do laatste vergadering is, die hfi zal bijwonen. Het is he in aangenaam, to kunnen verklaren, dat hfi steods trot genoegen met den Voorzit ter en z\jn medeleden hoeft samongewerkt. Daarvoor betuigt spr. 'zijn dank. Toch wil spr. nog een kleine herinnering achterlaten m biedt daarom aan do gemeente aan een ïadeau, bestaande in een marmeren pendule met coupes, tot plaatsing in do Raadszaal. Voorts hoopt spr., dat de gemeento steeds in bloei moge toenemen en weDscht don Voor zitter en den leden met de hunnen het beste toe. De Voorzitter zegt, het cadeaux namens den Raad voor do gemeente te aanvaarden en betuigt daarvoor den heer Snouckaert van Schouburg zfin dank- En niet alleen hiervoor, maar ook voor hetgeen door hem als Raads lid in het belang der gemeente is gedaan. Ten slotte uit spr. den wensch, dat het hem en afin gezin in zfin nieuw- woonplaats wel moge gaan. Nog deelde de Voorzitter mede, dat is ingekomen een adres van verschil 1-nde inge zetenen, houdende klachten r het harde r\jden der stoomtram. De Voorzitter zegt, dat hij hierover de Maatschappij zal aanschrijven en, indien dit niet helpt, gebruik zal maken van zfin be voegdheid, hem bij do verordening toegekend, om de tram in de kom der gemeente door een beambte daarvan te doen voorafgaan. Hierna wordt de vergadering gesloten. Geme 11 «d IV ie ix ws. Naar w fi vernemen, is door do gymnastiek- en schermvereeniging „Sparta", alhier, het plan opgevat tot het houden van een onderlingen schermwedstrijd op degen en sabel, op den tweeden Paaschdag, in „Zomer- lust". Een viertal medailles is daartoe voor de winners beschikbaar gesteld. Genoemde wedstrijd zal een aanvang Demen des morgens te tien uren. Belangstellende riet-leden kunnen worden geïntroduceerd. Deze wedstrijd is echter slechts een voor- looper van hetgeen nog meer op „Sparta's" repertoire voorkomt, nl. een uitvoering met bal in de Stadszaal op Zaterdag-avond 25 April a.8. Een kind, dat, in een tafelstoel gezeten, waarin een test met vuur, eenige oogonblïkken door de moeder was verlaten, iekwam in dien tfid, doordat een doek met het vuur in aanraking kwam, zulke brand wonden, dat do opnemiDg van uit eene woning in de Prinsesteeg, uitkomende op de Langegracht in het academisch ziekenhuis alhier werd noodig geacht. In den nacht van 27 op 28 Maart jl. zijn uit een gesloten schuur van Jacob Koter, te Haarlemmermeer, DD 25a, ont vreemd: 3 katoenen beddelakens, 3 kussen- sloopen, 1 manshemd, 1 gekleurd nachtjakje, 1 wit katoenen gorden, 1 linnen zak, alles ongemerkt; 1 nieuwe ballastscbop, 1 paar man3werkschoenen met veters, in den rechter schoen een losse zool. Uit Boskoop wordt gemeld: Uit het onderzoek van de fundatie van den toren is gebleken, dat deze geheel onvoldoende is voor den wederopbouw, zoodat de toren ge heel moet afgebroken worden, wat eene meer dere uitgaaf van p. m. 7000 zal vorderen. Het bloemencorso. Te Bloemen- daal en O verveen laat de predikant van Bloe- mendaal een adres circuleeren bij de ingeze- nen, waarin den burgemeester wordt verzoebt zijn toestemming te onthouden aan het plaats hebben van het bloemencorso op 12 April a. s. Verschillende bewoners van buitenverblijven hebben geweigerd te teekenen. Do regelingscommissie voor het bloemen corso vergaderde gisteravond in het hotel „Lion d'Or" te Haarlem. Besloten werd dat het feest zal doorgaan op 12 April en dat het in plaats van te 2 uren, te halfdrie zal aanvangen. Minstens 3 muziekcorpsen zullen in den stoet plaats nemen. De bond zal door een allogorischen wagen worden voorgesteld. Tien vereenigingen en tal van dames heb ben zich voor deelneming aangegeven. De fabriek van den heer Bijvoet, te Bloe- mendaal, blijft den geheelen