De rechtbank te Leeuwarden heeft het 12-jarige meisje te Dokkum, dat, In dienst by een winkelier aldaar, diefstal pleegde, tot 14 dagen veroordeeld, en hare moeder, die de goederen verkocht en de op brengst daarvan voor een groot deel besteedde asn aterken drank, schuldig verklaard aan heling en voroordeeld tot 6 maanden ge vangenisstraf. ian den Pruieischen minister van landbouw word voor oenige dagen door een aantal landbouwers uit Kempen een adres verzonden, om dezen te verzoeken de Duitsche greazen voor het Hollandsche vee weder te •penen. Intusschen worden in verschillende Duitsche plaatsen by de Hollandsche grenzen vereenigingen opgericht tot bevordering der ▼ee/okkery, die, gesteund door den Frufeischen minister van landbouw, voor dit jaar reeds •enige promie-stieronkeuringen in bet voor uitlicht hebben gesteld. Door dergelijke maat regelen hoopt men de Duitsche grenzen voor hot Hollandsche vee gesloten te kunnen houden. In de Parjjsche „Académie der Sciences" heeft Gustave Le Bon mededeeling gedaan van een ontdekking, die, hoewel er geen practische gevolgen van schenen te kannen worden verwacht, toch de aandacht trekt, omdat zy in verband staat met Rönt- gen8 ontdekking der X-stralen. Le Bon heeft namelijk bowezen, dat men ook met gewoon licht door de dichtste voorwerpen heen kan '.^photographeeren. HU stelde in een gewoon photographisch raam een gevoelige plaat in, •n bedekte deze met het cliché eaner photo grapbio en dit weer met oen ijzeren plaat van 3 cM. dikte; elke toetreding van licht tussehen deze drie voorwerpen werd onmoge \jk gemaakt. De yzeren pjaat werd hierop t a 3 uren blootgesteld aan de werking van petroleumlicht en toen daarna de gevoelige plaat ontwikkeld werd, vertoonde zich een zeer zwak, maar by doorvallend licht duidelijk '.waarneembaar beeld van het cliche. BUzonder scherpe beelden verkreeg Le Bon, wanneer by onder overigens volkomen gelyke om standigheden onder de pbotograpbische plaat een dunne looden plaat legde, welker randen hy om die van de ijzeren plaat heenboog, zoodat de gevoelige plaat als het ware iD een metalen omhulsel besloten was. Na een belichting van 3 uren met een petroleumlamp werd een zeer scherp beeld van het cliché verkregen. Yoorloopig verklaart Le Bon de werking der looden plaat door het ontstaan aan te nemen voor een zwakken tbermo electrl8chon stroom op de plaatsen, waar de looden en yzeren plaat elkander raken, welke stroom der inwerking der lichtstralen wellicht bevorderiyk kan zUn. Dezelfde resultaten t werden verkregen bjj blootstelling aan zonlicht. Het licht droi g door papier en door metaleD, vooral ijzer en koper, heen en Le Bon is de •vertuiging toegedaan, dat het ook door stoffen van grootere dichtheid heendringt, wanneer de duur der verlichting slechts ver lengd wordt. Wanneer Le Bon tussehen de gevoelige plaat en het te photographeeren voorwerp een motalen plaat bracht, verkreeg hy wel is waar slechts by uitzondering een beeld, maar kon ,toch de inwerking van het licht op do plaat, na ontwikkeling, duideiyk vaststellen. Dat da warmtestralen by dit procos geen rol spelen word nog door afzonderlyko proeven bewezen. i Lo Bon, die alleen door Rontgens ont dekking er toe gebracht is om zyn nog niet volledige proefnemingen bekend te maken, heeft do zich bierby voordoende kracht lumière netre genoemd. Door de rechtbank te Elberfeld is iemand, die een hond mishandeld Had, tot één jaar gevangenisstraf veroordeeld. T Sa n-M artino d'Albaro, een pkatsjo in de nabyheid van Genua, woonden de gobroeders Giovanni en Riccardo Ver- mengo te zamen in het kasteel, dat zy van hun vader geërfd hadden. De aard van den 7 jaar ouderen Giovanni