Men meldt uit Den Haag: Het ongunstig praeadvies van B. en Ws. in zake de Scheve- ningsche visschershaven is het onderwerp van dagelfjkscbe bespreking in den boezem der Reodery en het uitvoerend comité der vak- vereeniging, enz. Maandag-avond is een bijeenkomst gehou den van de permanente commissie uit de Reedery on eenige leden van genoemd uit voerend comité. De overleggingen hebben nog geen vasten vorm aa genomen, maar, wat het resultaat ook moge zün, eenstemmig is men van oor deel, dat do Scboveningsche belanghobbenden krachtig bij den gemeenteraad moeten optre den vóórdat het ongunstig praeadvies in be handeling zal ko.nen. In overeenstemming met die meening vertrouwt mc-n dat ruim tijd zal gelaten worden om het praeadvies te overwegen, ten einde belanghebbenden do gelegenheid te openen op grondige wijze bedenkingen daar tegen bij den Raad in te brengen, of afdoende middelen aan de hand te geven om c'e moge lijkheid van het tot stand komen eener haven te bevorderen. In eene openbare bijeenkomst d*r 's-G-a venhaagscho Handelsvereoniging, hpsj rak gis teravond do heer H. A. Van de Rovaert, reeder en lid der Kamer Tan Koophan lel, de Scheveningsche havonquaeslie, waai by by het ongunstig praeadvies v.rn B. en Ws. afkeurde, bewerende, dat op bet rapport der Staatscommissie meer is gelet dan op het verslag der bekende havencommissie. Bij acclamatie werd oen motie aangenomen, waarin do vergadering het hoogo belang by oen haven te Scheveningen uitspreekt en het bestuur der 's Gravenhaagsoho Handelsver eeniging wordt uitgenoodigd, een adres aan don Raad en aan de Hooge Regeering ton gupsto der haven in te zonden. De Minis'er van Staat, baron Goricke van Kerwynen, onze vroogere gezant te Brussel, is voor korten tyd aangekomen in het „Hotel Paulez" to 's Gravenhage. Op de aandeelen der Noord-Zuid Hol- landsche Tramweg My. Haarlem - Leidon zal, naar wy vernemen, over 1895 een dividend worden voorgesteld van 7 pet. Over 189-1 beliep de uitkeering eveneens 7 percent. (IV. R G Aangenomen is het beroep naar de Ger. Kerk te Vianen door ds. J. Ozinga, te Gouda. Z. D. H. de bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Hillegom den eerw. heer Th. F. Ebbinkhuyzen, en tot kapelaan te Haarlemmermeer den eerw. heer S. J. Van Rijn. Wfjlon de heer J. Noordendorp, te Apel doorn overleden, beeft aan het Ziekenhuis aldaar de som van 1000 gelegateerd. In de plaats van den heer N. W. De Jel, die eene benoemiog ontvangen en aangenomen heeft naar de Chr. School te Doetincbem, is aan de Vrye School op Gereformeerden grond slag te Gouda do hoer W. B. Riemersma van Hazerswoude tot onderwyzer benoemd. Door do familie van wyien den beer J. A. Mouw te Nykerk (G.) is als nagedachtenis aan hun oom een som van 8000 geschonken aan het Oude Mannen en Vrouwenhuis aldaar. Hr. Ms. pantserschip „Ivortenaer," onder bove! van den kapitein ter zea P. Heyning, is in den namiddag van 23 dezer van Malta naar Algiers vertrokken, ten einde zich aldaar te voegen by de overige schepen der divisie voor buitoniandschon dienst. In oene circulaire, rondgezonden door den heer J. H. De Bussy, te Amsterdam, wordt thans bevestigd, wat het „Nbl. v. d. B." reeds eenige dagen geleden moodeelde; dat nameiyk door deze firma, onder leiding van den boer R. B. Dozy, vroeger werkzaam by de firma Brill, te Leiden, een afdeeling van haar boekhandel met daaraan verbonden handel in papier en kantoorbehoeften te Pre toria zal worden ingericht. De by de ryscbool te Bergen-op Zoom gedetacheerde 2de luit. H. C. G. Meyners, van het lsto reg. vest. art., wordt 1 