nacht van Zater dag op Zondag open, ter beschikking van de deelnemers. Gisteravond tegen acht uren werd de brandweer te Amsterdam gealarmeerd voor een zwaren binnenbrand in „Ilótel du Nord", Gelderschekade 9. De brand was ont staan door het uit elkaar springen van een petroleumlamp, die op het portaal der tweede étage dicht bij het houtwerk was geplaatst. Op de tweede en derde étage werden de portalen en een paar logeerkamertjes door het vuur geteisterd, doch de l rand weer wist met één slang op do Yechtwatcrleiding grooter onheilen te voorkomen. Persoonlijke ongeluk ken hadden niet plaats. Door den brigade-commandant der marechaussee te Valkenburg is aangehou den en gevankelijk naar Maastricht overge bracht een postbode, van Hulsberg, verdacht van verduistering en valschheid in geschrift. Hij worat beschuldigd van gelden, hem door personen ter hand gesteld, ten einde die per postwissel of anderszins aan aangeduide per sonen te verzenden, ten eigen bate aange wen-:, cijfers op bewjjzen van storting aan jbet postkantoor veranderd en grootere be dragen ingevuld te hebben. Voor de Rotterdams che recht bank had zish gisteren te verantwoorden S. R., 25 jaar, vroeger geagreëerd klerk bij de cirecte belastingen, thans zonder beroep, wonende te Maassluis. De aanklacht luidt: als zoude hij in 1895, te Maassluis, opzettelijk verschillende be dragen, tot een totaal van 1S9.17, die hfi als geagreëerd klerk in particulieren dienst van den ontvanger der directe belastingen aldaar, te diens kantore van ot namens een 9 tal personen, ter kwijting van door ben verschuldigde rijksbelasting, ontvangen had en die dus aan don Staat toebehoorden, weder rechtelijk zich hebben toegeëigend. Volmondig bekende beklaagde het hem ten laste gelegde. Sedert 1 Januari 1893 als geagreëerd klerk in dienst van den ontvanger te Maassluis tegen een salaris met eenige emolumenten van pl.m. 600, had hfi zich successievelijk bovengenoemd bedrag toege ëigend. Geldgebrek had hem er toe gebracht. Uit de behandeling bleek, dat het bedrag, door beklaagde verduisterd, was pl.m. 240. Daar beklaagde op schandelijke wijze heeft misbruik gemaakt van het vertrouwen, dat in hem gesteld werd, eischte het O. M. ver oordeeling tot negen maanden gevangenisstraf. In de fabriek van den heer Petrus Regout, to Maastricht, hebben 138 glasslijpers den arbc-id gestaakt Alles is rustig. Door de firma Regout zfin 7 werklieden, die verdacht werden tot de staking te hebben aangespoord, ontslagen. To Amsterdam is oen werkstaking in de bouwvakken tegen 1 Mei in zicht. Timmer lieden, metselaars, opperlieden vragen 25 ets. per uur en een werkdag van 10 uren. Thans bedraagt het loon 23 ets. De patroons zijn niet geneigd aan al deze eischen t09 te geven. De voorgenomen werkstaking van de met selaars en opperlieden, waarmede Apeldoorn onlangs bedreigd werd, zal niet doorgaan. In eeno de vorige week gehouden bijeenkomst toch is door die vak^enooten besloten, geen uitvoering aan hun voornemen te geven, daar er geen voldoend motief bestond, torwfil boven dien hunne co idïtio beter was dan die van hunne collegi's in naburige steden. Waarom zou men dan staken? Te Rotterdam vergaderden gisteravond de bootwerkers, om het besluit te vernemen der firma Muller Co. De firma Muller had medegedeeld, dat zfi in geen onderhandelingen m8er wenschte te treden, doch onherroepelijk besloten had, 15 vaste werklieden aan te stellen tegen een weekloon van ƒ15, vrije geneeskundige be handeling, verzekering tegen invaliditeit en ongelukken en bij ziekte een zoker weekgeld, terwfil zij voor arbeid op Zondag 37f/2 cent per uur zal betalen. Voorts kan ieder zich tot Donderdag-avond te 6 ur6n aanmelden, alsdan