aan het aan te leggen hoofd te Scheveningen voor het Paviljoen zyn gisteren voortgezet in zee door het doen zinken van rjjshouten beddingen. Ter boschikking van de justitie is gisteren gesteld de koffiehuis- en logement houder P. F. A. M., wonende Oppert, te Rotterdam, wiens aanhouding reeds in het jaar 1S90 door den officier van justitie te Amstcroam in het „Algem. Politieblad" ver zocht was, als zijnde van valschheid in ge schrifte verdacht. Ongestoord oefende hy ruim sen half jaar lang z-jn bedryf uit ais koffiehuis- en logementhouder te Rotterdam. T o 's-G raven moor is het 1 ij k op gehaald van een onbekenden, als heer ge- kleeden manspersoon. In een der zakken zat een beurs met ge IJ. Aan het hoofd waren een paar wonden zichtbaar. Het Ijk is voor- loopig naar hot drenkelingenhuisje vervo.rd. In eon schouwburgtent te K o r t- ryk is Zondag tydens de voorstelling brand uitgebroken. Er waren meer dan twee duizend toeschouwers in de tent, doch zy bewaarden hun kalmte en verlieten in de grootste orde de zaal. Dientengevolge werd slechts één per- sooa gekwetst en dc-ze vhl bj het springen over de banken. De brand was vrj spoedig gebluscht. Het décor en het scherm zy'n een prooi der vlammen geworden. Hot vorig jaar is in de vergade ring van don gemeenteraad van Bloemendaal een bedrag uitgetrokken op de begrooting voor 1S96 voor grenspalen en wegwijzers. Ofschoon het plan bestond dit voorjaar die wogwyzors te plaatsec, heeft de burgemeester, met het oog op bet bloemencorso, gelast, thans reeis een begin daarmede te maken, en zoo zijn gisteren omvoudige, wit geschil derde ralen, waaraan een bordje met den naam van den weg in zwarte letters, geplaatst aan de wegen, waarlangs het corso zal rydon. Deze wegwijzers dienen dan tevens om de aangewezen plaats voor het stationneeren der rytuigen op 12 April a. s. te bepalen, oen maatregel, waaraan streng de hand zal worden g9bouden. Bloemendaal begint zich op zyn mooist te vertoonon. Hoe de vorige week ook is gemompeld over dien akeligen noordenwind, heusch, de Nederlaudscbe Wiel rijders bond mag dien wind dankbaar wezen. Zonder hem zouden de hyacinten, de hoofd factoren voor do versiering der wielen, reeds lang op de verschillende mesthoopen zijn ge worpen; zonder hem zou het groen, dat jong©, frissche groen aan boomen en boosters, niet het prachtige aanzien hebben, dat het nu heeft. De Elo?mendaltrs en ce Overveners juichen het besluit van Haarlems burgemeester: „in myn stad geen corso op Zondag", ten zeerste toe. Gcon wonder. Overal langs den te volgen weg zyn de kamers verhuurd voor pryzen, waarvan men vaak schrikt. Tien en vijftien gulden voor een kamertje is goedkoop uit zyn. Logementhouders profiteeren van de gele genheid en hebben hun kamers voor dien dag op f 10 geprijsd. Wie daarmoae geen genoe gen neemt en Zaterdags huurt, wordt beleefd verzocht Zondagochtend te 10 uren de kamer to verlaten. Do bakkers, slagers, vooral de kruidnoten- bakkers to Bloemendaal, zijn reeds nu bozig to zorgen dat het niet aan mondkost zal ontbreken. Voor de Engelscho gasten van het Staal bad Haarlem worat een afzonderlijke tribune op gericht voor het buiton Ivennemerland. Op eone lezing, door Doraela