N*. 11073. Maandag 30 Maart. A0. 1^6 <§eze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. (Dit nommer bestaat uit DELE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 28 Maart. IEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden. i i i 1.10. Franco per post s t b 1.40. Afzonderlijke Nommers i 'i 0.05. PRLJS DER AD VERTEN TIEN Van 1-6 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere lettors naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Officieel© Kenniagevlngo». Jacht en Vlsschery. De Burgemeester van Leiden herinnert aan hen, die zich voor het aanstaande seizoen 1896/97 in het bezit wenschen te zien van J ac h t- enVisch- .akten, of wel van eene kostelooze vergunning tot uitoefening der Visscherij, dat de blanco verzoekschriften ter bekoming daarvan gratis verkrijgbaar zijn ter Gemeente-Secretarie, alwaar zij, behoorlijk ingevuld en onderteekend, vóór den 15den April a. 8. moeten terugbezorgd zijn, ten einde aaD den Commissaris der Koningin in deze Provincie te worden ingezonden. Tevens wordt aan belanghebbenden herinnerd, dat blanco verzoekschriften tot het bekomen van buitengewone machtiging tot het vordryven van schadelijk gevogelte met pistoolschoten, het Bchieten van konijnen en ander schadelijk gedierte en het visschen als het water met ijs bedekt is, mede gratis ter Gemeente-Secretarie ter invulling verkrijgbaar zijn gesteld. Leiden, De Burgemeester voornoemd, SI Maart 1896. F. WAS, Burgemeester. Burgemeester en Wethouder» van Lisse maken bekend dat bij hen is ingekomen een verzoek schrift van L. J. Van dc> Aart, aldaar, om ver gunning tot den verkoop van sterken drank in het klein in een benedenvoorvertrek van het perceel Halfwegsteeg, A. No. 135. Naar men verneemt, zal bet bureel van den hoofdofficier voor bet reserve kader bin nenkort van Utrecht verplaatst worden naar Leiden. Ds. Lingbeek, predikant t» Yoorthuijsen (provincie Gelderland), heeft 6en beroep ont vangen naar de Ned.-Hervormen gemeeDte van Ter-Aar. De lijsten van kiezers voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Genera .1 Tro vinciale Staten en Gemeenteraad in ~aïi ge meente Ter-Aar zyn door den voorzitter van den Raad dier gemeente gesloten en bevatten 199 namen. De veldwachter der gemeente Koudekerk M. De Jongh is met ingang van 1 April a. s. benoemd tot Rijksveldwachter, standplaats Rotterdam. Te "Woubrugge z(jn als leden van Pol derbesturen, onder die (gemeente, den lsten Juni a. s. periodiek aftredend, do heeren: R. Kroes, Does-Polder; H. Goedhart, Roode Polder; Mn. Kroes, Oudend(jk6che-Poldtr; H. Straathof, Veeuder-Polder; D. Van Rijn, voor zitter, Vliet-PolderC.Van der Meer, Yoorofscho- Polder. Beroepen is bi) de Geref. Kerk ie Nieuw-VenDep (Haarlemmermeer) voor de tweede maal ds. J. Dekker, te "Wezep. Maandag a. s. zal het 12'/, jaar ge leden zijn, dat Z. D. H. Mgr. Bottemanne in de kapel van het seminarie te "Warmond tot Bisschop werd gewijd. Den 31sten Maart a. s. zal het 25 jaren geleden zijn, dat de heer J. Heenk, te Lei- muiden, benoemd werd tot notaris aldaar. Naar men verneemt, zal op de aandeelen van het „Zuid-Hollanusch Landbouw-crediet" te 's-Gravenhage over het boekjaar 1895 een dividend van 6 pc' worden uitgekeerd De luitenant-kolonel baron Sirtema van Grovestins, adjudant van H. M. de Koningin, zal in het laatst der volgende maand naar Italië vertrekken om te Padua als verregen- woorJiger van H. M. de Koningin-Regentes, aanwezig te zijn bij de ontvangst van het stoffelijk overblijfsel van Willem George Frederik Prins van Oranje Nassau, dat al begraven is en aan boord van Hr. Ms. fregat „Van