verschilde hemels- 'breed van dien van Riccardo. De eerste was spaarzaam en huiseiyk, de laatste hield meer van een vrooiyk leventje. Dit had reeds vaak •aanleiding gegeven tot oneenigheid, doch dezer dagen leidde het tot erger. Giovanni verweet Riocardo, dat hy een verkwister was, waarop ^deze zóó in woade ontstak, dat hy een re.olver afvuurde en zyn broeder doodschoot. To n hem duideiyk werd wat by had gedaan, stiet hy zich oen mes in de keel; zyne verwon dingen z\jn echter niet van ernstigen aard. Op een voldnaby het Russische stadje Bogorodizk werden onlangs, na afloop van een marktdag, zos boeren doodgevroren gevonden. Zy waren des avonds, nadat zy duchtig de tlesch hadden aangesproken, naar het 5 K. M van de stad gelegen dorp Towar- kowo gerodou. Spoedig nadat zy do stad ver laton hadden, werden zy door een sneeuwstorm overvallen. Hunne paarden raakten het spoor byster. Eeuigon wareu zóó beschonken, dat zy uit do slede waren gevallen; do anderen hadden, toen zy niet vorder konden, blyküaar de paarden uitgespannen en waren te voet verder gegaan. Uitgeput waren zy weldra neergezegen en in slaap gevallen, om nooit weer to ontwaken. Een Bulgaarsch student, die sich by oen poging tot inhechtenisneming aan het station te Belgrado krachtig verzette, U door Servische gendarmen zoodanig mis handeld, dat hy ter verpleging in het gasthuis moest opgenomen worden. De Bulgaarscbe gezant heeft wegens dit voorval krachtige vertoogen gericht tot de Servische regering. Uit de mp by Kattowitz moeten nu reeds 71 1 ij ken naar boven gebracht zyn. De Servische regeering hoeft in 't district Asjitsa dertig dorpen laten ver woesten, omdat zy overtuigd is dat de roover- benden in die streken op geen andere wyze uit te roeien zyn. Te Sarajewo, de hoofdstad van Bosnië, heerscht grooto verontwaariiging over eeno misdaad, die eerst dezer dagen aan het daglicht is gekomen. De 20 jarige kleedc-r- maker Ahmed Skenden had door vlyt en arbeidzaamheid een sommetje van 600 florijneD overgespaard. Om zich van dit bedrag meester te maken, klonken zyn eigen vader en zyne broeders hem verleden jaar Srptember in ketenen, sloten hem in een klein vertrek op en folterden en kwtlden hem net zoo lang, totdat zy in het bezit van het geld waren. Eerst eenige dagen geleden gelukte het den beklagenswaardigen jongen man, met behulp van een zyner broeders, wien hy een nieuw pak beloofde, aan zyn pynigers te ontkomen en hen by de rechtbank aan te klagen. De arme man is naar lyf en ziel geheel gebroken en moet in het hospitaal genezing zoeken. Intusschen hebben zyn onmenscheiyke vader en zyn broeders al zyn geld verkwist. In een Fransche provinciestad stelt een tooneelspeler in een resolutie stuk generaal Hoche voor. Het publiek fluit hem onbarmhartig uit, maar de acteur, hier door geenszins uit het veld geslagen, spreekt den soldaten voorstellende koristen aldus aan: „Vrees niets, kinderen. Ik heb om myn ooren kogels hooren fluiten, die veel meer lawaai maakten als dat fluiten daar ginds." Het zal wil niet behoeven gezegd te worden, dat het fluiten overging in een luid applaus. Te Parjjs zp de schilderyen en andere kunstvoorwerpen, toebehoord hebbende aan wyion Alexandre Dumas, onder den hami-r gebracht. Op beide kykdagen waren er zooveel menschen als men zich niet herinnert ooit in het verkooplokaal in de rue de Sèze gezien te hebben. Er werden groote sommen be steed. Zoo brecht een Corot 11,000 franken op; een schildery van Jules Dupró, „le Pont de l'Isle Adam", gold 7900 franken, een van Eug. Fromentin deed 10,600 franken, een van Jules Lefebvre 13,500 franken, enz., enz. Baron Von Hammerstein moet, naar een Beriynsch blad