Gisternamiddsg om vyf uren is te Aq sterdam na een ziekte van verscheidene weken do bekende emeritus predikant J. P. Hasebroek overleden. 1 Een figuur van boteekenis was hy. „In het tijdvak 1836 tot 1843", zegt prof. Jan Ten Brink, „was c'e pastorie te Helloo een middel punt van het bloeiend letterkundig leven dier dagen: Geertrui ia Toussaint uit Alkmaar, Potgieter uit Amsterdam, Beynen uit Den Hug, Be_ts met zijn Aleide uit de huizinge Nyenburg verschenen er dikwijls met vrien den als Hofdijk, Beeloo, Brill, Kneppelhout, Gewin, Van Lennep, Bakhuizen van den Brink en Willem de Clercq." Beets, Hasebroek en Gewin waren in dezen kring van lett< rkun ;igen de eenige predikanten. Hasebroek w.is 6 Nov. 1812 te LeiJen ge> boren, waar hy zijn theologische studiën vol tooide, ondirbroken door zyn deelneming aan den Tiendaagschon Veldtocht. In October 1836 werd hy predikant te Heiloo, stond achter eenvolgens te Breda en te Middelburg, tot hy 12 Nov. 1851 te Amsterdam zyn intrede deed, waar hy in 1883 emeritus werd. Na de B.lgische omwenteling verkeerde ons land in een tijd van betrekkeiyke kalmte, het pastorie-leven vlood rustig heende studie der letteren werd niet verbroken door de oefening in den waponhandol. Niet lang geleden 16 Hasebroek In Amster dam gehuldigd door bet plaatsen van zyn buste in het Ryksmuseum. By die gelegenheid verkreeg hy ook den Nederlandschen Leouw. Maar nog grooter hulde is hem gebracht door het Nederlandsche volk door de waar- doering, waarmee zijn „Waarheid en Droomen'' is ontvangen. Zyn biographie moge een lange lijst van letterkundige werken bevatten, Hasebroek is bekend en zal alleen bekend blyven als Jonathan, het pseudoniem, dat hy ontleende aan do „Essays of Ella" van Charles Lamb. Acht, of eigeniyk negen drukken, als men do prachtuitgave motetsen van Steelink mede telt, zyn van „Waarheid en Droomen" ver schenen. Het boek is een schoolboek geweest zooals de „Camera Obscura;" een halve eeuw lang was het algemeen in de gunst. In een Zaterdag avond te Scheveningen, onder leiding van den heer A. Hoogenraad, gohouden vergadering van reeders is na breed voerige discussie over het havenvraagstuk, vooral na toelichting van do heeren Loeff en den Voorzitter, met byna eenparige stemmen het besluit genomen, een voorloopige akte op to maken, waarby de roodery verklaart een zakelijke zekerhoid te willen stellen voor de voltooiingen de onderhoudskorten dor haven, en zich daartoe bereid te verklaren door inschryving der vloot en zakelyk ver band tegenover wien dit ook moge eischen, oon en ander voor het geval de haven tot 6taud koint. Het besluit viel met 46 tegen 2 stemmen. De 46 voorstemmers vertegenwoordigen 180 schuiten en loggers, de beide tegenstemmers do hoeren W. en D. Zuurmond 5 schuiten. Daarna werd eene commissie benoemd om do toestemming dor afwezig gobleven reeders, vertegenwoordigende nog 105 schuiten en lo ,'gers, te bekomon. De commissie werd saamgeoteld uit de heeren Jac. Den Duik, H. v. d. Toorn, H. A. v. d. Rovaart en P. Dj Mos. Ten slotte werd door de vergadering eene motio aangenomen, voorgesteld door den heer H. A. Van de Rovaart, gewyzigd door eon amendement van den heor P. J. Hofstede, voorzitter van het uitvoerend comité uit de vakvoret-nigingen en neringdoenden te Scheve ningen, waarvan de inhoud hier volgt: „De vergadering noodigt do permanente commissio van do roedery uit, den Gemeente raad te kennen te geven: dat zy met groot leedwezen kennis heeft genomen van hot ongunstig praeadvios van Burg. en Wetbs. op hot adres van mr. H. J. A. Mujder