Firn C. Kooyker, ZEEF. Klii <t U'S Groep-, Slijm- of Kinkhoest. Mb. Ilff In de Koffiebaal Carles ie Visite a la iiiiiie, Salmiak-Pastilles. JJE WILDE, Hoogewoerd 74. N°. 11052 Donderdag 5 Maart. A0 1896. feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven. PERSOVERZICHT. Scheepmakers, Te koop gevraagd: HOEST en VERKOUDHEID. KRAEPELIEN HOLM, ROLLANDET Co., Zee-Assurantiën. 1490 e Echt Zeeuwsch Korte Mare No. 22, Prijscourant van fijne Luxe-Zeepen. Per dozijn met 15 pCt korting, H. F1. Hoosemans, GEEN NEGEN WEKEN LIJHEN MEEll aan „DE HOESTBJREKEFt." 696 20 A. PEREL Dzn., jKoninkl. Chirurg. Pédicure, H. C. MEERBURG M. Pz., zuivere Preanger-Koffie, VERKOUW STOKIIUYZEN, in diverse prijzen. Allerfijnste Versche Tafelboter f 1.30. Prima Goudschc en Leidsclic Kaas. Het Eau tl'Amérique van BOLLINGER LEIDSCH DAG-BLAD. PRIJS DEZER COURAITTt Voor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per post 1.40. Afzonderlijke Nommors0.05. PRIJS DER ADVERTENTJLËN: Van 1 6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17J. Grootera letters naar plaatsruimte. Voor het incasseerea bulten de stad wordt f 0.05 berekend. Tweede Bind. Zooals men weet, is prof. Cort van der Linden benoemd tot wettenmaker aan het ministerie van justitie, een soort onder-minister, dio den Minister van Justitie den arbeid verlicht. De benoeming van dezen hoogleeraar tot dit ambt is het Haagsche Dagblad niet naar den zin. „Professor Cort van der Linden l Wij beginnen met hulde te brengen aan sijri groote geleerdheid, zyn vele gaven, zijn karakter. Maar na die buiging voor den benoemde, kunnen wü onze bezwaren tegen de benoe ming niet terughouden. Naar onze bescheiden meening heeft de Regeering bij het doen der hoogst gewichtige keuze voor dit meuw-gescbapen ambt, voor welks bekleeder een allerbelangrijkste taak is weggelegd, te weinig doordrongen zich betoond van don aard der roeping, die den .groot- wetgever" wacht." Ziehier waarom het blad tegen den heer Van der Linden bezwaai heeft. Na te heb ben uiteengezet, dat het dit ambt beden kelijk acht, vervolgt hot aldus over den ambtsdrager: „Mr. Cort van der Linden heeft deelgeno men aan den politieken strijd; hij deed dat wel op geen uittartende wijze, maar in elk geval: hij heeft staatkundige kleur bekend. Hij behoort tot de progressisten. Nu koesteren w\j voor de mannen van den voor uitgang veel sympathie, als zy ons werkelijk vooruit kunnen brengen. Alles hangt echter gelijk wfl meermalen herinnerden bij de beoordeeling van iemands progressisme af van de dubbele vraag: van waar uit en waarheen Zonder vreee voor tegenspraak durven wy wol beweren, dat de vooruitgangs-beginselen van den heer Cort van der Linden al mag hij nu en dan een denkbeeld hebben geuit, Waarmede ook zijn tegenstanders zich konden vereenigen in 't algomeen niet nationaal kunnen genoomd worden, waaronder wij ver staan, dat de meerderheid onzer Natie zich niet met hem kan vereenigen. Een man van zijn begaafdheden laat zich geen thema's opgeven; hy werkt zelfstandig en legt dus z y n begrippen in den wet- gevenden arbeid, door hem te verrichten. Had dus de Regeering met geweld een hoogleeraar voor de nieuwe betrekking aan Justitie verlangd, dan had het er een mooten zijn van een minder geprononceerd politieke kleur; een objectief geleerde, die enkel aan de rechtswetenschap zich had gewijd. Hierby vergete men niet, dat de „groot- wetgever", volgens het ideaal van den heer Pijnappel, waartegen de Minister niet opkwam, de