weet mede te dee len, in do gevangenis door de geheeld wereld verlaten zyn; er is niemand, die hem eens komt bezoeken, en ook is er niemand, die het geld betalen wil, waarvoor hy a la pistole zou kunnen worden geplaatst, zoodat de baron zich met den gewonen gevangenis kost moet vergenoegen. Dit noemt niet weg, dat de gevangene zeer gezond en opgeruimd is. Alleen verveelt hy zich verschrikkeiyk en staat den geheelen dag voor de deur zyner cel, als wilde hy alles hooren wat daar buiten omgaat. De hoogste modiste-rekening, die wel ooit zal zyn voorgekomen, werd dezer dagen te Parys aan een markies ge presenteerd. Het, was het bagatelletje van 112,000 franken, dat de markiezin by hare modiste had besteed. De markies vond deze rekening wel een beetje al te gepeperd en heeft, geweigerd ze te voldoen. De dames- kleedermaakster heeft hem nu een proces aan gedaan. Als men boort dat der markiezin voor één kostuum 65 meter damast in rekening is gebracht, zal men kunnen begrijpen, dat de Tokening meer bedraagt dan een burgermans inkomen, al heeft men ook veel verbeeldings kracht noodig om zich to kunnen voorstellen, hoe de kleermaakster hare pretensie zoo hoog heeft kunnen opvoeron als hierboven gezegd. Russisch! In de Russische stad Novo-Sjerskask had eon ambtenaar zich voor het gerecht te vorantwoorden wegens verduisteriog van staatsgelden. De gezworenen trokken zich na de behandeling der zaak terug om te beraadslagen. Na geruimen tyd verschenen zy weder in de rechtzaal en ver klaarden toen, dat geen der twaalf gezwo renen kon lezen of schryven. De rechtbank besloot de behandeling der zaak te verdagen. Het bericht, dat van dit voorval melding maakt, zegt niet of de zaak verdaagd is totdatde gezworenen lezen en schryven hebben geleerd. INGEZONDEN. Eerlijkheid. Mijnheer de Redacteur! Mag ik UEd. verzoeken het volgende in Uw voelgelezon blad op te nemen, als zijnde eeno zaak, die, volgons onze meeting, niet genoeg als voorbeeld kan worden gesteld. Gisteren verloor een sergeant majoor van het 4de regt. inf. alhier zyne portemonnaio, inhoudende een bedrag van f 85 D.rk Van der Mey, wonende in de Hendrik straat (Morschweg), had het genoegen de portemonnaie in ongeschonden toestand op den Morschweg te vinden en gaf haar, zoodra hem bekend was, wie de eigenaar daarvan was, aan dezen terug. Dat de eeriyke vinder beloond werd, be hoeft zeker geen botoog, doch eenige on der off. bebben gemeend dat deze eeriyke handelwyze van Van der Mey meer algemeen bekend behoorde te worden door opneming in Uw blad, te meer Dog, omdat wy vernamen dat een dochtertje van genoemden Van der Mey onlangs, toen zy een bedrag van f 60 vond, daarmede op gelyke wyze heeft gehandeld. U, Mynheer de Redacteur, dankzeggende voor de plaatsing, Hoogachtend UEJ. dienstw. Drn. Eenige Onderofficieren van het -1de Reg, Inf. Reservekader. Do minister van oorlog brengt ter algemeene kennis van belanghebbenden, dat: lo. het examen van hen, die wenschen te worden toegelaten tot da verbin'.enis als vry williger voor het reservekader, dit jaar zal plaats hebben op 21 Juli a. 8. en zoo noodig op een of meer volgende dagen; 2o. in verband daarmede de aanmelding voor het examen moet plaats hebben vóór 21 Jani a. e. by den hoofdofficier voor het reservekader door hot inzenden der kennis geving, ingericht volgens het model A, be- hoorende ty de beschikking van den minister van oorlog van 12 September 1894, ILJe afdeeüng, No. 55, welka beschikking is opge nomen in de Staatscourant van Zondag 16 en Maandag 17 September 1894, No. 217; 3o. het meerbedoelde examen dit jaar zal worden afgenomen te Amsterdam, Arnhem, Assen, Breda, Deventer, Groningen, Helder, Leeuwarden, Maastri