K° 11055. Maandag O Maart. A 1895 jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Derde Blad. Feuilleton. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden. 2 1.10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERTENTLËN: Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17 J. Grooter® letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. U'inantiëele Kroniek. Behoudens een enkele opflikkering, ver keerde de Beurs over het algemeen onder 3en ongunstigen indruk, welke door de onge lukkige politieke gebeurtenissen in Europa werd in het leven geroepen. Het ziet er dan ook voor meer dan eene Europeesche Staat voor het oogenblik weinig bemoedigend uit, en de moeilijkheden zijn van ernstigen aard genoeg, om groote belangstelling gaande te houden. Nederland heeft in zooverre bij deze moeilijkheden belang, dat een groot deel van het fondsenbezit hier te lande direct op deze Staten betrekking heeft. Zoo zal het oen groot aantal fondsenhouders lang niet onverschillig zijn, hoé bijv. Italië zich van Abessyniö zal los maken; hoe Turkije eindelijk zal terecht komen met de nieuwe lecningsplann6n; hoe Spanje zal kunnen optreden tegenover Cuba; en hoe Amerika zal gelieven te handelen met betrekking tot de oorlogzuchtige houdin gen van het congres, nu en in het vervolg. Al deze punten zijn voor ons land van groot bölang en het koersverloop der respec tieve fondsen duidt genoegzaam aan, dat niet alles even gunstig wordt beoordeeld. De Beurs werd tevens onaangenaam ver rast door de vrij krasse rente-verhooging der Nederlandsche Bank, vooral toen gevreesd werd, dat deze maatregel niet voldoende zou zijn om den goudvoorraad te beschermen, zoo dat eene nieuwe verhooging nog werd ver wacht. Nu evenwel het consortium er in ge slaagd is om een zeer aanzienlijk bedrag der nieuwe 3 pets. Nederlandsche Schuld te Parijs te plaatsen, zal dit wel eene merkbare ver lichting aan de geldmarkt geven, zoodat ook de wisselkoersen meer ontspanning krijgen. De Koloniale markt was stil en meeren- deels ongeanimeerd; veel aanbod van aan- doelen Soerabaiasche Bank en eene flauwe houding voor N e d e r l.-I n d i s c h e Handelsbank veroorzaakten een gedrukte stem ming. In hetzelfde geval verkeerden Tabaks- waarden, waarvan slechts afbrokkelende koersen te vermelden zijn. De vergadering van aandeelhouders der N.-W e s t er n-P a cif i c Hyp.-bank heeft wel niet veel, doch althans dit bewerkt, dat vóór de eerstvolgende vergadering van aan deelhouders, waarin dan tot een definitief besluit zal worden gekomen, met enkele ver tegenwoordigers der pandbrief houders in overleg zal worden getreden. Overbodig is dit zeker niet, daar toch het belang der pand brief-houders bij deze instelling o gelijk grooter is dan dat der aandeelhouders. Heel veel bijzonders werd overigens op deze ver gadering niet vernomtn, doch wel de gegronde bemerking gemaakt, dat door de vrij aanzien lijk en spoedig op elkaar volgende uitlotingen bij .de pandbrief houders eene meening moest geboren worden, welke geheel in strijd met de werkelijkheid was. Niettegenstaande eenige niet ongunstige verklaringen, liepen de koersen toch aan zienlijk terug, hetgeen evenwel voor een goed deel aan contramine-manoeuvres te wijten is. De stemming der Europeesche fondsen was verdeeld. Terwijl voor Portugal, Rus land en Oostenrijk eene vaste houding viel op te merken, was daarentegen do markt voor Italië en Spanje hoogst ongunstig gestemd. Het wordt met den dag duidelijker, dat Italië zich in Afrika in een warnet heeft gestoken, waaruit het niet zoo spoedig be vrijd zal worden. Intusschen blijft de oorlogs last zwaar op het land