zal de firma uit de zich aanbiedenden haar werklieden kiezen. Ofschoon op de nadeelen van dit besluit gewezen werd, meende de commissie, dat voor het oogenblik niets overbleef, dan zich er bfi neer te leggen. Vervolgens werd een nieuwe bootwerkers- vereenigiDg opgericht. Tot voorloopïg voorzitter op een weekgeld van ƒ13 werd gekozen De Jonge en tot secretaris penuingmeester E. F. Van de Wetering. Het kantoor van den Bond zal voorloopig gevestigd zijn Zalmhaven 21. Daar zal tevens een sigarendepot gevestigd worden, terwfil tot de bootwerkers het verzoek zal worden gericht aan dit depot hun sigaren tekoopen; uit de winst van dezen handel hoopt men de lokaalhuur te bestrfiden. Medegedeeld werd, dat de sigaren afkomstig zfin van de te Amsterdam door hun patroons verstooten sigarenmakers. Naast de genoemde bestuursleden werden nog tot commissarissen van toezicht gekozen de heeren Snelleman en Visser. Daar alleen gemis aan geld en solidariteit de tegenwoordige beweging had doen mis lukken, koesterde men van de vorming van een algemeenen bond met flinke aansluiting groote verwachtingen, overtuigd, dat dan ook Amsterdam en Vlissingen zullen volgen. De burgemeester van Enschedee heeft afwfizend beschikt op het verzoek der afdeeling Enschedee van den Socialisten-bond en der afd. van den Nederl. wevers- en spinnersbond, om op 1 Mei 's avonds een optocht door de stad te mogen houden, evenals voorgaande jaren, met muziek, fakkels, enz. Te 's- Hertogenbosch heeft zich dezer dagen een geval van slaapziekte voor gedaan met doodelfiken afloop. Zaterdag 21 dezer vertoonde zich bfi eene vrouw aldaar een onoverwinnelijke neigiug tot slapen, welke noch door toegepaste electriseering, noch door andere aangewende middelen met eenig gevolg kon bestredeD worden. Vrfidag is de Ifideres in haren slaap overleden. Voor'eenige dagen is zekere K Kwoonachtig te Valterveen, er stilletjes van door gegaan, met achterlating zfiner vrouw, na vooraf een som van ƒ560 ont vangen te hebben, hem als schadevergoeding toegekend voor zfine onlangs afgebrande en bfi de Utrechtsche Brandwaarborgmaatschappfi verzekerde woning. Gistermorgen viel in de Spaarn dammerstraat een loodgieter boven van een dak. De ongelukkige was direct dood; men bracht het Ifik naar het gasthuis. De rechtbank te Utrecht voroor- deelde gïstoren Willem Van Dfik, Cornelis Van Dfik en Hendrik Van Dfik, beklaagd van verschillende te Amersfoort gepleegde inbra ken, respectievelijk tot 5, 3 en 3 jaar ge vangenisstraf. De bakker en winkelier J. H. Morsink, te Donekamp, is wegens frauduleus bankroet door de rechtbank to AlmeJoo ver oordeeld tot een gevangenisstraf voor den tfid van 6 maanden. Do eisch was 1 jaar. Het Lfik is gavon do-a an te Volen- dam aangebracht van schipper K, Mol (V D 2SS), die in den storm van Vrfidag op den zoogt naam den „Boeren Jongen", bfi Terschel ling, omkwam. Do Ifikan der andere Volen- dammers zfin. nog niet gevonden. Aan hat strand te VlissLmgen is aangespoeld een halve llesch, waarin een papiertje, waarop met blauw potlood, geschre ven stond: „lieve vrousvr „5/12.95 Heden veur 12 uur reeds alles verloren". Voorts daaronder nog een. paar woorden, die echter onleesbaar zfin. De onder- teekening is vermoedelijk L L K...fil. Aan de andere zfide staat: „God zfi met ons ver der geen kans"'.. Tfidens den storm vanVrfidag 11. heeft de 74 jarige veerman Gerrit Van den Belt, te Grafhorst, zich een kloek grijsaard getoond. Hfi bevond zich met pont en schuit aan de zfide van hot Kampereiland en had een schuil plaats gezocht op de bererderfi van Holtland, toen door den gewol-ugen wind pont en schuit losgeraakten en naar het midden der rivier dreven. Met twee tossen riet