hopeloozo verdeeldheid der Kamer; het geval len votum zal Jicht tot verwarring en meerdere stagnatie voeren. "Ware een stelsel als dat van den heer Tak gevolgd, dan behoefde er geen sprake te xfln van de aanhouding eener rijksbelasting, om redenen van politieken aard. Ja, zelfs had men dan met onbevangen blik kunnen over gaan tot de reeds zoolang gewenschte schel ding van rijks- en gemeente-flnanciön. De stemgerechtigden, die, nu twee jaren geleden, het ministerie-Tak omverwierpen, hebben toen zeker niet gedacht, dat hun politiek votum óók een ernstigen finantiëelen kant had, en dat zjj door een finale kiesrecht- uitbreiding te verhinderen, tevens een grondige en dogeiyke regeling van rijks- en gemeente- financiën voor de toekomst hielpen veradelen. Do „Haagsche Ct." vat haar oordeel kort en krachtig samen in deze woorden: „denieuwe wet op de Personeele Belasting is voorloopig weer van de baan." Leideu, 5 Maart. Eer gisternamiddag in den gemeenteraad te Amsterdam de benoemingen plaats hadden, waarbij voor prof. Van 't Hoff di. W. H. Bakhuis Roozeboom, en voor wyien prof. Van der de Leidsche hoogleeraar dr. H. Treub aan de Universiteit aldaar met algemeene stemmen werden verbonden, wilde de heer Van Nierop wel wat weten. Do „Tel." schrift dienaangaande het vol gende: „Ondor de voorwaarden van dr. Treub behoorde ook de bouw van een nieuwe kraam inrichting. En nu wilde de heer Vao Nierop in het algemeea dergelijke uitgaven liever niet, zü het dan ook voorloopig als stilzwijgende toestemming, genoteerd zien in verband mot benoemingen. Wat theoretisch juist ismaar het geval doet zich nu eens voor, dat professoren van zeker gehalte wel onder zekere omstandigheden, maar niet onder alle te krijgen zijn. Die gevallen zullen zich nu en dan bl(jvon voordoen, en in olk geval zal do Baad moeten beslissen of de sop de kool waard is. En hiér is het niet erg; de bouw der kraam-inricbting was al voorbereid is noodig Alleen zal or nu aan verbondon worden eeno gynaecologische inrichting Maar deze kan geldelijk ton goede komen aan de gemeente als zij aanleiding geeft tot het verhuren der du veelal leegstaande klasse- kamers van het Buiten Gasthuis. Geschiedt dit, dan zal de nieuwe bouw, omdat de huur van het oude gebouw, ad f 4000, dan komt te vervallen, aan de gemeente geen geld kosten. „Want, en dit wilde de heer Van Nierop ook weten, globaal is die bouw begroot op f 150,000. In de geheime zittiDg verleden week dit word nu uitgebracht was f 100,000 genoemd. Zal het nu bij dio ander halve ton blijven? Be vraag was volkomen gorechtvaardigd, vooral nu men weer gaat bouwen op dit terrein van het Buiten-Gast huis met zijne administratieve souvenirs en zoekgeraakte plannen. En vooral na hetgeen daar gebeurd is, was het antwoord van den heer Meinesz, dat men „alles in 't werk zou stellen", om binnen do genoemde kom te blijven, te vaag. Hier had een stellige ver zekering belmoren te volgen. „Het schijnt een verstandig besluit, om een goede kraam inrichting te maken. Zy komt ten goede aan vele arme vrouwen en aan t onderwijs. Ea dat men een Hollander al6 Treub van Leiden naar Amsterdam haalt, is winst voor de hoofdstad. Maar die „globale" begrootmgen, waaraan men zal „trachten" zich te houden, moeten den Baad blijven prikkelen zelfs tot nog krachtiger verzet dan in hot verband van dezen namiddag was te maken." De Fransche mail met berichten uit NecL- Iudiê is hedenavond alhier te verwachten. Voor het examen in de nnttige hand- werkon is geslaagd mej. S. M. Neeb, van Zoeterwoude. Ds. A. Ten Have, proöikant te Polsbroek, die een beroep had ontvangen naar de Ned.