m»e Schadevergoeding voor afgemaakt vee. Ter aanvulling van hetgeen daaromtrent reeds in het kort is medegedeeld, volge hier voll diger, wat do minister van binnenland- scbe zaken in de Tweodo Kamer heeft gezegd, bü gelegenheid der beh indeling van hot wets ontwerp tot nadere wijziging der wet tot regeling van het veeartsenykundig staats toezicht en do veeartsen^kundige politie. „Het vorslag over oit wetsontwerp is van medio October Sedert is in den stand dier zaak in zooverre verandering gekomen, dat do twijfel, welke in het vorslag Werd geopperd, of de maatregelen, door ons genomen, wel souden baten, om het buitenland voor den invoer van ons vee te doen openstellen, in dien zin is opgeheven, dat thans België en Frankrijk voor ons vee geopend zijn, zoodat •r eeu dubbel belang aan verbonden ls, om dezerzijds alle pogingen aan te wenden, ten einde dien gunstigen toestand te behouden. Vandaar dat met vertrouwen en in overeen stemming met do inzichten, die bij de begroo- tiug in deze en in de andere Kamer kenbaar ziJri gemaakt, niet gewacht is met de proef neming der afmaking totdat dit wetsontwerp tot stand zou zijn gekomen, en dat in de reeds betrekkelijk talrijke gevallen bij koninklijk besluit een bijslag verleend is tot aanvulling der wettelijke schadeloosstelling voor de helft van het afgemaakte vee. Tot dusverre is steeds volledige schade loosstelling gegeven als het do op zichzelf onbeduidende ziekte van mond- en klauwzeer gold. Het voornemen bestaat om dien toe- atand, nu buiten, eenigermate zelfs in strijd met de wet geschapen, te legaliseeren in vorband met deze wet. Omtrent do bedoeling, in het versl ig geopperd, over het nomen van «ene proef met afmaking, zal nader van ge- dachten gewisseld kunnen worden bij de be handeling van 't voorstel tot verhooging van den daarop betrekkelyken begrootingspost, die nu by den Raad van State in onderzoek is. Het is niet onmogelijk om met de uitge trokken som dio proef met genoegzame vol harding te nemen, te minder, o ndat de ont eigeningssom geheel uit dGzen post betaald moet worden, zon Ier dat daaraan ten goede komt do opbrengst van het vleesch der afge maakte dieren. Tot dusverre is er ongeveer f 96,000 uit gegeven goworden, waarvan do helfc terug gevloeid is in do schatkist aan opbrengst van verkocht vloesch. Sedert 15 December jl. heb ben er 8 gevallen van afmaking plaats gehad, namelijk te Aarlanderveen, Rietveld, Zwjjn- irechr, Nieuwer-Amstel, Overschie, Bloskens graaf, Buren on Diomen. In zooverre is do proef gelukt, dat overal, ivaar bot mond- en klauwzeer zich heeft geopenbaard, zich dat hooft beporkt tot één geval, dat is tot do stallen van één vee houder. Dat resultaat is daarom aanvankelijk ook niet ongunstig, omdat mon aannemen mag, dat, ty volledige schadeloosstelling, de vee houders geen geval zullen verzwijgen, terwyi in don naast voorgaanden tyd, toon strenge maatregelen voor opstalling eu afzondering werJen genomen, die voor de veehouders zeer schadeiyk konden zijn, zeker nut altyJ de opgaven zoo volledig vertrouwbaar go- weest zyn. Maar nu men verzekerd kan wezen van do volledige schadeloosstelling, waardoor men wel In het bedryf stoornis ondervindt, doch do recht8treekscho schade zich thans beperkt tot do vernieuwing van den veestap.