platteland. Veel schade is reeds aangebracht en zal nog worden aangebracht wanneer de bevolking van het platteland zich naar de groote 6teden verplaatst. De welvaart van elke straat in de groote steden kost de wel vaart van etteiyke gemeenten. Uitvoerig be toogde spr., dat de onbillijkheden, die de .Regeering wil wegnemen door haar ontwerp, door de annexatie van kleine gemeenten, niet zal bereikt worden. Die onbillijkheden kunnen alleen worden weggenomen wanneer de ge meente financiën zijn geregeld. Daarom stelde spr. de navolgende motie voor: „De Kamer, van oordeel dat het wensche Ifik is de beraadslaging over het onderwerpelyk en de andere voorstellen tot grensverandering van gemeenten te verdagen totdat eene nadere regeling der gemeente-financiën zal zfin voorgedragen, gaat over tot db orde van den dag." De Voorzitter bracht, alvorens de algemeene beschouwingen over dit wetsontwerp voort te zetten, de motie in behandeling. De heer Ferf bestreed die motie. Het wets ontwerp is in staat van wijzen en Nieuwer- Amstel wacht op oene beslissing, hoe dan ook. De motie kwam daarna in stemming en werd verworpen met 61 tegen 16 stemmen Vóór stemden do lieeren Schepel, Smits van ©yen, De Kanter, Hennequin, Lieftinck, Donner, "iucassen, Ser6t, Pyttersen, Zylma, Kolkman, Smeenge, Roessingb, Van Berkel, Van Kerk wijk en Van Alphen. De algemeene beraadslaging over het wets ontwerp werd daarna voortgezet. De heer Heemskerk zou tegen dit ontwerp «temmen, doch wonschte zfin stem nad^r te motivoeren. Het richtsnoer, waaraan de wet gever zich by grensbepaling heeft te houden, is niet alleen het algemeen belang, maar ook de rechtmatigheid. Wanneer nu alle omlig gende gemeenten eene grensverandering m bun belang achten, kan ongetwijfeld ge sproken worden van een algemeen belang, maar wanneer, gelfik hier met Nicuwor-Amstel bet geval is, een gemeente zich verzet, met kracht verzet, tegen de grensverandering, dan kan niet meer gesproken worden van algemeen belang en heeft men ook Tokening to houden met de rechtmatigheid. Nu zal men voor eene juiste beoordoeling der annexatie de vraag moeten stellen en be antwoorden Kan Amsterdam bloeien zonder iat een gedeelte van Nieuwer Amstel gean nexeerd wordt? En dan durfde spr. daarop een volkomen geruststellend antwoord geven. Eigenlijk geldt de geheele quaestie om per sonen, die in Nieuwer Amstel wonen, in de Amsterdamsche bolasting te betrekken. De minister ontkende het wel, maar toch is het zoo. Dat de inwoners van N. Amstel een para- sietisch bestaan lyden ten nadoele van Amster dam, kan spr. niet. toegeven; eerder zou hy zeggen dat zij, door beurszaken te doen in Arasterdam, aldaar concerten of koffiehuizen le bezoeken er voordeel uit trekken. Mis schien zou er eenig motief zijn om die be wonere in Amsterdam in de bedryfsbelasting to doen betalen. Maar dat ia de oude Forensen quaestio en dit zou even goed gelden voor Haarlem, Baarn, Hilversum en Bussum. Nog 6teeds wacht sprekor op het bewijs van Amsterdam, dat de annexatie noodig is voor den bloei van Amsterdam. Het praoadvies van B. en Ws. van Amsterdam hoeft hem nooit voldaan. Dat praeadvies laat het belang van Amsterdam ter zijde en betoogt alleen dat Amsterdam er geone finantiëele voor- doelen van zal hebbenwel de te annexeeren gemeente. Maar van het algemeen belang wordt abso luut geen gowag gemaakt. En dat heeft de Kamer noodig voor eene gunstige beslissing. Dat de brandweer- of politie-quaestle tot schade heeft gestrekt aan Amsterdam, 't is niet aangetoond. Evenmin dat do verschillende politieverorde ningen voor Amsterdam en N. Amstel nadeel veroorzaken of dat de verschillendo admi- nlstratiën voor onderwijs of armenzorg aan leiding geven tot verwikkelingen. Maar neem eens aan dat politie, onderwijs of armenzorg in Amsterdam boter waren dan in N.