Donderdag O April. A°. 1896 §eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. N°. 11080. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden. s i s s S t 1.10. Franco per post 1-40. Afzonderlyko Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÈN: "Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit nomnier bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieel© Kennisgevingen. Oproeping in werkclijken «ISenst van Zee-miliciens-verlofgangers der lichting van 1894. Do Burgemeester van Leidon, Gezien do circulaire van den heer Commissaris der Koningin in do Piovincio Zuid-Eo'Und. van den lOdon Februari 11., A. No. 310 (2de afd.), Provinciaal blad No. 8; Brengen ter kennis van den in deze gemeente geveatigden Zoemihcien-verlofganger der lichting van 1894, JOHANNES MES, dat bij, krachtens Koninklijk besluit van 25 JaDuari 1896, No. 24, in vrorkelyken dionst wordt geroepen en zich daartoe op Donderdag den 23öten April aabst., des middags te twaalf uren, moet aanmelden b(j den commandant van Hr. Ms. Wachttohip te "Willemsoord, in nn form gekleed en voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting door hem bij zijn vertrek met groot verlof medegenomen, als mede van zijn verlof) a* en zakboekje, zullende de opgeroepen milicien zes weken na zijn opkomst, in het genos van onbepaald verlof worden hersteld dat bedoalde milicien mitsdien wordt uitgenoodigd, zich op Maandag don 20sten April aanstaande, des voormiddags tiuachon 10 en 12 uren, voorzien van zgn zakboekje en verlofpas, aan te molden ter plaatse lijke Socretario, tot het ontvar gan va i aanwijzing ■\an do plaats, waarhein hij zich heeft teb<geren en van het hem eventueel toekomende daggeld of passage-biljet; en dat, bijaldien ziekte of andere wettige redenen 'hem mochtoa verhinderen aan deze oproeping te voldoen, hij daarvan tijdig ter plaatselijke Secretarie behoort kennis te geveD, in het eerste geval onder overlegging eener geneeskundige verklaring. f" Leiden, De Burgemeester voornoemd, 8 April 1896. F WAS. Leiden, 8 April. Aan den 72ston verjaardag van H. K. H. Prinses Sophie, tanto onzer Koningin, groot- li'rtogin van Sak sen-Weimar, werd heden •alhier op do gebruikelijke wijze gedacht door h9t uitsteken van do vaderlandsche driekleur van de openbare en enkele particuliere ge bouwen, doch het houden der eerst aangekon digde parade op het Schuttersveld door het garnizoen werd afgelast. Mejuffrouw M. L. Dijkman, alhier, hoeft als mede oprichtster en tevens voor hare be noeming als docente in de nuttige en de fraaie handwerken aaa do „Industrieschool" alhier bedankt. De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden: lo. dat kolonel J. T. T. C. Yan Dam van Isselt, in verband met diens benoeming tot commandant van het 8ste reg. inf., eervol is ontheven van zijne functiön van hoofdofficier voor het Reserve kader; 2o. dat in de plaats van genoemden hoofdofficier met bedoelde functiön wordt belast de majoor A. J. Gevers Leuven, van het 4de reg. inf., met bepaling, dat diens standplaats zal zijn Leiden. Sls.-Ct Op den tweeden Paaschdag hield de Chr. zangveroeniglng „De Lofstem", te Wad dingsveen hare gewone jaarlyksche uitvoering. Er was veel belangstelling en de verschillende nummers werden met succes ten geboore gebracht. De uitvoering had plaats in een der lokalen van do openbare school, omdat de predikant der Ned.