tsieuwcnhuys dezer dagen te Oud Brierland gehouden, trad ook onder meer een man uit het volk met den tpreker in debat. Hij begon als volgt: „Je staet hier to babbelen over kapitael- verdeeling, maer ik heb wel is geheurd dat jj ok eon kaptalist bin; nou dat babbelen van julli help do arbaijera niks, maar begin jy eerst zelf j3 kapitael te verdeele, je ken hier daeljjk an do slag; er zain hier in Baijerland honderdo arbayers, dia nooit vlais gorooke, veul minder geprove hebbe, begin jy nou is met die monscbe murge allemaelin half pond vlais te stiarre, dat help veul meer dan al jullie gebabbel." Een Kamerlid bedreigd met een vervolging wegens laster. Ia het Augustus-nommer van het „Mosterd zaad" schreef de hec-r Donner, lid der Tweede Kamer, in zyne hoedanigheid van Zendings- director, o. a. de volgende zinsnede: „Geld voor een paard zullen Deputaten wel toestaan. Van Alphen zyn indertyd twee paarden toegestaan, maar by heeft ze ver kocht; van Cr. De Bruyn verwachten we botere dingen." De hoer J. J. "^an Alphen heeft nu in een „Open brief aan ds. J. H. Donner, Zondings- director der Gereformeerde Kerken in Neder land," afgedrukt in hot „Doet. Weekblad" van 3 April, den heer Donner voor het dilemma geplaatst: öf als man van eer en plicht de zaak van zijn oud-leerling Van Alphen, als van eon, die twee paarden verdonkeremaand heeft, der justitie in handen te geven, öf, zoo dit niet kan, te verklaren, onomwonden, dat hy niet anders dan verdachtmaking op hot oog gehad en dies een onschuldige belasterd heeft. „Is U.E.W. niet voornemens eon van beide te doen, maar het zwygen te bewaren, zoo.ils wy dat van u gewoon zyn, weot dan, dat door my van alle wettige middelen zal ge bruik worden gemaakt, om aan hot recht zyn loop te geven en den osrroover te treffen,, die my zoo diep heeft beleedigd," schryft do heer v. A. Omtrent het ongeluk, dan heer G. Honigb, directeur der Ryks Hoogore Burgerschool te Zwolle, overkomen, meldt de „Zw. Ct.": De heer Honigh had zich in den voormiddag van Zaterdag per velocipede naar 't Katerveer begeven, o. a. om daar icformation in te winnen naar een broche, die zyn echtgenooto den vorigen. dag daar of op een wandeling in 't Nieuwe Werk had verloren. Hy ver toefde even aan 't Katerveer om navraag te doen en ging toen bij de wed. Zwakenberg, terwyl hy in 't rond zocht of het voorwerp ook daar lag. Even voor twaalven ging bij verder c-n reed den heuvel op. De heuvel loopt aan de zijde, waar hij moest afdalen vrij styl af, zoodat nïet-geoefendo wielrijders, die met het terrein bekend zyn, er meestal afstappen. H\j schijnt hior het bestuur over zya voertuig te hebben verloren, is nanr beneden gestort en soa ia 't water geraakt. Tom hij in den namiddag nog niet was^ teruggekeerd, en men dus meende, dat hem een ongeluk w^s overkomen, heeft mon do hulp der politie ingeroepen^ Een onderzoek, des avonds ingesteld, gaf geen licht, msar in den vroegen ochtend van Zondag heeft men, het spoor der velocipede volgende, op de plaats aan don voob van den heuvel gedregd. Hrt rywiel werd eerst opge haald c-n eenigen tyd later het lijk van den ongelukkigen rijder, die by den val over de vélocïpèie heen is gevlogen. Eet