Dr. A. J. JELGËRS1A, Arts, N°. 11073 Maandag SO Maart. A0.1896 feze 'Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Vierde Blad. Vervolg der Advertentiën. Mej. M. KNAAP Kievitseieren! P. C. M. H00GEB00M, J. A. NI. BEKKING, Breestraat. TE KOOP s Te koop aangeboden: 3Va en 4 Cents. Wed. K. DE GRAAFF, Hooigracht?. Feuilleton. De Pruisische Luitenant. DAG-BLAD. PRIJS DEZER COUR. A TIT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post,1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRUS DER ADVERTENTÏËN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren bulten de stad wordt f 0.05 berekend. Tweede vergadering der Yereoniging tot bevordering der Bouwkunst te Leiden. Aanwezig waren 80 leden en 9 introducé's. Aan deze c vergadering ging vooraf eene Kunstbeschouwing van plaatwerken over Egyptische Kunst van het Kunstnyverheids- Museum te Haarlem, van imitatie gebrand glas, genaamd .Glacier". Voor de expositie werd onderschei Jeniyk dank gezegd aan de heeren Yon Saher en R. De Wilde Rz. Aan de leestafel was door den heer D. Yeilbrief toegevoegd een jaargang van de Illustration „Mordemer Kunst.,' Door den heer H. E. v, d. Hei Je was tentoongesteld een nieuw materiaai voor dakbedekking, genaamd Duresco. De Voorzitter opende dexe vergadering met allen aanwezigen een hartelijk woord van welkom toe te roepen. De notulen der vorige vergaderingen werden goedgekeurd, waarna het woord werd gegeven aan den geachten spreker voor dezen avond, den heer E. Von Saher, conservator van het Kunstnyverheida- Museum te Haarlem. Genoemde heer begon mede te deelen dat by niet geaarzeld had de vereerende uit- nooaiging van bovengenoemde vereeniging aan te nemen. Tot onderwerp had hy gekozen: „Archeologische studiën over den Tempel van Salomo," toegelicht met plaatwerken. Wy, Westerlingen, zoo zeide hy, stellen zeer veel belang in de oude bouwwerken uit het Oosten. Hiervan getuigen de vele boeken en geschriften, en de expeoities, tot opdelving der oude fragmenten uitgezonden. Door den bateiyken tegenstand der Mahome- danen zijn do gegevens hieromtrent nog vaag en is er weinig met zekerheid te bepalen. Hierdoor heeft men vele verkeerde voor stellingen van den tempel van Salomo ge geven, zelfs wel in de Renaissance- enLode- wyk XIV-styien. Gelukkig worden de be grippen hieromtrent tegenwoordig beter. Vervolgens wees spreker op het zwervend verleden der Israëlieten en hun onbekwaam heid als bouwmeesters, zoodat deze tempel bouw moest uitgeroerd worden door afge vaardigden van Hiram, koning van Tyrus Ook de FoeDiciërs hebben een groote rol gespeeld by den bouw van den Tempel van Salomo. Zy waren de overbrengers der Egyptische kunst naar Jeruzalem. Daarna verplaatste spreker ons naar het Jeruzalem van vroeger en van heden, waarvan een aanwezig plaatwerk het panorama te zien gaf. Voorwaar een groot contrast! Toen een stad, doorsneden met en omringd door diepe dalen, thans een zacht oploopende glooiing, waartegen de stad is gebouwd. Midden-in bevindt zich een plateau, waar zich vroeger bevond do zoogenaamde zwarte rots. Om dit plateau te verkrygen, werd dezj rots geslecht, en de ophoogingen werden verkre gen door het mak6n van groote gewelven. Deze werden door de kruisvaarders gebruikt voor stalling hunner paarden. Thans zijn de ringbn nog aanwezig. Op deze plaats moet de tempel hebben gestaan. Drie malen verwoest, werd hy telkens herbouwd. De overbiyfselen ver dwenen in de dalen en ravpnen, en zoo ont stond de tegenwooroige toestand. Langzaam stygende, ontmoette men den muur der klaagliederen. Deze plaats wordt thans nog door de Israëlieten bezocht. Door ingravingen met zykanalen werd deze muur ontdekt. Men vindt hiervan nog velerlei oude fragmenten. Hierna gaf spreker een beschryving van den tempel, zooals deze waarschyniyk is geweest. Hy beschreef