-Herv. gemeente, ds. Zijlstra, bezwaar had gemaakt het kerkgebouw voor dat doel af te staan. Naar aanleiding van het ongevraagd ontslag, door den Raad der gemeente Waddingsveen aan den onderwijzer W. Sterk gegeven, heeft het Hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers persoonlek een onderzoek by Burgemeester en Raadsleden ingesteld. Het resultaat vaa dat onderzoek zal in hc-t orgaan der Vereeniging worden kenbaar gemaakt. De heer Sterk bevindt zich als milicien in garnizoen te Gouda en had gevraagd gedu rende zyn diensttijd een plaatsvervanger in z ,n betrekking to mogon aanstellen, wat hem was .toegestaan. Dat hy daarop echter niet stangde in het vinden van een collega rem- plafcint, moet, naar bericht wordt, de reden ViUj zfin ontslag zijn. Door B. en Ws. der gemeente Alkemade zijn als tegonschatters voor de personeele belasting, dienstjaar 1896/97, benoemd: M. W. Lemmers, to Roelof .A rendsveenH Scboen- ïraker, te^Öude Wetering, en C. Akerboom, te Rypwetering. De beschrijving zal aanvangen Maandag 4 Moi a. s. In het tweede district van het Groot- Waterschap Woerden, hoofdplaats BoJegrave, zyn herkozen tot hoofdingeland de heer D. Verlaan en tot hoofdingeland plaatsvervanger de heer J. A. Van Ghesel Grothe. De Eorste Kamer is bijeengeroepen tegen 13 April, halmegen 's avonds. De Opper Kamerheer en de Chef van het Militaire Huis van H. M. de Koningin maken bekend, dat H. M. de Koningin-Regentes op Woensdag 22 April a. s. in het Paleis te Amsterdam gelegenheid zal geven by Hoogst- dezelve hunne opwachting te maken, d s voormiddags te 10 uren aan militaire en civiele autoriteiten, des namiddags tel'/juur aan commission en op Donderdag 23 daaraan volgende te 10 uren particuliere audiëntie zal verloenen. Degenen, die verlangen daartoe te worden toegelaten, worden uitgenoodigd zich in te schryven op een der lijsten, welke aan gezegd Paleis gereed zullen liggen, van heden af, tot en met Zaterdag 18 April, des avonds te 8 uren, op welken tijd die lijsten zullen worden gesloten. (Sts.-Ct.) H. M. de Koningin-Regentes begeeft zich morgenmiddag te 12 u. 25 min. in een salon- rijtuig van het Staatsspoor van Den Haag naar Utrecht om van daaruit per rijtuig een kort bezoek aan de Koninklijke gebouwen te Soestdyk te brengen. De Vorstin keert van Baarn over Amsterdam per Holl. spoor naar Den Haag terug, alwaar zij des avonds balfacht aankomt. De leerling-consul H. Van Oordt, tijdelijk werkzaam geweest aan het consulaat te Kon- stantinopel, is geplaatst aan het Ministerie van Buitenlandsche Zaken. Te 's-Gravenhage wordt binnenkort ver wacht baron Gevers, minister-resident in Zwit serland, te Bern. Naar de „Pr. Geld. en Nym. Ct." verneemt, zullen do kapitein Pilger en de 2de luitenants Clockener Brousson, Dykstra en Ebbink wor den iagedeeld bij de 200 man sterke com pagnie der Koloniale Reserve, die 25 April a. s. naar Ned. Inaié zal vertrekken per stoomschip „Gedch." Nadat het stoffelijk overschot van den zoo jammerlijk omgekomen directeur der Zwolsche H. B.-S., de heer C. Honigh, gisteren naar Wageningen was vervoerd, werd bet aldaar in den namiddag ter aarde besteld. Do heeren J. S. Piquet en J. G. Talen, loeraren aan de H. B.-S. te Zwolle, waren mede naar Wage ningen vertrokken. Een \yftal kransen lag op de kist, o. a. een van de leeraren en een van de leerlingen der H. B.-S. Op de begraafplaats te Wageningen waren tegenwoordig de meeste leeraren, met wie de heer Honigh aldaar had samengewerkt, en eenige leerlingen met een vaandel, benevens de twee leeraren uit Zwolle. De heer Piquet gedacht den overledene als directeur, collega en vriend. De directeur der Rykslandtouwschool, de heer Broekema, schetste den leeraar en vriend als een man van groote gaven en kennis. Zyn vertrek naar Zwolle was voor de Rykslandbouwschool een groot verlies. De minister van financiën maakt bekend, dat liy uit Geertruidenborg ontvangen heeft f 27.19 wegens verschuldigd