wetsvoorstellen en besluiten, van de andere Departementen uitgaande, zal hebben te toetsen aan de rechtsbeginselen en den goeden stijl; hy is dus „groot-wetgever" èn „groot-controleur" Deze concentratie van wetgevenden arbeid in één persoon lacht het Dagblad niet toe; maar in ieder geval had men een man voor deze functie dienen te nemen, die een objectief rechtsgeleerde, geen politiek partyman was. Geheel anders denkt het UlrecMsck Dagblad over deze benoeming. Het is er mee ingenomen. „De hoogleeraar Cort van der Linden heeft zich doen kennen als een man van buiten gewone bekwaamheid en scherpzinnigheid en evenveel vastheid als doortastendheid van karakter. Uit verschillende voortreffeiyke artikelen van zyn hand, o. a. in De Gids verschenen, spreekt de verkwikkende taal eener scherpe en klare intelligentie, eene nauwkeurigheid in stijl en uitdrukking en eene helderheid in het onder scheid, die den schryver by uitstek geschikt maken voor het zoo moeilyke ambt, om een heid, nauwkeurigheid en klaarheid te brengen in een wetgeving, die inderdaad aan dat alles in hooge mate behoefte heeft. Er biykt uit die geschriften meer: namelyk, dat de benoemde is een man, staande boven de partyen. Zonder zich door politieke leuzen van den dag te laten meesleepen, heeft prof. Cort van der Linden gelegenheid gevonden en gegrepen, om de groote stroomingen, die de tegenwoordige maatschappyen beheerschen, ook daar, waar zy niet aan de oppervlakte komen, te peilen en in kaart te brengen. Ook in dat opzicht schynt de benoeming eene hoogst gelukkige. De benoemde kent het hedendaagsche practische leven, kent de be hoefte onzer maatschappy, maar is niet aan een bepaald kamp van politieke stryders ge bonden. Zyn werkzaamheid kan blyvende vruchten dragen, ook onder het wisselend bestuur van wisselende ministers." Verschilt alzoo de beoordeeling der beide dagbladen van den benoemde, niet minder is het verschil over het ambt van den Raad adviseur, waarmede het Utrcchtsch Dagblad evenzeer ingenomen is, als het Haagsche Dagblad er bedenking tegen heeft. Het U. D. juicht ook dóórom vooral de vervulling der nieuwe functie toe, wyl daardoor een aan vang is gemaakt met de zoo noodzakeiyke scheiding tusschen administratieven en wet gevenden arbeid. Ook Het Centrum bespreekt het optreden van prof. Van der Linden als Raad-advisour, en zegt o. a.: „De heer Van der Linden gaat dus foiteiyk deel uitmaken van het ministerie en dit is te meer opmerkenswaardig, omdat hy, bedriegt ons geheugen ons niet, in zake kiesrecht, waarvoor dit Kabinet toch hoofdzakeiyk op trad, met de heeren Van Houten c. 8. aller minst homogeen is. Nu zal men wellicht zeggen: wat doet dit eigenlijk ter zake?.... Van een kiesrecht ministerie kan geen sprake meer zyn; de Regeering haalt alles om, wat tot het wet gevend gebied behoort, en vooral de minister van justitie ontwikkelt een yver, welke de gedachte aan een kabinet met een beperkt program voorgoed wegneemt. De heer Cort van der Linden kan dus zon der gevaar voor eenige botsing zyn post aan vaarden. Het gemis aan homogeniteit met de Ministers in zake kiesrecht behoeft hem niet te hinderen. Hjj zal zich bepalen tot het maken van wetten voor het departement van justitie en dan krygt hy reeds meer dan ge noeg te doen." Het Centrum vindt het verder curieus, dat deze nieuwigheid tot stand komt onder oen ministerie, dat zelde met een bepaalde taak op te treden, en, de vrucht zynde van gansch byzondere omstandighedeu, geruimen tyd als