ond6r de armen, stapt de oude veerman, die bijna 56 jaar dienst heeft, moedig in de op eert zee gelijkende rivier, en weet gedeeltelijk zwemmende gedeel telijk langs den veerknbel zfin vaartuigen te bereiken j met veel moeite gelukt het hem verder de pont weer aan de zfide van het Kamper eiland vast te leggen en hfi steekt daarna met zfin roeiboot de woedende rivier over naar de Graf horsterbaven, waarop bfi kalm naar huis gaat. (Zw. Ot.) dist er nacht omstreeks drie uren is brand uitgebroken in den stal van de buffet-maatschappfi „E Fluribus Unum", te Wfik-aan-Zee. De daarin aanwezige 9 rqturgen, paarden tuigen en een partfi hooi van den stalhouder H. Kroder zfin grootendeels verbrand, en een paard is mede in de vlammen omge komen. De oorzaak van den brand is voor alsnog onbekend. Een en ander is verzekerd bfi de heeren De Jong Co., te Amsterdam. Te Maastricht werd voor ettelfiko weken eén brander bekeurd wegens het voorhanden hebben van frauduleus meel beslag, waarvoor do boete ongeveer ƒ5800 zal bedregon, plus verbeurte van 1200 liter gedistilleerd. Thans is bfi dienzelfden brander een geheime gemeenschap ontdekt tusschen het dak der branderfi en een daarachter ge legen pand door middel van een soort van viaduct. De boete, hierop vallende, zal ongeveer ƒ2300 bedragen. (N. li. Ct.) Te Brussel is een in aanbouw zfinde grenadierskazerne ingestort. Twee met selaars werden onder de puinhoopen begraven; de een bleef op de plaats dood, de ander werd zwaar gewond. De gesignaleerde 21-jarigo Chaumont, uit Luik, is te Rfistl gevat. Zooals gemeld is, word zfine aanhouding verzocht wegens poging tot brandstichting en poging tot moord. Hij had nl. eene hoeveel heid buskruit onder de hoofdkussens zfiner ouders laten ontploffen. Omtrent den noodlotrtigen brand in do kerk Saint-Sauveur te Rfisol worden nog de volgende bijzonderheden gemeld. De brand is in den klokketoren ontstaan, ver moedelijk door onvoorzichtigheid van een Belgisch werkman, die de klokken zou repa- reeron. De Belg beweerde in het bezit te zfin van een geheim procédé en wilde daarom alleen werken; dit werd hem toegestaan, en niemand behalve hfi is dan ook in den klokke toren geweest. Toen de justitie na de ramp zich met de zaak bemoeide, was de man verdwenen; dit versterkt de vermoedens, die tegen hem bestaan. Men vreest dat de soldaten, die poklfiders uit het brandende hospitaal hebben vervoerd, zullen worden aangetast. Zfi zfin zooveel mogelfik ontsmet. Het gerechtshof der Seine heeft uitspraak gedaan in de zaak van den machinist Pélerin en den stoker Mariette, die zich op de locomotief bevonden van den trein, waar door een gedeelte van het station Montpar nasse te Parfis vernield werd, terwfil de locomotief tusschen de eerste verdieping van het station en de straat bleef hangen. Pélerin is voorwaardelfik tot 2 maanden gevangenisstraf en Mariette tot 25 fr. boete veroordeeld. Xstralen. Prof. Winkelmann, te Jena, heeft een methode ontdekt, waar door de gevoeligheid der photographische plaat voor X stralen meer dan honderdvoudig vergroot wordt, zoodat enkele seconden vol doende zfin voor een opname. Mon vindt om trent deze methode alleen vermeld, dat zfi berust op de verandering van de X-stralen in stralen van een andere golflengte door middel van vloeispaatkristallen. In M i d d o n-Fran krfik is gedurende de laatste dagen veel sneeuw gevallen. Indo bergstreken is het verkeer daardoor zeer moeilfik geworden. In de Parfische voorstad Ar- genteuil heeft een bruiloftsmaal plaats gehad met een noo ilottigen afloop. Do vader der bruid, die dronkon was, kreeg twist met zfin vrouw en schoot een revolver op haar af, waardoor zfi aan de knie verwond werd. De brui