bt, Middelburg, Utrecht, 's Gravenhage en Gorkum; 4o. aan het examen ook kan worden deel genomen: a. door hen, die, in bet jaar 1879 geboren zynde, op den dag of op een der dagen, waarop het examen wordt gehouden, den leeftyd van 17 jaar nog niet habben bereikt; b. voor zoo\eel betreft de vakken a— /van bet programma door hen, dia zich nog niet in den wapenhandel hebben geoefend. Met betrekking tot adspiranton, als bedoeld onder b van punt 4, wordt in hot bewys model B, hetw< lk ingevolge 6 der voren- aangeba dde beschikking wordt uitgereikt aan hen, die aan het examen hebben voldaan, aan den laatsten regel achter het woo d „afgelegd" als aanteekening toegevoegd: „in de vakken af van het programma. Verkrygen die adspiranten vóór 1 Januari 1897 het getuigschrift model A, voor vol doende bedrevenheid in de behandeling van het geweer, vastgesteld by de mede in het \orengenoemd nummer der Staatscourant van 1894 opgenomen beschikking van den minister van oorlog van 12 September 1894, VILJe afd., No. 54, dan zullen de evenver- melde aan hen uitgereikte stukken (bewys en getuigschrif.) worden golyk gesteld met het gewone bewys model B en kunnen daaraan mitsdien dezelfde aanspraken worden ontleend. Sts Ct.) Burgerlijke Stand. KATWIJK. Geboren: Pieter en Dirkje, Z. en D. v. J. Aan do wiel en K. Krijgsman. Jacob, Z. v. F. D. Ouwehand en M. v. d. Oever. Dcrk, Z. v. H. E. Zylker en M. Latenstein v. Voorst. Teuuis, Z. v. L. v. Rhijn cn C. Jonker. Arnerik, Z. v. K. De Best en J. v. DuyveDvoordo. Teunis, Z. v. T. Guyt en J. v. Duyn. Elisabeth Antoinette, D, v. U. Steyger en A. Korpelshoek. Dirk, Z. v. P. Verbnrg en D. Hoek. Gehuwd: A. v. Beelen jm. met N. Vooys jd. LISSE. Geboren: jCornolin, D. v. J. v. d. Laan en M. Augustinus. Overleden: IJ. A. v. d. Reep 21 j. RIJNSDU RG. Levenloos geboren kind v. D. v. Egmond en M. d. Haan. Ondertrouwd: P. y. Kralingen en J. d. Mooy. SASSENHEIM. Geboren: Cornolis Rutgerus, Z. v. L. Rotteveel en C. M. Verdegnal. Overledon: N. Bakker 8 in., Z. v. Pb. Bakker on A. VerboefT. Levenloos kind v. G. Uytton- boogaard en van J. Zandbergen. \VOUBRUGGE. Ondertrouwd: L. Leeuwen hoek, jm. 45 j. en J. Vis, jd. 33 j. Overledon: A. M. Buis, 5 m., Z. van W. Buis en C. J. Van Kuilenburg. ZOETERWOUDE. Geboren: Johanna, D. v. W. F. H. Tuinhof de Moed on M. v. d. Mark. Adriaans, Z. v. J. v. Diomen en C. v. Rijt. Pftulus Johannes Fredoricos, Z. v. G. S. Montanus on M. J. J. Jordan. Pieter Jacobus, Z. v. F. J. Hendrikscn en S. M. Dozy. Berta Anna, D. v. J. Reyenga en A. Godhelp. Overleden: J. J. M. Kranenburg D. 5 j. L. J. Hulsbos Z. 2 w. BUITENLAND. Franlrrijb, Een offleieuso nota meldt, dat de heer Mesureur, minister van koophandel, Donder dagmorgen Parys heeft verlaten om zich naar Marseille te begeven, waar hy zich zal aan sluiten by den president der republiek. Dit bevestigt ons vermoeden, zegt de „Figaro", dat do heer Mesureur niet tegen woordig mocht zyn by de ontmoeting met den keizer van Oostenrijk en den grootvorst troonopvolger van Rusland. Nu deze ontmoe tingen hebben plaats gehad, mag de heor Mesureur Parys verlaten en naar Marseille komen, waar zyn tegenwoordigheid geen vrees voor complication behoeft te geven. Ztlfs zal zy voor de terugreis het socialistisch karakter der reis nog meer doen uitkomen. Over het onderhoud tussehen Gladstone en president Faure loopen akerlei lezingen, waarvan de juistheid moeili k te cotfrrole. ren is. Onder an lero zou Gladstone gtzegd heb ben, dat by het nog hoopte te beleven, dat Frankryk en E-geland hand aan hand zou den gaan evenals tydens het begin van zyn politieke loopbaan. Volgens een Reuter-telegrana uit Peking