Mei e. k. van die detacheering ontheven en weder gedetacheerd by het 1ste reg. veld-art. Volgens het „Hbl." is gisteren prof. Forser van Amsterdam naar Straatsburg vertrokken, om aldaar te zien en te hooren, alvorens by eeno beslissing neemt over de a.uivaarding van het professoraat, dat hem daar is aangeboden. De heer A. F. De Jersey, ingevulge koninklijke machtiging benoömd tot vice- consul te Charleston, is in die hoedanigheid door do rogeering der Vereenigde Staten van Amerika erkend. De minister van koloniën brengt io de Staats*.ourant van 26 detfer ter algemeene kennis, dat benoodigd is voor du uitvoering van openbare werken in Suriname een tydelyk opzichter van voldoende ervaring voor sluis bouw en soortgülyke werken. Traktement f 226 's maands, uilrustingskosten 500, vrye passage heen en terug. Alleen ongehuwde candidaten of gehuwden 2onuer kinderen kun neri in aanmr-rki.ig komen. Nu do onttigoningswet ten bebojve van den aanleg dtr stoomtramlyn Rotterdam Zuid-Beierland, mat zytak naar Oud Beierland, door de beide Kamers is aangenomen, worden, meldt de „N R. Ct.", door de directie der Rotterdarasche Tramweg-Maatschappy reeds maatregelen genomen, om de uitvoering der werken zoodanig to bespoedigen, dat de lyü io 1897 in exploitatie kan komen. De baan wordt thans uitgil akend en de werkzaamheden voor de onteigening der be nooJgdo perceelen is reeds opgodragen aan e ..e commissie van deskundigen, bestaande uit de heeren E. v. d. Gfip Barendregt, te Barendrecht, voorzitter, D. Kluif hoofd te Numansdorp en J. L. Verhoeven te Zuid- Beierland, leden. De mir.ister van marine heeft den offi cier van adm. 2de kl. D. Peereboom Voller, uit Oost Indlö in Nederland teruggekeerd, op nonactiviteit gesteld. De minister van koloniën heeft benoemd tot tweede klork by zyn departement: de gewezen adspirant verificateur by 's Ryks belastingen, W. F. Gerdes Oosterbeek, den heer E. De Blaauw, thans tydeiyk werkzaam aan het departement, en de tydelyke beambten W. C. Hoos en A. N. Van der Klugt. Het 17do jaarverslag is verschenen van „de Unie, eene school met den by bel." Het aantal christelyke scholen neemt nog altyd toe. In Januari 1873 waren er 300, in Januari 1896 586 scholen. Van 1895 tot 1896 klom het aantal nog met 16. Het getal leerlingen dier scholen bedroeg 1 Jan. 94,595. Rekent men den kostenden prys van eiken leerling op 20, dan kosten die scholen jaarlijks 1,891,920, af aan ryks subsidie pl. m 472,440, biyft dus 1,418,940, door de voorstanders j iariyks by te dragen. - By koninklijk besluit is eervol ontslagen W. De Gelder, op zyn verzoek, met ingang van 1 Juli a. s., als notaris te Montfoort, en mr. J G. Veening, op zyn verzoek, met ingang van 27 April a. s., als notaris te Almeloo. Met ingang van 1 April a. s. benoemd op een der Ryksdirectievaartuigen in dienst by den Waterstaat lot gezagvoerder, S. Naber en J. P. G Gbii ot machinist-stoker, H. Beumer; to' ar-hmist, P. Weenig en J. Korpo-aal, tot schipper, W. Nooitgedacht. Met ingang van 1 April a. s., benoemd tot klerk ter oirectie van de Rijkspostspaarbank, F. Voortman, N. B Jgraver, E. Overbosch, A. J. Sturm en mej. H. M. A. Visker, allen thans tydelyk beambte ter genoemde directie. Met ingang van 1 April a. s by het depar tement van koloniën bovorderdtot referen daris, de hoofdcommies F. J. Haus en de hoofd commies met den titulairen rang van referen daris J. J. P. rktot hoofdcommies, de commies J. Th. Brauntot adjunct-commies, de eerste klerken W. Meischke, A. F. L. Van Dyk, F. J. Stutterheim eri C. F. H. Ph. Van Deursen, en met ingang van 1 