-l, hetgeen enaanronaam is, maar niet zoo groote schade doet, lu kan men aannomon, dat do geval len, dio thans worden geconstateerd, werke- ïyk de gevallen zyn, die voorkomen. Onder die gevallen is er een, dat byzonder do aan dacht verdient, een zeer kostbare afmaking, omvattende niet minder dan 125 beesten. Dit go val hooft zich voorgedaan to Over 'tchio in het spoelingdistrict, waar natuurlijk, wegens de groote hoeveelheid vee, d.it in een kleinen kring aanwezig is, do onderdruk king het mo iiykst is. Ook daar is het by dit ééno goval gebleven. Ik meende deze gelegenheid te moeten aan grijpen, om dezo byzonderheden omtrent den loop van de proef aan de vergadiring mede te deelen". KOLONIËN. BATAVIA, 8-11 Februari. Uit Atjeh wordt aan den „Java Bode" ge- j tcbrevoo Vrydag den 24sten Januari gelukte het ©enigen kwaadwilligen om zich van een dwang arbeider meester to maken, cie van uit den tydelyken post Anak-gaioeng dagelijks brood bracht naar hot door ons bezette blokhuis Blang Tjoet; li\J werd niet gedooi, doch een voudig meegevoerd, en de enkele schoten, die van uit do btnting gedaan werden, misten doel. Alweer eene byzondero wijze van op treden. Dat men aan de overzydo onkundig zou zyn van onze intenties behoeft geen oogenblik to worden gedacht en alles toont eene meerdere bodryvighcid ook van onze tegenstanders: don voiigen koer schreef ik u reeds van den aan slag op Berawai. Sedert werd nog één go- doodo Atjelier, welke aan die affaire heeft deelgenomen, gevonden, in het geheel dus twee; terwijl do ingekomen berichten spreken van verscheid' ne zwaar gewonden; dat zal dus wel een lesjo geweest zyn. In de Sagi der XXV Moekims zou volgens ds on dits ook gestookt worden, met name ln do nabijheid van den Bookit-Triëng; op merkelijk is hot, dat verscheidene kampong bewoners een heenkomen naar elders zoeken, en die verhuizingen op ©enigszins groote schaal zyn in den regel geen goed voorteeken. Het zal echter als meestal wel lut bekende „beaucoup de bruit" zyn; want de talryko berichten, die van onze spionnen Inkomen en den marechaussees gedurende de laatste nachten en dagen een zware taak opleggen, zyn doorgaans schromelyk overdreven. En de toestand is en bJylt steeds rustig. Mr. T. D. E. Yan Ossenbruggen, advocaat en procureur by den raad van justitie te Makassar, heeft de redactie der „Makassaar- sche Courant" neergelegd. Met de leiding van dit blad zal vermoedelyk de oud-resident van Ternate, de heer Bensbach, zich belasten. De heer Haanstra heeft om gezondheids redenen zyn ontslag gevraagd als leeraar in de aardrykskunde en de paedagogiek aan de gou- vernements-normaalschool te Batavia. Ond Aan den Rus Maligan is, volgens de „Soer. Ct.", eindeiyk de sluiting van de instructie beteokend. Hem is 14 dagen tyd gelaten om een memorie van suggestie in te dienen, ten einde de verwyzing naar de openbare terechtzitting te voorkomen. Waar- schytilyk zal hy daarvan wel het nuttelooze inzien. Het „Soer. Hbl." maakt melding van een gerucht, dat de gevluchte kassier van 's lands kas alhier zich te Malang zou be vinden on daar door de politie is gezocht. Uit Penang is alhier hot boricht ge komen, dat de kassier van den sub-agent der Factory, wiens uitlevering door Siam was toegestaan, thans in handen der Engelsche justitie is. Yan het gestolen geld is niets by hem gevonden; hy beweert op zyn vlucht 1000 sovereigns te bobben meegenomen, doch die to hebben verloren by het oversteken van eene rivier. De vraag is gerezen of vrouwelyke amb tenaren ingevolge art. 16 van hot pensioen reglement by het aangaan van een huwelyk verplicht zyn eene buitengewone bydrage aan het fonds to botalon. Daaromtrent zal do meening van prof. Van Geer te Leiden wor den gevraagd. Do „Loc." meldt dat do heer