- Herv. gemeente van Ter-Aar, hoeft voor dit beroep bedankt. De staat, vormeldende de kinderen boven de zes en benoden de twaalf jaren, die zich op 1 Januari van het loopende jaar in de ge- meonte Ter-Aar bevonden en niet voorkomen op do lijsten dor schoolgaande kinderen, ligt op de secretarie dier gemeente ter lezing. Men schrijft ons: De Chr. Zangverc-eni- ging „Halleluja", to Oude-lVetering, directeur de heer A. Van Loon, van Leïmuiden, gaf in den avond van 3 dezer eeno openbare uitvoe ring in hot gebouw der Chr. School aldaar. Na een welkomstgroot aan de vele belang stellenden door den president, dr. Kiuimel, werd het programma achtereenvolgens uit gevoerd. Do 13 nummers, 7 vóór en 6 na de pauze, waaronder van den bond van Chr. Zangvereen. in Nederland, uit bundel 1 en 2 van „Neer- bosch"-zangen en uit den Liederenbundel van den Nederlandschen Protestantonbond, liepen uitstekend van stapel, dank zij de bemoeiin gen van den tyverigen directeur. MejufTr. Cath. Jansz voerde eon 5-tal nummers op do piano keurig uit. Deze jeugdige pianiste toonde met muziek en klavier goed op do hoogte te zijn hare onderwijzeres hoeft er alle eer van. De uitvoering werd met gebed geopend en te 10 uren met dankzegging gesloten. Gezamen lijk werden nog gezongen Psalm 1031 en Psalm 7211. Van 1 Januari tot 29 Fobruari 1896 werden op hot Rykstelephoonkantoor te Leidschendam behandeld 131 telegrammen, nl. verzonden 48 en ontvangen S3. Gedurende de twee eerste maanden n 1896 werd op het hulppostkantoor te Leid schendam in de Rijkspostspaarbank ingelegd f 2661.54 in 130 inlagen en vermeerderde het getal inleggers met 15. Terugbetaald werd f 2314.08. De burgemeester der gemeente Voor schoten brengt ter kennis van de daarby be langhebbende ingezetenen in zijne gemeente dat het IJkkantoor te Leiden zal zijn geopend: 11 en 12 Maart a. s., telkens van 9 tot 1 uur; op 1, 2, 22 en 23 April, 11, 12, 15 en 16 Mei, 3, 4, 23 en 24 Juni, 14 en 15 Juli en 3 en 4 Augustus, telkens van 9 tot 3 uren. Omtrent de uitvoering van „De Schip breuk" te 's-Gravenhage door het Leidsche koor schrijft do „Haagsche Crt." het volgende Dat het Haagsche publiek nog wel van iets grappigs en prettigs houdt, bewees de groote menigte, die zich Donderdag-avond in de zaal van het Gebouw bevond, om de uit voering van het toonwerk van Joh. "Wagenaar to komen hooren. Veel is er reeds over geschreven en alle mogelijke lof er aan toegezwaaid, zoodat ik, zonder iets aan de waarde te kort te ooen, er niet veel heb bij te voegen. De verrassende wendingen, die in „De Schipbreuk" voorkomen, deden bet publiek uitbundig lachen, en gaarne constateer ik, dat dit in hooge mato verdiend is. Even grappig als de tekst is ook de muziek: Wagenaar heeft zijn „Schoolmeester" begre pen en is diens waardige leerling. En dames eD heeren uitvoerenden brachten tot het succes bovendien zeer veel by. Mej. Jeanne Landré, uit Haarlem, zong hare party met flinke stem, zeer aardig. Zoo ook de heer J. v. R., uit Utrecht. Joh. Schmier was soms onbetaalbaar in de inter pretatie. Da heer Wagenaar accompagneerde op meesterlijke wijze zijn werk. Hem werd, welverdiend, oen krans aangeboden. Da eenige aanmerking is, dat hot koor, hoewel 't zicb goed hield, voor deze groote zaal wel wat meer leden had mogen tellen. Het eerste gedeelto van het concert werd geduldig aangehoord en vond by val, ofschoon men blijkbaar toch maar wachtte op „Do Schipbreuk": het hoofddoel, waarvoor men gekomen was. De heer Jac. Van Lier had nochtans voel succes en moest op herhaald verzoek een toegift spelen: een elegie van Massenet. Men kan verzekerd zyn, dat by een tweede