successierecht. De stryd tusschen Raad van Beheer en artisten der Nederlandsche Opera is thans een juridische geworden. Lang en breed werd gisteren weder be raadslaagd coor den Raad en den heer v. d. Linden, zonder veel resultaat. De opera zal onder leiding van den directeur in elk geval tot Moi blyven doorspelen en in dien tusschentyd zal de Raad alsnog aan zijn verplichtingen, d. i. de uitbetaling van do 51 pet. honorarium aan de artisten, trachten te voldoen. Een andere vraag (en dat is de juridische) is nog onbeslist, namelijk deze: Zyn do con tracten met de artisten, door den heer v. d. L. namens den Raad van Beheer onderteo- kend, al of niet door het uitbly ven der betaling nietig geworden? De artisten zeggen ja, de Raad van Beheer neen. De heer Joh. Schmier zal by de eere voorstelling van „Teil", welke Donderdag in den Stadsschouwburg te Amsterdam door de Ned. Opera voor het echtpaar Orelio plaats heeft, de party van Walther Fürst zingen. Uit den Congo is te Rotterdam het bericht gekomen, dat do heer N. v. d. Sloot, geëmployeerde by de N.-Afrik. Handelsven nootschap, een prooi geworden is van de krokodillen. Dagbl De minister van marine heeft hot vol gende bepaald: lo. de luit. ter zee 2de kl. H. J. Boldingh, dienende aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt met 9 dezer op non activiteit gesteld; 2o. de d-fca- cheering van den ingenieur 2de kl. der marine L. J. K. Yan Waveren, aan boord van Hr. Ms. pantserschip „Evertsen," wordt 15 April a. s. ingetrokken. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op Vrydag 10 dezer niet plaats hebben. Naar men verneemt, hebben ten kantore der invoerrechten te Amsterdam in de laatst verloopen maand de invoerrechten ruim f 40,000 meer opgebracht dan over de maand Maart van het vorig jaar. Het stoomschip „Bromo" arriveerde 6 April van Rotterdam te Batavia; de „Burge meester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 7 April van Southampton; de „Deucalion", van Amsterdam en Liverpool naar Java, passeerde 6 April Kaap Spartel; de „Java", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 4 April van Paaang; de „Prins Willem IV" arriveerde 6 April van W.-Ind:ë te Nieuw-York; de „Reichstag", van Oost- Afrika naar Hamburg, arriveerde 6 April te Aden; de „Gedé", van Java naar Rotterdam, passeerde 7 April Gibraltar; de „Maasdam" arriveerde 7 April van Nieuw-York te Rot terdam; de „Prins Alexander", van Amster dam naar Batavia, arriveerde 7 April te Port-Said; de „Prinses Marie", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 7 April van Port Said; de „Werkendam" arriveerde 8 April van Nieuw-York te Rotterdam,; de „Admiral", van Oost-Afrika naar Rotterdam en Hamburg, arriveerde 7 April te Gibraltar. By koninklijk besluit is benoemd tot burgemeester van Oorsbeek, A. J. Arets, secretaris dier gemeente. Met iogang van 1 Mei 1896 op pensioen gesteld: a. de dirigeerend militair apotheker, met rang van luitenant kolonel, A. Van Wyk en de militair apotheker 1ste kl., met titu- lairen rang van majoor, P. A. H. Dagneli9, van bet personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, beiden op hunne aan vrage; h. de militair apotheker 1ste kl. D. P. Vermaas, mede van genoemd personeel, krach tens art. 42 2c der wet van 28 Aug. 1851 (Stsbl. 