Steinmetz, assistt nt-re&idbnt van Bon'owoso, tegen April met buitenlandsch verlof gaat. Den 31ston December jl. klokslag 12, te middernacht, bracht de bevolking van Menado, ondor geleide barer respectieveiyko hoofden, een ovatie aan den resident. By de familie is bericht ontvangen, dat do 2do luit. der inf. F. Franssen, benoemd tot lidder der Militaire Willemsorde, rends op Lombok gewond, thans weder licht gewond is op Atjeh hy behoort tot do compagnie van het 15de bataljon in garnizoen te Oleli 1 h. Uit Modan worut dd. 10 dezer gesond, dat eonige dagen gelodon ter reedo van Bela- wan cbolora is uitgobrokon op tongk ngs mot 6C0 uit China gekomen koelies; tot heden zyn naar raming ongeveer 100 hunner over leden. Do „Deli-Ct." meldt: In Tamiang is het steeds zeor rustig. Wy vernemen dat do uit gewekenen te Sikadjang, dio Radja Mad Di als hun hoofd erkennen, voornemens zouden zyn zich na afloop van den oogst weder rus tig binnon het gebied van Tamiang te vesiigen. Van plannen van vyandig gezinden, oin we- I Daar komt de Gemengd Nieuws. In den Stadspolder te Leiderdorp hoeft men in het nachtelijk duister op het land een schaap van den landbouwer A. v. L geslacht. Uit hetgeen des ochtends gevonden werd, bleek dat twee achter- en twee voor bouton van het dier het modenemen waard geacht waren. Hodonmorgen omstreeks half- zeven zonk op het Brasemermeer, eenige honderden meters uit den wal, een met steenen volgeladen praam. De schipper P. Wesselman, van Oude-Wetering, die zich door middel van planken en vaarboomen dry vende hield, verkeerde in ernstig levensgevaar. Do stoomboot van Roelof Arendsvoen, die juist voor haro Zaterdagscho reis naar Leiden ge reed lag, snelde onmiddellyk naar de plaats des onheils. Het wakkere bootsvolk mocht dan ook het genoegen smaken, den geheel vei kleumden drenkeling behouden aan land te brongen. Later worden de ronddravende planken, haken en hoornen door andere vaar tuigen teruggevonden. Hot gezonken vaartuig Iderom onlusten in lamiang te verwekken, hoort men weinig meer. Volgens loopende geruchten zouden de uit Tamiang uitgeweken hoofden Nja Bajak, Panglima Tjihik, Nja Assan en Radja Andjak zich te Matang Kisar in de nabyhoid van de woonplaats van Nja Hoeloebalang Radja Toewa ophouden, en hunne volgHingen, ter storkte van oDgeveer 50 man, zoomede de krani obat, Datoe Tan- dil en Petoewa Dong in Boven-Langsar rondzwerven. Door dan gouverneur-generaal van Nod.-Indiö zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Ocpartom ni. Gesteld: Tijdelijk ter be schikking van den commandant vao het leger en chef van bot departement van Oorlog, ten einde deel uit te maken van een voorloopige militaire spoorweg-commissie, de lioofd-ambtenaar op non activiteit J. Sluiter, laatst chef der exploitatie der Oostorlrjnen der Staatsspoorwegen op Java. Ontslagon: Met ingang van 10 Maart 1896, op verzoek, eervol uit 's lands dienst, de waarne mende directeur der Kweekschool voov inlandsche onderwijzers to Fort-de-Kock, J. L. Van der Toorn. In d« residentie Lampongscho districten. Overgeplaatst: Vnn do afdocling Sekam- pang, voor de afdocling Semangka, de controleur der 2de kl. 13. 