c. s. omtrent den aanleg van eeo haven voor vis- schersschopen te Scheveningen „dat de vergadering (zich beschouwende als ingezetenen van 's Gravonhage, deelende in de lasten en lusten, maar missen ie als zoodanig 't recht om in deze zelfstandig voor hun belangen to waken) haar verbazing uit spreekt, dat het praeadvles den Gemeenteraad ontraadt de verklaring te geven, dat de uit voering der visschershaven te Scheveningen is eene zaak van ernstig en dringend gemeente belang en de commissie machtigt om dit gevoelen der vergadering duideiyk aan den Goraoenteraad kenbaar te maken." Op amendement van don genoemden hoer Hofstedo werd hierby gevoegd: „en tevens medodeeling te doen van het besluit der vergadering, dat de reeders zich bereid hebben verklaard by voorloopige akte zakelijke zekerheid op hun schuiten en loggers to verleunen tot garantie van het onderhoud der haven, wanneer deze eenmaal zal zyn aangelegd." Voor een zeer talryk gehoor hield ds. Posthumus Meyjes gisteron in de Nieuwe Kerk te Amsterdam zyn afscheidsrede. Hy herdacht allereerst wat hy op 31 Mei 1865 had gesproken Daar aanleiding van Joh. 17 3 en hield daarop een treffende rede naar aanleiding van Handelingon 20:32. Ten slotte betuigde hy zyn dank voor do trouwe opkomst en voor do bewyzen van belargstelling, door hem ontvangen by zyn 40-jarig jubiló. De gemeente zong nog tot afscheid Psalm i.34 3 De heor E. J. A. Timmerman, van I860 tot 1S95 burgemeester der gemeento Eel Je. is overleden. De heer J. J. Poutsma, chef-decorateur aan den Grooten Schouwburg te Rotterdam, zal, naar aan de „Zw. Ct." wordt medegedeeld, te b?ginnen met half Mei, op het tooneel van den schouwburg in de Aert-Van-Nesstraat een door hem ontworpen en uitgevoerd diorama tentoonstellen, dat een episode uit den Lom- bokkryg te zien geeft. Het doek, dat tot achtergrond dient voor het de werkoiykheid nabootsende terrein en daarin voor het oog onmerkbaar overgaat, is ongeveer zeshonderd vierkante meters groot; het beschryft over een lengte van 40 meters nagenoeg een kwart-cirkel van den linker- voorboek tot aan den rechter achterhoek van het tooneel, met don rechter-voorhoek, waar op een platform der toeschouwers plaats is, tot middelpunt. Het voornemen moet bestaan, ook in Am sterdam dit diorama ter bezichtiging te stellen in het Paleis voor Volksvlyt. Mevrouw de wed. D. C. D. Yan Ryn- berk, geb. A. G. M. Van der Yeur, in den ouderdom van 88 jaren te Zoelmond (Gelder land) op den huize „Engelroode" oveileden, heeft gelegateerd f 4000 aan de armen en f 2000 aan de Horv. Kerk barer woonplaats. Baron d'Erp, voormalig gezantschapsraad by de Belgische legatie te 's Gravenhage en onlangs benoemd tot diplomatiek vertegen woordiger van België by den H. Stoel, ver toeft sedert Vrydag-avond in de residentie. Hy is de gast van den Belgischen gezant by ons Hof, graaf De Grelle Rogier. De Algemeene Nederlandsche Wielryders- bond hield gisteren te Utrecht eene buitenge wone ledenvergadering in „Hotel de l'Europe", onder voorzitterschap van den heor Edo J. Bergsma, burgemeester van 'tBildt. Na opening der vergadering kwam aan de orde het voorstel van den heer J. Tb. Wester- mann, te Bussum, strekkende om den bond het zuivere karakter van een toeristenbond te verleenen, waardoor dus de wedstryden en records geheel vervallen. De reglementscom missie ontraadde dit voorste! aan te nemen. Zonder discussie werd het voorstel met 45 tegen 2 stemmen verworpen. Vervolgens kwam do amateursdefinitie aan de orde en wel in de eerste plaats de principe- quaestie. Hieromtrent ontspon zich, evenals