toond eenige lichtbeelden, die verschillende ▼oorstellingen gaven van 't werk van het Leger, zooals onder veel meer de shelters in Londen en Amsterdam, de landkolonie aan den Theems en die in ons land by Lunteren, met een stal, dien men er heeft, en een beteren, dien men er hoopt te krygen, alsmede met do gewenschte koebeesten. Kolonel Oliphant deed alsnu eenige mede- deelingen aangaande de Nederlandsche land kolonie, waarmede reeds groote vorderingen gemaakt zijn, aaDtoonende tevons hoeveel arbeid nog staat te verrichten op het platte land en het nadeel van overbevolking der groote steden. Nog zevenduizend gulden zyn noodig om het voorgestelde plan tot verwezen lijking te brengen, tot het bijeenbrengen van welke som de kolonel aanspoorde. Nu, met het aansporen tot geven was men van de zyde der Heilssoldaten niet karig en de ge legenheid er toe werd door collecten heel ge makkelijk gemaakt I We zouden ons dan ook al erg moeten vergissen, als de avond van gisteren niet een zeer goede in finantiëelen zin voor het Leger was. Dit zij het gegund! Yelen toch zullen óf by aanvang öf by ver nieuwing tot de erkentenis gekomen zyn, dat het Leger, het mag dan in veler oog zonder linge middelen aanwenden om zijn doel te bereiken, veel, zeer veel goeds tot stand heeft gebracht en nog brengt, vooral onder en voor ellendigen in allerlei opzicht. Hierna wederom lichtbeelden! Nu van eenige schoone gebouwen in Rome en Londen, een gezicht op Gibraltar, en als tegenstelling een tableau van door den drank gestichte ellende, treffend begeleid door een schoon gezongen lied van eene (vr.) officier des Legers. Een mannelijk lid des Legers bracht ook nog een solo ten gehoore, gepaard met de tonen van een snareninstrument. Ook maaltijden, door het Leger aangericht, werden, in beeld jltfid, to aanschouwen gegeven. Tooneolen uit het barmhartigbeidswerk in de achterbuurten en uit het reddingswerk en de ziekenverpleging maakten diepen indruk. De kinderen van den Liefdebond voerden jmuzikalo gymnastiek" uit, welke zeer werd toegojuicht, ongetwijfeld omdat ze kwam van kinderen. Dezen zongen en gymnastiseorden tegelijkertijd. Kolonel Oliphant, die het Nederlandsch vry goed machtig is, besloot de vergadering met een vurig gebed, dat door do Heilssol daten geknield werd aangehoord en op de hun gebruikelijke wyze werd bekrachtigd of ondersteund met hun Halloluja's en Amens. De gansche schare zong vóór het definitieve einde der vergadering op verzoek Paalm 100 vers 4 (op het doek in loopend schrift ver schenen), ook dit, evenals het andere ge- zamonlyke gtzang, geaccompagneerd door do veelal schetterende muziek. Ten slotte zij nog vermeld dat de kolonel uitstekend wist te zorgen voor de handhaving eonor stipte orde, wanneer deze-een oogenblik werd bedreigd met verstoring, óf door het fluiten, om 's kolonels woorden te gobruikon, van een „kleinen jongen, pas uit de wieg," op de galery -gezeten, óf door het blaten van oen deel der aanwezigen, dat hem deed denken aan een lammerenmarkt, toon de schoone Parlementsgebouwen te Londen op het doek verschenen. Zyne waarschuwingen bleven niet zonder gevolg; men toondo to erkennen dat hfl gisteravond, zooals by gezegd had, baas was in de dikwerf in duisternis verkeerende zaal. Aan het telephoonnet alhier zijn aangesloten onder No. 86 do heer M. E. Van Waveren (woonhuis) en onder No. 211 de heeren Gebr. Snel, boekhandelaren, Breostraat. Do officier van justitie by de Haagsche rechtbank concludeerde heden, in hoogor beroep, tot niet-ontvankeiyk-verklaring van do vorderi.ig tot schadevergoeding, door den colporteur van „De Baanbreker" Yan der Wallen tegen den burgemeester van Leiden ingesteld wegens handelingen, door hem van de Lcidsche politie ondervonden toen hy zon der vergunning exemplaren van genoemd blad uitventte, en zulks op dez6lfdo gronden, waarop indertijd de vordering van den Am- sterdamschon stukadoor Flörke tegen den burgeme.ster van Den Haag is afgewezen. Do uitspraak is bepaald op 81 Maart. Ware al.de hier op lie don gov a llen regen sneeuw geweest, dan zou prof. Falb als weervoorspeller ongetwijfeld by de Leide- naars in aanzien zyn gerezen. Nu maar wacht eens, 't is do achtste nog niet! En lang nog niet de helft der maand. Tot zoo lang Falb niet aangetast in zyn sneeuw! Aan het station Scheveningen van do stoomtram der H. IJ. S.