Te Zeist is overleden jhr. R.Schuurbcque Boeye, oud-ryksbetaalmeester. Ongeveer 200 leden van de Ned.-Herv. gem. te Middelburg hebben hun lidmaatschap opgezegd, omdat in de vacature-Sibmacher Zynen geen predikant van de moderne rich ting is beroepen. De Generale Synode der Gereformeerde Kerken in Nederiand zal dit jaar gehouden worden te Middelburg, op Dinsdag 11 Augus tus en volgende dagen. Aan het nieuwe station te Groningen, dat met emplacementen niet minder dan 800,000 kost, wordt de laatste hand ge legd. Den 9den April zal het in gebruik genomen worden. Het gebouw, waaraan drie jaren is gearbeid, is 150 M. lang en op enkele gedeelten 20 M. breed. Feestelijkheden zullen by de opening niet plaats hebben. Do minister van financien brengt ter kennis van ambtenaren der directe belastingen, invoerrechten on accijnzen, die volgens de bestaande bepalingen in aanmerking kunnen komen en verlangen benoemd te worden tot ontvanger to Alkemade, dat zij daarvoor nog tot 15 Maart a. s. een adres kunnen indienen, onverschillig of zy overigens tot mededinging naar een kantoor der zevende klasse be voegd zyn. Dezelfde kennisgeving wordt door den minister gericht tot hen, die verlangen benoemd te worden tot ontvanger te Stavoren, onver schillig of zi) tot mededinging naar een kan toor dor achtste klasse bevoegd zijn. Omtrent den toestand van den beer Fransen van do Putto verneemt men: Geen koorts en minder hoesten maken den toestand iets gunstiger, ofschoon de ziekte nog volstrekt niet geweken is. Voor de oprichting van een gedenkteeken op het graf van mr. W. H. baron Van Dedem te Calcutta is in 't gehtel ƒ630 66 bfieen- /ebracht Het stoomschip Admiral" vertrok 3 Maart van Delagoubaai naar Rotterdam en Hamburg; de „Castor" vertrok 5 Maart van Algiers naar Amsterdam, de „Kaiser", van Zanzibar naar Hamburg, arriveerde 3 Maart te Marseille; do „Veendam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passoerde 5 Maart Doverde .Prinses Amalia", van Batavia naar Amster dam, passeerde 5 Maart Perim; de Conrad", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 5 Maart van Genua. Bij koninklijk besluit is de beer J. C. T. Reelfs, consul-generaal te Calcutta, benoemd tot consul-generaal voor Australië, met stand plaats te Melbourne, en tot cousul te Calcutta, de heer G. D. Advocaat, vice consul in alge- meenen dienst. Pensioen verleend ten laste van don Staat aan H. Vogelzang, ten bedrage van f 491 's jaar 8. Aan B. E. S. Van Welderen baron Rengers, op z(jn verzoek, eervol ontslag verloend als burgemeester van Doniawerstal. De O.-I. ambtenaar met verlof F H. A Steens Zijnen, laatstelijk benoemd adsp.- contr. bfi het binnenl. bestuur op do be zittingen- buiton Java en Madoera, op zijn verzoek wegens physieke ongeschiktheid eervol uit '8 lands dienst ontslagen. De O.-I. ambtenaar mot verlof F. C. Nauta, laatsttlyk ingenieur 3de kl. bij don water staat en 's lands burgerlijke openbare werken in Ned.-Indië, op zijn verzoek, wegens physieke ongeschiktheid eervol uit 's lands dienst ont slagen. Do heer P. Van Andol bencemd en aan gesteld tot off. v. gez. 2de kl. by bet per soneel van den geneeskundigen dienst van hot leger in Ned.