Mei a. s. benoemd tot adjunct commies by gemeld departoment, de adjunct-commi'8 2de kl. ter provinciale griffie van Zui i-Holland, J. G. Marchand. Tonton van gedrukte stokken. De Hooge Raad heeft door verwerping van het beroep van het O. M. gehandhaafd een vonnis van den kantonrechter te Schoonhoven, waarby iemand wegens het te Krimpen aan den IJsel zonder schriftelijke vergunning van den burgemeester venten van liedjes werd ontslagen van alle rechtsvervolging, opgronJ dat het verbod van dat venten zonder ver gunning in stiyd is met art. 7 van de Grond wit. De Hooge Raad overwoog o. a., dat ook in de bestaande Grondwet nog geldt het reeds in de Staatsregeling van 1798 gehuldigde en in de oorspronkelijke Grondwet van 1815 eveneens erkende beginsel, dat terwyl allen, die medewerken tot de openbaarmaking van gedrukte geschriften of deze openbaar making bevorderen, voor den inhoud dier ge schriften verantwoordeiyk zyn volgens door do strafwet en de burgerlijke wet te stellen regels de openbaarmaking zelve niet door proventievo maatregelen mag worden belet; on dat daardoor Diet alleen wordt uitgesloten de censuur, noodig ter verkryging van het verlof om een tot openbaarmaking bestemd geschrift te drukken of te doen drukken, maar evenzeer het voorafgaand vtrlofvanhel openbaar gezag om een gedrukt geschrift openbaar te maken. Gemeenteraad Tan Oegstgeest. Zitting van Dinsdag 24 Maart. Voorzitter: de heer J. M. De Kempenaer, burgemeester. Afwezig do lieer A. Den Haan, met kennis geving. De notulen der vorige openbare vergadering worden door don secretaris gelezen en goed gekeurd De volgende ingekomen stukken, zynde: a eene missive van God. Staten dezer Pro vincie, waarby goodgekeurd wordt terugge zon Jen het suppletoir kohier van den hoofdei, omslag, dienst 1895b eene missive van dat zelfde coll. go, waarby goedgekeurd worden teruggezonden de staten model A en B - worden door den Raad voor kennisgeving aangenomen. Hierna wordt overgegaan tot het onderzoek der geloofsbrievon en andere stukken, be doeld by art. 17 der Gemeentewet, ingezondon aoor den heer G. De Vink, tot Raadslid ge kozen ter voorziening in de vacature, ontstaan door hot overlyden van den heer Terwee, Gelet, dat by het onderzoek dier stukken, onder inachtneming van het bepaalde by art. 32 der Gemeentewet, deze in vo'.komen orde zyn bevonden, wordt coor den Raad besloten den heer G. Do Vink toe te laten als lid van den Raad der gemeente Oegstgeest. Vervolgens wordt ter tafel gebracht eon verzoek van de Leidsche Duinwatermaat- schappy van den volgenden inhoud; „Geeft met verschuldigden eerbied te ken nen, qo Leidsche Duinwatermaatschappjj, ge vestig te Leiden, dat requestranto van den heer Commissaris d r Koningin in de Provincie Z. Holland ver- gu mng hoeft bekomen tot het leggen van een buis in den berm van den Ryksweg onder Oegstgeest van 620 M. voorby K.M paal No. 16 tot 200 M. voorby K.M paal 16, dat echter de vergunning afhankeiyk is van uw toestemming, zy'nde de berm van dien weg onder het beheer van Oegstgeest, Redenen, waarom requestrante zich tot u wendt met het eerbiedig verzoek, haar ver gunning te verleenen tot het leggen van een waterbuis in den berm van den Rijksstraatweg van 520 M. voorby K.M paal No. 15 tot 200 M. voorby K.M paal No. 16. 