Fi» C. Kooyker, 1 7 IMlLi U'S RoyalWindsor MIDDEL «a ASTHMA Carlos lie Visite a la linnle. MoiMIMait tl Moortel!! Fine, Zieer Versole Eieren, Dames Agentessen Vollenhoven's STOUT Vollenhoven's LAGER J. J. P0LLMANN. Salmiak-Pastilles. H. KEEREWEER, Openbare Verkooping, N». 11069 Woensdag 25 Maart, A0. 189S dOourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. in diverse prijzen. Doctor SchifTmann's Verhuizingen worden aangenomen. A.A.JLMJLFIHl T 16, I^aasclieieren HOEST en VERKOUDHEID. KRAEPELIEN HOLM, meest versterkende drank. beste Bier voor dagelijksch gebruik. I. P. RIEDEL, Boommarkt. Aalmarkt 16. Leiden, Nieuwe Rijn 1 aan de Vischbrug. wegens verbouwing van den Winkel. Nieuwe Rijn 1 aan de Vischbruti LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. Franco por post Afzonderlijke Nommers t ï.io. 1.40. PRIJS DER AD VERTEN TIEN Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Tweede Blad. Nieuw snelvuur-geschut. In den loop dezer week zal te 's-Gravenhage, aan het strand te Scheveningen, een aanvang worden gemaakt met de beproeving van twee in de werkplaatsen der firma Cockerill te Seraing vervaardigde snelvuur-kanonnen van 7.5 c.M., volgens het stelsel Nordenfelt. Voor deze beproeving zfln twee commission aangewezende eene, onder voorzitterschap van den majoor der artillerie Vinkhuyzen. tevens voorzitter der commissie van proef neming, welke deze kanonnen meer bepaal- deltik uit een ballistisch, - de andere, onder voorzitterschap van den majoor De Wit, com mandant van het corps rydende artillerie, welke ze uit een technisch en tactisch oogpunt zal hebben te beoordeelen. Bedo-lde proeven zullen door gedelegeerden van vermelde firma en waarschijnlijk ook door den heer Nordenfelt persoonlijk worden bijgewoond. Zijn de te verkrijgen uitkomsten gunstig, dan zullen snelvuur-kanonnen, als waarvan hier sprake is, by het leger, aanvankelijk bij de bereden artillerie, worden ingevoerd. Uit de tusschen Regeering en Vertegenwoordiging daarover gevoerde gedachten wisseling is in tusschen gebleken, dat het geenszins in de bedoeling ligt, deze invoering en de daarmede gepaard gaande aanschaffing, in eens te doen plaats hebben (op de wijze als ten aanzien van de geweren is geschied), en dus voor die aanschaffing er 10 a 20 millioen aan te wagen. De voortdurend nieuwe vindingen op het ge bied van geschut maken dit niet raadzaam. Op de oorlogsbegrootmg voor 1896 (art 92 onder b) is dan ook voor aanmaak of aan schaffing van snelvuurgeschut met daarbij behoorende affuiten, projectielen, buskruit en verder toebehooren, slechts 150,000 uitge trokken, eene som, welke later jaarlijks wel niet hooger dan vijf ton zal worden opgevoerd Met betrekking tot den aanmaak hier te lande van de bewuste kanonnen, zy in herinnering gebracht dat, volgens de toelichting van ge zegd artikel der Oorlogsbegrooting, bij don minister van oorlog het voornemen bestaat, jaarlijks een tiental dier kanonnen met de bij behoorende munitie, zooveel doenlijkin eigen werkplaatsen te doen vervaardigen. .Zooveel doenlijk", want, om die vervaar diging in haar geheel - d. w z. ook van de elementen der kanonnen op zich te nemen, dient men over kolossale middelen te beschik ken, als slechts enkele groote fabrieken in het buitenland, waaronder die van Cocberill (nog door onzen Koning Willem I gesticht) een eerst) plaats inneemt, in voldoende mate voorhanden hebben. Door de geheele afwerking van het nieuwe geschut in Nederland te doen plaats hebben zal de vadorlandsche nijverheid daarvan het zij dan ook indirect - de vruchten pluk ken. En die vruchten zijn