steunt de Fransche regeering krachtig de com binatie van Fransche bankiers, oie een Chi neesche leening van 100 millioen taels willen overnemen De Fransche regeering is van haar kant bereid, de rentebetaling te waarborgen op onderpand van de invoerrechten en tegen andere concession. Dili tsohland. De Rijksdag heaft Donderdag de voordracht betreffende de suiker belasting naar eene com missie verwezen. De linkerzyde stemde tegen. De begrootings-commissie van den Ryksaag heeft, na eene uitvoerige toelichting van den staatssecretaris Von Marschali, waarin hy aan toonde dat de thans hangende overwegingen omtrent eene verdere versterking van de vloot op zuiver zakelyken grondslag zouden berus- t n, de twee eerste termijnen voor het bouwen van twee 2do kl.-kruisers ad 1,750,000 mark en den eersten termyn voor een kruiser 4de kl. ad 500,000 mark toegestaan. Verder heeft de commissie, met 20 tegen 6 stemmen, toegestaan 873,000 mark als eerste terrnyn voor het bouwen van een torpedo-divisieboot, 1,800,000 mark als eerste termy'n voor het bouwen van torpedotootcn en 350,000 mark voor het aanschaffen van een stationschip te Konstantinopsl. De bewilliging van de gelden voor de krui sers geschiedde met 21 tegen 5 stemmen. Tot opvolger van den overleden oud katholieken bisschop Reinkens, is de 60 jarige dr. Weber gekozen, die van 1872 '91 boog- leeraar in de wysbegeerte te Breslau en van 1891 af vicaris van dr. Reinkens is geweest. In 1870, na het Vaticaansch Concilie, is dr. Weber tot de oud-katholieken overgegaan. Belgié. De Belgische Kamer heeft gisteren de dis cussie ten einde gebracht over artikel 12 van de wet, regelende de rechten op de tabak. Dit artikel luidde oorspronkeiyk, dat voor het vergunningsrecht zou geëischt worden een minimum van 5 fr., en een maximum van 500 fr. voor handelaars, fabrikanten en voor slytcrs. De Kamer heeft het maximum-vergunnings recht voor slyters op 500 fr. laten staan, maar dat voor handelaars en fabrikanten ver hoogd tot 1000 fr. -- In de Kamer ontwikkelde gisteren de heer Lorand zeer uitvoerig zyn interpellatie omtrent het gerucht over een gemeenschap- peiyk optreden van den Congo-staat, Enge land on Italië in Soedan. De heer Da Fa- vereau, minister van buitenlandsche zaken, betuigde zyn eerbied over hitgeen de koning doet voor de beschaving, doch hy achtte den tyd der Kamer te kostbaar, om over alle praaljes, welke het den dagbladen behaaet te verspreiden, te discussiëeren. De strekking der rede van den heer Lorand is, zeide de minister, oen beschuldiging tegen de regeering, als zou zy zich niet bezorgd maken over de belangen van België. Deze beschul digingen wees hy met verontwaardiging van de band. In alltn gevalle zal de Congo-Vry staat, daarvan is do regeering overtuigd, zich houden aan de internationale verbintenissen, welke by heeft aangegaan. De heer Thienpont interpelleerde de regee ring over het openen der grenzen voor be smet vee, waartegen hy protesteerde. De minister De Bruyn verdedigde krachtig het openen der grenzen, hetgeen noodig was om de markten te voorzien. De minister van financiën zal Dinsdag a. s. machtiging vragen, om de intercommuna'e onderhandelingen met betrekking tot Brussels zeehaven te heropenen. döntenr ijlt-1 loiiff.