't Welk doende, (getoekend) W. v. d. Vliet, Directeur. Leidkn, 16 Maart 1896. Op dit adres wordt besloten de gevraagde vergunning te verleenen behoudens de rechten van derden en onder voorwaarde, dat die berm naar genoegen van B. en Ws. wordt opge leverd. Hierna wordt de vergadering, als zfinde niets meer te behandelen, door den Voorzitter ge sloten. De Nederl. Gist- en Spiritusfabriek. Onlangs werd gemeld, dat zich aan do fatnek des heeren Van Marken een geval had voorgedaan, waarby een uitspraak van het scheidsgerecht noodig was. Een ontslagen ondermeester-machinist voelde zich bezwaard, omdat hem tekortkomingen in zyn werk waren te laste gelegd, en hy, na 2 jaren trouw zyn plicht to hebben gedaan, door de directie was ontslagen zonder door haar te zyn gehoord. Het scheidsgerecht heeft de directie in het gelyk gesteld. Het overwoog dat de ont slagene door zyn ondraaglyke manier van optreden tegenover zyn superieuren en door zyn tekortkomingen in zyn werk aanleiding heeft gegeven tot het besluit der directie. Van de vyf leden van het scheidsgerecht: dr. J. Spanjaard (voorz.), C. P. E. Ribbius, W. A. Van Hoek, R. H. L. J. Roes en J. W. Blom, verklaarden zich drie voor de con clusie. Dr. Spanjaard heeft echter, na deze eerste proeve van hot scheidsgerecht, ontslag genomen. Niet alleen eischt eon degeiyke behandeling van geschillen meer ty i dan de heer S. beschikbaar heeft, doch er heeft zich met betrekking tot hot motiveeren der be slissingen van het scheidsgerecht tusschen de meerderheid van dat college en dr. S. een verschil van meening geopenbaard, dat by de voor het scheidsgerecht geldende voorschriften verdere samenwerking wol niet onmogelyk, maar toch zeer ino.-ilyk zoude maken. In. zyn scbryven botuigde dr. S., dat de byeenkomsten zich door een oven waardigen als bozadigden tooa kenmerkten, zoodat hy toch aangename herinneringen behoudt aan dit samenwerken. Gemengd Nieuws. De luitenant-kwartiermeester M. L. J., van het garnizoen te Lei ien, is by vonnis van den krygsraad te 's Gravonhage, omdat hy, na al de indagingen, niet voor den krygsraad is verschenen, vervallen verklaard van zyn militaire charge en buiten het grond- gobied van den Staat gebannen. Van de werf van den heerJac. Boot, naby Woubrugge, is gisteren met goed gevolg te water gelaten de yzeren paviljoen tjalk, groot 40 ton, gebouwd voor rekening van den heer H. Nieuwpoort, te Woerden. Vervolgens is de kiel gelegd van het yzeren lichterschip, groot 60 last, voor rekening van schipper W. Van Laar, te Rotterdam. De d r i e m a a n de 1 y ksc h e Diaconie collecte aan do huizen voor de Ned. Hervormde gemeente to Zoetermeer en Zegwaard heeft opgebracht: te Zoetermeer 194.90 en te Zegwaard 183.51. Daar er van de stoombleekerij van Van Breukelen, te Alfen, verscheiden keeren wasebgoed was vermist, zóó zelfs, dat hy 80 moest uitkeeren aan een eigenaar, werden gisteren door don brigade-comman dant der ryksv6ldwacht te Alfen en den brigadier-ryksveldwachter te Leiderdorp in beslag genomen 2 bonten beddenzakken en 4 kussensloopen, ontvreemd van bovenge noemde bleekery. Door een yverig onderzoek werd ook nu de dader ontlokt. H-.t is we derom de reeds meermalan vermelde M ttthys Van Schaick. De eigenaars uit Utrecht en Amsterdam zullen het gestolene komen her kennen. Steeds komen nog eigenaars van elders ter herkenning van hun goed.. Gisternacht hebben onbeken den by den landbouwer w. G. Van Vuuren, te Haarlemmermeer, van twee watermolens, die op grooteD afstand der woning staan, de wieken afgezaagd en in het water geworpen. Men vermoedt, dat zulks uit wraak is geschied, omdat voornoemde landbouwer jui^t Friesche werklieden In plaats van ingezetenen had aangenomen. Op de tentoonstelling van vee en pluimgedierte te Rotterdam zijn o. a. be kroond: de heer T. Rynsburger te Leiderdorp met een eersten prys, 50, voor de fijnste en