Bij het tooneelgez-flschap van den Tivoli- acbouwburg te Rotterdam, dircctio do hoeren Joosten en Poolman, is in studie een oorspron kelijk blijspel in drie bodrijvon van A. Van Sprinkhuizen, getiteld „X-stralen". Gisteren is te Hilversum overleden de heer D. H. Zwaarderaaker, lid van de Prov. Staten van Noord-Holland voor 't kiesdistrict Zaandam, oud lid (wethouder) van den Raad dier gemeente. Sedert 1894 woonde de heer Z. om ge zondheidsredenen te Hilversum. Te Arnhem is in don ouderdom van 61 jaren overleden de kunstschilder "W. De Pamar8 Testas, sinds weiuige jaren aldaar woonachtig. Langen tijd woonde deze schilder te Brussel. Na des morgens tot de evangeliebediening te zy'n ingeleid door dr. J. H Gunning J.Hz., van Utrecht, die daarbij eene rede hield naar aanleiding van Joh. 329, 30, deed j.l. Zon dag-namiddag de heer C. J. H Yerweys, doc torandus en cand. te Middelburg, intrede in de Hervormde gemeente te Burgh (Schou wen), met eene prediking, ontleend aan 1 Korintho 123. De Utrechtsche coöperatieve verbruikers- vereeniging van „Eigen Hulp" deelt over 1895 een dividond uit van 10®/4 pCt. De gemeenteraad van Middelburg beeft gisteren behandeld het voorstel van den heer Yan Hoek, om in beginsel uit te mak6n dat de gemeenteraad in de bestekkon der aanbesteding van gemeentewerken zal opnemen een mini mum-loon en een maximum arbeidstijd. Bü stemming bleek het, dat de stemmen staakten (acht tegen acht). De „Tijd" opent onder het opschrift „de Turksche leugens" een reeks artikelen naar aanleiding van het officiéél protest, van de zijde der Turksche Regeering uitgegaan tegon de door de Evangelische alliantie uitge vaardigde oproepiDg tot het houden van ge beden voor de Armenische christenen. Dit pro test ging, zegt de „Tijd", vergezeld van eenige beweringen, zóó dóór en dóór valsch en leugen achtig, dat een krachtige tegenspraak niet mag uitblijven. Ter wille van hen, die getracht hebben door milde gaven den nood van hun ljjdonde broeders te verzachten, stelt de „Tijd" uitvoerig „don waren aard dor mededeelingen van Turksche zijde in het licht." Het stoomschip „Gedé", van Java naar Rotterdam, vertrok 24 Maart van Aden; de „Telemachus" is 23 Maart van Amsterdam en Liverpool te Batavia aangekomen; de „Amsterdam" arriveerde 26 Maart van Nieuw- York te Rotterdam; de „Ardjoeno", van Rot terdam naar Java, arriveerde 25 Maart te Mareeillo; de „Koningin Regentes", van Am sterdam naar Batavia, vertrok 26 Maart van Suez; de „Voorwaarts", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 26' Maart Kaap del Armi; de „Prins Alexander" van Amsterdam naar Batavia, vertrok 24 Maart van South ampton. By koninkiyk besluit is benoemd: tot kantonrechter te Venloo mr. C. M. A. H. Qealjans, thans griffier by het kantongerecht te Sittard; tot grllfier by het kantongerecht te Sittard, mr. L. J. M. Basquin, advocaat te Amsterdam, tevens werkzaam ter griffie van de arrondissementsrechtbank aldaar; tot grif fier by het kantongerecht te Oerschot, mr. A. Van der Ley, advocaat en procureur te Groningen, tev.ns beöedigd klerk ter griffie van de arrondissements-rechtbank aldaar. Benoemd A. Hanssen tot burgemeester der gemeente Moer. Benoemd by het personeel van den genees kundigen dienst der landmacht, tot officier van goz. 1ste klde officier van gez. 2de kl. dr. J. G. Fyan, van dat personeel. Aan den hoofdcommies by het bureau van den inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht J. P. "Wenteler, op zy'n ver zoek, met ingang van 1 Juli a. s een eervol ontslag uit zyn betrokking verleend, behou- houdens aanspraak op pensioen, en met Ingang van 1 Juli a. s. benoemd als zoodanig de commies by gemeld bureau H. Schultink. Aan den reserve officier van gez. 2de kl. J. Van der Meulon, gerekend van 20 dezer, een eervol ontslag verleend uit zyne betrek king tot de landmacht. Do met verlof hier to lande aanwezige majoor dor art llerie van het leger ii Ned.