128), en het bedrag van het pensioen bepaal ivoor den dirigeercnd militair apotheker Van Wijk op f 1800 en voor mil. apothe kers Dagnelie en Vermaas op f 1560 's jaars. Pensioen verleend aan: J. Pluiter f518, J. Noest f 1684, D. J. A. Van Kruyne f 1980 's jaars. Met ingang van 1 Juli a. 8. aan D. Smak man op zyn verzoek eervol ontslag verleend als hulpsluismeester by bet Noordzeekanaal. EERSTE HAMER. Personeele belasting. De Memorie van Antwoord der Regeering aan de Eerste Kamer omtrent het wetsont werp tot herziening der belasting op het Per soneel i3 verschenon. De Regeering meent, dat de regeling van het personeel uitsluitend moet beschouwd worden uit het oogpunt van belastingheffing by de regeling van het kiesrecht is to beslis sen of en op welke wijze van de aanslagen in die belasting party behoort te worden ge trokken. Is de beslissing omtrent de perso neele belasting genomen, dan zal de tyd zyn gekomen, om de gemeente-financiën nader te regelen. Zy biyft van meening, dat over het personeel kan worden beslist vóórdat de regeling der gemeente financiën is aanhangig gemaakt. Het ontwerp tot regeliog van hot kiesrecht zal, zooveel haar betreft, spoedig in staat van wijzen zyn gebracht. Zy ziet ge.n reden om de beslissing daaromtrent te ver schuiven tot na de regeling der gemeente- financiën on zou dit zelfs betreuren. Nooit he9ft de Regeering beweerd, dat een regeling der gemeente-financiën niet zou kunnen wor den voorgesteld vóórdat de nieuwe regeling van het personeel in werking is getreden. Integendeel, zfi is steeds van oordeel geweest, dat zy haar ontwerp ook vóór dien tyd kon indienen. Maar de plaatselyko regelingen, door de gemeenteraden vast te stellen, kunnen niet alle naar behooren worden gemaakt, vóórdat het nieuwe personeel in werking is getreden en gebleken is hoeveel ongeveer zyne op brengst in do gemeente bedraagt. Een tyde- lyken maatregel blyft zy dus noodzakeiyk achten, ook na de aanneming van het amende ment KolkmanVermeulen, en die zou zelfs noodig zyn, indien personeel en gemeente- financiën te gelyk in weiking traden. De tydel'yko maatregel, door de Regeering in uit zicht gesteld, hoeft ten doel om in het tydvak, dat noojwendig en in elk geval moet ver loopen tusschen het oogenblik, waarop de heffing der nieuwe personeele belasting be gint, en dat, waarop de nieuwe gemeentelyke regelingen kunnen in werking treden, de gemeente te vrywaren voor de nadeelige gevolgen van het tydvak van overgang, tevens tydvak van onzekerheid. Daar nu de Regeering spoedige in-werking-treding van het nieuwe personeel wenscht, zal zy zich beyveren om „voor den afloop van het tegenwoordig zitting jaar" aanhangig te maken wetsontwerpen tot „invoering der nieuwe personeele belasting op 1 Januari 1897," tot het nemen van een „tydelyken maatregel" als zooev n bedoeld e tot dtfinitieve regeling der gemeente financiën. Uitvoerig zet de Regeering de noodzake- ïykheid uiteen van het heffen eener belasting op de vertering dcor het Ryk. "Wat de financiëele gevolgen voor 'sRyks- schatkist betreft, herhaalt de Minister zyne meering, dat de nieuwe regeling het Ryk op een aanzieniyk offer zal komen te staan. Voor de vermindering der opbrengst van bet per soneel tn voor tegemoetkoming in de behoeften der gemeenten mag op een bedrag van circa 4 milhoen als beschikbaar worden gerekend, wannéér de verhooging van het zegelrecht op effecten zal zyn aangenomen. De verminderde opbrengst van het personeel stellende op f 2,600,000, blyft er ongeveer 14 ton over voor tegemoetkoming in de behoeften der genieenten. Dit bedrag is meer dan voldoende voor eene tydeiyke tegemoetkoming aan degemeenten,ge- ïyk de Regeering beoogt. En voor de definitieve regeling van de verhouding tusschen Ryks- en gemeente-financiën is, by het ophouden van den tydelyken maatregel, dat bedrag van 14 ton weder geheel beschikbaar en is dan nog te verhoogen met de baten, te verwachten van eene wyziging der wet op het recht van successie. Na het slagen der poging tot ver betering van de