-Amstol - hetgeen volstrekt niet bewezen is zou dat dan nog eon redon zijn voor annoxatie? Immers neen. Dan moet N. Amstel eenvoudig op hare tekortkomingen gewezen worden. Resumotrende, komt spr. tot de slotsom, dat uit niets biykt waardoor Amsterdams bloei met. do annexatie is gemoeid en 't algemeen belang dio dus niet vordert, zoodat het recht daartoe ontbreekt. Hy voegt er nog by dat de annexatie zóó is ontworpen, dat de bouw van huizon buiten Amsterdam geheel zal worden verplaatst naar "Watergraafsmeer; men forceert de uitbreiding der stad naar die zydo. De Minister van Binncnl. Zaken merkt op, dat men hior eigonlyk niet te doen heelt met een voorstel, te danken aan 't initiatief der Rcgoering. De Regeering stelt dezo regelingen wel voor, maar op voorstel der Ged. Staten der provinciën, met adviezen van commissiön uit de iogezetenon; eerst daarna en op grond van die voorberci jing heeft de Regoering de zaak te beoordeelen. Zoo de nieuwe regeling opnieuw bezwaren hoeft, hoopt do Minister dat de Ged. Staten en Regeering niet zoolang zullen dralen met een voorstel tot verandering als hier 't geval is geweest. Het fiscaal belang is wel een motief voor dozo regeling, maar niet 't eenigo. Uier wordt oen einde gemaakt aan een parasitisch be staan - niet van individuen, maar van ge beelo buurten, die, op de grens van Amster dam verrezen, genieten van al de voordeden der groote stad zonder in de belastingen by te dragen. In die buurten kan nooit een krachtig organisme, een zelfstandig bloeiende gemeente ontstaan; het zyn buurten zonder verband; dat verband wordt door de annexatie ge boren. Het vorgroote Amsterdam der toe komst heeft de Minister voor oogen, wanr.oer by het algemeen belang in deze inroept. En 't forraeele zoowel als zedeiyk recht, acht de Minister onbetwistbaar, waar het algemeen belang den maatregel vordert; daaruit volgt 't zedeiyk recht des wetgevers. De Minister begrypt niet waarom de vergrootingen van Den Haag en Rotterdam zyn aangenomen zonder bezwaar en voor Amsterdam niet. De oppositie van de gemeentebesturen van N.- Amstel, enz. brengt in de zaak uit't oogpunt van recht geen verandering. De Minister ontkent ook, dat de vergrooting ten nadeele is van 't platteland; want toe nemende bloei van de groote steden moet voordeelig zyn voor den afzet der producten van 't platteland. PJatteJend en groote steden hebben dezelfde belangen, beider bloei gaan hand aan hand. De Minister meent, dat er geen beter bewys is te leveren van de te enge grenzen van Amsterdam, dan dat ver schillende inrichtingen reeds builen die grens liggen. By toenemende uitbreiding zullen de belangon der gemeente nog meer lyden als ze moeten worden behandeld door twee be sturen met tegenstrydige belangen. Met de quaestie der inwonende eigenaren heeft deze wet niet te maken; de Regeering wenscht daartoe en tot verbetering van 't gemeenteiyk belastingstelsel voorstellen te doen, geheel afgescheiden van dit ontwerp. Een nieuw beginsel wordt hier niet toege pasthet beginsel is steeds in ons Staats wezen gehuldigd: uitbreiding van gemeente grenzen tot bevordering