- Indio D. Moreau ter zake van lichaamsgebre ken, niet in en door don dienst ontstaan, met ingang op 1 Juni a. 8., eervol uit den mili tairen dienst ontslagen, mot toekenning van pensioen. Benoemd tot surnumerair der directe belastingen, invoerrechten en accynzen: L. Kloosterboer, jhr. W. F. Van Raab van Cunstein, W. T. Van Thiol, jhr. A. Von Bü'ow, C. Sjolbma, A. M. L. baron Muhrt, W. J. Dingemans, A. F. P. M. Clavareau, A. J. H. Uagdorn en H. J. C. Mensonides. Benoemd tot ontvanger van het recht van successie No. 1 to Rotterdam J. C. Everwyn, thans inspecteur der registratie en domeinen eerste klasse 34ste divisie te Utrecht. KOLONIËN. BATAVIA, 20 25 Februari. (Vervolg.) Uit Makassar wordt dd. 22 Februari aan het „Bat. Nieuwsblad" geseind: Den 16dtn dtzer is te Saloma overleden prins Lapatadoengi, oudste zoon van den kroonprins van Sidenrong en broeder van der. thaus regee renden vorst van Sidenreng. De assistent resident Brugman heeft den 16den dezer ter hoofdplaats Boni namens de regeering met den leenvorst en de bestuurders van Boni eon nieuw uniform contract gesloten. H t levut 34 ingrypende en ingewikkelde artikelen op politiek gebied en is van groot belang. Boni heeft met de aanneming van dit con tract den overigen Boegineeschen vorsten een goed voorbeeld gegeven. De „Java Bode" verneemt uit goede bron bet volgende: „Naar aanleiding van de by de Lombok-expeditie opgedane ondervinding en in verband met het tegenwoordig voorgestane stelsel van verdediging der koloniën tegen een Europeeschen vyand, zyn door den chef der artillerie voorstellen gedaan tot do in-oienst- stelling van nieuw vestinggoschut. Of deze voorstellen verandering hebben ondergaan by legerbestuur en rogeering, is ons met bekend, maar doorgezonden naar den minister van koloniën zyn zy zeker, zoodat binnen eenigen tyd moderne kanonnen kunnen worden te ge moet gezien. In artilleriekringen vertelt men dat de bestelling by Krupp zal geschieden, dat het kaliber 12 cM. zal bedragen en dat den kanonnenkoning advies is gevraagd." De Raad van Justitie te Soerabaia deed op 20 Febr. uitspraak in het geding tusschen dr. Al >richt en den apotheker Prins tot schadevergoeding voor een bedrag van f 100,000 wegens het plaatsen van een dag bladartikel ten nadeele van den heer Albricht, en veroordeelde den heer Prins tot betaling eener geldboete van f 500 en de kosten van het geding. (N. B.) Het vonnis, waarby de Raad van Justitie te Soerabaia de terechtstelling van den heer Schrok weigerde, behelst volgens de „Soer. Ct." de volgende gronden: Aangezien ten opzichte van den beklaagde Th. G. Schrok evenwel geeno voldoende bezwaren ter verdere vervolging z'yn gerezon. Aangezien immers als direct bewysruiddel voor het feit, ter zake waarvan rechtsingang tegen hem werd verleend, dat hy namelyk den medebekïaagde Kasanradjio, door de be lofte hem een huis mot erf en een som gelds te geven, zoude hebben aangespoord het boven nader omschreven feit te plegen, slechts kan gelden de getuigenis van Bok Mar, die