opbrengst der invoerrechten en van het slagen der conversie, behoaft de Minist?r niet meer te rekenen op zoodanige baten uit het successierecht al3 hy aanvankelijk noodig oordeelde en kan hy zich bepalon lot maatregelen waarvan verwacht mag worden dat zy by de vertegenwoordiging een minder sterke oppositie zullen ontmoeten dan oen deel van zyn oorspronkelijk voorstel. In de onderstel ling, dat de successiewet niet ongewijzigd zal blyven, kan op een bedrag van 2 millioen tot verbetering der finsnciëele verhouding tusschen Ryk eri gemeenten veilig gerekend worden. De Minister gaat achtereenvolgens de op merkingen na, by de verschillende hoofdpunten en grondslagen in de sectiön geopperd. Onder anderen deelt hy medo, dat z. i. de wet ook in werking zou kunnen treden, wan neer de belasting aanvank-.dyk werd geheven naar vyf grondslagen, maar hy vertrouwt dat do zaak zal blyken geen practisch belang te hebben „door eene binnen een betrekkelyk korten tyd tot stand gebrachte regeling der rywielenbelasting." Nogmaals betoogt de Minister de voordeelen van het ontwerp voor de middenklasse en de minvermogenden en tracht die meening te staven met een aantal staten omtrent bet bedrag, te betalen volgens de nieuwe weten volgens de bestaande door ambtenaren wonende in gehuurde perceelen te 's-Gravenhage, Ara sterdam en Rotterdam en in een drietal ge meenten van de 7de, 8ste en 9de klasse, bij Welke ambtenaren hy ook het mobilair onlang.3 met hun toestemming heeft doen schatten volgens de bepalingen van het ontwerp. Hy constateert daarby, dat onder de bestaande wet niet weinigen door buitensporig lage schatting veel minder betalen dan anderen, waarmedo zy behooren gelyk te staan. Gemengd Nieuws. Thans is in deze gemeente een aanvang gemaakt met den aanleg van den kabel ten behoeve van de telephonische ver binding van Leiden met het intercommunale telephoonnet. Naar men ons van welwillende zyde be richt, bestaat de geleiding uit oen Z9vendraads- kabel tusschen het Rykstelegraafkantoor te 's-Gravenhage en d9n ingang van het Haagsche Boschwaar de ondtrgrondsche verbinding in eene luchtgeleiding overgaat. Elk van de zeven kabeladers is samenge steld uit drie elementaire roookoperdraadjes en met een dubbele laag getah-pertja bedekt. De zeven aders zyn in elkander gedraaid, met een in teer gedrenkte jutelaag omgeven en door gegalvaniseerd staaldraad beschermd. De luchtgeleiding loopt door het Haagsche Boschlangs den Deil, de Haagsche Schouw en de Vink naar het Noordeinde alhier, waar zy met den ondergrondkabel naar bet Ryks telegraafkantoor in gemeenschap wordt ge bracht. Zy bestaat ter voorkoming van inductie uit twee bardgetrokken 98% roodkoperdraden van 3 m.M. diameter, die op een afstand van 60 Meter door middel van roodkoper lind- draad aan dubbolklokvormige isolatoren worden bevestigd. De geleidingen worden te 's-Gravenhage met het Centraalbureel der Nederlandsche Bell Telephoonmaatschappij en te Leiden met eei publieke spreekcel in het Rijkstelejcaaf kantoor verbonden. Deze Maatschappy is onder Rijks- toezicht met den bouw en met de exploitatie bi last. Aangezien het hout en het overig materiëel reeds in haar bezie is, mag van de voort varendheid, die der N. B.-T. eigen is, worden verwacht, dat het werk met den meesten spoed wordt uitgevoerd en in gebruik ge nomen. Zdl de kostbare verbinding in alle opzichten ain het voorgesteld doel beantwoorden, dan behoort eene dubbele verbinding tusschen het Rykstelegraafkantoor en het Centraalbureel van het Leidsche net te worden aangelegd, ten einde de abonnenten alhier in do ge legenheid to stellen ook van uit hunne woning of hun kantoor met abonnenten in andere aan het intercommunaal net aangesloten steden te spreken. De uitslag van het opPaasch- Maandag door de Gymnastiek- en Sclurcn- vereeniging „Sparta" gehouden or.d6rling concours in de kleine zaal der Stadsgehoor zaal is als volgt: lste prys degende heer J. G. Groenewoud. 