-Indiö. Aan J. M. De Bruyn, commies der telegraphic 3do kl., gedetacheerd bij het hoofdbestuur der posterijen en telegraphie, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst. De nieuwe wet op do Pers. Delasting. Ook heden ontleenen wij nog god en ander aan de beschouwingen over het aannemen van het amendement tot uitstel dor invoering van het personeel. De „N. R. Ct.", uit wier Kameroverzicht w\j reeds enkele opmerkingen opnamen, bespreekt thans zelve de zaak en haalt eene verklaring aan van do „Residentiebode", die overigens te kennon geeft, dat zy de voordeden der nieuwe regJing aan do burgerij niet zoude hebben durven onthouden, maar die toch schrijft: „de katholieken behoefden den beer Van Houten, na zyn jongste begrooting, niet meer te sparen en hadden evenmin reden, den heer Sprenger van Eyk ter wille te zijn." Is deze verklaring juist, zegt de „N R. Ct.", dan ware het beter, dat met open vizier ge streden werd en dat aan do Regeering open lijk politioke steun ontzegd werd Zij zou, als de meerderheid der Kamer tot samenwer king met haar ongezind bleek, ongetwijfeld weten wat haar to doen stond. Het blad betreurt don uitslag om twee redenen: om de niet-invoering der wet op het personeel op zichzelve en om het verbaDd tusschen dit feit en de nieuwe kieswet. Do nieuwe wet op het personeel zal aan tal van ingezetenen, niet het minst aan hen, die eon talrijk gezin en weinig middolen hebben, verlichting van druk geven. Die wordt hun nu voorloopig onthouden, en ook wordt de Regeering belemmerd in haar kiesrecht- plannen; men heeft toch niet te doen met eeno verwerping der wet op het personeel: men heeft doze eenvoudig in de lucht laten hangen. En juist dat maakt de zaak voor de regoling van het kiesrecht zoo bezwarend. Aan de reods gegeven oplossingen voegt de „N. R. Ct." een nieuwe toe. Zij acht de mogelijkheid niet uitgesloten, „dat, indien de Regeering zeer spoedig kwam met een voor stel om de gemeenten in den tyd vóór de regeling der gemeentefinanciën te helpen, zij, na aanneming daarvan, met goed gevolg on middellijk de invoering der nieuwe personeele belasting zou kunnen voorstellen. De vraag zou overblijven, of dit spoedig genoeg zou kunnen geschieden, om goen zoodanige ver traging in de behandeling der kieswet te ver oorzaken, waardoor de invoering van deze in 1897 onmogelijk werd. „Intusschen, welke oplossing aan do zaak zal gegeven worden, het blijft een treurig feit, dat door de aanneming van het amen dement een verwarde toestand is ontstaan, die aan de afdoening der groote aanhangige quaesties met bevorderlijk kan zijn." Het Hbl wijt do gevallen beslissing aan hoogo politiek. Door broederlijk samengaan van hen, wien het kiesreebtontwerp niet ver genoeg, en hen, wien het te ver gaat, is de door duizenden in den lande reeds zoo lang verwachte belastingontheffingvoor on- bepaaldtn tyd uitgesteld. De „N. Amst." gelooft, dat de Regeering verstandig zou handelen door zich thans in haar lot te schikken en zich te bepalen tot eene voorloopige uitbreiding van het kies recht op den grondslag der bestaande wet op het personeel, waarin de Kamer onge twijfeld zou toestemmen. Nog verstandiger zou zi) doen, door hare mislukte regeling van het personeel heden niet aan de eindstem ming te onderwerpen, maar die eindstemming te doen uitstellen in afwachting van eene alge- heele intrekking, wanneer de gemoederen voldoende bekoeld zullen zyn. Dit ware oene daad van staatkundige wijsheid, waarop het blad evenwel niet durft Lopen. De „Tfid" leidt uit de stemlijst af, „dat in het amendement op zichzelf geen politieke bedoeling lag, dat de voorstellers die er niet in gelegd hebben. Mannen van allerlei kleur stemdou vóór, mannen van allerlei kleur tegen'1, al zullen enkelen wel politieke gedachten heb- bon on bij hen de kieswet meer dan de ge meente financiën den doorslag gegeven hebben. Ovorigons neemt dit blad in zfin Kamerover zicht de gevallen beslissing tamelijk koel en neutraal op. De „Maasbode" put uit hot voorgevallene de volgende moraal: "Wjj hebben dikwerf beweerd, dat de katho lieke party in onze Kamer sterk is en veel vermag, als zij met beleid weet te ageeren. Niet om haro talrykheid, want 25 leden kun nen onder de 100 nimmer eene