na de intrekking zyner daarmede overeenstemmende verklaring door medebe- klaagdo Kasanradjie veel aan geloofwaardig heid heeft verloren. Aangezien bet feit, dat baar echtgenoot Wongso hare verklaring bevestigt voor zoover by beweert van haar vernomen te hebben, dat medebekïaagde Schrok haar had aange zocht een dader voor don moord te zoeken, dio geloofwaardigheid niet verhoogt. Aangezien als indirecte bewijsmiddelen wel is waar steeds blyven bestaan de door Pak Brahim en Galiokromo afgolegde verklaringen, dat do heer Schrok hem zoude hebben op gedragen vergift te zoeken, ten eindo daar mede zyne echtgenoot uit den weg te ruimen, doch deze verklaringen, ook in verband met de in vele opzichten onvertrouwbare getuigenis van Bok Mar niet voldoende zullen zyn het bewys rechtens van beklaagdo's Scbroks schuld te leveren. Aangezien immers van eenlg motief, dat beklaagde Schrok konde hebben om zyne vrouw uit den weg te doen iuim-n, niets is gebleken, integendeel, uit de verklaringen der getuigen, die persooniyk met hem in aan raking kwamen, blykt, dat hy met zyne vrouw in gelukkigen echt leefde en een grooten steun in haar als levensgezellin vond, terwyi de veronderstelling, dat beklaagde Schrok een hevïgen hartstocht zoude koesto ren voor zyne nicht moj. Wilkens, zoodat by met haar in het huweiyk wenschte te troden, door niets is gestaafd. Aangezien ook van eenig geldelijk belang, dat beklaagde Schrok by den dood zyner echtgenoote konde hebbon, niets is gebleken, zynde zy voor hem veel meer, ook in materiGel opzicht, als werkelijke medebo heerdstor van het land Polamnn een groote steun geweest. Aangezien er mitsdien geeno termen be staan om de terechtstelling van den beklaagde Schrok te gelasten, enz. Het „Soer. Hbl." meldt dat de officier van justitie to Soerabaia op booger last in verzet is gekomen tegen het vonnis van den Raad van Justitie aldaar, waarby de terechtstelling van den heer Schrok is geweigerd. Door den Goaverneur-Generaal van Ned.-Indiö zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement Verleend. Een jaar verlof naar Europa, wegens langdurige dienst, aan don inspectour van Imaociën in do Vldo afdeeling (standplaats Padaug) M. A. Du Cloux. Bol ast: Voor den duur van hot aan don ambtenaar M. A. Du Cloux voornoomd verloond verlof naar Europa, met de waarneming der be trekking van inspecteur van Financiën in da Vide afdeeling (standplaats Padang), do adjunct-inspec teur van Financiën Jhr. J. J. Roëll. Ontslagen: Op verzoek, eervol nit 'slands dienst, de klerk op net assistent-residentiekantoor te Soerakarta, M. Cbarpeutior. Bij de in- en uitvoerrechten en accijnzen. Werkzaam gesteld: Als verificateur 4do klasse, do ambtenaar H. Kater, en geplaatst te Bolawan. Bij hot Binnenl. Bestuur op Java en Madoera. Verplaatst: Van do residontio Soerabaia naar de residentie Madioen, dc ambtcuanr voor den burgerlijken dienst J. A. Vriesman. Bij den burgerlijken veeartsenijkundigen dienst. Benoemd: Tot veearts B. A. Pening, ambte naar op non-activiteit, laatst die betrekking be kleed hebbende, met bepaling, dat h\j belast wordt met den dienst in do residentiën Banjoeinas en Bagelen, mot Poerworedjo tot standplaats. Belast: Met don dienst in de residentiën Madioen en Kediri. mot Kediri tot standplaats, de veearts B. Sikkema, thans belast met den dienstin de residentie Baujoemas en Bagelen. Door den directeur van Justitie: Goedgekeurd: Dat door den landraad der stad en voorsteden van Batavia is benoemd tot buit. subs.