2de dito: de heer W. F. Engels, lste prys sabel: de hoer D. P. Lancel. 2de dito: de beer M. C. "Willebrands. Een wielrydster, die gisteravond om zeven urea van buiten over de Doez ibrug, op haar ry wiel gezeten, onze gemeente binnen- trapte, geraakte op de Doezastraat zoodanig met hare kleederen tusschen hare wielen, dat zy met fiets en al tegen den grond sloeg. Eonige gedienstigen hielpen haar en het ry wiel hoffelijk overeind, waarna de dame eene woning op de Doezastraat binnenging, ten einde, alvorens verder te ryden, haar kleeding zoo goed en behoorlyk mogelyk in orde te brengen. Een schutter te 's-Gravonhage, die gisteren ter oefening moest opkomen, verscheen in tenue, maar met wit geschuurde klompen aan de voeten en gezeten op een paard, op de oefeningsplaats, blykbaar ia de verwachting, dat men hem zóó uitgedost wel vry zou stellen. Men deel den schutter evenwel kalmpjes afstygen en liet hem op zyn klompen onler commando van een onderofficier exerceeren. Men herinnert zich een zelfde geval het vorige jaar te Meppol, waar men den schut ter in hoofdzaak met loopoefeningen bezighield. Wegens onvoorziene omsta n- dighedtn wordt de stoomtram tusschen Beverwyk en Haarlem eerst op 1 Nov. van dit jaar in exploitatie gebracht. (H. G.) In de Ooststraat te Scheveningen vond men Maandagavond slapende een korpo raal van de veldartillerie. By nader onderzoek echter bleek, dat deze een gewaande zoon van Mar3 was en wel een timmerman, die, na in Den Haag met zijn kameraad, een wor- keiyken korporaal, Paanschmaandag te heb ben gehouden, met dezen van kleeding ver wisseld had. De korporaal zölf was genood zaakt zich in de kazerne in burgerkloeding aan te melden. Ton einde het bloemencorso te Haarlem op 12 April a. s. zooveel mogelyk te doen slagen en, daar het een feest is niet meer van een paar afdeelingen, maar van een geheelen Algemeenen Nederlandschon Wiel- ryders Bond, deze een subsidie van f 1500 heeft geschonken, zijn zoogenaamde afdeelings- toebton uitgeschreven van Amsterdam, van Den Heldor, Schagen en Alkmaar, van Utrecht, van Rotterdam, van 's-Gravenbage, van Gouda en van Leiden. Al deze afdeelingen zullen ongeveer 12 uren te Haarlem aankomen en zich daarna naar de verzamelplaats begeven, van waar het corso omstreeks twee uren zal vertrekken en den vastgestelden weg zal volgen. De deelneming is zeer grooto. a. hebben, volgens de „Haarl. Ct." een dertigtal officieien, allen wielrijders; zich daartoe aangemeld. De hulp der brandweer te Amster dam werd gisteravond tegen halftien ingeroe pen voor een uitslaanden brand in perceol 89 Ni-uwe Kerkstraat. De brand was ontstaan op do tweede étage, bewoond door den heer S. Rozelaar, die, toen de brand uitbrak, met zyn vrouw de deur uit was, teiwyi de kinderen thuis waren gebleven onder de hoede der dienstbode In de keuken schynt een petroleumtoestel te zyn gesprongen, waardoor de brand ontstond. Toen de brandweer ter plaatse kwam, word gezegd dat er nog kinderen boven waren; de brandwachts gingen zoeken, doch vonden ge lukkig niemand meer. De gezinnen der hoeren A. Agsteribbe en E. De Wolff, die de eerste en derde étage bewoonden, hadden intyis kunnen vluchten en ook de dienstbode des heeren Rozelaar was met do kinderen in veiligheid gebracht. De heeren A. Schr-ge en Van Weste hadden zich verdiensteiyk g

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1