zeer belangrijk, wanneer in aanmerking wordt genomen, dat: lo het bronzen geschut, zoowel dat hetwelk in en voor vestingen als te velde wordt ge bezigd, zijn tijd heeft gehad, na de invoering van het rookloos of rookzwak buskruit, 2o dit geschut alzoo langzamerhand geheel door stalen snelvuurkanonnen van verschil lend kaliber moet worden vervangen, 3o alleen door aan de geschutgieterij de afwerking dezer kanonnen op te dragen, deze inrichting in stand kan worden gehouden. Polytechuische School. Ee« wetsontwerp is by de Tweode Kamer ingediend tot wijziging van het bestuur der Polytechnische School Thans wordt dat uit geoefend door directeur en de gezamenlijke hoogleeraren, maar zonder de leeraren. Voor gesteld wordt de instelling vaD een college van minstens 3 en hoogstens 5 curatoren, die benoemd en ontslagen worden bij konink lijk besluit en wier beheer en werkkring by algemeenen bestuursmaatregel zal worden geregeld Zy zullen worden bygestaan door een bezoldigden secretaris. Curatoren genieten geen jaarwedde, maar vergoeding voor reis- en verblyf kosten. De bedoeling ls als curatoren te doen be noemen eenige practische mannen, die hunne sporen op het verschillend gebied, waartoe de Polytechnische School voorbereidt, hebben verdiend De Regeering zal steun vinden in de adviezen van zoodanig buiteD het onder wijs zelf staand deskundig college. De gezameniyke hoogleeraren en leeraren zullen de algemeene vergadering vormen, welke zeven hoogleeraren kiest als Raad van hoogleeraren, op wiens voordracht van twee leden, by koninklijk besluit een voorzitter wordt benoemd voor elk studiejaar. De alge meene vergadering zal aan dien Raad of ook aan curatoren en de Regeering hare inzichten kunnen doen kennon. Yrystelling van miJiiiedienst. De Staatscourant van 22/23 dezor bevat eon koninklijk besluit van 13 Maart jl. (Stsbl. 38), waarbij, met vernietiging van de uitspra ken van Gedep. Staten van Noord-Holland en van den militieraad, alsnog vrystelling van den militiedienst wegens broederdienst wordt verleend aan den Joteling A. C. Van der Horst, van Haarlem. Dit besluit, dat ook in stryd is met het advies van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, wordt vooraf gegaan door een rapport van den minister van binnenlandsche zaken aan de Koningin- Regentes, waarin de redenen worden ont vouwd, waarop het besluit rust. Behalve de oudste broeder van genoemden Van der Horst, heeft ook diens derde broeder gedurende den by art. 50, 2o., der wet betrek- kelyk de nationale militie gevorderden tyd van vyf jaren in een lageren rang dan dien van officier, de laatste als vry williger by het leger hier te lande, gediend Ten onrechte is van dien diensttyd, zoowel door den militie raad als door Gedep. Staten, afgetrokken een tydvak van vyf maanden, welke bedoelde derde broeder in militaire detentie heeft door gebracht INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur t Vergun my een korte bespreking van het verslag der Raadsvergadering, 20 Maart jl. te Sassenheim gehouden, welk verslag in druk verschenen is in dit Blad van 21 dezer. Natuurlyk is de Raad als zoodanig niet ver antwoordelijk voor den verslaggever, en ik wil er dan ook uitdrukkeiyk op wyzen, dat de mogelykheid bestaat dat het verslag den juisten inhoud der besprekingen, die in de vergadering hebben plaats gehad, niet heeft weergegeven In dat geval moet ik toch het verslag weerleggen, dat de schuld er van draagt wanneer myne daden in een geheel onjuist daglicht worden geplaatst en op my den schyn werpt van eene belooning voor te praesteeren diensten te