lo^oai, die zfine schoonmoeder te hulp kwam, kreeg een schot in het hoofd. Beiden verkeeren in bedenke lij ken toestand. Toen de vader der brui I de beide lichamen bloedend voor zich op den grond zag lhrgen. ri htto hfi het pistool op zidr.elf vuurde driemaal af. Hfi viel dood neer. Een dor grootste boomaanplan- ters der geheelo wereld is zoker de hertog van Atholl, in" Schotland, welke landeigenaar elk jaar op zfine goederen tusschen zesmaal 100,000 on 1 millioen boomon aanplant, vooral eiken, dennen, sparren, larixen, beuken en elzen. De vorige hertog van Atholl—de vader van den tegeuwoordigen was eveneens een onvermoeid aanplanter. Toen hfi nl. in 1845 daarmede op groote schaal begon, waren de heuvels om Dunkeld en Atholl nog bfina geheel kaal en men be rekent dat hfi in zfin leven niet minder dan 27 millioen boomen op zfine gronden heeft doen poten, welke thans gansche wouden en aanzienlijke rfikdommen aan hout vormen. In de Belgische stad Gent zal eene internationale tentoonstelling der 'spfis- tafel (kookkunst voedingsmiddelen) gehou den worden. De openiDg zal plaats hebben op Zaterdag 25 April a. s. en de duur is aan vankelijk bepaald op tien dagen De wetgevende macht van den Noord-Amerikaanschen staat Ohio heeft eene wet uitgevaardigd, waarbfi eeno boete van 25 wordt bedreigd tegen dames, die door de overdreven afmeting harer hoeden de toeschouwers beletten tfidens eeno schouw- burgvoorstelling het tooneel te zien. In een steengroeve te Milan (Fr. dep. Gers) heeft men den kop van een voor wereldlijk dier, een Megatherium, gevonden met vervaarlijke kaakbeenderen en vierkante kiezen, ter grootte van een vuist, verscht-iaene nog geheel ongeschonden. Men hoopt hetge- hoele geraamte van het monster te voorschijn te kunnen brengen. Gereilde peroeelen. Gehouden verkooping aan Den Burg'alhier op Zaterdag 28 Maart 1896, ten overstaan van: 1 Mr. J. A. F. Goebergb, notaris te Leiden Het huis met tuin, Rfin- en Schiekado 52, in bod ƒ3480, kooper de heer J. H. Vreeburg; het huis, Langegracht 89, in bod ƒ1950, kooper de heer H. G. Coffrie; het huis, Bin nen vestgracht 59, in bod ƒ1140, kooper de heer I. J. Pianjer qq., voor ƒ1160; het huis, Zwanenburgerhof 1, uitkomende aan het Levendaal, in bod ƒ120, kooper de heer H. Van Teylingen qq., voor ƒ140; het Iilh, Middelstegracht 71, in bod 875, kooper do heer D. H. v. d. Linden qq., voor 900. 2. W. F. Kaiser, notaris te Leiden Het huis met tuin en moesgrond, aan de Rfin-en Schiekado 19, in bod f 2325, kooper de heer N. De Zwart qq., voor ƒ2375; het huis, 1ste Binnenvestgracht 3, in bod ƒ745, kooper de heer J. De Wolf qq voor 759. 3. Mr. C. H. P. Klaverwfiden, notaris te Leiden: Het huis met tuintje, Langegracht 152, in bod ƒ1875, kooper de heer J. Colpa; het perceel tuingrond ot bouwterrein, achter het vorige perceel, in bod 770, kooper de heer J. Botermans. Burgerlijke Stand. HAARLEMMERMEER. Ondertrouwd: 11. Van Limpt en W. M. Van Andel. Gehuwd: J. Visser en M De Kon. Bevallen. A. Appelman geb. Groot Z. A. Lingbeek geb. Cokart D. W. Verhagen geb. Bonefaas D. G. Van Vugt geb Groot D. F. 15. Koen geb. De Weerd D. J M Van Veen geb. Gerritse Z. G. Den Rooijen geb. Verbeek jj. C. Kempenaar geb. Kistemaker D. A. Spijker gob. Tesselaar D. Óverledon: J. Jurriens geb. Beers 31 j. M. Van der Voet 18 m. N. A. Goosen 8 w. HILLEGOM. Getrouwd: C. Krufiff jm. 32 j. en M. Verschoor jd. 22 i. K. Hagedoorn jm. 29 j. en C. J. De Nijs jd. 28 j. Geboren: Maria, D. van P. C. Hoogkameren "W. Van Houten. Overleden: J. v. d. Ploeg 9 m., D. van G. Van der Ploeg en J. Hoogervorst. O. Hoogkamer 5 m., Z. vau O. Hoogkamer en N. Kuiper. L. Bouma 9 m., Z. van G. B. Bourna en D. A. A. C. Tempelman NOORD WI