Speyk" naar Nederland zal worden over gebracht, waartoe het Italiaansche gouver nement welwillene toestemming gaf. Het schip zal vermoedelijk in den aanvang van Mei aan den Hoek van Holland aankomen terwijl het hulsel van daar op eenvoudige, doch plechtige wyze naar den Koninklijken grafkelder in Delft zal worden overgebracht. H. M. c„ Koningin-Regentes had gisteren aan haar tafel genoodigdgraaf De Tovar, buitengewoon gezai.i en gevolmachtigd mi nister van den koning van Portugal, en mevrouw de gravin De Tovar; voorts baronesse Van Hardenbroek grootmeesteresse; baron Du Tour Vtt.i Beilinchave, opper-ceremonie- meestor; baron Van Hardenbroek, opper kamerheer; en luit.-generaal graaf Dumonceau, adjudant-generaal, chef van het Militaire Huis van H. M. de Koningin. Uit het thans verschenen jaarverslag over 1895 der coöperatieve winkelvereeniging „Eigen Hulp" te 'a Gravonhage blijkt, dat zü niet in cassatio gaat van het veroordeelend arrest van het Haagsche Hof tot afgifte van de ledenlijst, omdat het arrest duidelijk is en zij niet vreest openbaarmaking der namen. Het ledental steeg tot 4977. Het kapitaal vermeerderde tot 133,943. Het debiet be droeg ƒ1,183,667. Een dividend is voorgesteld van 16 pCt. van het verbruik. In de gisteren gehouden algemeene ver gadering van aandeelhouders der Haagsche Broolia'-riek te 'B-Gravenhage, werd o. m. door den directeur verslag uitgebracht, waaruit bleek dat over het afgeloopen jaar een winst werd gemaakt van ƒ185.49. Hiervan werd 6743 aangewezen voor af schrijvingen, ƒ5300 voor buitengewone reserve en zal 4"/z P^t. rente aan aandeelhouders worden uit -aknerd. Naar men verneemt, keert de Naamlooze Vennootschap „Het Dagblad van Zuid Holland en 's-Gravenhage" over 1S95 geen dividend uit. Het bezoek van en Commissaris der Koningin aan de gemeente Zaandam had gisteren zonder veel ceremoDiëel plaats. Z. E. was vergezeld door den afdeelings- chef mr. P. Dozy. Van de gelegenheid tot audiëntie werd weinig gebruik gemaakt. Graaf Van Bylandt, kamerheer van prins Von Wiel, is gist ravond te 9 uren per Staats spoor in de residentie aangekomen. Naar de „Tielsche Crt." weet mede te deelen, zijn de onderhandelingen omtrent het Tuinbouw internaat, waarvan voor eenige dagen melding gemaakt .verd, reeds zoover gevorderd, dat de oprichting van deze in stelling binnen eenigsn tyd tegemoet gezien kan worden. In de gisteravond in Den Haag gehouden vergadering van de vereeniging voor Fabrieks- en Handwerksnijverheid werd ook de quaestie van de baveD te Scheveningen behandeld. De heer H. A. Van de Rovaart droeg er dezelfde beschouwingen voor, deze week in een anHcr- vereeniging meegedeeld, terwijl de heer P. a. Van Voorst Vader, ingenieur, zeer "uitvoerig liet rapport van het gemeentebestuur critiseerde en betoogde de noodzakelijkheid van een haven te Sc'- v' ningen, wil de vis scherij niet totaal vtrio, n g..an, de rentabi liteit van zoodanigen aanleg door een naam looze vennootschap, enz., terwijl hyjten slotte verklaarde, dat z. 1. een fort by de haven onnoodig is. In verband met vroegere berichten over den toestand van den WaterlandscheD Zuider zeedijk by bet Keünssel-meer kan de „N. R. C." mededeelcn, dat op de begrooting van den Noorder II- en Zeedyk een voldoende som is uitgetrokken, om het punt ter plaatse te ver- st-rken, door verbreeding vooral van den berm. Het is te verwachten, dat Gedep. Staten van Noord-Holland zuilen maken dat de zaak in orde komt De 137oiu algemeens vergadering van de Vereeniging van en voor Nederlandsche Industriëelen, te 's Gravenhage onder voor zitting van den heer Em. Koechiin gehouden, was