-M. zyn met ingang van gisteren ook rechtstreokscho reis biljetten naar Brussel en Ostende verkryg- baar gesteld, voomamelyk ook ten gerieve van do badgasten des zomer3. Gisteren is ook op de stoomtram der H. IJ. S.-M. Den HaagScheveningen een nieuw soort abonnementskaarten ingevoerd, het z.g. Edmonson-stelsel, dat sedc-rt lang in gebruik is op de stoomtram der S. S. De inleggers van gelden inde Hillogomsche Spaarkas troosten zich nog altyd dat de gelden niet vtrloren zyn en wel terecht zullen komen, voornamelyk ge steund door de belofte van de commissarissen om zoo hun geen proces zou worden aan gedaan, f 3000 te zullen geven. De gestanddoening der belofte bleef steeds in gebreke, waarom besloten werd den com missarissen eon wissel tot bovengenoemd bedrag te presenteeren. Toon deze wissels niet voldaan werden, werd besloten te gaan procedeeren en zoo dit mocht falen, kon nog altyd beslag worden gelegd op de vaste goederen, nagelaten door den penningmeester der Spaarkas. De hoop op beslaglegging is nu echter voor een groot gedeelte in rook vervlogen, want naar wy vernomen hebben, is „Villa Delta" verkocht aan mej. Yan der Schoot voor het sommetje van.. ƒ6000. (W. v. E.) Te 's-Gravenhage meldde zich Zondag-avond aan een der politie-bureelen aan een door koude en honger uitgeput 12 jarig meisje, dat Zaterdagavond de ouderiyke woning aan de Prinsengracht ontvlucht was. Het kind had verklaard gedurig te worden mishandeld door haar ouders, die beidon schier iederen dag in beschonken toestand veikeeren. Op den Leidschen Weg by Den Haag werd Zaterdag de hulp ingeroepen van een daar passeerend geneesheer voor een heer van omstreeks 50 jarigen leeftyd, die bewusteloos naast zyn fiets lag. Hoewel geen uiterlyk letsel geconstateerd werd, Is hy nog denzelfden avond overleden. Door de rechtbank te Utrecht is heden S. G., wonende te Aarlanderveen, beklaagd van diefstal van vleesch ten nadeele van O. 't L. te Rietveld gepleegd, veroordeeld tot 10 boste, subs. 10 dagen hechtenis. Het was Zondag 50 jaren ge leden, dat desuiker-raffinaderij van de heeren Spaklei en Tetterode, te Amsterdam, geopend werd. Do eigenaren der fabriek hebben dit gouden foest Zaterdag gevierd op werkelyk zeer loyale wyze. Aan iederen werkman het personeel bestaat uit ruim 200 man werd een feestgave uitgereikt, bestaande uit eene inschryving op de Rijkspostspaarbank, een kistje sigaren en een groote taart. Van da» fabriek en ook van vele arbeiderswoningen in den omtrek van het Leidsche Plein wap perde Zaterdag en Zondag de vlag. Het Leger dos Heils heeft te Meppel een nieuwigheid ingevoerd, die tal van bezoekers trekt. Zy bestaat hierin, dat bet platform in twee deelen is gescheiden: de eone helft wordt ingenomen door een ge lukkig en tevreden huisgezin, verbiyvond in een net gemeubileerd vertrekje, de andere helft vertoont de verblyfplaats van een dronk aard, met al de attributen, die daarby behooren. De heer H. J. L. De Fost, uit Rot- terdam, die by familie te Dordrecht vertoefde, is plotseling op 88-jarigen leeftyd overleden. De overledene was drager van het Metalen Kruis. In het kanaal der Friesche ge meente Dantumadeel is het ïyk gevonden van een net gekleed onbekend manspersoon, onge