uitvoering de zaal andermaal stampvol zal zyn; want velen hebben nu geen plaats kun nen krygen. Er had éón ongelukkig incident plaats: oen der op de bovengalery zittenden wierp in zijn enthusiasme een glas naar omlaag, dat voor hem op de balustrade stond en ongelukkig op hot hoofd van eon lager geplaatsten heer neerkwam. Doze verwijderde zich, maar was, naar gezegd werd, gelukkig niet ernstig ge wond. De kalmte, waarmode do zangeres, dio aan 't woord was, voortging, maakte do stoor nis van korten duur. Men schryft uit 's-Gravenhago aan de „Tolegraaf:" Naar wy vernomen, heeft jhr. mr. J. H. Hora Siccama, referendaris, chef der afdeeling politieke zaken aan het departement van buitenlandscho zakon, andermaal zyn ontslag uit 's lands dienst gevraagd. Na het optreden van mr. W. A.P. Yerkork Pistorius, minister-resid. van H. M. do KoniDgin der Nederlanden, als secretaris generaal van gemeld departement, schynt, zoowel onder hoofdals subalterno ambtenaren aan genoemd ministerie, om welke reden dan ook, eenige ontevredenheid te heerschen. De heer T. G. G. Valetto, leeraar aan het gymnasium en de H. B.-S. te Gouda, oud-lid der Tweede Kamer, is benoemd tot leeraar in de Duitsche taal en letterkunde aan het gymnasium en de H. B.-S. Willem Hl te Batavia. De heer P. SteveDs, te Amby (L.), is door Z. H. den Paus benoemd tot ridder der orde van den H. Gregorius den Grooten. In de maanden Mei of Juni 1896 zal gelegenheid worden gegeven tot het afleggen van de practische examens van apotheker. Dag en plaats dier examens zullen nader worden bekend gemaakt. Aanmelding vóór 1 Mei a. s. by den voor zitter van de commissie van examen, den hoogleeraar dr. J. W. Gunning, te Amsterdam. Men zie vorder de Staats-Ct. no. 54. Do gemeenteraad van Hoedekenskerke heeft afwyzend beschikt op het verzoek om eervol ontslag van den gemeente-ontvanger en eenvoudig ontslag verleend. Hy was reeds 12 Fehr. jl. als zoodanig geschorst Als tydelyk gemeente-ontvanger werd in zyne plaats benoemd de lieer Q. J. C. Noothoven van Goor. By beschikking van den minister van bïnnenlandscho zaken zyn benoemd de com- missiën, in 1896 belast met het afnemen dor oxamens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid, bedoeld in art. 56, onder a, der wet tot regeling van het lager onderwys, o. a. in Zuid-Holland: a. tot lid en voorzitter de inspecteur van het lager onderwys in de tweede inspectie; b. tot leden: de schoolop zieners in de districten 's-Gravenhage, Rotter dam en Dordrecht en het arrondissement Ylaardingen; c. tot leden-plaatsvervangers: de schoolopzieners in de arrondissementen 's-Gravenhage, Leiden, Delft, Dordrecht en Sommelsdijk. By koninklyk besluit is benoemd in de orde van OraDje-Nassau, tot ridder (met de Zwaarden) de kapitoin H. C. Brandt, van den staf der infanterie, werkzaam by het depar tement van oorlog. {Sts.Ct.) - Donderdag 12 Maart a. s. zullen door de afdeelingon der Tweede Kamer worden onder zocht de volgende wetsontwerpen: overeen komst met de Exploitatie-Maatschappij betref fende het personeel der voormalige Ryn- spoorweg-Maatschappybepalingen omtrent den suikeraccynsvaststelling van het slot der rekening van Suriname over 1892; bekrach tiging van den kosteloozen afstand van een strook strand te Scheveningen aan 's-Graven hage; wijziging van eenige artikelen der School wet en onteigening voor de verbetering van de rivier De Berkel. Terwijl na afloop van de in behandeling zynde wetsontwerpen alsnog aan de orde zyn gesteld: onderscheidene verslagen en inlichtin gen op adressen, en de wetsontwerpen: ter machtiging van de Rekenkamer tot verevening van pensioenen; tot