het huis van Libanon, ver vaardigd van cederenhoul, waar men zich gereed maakte voor den optocht naar 't paleis des konings. Op de bovenzalen werden de wapenen geborgen. Vervolgens de ontvangzaal, een zuilenhal van 5030 ellen, de woonge bouwen met hun serail of harem, het eigen- lyke paleis, de heilige plaatsen, en dit alles omringd met de vertrekken voor bedienden, stallen, enz. Alles was geleverd door genoemden koning Hiram van Tyrus, die hiervoor van Salomo vele voorrechten ontving. De woning van den vorst was uitsluitend toegankelyk voor familie leden. Tevens gaf spreker een beschryving van den in geregelde ordonnantie gebouwden tem pel, zooals de profeet Ezechiël zich dezen heeft voorgesteld. Hy verklaarde achtereen volgens de verschillende hoven en offer- plaatsen, het allerheiligste met zyn ark des verbonds, alles fraai gedecoreerd met cherubs en pilonen. Duidelyk werd aangetoond do inrichting van de zoogenaamde metalen zee, een reus achtig bekken, midden op het plein. Dit bek ken werd gedragen door 12 in koper gedreven ossen. Het werd gevuld door het water der daken, en diende ook al mede tot reiniging der slacht- en offerplaatsen, die meer hadden van een abattoir dan van een heilige plaats. Eindelyk nog beschreef spreker het altaar der brandoffers, dat waarschyniyk juist op de rots hoeft gestaan. Zoodra de ontdekkingen, die volgens de nieuwsbladen dr. Relss weder in Jeruzalem heeft gedaan, medegedeeld kunnen worden, verklaarde de heer Von Saher zich gaarne bereid ook hierover ter gelegener tyd te komen spreken. Onder luid applaus besloot de heer Von Saher deze van ernstige archeologische stu die getuigende voordracht en met hartelyke bewoordingen betuigde de voorzitter zyn dank aan den spreker. Gy hebt ons, zoo zeide hy, een blik doen slaan in het fanatisme en sym bolisme van die dagen. Wy hebben veel ge leerd, wy bevelen ons in uw welwillende medewerking aan. Alsnu werden tot nieuwe l6den aangeno men de heeren G. F. Bartelsman, L. J. Boek- wyt, A. J. Y?.n Koeken J JzJ. Meyer Jr., M. Splinter Gz. en H. H. Verhuist, en, voor zoovfr aanwezig, gelukgewenscht. Als donateurs zyn toegetreden de heeren A. Brunting, Sleyser, R. De Wilde Rz. en de Leidsche vereeniging tegen invaliditeit en ongelukken. Het getal ledan en donateurs te thans ge klommen tot 82. In de vragenbus werden 3 vragen gevon den, die in een volgende vergadering behan deld zullen worden. Na eenig debat over het eventueel kiezen van een leerling voor de Ambachtsschool, sloot de Voorzitter, na rond vraag, de vergadering. Gr e me n d Nieuws# Wy ontvangen uit Haarlemmer meer het volgende landbouwbericht. De lente is begonnen, zooals zy door de dichters wordt bezongen. Volgens den alma nak was het Maart; maar naar de tempera tuur zouden we Mei moeten schryven. In de plantenwereld wyst alles op een krachtig herlevenden groei. De bloesemknop pen aan de vruchtboomen zwellen en de per ziken en abrikozen openden reeds hunne kelken. De appel- en perehoomen zyn nog zoo ver niet, maar toch ziet men reeds een massa botten, die hoop geven op een g09d gewas. Het wintergraan heeft reeds lang den win terslaap geëindigd, het begint reeds welig te gro-ien. 't Is opmerkeiyk, wat een paar dagen warmen zonnescbyn vermogen. Wel is bet gevaar groot, dat dit vroege ge was later nog door kou en nachtvorst geha vend zal worden, doch la nns nu dit prach tige lenteweer eens genieten zonder -zery-n voor later. Het grasland is in een paar weken ook ge heel veranderd; het jongvee graast op vele plaatsen op de groene weide en de lammeren springen door de velden, alsof er geen Maarische buien konden bestaan. Wat een verschil, 24 Maart 1845 en nul Toen reed men met twee paarden voor een ar over het ys en nu zou men op dien dag byna een buitenbad hebben genomen. By af wisseling vertoont Maart ook nu