in de jaarlyksche vergadering in December, waarop de voorstellen om beroepsryders te erkennen verworpen werden, een breedvoerig debat. Het resultaat was, dat met 56 stem men vóór, 3 tegen, tot de erkenning van be roepsryders werd overgegaan. In verband hiermede werd een aantal artikelen aangenomen. Eenige roglementswyzigingen, door den heer L. C. Steffelaar te Nymegen voorgesteld, wer den aangenomen, terwyl bepaald is, dat het dagolyksch bestuur uit ten hoogste 9 leden bestaat, in plaats van 5; dit met het oog op de uitbreiding der werkzaamheden. Aangenomen werd het voorstel van den heer Bultman, om hun, die meerderjarig zyn, toe te staan onder pseudoniem in wedstryden uit te komen. Verder werd nog oen voorstel van den heer Netscher aangenomen, dat alle stemgerech tigde leden voor de algomeene vergadering vergoeding van reiskosten kunnen krygen. Het jaarverslag over 1895 van de „'s-Gravenhaagsche Passage maatsrtappy" ge waagt van een rustigen tcoófcand dier maat- scbappy. De ouviengst der winkolhuur steeg van f 40,569.73 gedurende 1894 tot /"41,162.48s é,ödurende 1895; de opbrengst der huizen buiten de Passage was echter byna f 300 minder. De exploitatie van het hotel voor eigen rekening beantwoordde niet aan de verwach tingen, zoodat het hotel met lo. Mei a. s. weer zal worden verpacht en wel aan den heer Brugma, vroeger' hotelhouder te Rotterdam. Aan de houders der leening van 1887 kan 3Va pet. als rente worden uitgekeerd, tegen 21/* pet. over 1894, nihil over 1893 en 5 pet. over 1892. Er is een saldo winst ran/"27,315.64s. Het totaal der exploitatiekosten heeft f 12,733.45s bedragon. De Staats Ct. van hoden (Staatsbl. No. 34) bevat het besluit van den lSden Maart 1896 tot aanvulling van het Koninklyk besluit van 27 Augustus 1880 (Staatsbl. No. 166), regelende de vervolging van en het verhaal op ambtenaren in Noderlandsch-Indië, dio den Lande schade hebben toegebracht. Tusschen de artt. 5 en 6 van laatstge noemd Kon. besluit wordt ingevoegd een art. 5a, luidende Nadat do opgelegde vergoeding betaald is, gaan, tot het bedrag daarvan, van rechtswege op den ambtenaar, van wien zy ingevorderd is, zyne erfgenamen of rechtverkrygenden, de rechtsvorderingen over, welke het land ten gevolge van het plichtverzuim, hetwelk tot het opleggen van vergoeding heeft geleid, tegen derden heeft verkregen, dan wol, door dien verzuimd is iets in te vorderen, heeft behouden. Door don gouverneur-generaal worden aan den belanghebbende op zyn verzoek de be- wysstukken verstrekt, welke hy noodig heeft om zyn recht tegen derden geldig te maken. De minister van binnenlandsche zakea heeft voor het tydvak van 16 April tot en met 31 Augustus 1S96 benoemd tot assistent voor da scheikunde aan de Polytechnische School te Delft den heer P. H. Van der Meulen, te Amsterdam. De minister van wb. en n. heeft, met ingang van 1 April a. s., by het hoofdbestuur der posteryen en telegraphie benoemd tot 2den klerk A. W. J. Muysken en J. J. Muylwyk. Curatoren van de Utrecbtsche universi teit hebben aan prof. Hugo De Vries, hoog leeraar aan de Amsterdamsche Universiteit, het professoraat in de plantkunde aangeboden by de aanstaande vacature Rauwenhoff, en de heer De Vries heeft dit aanbod in ernstige overweging genomen. (N. v. d. D.) Het bekende onderwysblad „De Wekker," dat zyn 53sten jaargang telt, houdt met 1 April op te bestaan. De hoer G. B. Lalleman heeft de laatste 26 jaren het hoofdredacteur schap waargenomen. De bekroningen bestaan in diploma's voor gouden en zilveren medailles en in geHpryzen. Naar de „Tel." meldt, is