SSaterdag 14 Maart. A 1896 i§eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 13 Maart. K*. 11060, LEIDSCH DA&BLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. i 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlek» Kommer»0.06. PRIJS DER ADVERTENTDËN: Tan 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Toor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. Tweede Blad. De Tweed© Kamer was gisternamiddag te nalfvier slechts eenige oogenblikken bjjeen tot het in ontvangst nemen van enkele stuk ken, waaronder wetsontwerpen tot wijziging van de provinciale en gemeente-wetten (op 't punt van het kiesrecht). Nadat de voor zitter mededeeling had gedaan van de namen der reeds bekende rapporteurs over de onder zochte wetsontwerpen, is de Kamer tot nadere bijeenroeping gescheiden. By het op recès gaan der Kamer werd als vermoedeiyke datum voor hervatting van hare werkzaamheden genoemd: Dinsdag 5 Mei. De volgende wetsontwerpen zyn nog aan hangig gebleven: lo. Aanvulling en verhooging der Oorlogs- begrooting voor 1894 (regularisatie van gedane voorschotten voor magazyi;voorraad in ver band met de uitbreiding der legersterkte) 2o. overeenkomst met B-lgiö tot regeling der toelating van invoer van vee, enz.; 3o. wyziging artt. 379, 380 en 383 Wetboek van Koophandel; 4o. nadere regeling van het zegelrecht van effecten; 5o. vaststelling van de sloten der Indische rekeningen over 1888, 1889, 1890 en 1891; 6o. overeenkomst met België betreffende do grens tusschen Baarle- Hertog en Baarlo-Nassau7o. regeling der bestemming van voordeelige sloten en voorzie ning in nadeelige sloten van Indische reke ningen 8o. regeling van het kiesrecht en de benoeming van afgevaardigden ter Eerste en Tweede Kamer; 9o. wyziging der begrooting van Justitie voor 1895 (kosten voor het stichten van een gebouw der Rechtbank te '8 Gravenhage in de Hofstraat); lOo. nadere regeling van het recht van successie en overgang by overlyHen enz.llo. aanvulling van het Wetboek van Koophand-l tot invoering en regeling van een handelsregister; 12o. herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen; 13o. aanvulling van bet Wet109k van Koophandel en van h?t Wetboek van Strafrecht betreffende de firma; 14o. oprichting van Kamers van arbeid; 15o. wyziging en aanvulling van do Kinderwet; 16o. idem van de Jachtwet: 17o. uitbreiding van de rechtbanken te Breda en te Roermond 18o. bekrachting eener provinciale heffing in Limburg; 19o. nadere wyziging der wet van 28 Augustus 1851 tot regeling der militaire pensioenen voor de zeemacht; 20o. verande ring der grens tusschen Leiden en Leiderdorp, Oegstgeest en Zoeterwoude; 21o. bekrach tiging eener overeenkomst ir et de Exploitatie- maatschappy betreffende het personeel der voormalige Rynspoorwegmaatschappy22o. bepalingen omtrent den accyns op de suiker; 23o. wyziging van eenige artikelen der wet op het lager onderwys; 24o. kostelooze af Btand van een strook strand te Scheveningen aan de gemeente 'e-Gravenhage; 25o. wyziging van de artt. 748 en 755 van het Wetboek van Koophandel; 26o. onteigening voor de verbetering van deBerkel;27o overeenkomst met de gemeente 's Gravenhage tot ruiling van grond 28o. overeenkomst tusschen Neder land en Zweden tot regeling van de weoer- zydsche uitlevering van misiadigers; 29o. wyziging van de provinciale en de ge meentewet. De aangekondigde uitvoering van de zangvereeniRing „De Lotstem" te Rynsburg had Woensdag-avond te zeven uren plaats. Nadat alle aanwezigen Psalm 118:1 hadden gezongen, werd door ds. Renkema de feeste- lyke byeenkomst met gebed geopend. Het 15 nommers