-griffier buil. bezwaar Mr. C. A. Koek: dat door den landraad te BaDgkalan (Madoera) is beuomnd tot buit subst.-griffier buiten bezwaar Mr. C. A. De Ia Parra. Bij liet openbaar lager onderwijs. Benoemd: Tot onderw. 3de kl. C. J. Opkoret, thans met de waaru. dier betr. belast. Belast: Met de waarn. der bctr. van onderw. 3de kl. A. Slagman, gesteld ter besch. van den Gouverneur-Genoraal, om te worden bonoemd tot onderw. 3do kl. Overgeplaatst.' Van de lsto school te Soerabaia naar de lste meisjessch. aldaar, de huip ond. M. E. Kuitert. Geplaatst: Aan do 1ste school A. te Soerabaia, de met do waarn. der betr. van onderw. 3de kl. belaste onderw. A. Slagman. V e r 1 e e n dMet ingang van 3 Maart 1896. wegens langdurigen dienst, een jaar verlof naar Europa, aaD den ontvanger der in- enj uitvoer rechten en accijnzen F. Kromhout. Ontslagen: Wegens volbrachten diensttijd eervol uit 's lands dienst do algemecnc ontvanger van 's lands kas te Batavia M. J. Honig. T ij d e 1 ij k belast: Met de waarneming der betrekking van algemeen ontvaDger van 's lands kas te Batavia te gelijk met zijn eigen functiön de adjunct-ontvanger bij die kas kas W. H. H. Snel. Bij het Binnenl. Bestaur op Java en Madoera. In de residentie Rembang. Verplaatst: Van de afd. Bodjouegoro naar de hoofdplaats Rembang, dc burgerlijke ambtenaar W. M. Ingouluijff. In de residentie Banjoemas. Verplaatst: Van de hoofdplaats Banjoemas naar de afdeeling Bandjarnegara, ter beschikking van den ass.-res- aldaar, de ambtenaar voor den burgerlijken dienst W. F. Van der Seballe. In de residentie Lampongsche districten. Verplaatst: Van do afd. Sekampong naar de Ommelanden van Telok Betong ter beschik king van den controleur dier afdeeling, de bur gerlijk ambtenaar Th. Brouwer. Geplaatst: In de afdeeling Ommelanden van Telok Betong, ten einde locgovoegd tc worden aan den controleur dier afdeeling, do adspirant- controleur J. Wolff. Bij den Post en Telegraafdienst. Belast: Mot de waarneming der betrekking van commies 3de kl. en geplaatst te Weltevreden, P. II Den Hartog, ambtenaar op non activiteit, laatst commies der 2de kl. Bij don Waterstaat en 's lands B. O. W. Overgeplaatst: Van Chcribon naar Soera baia, do opzichter 2de kl. V. E. Roemers. V e r 1 o e n d: Een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan de hulponderwijzcres L. H. Voet. Ontslagen: Met ingang van 7 April 1896, op verzoek, eervol uit 'slands dienst, do resident van Banjoemas, C. E. G. Otteuholf. Verleend: Met ingang van 5 April 1896, wegens ziekte, een tweejarig verlof naar Europa, aan den zoutdoorvoorpukhuismeester (o Batavia, L. P. Hessels. Verplaatst: Van Cheribon naar Indramajoe, ter boschikking van den assistent-resident van die afdeeling, de buigerlijke ambtenaar 10. Frieswijk. Benoemd: Tot ingenieur der spoorwegen bij do afdeeliug spoor- en tramwegen en stoomwezen van bet departement der Burgerlijke Upenbare Werken, de tijdelijk adjunct ingenieur 2de kl. bij den aanleg van Staatsspoorwegen J. J. Stieltjes; tot notaris tevens vendumeester te Soekaboemi (Peanger-Kegentschappen) de notaris tevens venda meester te Poerworedjo (Bagelen) A. F. Lens. Bij de exploitatie der S.