instelling van een mili tairen pensioenraad, tot uitvoering van art. 152, 2de lid, dei Grondwet en het wetsvoor stel Gerritsen betreffende den eed en in ver band daarmede het adres van den heer Fro- wein, te Heldor. - Naar men verneemt, hebben de vorige burgemeester en twee wethouders der ge meente Sliedrecht ieder voor 1/3 persoonlijk aan de gemeentekas terugbetaald het bedrag, dat Gedeputeerde Staten der provincie in de gemeente-rekening hadden verworpen. Dien tengevolge zyn de moeilykheden in de admi nistratie van Sliedrecht thans opgelost - Te Yelp ia op 79 jarigen leeftyd over leden jhr. W. De Villoneuve, gepen =,ionneard generaal-majoor der artillerie. - De heer F. W. Wosterouen van Meeteren, voorzitter der afd. Amsterdam van de Ned. My. tot bevordering der Nyverheid, is ernstig on gesteld. - Het stoomschip „Oengaran", van Batavia naar Botterdam, vertrok 3 Maart van Port-Said de Conrad", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 4 Maart te Genua; de „Prins van Orarye", van Batavia naar Amsterdam, arri veerde 4 Maart to Marseille; de „Yeondam" is 4 Maart van Botterdam naar Nieuw-Yoik vertrokken; de „Bromo", van Botterdam naar Batavia, vertrok 4 Maart van Southampton. TWJSESE H19IER. De beraadslaging werd voortgezet over de Amsterdam8che grensregeling. De heer Rijnappel bestreed de opmerking van den heer Kuyper. Diens interpretatie, aan art. 3 der Grondwet gegeven, doet niets af voor deze zaak. Men kan niet splitsen zonder verandering. Ook zag spr. niet in, dat men kan zjjn voor de grens verandering van Leiden en Utrecht en tegen de onderwerpoiyke van Amsterdam. De heer Pijnappel deed nl. zyn tegenstander opmerken, dat hy, dio zoo zeer pleitte voor het ongeschonden handhaven der rechten, welke Gedep. Staten in zake grensregeling tusschen gemeenten, naar zijne opvatting, volgens de gemeentewet, uitoefenen zyne stem wil geven aan do grensregeling van Leiden, waarby het advies van Gedep. Staten van Zuid-Holland niet is gevolgd, doch zyne stem weigerde aan de grensregeling van Nieuwer-Am stel, waarby het advies van Gedep. Staten Tan Noord- Holland wel is nageleefd. Yerder betoogde spr. dat het verkeerd zou zyn gehiel N.-Amstel by Amsterdam te voegen. Juist om de twee- slachtighei J, die nu bestaat, op te heffen, dient dit ontwerp, juist om wat by de stad behoort by de stad te voegen en wat by het platte land behoort by het platteland te laten. Dat arme N.-Amstel werd gedwongen om alles te accepteeren wat men het heeft opge drongen, aldus werd gezegdmaar men ver geet, dat alles wat voor het stedelijk gedeelte van N.-Amstel is uitgegeven en voor het plat telands-gedeelto van geen nut is, door Amsterdam wordt overgenomen. De andere argumenten bestrijdende, zeido spreker dat Hilversum, Bussum en Baarn in geheel andere conditie verkeeren dan Amsterdam. De heer Rutgers van Rozenburgreplicee- rende, bestreed in de eerste plaats het betoog van den heer Kuyper omtrent do schending der autonomie van de gemeenten en voorts de bewering van den heer Eoessingh, dat door dit wetsontwerp de trek van het platteland naar Amsterdam wordt bevorderd. Dit wetsontwerp zal integendeel de toe- strooming temperen of koeren. Ten slotte betoogde spr. dat, wannser men thans niet overgaat tot annexatie, men eer lang zal moeten kömen tot eene splitsing van N.-Amstel in een stedelijk en een plattelands gedeelte waartegen N. Am stel zeker niet miüder bezwaar zou hebben. De heer JE. Mackay bestreed de opvatting van den heer Kuyper, dat door dit ontwerp de autonomie der gemeente N.