zwaarste koe, uitsluitend met hard voeder gemest; de heer A. C. Van deD Akker te Hazerswoude met een tweeden en derden prys, HO 8D 5, voor de vier fijnste on zwaarste vette schapen, onverschillig v. n welk ras; - dezelfde met een eersten pry's, f 10, voor de zes fijnste en zwaarste eenjarige weide schapenF. W. v. d. Vring to Ouds hoorn met een eersten prys, f 10, voor den besten heer, een jaar oud. Een der pryzen, uitgeloofd door den Neder- landschen Slagershond voor de voor de sla.ht- bank meest geschikte koe of os, met harJ voeder gemest, de verg. zilv, med. met diploma, voor eene koe, werd toegekend aan den heer T. Rynsburger, te Leiderdorp. De besommingen van 14 schuiten te Katwyk aan Zee variéerden van ƒ19.45 tot 73. Prys der visch: tong 25-40-70 ets., kl. griet 30-50 ets., kl. tarbotjes 25-75 ets. per stukbuitenlekschol ƒ6.80, binnenlekschol 4 a 6.20, braad ƒ3.30 k ƒ3.90, keu 2.75 k ƒ3.70 en schar ƒ3.25 k f 3.75 per mand. Het is nu zeker, dat het water feest te Haarlem, by gelegenheid van de algemeene vergadering van de Maatschappij van Nyverheid in Juli a. s. zal plaats hebben. Het bestuur van de verfraaiingsvereeniging, dat zich in een flinke kas mag verheugen, heeft besloten het departement Haarlem te dien aanzien te steunen. Watermuziek, zooals de ouderwetsche be- Daming luidt, is in Haarlem een zeer gewilde feestelykheid en het Spaarne met zy'n vele mooie punten leent er zich uitstekend toe. Het plan is, dat twee groote stoombooten, met muziek aan boord, den optocht zullen openen en dat alle vaartuigen, klein en groot, zoo ze versierd en verlicht zyn, zich daarbij kunnen aansluiten. Natuurlyk zal den afgevaardigden, ter wier eere het feest op 't getouw wordt gezet, een plaats op een van do booten worden aange boden. Toen de vorige algemeene vergadering te Haarlem werd gehouden, heeft dezelfde verfraaiingsvereeniging, die toen pas bestond, een concert en bal-champêtre voor het Pavil joen ingericht, waarby dit gebouw feeëriek verlicht was en waaraan velen nog met ge noegen terugdenken. Indertijd werd medegedeeld, dat te Schiedam een oude vrouw met haar kleinkind op den arm door een wagen werd aangereden, ten gevolge waarvan vrouw en kind gewond werden, terwyl het kind aan de bekomen wonden overleed. Gisteren werd deze zaak voor de Rotter- damsche rechtbank behandeld. Terecht stond A. V., 39 jaren, voerman te Schiedam. Twee deskundigen en zeven getuigen werden in deze gehoord. Uit het verhoor der des kundigen bleek, dat de 14 maanden oud zynde Jacob Van Schie is gestorven ten gevolge van een bokomen schedelbreuk, gevolgd door bloeduitstorting in de hersenen, terwyl de gewonde vrouw, de wed. Kok, van 26 Nov. tot Januari bedlegerig en onder geneeskundige behandeling geweest is. Uit het verhoor der getuigen bleek, dat op de plaats der aanryding, zynde een kruispunt tusschen het Bokkeneiland en den Singel, waar niet anders gereden mag worden dan stapvoets, beklaagde, die vroeger reeds her- haaldeiyk is veroordeeld wegens het harde ryden te Schiedam, zóó in harden draf reed, dat de wed. Kok met haar kleinzoontje op den arm, die daar juist passeerde, ni t wist waar zich te bergen, zoodat zy aangereden werd en op de straat viel met het gevolg «als boven vermeld. Niettegenstaande bekl alle mogelyke moeite deed om het aanryden te voorkomen, door den wagen tot staan te brengen, gelukte dit niet, zoodat de vrouw zelfs nog 3 meter werd medegesleurd, vóórdat de wagen tot stilstand was gebracht. Met het oog op het zeer ernstige feit en ook hierop, dat bekl. sedert 1880 reeds 8 maal door den kantonrechter