horloge stond stil op kwart over twaalven. Rijwielen van L u m i n rum. „De Gruyter's Maandblad" kondigt een omwen teling aan op het gebied' dér rij wielindustrie, die daarin zal bestaan, dat het geraamte, liet frame, der rywhien riet meer van sta,,Is, maar van lumïniurn vervaardigd wordt. Dit metaal bestaat uit 96 pet. zuiver aluminium en 4 pet. andere stoffen (dit is het geheim van den uitvinder), waardoor aluminium geschiet, ja geschikter dia staal wordt voor elfen; bouw van het rywiel. Het „Lu mi num"-frame moet onder alle omstandigheden aan d'e gestekte voorwaarden, groote lichtheid by grooto sterkt?, voldoen, omdat deze uit één stuk metaal gewalst zyn, geen enkel gedeelte er van is aangezet of aan gesoldeerd; omdat do geraamten lichter zyn en driemaal sterker aan die van staal, als men gewicht tegen gewicht vergelijkt; omdat zij steeds zuiver van vorm en afmeting zyn, wat by een stalen geraamte, dat uit verschillende stukken besraat, afhangt van de meerdere af mindere- zorg, door den werk man er aan besteed; omdat zy vastor zyn en dientengevolge snc-ller; omdat zy absoluut onaantastbaar zfin voor vocht of modder; omdat vernikkeling en emaüleeiing totaal overbodig zijn; omdat zy niet duurder zyn dan een stalen geraamte; omdat men het raam op zulke punten versterken kan, waar zulks nooiig is, wat onmogelijk is by ge raamten, die uit staal vervaardigd zyn. Behalve het raam, worden ook de voor vorken en dn stuurstang van „Lu mi num" gemaakt, alles uit één stuk zonder naden of verbindingen. Do eigenaardige bewerking iaat het toe, greoter wand&fcerkle: aan te brengen, waar zulks noolig mocht zijn. Hieraan vo:-gt het „Maandblad" nog toe, dat de prijzen van „Lu mi num." ry wielen niet hooger zullen zijn dan die van andere eerste-klasse-machines van f 2J>.6> tot /f3001 Het gewicht eenc-r machine is ongeveer 9 KG., alle3 inbegrepen. Do Stores van De Gruyter zullen waar schijnlijk spoedig in do gelegenheid zijn; eeniga exemplaren dezer nieuwe machines to exposeer en. Da 2 1 jarige F. J. B., die eenige maanden geleden te Amersfoort een man doodstak, heeft zich in do cel te Utrecht, alwaar by de deswege hem opgelegde ge vangenisstraf onderging, door ophanging van het leven beroofd. Men schryft uit Tessol: Do blazer- schut T.X. 174, pas naar de Noordzee ver trokken, hop hier eenige uren later weer binnen, met het lyk aan boord van den ver ongelukten vioseher Vermeulen, een der slachtoffers- van den storm van 27 Maart. Het lyk was ia de kor opgevi3cht. In den bekenden berenkuil te Bern zag mon gisteren een verschrikkelijk verminkt lyk liggen. De kleederen waren van het lichaam gescheurd, het hoofd en een der armen waren afgebeten. Mot veel moeite sïaagdo men er in, het lyk uit ce klauwen van den beor en zyn wyfje te verwyderen en de indectiüeit van den onbekende vast te stellen; het was een gewezen machinist, die, vermoedelijk om zelfmoord te plegen; in den berenkuil is gesp-ongeil. Sinds 1S65, tösn een Engelschman door de beren werd vefsclieurd, was een dorgeiyk ongeluk niet voorgekomen. Do Franscho kapitein Dreyfus, die zyn landverraad boet op het Duivelseiland, moet zóó lyden onder de eenzaamheid, dat men denkt, dat hy het niet bng