meerderheid vormen, maar om do verdeeldheid onder de andere partijen en de behosfee, welke de Regce- ring heeft aan steun. Men heeft dit bestreden, zelfs den spot met ons gedreven, maar het gebeurde in de Kamer beeft ons geJyk gegeven. In December had het de vrees der Regeering voor het verlies van don steun onzer party kunnen zyn, die ons van de voor- stollen van den heer Van Houten had kunnen verlossen. Gemeenteraad van Oegstgeest. Voorzitter de heer E. Groen, wegens afwe zigheid van den Burgemeester en den heer H Duivenvoorde. De notulen dor vorige vergadering worden door den secretaris gelezen en, behoudens eeno opmerking van heer Nieuwenhuizon, goedgekeurd. Ingekomen stukken: a. Missive van den burgemeester, houdende kennisgeving dat by de vergadering niet kan by wonen. b. Proces-verbaal van de op 31 Januari jl. door Burg. en Weths. plaats gehad hebbende opneming der boeken en kas van den gemeente ontvanger, waaruit blykt dat ze in volkomen orde zün bevonden. c. Missive van Gedeputeerde Staten dezer Provincie, waarby wordt toegezonden een afschrift der beschikking van den minister van binnenlandsche zaken, alsmede een uit treksel uit den daarby behoorenden staat tot vaststelling der Ryksbydragon overeenkomstig art 45 der wet op het Lager Onderwysover 1894. welke missives voor kennisgeving wor den aangenomen. 1 Eene missive van den telephoonkantoor- houder, waarby deze verzoekt hem een bedrag van fQt a 7 toe te staan voor vergoeding van petroleum voor de lampen in het tele- phoonkantoor. Do Voorzitter zegt, dat Burg. en Wa. opgave hebben verzocht van bet bedrag, dat genoemde telephoonkantoorhouder vergoed wil hebben, en nu dit f 6 of f 7 zal bedragen, stellen B. en "Ws. voor bem over 1896 zeven gullen vergoeding te geven, kunnende de Raad dan later definitief bepalen, welke som hem jaar- lyks zal uitgekeerd wordon, omdat by aan het eind van dit jaar opgave doen moet van hot gobruikto bedrag. Het voorstel van B. en "Ws. wordt zonder discussie door den Raad aangenomen. 2o. Missive van Ged. Staten dezer provincie van den 11/15 Februari jl., waarby wordt medegedeeld, dat genoemd college heeft be sloten het tegen den aanslag in den hoofde- lyken omslag van jbr. mr. T. A. M. A. Hu- malda van Eysinga, thans te 's-Gravenhage woonachtig, ingebracht bezwaar, ongegrond te vorklaren. 3o. De secretaris doet hierna voorlezing van een extract uit het register der deliberation van den gemeenteraad van Leiden van 30 Januari jl, betreffende het voorstel van B. en Ws. omtrent de regeling der te betalen ver goeding wegens gebruik van gemeentegrond, niet vallende in de termen van de Verordening regelende de heffing van een plaatselyke be lasting voor het gebruik van openbare ge meentewerken en Dezittingen van 21 Februari 1885, enz., enz. De Voorzitter zegt dat de gemeente jaarlyks ruim f 12 betaalt aan recognitie voor de Morscüsingelsloot. De heer Nieuwenhuizen vraagt, of de ge meente Oegstgeest ook rekeningen heeft ten laste der gemeente Leiden, waarop de Voor zitter zegt, dat dit zal worden nagezien. Het extract-Raadsbesluit wordt door den Raad voor kennisgeving aangenomen, uithoofde te verwachten is, dat daarin toch geeno ver andering zal zyn te brengen. 