sterke programma werd keurig afgezonden; vooral „Lentelied" van M ndelssolin en „Slaap z-icht" van F. Abt warden prachtig uitgevoerd. Ook het dames koor van R. Gerr t6on „M«t Jezus" werd lietlyk en schoon vertolk; zeker zullen allen dit nornmer by eene volgende uitvoering gaarne nog eens hooran. In de p.iuze onthaalde de heer W. Van der Guiten de toehoorders op een dichtstuk, dat duiitlyk en ia den juisten toon werd voor gedrag an. Na het zingoa van Psalm 87:5 werd de byenkorast door ds. Renkema met dank zegging gefloten. De Raad der gemeente Benthuizen be noemde in zyne vergadering van gisteren tot on lerwyzer aan de openbare lagere school, den beer J. Wyngen, thans in golyke betrek- king te Heiakenszand. Op de secretarie der gemeente Zegwaard ie ter visie gel-gd een verzoek met hylagen van den heer I. Heemskerk aldaar, om ver- gunning tot het oprichten eener brood,- be schuit en koekbakkery in het huis, staande san de Zuidwestzyde van de dorpsstraat te Zegwaard, gemerkt No. 65, kadaster sectie C No 779; Op Donderdag den 26sten Maart 1896, des namiddags te 4 uren, zal in het Raadhuis dier gemeente gelegenheid worden gegeven om tegen de oprichting bezwaren in to bron- g^n en deze mondeling en schrifteiyk toe te lichten. In de parochiekerk van de HH. Anto- nius en Lodewyk aan de Prinsessegracht te '8 Gravenhage, werden gisteren de plechtige uitvaartdiensten voor het overleden lid van de Tweede Kamer luitenant-generaal P. G. J. Van der Schrieck gehouden. Het hoofdaltaar, zoomede de beide zy-altaren, waren geheel in rouw gehuld en een katafalk was voor het altaar geplaatst. Te 10 uren werd door den internuntius, Mgr. Lorenzelli, daarin bygestaan door de zeereerw. paters Fluymakers, Kruytwegen en La Rose, een plechtig gezongen H. Mis en Requiem voor de zielerust van den ontsla pene opgedragen. Het zangkoor deed achtereenvolgens het Requiem van Verhuist, de Libera en de Pro fundus hooren. Ter gelegenheid van dezen uitvaartdienst was het ruime kerkgebouw geheel gevuld. Onder de aanwezigen waren onderscheidene Kamerleden, o. a. de heeren Schaepman, Kolk man, Harte, Borret, Van Basten Batenburg, Dobbelman, Ven Viymen, Haffmans, Lam brechts, zoomede de oud minister van oorlog, generaal Bergansius. De afdeelingen van de Tweede Kamer hebben tot rapporteurs gekozen over het wets ontwerp, houdende bepalingen omtrent den accyns op de suiker: de heeren Rink. Pynacker Hordyk, De Boer, Tydeman en Zyp. Emigen tyd geleden werd door den ge meenteraad van Roermond besloten, dat de Raad zich zou wenden tot de Regeering, met het verzoek hem te willen mededeelen de gronden, waarom een bezoek van HH. MM. de Koninginnen aan Roermond is ontraden. Eene commis-sie werd tot dat doel benoemd. In de jongste zitting van den Roermondschon gemeenteraad bleek, dat de commissieleden beter vonden, het adres maar niet te ontwer- peD, en de Raad scbynt dat goedgevonden te hebben. Gemengd Nieuws. Niet alleen te Rynsburg, maar ook te Katwyk aan den Ryn, laten zich de landbouwers door het zachte weer verleiden; ook hier werden de vorige week reeds aard app len gepoot door de heeren Van Egmond, M«yer, Star, enz. Sommigen hebben reeds honderden roeden aan de aarde toevertrouwd. Als do nachtvorsten in het laatst van April dezen vluggen teelders nu maar geen parten spBlent Deze week stórtto in de Brouwers- steeg te Rynsburg by stil weder een huis voor het grootste gedeelte in elkander. Gelukkig genoeg had de vrouw zich juist verwyderd, waardoor geen persoonlyke onge lukken zyn te betreuren. Door den rijksveldwachter P. Baggerman, te Zoetermeer, is te Zegwaard aangehouden en