drukken en heeft de schatkist welke nooit zoo heel erg gevuld is ongeveer een millioen franken per dag uit te betalen en elkeen kan narekenen dat dit onmogelijk door Italië op te brengen is, zoodat, al zyn alle hulpmiddelen voor het oogenblik nog niet uitgeput, toch spoedig wel door middel eener nieuwe leening in de behoeften der geldmiddelen zal moeten wor den voorzien. Daarbij komt dat, voornamelijk door Parijs, veel fondsen in Italië zelf ter markt worden gebracht, waardoor het goud- agio vrij belangrijk is gestegen. Aanvankelijk was het aanbod op de Europeesche Beurzen niet overmatig groot, daar men nog niet zoo ongunstig over de expeditie in Afrika dacht. Na de laatste geweldige nederlaag van het leger in Abessynië en de crisis, in Italië uit gebroken, was het echter niet te verwon deren, dat veel fonds ter markt kwam en de dalende koersen tot meerdere verkoopen aan leiding gaven. Spanjaarden moesten hun vorig koers- herstel weer zien verloren gaan, ten gevolge van den beslist vijandige toon, door den Ameri kanen nu weer tegen cit land aangeslagen. Al wordt het besluit der Amerikaansche volks vertegenwoordiging weer gesteld op rekening van verkiezing- en partij manoeuvres, dit neemt niet weg, dat zy door haar uitspraak groote beroering heeft veroorzaakt en Spanje nooozaakt om nu min of meer aanzienlijke oorlogstoebereidselen te gaan maken, hoewel het moeilijk is aan te nemen dat het tusschen beide landen werkelijk tot een oorlog zal komen. Wellicht zou dit voor Spanje voeren van kwaad tot erger. Ook hier wordt de over tuiging sterker, dat de financiëele draagkracht spoedig uitgeput zal geraken, hoewel de Parijscho Beurs wel tot het laatste oogenblik steun zal blijven verleonen. Niettegenstaande alle berichten omtrent de afsluiting der nieuwe Turksche leoning van 3 miliioen T. pd. met de O.tomaansche bank, is eene dergelijke transactie nog steeds niet tot stand gekomen. Wel blijven voort durend geruchten omtrent nieuwe leenings- plannen heen en weer zweven, doch tot nu toe ontbreekt daaraan elke vaste vorm. In tusschen is ook in den boezem van den Raad der Turksche Schuld groote oneenigheid ontstaan en hebben daarin belangrijke verwisselingen plaats gehad. Een der motilyko punten, waar door eene definitieve afsluiting der nieuwe leening wordt tegengehouden, ligt in de wei gering van den Oostenrijksehen vertegenwoor diger in dien Raad, om de uit te geven nieuwe leening ook onder contröie te nemen, waartoe de raad van administratie feitelijk niet is aangewezen. Toch leende deze zich in den laatsten tjjd meermalen tot het controleeren van verschillende leeningen, en hierin lag een zeer groote kracht voor de financiers en de obligatiehouders. Nu hiertegen oppositie komt, zal het zeer de vraag zyn of de nieuwe leeningsafsluiting wel zoo glad van stapel zal loopen. De Zuid -Amerikaaniehe markt had een tameiyk gunstig verloop, boewei ook by deze fondsen de terbgslag gevoeld werd van het besluit der Amerikaansche regcering ten opzichte van Cuba. In de aangelegenheden der P e rn v i an Co. komt men langzaam vooruit. Het voorloopig comité voor de schuldbrief houders schynt weinig geneigd om maar dadolfik met hot bestuur mede te gaan en heeft zich tamelijk scherp daartegenover geplaatst Er is thans besloten de April-coupon met één derde te voldoen, doch met de uitbetaling daarvan te wachten totdat eene definitieve regeling der debentures zal zyn verkregen. Het aan dringen van het bestuur, om door een ver zoekschrift aan het Gerechtshof de aanstelling van een receiver te voorkomen, vindt zeer weinig ondersteuning. De Carenero-Spoorwegmaatschappy is thans in haar