-Mona roll 1 De nieuwe gemeenteraad van Weenen, de hoofd- en residentiestad van OostoDryk, zal het evenbeeld zyn van den vorigen, die ver leden najaar ontbonden werd. In de 3de en de 2de categorie van kiezers zyn de verkio zingen precies zoo uitgevallen als de vorige maal; de kiezers van de lsto categorie, die Donderdag stemden, hebben nog vier anti semieten meer in den Raad gebracht dan den vorigen keer. De verhouding is nu: 96 anti semieten tegen 42 liberalen. Van meer beteekonis nog dan deze aanwas in het getal hunner gekozenon, is dat de anti semieten in het door hen uitgebrachte stemmencyfer in alle drieklassen zyn vooruit gegaan. De vraag is nu: hoe zal thans de burge meesters-verkiezing uitvallen? Wanneer de gemeenteraad baren leidsman, dr. Lueger, ook ditmaal als burgemeester kiest en hem hand haaft, dan zal 't waarscbynlyk voor de d-.rde maal tot de ontbinoing komen. Maar 't is ook mogelyk, dat Lueger zich er toe zal laten vinden, dat een stroopop tot burgemeester wordt benoemd, en zich er mede tevreden stelt om als vice-burgemeester feit lyk het bestuur over Weenen te voeren. Het „Fremdenblatt" meldt dat het bezoek van den Oostenrykschen minister van buitenl. zaken, graaf Geluchowski, aan den Duitschen keizer en diens rijkskanselier hoegenaamd niet in verband staat met de gebeurtenissen in Italië. 's Ministers reis moet alleen ten doel bebben, deel te nemen aan een diner by den gezant te Borlyn Szögenyi op 10 dezer, waar ook liet Duitsche keizerlyk paar zal tegenwoordig zyn. De minister zal zich dan tevens laten voorstellen aan keizer Wilhelm, die hem nog niet persoonlyk kent. By de behandeling van de begrooting van financiën in de Oostenryksche Kamer verklaarde de minister van financiën, de heer Bilinsky, dat aan de beraadslagingen over de vernieuwing van het compromis met Hongarye ten grondslag moet liggen het denkbeeld der gelijkheid van beide ryken. Verdei wees de minister op de nadoelen van het oprichten van een douanegrens tussehen beide ryken. Spanje. Uit Madrid wordt gemeld dat alle Noord- Amerikaansche consuls in SpaDjs, die van vSpaansche nationaliteit zyn, hun ontslag heb ben gevraagd. Aan de beurs te Madrid is een consortium gevormd met een kapitaal van honderd mil lioen peseta's voor de uitrusting van kaper schepen voor het geval het land in oorlog komt met de Vereenigde Staten. De minister van buitenlandsche zaken heeft beraadslaagd met de gezanten van Engeland, Duitschland, Frankryk, Italië en Oostenryk- Hoogarye; er zyn eenige gewichtige nota's gewisseld. De regeering moet de overtuiging hebben gekregen, dat Spanje ingeval de oorlog uitbreekt" niet alleen zal staan, maar kan rekenen op den steun van Frankryk. Volgens een bericht uit Havanna aan de „Imp ireial" hecht de bevolking van Cuba geen waarde aan de besluiten van het par lement der Vereenigde Staten betreffende de i: rennirig der opstandelingen als oorlogvoe* ronde party. G neraal Weyler heeft aan de regeering geseind, dat de aangeboden versterking van 25000 man niet noodig is. By Nazareno, in de provincie Havanna, op Cuba, moeten de Spanjaarden alweer eene schitterende overwinning behaald hebben. Do, rebellen werden in drie gevechten mot groole verliezen teruggedreven. Ook zou Maceo weer gewond zyn. Volgens een telegram uit Madrid hebben verscheidene Engelsche reeders dorregoerlng hunna hulp aangeboden ingeval het tot een oorlog met de Vereenigde Staten mocht komen. De toestand op Cuba schynt door de tal rijke nederlagen, die de opstandelingen geleden hebben, beter te worden. Aan de „Temps" wordt gemold, dat de ministerraad den minister van marine heeft gemachtigd, twee reeds voltooide kruisers aan te koopen voor 6 millio3n, en tevens belang- ryke sommen voor den aankoop van wapenen hoeft toegestaan. Car rooi» Hi-I tXlIl tl 8 V). Een lyvig Blauwboek over de Venezuelaan- sche quaestie is gisteren aan de leden van het Engelsche Parlement toegezonden. Het bevat verschillende documenten uit de Spaan- sche archieven en andere bronnen, benevens een correspondentie betreffende de periode van 1595 tot 12 October 1893. In