10. L. Bosch; van do Afdeeling Sepoetih voor de afdeeling Sekampang, de controleur der lsto kL H. J. _N. Simons. Geplaatst: In do afdeeling Sepoetih de wd. controleur der 2de kl. J. W. Tamson. Bij de in- en uitvoerrechten en accijnzen. Werkzaam gesteld: Als ontvanger op een bezoldiging van 200 's mnands, A. Van IJ8seldijkf thans verificateur der 4de klasse. Geplaatst: te Tandjong Poera (Oostkust van Sumatra) de ontvanger A. Van IJsseldijk. Benoemd: Tot tijdelijk opziener en geplaatst to Semarang A. L. liartwig, particulier. Oepdri. ent van Oorl*H. Verleend: een twee jarig verlof aan de officieren van goz. lsto kl. W. Willemsen en G. V. De Holler. Overgeplaatst: Bij de troepenmacht in Atjeh t. n. de 1ste luit. bij het garn.-bat, der Zuuler- en Oosterafdeeling van Borneo te Bandjer- masin, C. J. Hoolboom. Overgeplaatst: Bij do 3de opnemings- brigado (Batavia1, de lsto luit.-adj. bij het topogr. bureau L. F. Musch; bij den topogr. dienst i4do opnemings-brigade te Padang), de 1ste luit. der inf' bij het subst.-kader te Padang, J. A. Daalen. Overgeplaatst: Bij het garn.-bat. der Z.- en O.-afd. Borneo de '2do luit. te Segli F. E. Collard; bij de tioepon in Atjeh t. n. i. do lste luit. te Kwala Kapoeas W. C. A. A. Do Boer, de lste luit. te Makassar P. J. Veltman, de lste luit. te Ternate J. Van Lcijden, de lste luits. te Medan J. Van Goor en B. 11. Franssen; hu liet garn.- bat. der Z.- en O.-afd. van Borneo de lste luit. bij het 3de depot-bat. J. F. C. Van Meurs; de kapt. bij het löde bat. E. A. C. Van Kegteren en de kapt. bij bet 7de bat. P. A. J. Veerman; bij het garn.-bat. van Amboina te Ternate, de '2do luit. te Ngawi B. G. M. Smelt; bij het garn.-bat. van Gelebes, Menado en Timor, de '2de luit. bij bet 13do bat. L. G. Jullien;hij het lldo bat.de lste luit. bij bet 6do bat. J. A. v. Nieuwland; bij het 11de bat. do lste luit. bij het 7de bat. 0. A. Joekel; bij bet 7do bat. de kapt. bij liet 14do bat. J. C. Bolland; by het lbdo bat. de kapt. bij het 14de bat. J M. Timmers; naar Aljeh t. n. L do kapts. A. Klontje le Amoontai en J.A. W. Weustmami to Baudjerniasmbij liet 14do bat. als adj. do lste luit. to Lnbat P. II Math ij- sen; bij het gnrn-bat. van Sumatra's Oostkust do lste luit. to Sabang (Atjeh) 11. W. Do Back; bij het lsto depot-bal. do lste luit. tc Lamtiii (Atjeh) K. Ti. F. A. Tliorig. Gestold: Op non-actief, de kapt. J, M. A.Ter Beek. van verlut uit Nederland teruggekeerd. Eervol onthoven: Van zijn adjudantsbe trekking, rnef overplaatsing naar het '2de recru- ten-bat., de lste luit bij bet 14de bat. P. G. F. J. Weiffenbach. O parlement van Marine. Gedetacheerd: Met ingaug van 1 April 1896, bij het Marine-établis sement te Soerabaia, do officier-machinist der 2de kl. bij de Koninklijke Nederlandscbe Marine C. Munnik. Overgeplaatst: Van II r. Ms. „Gedeli" naar Ilr. Ms. .Tromp" met intrekking zijner over plaatsing aan boord van Hr. Als. wachtschip ,Bromo," de oflicier van gezondheid der lste kl. Dr. E. J. De Bruijn Kops. baasl Waar? zit, naar men verneemt, niet gevaarlijk voor schepen. Hoewel van een epidemisch heer- schen geen sprake is, komen te Noordwyker- hout toch zoo nu en dan gevallen van rood vonk voor. Een wielrijder waarschuwt en protesteert in de „H. Crt." tegen een „helsche machine", om honden van het gezichtsver mogen te berooven. Dierenbeulen onder de wielrijders kunnen zich een toestel aanschafte dat aan het ry wiel wordt bevestigd en waarmede, door een enkelen druk op een stang, naderenden honden (zoo staat er in de gebruiksaanwijzing) witte peper in de oogen geblazen wordt. Ze zyn ook daarom den wielry Iers ont raden, omdat, behalve een eventueelo slraf vervolging wegons dierenmishandeling, menig maal zulk een dierenbeul van de omstanders een leelyko pyp te rooken zou krijgen. Te Przomysl is de huzaar Boros, de belhamel van 26 kameraden, die een wacht meester