nieuwen toestand getreden. Verreweg het grootste bèdrag der oude obli* gatiën is tot het regelingsplan toegetreden en voor de nog achtergeblevenen zal de gele genheid daartoe nog opengesteld biyven, evenwel onder by betaling eener "boete. De bestaande Vereeniging zal voorloopig niet worden opgelost en het bedrag a 6000 pd. st., hetwelk vermoedelijk beschikbaar komt en waaruit eeno uitkeering op de certificaten zou kunnen geschieden, zal niet daarvoor aange wend, doch voorloopig voor event noodige uitgaveo worden gereserveerd. De Amerikaansche Ö-poorweg- markt had wederom harde stooten te ver duren. Het beslöit van het congres om de Cubauen als oorlogvoerende party te erkennen, m. a. w. om het huo zoo gemakkelyk moge- ïyk te maken, bracht eene geduchte opschud ding teweeg, hoewel het achteraf blijkt veel overdreven geschreeuw te zyn geweest. Presi dent Cleveland toont voorloopig niet de minaten lust om het met de een of andere regeering aan den stok te krygen. Niet minder hevig was de schok, teweeggebracht door het in-ge- breke-biyven der Baltimore- Ohio-spoor weg, eenmaal een der best aangeschreven maat- schappyen. Hoewel zeer slechte geruchten reeds in de vorige week werden vernomen, scheen men echter nog niet op de aansttlling van een receiver te rekenen, tot plotseling de uitspraak daarvan daaromtrent zekerheid gaf. Hoewel aanvankelijk de benoeming der beide directeuren der maatschappy, tot receivers, hevig werd aangevallen en veroordeeld, geven de laatste berichten daaromtrent een geheel ander over zicht. Het was aan directeuren reeds lang duidelijk, dat de maatschappy in moeiiykheden zou moeten geraken, tenzy de vlottende schuld uit de wereld kon worden geholpen. Hierom trent was men reeds met een syndicaat aan het onderhandelen, in de meening, dat nog vóór den vervaldag der rente eene betere positie zou zyn ingenomen. Het bleek echter dat zonder medewerking van het Gerechtshof hiertoe geen kans zou bestaan en daarom werd in het belang der Maatschappy, uit eigen be weging het receiverschap aangevraagd, waartoe de beide directeuren door de rechtbank zyn benoemd. Intusschen is het zeker, dat een zeer belangryk bedrag (men spreekt van 20 millioen dollars) noodig zal zyn om de Maat schappy geheel op goeden grondslag te reconstrueeren, waartoe eene storting van niet minder dan 40 pet. op do aandeelen zou noodig zfln. De ontvangsten der Chicago Bur lington Quincy vallen geducht tegen. Over Januari geven de ontvangsten, na aftrek der voor die maand berekende vaste lasten, een tekort van 86,000 doll. Dit is op zich zelf niet zoo heel erg, doch ernstiger is dat door de jongste dividendbetaling een tekort was ontstaan, hetgeen men hoopte uit latere ontvangsten te kunnen inhalen. Door de Januari uitkomsten is het tekort niet onbe langryk gestegen en daardoor de kans op eene herwinning veel ongunstiger geworden. Preferente aandeolen Denver waren gezocht in verband met geruchten omtrent uitkeering van eenig dividend. Rijnlandschc Bank. Gemengd Nieuws. De Leidsche cricket- en voetbal vereniging „Ajax" zal morgeD op haar eigen terrein een voetbalwedstryd spelen tegen H. B. S. II. De heer A. De Mooy Sr., te Rjjns- burg, is sedert eenige dagen eigenaar van eene kloek en elf kiekens, 't Is zeker zeld zaam vroeg, daar de kleine piepertjes op natu'irlyke w(jze zyn uitgebroed. Wacht u voor ong aller Neef! „Onbekend maakt onbemind", dit dacht ook een koopman, met eenige kistjes sigaren onder den arm, die onlangs by meester Krebbers, to Oud Ado, zich uitgaf voor een neef van meester Waarle, te Ryp-Wetering. Van daar kwam hy te Kaag, by meester Do Groot, en was toen een neef van