de eerste, die ingevolge de jongste wyzi- gin - cr statuten door buitengewone leden (ur uars van eenigen tak van land- en tuin- bou v, loor eigen rekening) werd bygewoond. In het periodiek overzicht van den secretaris trok bpzonder de aandacht de daarin mede gedeelde ontdekking eener nieuwe aanwending van brandspiritus ter vervanging van gas en petroleum, het voor dat doel einde Febr. jl. door den Duitschen Bondsraad genomen be sluit tot vrymaking van dezen spiritus van alle belasting en de aanbeveling, welke deze verlichtingsmethode en hare toepassing zoo in Duitscbland zelf als in Frankryk aanstonds mocht ondervinden, en wel als een uitstekend middel van voorziening in den alom heer- schenden landbouwnood, van afwending der meerdere kostbaarheid van petroleum en gas en van de gevaren, aan het gebruik van deze verbonden. De mededeeling, dat het Ryk 40,000 M. grond aan den Hoek van Holland in erfpacht had afgestaan voor den aanleg cener vis schershaven aldaar, wae een groote teleur stelling voor allen, die te Scheveningen zelf een visschershaven wenschen daargesteld te zien. Over deze zaak werd menig scherp woord gehoord. Maar de onverschillige housing, zoo van de voor twee maanden gescheiden Tweede Kamer als van de Regeering zelve tegenovor de ellende by den landbouw in Gronii gen en Friesland, wekte niet minder bevreemding. Met betrekking tot de inkomende rechten voor met! in België en het misbruik der uit- voerpremie in Frankrijk, verklaarde men een en ander onbewimpeld als een protectionistisch streven tot zelfbehoud; op het oogenblik toch hebben alle meelfabrieken het werk ge staakt. Frankryk, begunstigd door de ver keerde werking van een uitvoerpremie, voorziet tot onmogelijke pryzen onze markt van slecht meel, dat g6en voedzaam brood kan leveren Er werd gewezen op een adres, door een Landbouwvereeniging in Noord-Braoant aan de Tweede Kamer gericht, waarby op een fiscaal tarief of althans op scbaalrecht voor granen als eeD onvermijdelijke noolzakelyk- heid wordt gewezen. De vtrgaderiDg besloot, vermits de Tweede Kamer eerst in Mei zal byeenkomen, cit belai"? nogmaals by de Regeering ter sprake| te brengen, die, by af wezigheid der Staten Generaal, bevoegd is in geval van urgentie uit eigen hoofde te handelen. Vóór het sluiten der vergadering werd den secretaris in buitengewone termen dank ge zegd voor het door hem geleverd verslag, met verzoek de hulp Ier pers in te roepen om aan «ie door hem medegedeelde nieuwe toepassing van brandspiritus als verlichtings- middel in het belang ook van onzen land bouw zoowel als van de Nederlandsche nüver heid allerwegen openbaarheid te geven. Belangstellenden wordt naar de „Nederl. Indu8triëel" van 29 dezer verweien. Na een examen van drie dagen werden gisteren diploma's uitgereikt aan de leerlingen, die deze verworven hadden by den cursus in hoefbeslag, die onder patronaat van de afdeeling Haarlem van de Holl. Maatschappö van Landbouw en met financiëelen steun van de provincie Noord-Holland, leder jaar door den kapitein-paardenarts Quadekkerte Haarlem wordt gehouden. Van de zeventien ad^piranten verwierven elf het diploma, waarvan twee met lof, namelyk K. Bos Czn. te Koedijk en Adr. Brokx te Delft, benevens T. Vos, Haarlemmermeer; M. Riedel, Oudendyk; F. Olie, SlotenA Van den Broeck, Haarlemmermeer; F. Broekesteyn, O.