verlangen, ongeëven- redigd aan het gewicht» daarvan. Is echter werkelyk myn request in den Raad, zóó besproken, als de verslaggever het doet voor komen, dan is - zooals ik my zal veroor loven hier aan te toonen mijn request niet begrepen Ten bewyze van het laatste zal het wenschelyk zyn den inhoud van myn request hier te laten volgen: Aan den Edelachtbaren Raad der gemeente Sassen heim Geeft met verschuldigden eerbied te kennen dr A G Metzlar, arts alhier: dat hy gedurende eenigo jaren de verlos kundige praktyk in de gemeente Sassenheim heeft waargenomen ook by dat gedeelte der inwoners, dat tot de arbeidersklasse behoort; dat deze categorie van inwoners op verre na niet in staat is hem daarvoor een hono rarium uit te keeren, geevenredigd aan de diensten, die hy als verloskundige praesteert dat, nu het aantal dier inwoners vooral in de laatste tyden belangryk i& toegenomen, het hem alleszins billyk voorkomt, dat de gemeente aan den ondergeteekende eenige vergoeding geeft daar, waar particuliere krachten zoowel als die der verschillende armbesturen daarin te kort schieten en hy tot heden dien last dus alléén droeg. dat hy verder in eene vergadering van Burg. en Weths. is aangesteld als genees kundige tot het verrichten van den doodschouw en bovendien voor de gemeente gelegenheid geeft tot kostelooze vaccinatie en c. q. de armlastige der gemeente geneeskundig be handelt zonder dat voor een en ander een honorarium is vastgesteld. Redenen waarom hy den Raad dezer ge meente verzoekt hem lo. als verloskundige jaarlyks toe te kennen eene som van 300, en 2o. als geneeskundige, belast met den doodschouw, vaccinatie en eventueele genees kundige behandeling der gemeente armlastige, hem jaarlyks toe to staan oene som van f 100. My dunkt dat uit myn verzoekschrift dui delyk blykt welke myne bedoeling is een groot deel der bevolking kan my voor ver loskundige hulp niet meer betalen dan het salaris, hetwelk eene vroedvrouw gewoonlyk daarvoor gemot. Nu voornamelijk juist die be volking steeds in aantal toeneemt, verzoek ik den Raad my als verloskundige een zeker bedrag als tegemoetkoming toe te staan, terwyi ik vroeger reeds te kennen gaf dat de aanstelling eener vroedvrouw evenzeer naar myn genoegen zou zyn. Verder heeft de Voorzitter van den Raad het in zyne toelichting doen voorkomen als of ik f 100 vraag per jaar voor de behandeling van één armlastige der gemeente, hetgeen allerminst het geval is. De toestand is deze: Tot nu toe werd ik door de gemeente be loond voor verrichte vaccinaties en genees kundige behandeling der gemeente-armlastige zonder dat ik daarvoor officieel was aangesteld of daarvoor een bepaald honorarium was vast gesteld. Nu ik dezer dagen voor het eerst officiéél ben aangesteld als geneeskundige belast met den doodschouw, wehschto ik het salaris, aan die betrekking verbonden, te vereenigen met dat hetwelk ik voor bet verrichten der koste looze vaccinatie en het geneeskundig behan delen der gemeente armlastige ontvang. En het bedrag voor deze drie wensch ik bepaald te zien op f 100 Dat de geneeskundige bohandeling der be deelden van de verschillende Armbesturen alhier eene zaak is, die geheel staat buiten die, welke in myn verzoekschrift wordt be handeld, zal oen ieder duideiyk zyn. Sassenheim, 21 Maart 1896 Dr. A G. Metzlar. Marktberichten. Rotterdam, 23 Maart. Bij eon voldoenden toevoer giDg de verkoop ook ODdor don indruk van het echoone lentowoder nogal langzaam en werd al gemeen minder behoefte getoond Witte Tarwe mooat 10 a 20 conta lager afgegeven worden om te l.nnnen oprnimoo. Canada bijna niet aaugevoerd. INLANDSCHE GRANEN. Vlaam. en Zeeuw., de bcato dito dito middelb. Flakk. en Overm., de beate dito dito middelb. Mindoro en geringe aoorten Canada ƒ6.10, ƒ6.30 tot ƒ6.50 5.40, 5.50 5.70 6.