meester Krebbers. Den volgenden dag kwam hy in het naburige Abeuos, by meester Boekei en den hulpprediker Van der Spiegel, en gaf daar te kennen, dat hy een neef was van meester De Groot. De familiebetrekking met bevriende onder- wyzers, waarlyk niet de qualiteit der sigaren, deed hem menig kistje verkoopen. Misschien heeft deze koopman reeds lang voor neef gespeeld en is hy van plan door te biyven neven. Nu kan het wel zyn, dat zyn stamboom tot Noach opklimt, doch dit wordt door een ieJer niet begr-.pen. Ook onze berichtgever vat dit niet en waarschuwt daarom iedtreon, zich toch niet te laten beetnemen door Neef I Naar men verneemt, heeft het gerechtshof te 's-Gravenhage bevestigd het vonnis der Rotterdamscho rechtbank tot faillietverklaring van Mr. H. L. Lindaal Jacobs, rechter te Rotterdam, in zyne betrekking tot eene naamlooze vennootschap. Eerstdaags zullen de telegram bestellers te Hilversum van rywielen worden voorzien. De'Amsterdamsche professeur de billard Henry Wilden, wiens meesterschap men ook hier ter stede heeft kunnen be wonderen, heeft zich Donderdag-avond in de „Adacómie de billard" op het Damrak te Amsterdam gemeten met den Engelschen Ives, die hem verre de baas bleek te zyn. Toen Ives 1000 caramboles had gemaakt, stond Wilden op 167. Ives maakte van acquit 58 caramboles en vervolgens 0, 7, 1, 192, 263, 137, 4, 100, 26, 1, 0, 36, 14, 137, 24. Wilden speelde aldus: 50, 2, 1, 3,1,17,4, 6, 27, 9, 1, 13, 2, 9. Een voormalig inwoner van Vlaar- dingen, van Amerika daar ter plaatse terug gekeerd, beeft aan onderscheidene ingezetenen te Scbeveningen vruchtbaren grond verkocht in den staat Texas van de Yereenigde Staten van Amerika. In het begin van Augustus a. 8. zal te Dordrecht ter gelegenheid van de jaar- ïyksche alg. vergadering van den Nederl. Bakkersbond in „Kunstmin" een nationale banket-, koek- en broodbakkerstentoonstelling worden gehouden. In de Lek, by Schoonhoven en Ammerstol, worden in den laatsten tyd her haaldelijk snoekbaarzen gevangen. Deze vis- schen zyn zeer roofzuchtig on kwamen vroeger weinig voor. Verleden week werd teAmmar stol een snoekbaars gevangen van 7 pond. Te Kooten (Fr.) stak het zoontje van den hoer F. by het spelen zyn broertje in het oog en verwondde dit vroeselyk. Dadelijk werd de hulp van een oogarts ingeroepen, die, geen kans op herstel ziende, het verwonde oog verwyderde. Even buiten Rysen is in eene sloot het lyk gevonden van een persoon, die daar geregeld met papier langs de huizon ventte. WaarschyDiyk is hy door de duisternis in het water geraakt en verdronken. Omtrent de vergadering van ver- veners, te Heerenveen gehouden, meldt men dat het loon der baggerlieden 5 ets. lager is gesteld dan in 1895. By de veen-campagne zyn de baggerlieden minstens 1 O-maal zoo groot in aantal als de turfmakers. Voor de laatstgenoemden, van welke niet deelden in eene vroegere loonsverhooging der bagger lieden, is thans het loon 5 ets. booger gesteld. Men meldt uit Bergen-op Zoom, dat de heeren V. en N. aldaar op den straat weg naar Antwerpen zyn overreden door de stoomtram Tholen-Antwerpen. Beiden moeten zoodanig gewond zyn, dat men voor het be houd vau hun leven vreest. De heer J. G. Gerritsen, burge meester te Breskens, ontving door tusschai.