de heer D. H. Brondgeest, naar aanleiding, van het vroeger vermelde geschil, door de heeren Le Gras en Haspels ontslagen. By toninkiyk besluit is, met ingang van 16 April a. s., benoemd tot hoogleeraar aan de Polytechnische School te Delft, de heer J. Grundel, werktuigkundig ingenieur te 's Gravenhage. Het stoomschip „Conrad", van Amster dam naar Batavia, arriveerde 28 Maart te Padang; de „Deucalion", van Amsterdam via Liverpool naar Java, is 28 Maart Prawlepoint gepasseerd; do „Maasdam" vertrok 28 Maart van Nieuw York naar Rotterdamde „Palinu rus", van Amsterdam en Liverpool naar Java, arriveerde 27 Maart te Singapore; de „Prins Maurits", van West Indië naar Amsterdam, arriveerde 29 Maart te Havrede „Telemachus" arriveerde 28 Maart Van Amsterdam en Liver pool, laatst van Singapore, te Batavia. Onlusten op Atjeli. Hedennamiddag wordt ons uit Den Haag geseind Met betrekking tot de sedert eenigen tyd bestaande verwikkelingen in het stroomgebied van de Boven-Melawi (afleeling Sintang, resi dentie Wester-Afdeéling van Borneo), waar op aanstoken van zekoren Ridon Pakoe eenige Dajakscbe stammen in verzrt waren gekomen, wordt by een helen by het Departement van Koloniën ontvangen telegram door den Gou verneur generaal gemeld: Raden Pakoe, in versterkte woning aan Lemason omsingeld, heeft zich na een verlies van vyf dooden aan controleur Westenenk overgegeven. Zaak beëindigd. In de Lakenhal. Dit nu is cosmopolis, do plaats van velerlei natiën; van joviale ongedwongenheid; waar het deftige en burgerlijke byna caricatuur schynen; waar go verwelkomd wordt door Dudley Hardy's uitgelaten „gaiety girl", waar in eene orgie van lynen en kleuren Chéret's dartele bende u toelonkt eri tegengrynst; waar de marquise Asschepoetster' minach tend langs hut valètaillo de trappen gaat van het tooverpaleiswaar Parysche m .nnen en vrouwen hun trottoir-loven voortzettenwaar de Franschman WiHètte eene stevige Zeeuwsche heeft als reclame voor Van Houten's cacao; waar Amerika, stil, uit Amerika kwam iets heel moois, een streng omiynöe vrouwebuste, (voor de woman edition van den Buffalo courier) een juweeltje van steendrukkerskunst, stemmig als Schwabe's spiritueele rose-croix maagden, en dan nog uit Frankryk Sarah Bomhard als Gismonda, een meesterstuk van kleur en teekening, zoo ernstig en knap, door Mucba, wiens naam niet eer te hebben ver nomen u verwondert dan nog de poster voor het tydscbrift „Pan", door Sattler, den knappen houtgraveur, die de groote, eenvoudige kunst van Holbein en Dürer weer doet bloeien. Er is bier een overvloed van mooie dingen, van groot belang zoo voor den artist als voor den steendrukker. Buiten de Lakenhal vestigen dri9 heeren in 't zwart en oene dame in 't blauw, door den geestigen teekenaar Phil May te voor- schyn geroepen, de aandacht op deze tentoon stelling. Zij doen dit, evenals uw verslaggever, wat laat. Gelukkig niet te laat; de expositie blyft tot den 7den April open. v. D. Een professors-benoeming. Aanleiding tot ongunstige critiok van som mige bladen heeft, golyk men weet, gegeven de benoeming van den heer G. J. P. J. Bolland, leeraar in het Engclsch ain het Gymnasium „Willom III", te Batavia (thans met verlof hier te lande), tot professor in de wysbegeerte, logica, motaphysica en zielkunde aan de universiteit te Leiden. Wat „De Tyd" zeid?, deelden wy reeds mede. Het „Centrum" spreekt wat minder heftig, maar keurt toch evenzeer de benoeming van „een beslist tegenstander van het positieve Christendom" zeer stellig af. Het „Haagsche Dagblad" noemt deze be noeming „uittartend" en