vermoord hebben, in de gevangenis gefusilleerd. Ta Bombay zyn de Army and Navy Stores afgebrand; de schade wordt op 140,000 pond geschat. Het volgende griezelige verhaal komt uit Belfont (Virginië). Zaterdag is daar ter stede een ontsnapt gevangene, Etlinger geheeten, omgekomen by de verwoede verde diging van zyn huis tegen de politie en een menigte van 2000 menschen. Zyne weduwe doet het volgende verslag van het „beleg". Etlinger had, naar het scbynt, maatregelen genomen om zyne buren In de lucht te doen vliegen, onderstellende, dat zy een samen spanning met hetzelfde doel tegen hem ge smeed hadden. Hy had tien pond „vergift" gekocht, dat hy in hunne welputten wilde werpen. Ook had Etlinger een tunnel ge graven uit zyn kelder onder den weg voor zyn huis doorloopende. Hier wilde hy dynamiet in brengen om zyne aanvallers by eene be legering in de lucht te doen vliegen. Deze myn was echter nog niet geheel klaar toen oen volksmenigte hem kwam bestoken. Etlinger's echtgenoote zegt, dat haar man haar zware voetboeien had omgeklonken, ten einde te verhinderen dat zy wegliep. Gedurende bet beleg dwong hy daar driemaal in den kelder te gaan om ammunitie te halen, wanneer zy telkens over den hoofdeloozen romp van den sheriff Burner moest heenstappen, door Etlinger met zyn bowiemes onthoofd. Eene grafelyke familie te Bud a Pestb, die voor de beide kinderen een Franschen gouverneur wenschte, wendde zich to dien einde tot een Parysch instituut. Kort daarop meldde zich een van uitstekende ge tuigschriften voorziene candidaat aan. Hy werd in dienst genomen. Do graaf schonk hem zyn volle vertrouwen en liet de opvo.'ding der kinderen geheel aan zyDe zorg over. De gouverneur bleek evenwel al heel spoedig zeer zonderlinge manieren te hebben en ver ried tevens eeno groote mate van onwetend heid. Het gelukte hem evenwel den argwaan der gravin te doen verdwynen. Dezer dagen maakte de graaf zyn voornemen bekend om met de geheele familie naar de Riviera te reizen. De gouverneur wendde al zyne bespraakt heid aan, om den graaf van dit plan af te brengen, wat hem echter niet gelukte. De reis werd ondernomen. Gedurende de reis deed de gouverneur allerzonderlingst Hy verschool zich letterlyk in de spoorwegcoupé, vorli-.t den trein aan geen enkel station en hield zelfs op klaarlichten dag de gordijntjes dicht. Toen do familie to Monaco arriveerde, verdween de gouverneur met achterlating van zyn koffer. De politie, van zyne zonderlinge verdwyning in kennis gesteld, deed dezen koffer openen en tot ieders groote verbazing bleek nu uit de daarin gevonden papieren, dat de gouverneur niemand anders was dan een tot vele j ren gevaugtnisstraf veroordeelde tucht huisboef. Hy was blykbaar uit Cannes go vlucht en bad zich op do eene op andere wyzo van de papieren van den gouverneur weten meester te maken, wellicht door dezen eerst te vermoorden. De kinderen van den graaf bekenden, dat hun gouverneur hen altyd mishandeld en geslagen had. Zy waren even wel zóó bevreesd voor hem, dat zy nooit iets aan hunne moedor hadden durven zeggen. Een der knapen vertelde ook nog, dat hy eens op den rug van den gouvorneur twee inge- brando letters had gezien: T. F. (travail forcé). De politie stelt ijverige pogingen in het werk om den misdadiger op te sporen. De directeur van het stedelyk laboratorium te Parys, de heer Giraro, heeft ontdekt dat de Röotgonsche stralen een on schatbaren dienst kunnen bewyzen by het onderzoek van verdachte pakketten. De heer Giraro heeft door een reeks