het Blauwboek wordt volgehouden, dat de eischen van Venezuela niet door de feiten worden ondersteund, doch dat Engeland steeds tegemoetkoming heeft getoond. Aan de „Times" wordt uit Caracas geseind: Volgens een particulier telegram uit Curasao zyn de autoriteiten in kennis gesteld van de zending van een Engelsch eskader van vyf schepen. Het zal weldra te Curagao aankomen. Andermaal is in het Lagerfiuis de munt- quaestie ter sprake gebracht, De heer Foster vroeg aan de regeering, of er stappen waren gedaan om uitvoering te geven aan de op 26 Februari 1895 eenparig aangenomen moties waarin de rogeering werd uitgenoodigd, met andere regelingen mede te werken tot eene internationale mnntconferentie. De eorste-lord der schatkist, A. Balfour ant woordde, dat sinds het antwoord hetwelk hy in Augustus van het vorige jaar had gegeven, er niets gebeurd was wat hem aanleiding gaf te gelooveii, dat er iets mede te winnen was als de Engelsche regeering in deze het initia- tièf nam. Rusland. De commandant van het militaire district Moskou, generaal Kostanda, heeft onlangs tot de officieren van de onder zyne bevelen staande troepen een dagorder gericht, waarin hy in strenge woorden elke soldatenmishandeling verbiadt en hen aanspoort de manschappen humaan en welwillend te behandelen. Dat is in Rusland iets ongewoonsKostanda is de eerste Russische generaal, die openlyk de soldatenmishandeliogen afkeurt. Hy onder vindt dan ook het lot van allen, die met iets nieuws voor den dag komen; de reactionnaire bladen, als de „Grashdanin" en de „Peters- burgsklja Wjedomisti", vallen den generaal hel tig aan en beweren dat door dergelijke bevelen de tucht van het leger wordt verzwakt. Uit Odessa wordt aan de Times gemeld dat verscheidene studenten in hechtenis ge nomen zyn by gelegenheid eener betooging voor het standbeeld van Alexander H, wiens nagedachtenis als vry maker der lyfeigenen zy huldigden. Men vreest dat de universiteit weder tot in het najaar gesloten zal worden. De overgave van dr. Jameson. In het Lagerhuis zeide Donderdag minister Chamberlain, dat hy een uitvoerige mede- doeling van 6ir Hercules Robinson heeft ont vangen. De hooge commissaris verklaart dat zoowel hy als sir Jacobus De Wet thans voor het eerst gehoord hebben van de briefwisseling op het slagveld van Krugersdorp. Do com mandant-generaal had aan sir J. D3 "Wet ge rapporteerd dat Jameson zich onvoorwaardeiyk had overgegeven. Het verhaal, zooals dat door sir John Willoughby is gedaan van de om standigheden, waaronder de overgave is ge schied, wordt officiéél tegengesproken te Pretoria, maar de Transvaalsche regeering heeft nu commandant Kronje naar Pretoria ontbodeD, om persoonlyk eon verklaring te geven van de briefwisseling, die tussehen hem en majoor Willoughby zou hebben plaatsgehad. Minister ChamDerlain gelooft, dat de comman danten uitdrukkeiyk bevel hadden, een onvoor- waardelyke overgave te eischen, maar dat niettemin een der commandanten, waarscbyn lyk Kronje, heeft aangeboden het leven van majoor Willoughby en zyn troepen te redden, indien zy ce wapenen neerlegden en een schadevergoeding beloofden. In dat geval zou de commandant buiten zyn boekje zyn gegaan. President Kruger heeft niets van de zaak geweten; er is geen enkele reden, aan de goede trouw van Kruger te twyfelen, want hy zelf wenscht oprecht een bevredigende opJossiDg van alle quaesties, maar hy onder vindt daarbij groote moeilijkheden van het Transvaalsche volk. De onderhandelingen met Kruger zouden benadeeld worden door aan tijgingen van kwade trouw, waarvoor ik (Chamberlain) geon enkel bewys in mijn b^- zit heb.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2