zogt geheel met de bezwaren van „Do Tyd" te kuDnen medegaan. Het „Dagblad" doet ook uitkomen, dat hy geen doctorstitel heeft, maar wil de quaestie van 's mans kunde ter zyde laten; het ergert zich vooral aan zyn richting. Deze courant stelt dezo benoeming geiyk met de erkenning van den Nieuw Malthusiaanschen Bond: beide be stuursdaden passen, meent zy, niet in het kader der gematigdheid. Zy acht haar zelfs „even bedenkelijk voor het Hooger Onderwys als de toelating van socialistische onderwyzers in de lagere school." Het Haagsche katholieke blad „De Residen tiebode" sluit zich in zyn afkeurend oordeel b\1 zyn geestverwanten in de pers aan en gispt de benoeming in de volgende lang niet malsche bewoordingen. „Waar ligt by jte benoeming van hoog leeraren aan 's Ryks universiteiten het zwaarte punt? In het torentje aan den Hofvyver of in de vergaderzaal van het College van Curatoren? Wy willen aannemen, dat het zwaartepunt in den regel by laatstgenoemden ligt. Zou dat ook ditmaal het geval zyn geweest? Zouden curatoren van Leidens hoogeschool zoo byzondere opgewektheid gevoeld hebben, om een leeraar in de Engelsche taal heelemaal uit Batavia weg te halen, ten einde hem tot het professoraat in de wijsbegeerte te verheffen Wy kunnen het moeilyk aannemen. En byaldien wy ons vergissen mochten, indien het initiatief tot de benoeming-Bolland inderdaad van curatoren is uitgegaan, blyft de minister van binnenlandsche zaken niet de man, die daartoe het verantwoordelyke contreseign heeft gesteld En zyn er dan geen voorbeelden, dat de minister de benoeming van een anderen Hoogleeraar aan den Sou- verein voordroeg, dan door het College van Curatoren was aangewezen? Zouden er dan hier geen termen hebben bestaan, om tot een afwijzend advies over te gaan? Altemaal vragon, die zich voor het brein verdringen en tevergeefs naar oplossing zoeken. Tenzy men uit wil gaan van het vermoeden, dat er den minister van binnenlandsche zaken niets aan gelegen lag, den katholieken opnieuw een slag in bet aangezicht te doen geven, als tegenhanger van hetgeen bij de begrooting van binnenlandsche zaken met de onderwijs posten geschied is. Tenzy men wil gelooven, dat de gelegenheid, hem daartoe geboden, den heer Samuel Van Houten bijzonder welkom was." ^,r Intusschen schryft de „N. R. Ct." het volgende De benoeming van den beer Bolland tot hoogleeraar te Leiden heeft in sommige bladen tot geschryf aanleiding gegeven. Men lieeft die benoeming afgekeurJ, niet alleen om de be- ginselon van den benoemde, maar ook omdat hy voor den wetenschappelijken werkkring, waartoe hy geroepen werJ, niet berekend zou zyn. In verhand daarmede kan het wellicht zyn nut hebben mede te deelen, dat de be noeming, naar wy vernemen, is geschied in overeenstemming mot het advies van hen, die volgens art. 51, 2do lid der wet op het hooger onderwys, geroepen zyn om de regee ring ten deze van advies te dienen. iTemeny cl Nieuws. De belangstelling, welke men gedurende het nu byna afgeloopen winter seizoen getoond heeft, om de Zondag avond voorst Hingen in „Hotel du Nord" bij te wonen, schynt, met, het oog op het nieuwe jaargetijde en andere gelegenheden, haar toppunt bereist te hebbpn, want, by de gisteravond plaats gehad hebbende opvoering van „De herberg „Het zwarte kruis" of „De bende van Jean Casimir", oen drama in vyf bedrijven, door Cb. E. Stein, wa3 de opkomst veel minder dan men tot nu toe gewend was. Het gezelschap des heeren S H. Boesnacb liet daarom den moed niet zakken, integendeel, zy, die gisteravond in het bovengenoemde drama medewerkten, kweten