4. Een verzoek van A. Van Dam, te Oegst geest, om ontheffing van art. 17 der Algemeene Politieverordening. De heer Nieuwenhuizen vraagt of Burgom. en Weths. zich van den opbouw niet op do hoogte hebben gesteld, waarop de Voorzittor hem inlichtingen geeft. De heer Juffermans zegt, dat dit het werk is van den gemeente opzichter. De heer Van den Berg stelt voor het stuk te renvoyeeren naar B- en Ws., opdat dit college daarop advies uitbrengt. De Voorzitter stelt voor, dat adressant de buitenmuren aan de binnenzyde van eone beklamplng voorziet. De heer Spaargaren wil hem eone boete opleggen. Het voorstel van den heer Van den Berg en dat van den Voorzitter in stemming ge bracht zynde, wordt hot eerste verworpen en het laatste aangenomen. Verder deelt de Voorzitter mede, dat men nu is genaderd aan het 2de punt der agenda, nameiyk db vaststelling van het dcor de commissie met 's Raads adviseur on worpen adres aaD de Tweede Kamer der Staten- Generaal betreffende de zooveel besproken en gevreesde annexatie. Spreker zegt dat de commissie uit den Raad reeds enkele malen met 's Raads advi seur gesproken en io beginsel datgene ver richt heeft, hetwelk zy vermeent, dat haar plicht was, en da.irom vertrouwt de commis sie, dat al hetgeen zy tot dusver heeft gedaan de goedkeuring van den Raad zal mogen wegdragen. Hierna wordt door den secretaris op verzoek van den Voorzitter het adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, inzake de grens- rege'ing van Leiden met Oegstgoest, voorge lezen en met algemeene stemmen goedgekeurd. De heer Van den Berg dankt de commissie voor hetgeen zy gedaan heeft De heer Nieuwenhuizen dankt den Raad voor het verloenen van een adviseur. De heer Van der Spek zegt dat de Raads leden nu als bet waro hier als weezen zonder vader zitten, doelende op de afwezigheid van den burgemeester by de vaststolling van het adres aan de Tweede Kamer inzake do grens regeling. Vervolgens wordt overgegaan tot do vast stelling van het suppletoir kohier van den hoofdoiyken omslag, dienst 1895. De Voorzitter verzoekt don secretaris de aanslagen, door B, en Ws. en de commissie voorloopig bepaald, voor te lezen, waarna het kohier wordt vastgesteld. De staten model ~A~~ërrB, houdende betaüng uit den post van Onvoorziene Uitgaven der bogrooting dienst 1S95, tot een bedrag van f 32.84 en af od overscbryving dierzelfde begrooting tot een bedrag van 457.80s wordon medo door den Raad goedgekeurd. De heer Juffermans zegt, dat by nog zoo weinig merkt van het dienst doen van den nachtwaker, waarop de Voorzitter hem inlich tingen geeft. Ten slotte vraagt: de Voorzitter namens B. on Wh. om hem een blanco krediet toe te staan om de kosten te bestrydon van den adviseur en bet aanschaffen van materiëel betreffende, hetgeen tegen de annexatie wordt gedaan, welk krediet door den Raad aan B. en Ws. wordt to.gestaan. De openbare vergadering wordt door den Voorzitter, oa gehouden rondvraag, gesloten, en veranderd in eene met gesloten deuren. KOLONIËN. BATAVIA, 5-7 Februari. Volgens een telegram uit Batavia aan het „Hbl." en de „N. R. C." is een komplot van dwepers ontdekt, te Trogong, by Garoet (in de Preanger-Regentschappen). De aanvoerders zyn gevangengenomen en naar de hoofdplaats Bandoeng gebracht Civiel Departement Verleend: Een tweejarig verlof naar Europa, wegons ziekte, aan den contro leur 1ste klasse bij het Binnenl.-Bestuur op de bezittingen buiten Java en Madoera G. E. A. F. Rudolp. Bij den Waterstaat on 'slands B O. W. Overgeplaatst: Van Kediri naar Tocloen- gagoeng. de opz. lsto kl. A W. Andriesso Ontslagen: Eervol uit 's lauds dienst de fewezen opziener der wegen tor Sumatra's West- ust A. G. W. J. Welffer. Bij den Waterstaat en 's lands B O. W. Benoemd. Tot opz. 1ste kl de wd. opz. 2de kl. A. J. Dykstra. Belast: Met de waarneming der betrekking van opz. 2de kl. en geplaatst in de res. Japara de amok op non-activiteit C Badart. To egevoegd: Aan den chef der 2de water- 8taatsafdeeliug voor de opnemingen Sindapradja en Doetamatie leidingen (Indramajoe, Cheribon) do opz. 1ste kl. C. P Rozenquist. aan den chef der werken en opnemingen aan de Solorïvier de opz. 3de kl. C. Swaneveld. Overgeplaatst: Van res. Rembang naar