proefnemingen aangetoond, dat alleen gewoon buskruit en picrinezuur de X-stralen doorlaten alle andere ontplofbare stoffen geven by pbotographeeren met X-stralen een schaduw, evenals metalen lichamen. Het is dus mogelyk door het nemen van een photographie uit te maken of een verdacht pakket een bom of een ontplofbare stof, mits niet buskruit of picrinezuur, bevat. Te D o u a i, in Frankryk, is devori- ge week een moordenaar ter dood veroordeeld. Twee jaren geleden had de beschuldigde, Tremblió geheeten, te Buenos-Ayres zyn landgenoot en compagnon Farbos om het leven gebracht en diens lyk in stukken gesneden. Hy wist, dat Farbos den 20sten April 1894 te Buenos-Ayres zou komen en wol in het be zit van 7000 franken, waarmede zu voornemens waren gezamenlyk eene speculatie te onder nemen. Acht dagen te voren huurt Tremblié eene kamer, voorgevende daar een bloedver want te verwachten. Hy koopt een sabel en een dolk, naar hy zogt voor zyne wapen- verzameling, en schaft zich oen grooton zak met zout en zaagsel aan. Toen Farbos in de stad kwam, haalde by hem van de boot af en nam hem by zich in huis op. Den 21 sten April is Tremblié gezien met een grooten zak op den rug, den 22sten verlaat hy zyne woning en den 5den Mei scheept hy zich in naar Duinkerken. Te Buenos-Ayres heeft men intusschen don romp van een man gevonden zonder hoofd en zonder armen, terwyi eenige dagen later door spelende kinderen een zak werd gevonden, waarin zich het hoofd van een man bevindt. Dj verdenking valt aanstonds op Tremblió en als deze te Duinkerken aan wal stapt, wacht hem daar reeds de politie. De bewyzen, die tegen hem getuigen, zyn verpletterend. In zyn koffer vindt men de met bloed bevlekte kle dingstukken van zyn vriendverder een stuk van eeno courant, dat volkomen past aan een ander stuk, hetwelk men op het lyk heeft ge vonden. Tremblié tracht van alles aannemelyke verklaringen te geven en betuigt tegenover den rechter van instructie, die hom herhaaldelyk on dervraagt, met groote beslistheid zyne onschuld. Daarop wordt er nog een zware bewysgrond tegen hem aangevoerd: de vrouw van den vermoorde herkent onder de voorwerpen, die by Tremblió in beslag zyn genomen, den trouwring van haar man. Doch Tremblié biyft schuld ontkennen en ook Maandag, toen da rechter het doodvonnis over hem uitsprak, zonk hy op de bank der beschuldigden neer, stamelend: „Ik ben onschuldig." De terechtstelling zal te Douai plaats hebben. Edison, de wyze van Menlo Park, heeft eene nieuwe ontdekking gedaan, die van groot industrieel belang belooft te worden. Tot nog toe was het aluminium niet bruikbaar voor industriëele doeleinden, omdat het te weök was en men er niet in kon slagen het te harden. Dit lang gezochte proces heeft Edison nu eindelyk by toeval gevonden. By proefnemingen, die hy deed met Röntgensche stralen, gebruikte hy electroden van aluminium, die herhaaldelyk aan een galvanischen stroom van 250,000 volts werden blootgesteld. Toen Edison de electrode naderhand toevallig be schouwde, zag hy tot zijne verbazing, dat er een volkomen substantie-verandering had plaats gegrepen. Het aluminium was zoo hard als staal geworden, terwyi zyn gewicht het zelfde was gebleven. Indien het bericht dezer ontdekking be waarheid wordt, dan beeft Edison die industrie wederom een grooten dienst bewezen, waar van men de waarde zal inzien, als men be denkt hoe licht aluminium is in vergelyking mot staal, dat het, even hard zyndo, zou kunnen vervangen. Aan de Röntgensche stralen zou Edison nog eene