wegens hard ryden is veroordeeld, eischte het O. M. veroordeoling tot zes maanden gevangenisstraf en ontzetting van bet recht om zyn beroep van voerman uit te oefenen gedurende den tyd van twee jaar en zes maanden. De verdediger, mr. D. Lodder, pleitte vry- spraak; zoo geen vryspraak mocht volgen dan hoopte hy in elk geval, dat zyn cliönt niet zoo'n zware straf mocht worden opgelegd, als het O. M. eischte. Te Schiedam werd Zaterdagavond ten huize van mevr. Van der Heyden de dienstbode tevergeefs gewacht. Den volgenden dag werd by de familie geïnformeerd en bleek men daar geheel onkundig van het verbiyf van het meisje. Tot heden heeft men niets van haar vernomen Daar zy van fatsoeniyke familie is en als stil en ingetogen bekend stond, t?ei;moedt men dat haar een ongeluk is overkomen. Het eerste kievitsei werd te Amsterdam aangevoerd by de heeren Dik ker Co., opvolgers van J. C. Van Laar, Kalverstraat 13. In een mooi versierd mandje is het ei den burgemeester aangeboden. Hoo treurig de gevolgen van drankmisbruik kunnen zyn, bleek dezer dagen weer te Utrecht, waar een weduwe plotseling overleed, ten gevolge van het overmatig ge bruik van jenover. De zoon en diens vrouw, die by haar inwoonden, verkeerden zelve in een zoodanigen staat van dronkenschap, dat zy van het overlyden eerst iets bemerkten, toan zy hun roos hadden uitgeslapen. De ge neesheer, die toen geroepen werd, kon alleen den dood constateeren, en tevens, dat, toen hy binnentrad, de beide huisgenooten al wederom dronken waren. (IV. v. d. D.) Nu de tyd weer nadert, datde lieve bosch-viooltjes (Viola odorata) gaan bloeien, kan het van nut zyn, mede te üeelen, op welke eenvoudige wyze men den heerlijken geur daarvan bewaren kan. Men plukke frissche, welriekende viooltjes en legge die. zonder stengel, in een tamtlyk groot en goed gereiaigd glas met luchtdichte sluiting, lyv. in een inmaakflesch, en wel steeds een laag viooltjes en een laag zout. N.idat de flesch goed gesloten is, wordt ze op eene koele plaats bewaard en reeds na verloop van een paar weken is het reukwerk gereed. Wil men nu den geur van viooltje? in de kamer hebben, dan behoeft men <[e flesch maar een korte poos te openen en go bloemen vervullen de lucht mot een aangtf men geur. Door de politie te Maastricht is aangehouden een dienstmeisje, dat eene som van 91, wegens den verkoop van melk voor hare meesteres, een bedrag van 2.50, dat zy tot betaling eener rekening had ont vangen, en goederen, op naam harer meesteres gekocht, ten eigen bate heeft aangewend. Zfl heeft hare schuld bekend. Men meldt uit Hulst aan de „Tel."J In 't naburigo Belgische dorp Sinay kregen twee vrienden (Ij Zondag-nacht twist. Toen een der twee huiswaarts ging, werd hy op den voet door den ander gevolgd. Op zyn erf gekomen, gaf de eerste den tweeden een slag met een hark. De andere bracht nu in een opwelling van drift zyn makker een slag toe mét een mesthaak; die slag was doodeiyk, want Maandag-middag omstreeks twee uren was de gekwetste een lyk. De dader leverde zich nu onmiddellyk vry willig in handen dei^ politie. Deze heeft hem naar Lokeren getrans- porteerd. Aangevallendooreengevangene.