nog zyn buien, maar de thermometer daalt niet be- denkeiyk en de vochtige neerslag bevordert de ontwikkeling. De boeren zyn druk bezig op veld en akker om den grond voor het zomergewas geschikt te maken. Erwten, boonen, gerst en haver worden aan den grond toevertrouwd, terwyl do meeste aardappelen reeds gelegd worden. Ook de tuinlieden hebben hot zeer druk, want nu zou alle6 tegelyk gedaan moeten worden. Voor de verzending van boomen en heesters was de tyd haast te kort, daar deze dingen vóór het ontbotten der knoppen ver- p'ant moeten zyn. Maar daarvoor heeft men dan ook reeds lang uitmunteni gelegenheid gehad» De winter belelto cit weik byna niet. By een schoenmaker te Winters- wyk, by wien men met den aanleg cenci gas leiding bezig wa9, heeft een gasontploffing plaats gehad, ten gevolge waarvan het geheele woon vertrek in een ruïne werd herschapen. De vloer werd met zyn zw.ire balken geheel op- gölicht en gedeeltelik vernield; de kachelen deuren werden stukgeslagen, terwijl al de rui ten sprongen. Dj muren zyn uitgeweken, terwyl de schoorsteen instortte. Van de werk lieden werd één, slechts licht, door glasscher ven in het gelaat gewond. Het ongeval, dat nog zoo gelukkig is af- geloopen, is vermo9deiyk ontstaan doordien de gasfitter met een gloeienden bout een gat in den vloer maakte, waaronder zich hot uit de straat leiding ontsnapte gas moet hebben verzameld. Te Weenen werd dezer dagen een 76 jarige weduwe verkoold op haar kamertje gevonden. Zy woonde in huls by een winkelbediende, die, toen hy een sterke brandlucht waarnam, yiings toesnelde. Hy zag een smeulend vuur in de kamer der oude vrouw en wierp er eenige emmers water op. Toen hy hiermede het vuur gedoofd had, zag hy tot zyn ontzetting, dat, wat hy voor een hoopje brandende kleederen had aangezien, de oude vrouw was, ciie nu als verkoold lyk voor hem lag. Men vermoedt dat de weduwe, die reeds drie weken bedlegerig was, is op gestaan om een kaars aan te steken en dat haar kleederen toen vuur hebben gevat. Het marionetten-theater van de wed. Mullens Robert, dat te Epe een uitvoe ring voor de schoolkinderen van Ernst en Zunk gaf, bezweek gisteren onder de hevige windvlagen. Door het gekraak gewaarschuwd, hadden de kinderen juist bytyds het spel verlaten. De voorstelling was nog niet geë ndigd één oogen blik later en er ware een droerig ongeluk ge beurd. De vrijwillige brandweer maakte alarm, zoodat spoedig hulp toeschoot. Eenige kleinen zwierven een oogenblik zonder klompen of pet, doch die waren spoedig terecht. beveelt zich aan voor alle Dames-Hoar- wcrkcn en Toilet-Artikelen, voor kappen van Dames en Kinderen. Ook by baar aan huis apart Salon voor Dames. 116 Breestraat. 1944 7 Do Heer P. M. VAN KOETSVEID, ambtenaar by d6 Nederl. Zuid-Afrikaan- sche Spoorwi-g-Maatsehappy, met verlof hier te lande, heeft zich welwillend bereid ver klaard op Maandag 30 Maart, des avonds te 8 ur n, in de Kaal van het Nutsgcbou v, eene VojrJr.cht te houden over zyn 20 jarig verdyf in Zuid-Afrika, terwyl hy zich na afloi'p der Voordracht beschikbaar stelt tot het geven van inlichtingen. Entrée 0.50. 2340 12 Prlnges-Marie-straat 20, 's-Gravenitage, 2162 8 Speciaal Huidziekten, enz. Spreekuur dagelyks, behalve Zon- en Feest dagen, van 113 en uren. Bra nda ssurantie. Levensverzekering. Invaliditeitsverzekering 0(I»E HIJN 158. 5658 7 eeno MELK AFFAIRE, wegens dubbele znken, te Amsterdam. Omzet: 41 vaten zui vere Zoetemelk 's daags, met Kaas Boter, en 300 Eieren 's weeks. Brieven onder No. 2380 aan het Bureel van dit Blad. 7 rekking van Woensdag 25 Maart 1806. Do 1ste prijs, van f 10. is heden gewonnen door J. OFMAN, Gou ia- straat F 30, te Worm- rveer; 2.Je prijs» f 10.-, P. NIJMEIJER, 2de Nassau- straat 21, Amsterdam; 3de prys, f 5.F.VAN DIJL, Augustinecamp 27 rood, Dordrecht. lederen Woensdag te 2 uren verloting, voor ieder toegankelyk, Kloveniersburgwal 25, Amsterdam. 