uitvinding te danken hebben, gelyk uit het laboratorium van Menlo Park woidfc gemeld, daar hy er met behulp van het nieuwe licht in geslaagd zou zyn het pro bleem, dat hem reeds zoo lang bezig houdt, op te lossen, om nml. beelden per telegraaf over te brengen. Men zal wys doen dit bericht over de telo- photographie niet al te enthusiastïsch te ont vangen, maar toch heeft Euison ons reeds te veel wonderen vertoond dan dat men dit verbazingwekkende nieuwtje met enkel wan trouwen zou mogen ontvangen. Reservekader. De minister van oorlog brengt ter konfiis van belanghebbenden, dat: lo. het examen van hen, die wenschen te worden toegelaten tot de verbintenis als vrij williger voor het reservekader, dit jaar zal plaats hebben op 21 Juli a. s. en zoo noodig op een of meer volgende dagen; 2o. in verband daarmede de aanmelding voor het examen moet plaats hebben vóór 21 Juni a. s. by den hoofdofficier voor het reservekader door bet inzenden der kennis geving, ingericht volgens het model A, be- hoorende by de beschikking van den minister van oorlog van 12 September 1894, Hde afdeeling, No. 55, welke beschikking is opge nomen in de Staatscourant van Zondag 16 en Maandag 17 September 1894, No. 217; 3o. het meerbedoelde examen dit jaar zal worden afgenomen te Amsterdam, Arnhem, Assen, Breda, Deventer, Groningen, Helder, Leeuwarden, Middelburg, Utrecht, 's Graven- hago en Gorinchem 4o. aan het examen ook kan worden deel genomen; a. door hen, die, in bet jaar 1879 geboren zynde, op den dag of op een der dagen, waarop bet examen wordt gehouden, -n leeftyd van 17 jaar nog niet hebben bereikt; b. voor zooveel betreft de vakken a—fyan het programma door hon, die zich nog niet in den wapenhandel hebben geo fend. Met betrekking tot adspiranlen, als bedoeld onder b van punt 4o wordt in het bewya model B, hetwelk ingevolge 6 der voren- aangehaalde beschikking wordt uitgereikt aan hen, die aan het examen hebben voldaan, aan den laatsten regel achter het woord „afge legd" als aanteekening toegevoegd: „in de vakken a-f van het progr mma". Verkrygen die adspiranten vóór 1 Januari 1897 het getuigschrift model A, voor vol doende bedrevenheid in de behandeling van het geweer, vastgesteld by de mede in hot vorengenoemd nummer der Staatscourant van 1894 opgenomen beschikking van den minister van oorlog van 12 S ptomter 1S94, VHde afd., No. 54, dan zullen de evenvermt-lde aan hen uitgereikte stukken (bewijs en getuigschrift) worden gelyk gesteld met het gewone bowys model B en kunnen daaraan mitsdien dezelfdo aanspraken worden ontleend. (Sts.-Ct.) Onze marine ln den vreemde. Verleden Vrydag waren, naar de „N. R. C." melJt, de Nederlandsche marine-officieren aan boord van de „Piet Hein" tot Pola de gasten der Oostenryksche zee-officieren aan een diner in het marine casino. De kapitein ter zee, graaf Montecuccoli, bracht in warme woorden een toost uit op de Koningin der Nederlanden en de Koningin- Regentes, waarop de kapitein ter zee Jansen antwoordde met een even hartelyken toost op den keizer en de keizerin van Oostenryk. Beide toosten werden met stormachtigen bijval begroet en de marine-muziek speelde de Nederlandscbe en Oostenryk-Hongaarscho volksliederen. Graaf Montecuccoli dronk vervolgens op de Nederlandsche marine, hulde brengende aan onz9 zeehelden. Do „Evertsen" werd mede te Pola verwacht; beide schepen zouden daar tot Donderdag 12 Maart biyven, om over Malta en Gibral tar naar het vaderland terug te keeren.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 14