-Amstel wordt aangerand. Yerder betoogde spreker dat men by de vaststelling van grenzen nist eenvoudig met een lineaal ruiten kan trekken en zeggen dat zön steden en dat is het platteland, maar rekening moet houden met de historische ontwikkeling van de steden. Daarmede houden de tegenstanders van dit ontwerp geen reke ning. Zy zien voorby, dat vele Amsterdammers gedwongen zyn om hunne huizen ia N.-Amstel te bouwon, en zoo heeft Amsterdam zich op natuuriyke wyze uitgebreid. Yoor geheele annexatie van N.-Amstel zag spreker geen enkele reden en hy betwijfelde ook sterk of een wetsontwerp daartoe hier veel byval zou vinden. De minister zou by den eigenaardigen loop, dien dit debat genomen heeft, waardoor hy eigoniyk te vroeg in het debat is gekomen, niet terugkomen op hetgeen hy den vorigen dag reeds aanvoerde. Heden werd nog gewezen op bezwaren, thans ook door de gemeente Sloten geopperd. Be minister moest opmerken, dat de wenschen der gemeente Sloten aan vankelijk bevredigond waren, en men eerst lator andere eischen gesteld heeft. Sloten lijdt eenmaal geen schade, en heeft dus uit dat oogpunt geen reden tot klagen. Uitvoerig betoogde de minister voorts nogmaals de noodzakelykheid der voorgestelde grensver- andoring, daarby constateerende dat geen autonomie der gemeenten wordt aangerand, geen onrechtvaardigheid wordt begaan en er geen reden bestaat tot schadeloosstelling, daar de regeling, door Ged. Staten gemaakt, zoo billyk mogeiyk is. Door den heer Kuyper werd uit het oog verloren de eerbiediging van den historischen groei van Amsterdam, waarmede men Hier rekening heeft te houden. Over het algemeen is de minister verwonderd over het vernuft, waarmede voorstanders der grens- verandermg van Rotterdam dit ontwerp voor Amsterdam bestryden, en eveneens heeft hy eerbied voor het vernuft van den heer Kuyper, om voor de grensverandering van Leiden en Utrecht te kunnen stemmen en tegen dit ont werp, daar zy zyns inziens volkomen gelyk zijn. Be minister toch blyft geen principieel verschil zien in deze grensregeling en die van Rotterdam, Leiden en Utrecht. Als men de geheele gemeente Nieuwer-Amstel zou annex eeren, zou de grensregeling toch noodig zyn voor andere gemeenten, als Watergraafs meer, enz. Aan de sprekers, die het ontwerp steunden, betuigt de minister zijn dank. De algemeene beraadslaging werd gesloten. Be artikelen werden goedgekeurd, het wets ontwerp daarna in stemming gebracht en, gelijk we reeds meldden, aangenomen met 66 tegen 23 stemmen. Tegen stemden de heeren d'Ansembourgh, Lambrochts, Smits van Oyen, Van Basten Batenburg, Van Kerkwyk, Mutsaers, De Kanter, Tydens, Lucassen, Seret, Van den Berch van Heemstede, A. Smit, Van Alphen, Kuyper, Heemskerk, Van Vlymen, Roessingh, Bonner, 't Hooft, Staalman, Schepel, Dobbel-man en Bahlmann. Deze stemlyst geeft geen aanleiding tot byzondero opmerkingen. Wy tellen onder de tegenstemmers 9 katholieken, 5 liberalen volbloed plattelanders de 7 Kuyperianen, en verder de heeren Staalman en Tydens. Aan de orde kwam de grensverandering tusschen de gemeente Utrecht eenerzyds en de gemeenten Be Bilt, Jutfaas en Oudenryn anderzyds. By dit ontwerp gaan van Be Bilt naar Utrecht over 40 HA. grond met 1«04 personen, onder wi9 3 kiezers; van Jutfaas naar Utrecht 38,50 HA. met 283 personen en 10 kiezers; en van Oudenryn naar Utrecht 0.95 HA. onbewoond. Van Utrecht naar Jutfaas gaan over 27,20 HA. met 30 personen, ondei wie 1 kiezer, en van Utrecht naar Oudenrijn 0,80 HA. met 12 personeD, onder wie geen kiezer. By de algemeene beraadslagingen voerden het woord de heeren De Beaufort (Wyk), Van Dedem, Royaards van den Ham, Van Karne- beek en de minister van binnen! zaken. Op art. 8 werd een