naar het huis van bewaring te 's Gravenhage overgebracht Hendrik Mar tens, 41 jaren, koopman, gesignaleerd in het Algemeen Politieblad van 5 dezer, veroordeeld by vonnis van het kantongerecht te 's-Gra- venhage tot 3 weken h chtenis en plaat-ing in eeno rykswerkinrichting voor den tyd van 1 jaar, wegens openbare dronkenschap by negende herhaling. Dieventaal. Als b e w y s, hoe ingewikkeld soms de zoogenaamde dieventaal kan zyn, wordt het voUende verhaald: De internationale oplichter P die onlangs door de rechtbank te 's-Gravenbage veroor deeld werd tot twee jaar en zes maanden gevangenisstraf, gaf aan een ontslagen ge vangene een brief mede, welke nog ty-iig door het personeel van het huis van bewanng in Den Haag werd onderschept. De brief was zoo onverstaanbaar geschre ven, dat deskuncigen de grootste moeite had den om tot eenige ontcyfering te komen. Men ontdekte, dat het schryven bestond uit Hebreeuwbche karakters, het onderstboven tot regels saamgevat, terwyl na veel stuoie bleek, dat de brief geschreven was in de taal van een volksdialect uit Zuidelyk Hongarye. Een Pool, musicus, gelogeerd in het hotel St. Lucas" te Rotterdam en op reis Daar Amerika, ontmo tte Dinsdag avond, abus verhaalt de „N. R. Ct", op de Delftsche vaart een Duitscher, slager van beroep, ooch zich in zyn vryen tyd met kwartjesvinden onledig houdende. Deze Duitscher, uit Aken herkom stig, deelde den Pool mede, dat ook hy op reis naar Amerika was en met het stoomschip „Maasdam" zou vertrekken. Al pratende, ontmoette men een eind verder op de Delftsche vaart nog een Duitscher, die het erg gezellig vond in deze vreemde stad een landgenoot te ontmoeten. Met hun drieën gingen zy daarop een koffie huis aan de Delftsche vaart binnen, waar heel toevallig in een achterkamertje een vierde Duitscher zat, die terstond met een der bianen- tredenden begon te kaarten. Na eenige oogenblikken werd den Pool ge vraagd of by geld by zich had. De argelooze man haalde zyn gebeele bezitting, ongeveer ƒ110 aan Hullandsch gelJ, voor den dag on legde dit geld voor zich op tafel. Snel schoot nu een der Duitschers op het geld toe, streek hot op en vluchtte er mee de straat op. Hy werd niet meer gezien. De onthutste Pool, wien enkel zyn eerste metgezel, de slager, overoleef (de vierde Duit scher had ook dB plaat gepoetst), liep met dezen de Delftscbe vaart op tot aan het Hofplein. Onderweg vermoeden krygende tegen don slager, wees hy dezen aan de politic aan. De slager werd aangehouden eo een onderzoek door de politie ingesteld, doch zonder resultaat. Do Pool is gisteren met de „Maasdam" ver trokken, zonder zyn geld. In den kaashandel bleef het ook de vorige week nog by het oude, wat in de eerste twee, drie weken wel zoo zal blyven;. de aanvoeren bereiken het laagste punt, zoodat de handel al zeer weinig beteekent. Ver scheidene veehouders, zoowel in do Albla3 8erwaard als in de Lopiker- en Krimpener- waard, zyn reeds met kaasmaken begonnen, nu sedert een paar weken de boter sterk in prys is gedaald en verwacht wordt, dat de pryzen van dit artikel nog meer zullen terug- loopen. Van de pryzen der eerste hooikaas hoeft men over het algemeen goede verwach tingen de kaaskoopers toch hebben hun voorraad geregeld en met goede winst kunnen afzetten, terwyl in het buitenland, met name Duitschland, de vraag naar Goudsche kaas, voornameiyk naar goode qualiteiten, biyft aanhouden. In de vorige week werd in de Alblasser- waard van ƒ18 tot ƒ23 besteed; in de Lopiker- en Krimpenerwaard liepen de pryzen van 2de soort Gouische en dito Edammer tot 23. De handel was tamelyk willig. De commissaris