-Niedorp; S. Heerlün, Vyfhuizen;P. Hellings, Broek in Waterland; F. Van Straaten, Heiloo, en K. Bos, Burgerbrug. Deze diploma's werden uitgereikt door den voorzitter der afd. Haarlem van de Holi. Maatschappö van Landbouw, den heer F. Lieftinck, die wees op de beteekenis van het diploma en den hoefsmid den „schoenmaker van het paard" noemde, terwyl hy dank bracht aan kapitein Quadekker en diens assis tenten voor het practisch gedeelte, de militaire hoefsmeden Larmené en Verbrugge. Uit het verslag omtrent den toestand der vereeniging „Industrieschool voor meisjes" te 's Gravenhage over 1895 blykt dat de uit komsten van het gegeven onderwys zeer vol doende waren. De cursus 1894 1895 werd met 139 leer lingen begonnen en op ultimo December was dit getal hetzelfde. Aan het toelatingsexamen in Juli werd deelgenomen door 54 candidaten, waarvan er 21 slaagden en 33 moesten worden afgewe zen; 28 meisjes verlieten om verschillende redenen de school; waaronder 12na voibrach ten tyd. Het ondsrwyzend personeel der school voor kunstnyverheid te Ha-trlem heeft on langs eenige verandering onrergaan. De heer J. Kuyper, die sedert 1 Febr. 1883 aan de school verbonden was, werd benoemd tot, hoofdleeraar aan de Kon. Academie voor sohoone kunsten te 's Gravenhage; terwyl de heer Fred. J. Oldewelt," sedert Oct. '91 met de leiding der schilderklasse belast, benoemd werd tot directeur der afdeeling schoone kun sten der academie „Minerva", te Groningen. Naar aanleiding hiervan werden aan genoemde school de hoeren H. M. Krabbé voor de schil derklasse en J. W. Hanrath voor de bouw kundige afdeeling benoemd. De school werd in het afgeloopen jaar 1895 bezocht door 235 leerlingen. Ingevolge een koninkiyk besluit wordt voor het jaar 1896: lo. Ten hoogste 4500 beschikbaar gesteld voor overneming ter loslating in de rivieren van het Ryngebied van in Nederland ge kweekte zalmen, en wel uitsluitend van zoo danige, waarvan ten genoegen van eene door het Collego voor de Zeevisscheryen aange wezen commissie, bewezen wordt, dat zy afkomstig zyn van eieren van zalmen, welke op den R(jn of zjine zijrivieren zyn gevangen. 2o. Van het beschikbaar gestelde bedrag mag ten hoogste 3000 besteed worden voor zalmen, welke den eenjarigen leeftyd bereikt hebbeD, en ten hoogste f 1500 voor zooge naamde zesweeksche zalmen, welke de cooier- blaas geheel of nagenoeg verloren hebben. 3o. Ter bepaling van hetgeen voor de ge leverde zalmen van elke soort verschuldigd is, worden de sub 2 genoemde bedragen gedeeld door het aantal van ondersctnidenlyk eenjarige en zesweeksche losgelaten zalmen, met dien verstande echter, dat voor eenjarige nooit meer dan 15 en voor de zesweeksche nooit meer dan 0.70 per 100 stuks zal worden betaald, en van laatstgenoemde zalmpjes een aantal van minder dan 5000 stuks voor levering niet ia aanmerking komt Belanghebbenden worden verder verwezen naar de Staats Ct. No. 75. Dr. K. Prins, arts te Heemstede, is, naar men verneemt, benoemd tot baddokter by het staalbad Haarlem en directeur der bad-inrichting, waar hy het opzicht zal hebben over de toepassing der electrische modder baden en andere geneeskrachtige baden. By haar bezoek gisteren aan het Bronovo gesticht te 's-Gravenhage, werd H. M. de Koningin Regentes ontvangen door de directrice van de Diaconessen inrichling, jonkvrouw Elout van Soeterwoude. Door deze begeleid, verscheen de vorstelyke bezoekster in alle zalen, voor ieder der patiënten een hartelyk woord hebbende. Ook ontvingen de verpleegden uit handen van de Regentes ieder een bloemruikertje. By het verlaten van de inrichting zongen de diaconessen in de vestibule Hare Majesteit een lied toe. Dezer dagen is te Dordrecht in den ouderdom van 86 jaren overleden de emeritus predikant J. "W. Van Walsem. Hy was een der weinige nog in leven zynde vrywilligers van de compagnie vry willige jagers der Utr cht- scbe hoogeschool, die