een ministerie a d h o c werd betiteld. Naar aanleiding van de te Rotterdam ont stane beweging ten gunste van de weder invoering der doodstraf heeft De Avondpost een vraag gesteld aan een aantal onzer voor naamste magistraten en rechtsgeleerden. Prof. H. Van der HoeveB, te Leiden, ver klaart zich een tegenstander der wederinvoe ring, omdat z. i. de noodzakelykheid daarvan niet bewezen is. „Aan de statistieke cyfors, tot dusverre by de bestudeering van het vraagstuk gebruikt, hecht ik geen groote waarde, zegt de hoog leeraar, omdat zy alleen de veroordeelingen betreffen, en alzoo buiten rekening zyn gelaten do zeer talryke kapitale misdryven, vóór en na 1870 gepleegd, waarvan de daders onbe kend zyn gebleven. „Indien het mogeiyk ware het totale cyfer der gepleegde kapitale misdryven over laat ons zeggen de laatste 50 of 75 jaren te reconstrueeren, dan zou misschien biyken, dat de totalen over de geheele periode 18701895, of over de laatste 5 of 10 jaren in vergely- king met do cyfors van vóór 1870 ongunstig zyn; misschien ook omgekeerd. „Al mocht het eerste het geval zyn, dan zou daarin alleen nog geen voldoende grond tot wederinvoering van de doodstraf zyn ge legen. Immers, dan zou bovendien het causaal- verband tusschen de afschaffing dier straf en die ongunstige cyfers moeten worden aange toond. En of dit ooit mogeiyk zal zyn, be- twyfel ik." Prof. J. Domela Nieuwenhuis, te Groningen, verklaart een beslist tegenstander van de dood straf te zyn. Hy schryft onder meer: „Die straf toch mist de karaktertrekken van een goed strafmiddel te zeer, dan dat zij zonder onafwysbare noodzakelykheid door de menschelyke justitie mag worden toegepast. Die noodzakelykheid moet m. i. voor ieder bepaald land onder bepaalde omstandigheden worden bewezen. Dat bewys nu kan m. i. voor Nederland onder de beerschappy van het gewone recht, dat is buiten de werking van het militaire recht in oorlogstyd, niet worden geleverd. Daarom is de wederinvoering van de doodstraf door opname in het Nederlandsch Wetboek van Strafrecht ten stelligste te ont raden. Tot de karaktertrekken van een goed straf middel behoort in de eerste plaats, dat die straf zooveel mogelyk herstelbaar zy in geval van gerechtelyke dwaling. bekwaam in bouten bouw, kunnen tegen hoog loon geplaatst worden aan de Kon. Nederl. Grofsmedery, te Leiden. 1637 5 twee of drie Werkmanswoningen, welke te zamen 5 a 6 gulden huur p .r week opbrengen. Aanbiedingen worden ingewacht aan het Bureel van dit Blad onder No. 1553. 7 Algemeen erkend als bet beste middel by Het is een slijm oplossend en ver zachtend middel by uitnemendheid. Verkrygbaar by de meeste Apothekers en Drogisten. Prijs per flcschje 20 Cents. Alleen echt in flescbjes, voor zien van étiquette, waarop de Handteeker.ing van 8803 22 Hofleveranciers te Zeist. NIEUWE RUN 3, Agenten derStoom vaartmaatschappjj „Nederland." Zoowel voor passage-bespreking als verzending van goederen. Deze qualiteit van biood is zeer aanbe velenswaardig en ia te verkrijgen in de en by de navolgende Depothouders: 7440 17 W. J. DE VELING, Breestraat 138. H. L. SPOORMAN, Nieuwstraat 14. Th. L. JUFFERMANS, Beestenmarkt 51a. W. JANSEN, Haarlemmerstraat 277. SOMERWIL, 2 :e Groenextc-eg 48, Concurrentle-Zcep per stuk 6 Cts. Zephyr 99 99 n Rozen 99 99 ÏO Dulcinea n 99 99 IO n Universal 99 99 ÏO n Eau de Cologne 99 99 IO Favorite 99 99 ÏO f. Oranje 99 99 15 s aux Violette» 99 99 15 1» Felle 99 99 15 n Melk 99 99 25 s Deze Zeepen *yn alle zeer zacht, fijn