van den gemeente- lyken bloei. KOLONIËN. BATAVIA, 29 Jan. 4 Febr. (Vervolg). Te Semarang is in het hospitaal de fuselier De Clerk van het vyfde bataljon binnengebracht, die, pas uit het hospitaal gekomen, getracht had een einde aan zyn leven te maken door ophanging. Dit geschiedde in een stroozaklcen magazyn aan een kapstok. Een inlandsche schoone zag dat en had den moed hem af te snyden, waarop hy naar het hospitaal werd gebracht. Door de spoedig verleende genees kundige hulp werden do levensgeesten weder opgewekt. De aanleiding tot dia daad zal, naar de „Loc." meent te weten, daarin gelegen zyn, dat hy, in de tweede klasse van militaire discipline geplaatst zynde, geen kans zag, door gedrag, daaruit ontslagen te worden. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit 's lands dienst, de 1ste klerk bjj het hoofdbureau van den post- on telegraafdienst, L. G. L. L. Hnrinck. Ben oom d: Tot secretaris der res. Bagelen, do benoemde secretaris der res, Zuider- on Ooster- nfdeeling van Borneo J. C. Meijer; der res. Zuidor en Ooster-afdeeling van Borneo, de controleur 1ste klasse bij bet binnenlandscb-bestuur op do bezit tingen buiten Java on Madoera J. J. Van Huffel; tot loernnr in het hand- cn rechtlijnig teekonen aan de afdeeling IToogere Burgerschool van het Gymnasium Willem HI to Batavia, W. C. C. BÏeckmann, laatst die botrekkingbokleodbobbende, thans van verlof uit Europa teruggekeerd, tot griflier van den landraad to Brebes (Tegal) de griffier van den landraad te Djember (Bezoeki) W. Laurens; te Djember. de griffier van den landraad te Brebes J. H. Hunt. Belast: Met de waarneming der betrekking van opzichter by do fabriek der opiumregio, de gegageerdo werkman 1ste kl. dor artillirio M. H. Scnrade, mot bepaling, dat deze beschikking wordt geacht to ^ijn ingogaan mot Januari 1896: voor den tyd van zes maanden of zooveel korter als zal blijken voldoende to zijn, met de function van buitengewoon voorzitter van den landraad te Soerabaia on omgaand rechter aldaar, do ambtenaar op non-activiteit Mr. IJ. Schuijten, thans belast met de waarneming der tijdelijke betrekking van lid van den Raad van Justitie ter genoemde plaatse. Gesteld: Gedurende den bovenbedoelden termijn, ter beschikking van voornoemden buiten- gowoncn voorzitter, ten einde met griffiers-werk zaamheden te worden belast, de lsto klerk bij den landraad te Rembang J. E. Weijzig. Toegekend: Do rang en titel van controleur 2de kl. bij liet Binnenl Bestuur op Java en Madoera aan den adspiiant-conlroieui a Ia suite A. F. Volders, met machtiging aan den directeur van Binncnl. Bestuur om hem tijdelijk te blijven toe voegen aan den ambtenaar F. A. Liefrinck. thans waarnemend hoofdinspecteur voor do suiker- en rijstcultuur, het landelijk stelsol en wal daarmede in verband staat, wordende do lieer Velders ook in zijn niouwou rang gevoerd a la suito by zijn kader. Ontslagen Eervol uit zijn betrekking wegens ziekte, de commies 2de kl. bij den post en tolograafdienst. E. C. Dumas. Eervol uit 's lands dienst, do gewezen hulp- onderwijzeressen E. M. G. P. Van der Spek, ge boren Verateegli, H. J. Van den Heuvel tot Beichlingen, gezegd Bartololti Ilijnders. geboren Leuring. J. A. Schuitemaker geboren I.abaar en A J. A. De Voogt geboren Eeg. Belast: Gedurende do afwezigheid mot binnon- landsob verlof van don fungeerenden omgaanden rechter te Ngawi (Madiocn) .Mr. M. C' Rogge met do afdoening der aldaar aanhangige zaken van do rechtbank