meer maken zal. Het eiland, dat ongeveer een halve myl lang is en 300 M. breed, is niet anders dan oen naakte, kale rots. Dreyfus is er de eenige 1 gevangene. Hy ziet nooit iemand dan alleen den gevangenis-dokter van het vasteland; daarentegen wordt hy' voortdurend, zoo by dag als by nacht, door wachters gadegeslagen, wien het echter, op straffo van hechtenis, verboden is met hem to spreken. Ontvluchten is onmogelijk; want wanneer do gevangene niet op commando zyne hon derd Meter heen en terug loopt, zit hij achter slot en grendel. Zyne lovens'oeho9ften worden dagelijks van 't naburige Ho Royale aangevoerd, waar zich eeno grooto mis- dadigerskolonie bevindt. Als verdere voorzorg tegen ontvluchten wordt op elke boot, die niet de cyfervlag voert, onmiddellijk vuur gegeven, terwyl Droyfus' verbanningsoord telephonisch verbondm is met de naburige eilanden. Van te vluchten door zwemmen is geen sprake, want de zee wemelt daar van haaien. Dreyfus moet, naar gomeld wordt, zeer veranderd zijn; hy is oud geworden en het verdriet heeft hom byna onherkenbaar ge maakt. Zyne vrouw gelooft nog altyd vast in zyne onschuld en hot boricht, dat zy' een anderen naam zou hebben aangenomen, is onwaar. Intusschen schynt Dreyfus' schuld vrijwel onomstootelyk vastgesteld en ondergaat hij dus niet meer dan de gerechte straf voor eone 7.00 zware misdaad, als waaraan hy zich heeft schuldig gemaakt. Toch kan men medeiyden gevoelen voor den landverrader, waar in de kille eenzaamheid de gewetenswroeging dub bel pynlyk moet zijn. Uit San-Francisco wordt gemeld dat men gepoogd heeft den bekenden Ameri- kaanschen millionnair Cornelius Vanderbildt te stelen, tydens zyn reis in Califomië. De Japan sche regeering heeft, ter herinnering aan den grooten oorlog met China, twee nieuwe postzegels doen vervaar digen. Hst. eene draagt het portret van den chef van. don generalen staf van het Japansche leger,, wylen. maarschalk prins Arisugawa Tarubito,, het andere dat van den commandant der keizerlijke garde, generaal Kitaskerakawa, dia Formosa, veroverd heeft. Op-Faasch maandag werd de tand radspoorweg op den Snowdon, den hoogsten bergtop in "Wales, geopend, 0:1 reeds dadelyk had een ongeluk plaats. Twee trainen, ieder met een honderdtal passagiers, hadden zonder ongeval den top bereikt, maar toen de eerste trdn den terugweg aannam, ontspoorde de locomotief en holde den berg af. De koppe ling met de wagens brak, maar de wagens werden door den automatiscben rem tot stil stand: gebracht, zoodat de passagi.rs de ry'tui gen konden verlaten. Twee pas3agïer3, die in hun angst uit den trein waren gesprongen, werden gewond, één hunner is overleden. De stoker en de machinist konden bytyds van de locomotief springen en kwamen er met een pa-ar schrammen af. De locomotief viel benelou te plettc-r en kwam in haar val im aanraking met oen seir.toostel, ten gevolge waarvan in het station boven op den berg de bel overging. Op dit toeken reed een tweede trein weg, maar inmiddels was er een mist komen opzetten, zoodat de machinist de stil staande wagens niet zag en caar togen aan reed. De achterste wagen van den stilstaan- den trein werd op zydo geworpen en bleef aan den rand van een