geparfumeerd en zonder eenige schadelijke bcstanddeelen. verkrUgbaar b\) 7728 25 X03 Breestraat. Dadelijke genezing door het gebruik: van Verkrijgbaar met volledige gebruiksaanwijzing 60 Cts. bij de Een tweede aan een goed strafmiddel te stellen eisch is, dat zy kan worden gepropor- tionneerd naar den schuldgraad, m. a. w. dat zy deelbaar zy. Er bestaat geen enkel mis- dryf, dat niet onder zeer verschooneude om standigheden kan worden begaan. Een derde aan oen goed strafmiddel te stellen eisch is, dat do straf zooveel mogelyk door den veroordeelde worde ondergaan. Zeker heid toch van de toepassiDg der bedreigde straf werkt oneindig beter tot terughouding van misdryf dan de zwaarste straf bedreiging. En die zekerheid wordt geheel in de waag schaal gesteld, als by veelvuldige toepassing van het recht van gratie de werking der strafbedreiging illusoir wordt gemaakt. Ook op grond van don Bybel is de doodstraf niet te verdedigen. De heer Nieuwenhuis herinnert dat prof. B. L Gratama, die geen beslist tegenstander der doodstraf was, in 1870 reeds ieder heeft uitgedaagd te bewyzen dat de doodstraf door het Nieuwe Testament als aan do overheid opgelegde verplich ting wordt gehuldigd. Hy erkende echter dat Jezus Christus aan de overheid het recht tot toepassing der doodstraf toekent. Of de Overheid van dat haar toekomend recht zal gebruik maken, hangt alleen af van eene onafwysbare noodzakelijkheid zoo besluit prof. Nieuwenhuis. Het bewys daar voor is, wat Nederland aangaat, niet te leveren. Yan 18G1 1870 (10 jaren vóór de afschaffing der doolstraf) waren er hier te lande 35 veroordeelingen ter zake van moord (de ver giftiging daaronder begrepen) van 1871 1880 waren er 27, van 1881 tot 1890 waren er 37. En ter beoordeeling van de kracht dier cyfers moet rekeniog worden gehouden met het zeer belangryk toegenomen bevolkingscyfer (op 31 December 1858 bedroeg dat 3,348,747 inwoners, op 31 December 1889 bedroeg het 4,511,415). Ten slotte zy nog medegedeeld, dat er van 1811 tot 1820 in Nederland met een bevol kingscyfer, dat ongeveer de helft bedroeg van het tegenwoordige, 47 veroordeelingen tot de doodstraf plaats vonden ter zake van moord en vergiftiging. En dat was de bloei- tyd van de doodstraf, die destyds in vele gevallen werkelyk werd ten uitvoer gelegd. Het Handelsblad noemt het „een goed teeken des tyda", dat het Nieuwsblad voor Nederland steeds grooter oplage onder het volk verspreidt en het schryft dit hieraan toe, dat het „steeds een goeden en fatsoen- ïyken toon handhaaft." Het spyt ons, dat wy met het Handelsblad in deze -teere quaestie van gevoelen moeten verschillen, zegt Het Cetitrum. Wy kunnen het begrypen, dat hier het eene liberale orgaan hot andere wat ophemelt. Maar wanneer aldus wordt beschikt over wat „goed en fatsoeniyk" is voor het weinig bemiddelde volk, achten wy een woord van protest noodzakeiyk. Genoemd goedkoop volksblad moge iets anders te lezen geven dan wat men in be- 8tuur8kringen het meeste te vreezen heeft, n.l. woorden van opruiing en verzet tegen de gestelde machten, hot heeft zyn groote oplaag niet hieraan te danken, maar aan zyn feuilletonnisti8ch departement. Yan welk gehalte dit is, mag genoegzaam bekend worden geacht. Maar wy willen wel erkennen, dat wij huiveren by de gedachteD, dat een steeds grooter wordend deel van ons volk zyn geestelyk voedsel zoekt op zulke giftige akkers. In p'aats van als een goed teeken zouden wy dit liever als een wanhopig teeken des lyds betitelen. De