in het jaar 1830 zün uitgetrokken tot verdediging van het vader land, en, in 1831 ingedeeld by de tweode divisie van ons leger, onder bevel van den hertog van Saksm-Weimar, ook deel hebben genomen aan den tiendaagschen veldtocht. Die compagi ie bestond, buiten hare officieren en eenige onderofficieren, die van het leger waren, uit 253 studenten. Van die 253 zyn er thans, dus na 65 jaren, nog zeven in leven. Aan de aannemers der visschershaven, te IJmuiden, de firma Volker en Bos, is op gedragen het maken vao een voorloopig visch- afslaggebouw van 70 M. by 12 M. met rio- leering naar de buitenhaven. Het zal een houten gebouw worden met steenen vloer. Ofschoon de haven klaar is en eerstdaags opgenomen wordt, zal men met het in ge bruik nemen waarschynlyk wel wachten tot dit afslaggebouw gereel is. Na een geheime zitting heeft de ge meenteraad van Rotterdam gisternamiddag in openbare vergadering besloten, overeenkom stig het advies van het dagelyksch bestuur, het aanbod der erven A. Van Stuik tot over neming van diens verzameling prenten, enz. tegen taxatie, van de hand te wyzen. Met bestemming voor Batavia zal den 25sten April van Rotterdam per stoomschip „Gecié" vertrekken een detachement suppletie troepen, ter sterkte van 40 korporaals en manschappen, benevens 2 onderofficieren. Het bevel over dat transport zal worden opge dragen aan den met verlof h. 1.1. aanwezigen ritm. der cavalerie van het Indische leger C. C. Raaymakers, terwyl als medegeleider is aangewezen de voor dat leger bestemde 2de luit. der inf. J. C. A. C. Ryser. In verband met de terugreis der oorlogs schepen „Evertsen", „Piet Hein" en „Korte- uaer" naar Nederland, is de rechtstreeksche verzending van brieven en andere stukken aan die schepen gestaakt. Hr. Ms. korvet „Alkmaar", onder bevel van den kapt.-luit. ter zee A. W. F. C. Van Woerden, is in den namiddag van 27 dezer in den Rotterdamschen Waterweg binnenge vallen en naar Hellevootsluis opgestoomd. In de buitengewone algemeene verga dering der „Vereeniging van Officieren der Schuttery in Nederland," te Amsteidam ge houden, werd kolonel J. W. Boellaard tot H rwynen, commandant der schuttery te Amsterdam, gekozen tot voorzitter dier ver eeniging. Het stoomschip de „Prinses Sophie," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 28 Maart te Genua. By koninkiyk besluit is op verzoek eervol ontslag verleend aan den ontvanger der directe belastingen jhr. C. W. Stern te Apeldoorn; benoemd tot ontvanger te Dordrecht N. J M. Schel I hout, than3 te Zieriksee; te Haarlem (accynzen) J. P. Reede, thans te Kampen; te Roermond (buitengemeenten) J. Moll, thans te Hontenisse; - te Zuidhom W. J Diephuis, thans te Joure; te Zevenaar N. Kikke, hoofdcommies ter directie Arnhem; en te Tüolen J. C. Roest, thans te Baard. TWEEDE KAMER. Suriname. By het afdeelingsonderzoek van het wets ontwerp tot vaststelling v„n het slot der rekening van de koloniale uitgaven en ont vangsten voor Suriname over 1892, werd er op gewezen, dat de opbrengst van sommige belastingen, onder andere aie van liet perso neel en van den accyns op het binnenlanusch gedistilleerd, ver b naden de raming is ge bleven. Deze minder juiste raming had te meer de aanJacht getrokken, waar aan den anderen kant sommige uitgaven, zooals I y voorbeeld die, vermeld in de rekening suo 9 en 10, alhoewel van zeer wissolvalligen aard zunde, met byzondere juisth id schynen te zyn gerarmd. Blykens de toelichting der voor pensioenen gedane uitgaven is aan verschillende personen, zy het dan ook tot geringe bedragen, te veel of te weinig uitbetaald. Dit getuigt niet van eene