-S. op Java: Benoemd: Tot machinist 2de kl. W. F. Van Halving; tot machinist 3de kl. G. Th. J. Van Dijk, beiden thans tijdelijk die betrekking bcklcedende. Uepiri- ment van Oorlog. Overgeplaatst: Bij de eskadrons te Salatiga, de ritmeester bij bet rcchterbalf 4de eskadron te Kotta-Radja, J. W A. Tichlor; bij het rechlerhalf 4do eskadron te Kotta-Radja, do ritmeester bij de eskadrons te Salatiga, jbr. L. D. C. De Lannoij; bij het 11de bat. iof als commandant van het observatie corps oji Bali, de kapt bij het ode bat. inf. J. H. Hartman;)j bij bet 5de bat inf., de kapt. bij het 11de bat. inf. R. Paehtig. Gesteld: Op non-act. do kapt. der genie, van verlof uit Nederland teruggekeerd, A. W. F. Ideuburg. Vergund: Aan den voor den tijd van vijf jaren bij bet legor hier te laude gedetacheerdeu, sedert tot kapt. bevorderden lsten luit uer inf. van liet Nederlandsclie Leger E. F. W. C. Wester- baen Schmidt om wegens ziekte naar Nederland terug te keereD. Oivorgcplaatst:Op het bnreau van don gew. intendant tc Semarang, dc kapt.-int. te gew. int. Amboina, H. P. N Van Altena; als gew. int. te Amboina, de kant. int op liet bnreau van de gew. int. te Padang, J. r. II. Kluppell; bij aankomst op het bureau van den gew. int. to Padang, do kapt.-int. van verlof uit Nederland terugverwacht, W. D J itczeiner; by bet gain.-bat van Amboina en Ternate, als postcomd te 'i'ernate de kapt. bij bel 6do bat. inf. VV. C. Schreijner; bij bet 17de bat rnf. dc kapt bij het garn.-bah van Sumatra's Westkust te Taroetoeng, H. A. L. Wichers; bij bet gain bat van Sumatra's Westkust, als postcomd te Taroetoeng. do kapt. bij bet strafdet. te Ngawi. A N. A. Pauli; bij bet garn.-bat. der Oostkust van Sumatra, de kapt bij het 9de bat. inf. J. Stam; bij den coiup. koloniale reserve in Atjeh (12de bat. int.de lsto luit. bij bet 1st© recrutenbat. W, F. d'Hnrvant, bij de troepenmacht in Atjeh, t. n. i. de kapt. bij het depót-bat. C. H. M. Baron Cullot d'Escury en de kapt. bij bet lsto depót-bat. J. H. C. G. Angenent; bij het 2de depót bat. de 2de luit. bij het 4do bat int te Kedoug Kebo C. B. H. Von Hombracht bij het garn.-bat. der Z.- en O.-afd. van Borneo do lste luit. bij het fide bat. inf. G A Vries; bij bet 9de bat. inf. de lsto luit. bij bet subst.- kader te Batavia A. Fliers. Ingetrokken: De overplaatsing bij de troe penmacht in Atjeh, van den kapt. bij bet garn.-bat. der Z.-O -afd. van Borneo, A. Klontje. 0 parlement van Marine. O n t s 1 a g e nOp ver zoek, eervol uit's lands dienst, de baasmodelma kcr bij bet Marine-etablissement te Soerabaia, C. J. Amons. Overgeplaatst: Van Hr. Ms. .Tromp' naar Hr. Ms. „Godeh." de off. van adm. 2de kl. G. J. Jutte; van Hr- Ms. .Sumatra" naar Hr. Ms. .Java" de off. van adm. 2de kl. Z. J. Van der Y'egte; van Hr. Ms. .Java" naar llr M. „Dromo" en vergund om wegens overcompleet te repatriëeren, de off. van adm. 2de kl. W. Obbes van Hr. Ms. .Padang" naar Ur. Ms. „Bromo" en vergund om wegens overcompleet te repatriëeren, do off. van adm. 2de kl. A. G. Ter Cock; van llr. Ms. „Gedeh" naar Hr. Ms. .Tromp" de adjunct-adm M. C. Jautzc, van Hr. Ms .Johan Willem Friso" voor Hr. Ms. .Gedeb," de luit ter zee der 2de kl. J' F. Graadt van Roggen van llr. Ms. .Tromp" naar Ur. Ms. .Johan Wil lem Friso" de luit. ter zee 2do kl. E. W. Theiffer. Familieberichten uit de Indische bladen. Verloofd: L. C. Minkels, Kotta-Radja, en Corry C. L. Broekhuijzen, Batavia. Ondertrouwd: K. E. Filet, Padang, en II. W. Filet, Batavia. E. Scbütt en H. J. X errueer, Weltevreden. A. H. Mulder, Kalassan, Kediri, en J. P. Inklaar, Batavia. Getrouwd: J. R. Berghuis en P. J. li. Van Motman, Batavia. C. W. K. Versigny van Strijen en M. E Van der Putten, idem. Bevallen: Mevr. Munnich Z, Salemba (Mr.