van omgang, de voorzitter van do landraden tc Madioen eu Ponorogo Mr. H. Fuchter. Bij den post- en telegraafdienst. Benoemd: Tot kantoorchef 2de kl. en ge plaatst te Pekalongan W. L. Sckreijer, thans wd. commies lste kl.; tot commies l9tc kl en ge plaatst tc Weltevreden B Van Vianen. ambtenaar op non-activiteit, laatst die betrekking bekleed hebbende. Overgeplaatst: Van Pekalongan naar Soerakarta do benoemde kantoorchef 1ste kl. J. F. Lastdrager. By hot Bosch wezen op Java en Madoera Benoemd: Tot ultimo December 1S96 tot tyd el ijk opziener 8de kl. J. C. F. Dieudonné, particulier, met bepaling dat bij wordt gesteld ondei de bevelen van den houtvester van bet boschdistrict Rembang-Blora. Overgeplaatst: Van bet bosohdistrict Rembang-Blora naar bet boscbdistrict Zuid Soerabaia-Pasoeroean de tijdelijke opziener 3de kl. J H. Buijten Ontslagen Wegens volbrachten dien9ttyd eervol uit 's lands dienst, de gewezen lsto klerk bij bet vendukantoor te Soerabaia J. H. Knops. T ij del ij k toegevoogd: Aan den waar- nemonden directeur der Gouvernemedts kina onderneming in de res. Preanger-Regentschappen Dr. J P. Lotsy, bij resolutie van den Minister van Koloniün gesteld ter beschikking van den Gouverneur-Generaal, ten einde aan die onder neming te worden verbonden. Bij de exploitatie der Staatsspoorwegen op Java Benoemd: Tot opzichter ode kl. de onder- opzichter lste kl. A. H. G. Iinbert; tot onderopz. lsto kl., de onderopz. 2de kl. P. Th. Emmerling. Departement van Oorlog. Overgeplaatst: Bij bet 2de bat. inf. de luit.-kol. bij hot 4de depót-bat. te Padang J. W. J. Hofman; bij bet 4de depót-bat. te Fort-de Koek, de kapt. bij het gedetacheerde ged. van hot 15de bat. inf. te Fort- de-Koek, W. G. J. Pitlo; bij hot ged. god. van het 15de bat. inf, tc Padang, de kapt. bij liet 4de depót-bat. te Padang W. N. Wintershoven; bij den gew. en plaals. geneesk. dienst van Atjeh en Ondcrh. motta Radja), de dii ig. off. van gez. lste kl to Magelang M. M. Bleekroode. Benoemd. Tot commandant van het 4de depót-bat. de majoor bij liet ged. ged. 4de depót- bat. te Fort-de-Kock, J. F. T. Voeren. Ingetrokken: De overplaatsing te Willem I en overgeplaatst naar Jianjoe-Biroe, van den off. van gez. 2de kl. J. D. Knderlé Verleend: eeno maand verlof naar Ambarawa' wegens dringende particuliere belangen, aan den lsten luit. int. te Atjeh, J. Smit Sibiuga. Overgeplaatst: Naar de ged. sectie der 3de comp. art. i3de berg-batt.) op Lombok, de lste luit. bij de 5de comp art. (2de bergbatterij) te Salatiga JU. G. Scha uiman; naar de 3de comp. art. (2de berg-batttc Salatiga de luit. bij «le 21ste comp. art. (3de veldbatt.j te Banjoe- Biioe, C. li. G. Schrassert Bert. Verleend: Eeno maand verlof naar Magelang wegens ziekte aan den kapt. der inf. te Willem 1, W. F. A. Lucher. Van Atioli afgelost: De kapiteins der inf. J. C. Holland en J. M. Tumniers en do lste luitenants P. G. F. J. Weiffenbach (ajd.), H. W. Back, K. F. A. Thörig en F E. Collard. Verleend; Eene maand vorlof naar Soeka- boemi on Garoet aan den off. v. gez., bestemd voor Soerabaia, B. C. M. Mantz. V e r 1 e n g d Met eene maand de verloven resp. naar Malang en Djokdja, verleend aan de lste luits. R. li. Berg en II. Emerins. Verleend; Een jaar verlof naar Europa wegens langdurigen dienst aan den lsten luit. der int. J. A. Sooten9. Ontslagen. Eervol uit 's lands dienst de gewezen burgerlijke klerk bij het algemeen genie magazijn te Semarang, W. E. Weijzig. Burgerlijke