zich goed van hunne taak en oogstten door hun spel veel by val in. Qeiyk men zich zal berinneren kwam in den laten avond van 29 Februari op 1 Maart de 20 jarige sjouwer A. L., ver gezeld van nog een jongen man, in de tap- pery van den lieer A. in de Kraaïerstraat te Leiden en bestelde aldaar 2 glaasjes klare en een half flescbje. In het vaste vertrouwen, dat de man dadeiyk betalen zou, zette de tapster het flescbje met jenever binnen het bereik van L., die er op een gegeven oogen blik mede wegliep zonder betalen en het aan de kameraden gaf zonder er verder een drup pel van te krygen. Het eenige, dat L. er van had, was dat hy heden voor de Haag6che rechtbank kotetvër- schynen, om zich te verantwoorden w?gens verduistering en mishandeling, want toen L. nageloopen en gegrepen werd, trok hy zyn mes en stak oen der personen, die hom ^ast- grepen, met een mes in den rechterwang en in het been, zoodanig, dat de getroffene nu nog zoo ziek is, dat hy heden niet als getuige kon verschijnen. Het O. M. eischte de veroordeeling van den beklaagde tot 1 jaar gevangenisstraf. Mr. J. Van Riemsdyk Kreenen betwistte dat bier verduistering of diefstal had plaats gevonden. Door de viywillige levering van de jenever vervalt elk strafbaar feit, en terwyl de mishandeling in de dagvaar ding is samengekoppeld met den diefstal, vervalt met den diefstal ook de strafbare mishandeling. Pleiter concludeerde dus tot ontslag van rechtsvervolging. De uitspraak is bepaald op 9 April. Een droevig ongeval had gister- middag op den Zuidsingel alhier plaats. Een jonkman, timmerman, die een bezoek aan zyne ouders had gebracht, is, naar zyne woning terugkeerende, plotseling dood neer gevallen. Men spreekt van een hartver lamming. In den nacht van Zaterdag op Zondag zyn ten nadeele van den heer A. V., onder Leiderdorp, negen kippen ontvreemd. "Wederom zyn door den ryks- veldwachter-brigadier J. P. Letscbert en A. Oudshoorn, gemeente- en onbezoldigd ryksvel-iwacht te Leiderdorp, by de echtge- noote van den meermalen vermelden Matthys Van Schaick twee zakken of sloopen met linnen, wasebgoed, enz. in beslag genomen, alles afkomstig van diefstal. Enkele dagen geleden werd melding gemaakt van een eisch tegen mr. Th. A. F., advocaat te Rotterdam, daar hy zich niet volgens de bevelun der politij op de Willemsbrug aldaar gedr.igen had. De polilie heeft narnelyk in het belang der goede orde voorgeschreven, dat zoowel voetgangers als voertuigen rechts moeten houden. Deze politie bepaling wordt voortdurend op de Willemsbrug door drie politie-dienaren streng gehandhaafd en meüig onwillige wordt ge verbaliseerd. By breed gomotiveerd vonnis besliste de kantonrechter Zaterdag, dat by geen enk.l artikel het „rechts houden" op bruggen is geregeld en beklaagde zich dus aan geen strafbaar feit heeft schuldig gemaakt. Aldus werd beklaagde vrygesproken. Het bloemencorso. By den heer A. Koolhoven, te Overveen, komen dagelijks nog aangiften in voor deelneming aan het bloemencorso op 12 April a. s. en van verschillende zyden wordt toezegging gedaan van pry zen, welke voor de bi-iie afdeelingen, Noord en Zuid Holland, afzon derlijk worden bestemd. Morgen, D nsdag- avond zal do regelingscommissie te Haarlem vergaderen tot bet vaststellen van het defi nitieve programma. Vele ing.