- Cornelis1. E. E. Ripassa— I aukau D., Batavia. Mevr. NederburghHulshoff Poll. Overleden: Rose Lewis 57 j., Batavia. M. J. A. Van Hogendorp 42 d., idem. Gemengd Nieuws. By het te Katwyk gehouden pry's- schieten der scherpschutters van het 2de bataljon 4de regiment infanterie alhier werd de lste prys gewonnen door den fourier Rooze der lste comp. en de 2de prys door den korporaal Amonds. De Haagscho rechtbank veroor deelde heden: de beide konffnendieven, die verleden week terechtstonden, resp. tot 1 jaar en 6 maanden en tot 1 jaar; de vrouw, die by een instrumentmaker in d9 Wagen straat te 's Gravenhage een partytje messen ontvreemdde, tot 3 maandeneen persoon uit Leiden, die opzettelyk nalatig bleef in het invullen van zyn biljet voor de bedrijfsbelas ting, tot f 10 boete. Hedenmorgen zyn ook te Zoe- terwoude door vier verschillendo eigenaren, wonende te Oudshoorn en t9 Alfen, de van hen in den nacht van 2 op 3 Maart jl. van hunne erven gestolen voorwerpen (ruim 1000 kilogram yzer) als hun eigendom herkend. E?n en ander was in den Ryn onder Zoeter- woude geworpen, om blykbaar by goede ge legenheid later te worden opgehaald en ver kocht. Door de veldwachters Monna en Van der Stel is echter de vorige week, den 19den dozer, aldaar het yzer opgehaald, en werden de eigenaars hiervan opgespoord. Ook aan deze diefstallen schynt, naar mon ons meldt, M. Van Schaick niet vreemd te zyn. Het dochtertjo van de wed. G. A. Geerligs, te Zoetermeer, had het ongeluk, terwyi zij voor haar buurvrouw de zooge naamde daklantaarn, bestaande uit matglas, schoonmaakte, er door to vallen, met het gevolg, dat zy by haar buurvrouw in de kamer met haar hoofd op een aldaar strande tafel terecht kwam, waardoor zy zich vry ernstig aan hoofd en aangezicht bezeerde. Men schrijft: In de Ringvaart van de Haarlemmermeer staat het water sedert de laatste dagen éón voet beneden de kruin van den dyk. Hier en daar zelfs, waar in hammen zyn, bereikt het den weg. Aan den overkant van de Ringvaart en langs het Buiten-Spaarne staat het water nageno.g op de weilanden; de draaibruggen schynen wel op het water te liggen. Een eigonaardig gezicht levert thans de omgeving by de Cruquius op. Wanneer men daar op den dyk staat, ziet men aan den eenen kant het water byna den weg bereiken, terwijl aan de andere zyde, meters in de diepte, zich het eindelooze groene kbed der wo,landen van de Meer in den horizon ver liest, hier en daar onderbroken door een met boomen beplanten weg en een armzalige kudde schapen, met een droomengen herder. Éón doorbraak, en Toch behoeft men niet te vreezen voor een overstrooming. Sedert het groote stoomgemaal by Katwyk verreos, zal het water niet hooger komen dan één voet beneden den dyk. Maar vóór dien tyd gebeurde het wel, dat do bo.ren by dag en nacbt den weg moesten opboogen en ophoogen Ook binnen Haarlem staat het water hoog in Spaarno en Singels. En wie van Amsterdam naar Haarlem spoort, zal hetzelfde langs den weg kunnen opmerken. In den nacht van 20 op 21 Febru ari jl. ontstond in een hofje in de Wester- baenstraat te 's Gravenhage onder zeer ver dachte omstandigheden brand in eene woning. De huurder dier woning, die al eens kennis maakte met de justitie wegens diefstal, en zich al eens „zonderling" had uitgelaten omtrent de gevolgen van een brand, werd beklaagd dien branl opzettelijk te hebben aangestoken en had zich deswege heden voor de Haagsche rechtbank te verantwoorJen. De man ontkende alle schuld, doch kon