res. Semarang, do opz. 2de kl. M. R. Wollrabe. Ontslagen: Op verzoek eervol uit 'slands dienst, de klerk bij do Weos- eu Boedelkamer te Semarang H. J. Donkel. In het Gouvt. Sumatra's Westkust. Overgeplaatst: Van do afdeeling Natal, residentie Tapanoeli, naar de ondcrafdeeling Pa- dang Pandjang, afdeeling Batipoe en X Kota, residentie Padangscho Bovenlanden, de controleur der lsto kl. J. F. Hoedt. In de residentie Oostkust van Sumatra. Geplaatst: In de onder-afdeeling Boven- Langkat, ter beschikking van den controleur aldaar, de ambtenaar voor den burgerlijken dienst F. Cli A. Jeekel. Bij het openbaar lager onderwijs. Benoemd: Tot huipond mej. L. G. F. A. Goosens, thans tijd. als zoodanig werkzaam. By den dienst van het Grondpeilwezen. Benoemd: Tot boormeester 2de kl. H. A. Reijdon, thans tijd. boormeester. Bjj den burgerlijken geneeskundigen dienst. Ontheven. Op verzoek eervol van de waarn. van den civ. geneesk, dienst in de afd. Soemcnap (Madoera), P Engelmayer. Belast: Met de waarn. van den civ.geneesk. dienst in de afd. Bangkalan (Madoera) P. Engel mayer. Bij de exploitatie der Staatsspoorwegen op Java. Overgeplaatst: Van de Wester- naar de Oosterlijuen. do opz. 3do kl. II. J. Rempees. Departement van Oorlog. Verleend: Twee maanden verlof naar Soekaboemi, wegens ziekte, aan den Isten Init der inf. te Buitenzorg, J. J. Le Roy. Overgeplaatst: Op het burean van den gewest, intendant te Padang, de 1ste lait -kwm. van het garnizoen te Forl-de-Kock F. G. Jeso. als beheerder van het garn.-kleedingmagazijn te Fort-do Koek de 2do luit.-kwm. op het bureau van den gewest, intendant te Padang, W. F. E. Rödlich; bij de 1ste afd. van het Dep. van Oorlog de kapt. kwm. van het subst.-kader te Batavia B. W. E. G. Vries. Op verzoek overgeplaatst als kapt.-kwm. bij het corps kwartiermeesters, de kapt.-intendant bij de milit. administratie G. De Voogt. Ingetrokken: De plaatsing bij het 6debat. inf. en wegens overcompleet in zijn rang op non- activiteit gesteld, van den majoor der infanterie van verlof uit Nederland teruggekeerd, J. R. Jacobs. Ontslagen. Op verzoek, eervol uit 'slands dienst, de burgerlijke schrijver 4do kl. bij het wapen der artillerie II. J. Veste. Overgeplaatst: Bij den gew. en plaats, geneesk. dienst iu de 2de miJit. afd. op Java te Kedong Iïebo, de off. van goz. 1ste kl te Batavia, D D. D. Buchler, bji den gew. en plaats, genie- dienst ter Sumatra's Westkust te Padang, dc lsto luit der genie te Fort-de Koek, E. C. H. Siborg. Marktberichten. Leiden, 6 Maart. Ter markt werden hoden iaf gevoerd: Stieren 16 Btuke ƒ68 a ƒ218. Kalf- en Melk - koeion 103 etuke ƒ105 a 24G. Varebooien 15-1 stuks 86 a /2QG. Vette Ossen en Koeien 122 et aks 118 a 249- Graakalveren 8 stnka 16.— a ƒ42. Kalveren (vette) 21 stil a 42 a 80. Kalveren (magere) 171 stuks /"3.50 a 15.-. Hamele (zette) etuke a Hamels (magere) stuks a Schapen (vette) 210 stnka J17 a ƒ33.—. Schapen (weide) 21 stuks /'13.a/19. Lammeren (magere) urake a Varkens (magere; 210 stuks ƒ15.ƒ34. Varkens (vette) stuks a Varkcno (biggen) 156 stnks ƒ3.26 a ƒ13.—. Paarden stuks a Veulons stuks a Ter markt aangevoerd: 403 runderen. 194 kalveren. 234 schapen, lammeren, 210 varkona, 156 Liggen, paarden veulens Ter wekelijksche Kaasmarkt aangevoord 10 partijen. Besteed word voor Goudsche Kaas van 16.tot 24.— Derby-kaas van tot/ Loidsche Kaas de 150 KG. f tot Edammer Kaas (2de qual.) tot f Aan do Stadswaag gewogen 10 partijen, 898 etukt kaas. wpsendo 1955 KG. Delft, 5 Maart. Granen werden heden met gewoon aaD bod tot vorige prjjz^n vorkocht. Witte Tarwe 5.50 a f 6.70. Roode ƒ5.65 a C. Rogge ƒ3.80 a ƒ4. - Zomerg rit f 3.20 a 3 60 Chevalier- ƒ4.20 a 4.75. Haver 1.90 a ƒ3.Blauwe Erwten f 4.75 a ƒ6.75. Brumtboooen 9.75 o, 11 Paardenboonen ƒ4.65 a f 4.9 Dm venboon en 5J39 a 5.75. Koolzaad ƒ7.a 7.50. Zomer-Koolzsad a Knuariozaad ƒ6.2) a ƒ7..Hennep zaad 6.