2349 1? een voor korte j ren gebouwd Boe»y(|u, goed ingericht Huis, Stalling voor 20 stuk? Vee, Paardenstal on Wagenschuur, enz., oot eene goede Melkstraat en eenig Land in huur in 's-Gravenhago. Br. fr. onder No. 3D60 Adv.-Bur. A. HACK, Den Haag. 2386 8 versche flnl. Eieren, (by 10 stuks 2'/j Cts. minder). Verzoeke beleefd vroegtydige bestelling voor het a. s. Paaschfeest. 2382 8 Slot.) „In de eerste plaats vraag ik van u en uw vrouw de belofte van onvoorwaardeiyk stilzwygen." „Als het niet tegen myn diensteed is, natuurlyk. Myn vrouw kan zich onder alle omstandigheden verplichten te zwygen." „Geen woord zal over myn lippen komen, mevrouw." „Luister danl De jonge luitenant, die by ons ingekwartierd is, liet zich ten gevolge van een gesprek verleiden een waagstuk te ondernemen, waarvan hy het gevaar niet vermoedt. Hy wil over ongeveer een uur heimeiyk in een jachtbuis de grens over- scbryden en misschien tot het CbAteau Moran doordringen. Dat moet verhinderd worden." „Zeker moet dat verhinderd worden, want de onbezonnen heer zou aan de ovorzyde stellig gearresteerd en als spion naar Belfort getransporteerd worden. Sedert drie dagen hebben de Franschen een zeer verscherpten dienst, omdat zy de ongewone Duitsche cavalerie-oefening slechts als een voorwendsel voor spionnage houden." „Zie, dat dacht ik ook." „Ik zal den heer onmidaeliyk waarschuwen." „Neen, dat mag niet. Hy zou daarin een onbevoegde inmenging in zyn plannen zien en toch trachten zyn voornemen uit te \ojren. Luister, wat ik voorstel. De luitenant wil tot het kreupelhout ryden, dan den oppasser met de paarden laten wachten en tussclien tien en vier uren het waagstuk ondernemen. Nu geloof ik, dat gy met uw collega's gemakkelijk al de wegen, welke hy zou kunnen volgen, afzetten en hem een voudig wegens voorgewende verdenking van smokkelhandel arresteeren kunt. Gy houdt hem dan onder toezicht tot morgen balfvier en geeft hem dan in de nabyheid van het kreupelhout de vryheid terug, opdat hy op tyd zyn paarden vinde en niet te laat by zyn regiment in Weinheim aankome." „Mevrouw, dat is zeer mooi uitgedacht, maar moeilyk uit te voeren. Ik moet, als ik hem gearresteerd heb, zyn naam en beroep vragen. Als by my dan door een officierskaart of op andere geloofwaardige wyze aantoont, wie hy is, mag ik hem niet langer van zyn vryheid berooven." „Gy vraagt hem niet direct naar naam en beroep." „Dat mag ik niet, mevrouwI Als hy zich dan over my beklaagt, werd ik wegens ver zuim gestraft. Dat zou myn bevordering kunnen vertragen." „Maar de officier zal stellig over de zaak zwygen." „Als ik daarvan zeker was, zou ik geen minuut «aarzelen. „Nu goed, Dollweg, ik wil nog verder gaan dan ik gedaan heb. Arresteer den luitenant, zooals wy afgesproken hebbeD, en laat my het welslagen van ons plan direct door een uwer ondergeschikten weten. Dan schryf ik den officier een brief, dien deze beambte hem bezorgen kan. Als hy u dan verklaart, dat hy zwygen zal, ia alles goed. Doet hy het niet, dan maakt gy morgen vroeg direct rapport van de zaak en ik ga onmiddeliyk naar den inspecteur, om hem alles zoo mede te deelen als het is, opdat gy hoegenaamd geene moeilykheden krygt. Ik geloof echter bepaald, dat de luitenant zal zwygen." „Mevrouw, de zaak kan toch noodlottige gevolgen hebben. Maar ik ben biy, u myn dankbaarheid althans voor een klein deel te kunnen bewyzen. U zal over my tevreden zyn. Maar nu moet ik weg, anders bereik ik hot kreupelhout niet meer op tyd. Waar moet myn bode van nacht schollen?" „Hy moet aan de kleine groene deur klop pen. Ik ben in de bibliotheek en zal zelf open doen." „Goeden nacht, mevrouw. Goeden nacht, Marie*" „Goeden nacht, Dollweg. By voorbaat myn dank. Gy doet een goed werk." Hy hoorde het