nauwkeurige administratie en had, meende men, behooren te worden vermeden. Met de mededeeling van het bovenstaat de acht de commissie van rapporteurs de open bare behandeling van het wetsontwerp genoeg zaam voorbereid. Kostelooze afstand. Het wetsontwerp tot bekrachtiging van den kosteloozen afstand van eene strook strand te Scheveningen aan de gemeente 's Gravenhage, onder dagtec-kening van 18 Februari 1896 eer Kamer aangeboden, heaft by het onderzoeken in hare afdeehngen tot geene bedenkingen aanleiding gegeven. Ook de commissie van rapporteurs heeft geene aanleiding gevonden tot het maken van eenige opmerking. Ruiling van grond. Het wetsontwerp tot goedkeuring van eer.e met de gemeente 's-Gravenhaga gesloten overeenkomst tot ruiling van grond, onder dagteekening van den 4den Maarc 1896 der Kamer aangeboden, heeft by het onderzoek ln hare afdeelingen tot geene bedenkingen aanleiding gegeven. Ook de commissie van rapporteurs heeft geene aanleiding gevondtn tot het maken van eenige opmerking. Kil e m e n gd Nieuws. By het afdeelingsonderzoek van de onteige ningswet voor do verbetering van de Berkel, gaf men den wensch te kennen, dat de minister van waterstaat er by zyn ambtgenoot van financiën op aandringe, maatregelen te nemen, oplat in het algemeen de kadastrale aanwyzing zooveel mogelyk in overeenstemming worde gebracht met den feitelyken toestand. Gisteren mocht bet den veld wachter G. te Voorburg gelukken een vee dief te arresteeren. Een persoon bood by een der slagers een koe te koop, van welke het vermoeden rees dat ze gestolen was. Juist toen de verkooper het geld opgestreken had en zich wilde verwyderen, werd hy gearres teerd en in verzekorde bewaring gesteld. Door de verdere bemoeiingen van bedoelden veldwachter was de eigenaar van het beest spoedig gevonden. Het bleek dat do landbou wer P. te Loosduiuen de koe 's morgens te Delft gekocht had en haar door den nu gear resteerden persoon naar zyn woning had laten dryven, die, in stede van dit te doeu, haar voor eigen rekening traehttu te ver- koopen. Omtrent de werkstaking der erts- werkers te Rotterdam meldt men nog het volgende; Daar de werkstakende ertswerkers de Noord- Brabantsche polderwerkers niet per.eoonlyk kunnen bereiken, hebben zy hun thans uen brief gezonden. Do inhoud van den brief had echter niet het gewensclite resulta.t; onver droten werken de N.-Brabanters door. Do commissie uit do ertswerkers heeft deze week niet stil gezeten en getracht zooveel morelyk gelden in te zamelen, ten einde den ontslagen ertswerkers een weekloon te kunnen uitkee- ren. Er moet totaal 972 gulden betaald worden, waarvoor enkele giften in ééns zyn ingekomen van lieden, die in het geheim steunen. Omstreeks halféén in den afge- loopen nacht brak te Rotterdam een felle orand uit in een steonen gebouw, staan-lo op een afgesloten terrein aan de Scbiestraat en toebeboorende aan do firma Gebrozdeis Margry en Snikkers Het btnedengedeelto van dit gebouw doet dienst als beeldhouwers- werkplaats, het bovongedeelto was gedeeltelijk magazyn, gedeelteiyk schilderswerkplaats. In dit magazyn, gevuld met gereed gemaakt beeldhouw- on timmorwerk, alles van hout, ontstond naar alle waarschynlykueid de brand, die zich weldra door het dak een uitweg baande. Dit magazyn werd te ruim 8 uren gisteravond gesloten De brand was in een uur tycs gebluscht en bepa.lae zich tot het magazyn en de schilderswerkplaats, welke beide afdeelingen grootundecls uitbrandden. Het dak brandde op verschillende plaatsen door. De schade wordt door assuiantie ge dekt. (iV. R. C

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1