— a 7.25. all98 per HL. Hoofddorp, (Haarlommermeerj, 5 Maart Witte Tarwe ƒ5.a 5.57, Rogge 3.CO o ƒ3.80. Haver ƒ5.75 a /5.65. Cheval ergerst 4.50 a 4.70, Winter vorst ƒ3.40 a ƒ3.75, Duivenboonen ƒ5.25 a ƒ5.60, Puardenboonen ƒ4.30 a 4.70, Kanaiiczaad ƒ5.— a ƒ5.50. Delft, 6 Maart. Aan de Stadswaag gewogen: 272 achtsten en 95 zestienden vaten Boter, wegende to zamon 6390 kilogrammen. Prijs ƒ50 a 68 het vierde, ƒ1.25 a 1.70 het KG. Kerkelyke Beriohtea. Benthuizen; Ds. Kalkman, van Alfen, zal Zondag-namiddag te halfdrie in de vacature optreden. Valkenburg Zondag-morgen to tien uren, ds. C. Barnevold, predikant te Aalten. Woubruggo: Gereformeerden. Zondag morgen te tien uren, ds. Breukelaar, van Bodegrave. H Avondmaal. Des avonds half zeven, dezelfde, Dankzegging. Ned.-Herv. Zondag-namiddag te twee uren, ds. Keers, van Hazerswoude. (Collecte Christ. School.) Ned. Piot. Bond, afd. Woubrugge: Zondag avond te halfzeven, ds. M Yan Kleef, van Leiden. Gemengd Nieuws. Liefhebbers van antiquiteiten maken wy opmerkzaam op de verkooping van oud porselein en glaswerk, welke den I2den Maart a. s. in het Notarishuis aan den Burcht alhier zal worden gehouden. Onder meerdere fraaie zaken bevindt zich daarby ook een oud Doorniksch eetservies van 300 stuks. Voor verdere by zonderheden verwy zen wy naar de desbetreffendo adveitentie in dit nummer. In de vergadering der afdeeling Roelof-Arendsveen van de Algemeene Yereeni- ging voor Bloembollen cultuur, gehouden by den heer "Wagenaar aldaar, is besloten, om in de laatste week van April door twee directeuren, ten overstaan' van notaris Van GreuningeD, te Oude-Wetering, eene voorjaars- of zoogenaamde groene veiling te doen houden van tulpen en narcissen-bollen. Het grasgewas langs de wegen in den Yier-Ambachtspolder, onder Woubrugge, gisteren, ten overstaan van deu notaris Heenk, publiek verpacht, heeft opgebracht /*764. tegen 877 in 1895 en f 1077 in 1894. De bodiende uit A ar 1 a n d er veen, die onlangs ingevolge verwyzing door den Hoogen Raad voor het gerechtshof te 's-Gra venhage terechtstond wegens verkoop van sterken drank in eene inrichting van zyn broeder, is thans daarvan vrygesproken. Do minister van justitie heeft aan den rijksveldwachter H. Kazimir, te Zoutkamp, Ulrum, zyne bijzondere tevreden heid te kennen gegeven, wegens zyne onver schrokkenheid, betoond in den nacht van 5 op 6 Dec. 1895, toen een strooper een ge weerschot op hem loste en hy, niettegen staande ernstig verwond, den dader heeft aangegrepen en herkend, met het gevolg, dat deze tot gevangenisstraf werd veroordeeld. Hiervan is eervolle vermelding in het Algemeen Politieblad geschied. Men schryft uit Amsterdam: Eene der historische bruggen, waaraan Am sterdam, dank zy den velen grachten en gracht jes, zoo ryk is, verdwynt langzamerhand onder de onverbiddelyke mokerslagen der sloopers. Wy bedoelen „de Zaterdagsche brug", zoo bekend of berucht, naar men wil, uit den wo j lig en tyd van het Paling-oproer, to3n boven op diezelfde brug door do opgezweepte volks menigte, met de roode vlag in de hand, eene barricade werd opgeworpen. Nog steeds wa ren do kogels, by die gelegenheid door het soldatenvolk gelost, in de brug blijven zitten. De reden van de slooping is de demping van de Lindegracht, waarin genoemde brag zich eertyds spiegelde. Yerleden week Yrydag hebben enkele bewoners der omliggende buur ten door het planten van een rooie vlag op de brug voor de laatste maal getracht, het afgespeelde tooneeltje nog eens over te spelen, doch de politie belette het hun. Van politie