Stand van Leiden, van 27 Februari tot on met 4 Maart. BEVALLEN. J. Betgem geb Batteljee Z. K. .1. v. Leeuwen geb. Michel Z.C. Stouten geb. Van Dam D. R. v. Polanen geb. Rijken Z. M. O wel geb. Stol D. H. M. Noordeloos geb. Uljee D S. J. Bulthuis geb. De Hoog Z. C. F. Sassen geb. De Kaper D. C. Verstraaten gob. v. d Klein Z. A. Pluim gob. Kooystra Z. M. G. W- Nozeman geb. Taverne Z. H- v. d. IJelm geb Zandvliet Z. C. A. D. IJill geb. Taffijn D. P. II. C. Posthumus geb. Van 't Hof Z C. Bouman geb. Paulisse Z. H. Stoeken geb. De Vrind D. H. v. Egmond geb v. d. Tuin D. A W. Weober geb. Schenk hof D. J. Geeben geb. Slegtenborst D. J. Al. v. d. Logt geb. De Kruys Z. 11. W. M. v. d. Biezen geb. De Ridder J v. d. Wetering geb. Benning Z. M. Bernard geb Den Os D. M. v. Ees geb. Van Steenwijk Z. G. Plu geb. Keijzer Z. J Al. Ouwerkcrk geb. Schlagowin Z. L. Warmond gob Roos D. GEHUVVD. O J Motscb w. en E. M. Van Limseu jd OVERLEDEN: J. J. Wolff W. 77 j. J Veld huizen Z. 4 m. K. H. G. Schneider Z. 3 j. II. J. Van der Steen Z 7 m. J. M. Ilubev D. 4 j. H. G. lleijmans D. 2 m. J. J. Scliats D. 6 d. J. C. Teljeur D 10 m. E. v. d. Wpude gob. De Jongo W. 60 j. H. Van Hees Z. 14 m. A. Brejjer Z. 4 m. A. Stnfieu D. 7 j. j'. W. Bosman D. 3 j. J. Van Hooidonk D. 21 m. C. W v. Tol geb. Dekker V. 46 j.— J. v. Zwol geb Hook V. 34 j. M. Dreof D. 3 j. M. v. d. IJolst D. 11 in. AI, C. De Zwijger Z. 1 m. P. Galjaard Z. 9 j. A. Pielane'n Z. 6 m. W. I'1. Van Rossen Z. 2 j. M. E La Lau D. 21 m. M, v. d. Kende Z. 2 j A. v. d. Lucht D. 3 j. J. W. Lut Z. 17 m, A. Hcrwig D. 13 j. J. Booms D. 8 m. A. W. Kramer Z. 28 m. II. Niemvenhuizen Z. 20 m. D. Verhuist W. 79 j. M. F. G. Slewe D. 5j.— J. M Wijnbeek geb. Kop V. 45 j. J. H. De Beer Z. 2 j. M. De Beer D. 13 m. J. J. Kuiper Z. 14 m. T. M. Van der Togt. D. 2j. C. Wittenaar geb. Noest W. 79 j. J. Siero Z. 4 j. C. Lelieveld M. 59 j. A. M. Do Koning geb. v. Dijk V. 41 j. Dc nederlaag der Italianen. Het is niet gemakkeiyk zich een juiste voorstelling te maken van de bewegingen van het Italiaansche leger, welke tot die nood lottige ontknooping hebben geleid; de tele grammen zyn onvolledig en wemelen van alKrlei namen, die voor het meerendeel niet op de kaart zyn te vinden. Voor zoover tot dusver uit de berichten valt op te maken, heeft generaal Baratieri waarschynlyk door een forschen aanval een einde willen maken aan de omtrekkende boweging, die de Shoanen den laatsten tyd uitvoerden en waardoor het Italiaansche leger geheel ingesloten dreigde te geraken. Het leger van Menelik, dat zich vóór twee weken ten zuidoosten van Adigrat bevond, was er daarna in geslaagd zich meester te maken van de bergpassen op den weg tusschen Adigrat en Adoea, en volgens te Rome ontvangen depeches was de voor hoede der Shoanen in het noorden reeds tot de Mareb doorgedrongenhet garnizoen van Adi grat dreigde dus afgesneden te worden van Asmara eenerzyds en van Massowab ander- zyds. Kortom, het Shoaansche leger strekte zich over een linie van een twintigtal kilo meters van het noorden naar het zuiden tegenover Adigrat uit Waarschynlyk is goneraal Baratieri onvol doende ingelicht door zyn verspieders, evenals vóór den slag by Amba-Aladscbi het geval was, en heeft hy gemeend, afdeelingen van het Shoansche leger voor zich te hebben, maar in plaats daarvan stiet hy op de vyandelyke hoofdmacht, met het gevolg dat by terug geworpen werd achter de rivier Beleza, een zytak van de Mareb, en zyn artillerie