nauwelyks meer, snelde door de gang, nam bet geweer van den muur, en direct daarna hoorde men buiten zyn snel in de richting naar het bosch zich ver- wyderende voetstappon. Mevrouw Richter zeide vrouw Dollweg goeden nacht, liefkoosde het kind en verliet het huis. In haar kamer gekomen, streed zy een zwaren stryd met zichzeive. Hoe zal ik hem schryven? In 't eerst dacht zy aan een naarn- loozen brief. Maar als hy daarop niet inging? Dan kwam de noodlottige geschiedenis ten slotte toch aan de groote klokl De geheele zaak als een grap voorstellen! Dan was het ook onzeker, of de officier zich niet tot scherpe Uitlatingen, althans in den kring zyner kameraden, zou laten verleiden. Zy peinsde lang. Eindelyk was zy er. Er bleef niets anders over, zy moest met open kaart spelen en hem onder haar naam schiyven. Herhaalde malen verscheurde zy dtn begonnen brief. Eindelyk schreef zy in plaats van de lange tot nu toe opgestelde verklaringen de volgende korte kaart: „Luitenant U is het slachtoffer geworden van een lichtzinnig spel. U zou uw doel nimmer be reikt hebben. Met het oog op de Duitsche cavalerie-oefeningen wordt de Fransche grens nu zóó bewaakt, dat een doorsluipen'onmogelyk is. U zou gearresteerd en, van spionnage ver dacht, naar Belfort getransporteerd zyn. De gevolgen kan u zich denken. Dat beoogde waarschyniyk myn zuster, om u er voor te straffen, dat u te oppervlakkig en te slecht van een dame dacht. Ik vind de straf te hard, ik heb u daarom aangeklaagd by den grenswachter, die my toegedaan is, en u da.irmede voor de gevolgen van uwen onbe zonnen stap bewaard. Ik houd u voor een ridder. Van dezen ver lang ik als dank voor myn bemoeiingen, dat hy my op nevensgaande kaart onvoorwaar- deiyk zwygen over de geheele zaak belooft. Deel dit besluit aan den grenswachter mede, opdat hy wete, dat hy geen rapport over de zaak behoeft te maken. Augusta Richter." Toen zy do kaart geschreven had, las zy haar oenige keeren over, stak haar met een onbeschreven correspondenliekaart in een couvert en schreef er het adres „Luitenant Kolb" op. Toen nam zy een boek, las en wachtte. Even voor middernacht werd er aan de dour geklopt. Het was do bode van den grens wachter. Deze liet movrouw Richter weten, dat alles in orde was en zy den bewusten brief maar moest meegeven. „Is er geen alarm gemaakt?" „Neen, mevrouw. De luitenant was zóó verrast, dat hy ons gewillig volgde. Wy brachten hem in ons wachthuis aan do straat naar Belfort. Zyn oppasser heeft niets be merkt. Deze wacht met de paarden in het kreupelhout." „Goed, breng den luitenant dezen brief. Zyn antwoord kan de heer Dollweg my morgen vroeg, als hy naar huis gaat, ze' geven. Goeden nacht." Met deze woorden overhandigde zy hem den brief. „Goeden nacht, mevrouw." Nu legde zy zich ter ruste. Zy was mot zichzeive tevreden. Dan volgenden morgen bracht de grens wachter het antwoord van den luitenant. Het luidde: „Verpletterd door schuldbesef en schaamte betuigt zyn goede redster den innigsten dank, onder de verzekering van onvoorwaardoiyk zwygen, mot de meeste hoogachting: Alfred Kolb, luitenant by het ulanenregiment nr. X." Denzelfden dag was het in Weinheim en omstreken ingekwartierde ulanenregiment, dat luitenant Kolb tegelyk met zyn manschappen op tyd beroikt had, noordwaarts opgerukt. Van de nachteiyko episode lekte niets uit. Eerst langen tyd daarna vertelde de heer Richter er in intiemen kring van. Zyn vrouw had hem alles medegedeeld, om hare zuster het verkeerdo van haar gedrag onder hel oog te brongen. De luitenant zal wel nimmer zyn wede* waardigheden gedurende zyn inkwartiering op Waldhof vergoten. Zy zullen zeker in mensè opzicht eene heilzame les voor hem zij* vooral voor zyn gedrag by toekomstig; manoeuvres aan de Fransch-Duitsche grent

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 13