maar niet verklaren hoe boven en bereden in het huis zondereenig verband tegelyk brand was ontstaan. Hy meende dat de poes het nachtlichtje had omgegooid. Intnsschen bleek dat de inboedel, voor ean klein gedeelte slechts het eigendom van beklaagde, vry goed verzekerd was en dat bek), welwillend had geholpen om den inboedel van de buren te helpen redden ten koste van zyn eigen goedje, waarom hy zich bitter weinig be kommerdo. Tevens werd geconstateerd, dat reeds vier- of vijfmalen by den bekl. onder zonderlinge omstandigheden brand was ontstaan en dat een gedeelte van de goederen, welke hy van een ander ln bewaring had, door hem ten eigen bate waren verkocht, terwyl hy het overige had verzekerd als hem toebehoorende. De subst officier van justitie mr. Van Buttingha WicherR meende dat uit het ge tuigenverhoor duidelyk gebleken was dat niet de kat, maar beklaagde den brand ge sticht had; wees er op dat deze bekend beoft een gedeelte der hem toevertrouwde goederen te hebben verkocht en dat de politie het echtpaar gevonden heeft, niet verbysterd van schrik, ma3r als het ware afwachtende het oogenblik dat de brand voldoenden omvang had, om dan de woning te verlaten. ZEd. Achtb. vorderde de veroordeeling van den beklaagde wegens verduistering en op zettelijke brandstichting tot 8 jaren gevange nisstraf. Mr. Den Beer Portugael, die als verdediger optrad, betwistte dat het bewys geleverd is dat zyn cliënt den brand gesticht heeft en meende dat voor de verduistering der goederen verzachtende omstandigheden bestaan. Hy con cludeerde dus tot het opleggen van ee:.e niet te zware straf voor de verduistering en vry- spraak wat netreft de brandstichting. De uitspraak wordt later medegedeeld. Het gerechtshof te 's-Graven- hage heeft heden den voddenraper S. K., die verleden week terechtstond wegens mishan deling, welke den dood ten gevolge heeft ge had, gepleegd op den koopman in schuurzand B. aan de St.-Jacobstraat te 's-Gravenhage, daarvan vrygesproken, overwegen lo dat het Hof niet uit wettige bewysmiddelen de over tuiging heeft geput dat het ten laste gelegde feit is gepleegd door den beklaagde. Het Hof heeft voorts bevestigd de vonnissen van de rechtbank te Rotterdam in zake: lo. de vier jongens en twee dienstbod- n, wegen3 diefstal van geld uit de toonbanklade van een slagerswinkel aan het Hang aldaar, heling en begunstiging, veroordeeld tot twee jaar, achttien en negen maanden gevangenis straf; 2o. den gewezen ryks veldwachter te Gouda wegens oplichting ten nadeele van een landbouwer te Stolwyk, door middel van voorspiegelingen met betrekking tot te ver wachten erfenissen, veroordeeld tot 1 jaar. E'en ernstige brand heeft gister avond te Amsterdam gewoed in de Groote Kattenburgerstraat. Het was ongeveer half» tien, dat verschillende personen plotseling vlammen zagen uitslaan uit het benedenhuis van perceel 36. In dit gedeelte van het vier verdiepingen hooge en breode huis werd door den heer W. Oltmans een bierhuis zonder vergunning gehouden. Voor zoover men weet, viel de petroleumlamp, die in het achtervertrek boven het biljart hing, van den haak en in een oogenblik stond het geheele bierhuis in lich terlaaie; de kastelein had nog juist don tyd om het huis met zyn gezin te verlaten. De vlammen gingen alras opwaarts en zóó spoedig ging alles in zyn werk, dat do bewoners slechts den tyd hadden om fluks de kinderen, die grootendeels reeds in bed lagen, te grypen en er mede de trap af te gaanhet was tyd