in den steek moest laten. De aanval geschiedde, zooals men uit de telegrammen weet, in drie colonnes. De lin kervleugel onder generaal Albertone stiet onverhoeds op de hoofdmacht van den vyand en moest voor de overmacht wyken. Het centrum onder generaal Arimondi kon, ten gevolge van de terreinsgesteldheid, niet tydig te hulp komen; inmiddels werd de aan val der Shoanen hoe langer hoe onstuimiger, zcodat de Italiaansche troepen hunne stel lingen niet konden houden en moesten terug trekken achter de Beleza, met ach'.erlating van de artillerie, waarvan het vervoer over het bergachtige terrein te veel bezwaren op leverde. De strydmacht der Italianen vinden wy opgegeven als 15,000 man sterk. Het verlies wordt in de officiëele telegrammen niet aan gegeven men is te Rome zeer verontwaardigd over de onvolledigheid der berichten van den opperbevelhebber, en de bladen verlangen de geheele waarheid te kennen. De „Messagero" houdt het er voor, dat generaal Baratieri een stouten slag heeft willen wagen alvorens het opperbevel uit handen te geven, hy heeft zijn reputatie, die veel geleden had, willen redden, en de Italiaansche soldaten zyn niet gevallen voor de eer van het land, maar voor de eer van generaal Baratieri, zegt het ge noemde blad. Wy laten hier nog de verder ontvangen telegrammen volgen. Rome, 3 Maart: Uit Massowah is bericht ontvangen van majoor Balsa, meldende, dat by zyn bataljon inboorlingen en losse troepen van Seraó en Chiró te Maihaini onder bevel van majoor Amelio heeft saamgetrokken. Het regiment Dibocart heeft zich naar Baracbit en Addicaie, alwaar de kolonels Stevani en Brusatï reeds met hun troepen aangekomen waren, teruggetrokken. Generaal Lamberti neemt maatregelen voor de vereeniging van het geheele leger, dat tot de expeditie behoort, te Asmara. Latere berichten melden, dat de generaals Baratieri en Ellena en kolonel Yalendano te Addicaie aangekomen zyn. De „Popoio Romano" zegt, dat het den schyn heeft, alsof Baratieri zich wilde onder scheiden vóór de komst van generaal Baldighera. (Tweede Tel.) De „Popoio Romano" verspreidt het bericht, dat generaal Baratieri gewond is. De „Don Quichotte" levert een critiek op de door generaal Baratieri gevolgde strategie. Het blad spreekt evenwel zyn ver trouwen uit, dat de Italianen kracht genoeg zullen bezitten, om op waardige wyze uit hun moeiiyke positie in Afrika te geraken. De bladen geven als hun meening te kennen, dat de aanval van generaal Baratieri onver klaarbaar is. De „Esercito" verzekert, dat de Italianen beschikten over 16,000 man troepen en 50 stukken geschut, waarvan het grootste ge deelte in de ravynen mo--st worden geworpen. De vyand heeft uu Italianen niet vervolge. De „Fanlulla" en ue „Esdcito" ueelen mede, dat de lichting van 1872 onder de wapenen zal worden geroepen. Crispi is heuen in alleryl uu Napels terug gekeerd en presiJeerue uen ministerraad, die hedenavond voor een spoedeiscnoude verga dering was byeengcroepen. Do Koning is te haJltwee aangekomen en aan bet station door üu ministers opge wacht. De prins van Napels wordt morgen verwacht. (Doiue Tel.) De „Don yuieiiotie" toont zich zeer bezorgd over den toestand. Door den terugtocht der Italianen achter Belesa, worut de linie der Maiob zonuer verdedigiug gelaten. Het geheele Italiaansche legercorps is ver slagen. Deze nederlaag zal ernstige gevolgen heoben, beweert het blad. "Wegens de aan houdende regens is een militaire campagne thans onmogelyk. (Vierae