gesproken! Door B. en Ws. is eene voordracht ingediend tot reorganisatie van het politie corps alhier. Elke verande ring is echter nog geen verbetering, luidt het spreekwoord. Met het blusschen van den brand te Asperen zyn vyf brandspuiten nog cruk bezig. Het zal wel eenige dagen duren, eer al het vuur gedoofd is. By sommigen zyn ook gelden verbrand. Men meldt aan de „Tel." nog uit Leerdam omtrent dezen brand, dato 5 Maart: Men hoort thans vr|j algemeen mompelen, dat een meisjo van II jaar door 't stoken van een vuurtje de oorzaak van deze ramp is geweest. Door deo hevigen wind nam het vuur in korten tyd zulke afmetingen aan, dat aanvankelyk aan blusschen niet te denken viel. Het was een vreuselyk oogenblik, ieder dacht slechts aan eigen behoud en 't redden zyner levende have. In groote kudden werden paarden en runderen uit de brandende en bedreigde gebouwen gejaagd en buiten het stadje in het veld gedreven, waar om 6 uren omstreeks een 700 tal, zóó uit den warmen stal aan weer en wind blootgesteld, door hun gehinnik en angstig loeien het som bere van het schouwspel nog verhoogden. Te midden dezer onbeschryflyke verwarring zochten tal van zenuwachtige en weeklagende menschen een goed heenkomen, sommigen onbeduidende prullen medevoerende, terwyi zy veel telangryker zaken in hunne wonin- hadden achtergelaten; anderen weer stonde» met prijzenswaardige vastberadenheid bfj hun stallen, het mes gereed houdende, om by he* eerste gevaar hun paarden en rundvee de vryheid te geven. Inmiddels was uit alle omliggende ge meenten de brandweer komen opdagen; en het geraas der met spoed aanrollende spuiten, benevens een telle donderdag van een kort stondig onweer, verhoogden het algemeene rumoer. Eerst om 10 uren des avond echter, toer de wind ging leggen en een flinke regen begon te vallen, vorderde hot blusschings- werk aanmerkeiyk en om II uren was het grootste gevaar voor uitbreiding geweken. Menschenlevens zyn by deze ramp gelukkig met te betreuren; 1 persoon kreeg van een paard een hevigen slag tegen den buik, doch zyn toestand was nu bevredigend. Zeven runderen kwamen in de vlammen om, een rund brak 2 pooten, zeven andere kwamen om in het veld. In 't geheel zyn 21 kapitale woningen totaal vernield, benevens ook de kerk en het hulppostkantoor; al deze gebouwen waren verzekerd, uitgezonderd het huis van dominee S. Op verschillende plaatsen, waar een begin van brand ontstond, slaagde de brandweer er in het verlies te beperken tot nevenge bouwen of hooibergen. In de 3de Goudsbloemdwars straat te Amsterdam is oetie vrouw, die op de derde verdieping uit het raam hing om glazen te wasschen, gevallen en op de plaats doodgebleven. In den kaashandel bleef het de vorige week by het oude: de omzet betee- kende weinig, fijne soorten ontbrakeD, de handel was matig en de laatst door ons mee gedeelde pryzen bleven standhouden. In de Alblasserwaard werd van 20 tot 24 besteed; in de Lopikerwaard liepen de pryzen van 2de soort Goudsche van 20 tot f 22.50, van Edammer 2de soort tot ƒ23. De 77 jarige G. J. Gerritsen, tuin man op het buitengoed „Wegdam", gelegen in de buurtschap Kerspel Goor, onder de ge meente Markeloo, had het ongeluk van den hooizolder te vallen. De man kwam op zyn hoofd terecht en bleef op de plaats dood. By iemand te Nieuwerkerk aan den IJsel werd verleden week op een nacht een groote trekhond gestolenDen vol genden nacht werd het tuig van het dier meegepakt Van den hond geen spoor en van den dader of de daders evenmin. Te Vilt by Berg-Terblyt (LA wer den gisternamiddag 7 woonhuizen met stal lingen en schuren door brand vernield. "Wei nig vaa den inboedel, landbouwgereedschappen

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2