- komst van Hr. Ms. particulieren secretaris, op last van de Koningin-Regentes, namens onze Koningin, een bydrage van f 25 voor Francois de Reu te Nieuwvliet, die den 16den Maart honderd jar-m wordt. Onbezonnen begonnen. Kloek overwonnen. Het avontuur, dat ik u hier ga mededeeleD, overkwam een jong man van nog geen 20 jaren, die eerst kort geleden in dienst op een koffie plantage, in den Oosthoek van Java, werkzaam was. De lezer herinnert zich mis schien in onze Hollandsche couranten, uit Java berichten overgenomen, de vermelding van een vermisten Europeaan, wiens lyk, door een tyger geschonden, later was gevonden. Éit courantennieuw8 veroorzaakte hevige on gerustheid in het gezin hier te lande, waar- Ban een zoon werkzaam was ter plaatse, in de courant genoemd. Het bericht was wel heel vaag, maar het hart der moeder was vol angst en kommer. Bevend werd de Post te gemoet gezien en van dankbaarheid en vreugde stralend herkende de moeder het handschrift van aen zoon, die toch werkeiyk de bedoelde persoon was van het loszinnig overdreven "bericht in de „Soerabaia Courant". Namen doen hier niet ter zake. Het is ge paster om die te verzwygeD, om den held van 't verhaal niet onaangenaam te zyn, door het eerste woord van het Motto in hoofde dezes. Hy heeft zich wel degelyk als een held gedragen, en even moedig als duur betaald voor onbezonnenheden, die een critiseereude lezer van bedaagden leeftyd aan het hoekje van zyn haard in het verhaal kan ontdekken. Ieder, die op Java of elders in tropenlanden een loopbaan te beginnen had, herinnert zich, hoe het er dikwyis ongewikt en ongewogen op los moet gaan. Het leven daar gaat snel; wat men voorneemt moet terstond uitgevoerd, wat men niet kan moet men maar leeren, liefst zonder tyd te nemen tot vooroefening. Hy, die vreest of aarzelt, komt weinig in aanmerking. Wanneer dus een chef beveelt, dat X zal gaan te paard naar een plaats, waar hy nog nooit geweest is, dan vraagt de Chef niet, zooals een angstvallige moeder zou doen: kan hy wel paardryden, is het paard wel mak, weet hy den weg wel? Niets van dat alles, de order wordt uitgevaardigd en X moet maar zien, dat hy het er goed afbrengt. Komt het verkeerd uit, dan is de vraag: waar door en hoe? Wanneer, gelyk in het te ver melden avontuur, moed en volharding over onervarenheid zegevieren, dan komt de weder waardigheid den delinquent ten goede. Op een jeugdigen borst, die zulk een dag en zulk een nacht glansryk te boven komt, mag men ver trouwen, vooral omdat de bron van zyn moed en volharding uit zyn hart opwelde, gelyk men uit het verhaal zal zien, waartoe ik hem nu aan het woord wil brengen door zoo veel mogelyk den brief, dien hy aan zyn moeder schreef, letterlyk over te nemen. De brief is geschreven weinige dagen na het avontuur ten huize van een broeder in een ander deel van Java, werwaarts X met eenige weken verlof zich ging verpoozen. „Beste Mama. Ik zal u vertelleD, door welke reden ik hier by Gerrit logeer. Ik had er eerst niets van willen schrijven, maar omdat u het misschien in de Holl. bladen leest, zal ik het u zeggen. Den 6den Januari zou ik naar D. gaan om geld te halen. Ik kreeg een paard, reed uit, maar wist den weg nog niet goed, want sedert ik in November 1894 hier ben gekomen, heb ik den terugweg, waaraan D. ligt, niet weer gezien. Piet V. zeide my: laat dat paard maar loopen, dat zal zyn weg wel vinden. Het paard was niet zoo bekwaam, want het kwam in een andoren koffietuin terecht, en toen liet ik hem maar loopen. Het paard werd woestopeens by een snelle wending vlieg ik er af en leelyk ook. Ik scbyn toen met myn hoofd tegen een boom gekomen te zyn en myn bewust- zyn verloren te hobbeD, enfin ik kwam niet eerder by zinnen, tot ik het Zuiderstrand had bereikt. Verbedd u, dat is minstens een af stand van vyf a zes uren. Nu is het zeer toevallig geweest, dat ik daar Javanen ont moette, die daar een hut hadden en visch en schildpadeieren zochten. Had ik die men- schen niet ontmoet, dan was ik waarschyn- lyk zoo in zee geloopen, ten