JK. Geboren: Johannes Hendrikus Jozef, Z. van J. De Groot en J. v. Eeden. Margaretha Fiorina, D. van D. A. Luschen en A. Baruboorn G'erardus, Z, van A. Waasdorp en E. v. Haastër. Jan, Z. van J. Koudstaal en W. v. d. Wiel. Gerardus, Z. yan W. Passcbier en M. v. d. Haak. Gehuwd: J. v. d. Niet en A. Haasbroek. Overleden: AL Franck 70 j., wed, van J. v. d. Zalm en M. Van Winsen. Cornelia Vau der WerlT 10 d, Arïe Alkemade 66 j., gehuwd met M. Houten. SASSEN HE IM. Geboren: Adriana, D. van Quirinus Van Os en Johanna Bouwmeester. Overleden: Arendje Van Bevoren 71 j., echtg. van L, D. v. d. Werf. VOORSCHOTEN. Ondertrouwd: W. Yissor 22 j. en A. E. Bovenlander 23 j. Getrouwd: C. A. v. d. Griend 25 j. en A. Docter 25 j. KOLONIËN. BATAVIA, 3-6 Maart. Uit het mail overzicht van den „Java-Bode": Het optreden van de gewaponde macht in de Wester afdeeling van Borneo tegen eenige Dajakstammen, welke de zfido van den voort- vluchtigen (doch volgens de deze week in Nederland ontvangen berichten zich over gegeven hebbenden) Raden Pakoe hebben ge koz?n, wordt met zekero geheimzinnigheid behandeld en mag geene expeditie, maar slechts eene excursie genoemd worden. Waar- schfinlfik wil de regeering daardoor vermfiden, dat van dezen tocht evenveel ophef wordt gemaakt als iudertfid van dien tegen de Tebidah-Dajaks, waaraan de generaal Defiker- boff het te danken heeft, dat hfi gouverneur van Atjeb is geworden; wel beweren sommi gen, dat de expeditie toen bfi vergissing van den verkeerden stam de huizen beeft ver nield en de potten en pannen als zogeteekenen heeft medegenomen, maar in ieder geval was de toenmalige overste Defikerhoff de eerste bevelhebber, die tfidens het bestuur van den gouverneur-generaal Pfinacker Hordijk oen deel van het Indische leger ter overwinning JeiddQ zoodat het zeor verklaarbaar was, dat die landvoogd in hein den man zag, htt best gescbikt om aan het hoofd van de zaken in Atjoh te worden gesteld. En al was nu hier niet zoo snel en gemakkelfik krfigsroom te behalen, zoo is toch do keuze eene zeer goede gebleken en is men het er thans vrfi wel over eens, dat de sedert eenige jaren inge slagen weg naar het doel kan leiden, hoe ver dit dan ook nog verwfi'brd moge zfin. Veel zal daartoe kunnen bfibrengen de on ler- linge tweedracht der verschillende vorsten en deze uit zich in den laataten tfid nogal eens in strooptochten en gevechten, waaraan zelfs de pretendent-sultan deelneemt. Die tweedracht te bevorderen en daarmee ons voordeel te doen, is van een zedelfik standpunt wel Li g, maar daarop kan men in eeno kolonie zoo nauw'niét zien en de roem onzer voorvadtren is daar, óm te' bewfizen dat in deze door ver loop van tfid vèel wordt goedgemaakt wat oorspronkelijk niet deugde. (De „Java-Bodo" heeft zeker niet gedacht dat in het laatst van Maart, blfikens do jongste Indische telegrammen, do Atjahers andtrs van zich zouden doen spreken.) Aan het verslag omtrent do voornaamste gebeurtenissen in het gouvernement Atjoh en Onderhoorigheden, Joopende van 2 toe en met 15 Febr., wordt door de „Jav. Ct." het vol gende ontleend: Groot-Atjeh. Den 7den en llden dezer werden van Anaq Bató door de kwaadwilligen eenige schoten gelest op de patrouilles van Anak Galoeng, waardoor op eerstgemel ien datum (gelfik reeds bekend is) de 2de luiten mü der infantei ie F. Franssen en op laatstgenn 1 :en dag een Europeesch fuselier door een matton kogel licht werden verwond. De politieke toestand bleef dezelfde. Poelodh Weh. De werk<-n aan de Sabang- baai naderen hunne voltooiing, zoomede die ten bebosve van liet kolen-órablissement tn eveneens de werkzaamheden aan do drink- waterhioing. On lerhoorigheden. Noord- en Oostkust. De gouverneur maakte