amendement voorge steld door den heer Be Beau'o.t (Wyk), dat strekte om to verhoeden, dat .Jutfaas zijn hoofdeiyken omslag zou moeten verhoogen ten gevolge van verminderde uitkeeriog uit het Personeel, wegens de verkleining van zyn grondgebied. De groote meerderheid van 64 tegen 17 stemmen volgde evenwel het advies van de heeren Royaards en Van Karnebeek, die het billyk vonden dat Utrecht met de 'bevolking, die het van de andere gemeenten overneemt, ook tevens zal krygen het hiliyke aandeel in de belasting, door die bevolking van het Rijk opgebracht, voor zoover deze belasting als grondslag 6trekt voor de berekening der som, die aan de gemeenten wordt uitgekeerd. Deze tweede grensregeling werd daarna mede met de groote meerderheid van 56 tegen 10 stemmen goedgekeurd. Tegen stemden de heeren d'Ansembourg, Van Kerkwyk, Veegens, De Beaufort (Wyk- by Duurstede), Heemskerk, Van Vlymen,Yan Deinse, Bonner, Staalman en 't Hooft. Stoomto est ellen. D3 Commissie van Rapporteurs over het wetsontwerp, houdende regeling van het toe zicht op stcomtoestellen, heeft een amende ment voorgesteld, strekkende om in het wets ontwerp eene bepaling op te nemen, waardoor kan worden voorkomen dat vreemde stoorn- toestellen hier te lande wor-den gebruikt en geacht zouden worden buiten het toezicht volgens de Nederlandsche wet te vallen, wan neer deze stoomketels niet voldoen aan de bepaliDgen, die omtrent het stoomwezen van kracht zijn in het land van herkomst. Be Regeering heeft voorts eenige wyzigingen, hoofdzakelijk van redactie, voorgesteld. Gerechtskosten in strafzaken. Het wetsontwerp, houdende regeling betrek- kelyk de gerechtskosten in strafzaken, is voor de openbare behandeling gereed, daar de Com missie van Rapporteurs haar eindverslag heeft uitgebracht. Koord-Zuid-HoDandsche Stoomtramweg- Maatschappij Haarlem—Leiden. Opbrengst ia Februari. 1895 1896. Verse hiL Reizigersf 5088.38* f 6676.93* f 637.56 Goederen1327.61* 853.09 478.82* Diversen 649.55 545.83 103.72 Te zamen f 7015.46 f 7075.45* -f- f 60.—» Vorige maanden 7385.72* 7552.34 1G6.61* Tot.opbreDgst ƒ14401.17* f 14627.79* f 226.G2 Per dag-kilom. f 8.717 f~ 8.707 - Y ÖlÖl Een kerkelijke plechtigheid. De dag van heden is voor de Roomsch* Katholieken aan den Hoogen Ryndyk onder Zoeterwoude een vreugdedag, waar zy een sinds tal van jaren gekoesterden wensch vei> vuld zien. Bij het gesticht Meerburg toch js een nieuw R.-K. kerkgebouw (toegewyd aan H. Maria Onb.Ontv.) verrezen,dat, geheel in Romaanscheri styi opgetrokken, uit een oogpunt van archi tectuur inderdaad schoon kan genoemd worden en dat door zjjn schoonen hoogen koepel en torenpitsen uren ver in den omtrek do aan dacht vraagt en deze ook verdient, Be architect,' de heer J H. Tonnaer, te Delft, wien het ontweTp, details en verdere leiding werd opga- dragen, komt een woord van 'lof toe voor de uitnemende wyze, waarop hy zijn taak opvatte. Maar ook mogen niet vergeten worden de heer P. Dessin», te Gouda, dio den bouw der kerk in haar geheel aannam en uitnemend werk leverde benevens de beeldhouwer J. P.' Maes en de kunstschilder F. Loots, van Haarlem, die beiden toonden meesters in'hun vak te zijn. De schoonheid van dit gebouw, zoowel in* als uitwendig in aanmerking nemende, kan hot wel niet anders of de Zoet erwoud scha parochianen aan den Hoogen Ryndyk traden hedenmorgen met een rechtmatigen trots, maar ook met diep gevoel van dankbaarheid jegens hunnen pastoDT,, die het initiatief tot de stichting nam, hun nieuwe tempel binnen, om getuigen te zjjn van de plechtige conse cratie van kerk en altaaT door Z. ID. M. den bisschop van