minste by het zien van die menschen kwam ik eerst tot myzelf. Zy zeiden my: u liep als iemand, die dronken is. Ik was doornat, toen ik aan het strand kwam en het was balfxes 's avonds. Ik dacht by mezelf: O God, wat ben ik toch begonnen? De visschers waren zeer geschikt voor my ik kreeg ryst, wat warm drinken en lekkere zeevisch en zy hingen myn kleeren te drogen %r waren daar vyf mannen in die hut en een vrouw. Ik ging toen maar gewoon tus schen die Javanen liggen slapen, en sliep, terwyi een der mannen myn beenen mas seerde, die geheel styf waren door het vele loopen. Den volgenden morgen stoni ik nog moe op. Ik moest echter weg. Ik dacht by mezelf: wat zullen ze op de plantage nu doen? Enfin ik trok myn zwarte, keurige, nette bottines weer aan, al waren ze doornat, en wilde de terugreis aanvaarden. Toen heb ik een stommiteit begaan, namelyk om niet een van die visschers mee te nemen, maar ik zei: 't hoeft niet, blyven jullie maar bier, ik zal myn weg wel vinden. Ik moet zeggen, 't was wel de moeite waard dat Zuider zeestrand, 't was een mooie baai, waar ik was aange komen, met een vry breedo strook strand en in de verte zag ik drie mooie kleine eilandjes, maar ik was nu juist niet in de stemming om veel dat natuurschoon te bewonderen, maar om weer goed en wel thuis te komen. Enfin, die vent bracht my weg tot aan den mond van een breede rivier en toen zei by my: u volgt deze rivier maar. Ik toog op weg, 't scheen dezelfde rivier te zyn, waar ik gisteren afgekomen was, want ik zag zoo nu en dan sporen van myn schoe nen. Ik liep maar in 't midden der rivier, soms tot myn borst in het water, want ik dorst niet erg goed aan de kanten te loopen, want beide kanten waren ingesloten door prachtig riet, met prachtige pluimen; ik dacht nog, die moest zus hebben, maar tevens zag het er erg tygerachtig uit. Ik volgde do rivier een heelen tyd en er begonnen al kleine watervalletjes te komen, waar ik soms al met moeite tegenop kwam; dan moest ik nog tegen verbazende steenblokken opkruipen, waar dan tevens een sterke -stroom stor.d, maar door den vreeselyken honger word ik gedwongen verder te gaan. Daarby kwam nog, dat die zwarte schoenen geheel doorweekt waren, zoodat de hakken loslieten en de spij kers p\Jnlyk in myn hielen terechtkwamen, zoodat ik het soms uitschreeuwde van de pynuitlaten dorst ik de schoenen echter niet, daar er wel eens schorpioenen of slangen op den bodem der rivier konden zitten. Het was voornamoiyk door den honger, dat ik voort gedreven werd, anders was ik, geloof ik, go- woon blyven liggen. Ik vond ook niots eet baars, alleen stonden de prachtigste bloemen langs de rivier en bedwelmende geuren om ringden my. Ik liep ondertusschen maar door, totdat ik tegeri halftwaalf opeens tegen een waterval stuitte, zeker wel 30 meter hoog, waar ik met geen mogelijkheid tegenop kon. Ik was nu geheel ingesloten. Teruggaan kon ik zolfs niet meer, vooruitgaan ging niet, 't boscb in gaan ging ook niet, daar de beide kanten lood recht opliepen. Ik begon nu in 't hoogland te komen en zag verbazende hoogten in de verte. In myn doodsangst klom ik tegen een dier stylo kanten op, met het gevaar steeds voor oogen, dat ik ieder oogenblik te pletter kon vallen. Soms hield ik my aan struikeo vast, die ik licht had kunnen uitrukken. Eindolyk kreeg ik weer grond ender my, 't was nog wel steil, maar er stonden meer struiken en ik kon myn voet ten minst" schrap zetten. 01 Ma, toen beb ik een moei- ïyken tocht gedaan. Alleen de gedachte aaD u en de anderen deed my maar voortloop3n, maar ik kon haast niet meer. Het werd vio

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 9