afgrond hangen. Ge lukkig hadden de passagiers de wagens reeds verlaten. Do materiëele schade is zeer groot en het verkeer was de volgende dagen gestremd. In Whitechapol, de beruchte wyk van het Londensche East-End, is Zater dag een verschrikkelijke misdaad gepleegd. Niet ver van da plaats, waar Jack the Ripper zyn slachtoffers nederwïerp, woont een be jaard r9genschermfabrikant, Levy, met zyn huishoudster. Da oude man leefde sinds korten tyd van zyn rentan. Z.terdag middag kwam een nicht van den ouden Lsvy, dia ten eten W3S gevraagd, aan de deur, doch kreeg op haar schellen geen antwoord. Een buurman tooi aan eens voer haar over do schatting te zien. Dit deed hy en bemerkte een vreemde, di9 voor een ven ster stond. Hy riep den man toe, doch dezo verdween onraiddeliyk. De buurman, die het geval niet best vertrouwde, waarschuwde de politie. Twee agenten klommen over do schutting het huis binnen. Ia een dor be nedenkamers ontwaarden zy net lyk van den bewoner ia een plas bloed. Hc-t onderzosk werd voortgezet. Alle kasten waren open gebroken esn braudkast was omvergeworpen, blykbaar met het doel om aan d9 achtende in te breken. Op de tweede verdieping lag do huishoudster, evenals haar meester, met afgosneien ke9l. In het dak was een opening en juist toen dez9 werd ontdekt, riep het voor het huis verzamelde volk uit: „Een man op het dak!" "Workelyk bewoog zich langs de goot een man, dezelfdo, dien de buurman voor het venster had gezien. Toen echter de politie op het dak klom, om hem te grypen, sprong hy naar beneden van een hoogte van ruim. veertig voet. Zwaar gewond werd by opgenomen en naar een der gasthuizen ver voerd. Men hoopt hem in het leven to be houden. De man was in het bezit van eenige gouden horloges, juweelen en eon aanzienlyke som geld. Burgerlijke Stand van Leiden, van 2 tot en met S April. BEVALLEN: M. De Roinijn gob. WoltersD. S. Bonarius geb. Hemeiik Z. on I). j. Rnar gob. v. Biemen Z. A. C. Wolf geb. Bon- nink D. C. A. F. v. d. Dop geb. Kriek D. S. Fenne geb. v. d. Meer Z. M. Cornelisse geb. v. d. Heuvel D. N. O wel geb. Krap D. G. v. Rijn geb. v. Eyk D. G. Bavelaar geb. De Boer D. D. 11. Wassenaar geb. Eikerbout D. A. Cosiju geb. Sanders Z. J. Dooco geb. Chaudron D. II. A. Massaar gob. Do Zeeuw D. E. M. De Boer geb. Noyen D. N Wagemans geb. v. d. Post D. M. A. v. d. Spek geb. Brabers Z. G. G. Balfoort geb. De Jong D. S. Anl- borsberg geb. Uolvenstein D. B. v. d Berg geb. Roozendaal Z. J. C. Piket geb. De Feij Z. S. Noppe geb. Schotting Z. M. 11. Meórloo geb. Groenevelt D. N. Vermond geb. Louwrior Z. M. JT. Verbree geb. Pelt D. M.C. Woltersgeb.Rorché D. J. Verstraten geb. v. Dnnlen Z. M. v. d. Krogt geb. flensing D. M. l'ardon geb. Lam an Z. GEHUWD: K. Overbeeke jm. en C. Frommel jd. G. Kranz w. en A. E. Bronsgeest jd. J. Evenblij jm. en J. J. Van der Meer jd. W. A Kriest jm. en C. H. Slok jd. L. G. T. Nelisse". jm. en J. C. Zeiler jd. H. De Kier w. en J. Kooreman jd. OVERLEDEN: E. B. Van der Horn geb. Schrijver W. 71 j. H. E. Fridsma D. 1 j. M. Magnin Z. 16 m. J. Lemair M. 27 j. E. L. Deijn geb. Flaman Z. levcnl. J. M. Voorzaat D. 6 m. J. Van Du uren Z. 2 m. A. O. Wolf D. 2 d. W. J. West Z. 8 w, P. J. Wciselaar M. 69 j. W. Hoppenbrouwer geb. Brik D. levenloos. J. Sloots Z. I m. K. Kllnkert Z. 12 j. II. Vnn Hooidonk 7. 