-. 6.10 6.25 5.20, 5.30 5.40 4.75, 4.80 5.— 5.—, 5.20 5.35 Yoorta werd verkocht per 100 Kilo. Goede qualiteit Witte7.90 tot ƒ8. Middel dito7.60 7.80 Mindere dito7.25 7.45 Roode Tarwe kwam weinig voor. Poldersoortsn volgena qaaliteit van ƒ168 tot ƒ180. ltogge ging tot vorige prijzen weg. Zoeuwache en VI., naar qual., 3.75, ƒ3.90 tot ƒ4.10 Ovorm en N.-Brab., 8.40, 3.60 3.80 Geringere aoorten 3.20 3.30 Gerat. Voor de Winter- wae weinig koopluat. Zomer- onveranderd on Chevalier- traag Vlaam. en Zeonweche Winter- van 3.70 tot ƒ4. Overmaaeche e-j Flakk. 3.50 3.90 Afw. en mindere aoorten 2.75 - 8.80 VI.. Zeeuw en Flakk Zomer- 3.40 8.75 Mindere qualiteit 2.75 r 8.10 Chevalier3.40 4.80 Alleen Zomer- werd per 100 Kilo verkocht van ƒ5.60 tot ƒ6.10 naar qualiteit. Haver ging nu wat vlugger van de hand, maar de mindoro soorten eerder iota lager. Blanke en wichtige qualiteit. van ƒ3.tot ƒ3.25 Zoouwaohe en andere inL Voera..2.50 .2.90 Lichtere dito dito 2.20 2.40 Geringere aoorten - 1.75 2. Voorta werd goda&n per 100 Kilo. Goede Voerqualiteit5.60 tot 5,90 Mindere dito 5.35 5.50 Spelt zonder aanvoer Paardonbooooa weinig gevraagd; wat vertoont werd ia 15 tot 25 contB lagor. Vlaam8che en Zeeuwache ƒ4.50 tot ƒ4.80 Overmaa8Che4.40 4.70 Geringere aoorten 4.10 K 4.30 Duivenboonen ƒ5.60 tot ƒ5.90. Sohapenboonen kwamen niet voor. Brnineboonen komen in puike qualiteit minder voor; het aangevoerde meerendeela 25 eenta lager. Walcheracheyan ƒ10.25 tot ƒ10.75 De beste Vlaam. on Zeeuw. 9.75 10.25 Ordinairo dito dito 8.75 c 9.50 Geringere7.50 f 8.50 Voor Witteboonon wae weder weinig kooplust; prijzen 50 cents lager. Walcherachevan ƒ10.25 tot ƒ10.50 Vleam. en Zeeuw., do beate. n 9.75 „10 25 dito dito ordinairo 9.25 9.50 Mindere en geringe soorten. w 7.60 8.50 Blauwe Erwteo voor de kook weinig meer gezooht. Walcherachevan 8. - tot ƒ8.25 Do beate Zoeuw. en Vlaam. 6.75 7.25 Middelb. ql. dito on Flakk. 6.— 6.60 Geringere4.40 6.- Schokkers niet verhandeld. Koolzaad vaD ƒ7.— tot ƒ8. Hennepzaad ƒ5.90 tot 7.26. Kanariezaad tot vorige prijzen verkooht. Hot beate ƒ6.60 tot ƒ7.— middel-qnaliteit 5.50 tot ƒ6.— en geringere aoorten ƒ4.— tot ƒ5.-. BUITENLANDSCHE GRANEN. Tarwe. In de laatste dagen worden onderscheidene «toornende partrjen aan benoodigdon verkooht niet tegenstaande do prijzen. iD verhoudlDg tot die van het meel, veel te hoog waren. Om die reden ging dan ook op aflading zeer woinig om. De prfizen van de Exportmarkten wordon door Engeland en Uuitaoh- land ingewillig I, doch geven voor de markt hier geen rekening. Rogge moest weder enkele guldens lager afgegovon worden. Helena ƒ114 tot ƒ115 Beeaarabiacho107 109 Theodoaia107 108 Eonrgaa108 110 Odessa106 103 Novoro8isk103 104 St.-Petereburgorn 103 106 Gerst bleef onveranderd door kleine loco-voorraad. Odeeea106 tot ƒ106 Nicolajei106 108 Eupatoria106 107 Donau107 109 Haver prijshoudend; puike qualiteit schaars. Rovaltot 6.25 Liban 5.60 5.75 Boekweit met kleineD omzet. Stateƒ120 a ƒ123 Canada125 127 Boekwoitgrutten nog evenetil; prijzen onveranderd. Voer-orwten van 4.70 tot ƒ4.90. Mais mei geregeldon handel, prijzen iets flauwer. Bonte Amerikaansche84 tot 85 dito dito atoomende82 83 Novorosiak94 97 Foxanian99 100 Publieke veilingen. Ciroa 60 Laat BS- bonte Amerikaanache Maïa. Verkocht van 74.— tot 68.