-zetenen van Overveen en Bloeroen- daal zfin voornemens, bun villa's en huizen op den dag van het corso zooveel mogelyk to versieren. Een bondslid uit Hellevjetsluis zelfs beeft zich ter deelneming aangegeven. Naar bet „Hbl." verneemt, heeft het be stuur van den Algemeenen Nederlandschen Wieliydersbond besloten, voor het bloemen corso een subsidie van f 1500 toe te staan. Tegen hot aanbreken van don dag woedde te Rotterdam gistermorgen weder een zware brand. In het Zwaanshals, een stads gedeelte, waar verscheidene groots fabrieken gevestigd zijn, werd brand ontdekt, in het ondergedeelte van de stoomhoutzagery „De Artnd" der firma Van Mierop Co., alwaar een groote party dunne planken gezaagd hout was opgestapeld. Weldra breidde de brand zicb uit en deelde zich aan de eigenlijke houtzagerij mede. Ook daar vond bet vuur ruim voedsel door de massa's zaagsel. Fel woedde de brand daar- bionen, een vlammenzee gelijk, ingesloten door de steenen muren van het vrijstaand perceel De brandweer bepaalde zich tot het werpen van overstelpende watermassa's ia den vuurpoel en het nathouden van enkele houtstapels op het fabrieksterrein. Het ketel huis en de machinekamer werden door de brandweer, welk^ met 8 hand en 2 stoom spuiten werkte, behouden; op den ketel stond nog 2 atmosfeer stoomdruk. Om tion uren des morgens was de brand nagenoeg gebluscht en konden de stoom- en handspuiten inrukken. De zaagmachines werden zwaar beschadigd, terwyl do zware drfifwielen dreigden omlaag te stoten, oven zoo het dikke bintwerk, waarop de macbmedeelen rusten, en dat ver koold is Met Mei zou deze stoomzagery opgeheven worden. Alles was tegen brandschade verzekerd. Zaterdag namiddag te vier uren was de fabriek too* de werklieden verlaten, zoodat het vuur al dien tyd gesmeuld moet hebben in het zaagsel, dat vermoedeiyk door het wryven van de zware houten sleden, en de daardoor ontstane hitte, is gaan ontvlammen. Mon scbryft uit Utrecht aan de „Tel."Begunstigd door zonneschyn lyn- roebt in stryd met de angst aanjagende voor spellingen der laatste dagen heeft gisteren de Palmzondag zyn ouden roam gehandhaafd. D: geheele weg tot aan de Bilt was met voetgangers bezaaid, de rijtuigen in een lange onafzienbare ry snorden maar al voorby, de studenten sjeesclub was er met een wagen zwijgende muzikanten, een ouderwetsche dilgence met drie paarden naast elkander herinnerde aan lang vervlogen dagen en stak phantastisch af tegen de sierlyke cavalcade der tnaDege- leden. Aan het dorp De Bilt heerschte een vroolyke stemming, niet eens gestoord doordat de meesten, geen plaats in de trams vindende, terug moesten loopen, of zich bet genot van een versterkende teug moesten ontzeggen, omdat de buffatten der café's byna niet waren te benaderen. De markt voor Maandag belooft veel. In stallen en op pleinen wordt druk gemonsterd en vele buitenlancLsche kooplieden zyn al gearriveerd. Als het weer zich maar goed houdt! Fatbs weervoorspellingen tot 31 Maart. De laatste dagen dezer maand zul len droog, maar koud weer geven. April. Dez9 maand wordt gekenschetst door hooge temperatuur en groote droogte in het eerste derde deel; het tweede derde do^-1 der maand zal veel regen- en misschien sneeuw buien geven; terwyl het laatste derde deel tusscben beide het midden houdt. Van 1 tot 5 April. "Warm, droog weer. Volgens Falb: heerljjke Paaschdagen. Omtrent don Vrydag gewoed hebbenden storm komen nog de volgende mededeslingen Omgekomen zyn van de schepen „TX. 108": A. Bakker, Vermeulen en De Brave; van „TX. 112" C. Mz. Visser, G. Visser en K. Kerker; v3n „TX. 128" P.Wz. v. d. Vis, Busselman en A. Vermeulen. "Ware do storm één a twee uur later ontstaan, dan zou de geheele Tessel- sche vloot in zee geweest zijn, en de ramp ware dan stellig nog on'zettend grooter ge weest.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2