3 j. E. G. Mooten D. 2 j. H. J. W. Pollmann Z. 11 m. C. Marks D. 16 m- J. Booda Z. 70 j. C. Kop D. 16 m. N. J. Schols Z. 24 j. P. De Haas W. 60 j. A. M. A. Van Dam Z. 8 m. ALFEN. Bevallen: J. Domburg geb. Zwijncn- burg Z. M. De lluiter geb. Kalkman Z. A. Saton geb. Loef D. C. Zwaan geb. Vis Z. Overleden: A. Do Bruin Z. 1 w. ALKEMADE. Bevallen: J. P. Van Houten geb. Van den Berge Z. BODEGRAVE. Bevallen: G. A. IJas geb. v. Brunen Z. A Ockborat geb. v. Straten.Z. T. Oudejans geb. Van Ederen D. C. P. Vender Panne geb. JJekker Z. E. G. Wilschut geb. Heïj D. <3 verled en: J. Do Wit, eclitg. van J. Van Dorp, 71 j. J. Van Egdorn 2 m. W. Has 3 dagen. M. Van .Dam 10 vr. BOSKOOP. Bevallen: F. Voskuilen geb. Van Es D. L. Van Eijk geb. Kranenburg Z. A. Ravcnsberg geb. Van Pruïssen Z. M. Oostroin geb. Paling D. Gehuwd: J. Van Veen 26 j. en A. Blanken 23 j. HAZERSWOUDE. B c v a 11 c nE. Scboonder- woerd geb. Verb lij Z. Overleden: G. W. Ammerlaan D. 26 j. J. W. Slootweg Z. 4 m. C. Boskamp D. 3 w. KOUDEKERK. Gehuwd: J. Hogenes jm. en A. M. Ververs jd. NIEU WKOQF. Bevallen: C. Van Soest geb. v. d. Wïlk D. Th. Beuk geb. Van der Wei]den 2 leven). D. NOORD'WIJK Geboren: Cornelia Petronella, d. v. Willem Vink en Elisabeth Van Scliie. Johanna Magdaïena, d. v. Laurens Janszen en Adriana Wiinèlmina Fieternclin Bestelink. Ca- thaiina Johanna, d. v. Johannes Hoogwcg en Jo hanna Apolonia Van der Peet. Gehuwd: Arie Verloop 36 j., en Leent je an Duijn, 34 j. Overleden. Lauienlia Do Ridder 19 j. Adrianns Cornells Van Zwet 2 in. N O OR D WJ J K E R H OCT. Bo vallen: .1. Huis man-Van den Bcrg.Z.A. Heemskci k-Steen voor de Z. M. De Gruot-Kapteih 2 Zs. LI. Wijnands- Heemslede Z. Overleden: C-. J. Dc Winter lj. J. De Groot 5 d. G. Van AbswouJe, we<jn. M. V an der Weijden 61 j. J. Ruigrok 11 m. OUDSflOOKN. Bevallen: M. Stigter geb. v. Veen D. T. Van Dam geb. Van Diggelen D. Overleden: J. Kersbergen Z. 4 m. Gehuwd: II. C. Van Leeuwen jm en N. Van Zwieten jd. REEU WIJK. Overleden T. Koster 64 j. G. Verkaik 83 j. T. Van Wingerden 18 m. TER-AAR. O v e r 1 e d c n - J. C. Snabel Z. 7 j* Mishandeling: met doodetfjken afloop. Voor de 4de kamer der rechtbank to Am sterdam had zich gisteren te verantwoorden Jacobus Nicolaas Schmidt, oud 43 jaar, be hanger, wonende te Amsterdam. Hem wordt ten laste g'.legd, voore-:rst, dat hy in den avond van 29 December 1S95 in zijno woning (in den Uilenkiekengang aan de Bloemgracht 141) een brandende petroleumlamp heeft go- worpen naar A rtje Van Laar (een weduwe, met wio hy samenwoonde), ten gevolge waarvan zy aan 't hoofd is getroffen; dat daarop die vrouw in brand is geraakt en de beklaagde ter sluiks tfe woning heeft vei laten, zonder een hand tot redding der viouw uit te steken of zender iemands hulp in te roepen en ten slo'-te als gevolgtrekking dat de vrouw is overleden door do mishandeling, dio do beklaagde op haar pleegde, althans door zyn schuld. De genoesheeren, die hot lyk der vrouw geschouwd hebben, ontdekten aan liaro kteo- deren geen spoor van petroleum. Evenmin de haeFen dr. Aokorsmit (scheikundige) en Van