vreeselyke ge volgen er van zullen dan ook niet uitbiyven. Wy lezen in het Sociaal Weekblad Iemand, door zyne betrekking zelf hulp officier van justitie, maakte zich by herhaling schuldig aan wetsovertreding. Men vestigde er de aandacht op van den officier van justitie; de feiten waren geraakkeiyk te constateeren in plaats van hiertoe over te gaan, vroeg de laatste adviesaan zyn collega hulp officier, die daardoor in de gelegenheid werd gesteld een proces-verbaal te voorkomen en bovendien kennis te nemen van de namen der personen, die zyne herhaalde overtredingen hadden nagegaan en aan 't licht gebracht. Door de gevolgen, die zy thans ondervindon, zullen dezen zeker niet worden aangemoedigd om voort te gaan de justitie te helpen by de handhaving der wetten. Gemengd IVieuws. De heer S. P. Yan Dorp, hoofd der Christelyke school voor on- en minver mogenden te Haarlem, heeft een zeer practische proefneming gedaan, welke vooral aanbeveling verdient voor groote scholen. H(j beduiddo den kinderen, dat zy, zoodra zy op een dag de groote schel zouden hooren luiden, moesten zorgen zoo snel mogelyk laDgs de aan den gevel aangebrachte brandtrap naar beneden te komen. Dezer dagen klonk plotseling het signaal en kort daarna bleek dat de kinderen van de hoogste verdieping in twaalf seconden veilig en wel langs de trap den grond hadden bereikt. Men zal het gewicht inzien van dergelyke proefnemingen. (N. v. d. D.) In de Goudsbloemstraat te Am sterdam is eene jonge vrouw, die met e°n jong kindje de Noordermarkt wilde bezoeken, van de trap gevallen, met het gevolg, dat zy zelve zwaar verwond werd opgenomen en haar kind eenige oogenblikken daarna overleed. In de Boomstraat aldaar kregen twee broe ders twist. De ruzie ontaardde weldra in een vechtparty en een der mannen wierp den anderen van de trappen der tweede verdiepiDg. Het slachtoffer werd voor dood opgenomen. Het transatlantische stoomschip „Bourgogne" is Zondag in de haven van Nieuw York met do „Elsa" in botsing gekomen. Er hing een zware mist. De „Elsa" lag voor anker, het schip zonk spoedig, maar de opva renden konden zich in het want redden, waar zy door sleepbooten werden afgehaald. Tremblié, de moordenaar van den priester Farbos, te Buenos-Ayres, is door het Hof te Douai ter dood veroordeeld. Heerca KEYST A KRAK, Feledn. Men vrage de circulaire! Korte Hoogstraat 24, Rotter dam, zal a. s. Donderdag zyne geachte Abonnós te Leiden bezoeken. Te consulteeren of te ontbieden van 10 tot 3 uren in het Hotel Fevedag te Felden en vervolgens lederen Vrydag. 7893 12 Behandeling van Nagel* en Eik doorns pijnloos en antiseptisch. Breestraat 134, Leiden, koopt en verkoopt Effecten, wisselt Coupons, vreemd Bank papier en vreemd Geld. Geeft en neemt Geld op Prolongatie. Incasseert Wissels en Qultunflën op Binnen- en Buitenland, tegen zeer bllljjk tarief. 169 12 brandt men dagelijks op Duitsche wijze: 389 12 uitmuntende door geur en smaak. Prijs per 6 ons '7' Cents. NIEUWE RIJN 47. 1388 10 Prima Natuurboter ƒ1.50 perK.G. EIEREN, 4, 4J en 5 Cts. Yoor versch wordt ingestaan. 1058 12 is het beste, goedkoopste en gemakke lijkste middel om het grijs geworden baar do natuurl^ke kleur terug te gevenmen bevochtigt het haar slechts drie- of viermaal met een sponsje, het vlekt de handen of het linnen niet en de flacon kost maar één Culdco. Het is thans te verkrygen by den Heer C. WAGENAAR Jr., Drogist, Nieuwe Ryn by de Korenbeurs. 4552 11

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 5