— Vrydagavond om tien uren wilde de bewaarder Kerkamp in de gevangenis buiten de Heere poort te Groningen de cel van ten der gevan genen binnentreden, toen deze hem tegemoettrad en hem met een stuk yzer een ernstige wonde op het hoofd toebracht. De bewaarder gieep den dader, doch kon hem alleen niet over meesteren, waarop op zyn hulpgeroep de be waarder Da Heyer kwam toeschieten. Deze ontving toen van den onverlaat met een mesje eene snede over het aangezicht. Spoedig kwam er meer hulp en toen werd men den dader meester. De geneesheer van de gevangenis heeft d9 gewonden verbonden. Een idee van een Urker- In de jongste Raadsvergadering van Urk is afwyzend oe8chikt op het request van den Urker A. De Boor, logementhouder, waarin deze af schaffing vraagt van den accyns op het gedistilleerd en in de plaats daarvan voorstelt een belasting te heffen op de petroleum. In zaku deninSeptember 1894 te Doetichem gepleegden moord op den heer Heeres Brouwer, zyn, naar men verneemt, wederom personen voor denrechter van instructie Arnhem in verhoor nomen. Uit "V 1 i 8 8 i n g e n wordt gemeld dat de lossing van de „Teutonia" geregeld is voortgezet. Het schip zal heden leeg zyn. Prins Von Bismarck zal dit jaar voor de vyf en twintigste maal kievitseieren ontvangen van zyn getrouwen uit Jever. Da „getrouwen" zyn voornemens, dit eigenaardige jubilé te vieren door de kievits verzon, dia elk jaar by de zending eieren gevoegd worden, tot een bundeltje te vereenigen en dit den prins aan te bieden. Warm weder. Het is Zondag te Beriyn de warmste 22ste Maart sedert 1848 geweest. De thermometer steeg in den namiddag tot boven 65 graden. In 1883 vroor het op 22 Maart 10 graden. Te Parys rees de thermometer Zondag tot 68 graden, in Beieren tot 70, in Saksen tot 75 graden. Maandag hebben in Noordoost Duitschland onweders gewoed. Te Rive-de Giers is het Maandag weer tot een botsiDg gekomen tusschen Fransche en Italiaansche werklieden. Er werden dadelyk strenge maatregelen genomen om de orde te handhaven, maar de gisting is zóó groot, dat men voor verdere ongeregeld heden vreest. KOLONIËN. BATAVIA, 20-25 Februari. (Nederlandscbe mail.) Uit Atjeh wordt ook aan de „J.-B.", o. a. dd 11 Febr., geschreven, dat de verwon ing van den 2den luit. F. Franssen, den op Lom bok geridderde, geschiedde bj) eene beschie ting van Anakgaloang op den 7den Februari jl. Het toezicht uitoefenende op een corvée, dat buiten de benting eenige klapperstammen had omgekapt, trof hom een geweerkogel van uit Anak Baté, op pl m. 400 meter afge schoten, in de achterzijde van het rechter- bovenbeen en maakte een vleescbwond coor en door. Onmiddellyk naar Lambaroe en voorts naar Kotta Radja vervoerd, werd by in het militair hospitaal in Pantai P^rak opgenomen en gelukkig is de toestand des ljjders op het oogenblik uiterst bevredigendhot is nog met bekend ol eene evacuatie wenschdyk zal biyken. Vier dagen later, bü de aflossing van den zelfden post, waarby weer lustig geschoten werd, trol een matte kogel een der Europee- sche fuseliers tegen het voorhoofd. Het is dus een ongewoon succes voor de heeren, die in heel 1895 slechts twee en twintig gewonden aan onze zijde veroor zaakten. Een vrij sterke bende djahats, voor een groot deel Pedireezen, houdt zich in de buurt van Anakgaloeng op en de hoomsignalcn van een onzer onverlaten klinken weer tar tend van 'svijands zijde. De Inlandsche fuselier Resowidjojo, die in 1889 van uit Lampermai de oranjevaan ver liet, boette eenige dagen geleden voor zijns wandaadde doodstraf met den strop na voorafgaande vervallenverklaring werd aan hem op het exercitieterrein van Petjoet vol trokken. Als gunstbewijs vroeg hij te sterven door den kogel, doch dit werl geweigerd. Van uitrukken kwam tot dusver nog niets, doch bet heeft niet veel gescheeld: het 12de bataljon heeft met twee sectién berg klaaj gestaan en ware het niet, d;it Toekoe Kja, Banta zich ter elfder ure ziek meldde hjf

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2