Tel.) Een deel der kanonnen moet heroverd zyn. Alle troepen van het garnizoen van Rome z(jn geconsigneerdin alle kringen bestaat grootb opgewondenheid; er heerscht alge meene verslagenheid. Massowan, 3 Maan:jGeneraai Comberti (Lamberti?) is naar Asmara vertrokken. In de kolonie is alles rustig. De troep n, die te Asmara vereemgd zyn, btaan thans onaer bevel van kolonel Piitaliga. Generaal Bara tieri zal morgeü het bevelhebberschap over nemen. Rome, 3 Maart. De algemeene opinie ge looft niet aan een inneming van Aüigra. Er loopen verschillende geruchten, welke niet te coutroleeren zya. Men spreekt hier van het aftreden van het Kabinet. Do koning zou dan den heer Crispi met de vorming van een nieuw ministerie belasten. Men spreekt tevens ovor het uit stellen van het byeenkomen der Kamer. Parys, 4 Maart: De „Matin" bevat een telegram uit Aden, waarin wordt gomeld dat meer dan 5000 Italianen gedood zyn. Geheel Asmara is in opstand. Men vreest voor onlus ten in Massowah. Londen, 4 Maart: De „Daily News" ont vangt uit Rome het bericht, dat het Italiaan sche kabinet ontslag heeft gevraagd, doch dat koning Umberto geweigerd heeft het ontslag te aanvaarden CORRESPONDENTIE. Ingezonden stuk ken of mededeelingen, waarvan de inzenders hun naam niet aan de Redactie bekend maken, worden ongeplaatst t#r zyde gelegd. LEIDER 4 Haart. De Ministerraad hield gisteren na afloop der Kamerzitting in het gebouw der Staten Generaal zyn gewone vergadering en heden was bekend, dat de Regeering zich daarna heeft bezig gehouden met de overweging van maatregelen of voorstellen, die noodig kuDnen worden na de beslissing der Tweede Kamer ten aanzien van de invoering der personeele belasting. De minister van financiën had hedenvoor middag een onderhoud met den Voorzitter der commissie van rapporteurs voor de wet en welker leden in de pauze byeenkwamen. Men meldt ons uit Den Haag dat de tosstand van generaal Van der Sekrieck heden ochtend hopeloos was. - De Staatssecretaris der Z.-A. Republiek dr. W. J.~ Leyds legde gisternamiddag te 's-Gravenhage eenige afscheidsbezoeken o. a. by den minister van buitenlandscue zaken, jhr. Röell, aan diens departement, en by den gezant der Vereenigde Staten by ons Hof, den heer Quinby. De Staatssecretaris heeft gisteravond, na by den oud-minister Pierson het middagmaal te hebben gebruikt, de residentie verlaten en is weer naar Amsterdam vertrokken. BUITENLAND. Dui tschland, De behandeling van de suikerbelastingwet werd gisteren in den Duitschen Rykedag voort gezet. De minister Hammerstein constateerde met genoegen, dat de debatten tot nu toe volkomen objectief gevoerd zyn. Hy schetste vervolgens de geschiedenis van de suiker wetgeving, die de Duïtsche suiker-industrie tot een tak van nyverheid van den eersten rang gemaakt heeft Terwyl de beetwortel- suiker industrie in andere landen in handen der kapitalisten is, is zy dit in Duitscbland niet, dank zy de wetgeving. By het aan hangig wetsontwerp is niet meer de vraag öf het tot stand zaL komen, maar slechts hoe dit zyn zal. In beginsel staat de mi nister op hetzelfde standpunt als de heer Richter. Het zou zeer te wenschen zyn, wan neer alle suiker, die Duitschland oplevert, in het land zou kunnen biyven. „"Wanneer wy in het oog houden, dat uuitschland één enkel gebied i3 in economi- schen zin, dan ia het duiJelyk, hoe door be lemmering van de ontwikkeling dezer in dustrie geheel Duitschland benadeeld wordt. Ten gevolge der stijgende