vanpolitiete Leeuwarden brengt ter kennis, dat de door hem gesignaleerde per-oon, zich genoemd hebbende J. Van der Harst, ook Van Zanten, is geileken te zyn P. Th. Wilk-D6. Deze is thans preventief gedetineerd te Malines (België) als verdacht van diefstal en wordt vermoed te zyn de persoon, gesignaleerd in het Politie blad van 1895 onder den naam van Willem Verhoeven en onder den naam van Louis Peters. De verdachte Wilkons spreekt ook Engelsch en een weinig Fransch. Het is niet onwaarschyniyk, dat Wilkens, die onder scheidene valsche namen aannam, o. a. ook die van Willem Poly, Jean Ferraont, Pierre Van der Maes, Jan Van Komps, Francois Van der Heyden, zich hier te lande behalve aan de hem, commissaris van politie, bekende, ook nog aan andere misoryven heeft schu:aig gemaakt. Eergisternacht zyn eenige in brekers te Rietveld aan het werk geweest. By een landbouwer werden een horloge, een knipje en kleedingstukken oLtvreemd, tot een waarde van ongeveer 60; by een ander eenige klo9dingstukken, terwyl by een derde de wasch over een hek werd geworpen, welke wasch men echter niet kon medenemen. Men is de daders niet op het spoor. Op een boeken-auctie teLonden is een exemplaar van de in 1478 verschenen groote uitgave van Chaucer's „Canterbury Tales" voor 12,500 gulden vertocht. Van deze editio princeps bestaan Dog maar 9 exem plaren, waarvan slechts 2 compleet. De Koninklijke Musea teBerlyn zyn verrykt met eene belangryke verzameling Oud Babylonische baksteen-tabletten. Het zyn ongeveer 600 stuks, vermoedelyk afkom stig uit de 258te eeuw vóór Christus, be schreven met Oud Babylonisch spykerscbrift en vormende een deel der tempel-archieven van Tello. Onder meer is uit deze vondst gebleken dat de Oud Babylonische akkers gemidaeld 25 a 50-voudige vrucht droegen. Een paar bescheiden betreffen de voedering der tempelhondeu. TJit de Rechtzaal, A. J. Rethaan Macaré, officier van justitie te Haarlem. Eerstgenoemde, eischer in cassatie, was failliet verklaard als koopman te Hillegom, op requisitoir van deD Haarlemschen officier door de rechtbank te Haarlem, die aannam dat hy had opgehouden te betalen, op grond van niet-voldoening van twee accepten met protest. Het Hof te Amsterdam bevestigde het vonnis der Rechtbank. Vandaar cassatie. Voor den eischer in cassatie trad op mr. J. R. Voute, advocaat te Amsterdam, die ten eerste beweerde dat het Hof de bewysmiddelen voor de niet-betaling, nl. het protest en de bekentenis verkeerJeiyk als één bewysmiddel had beslist en niet ieder afzonderlyk, maar die boofdzikeiyk er op wees dat de protesten op nietige wyze zyn uitgebracht door den deurwaarder, die dit deed ten postkantore te Hillegom, iets wat alleen veroorloofd ware geweest indien de debiteur onbekend of niet te vinden ware geweest. Ten deze was dit niet het geval, do debiteur was bekend en, al was hy niet thuis, hy was daarom wel te vinden. In elk geval had de deurwaarder dan moeten protest uitbrengen by het hoofd van het plaatselyk bestuur in plaats van ten postkantore. Het protest was dus z. i. nietig en hot Hof schond de wet door daarop recht te doen. Een ander cassatiemiddel was, dat het Hof beeft uitgemaakt dat de vervallen opeisch- bare accepten niet zyn voldaan, en daaruit blykt dat hy heeft opgehouden te betalen. Nu betoogde pleiter dat dit eerst kon blyken als de accepten den koopman waren aaDge- boien, daar by de wisselverbintenis de crediteur betaling moet vragen en ten deze niet is aangeboden, daar het protest ten postkantore nietig is. Mr. W. Thorbecke, optredende voor den verweerder, verdedigde het arrest van het Hof, dat het „ophouden van betalen" heeft aangenomen op grond van 2 protesten naar aanleidiog van 2 accepten, die vervielen op 6 October 1893, en van do erkentenis van den failliet verklaarde. Aannemende dat ten onrechte h t protest gedaan is ten postkantore, ontnam dit niets aan de bewyskracht van dat protest, dat eene formaliteit is om regresrecht te kunnen uitoefenen tegen wisselschuldtnaars. Ook blykt uic de overwegingen van bet Hof, dat dit aanneemt dat de accepten noch op de ver valdagen, noch later zyn betaald, en dat de failliet zonder orde te stellen op de betaling dier accepten het land heeft verlaten, wat ook gebleken is uit de erkentenis van den failliet. Op beido bewysmiddelen, elk afzon derlyk, had het Hof recht gedaan. Behalve do principale quaostie kwam ook de incidenteele eisch ter sprake. In appèl namelyk was de officier van justitie te Haar lem gedagvaard, en deze meende dat had moeten gedagvaard zyn de procureur-generaal by het gerechtshof te Amsterdam. Vandaar de instelling van een middel van niet ontvan- kelykheid tegen het appèl, dat het Hof echter heeft verworpen. Mr. Thorbecke nu pleitte dat het Hof voorbyziet de eenheid van het Openbaar Ministerie en dat by elke instantie geiagvaard moet worden de ambtenaar, die by dat college het O. M. vertegenwoordigt. Mr. Voüte daarentegen betoogde dat het Hof zser tvreebt het appèl wel ontvankeiyk heeft verklaard tegen den officier van justitie, die het requisitoir heeft aangevraagd als zoodanig 6n niet namens hot eene en ondeelbare Open baar Ministerie. Alle ambtenaren van het O. M. zyn by ieder college, volgens hem, ambtena ren van dat college, dat hun kan voorschry ven welke misdryven zy moeten vervolgen. Mr. Thorbecke hield vol, dat namens het O. M. de faillietverklaring was gerequireerd en in appèl do vertegenwoordiger van dat O. M. by bet college van appèl had moeten worden gedagvaard. Het O. M. by den Hoogen Raad zal in deze zaïk 25 of 27 Maart conclusie nemen. Voor den Hoogen Raad werden gisteren de pleidooien gevoerd in de zaak van H. R. BudcUnborg, te Ams'.erdam, tegen Jbr. ui' Voor het gerechtshof te 's-Gravenhage diende gisteren de zaak van den gewezen ryks-veldwachter, thans zaakwaarnemer te Gouda, die door de rechtb. nk te Rotterdam tot 1 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld w gens oplichting. Hy had een landbouwer te Stolwyk tot de afgifte van honderden guldens bewogen onder bet bedriegiyke voor geven, dat hy in het bezit zou geraken van de helft eener van een Duitschen veld maar schalk te verwachten millioenen-erfenis en onder belofte ook te zullen werkzaam zyn in het belang eener andere, den landbouwer zei ven toekomende, erfenis. Beklaagde ontkende bedrieglyk gehandeld te hebben en beweer Je zelfs nog geld van en landbouwer ~°n te hebben voor bewezen diens*- ogen landbouwer en liens zo .6 getuigen gehoorJ en bevestigden dat beklaagde koeien niet gouden horens beloofde, door den landbouwer en diens huisgenooten st9eds gastvry en gul ontvangen werd, maar hen daarvoor slecht ep ondankbaar beloond heeft. Het Openb. Min, vorderde bevestiging van het vonnis. Mr. J. Wolterbeek Muller wees er op, dat werkelyk de Duitsche erfenis- quaestie bestond en bekl. daarin heefc ge werkt, zoodat hy aanspraak mocht maken op belooning voor bewezen diensten. Bokl. zou dus te goeder trouw gehandeld hebben. De uitspraak is op 26 Maart bepaald. Het proces ran dr. Jameson c. s. De eerste dag van het eigeniyke proces tegen dr. Jameson en zyne metgezellen heeft weinig belangryks opgeleverd en het talryk publiek onthield zich van elke demonstratie. De zitting was zoo