Ledden Hulsobos, apotheker. Ook in het huis werd geen petroleum ge vonden, wel brandplc-kken op den grond, waar petroleum geweest kan zijn. Deze vraag is in zooverre van gewicht, als de beklaagde zynerzyds de volgen ie lezing der feiten geeft de vrouw zou op den bewusten avond, be schonken zijnde, in brand zyn geraakt door 't vaur, dat zich in een tost of stoof bevond; dat zy tegen do tafel zou zyn geslagen en daardoor de lump heeft omgeworpen en den brand veroorzaakt. Op oat oogenblik was Ly volgens zyn lezing niet thuis en esrst op straat hoorde by van de ramp. Hij ontkent met haar twist to hebben gehad. Des middags alleen waren er een paar woorden gevallen. Dr. Oïdtman, die da verbrande vrouw nog levend in het gasthuis ontving, bevond dat hare kloederen droog waren. Zy verklaarde dat zy door baar man „gebrutaliseerd" was, maar dat zij verder maar niets zeggen zoude. Zy leed ontzettende pyuen, zoodat zy m6t morphine moest behandeld worden. Denzelf den nacht overleed zffn. De geneesheer heeft geen reuk van ster ken drank by haar waargenomen. Voor den dood ziin de ambtenaren der politie nog- aan haar legerstede goweest; intusschen, hare antwoorden werden gegeven in oen toestand, die onder den invloed der toegediende morphine- inspuiting stond. Door het O. M. waren 29 getuigen gedag vaard. De hoofdinspecteur, J. M. Boas, die de vrouw in het gasthuis heeft bezocht, nadat hem was meegedeeld dat zy met zware brand wonden was getransporteerd, verklaarde als getuige o. a., dat de stervende hem op zijne vraag, of haar man schuldig was aan den toestand, waarin zy zich bevond, een negatief antwoord had gegeven. Get. had by do vrouw, die geheel in verband lag en wier gelaat alleen was ontbloot, tusschen neus en oogen een klein bloedend wondje gecoostateerd. Dr. Oidtman verklaarde hiervan echter niets te hebben bespeurd; hy meent, dat 't mogelijk is, dat do vrouw zichzolve heeft verwoüd. Mr. Regout (subst.-officier van justitie) vroeg of de verwonding niet vóór den brand kan zyn toegebracht. Get. Oidtman geloofde niet, dat de deskun digen de wonden kunnen hebben over 't hoofd gezien. Hy houdt zich overtuigd, dat do be doelde bloedende wonde een brandwonde moet zijn geweest, die door een of andere oorzaak aan 't bloeden is gegaan. Get. Boas verklaarde voorts nog, op den voet en op de peer van de lamp in de woning van beklaagde blosdsporen te hebben gecon stateerd. Er was geen petroleumlucht geroken en ook geen petroleum gevondc-n. Er heerschte groote wanorde, cn de vloer was nat, waar- schynlyk ten gevolge van do bluïscliing. Get. Hendrik Mosn, bier'oottelaar, di) d) vrouw op den dag van den brand om 6 uren nog heeft gezrin, verklaarde dat do vrouw niet beschonken was. Als buurman heeft hy opgemeikt, het was toen 7 uren, halfaeht dat er ruzie was, waarop weldra een „barre brand" volgde. Bekl. kwam aanloopeu, en get. voegde hom tos: „waarschuw maar gauw de brandweer". Get. heeft een raam open geschoven en geconstateerd, dat da vrouw bloedde aan den slaap. De beklaagde was „goed aangeschoten." Toen do brancard voor do deur kwam, vroeg beklaagde verwonderd: „Hé, wat is dat? Is die vrouw heelemaal verbrand?" waarop een buurvrouw, die erg