beetwortel productie, - y.eidö de minister „zyn een groot aantal spoorwegen aangelegddoor de suikerindustrie te irotten, zou men een zwaren slag toe brengen aan het Duitsche vorke rswezen en aan den maebmenbouw Door de vernietiging dezer nijverheid zouden tallooze arbeiders broodeloos worden Allo staten, voornameiyk Rusland en Amerika, maken zich gereed, om «ns do wereldmarkt r» het wisten, zouden we oDdei die omstandigheden onze goed-geladen geweren in bet koren wegwerpen9' De minister Hammerstein hoopt dat de beraadslagingen in de commissie er toe zullen leiden, dat er een we', tof stand komt, die den geheelen landbouw tot zegen strekt. Die wet zal zeker een tydelyk karakter dragen en alleen dienen om aan den stryd een einde to maken. Doch daarom is het ook juist te doen. (Applaus) De heer Von Puttkanjer Plauth kon zich vereenigeu met de ver wy zuig van het ont werp naar een commissie, die uit 21 leden bestaat. De Staatssecretaris Pasadouwsky sprak de hoop uit, dat in den Ryksdag geen meerderheid zou worden gevonden, welke de verkeerde staathuishoudkundige beschouwingen van den heer Richter zou volgen. De heer Rock was van meening, dat de suiker-industrie zich niet. in ongunstiger toe stand bevond dan eenige andere industrie. De heer Schadler hield het ontwerp voor bedenkelijk, omdat het premiën-stelsel geen gelukkige oplossing was Spr. verklaarde zich voor de behandeling in een commissie. Heden voortzetting van het debat. Groot-Bi-lrnnnfft. De lieer Kenaway ondersteunde in het Lagerhuis een voorstet van den heer Samuel Smith, waarin innige sympathie wordt betuigd met het lyden der Amerikaansche Christenen en de hoop wordt uitgesproken, dat de pogingen, welke verbetering van hun lot ten doel hebben, zullen worden voortgezet. De heer Curzon, vice-minister, verklaarde zich bereid het voorstel aan te nemen, maar men moet niet gelooven, dat verbetering kan worden aangebracht door middel van de ge wapende macht. De Europeesche samenwer king was niet zoo krachtig, als wy geloofd hadden, verklaarde spr., omdat de mogend heden zicb hebben verzet tegen het gebruik maken van haar strydmacht. Engeland mocht niet alleen optreden, om de Armeniërs niet nog meer in gevaar te brengen en om niet gevaar te doen ontstaan voor een Europeeschen oorlog. Da regeering do3t haar best om het lot der Christenen te verbeteren en zal daarin blyven volharden. Het voorstel-Smith ia zonder stemming aangenomen. OoKtcnrnlf-Honar.-Monnrchle. Uit dor. uitslag der verkiezingen voor den gemeenteraad van "Weenen in de tweede categorie der kiezers blykt, dat do hoofi- en residentiestad van Oostenryk nu voorgoed een bolwerk van de anti-semieten is geworden. Van de overwegende meerderheid in die ver gadering zyn de aoti somieten alvast ver zeker!; nu is 't alleen nog maar de vraag of die meerderheid hooger zal worden dan de verhouding van 7j» die de vorige maal juist was bereikt De Hongaarsche Kamer van Afgevaar digden verwierp gisteren alle voorstellen door de oppositie iDgediend en welke betrekking hadden op de onderhandelingen over he* vergelijk met Oostenryk. Spaujo. De textueele inhoud der dagorder, welke generaal "Weyler op Cuba heeft uitgevaardigd en waarop in den Amerikaanschen Senaat is gezinspseld geworden, is als volgt: Zy, die eenig nieuws of eenig bericht, direct of indirect, gunstig voor de opstandelingep, uitvinden of in omloop brengen, zullen be-

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2