saai mogeiyk, zegt d „Westminster Gazette", en het is nu duideiyk dat de buitengewone uitbarsting van geest drift by Jamesons eerste verscbyning in Bowstreet meer het gevolg was van de span nmg, veroorzaakt door do geheimzinnigheid waarmede zyn aankomst was omringd, da aan het bestaan van groote sympathie b* het publiek. De zaal van de politie rechtbank had Maan dag meer van een schouwburg- dan van eel gerechtszaal. In plaats van in de gebruikeiyk» yzeren kooi, zaten de beschuldigden, die duf, ditmaal niet meer als gevaariyke misdadiger" werden beschouwd, op een ry stoelen naasl elkander, voor de zetels der rechters. Tei weerszyden van de zetels der rechters waren een aantal stoelen ingenomen door dames en heeren van de aristocratie, onder wie de hertog van Abercorn, de graaf en gravin van Co ventry, admiraal sir John Commerell en ver wanten en vriendinnen van de beschuldigden; verder was elk hoekje der zaal bezet. Yoor de Kroon trad op de advocaat gene raal sir Richard Webster, wiens pleit er op gericht was het bewys te leveren, dat de expeditie, welke op 29 December 1895 de Transvaal binnenviel, een lang te voren be raamd plan was, om dien bevrienden staat te overrompelen. Om dit te bewyzen was het voldoende den loop der gebeurtenissen na te gaan. Komende op den slag by Krugersdorp, zeide de advocaat-generaal, dat er geen twyfel be stond of de beschuldigden waren de aanvallers geweest. Hy gaf toe, dat zy zich uiterst dapper gedragen hadden, maar zy hadden zich schuldig gemaakt aan een zeer ernstige mis daad, die was uitgeloopen op het dooden en verwonden van Britsche onderdanen en Boeren. Deze loftuiting van den advocaat-generaal was al zeer misplaatst: de Britsche moed scbynt wel een zeer zeldzaam artikel gewor den te zyn, als een ambtenaar van het open baar ministerie de dapperheid der ueschuldigden aldus gaat uitbazuinen, merkt de „Daily Chro nicle" op. Onder de aangeklaagden bevonden zich nu ook majoor Coventry en kapitein Gosling. Evenals by de eerste voorloopige zitting, gingen er ook nu toch weer enkel? stemmen op om den Engelschen negentienae-eeuwschen helden een ovatie te brengen, waarin echter niet geslaagd werd. Uit de verklaring van den eersten getuige is gebleken, dat de Chartered Company ge- ruimen tyd bezig is geweest met het aan werven van manschappen, dat d9rhalve de tocht naar Johannesburg niet geschied is in de opwelling van een oogenblik en dal Jameson voor het front der troepen voorlezinp had gedaan van oen scbryven uit Joh nnes burg, onderteekend door Farrer, Pbilipa Hammond on Leonard, waarin werd verzocht den Johannesburgers hulp te verleenen to' hot verkrygen van een beteren regeeringsvorm Kolonel Grey heeft tegenover dezen getuig- nog verklaard: „Ik kan niet zeggen, dat gi gaat op bevel der koningin, maar gy gaat vechten voor de supprematio der Britsche vlag in Zuid-Afrika." Deze laatste woorden laten aan duideiyk heid niets to wenschen over. De advocaat van Jameson, sir Andrew Clarke, stelde den getuigen eenige vragen waarvan de strekking was aan te toonen dat de expeditie niet volgens een voora beraamd plan geschiedde, want dit is het systeem der verdediging. Hoe zy dit, tegel alle feiten in, zal volhouden, sctiynt onbo grypeiyk. De zaak werd daarna voor een week ver daagd en de beschuldigden werden tege» borgstelling op vrije voeten gelaten. Buitel het gerechtsgebouw stond slechts een kleit troepje nieuwsgi rigen, en hun onverschillig houding was voor dr. Jameson en zyn mali kers het bewys, dat zy als populaire helde reeds hebben afgedaan.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 5