verontwaardigd was, hem een klap wilde geven. Beklaagde, op dit punt ondervraagd, zcido niet te hebben geweten, dat zyne vrouw ver brand was; vandaar zyn verwondering, zoo hij die woorden heeft gebezigd, wat by zich niet herinnert. Get. Mben verzekerde echter, dat bekl. niet verbaasd, maar verheugd scheen (e zyn, on „met een sigaar in zijn hoofd stond." Het verhoor van eenige buren bracht aan 't licht, dat èn de beklaagde èn zfino vrouw 's Zaterdags en 's Zondags veel drank ge bruikten. Ho.jwel de beklaagde volhoudt niet ta hebben geweten, dat de brand in zijne woning was uitgebroken, bleek meer en meer het onaannemelijke van deze bewering, daar hy door verschillende buren is gezien kort na h=t uitbreken van den brand, terwyl hy, hoewol de rook uit de woning sloeg, zich uit de voeten maakte, af en toe omkykendo. Op de vraag van mr. H. Goudsmit, zyn verdediger, of de beklaagde niet zeer kort na het uitbreken van den brand was gearresteerd, luiddo het antwoord bevestigend. Don beklaagde, door den president na hot getuigenverhoor nogmaals ondervraagd, werden allo voor hem bezwarende feiten onder het oog gébracht, die, vooral in verband met beklaagdes gevoellooze houding gedurende m na den brand, op zijne zware zedelijke schuld wijzen. Tevergeefs! De beklaagde bleef vol houden niet to hebben geweten, welk drama or in zyne woning was afgespeeld, on on schuldig te zyn aan 't hem te-last gelegde. Het Openbaar Ministerie, waai genomen door mr. Regout, ving zyn requisitoir aan met de opmerking, dat ter terechtzitting is gebleken, dat de lamp niet brandende kan zyn geweest. Hadde het O. M. dit eerder geweten, er zou geen proventieve hechtenis op den beklaagde zyn toegepast. Het primair te-last-gelegdo vervalt dus. Of artikel 307 of wel art. 450 van het "Wet boek van Strafrecht op den bekl. moet worden toegepast, is quaesiieus. Z E.A. meent, dat ook voor toopsssing van art. 307 termen zijn, omdat bekl. even vóórdat de brand utirak, nog in zyne woning moet zijn geweest. Bekl. heeft do deur achter zich dichtgetrokken, toen er reeds brand was, dit is de meening van sprekor. Intusschen, dit punt zal do rechter moeten uitmaken. Maar in elk geval heeft d9 bekl. verzuimd die hulp te verloen6n, waartoe by verplicht was. Daarom requireert Z.E.A., dat de rechtbank beklaagde zal schuldig verklaren'aan het aan zyne schuld den dood van een ander te wyten hebben, en h3in veroordeelen tot eeno ge vangenisstraf van negen maanden, mot last tot bokl.'s onmiddellijke invrijheidstelling. Mr. Henri R. Goudsmit verklaarde, dat het O. M. z\jne ta3k zeer had vorgemakkelykt. Terwyl toch de dagvaarding een mixtara compositum is van doodslag, mishande ling, enz., heeft het O. M. deze te-Iast-Iegging in zyn requisitoir geheel laten vallen. PI. wil echter de dagvaarding op den voet volgen en komt tot de slotsom, dat van eene strafbare handeling, door bekl. gepleegd, niets is gebleken. PI. concludeert derhalve, dat de bekl. ook niet op grond van artikel 450 W. v. S. kan worden veroordeeld, en vraagt mitsdien met vertrouwen ontslag van rechtsvervolging. Na re- en dupliek werd de uitspraak be. paald od over 14 dagen.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2