per gouvernemtnts- stoomschip eeno dienstreis naar Segli, Telok Semawó en Edi, ter uitreiking op btide laatst genoemde plaatsen van rogeeringsonderscbei- dingen, aan eenige personen toegekend. Westkust. De verwikkelingen in de boven streken van Melaboeh en Kwala Batoe duurden nog voort. Do datoes van het landschap Soe- sosh besloten den radja van Kwala Batoe werk dadig tegen den onruststoker Toekoe Bin Blang Ptrdir bfi te staan. De weersgesteldheid kenmerkte zich door meerdere flinke regenbuien. De gezondheids toestand was over het algemeen ongunstiger. Het gemiddelde zitktecfifer bedroeg 27 tegen 23 en dat van de berri-berri 14 tegen 11 ge durende den vorigen verslagtfid. Het sterfte cijfer daarentegen w^as lager. Hoe treurig het er met de promotie bfi de militaire administratie uitziet, blfikt wel daaruit, dat het vorig jaar V3n dat dienstvak niet minder dan 10 kapiteins het eereteeken ont vingen voor twintigjarigen officiersdienst, ter; wfil reeds ia vorige jaren 9 kapiteins inten danten en kwartiermeesters met dat onder- scheidingsteeken werden versierd. Het zou haast niet te verwonderen zfin, wanneer onder zulke omstandigheden de fiver voor den dienst eene belangrfike daling onderging. (J.-H.) Uït Malang is aan het „Soer. Hbld." getelegrapheerd, dat de rupsenplaag op ver schillende koffie-ondernemingen op de Kloet onrustbarende verhoudingen aanneemt en dat tot heden alle middelen ter bestrijding nutte loos bleken. Het flottieljevaartuig „Sambas" wordt geen reparatie waardig gekeurd en zal in 't openbaar worden verkocht. Ook de „Valk", van de gouvernements marine, is afgekeurd eo zal publiek worden verkocht. De stoom barkas van aluminium, die te Genua is gekocht en voor het Tobameer was bestemd, is opgeborgen, omdat zfi met benzine wordt gestookt en men dit te ge vaarlijk acht; thans is een barkas met een petroleummofcor besteld. Do „Deli-Ct." maakt melding van in Tamiang loopende geruchten, volgens welke Nja Mammed van plan zou zfin, gedurende de poeasa weder eens zfia geluk in Tamiang te gaan beproeven. Aan een van den resident van Ternate onder dagteekening van 17 Februari jl. ont vangen telegram wordt door de „Jav. Ct." het bericht ontleend, dat na de te Halinaheira plaats gehad hebbende ongeregeldheden do rust aldaar niet meer verstoord is en dat van de voortvluchtige Alfoeren niets ver nomen werd, in verband waarmede de te God-apin ter bewaking achtergelaten personen naar Ternate zfin teruggekeerd. Door den Gouverneur-Generaal van Ned.-IndiS zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een jaar vor- lof naar Europa, wegons langdurigen dienst, met ingang van den dag in do maand April 18(16, waarop hij het bestuur over de residentie Ainboina aan zfin opvolger dan wel aan den secretaris van dat gewest zal hebben overgegeven, aan don resident van Amboina G. W. W. C. Baron Van Hoévell. ,-,i3 Ontslagen; Op verzoek, eervol uit sjand3 dienst, met ingang vau 4 April 1896, de resident van Cheribon J. H. W. Graaf Van den Bosch. Benoemd: Ter Algomeene Secretarie tot hoofdcommies, de 1ste comm. G. Engelberts; tot Jsten commies, de '2do commies A. A. Gobiua; tot 2den commies, de ambtenaar ter beschikking van den algen, secretaris A. H. Th. Harloveld. uepar'o ent van ütirlog. Verleend: Een twee jarig verlo» naar Kun opa, wegens ziekte, aan den off. van <ez 2de UI E A. Ockcrse en den 2den luitenanL wartienneestor bij de militaire admi nistratie J. U. Brandenburg van der Gronden Ver jengd: Met een maand liet wegens ziekte verleen, verlof Daar Garoet, aan don knpïtein- iutonJ s der militaire administratie, geëv. van Atjc-i- ,'naar Batavia, J. H. W. Immink.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2