— por 2000 Kilo. 100 Bftlon BS. Wikken. Verkocht A 4.80 por 100 Kilo, alles a contant on met l°/e bijbetaling voor VeiliDgakoaten. Do geannonceerdo 100,000 kilo gele Lapiata Ma'1'3 worden niet geveild. Rotterdam, 23 Maart. Op de veomarkt waren boden aangevoerd: paarden, veulens. 314 runderen, 90 vette kalveren, nachtore kalveren 54 eohapen, 761 varkens, biggon, bok. De priizen vao het vee waren ala volgt: runderon late qual. 68 a 0., 2de qual. 62 a c., 8de qual. 58 a c.; 03aen late qual. 68 a c., 2de qual. 62 a 0., 3de qual 58 - a; stieren late qual. 66 a 0., 2de qual. 60 a 0., 8de qual. a 0.; kalveren late qualiteit 100 a c., 2de qual. 90 a 0., 3de qual. 80 a c.; schapen late qual. 65 a c., 2de qual. 50 a 0.; alles por KG.; varkens 1ste qual. 86 a 0., 2do qual. 34 a 0., 3de qual. 32 a 0., Londen- ache a c.( allea per KG. Handel in vet veo willig, varkens traag. Vervolg der Advertentiën. 1388 10 gecfl dadelijke verlichting zeirs In de ernstigste gevallen en vermindert de benauwdheden ook darr waar andere middelen falen Verkrijgbaar bij: D. W. E. F. DE WAAL, Lsilen. 496 7 Repareeren en Btoffeeren van Meubelen wordt tegen billyke pryzen uitgevoerd. Tevens levering van Eiken Meubelen, in alle stylen. 1259 15 LEIDE IV. 3, 3J en 4 Cts. Beleefd verzoek ik myn geachten Afnemers buune bestelling voor zoo vroeg mogelyk op te geven, ten einde voor verscbe waar te kunnen zorgdragen. Aanbevelend, J. DE WILDE, 2211 13 Hoogewoerd 74. Algemeen erkend als het beste middel by Het is een slymoplossend en ver zachtend middel by uitnemendheid. Verkrygbaar by de moeste Apothekers en Drogisten. Pr(js per fleschje 20 Cents. gjËiisr Alleen echt in flescbjes, voor zien van étiquette, waarop de Handteekening van 8803 22 Hofleveranciers te Zetsf. gevraagd in alle plaatsen van ons land voor den verkoop aan particulieren van een net verpakt consumptie-artikel, dat dage- lyks in tal van gezinnen wordt gebruikt (geen thee) Op zeer gemakkeiyke manier verschaft het artikel ruime byverdiensten. Brieven franco onder letters E W 9 a/h Alg Advert.-Bureau van NIJGB VAN DITMAR, te Rotterdam 2015 12 Hoofdagent te Leiden Eenlg vertegenwoordiger voor Lelden en Omstreken. 712 TELEPHOONNUMMER 122. N.B. Het Extra-Stout wordt onvorvalscht afgetapt in fl- tan 8 en in f). van 4 maatjes. INRICHTING voor liet restaurccren en beklcedcn van BILJARTEN. Zeer billijke prijzen!!! 1260 10 DE BEROEMDE HAARHERSTELLER HEBl U GRIJZE HAREN HEBT U ROOST ZIJN UWE HAREN ZWAK OF VALLEN ZIJ UIT 7 ZOO JA, Gebruikt de ROYAL WINDSOR, die aan de gr i jze haren de natuur- klijke kleur en schoon- Aheid der ieugd weder '^teruggeeft Zij gaat 7 den val der haren te- gen en doet do Roos a verdwijnen. ZIJ ls do EENIGE HAARHERSTELLER welke bekroond ls. On- verwaohte uitkomsten Steeds bloolender ver koop Op do flacons de woorden ROYAD WINDSOR elschcn Verkrijgbaar bij de Kappers en Reukver- koopers in heele en halve flacons EntrcnCt 22, Rue \ie l'Echtquier. Parijs Franco toezonding op aanvraag van den Prospectus, bijzonderheden en aetuigschrilten bevattende Verkrygbaar te Leiden by den Heer P. J. W. KNAAP, Kapper-Eeukverkooper, 118 Brecstraat. 5181 24 op WOENSDAG 15 APRIL. 1896, 's morgens te IO uren, op de Hofstede, bewoond door den Heer C. VAN EGMOND, in het Zuideinde, te Aarlanderveen, van 43 stuks uitmuntend RUNDVEE, een Zwart 91EKRIEPAAKK>, mak by den weg; Bouw- en Blelkgerecdsehappen. Om contant geld. Door den Notaris Mr. C. VAN DElt LEE, te Aarlanderveen. 2288 15 Uitverkoop tot nooit gehoorde prezen van alle Galanterieën, Hanglampen, enz. 1221 20 De Winkel is geopend van 's morgens 9 uren tot 's avonds 9 uren. 's middags van 1 tot 2 nren gesloten.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 5