ook, want kort daarop had ook die trap vuur gevat. Was de brand in den nacht ontstaan, dan waren de gevolgen waarschyolyk ontzettend geweest, want het huis was, gelyk de meeste perceelen in die volkryke buurt, dicht be woond. Op de vier bovenverdiepingen woonden niet minder dan zevtn gezinnen, waaronder er waren, die zes en acht kinderen hadden. Een der bewoners, Arnoldsen, die een gedeelte der eerste verdieping bewoont, vertelde dat dadely'k na het uitbreken der vlammen, het vuur het plafond reeds had aangetast en h\J slechts den tyd had zyn vrouw tn zos kinaeren naar beneden te brengen. Zekere Bol, een werkman, die in de buurt woont, maakte zich zeer verdienstelyk; hy zag de vlam uitslam, waarschuwde eerst de brand weer en haalde toen een vrouw mot haar kind intyds uit het huis. Inmildels was de brandweer van de Oosten burgergracht aangerukt, naar het getuigeni* van allen in de buurt, zeer vlug, maar zj| kon trots haar krachtdadig optreden niet voorkomen dat het perceel spoedig geheel in vlammen stond. De stoombrandspuiten rukten ook aan; twee er van, die op het KattenburgerpleLn stonden, werden in werking gesteld en daarmede, alsmede met zes stralen op de waterleiding, tastte de brandweer onder aanvoering van den sectie brandmeester, den heer Nieuwenhuys, het vuur aan. De „Jan Van der Heyden" lag gereed, doch behoefde niet te werken. De brandweer moest met ladders tegen den gevel het huis binnendringen. Toon de heer Nieuwenhuys in het huis kwam op dc eerste verdieping, verschrikte hij, toen hy daar een lyk vond liggen. Hy dacht natuurlyk dat hier roeds een menschenleven het slacht offer van het vernielend elomont was gewor den. Gelukkig bleek spoedig dat het lyk reeds in huis lag vóór de brand uitbrak. Die be nedenverdieping vóói was namelyk bewoond door den agent van politics eerste klasse J. H. Deumus en vrouw en kind. Deze man was Maandag-avond jl. overleden, zyn lyk zou juist dezen avond gtkist zyo, om Vrijdag a. s. ter aarde te worden besteld. Maar al was de man dus niet het slachtoffer van den brand, het geval was niettemin hoogst droevig en de weduwe was begrijpelykerwyz dan ook diep geschokt, dat haar by het overlyden des kostwinners nog dit leed trof. Al de be woners werden by de buren liefdevol opge nomen. Onder wyl zette de brand we ?r haar blus- schingswerk voort; do geheele Kattenburger- straat was door agenten onder bevel van den hoofdinspecteur van politie Hazenberg afgezet, waor'oy ook een aantal mariniers van de Marinewerf aan de overzyde der straat bunne hulp verleenden. Tegen halfelf was men den brand meester; het gehele huis brandde uit. Later op den avond werd het lyk van den agent, dat door het vuur hoegenaamd niet had geleden, onder toezicht der politie in een lyken- mand vcorloopig naar het politiobureau aan de Oudebrugsteeg gebracht. Een groote menigte had van het Katten- burgtrplein het woeden der vlammen aan gezien. Het „Hbl." vernam verder nog dat alle bewoners tegen brandschade waren verzekerd, ook het percbtl, dat in eigendom toebehoor' aan de weduwe Van Gellekum. De „Tel meldt omtrent dezen brand daar entegen o. a. het volgende: In het onderhuis heeft de heer Oltmans een café met biljart en dit biljart nu speelt een groots rol by den brand. De echtgenoote van don heer Oltmans wilde namelyk dit meubelstuk schoonmaken es plaatste by ei; gehgenhoid een lamp op hot groene laken; de lamp viel om en in een

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2