Haarlem, Mgr. C. J. M. Botte- manne, bygestaan door ongeveer een 20-tal Eerwaarde heeren geestelijken. Deze plechtigheid met het daarhy behoorend ceremonieel werd door een talr4jk0 aandachtigf schare, waaronder ook velo belangstellenden van andere gezindten en het gemeentebestuur van Zoeterwoude, mot eerbiedige aandacht gadegeslagen. Na het lezen eener oorkonde, -pp deze plechtigheid betrekking hebbende en van de pontificale mis, zichtte Z. D. H. de Bisschop,' in schitterend ornaat getooid, het woord tot de geloovigen, naar aanleiding van Joannes* woorden: „God is liefde". Z. Bi. H. wees op die liefde, zich eens geopenbaard hebbende in de offerande van Jesus Christus aan het kruis, als zich dagelyks betoonende in de bewyzen van Zyn goedheid en barmhartig heid en thans duidelijk geworden zynde in do schenking van dit schoone kerkgebouw, waarin God, evenals op bet altaar, dag en nacht woont. Z. B. H. .eindigde met de opwekking tot de geloovigen, om, vooral in deze tyden, waarin Gods liefde zoo vaak miskend wordt, zich aan God te onderwerpen en Hem en den naaste lief to hebben. Dezo toespraak geëindigd hebbende, verliet Z. B. H. het kerkgebouw, waarmede ook deze plechtigheid was afgeioopen, echter niet om hiermodo den dag te besluiten. Hodennamiddag te vyf uren toch zal het Allerheiligste in plechtige processie van do voormalige kerk naar het nieuwe heiligdom worden overgebracht. Vermelding verdient zeker nog, dat ook dg min met aardsche .goederen bedeelden niet vergeten zyn. Onder bon zal namelijk oen extra-uitreiking van erwten en vleeschplaats hebben. Gemengd Nieuws. By dein heer Van Baitenburgr directeur van het post- en-telegraaf kan toer.tf Hoofddorp, ^ijn in don nnotrt van 2 op 3 dezer al <de Ikippen verdwenen. E<en 'kan-o n gevonden. Tie -Haar lemmermeer, op een 300 meter van den Ring dijk, .b\j Halfweg, is op <ruiai drie meter in den grond een kanon gevonden, waaraan do afsluiting ontbreekt. De pachter van dat land heeft dit oude stuk voorloopig in bewaring genomen; het ligt thans -op de werf van Do Raad, Kerkhoflaun -bij Halfweg. Jaren geleden werd in hie buurt by het venen een schip gevonden. Voor de Vierde Kamor der recht- bank te Amsterdam fitond terecht 'Th. M. Frenkel, directeur der Gasgloeilicht-Maat* schappy te 's Gravenhago, beschuldigd van mishandeling en -bdleecigiug van zyn stief vader D. H. Brondgeeat. De heer Brondgeest is in procos met zyn echtgenoote, mevr. Bouwmeester, en de zoon achtte het, vólgens zyn verklaring voor do rechtbank, zyn plicht, voor zfln moeder party te trekken. In het begin van Nov. ten vorigen jare heelt hy den heer Brondgeest op het Rokin staande gehouden en gevraagd naar do oorzaak van dit proces en toen daarop als antwoord een beschuldiging vólgde V3n zyn moeder, heeft hek! zyn stiefvader met een stok geslagen, waarop deze by de politie aangifte Is gaan doen. Ben volgenden dag ontving do heer BroDÖgoest een 'briefkaart van "bek!, waarin deze dTeigde hem telken male te -zullen aanvallen, wanneer 'hy hem ontmoette. Verder heeït bek! zyn stieTvader beleedi- gende woorden naar het hoofd geslingerd aan het station "Weesperpoort, in bijzijn van tweo getuigeD, die ter terechtzitting de verklarin gen van den heer B. bevestigden. De heer Brondgeest gaf van het gebeurde op het Rokin een andere lezing dan bek! en ontkende elke woordenwisseling. Hy was onverhoeds aangevallen en had geen tyd ge^ had, zich te verdedigen. Het O. M., waargenomen door mr. Regout^ waarschuwde bek! voor herhaling van hel hem ten laste gelegde en eischte een geldboetr van ƒ15. "Uitspraak over 8 dagen.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2