veer 50 jaar oud. Op het lyk werden eenige psalmboekjes gevonden, waarop de naam voor kwam van J. M. Rypkoma. Hot ïyk had niet do minste sporen van geweld, zoodat aan misdaad hier niet gedacht wordt. Onder hot Friesche dorp Sur- huisterveen heeft in de bosschen van den heer A. De Vries een hevige brand gewoed, die aan kwaadwilligheid wordt toegeschreven. Ook in 1895 hadden daar bosch'oranden plaats, waarvoor twee personen gevangenisstraf heb ben ondergaan. Te Gameren brak Zaterdagmor gen om halfzes een felle brand uit. Drie boe- renstollingen werden in de asch gelegd. De brand is, naar men zegt, ontstaan by P. Renou, alwaar o. m. eon hit in do vlammen omkwam. Het vee by de Gebr. Prajenso is op twee varkens na gered. By J. H. Kreling is al het vee, alsmede eonig huisraad gebor gen. Eon aanzieniyko party hooi is een prooi der vlammen geworden. Een en ander was tegen brandschade verzekerd. Een bejaarde arbeider is te Goor by het verrichten van eenige werk zaamheden van oeno ladder gevallen en na korten tyd overleden. In tegenwoordigheid van den koning en van den kroonprins en onder een grooten toeloop van menschen hebben te Christian ia do jaarlyksche groote wod8tryden op sneeuwschoonen plaats gohad. Ten gevolge van don zachten winter had men do baan op kunstmatige wyze moeten verbeteren. Aan den wedstryd word deelgenomen door 172 sneeuwschoenloopers uit alle deelen van het land, die In drie klassen verdeeld waren. De grootste sprong by den wedloop met sprongen van hellingen af, was dit jaar van een hoogte van 2*4*/2 meter. Er waren er wel, die spron gen van 26 meter maakten, maar daarby vielen zy. Een der mededingers bleef by een val bewusteloos liggen, waarop de muziek dade- lyk zweeg, tot men den gevallene, die later weer bykwam, had weggedragen. Koning Oscar woonde de wedstryden gedurende 2'/2 uur by, terwyl de kroonprins tot het einde bleef. De spoorwog van Llanberris naar don top van den Snowdon in "Wales is vol tooid. Woensdag jl. is de proeftocht gehouden en zonder hinder volbracht, hoewel het weder zeer ongunstig was. De tocht naar den top geschiedde in een uur en twintig minuten, de terugtocht iu een uur. Met Paschen zal de baan waarschyniyk voor het publiek verkeer worden opengesteld. Te Bozen, in Tirol, is onlangs door den gemeenteraad tot een taarten- en taartjesbelastiDg besloten. Van 1 Juli a. s. af mo.4 van alle „weelde-gebak", waarby melk, boter, eieren, suiker of andere zoete stoffen gebruikt is, een heffing van 10 pCt. van den verkoop in het klein worden betaald. Burgerlijke Stand ran Leiden. Eerste huwelijksafkondiging van 1 Maart J- C. Pnnmv jm. 19 j. er. J. Sloos jd. 18 j. L. G. Banco jm. 27 j. en A. Van den Bosch jd. 34 j. J. W. Florijn jm. 21 j. en G. J. Mulder jd. 23 i. J. A. Sliotiuna.üu.. 21 i. en A. C. Woïf.id. 23 j. C. Jesse jm. 39 j. en E. M. Flaman jd. 27 i. W. A. De Bruyn w. 51 j. en A. Mirande s. 49 j.A- J. Brakel jm. 24 j. en S. Brinkman jd. 22 j. Burgerlijke Stand. HAARLEMMERMEER. Ondertrouwd: B. Van Dijk en G. Van Geest N. Verhulst en M. N. Wijntje. W. G. Geurtsen van Baarskamp, wedr., en G. Mekorn. Z. Noorloos en T. J. Spaan. M. Boelhouwer9, wedr., en T. Vries. Gescheiden van echt.: J. Hoep en P. Zwart Bevallen: D. Boterman geb. Van Rijn Z. M. Roest geb. Kikkert D. M. Van der Spek geb. Van Reeuwijk D. W. Van Andel geb. Vorkuil D.E. Valkenburg geb. Heus D. G. Boon geb. Kooij D. T. Aartsen geb. Koster Z. M. E. De Groot geb. Bnrdenberg Z. D. Schering geb. Kardol levenl, D. D. Schutte geb. Van Gies- bergen Z. C. J. Duivenvoorden geb. Van Die- men Z. M. Jongejan geb. Ilolleman D. J. C. Van Tol geb. Breoveld L. M. Van Est geb. Roos D. A. De Graaf geb. Karman Z. Overleden: V. Beers 14 m. B. Markus 1 w. A. De Groot 50 j. C. Goosen 34 j. K. Huis 4 m.A. M. Hoogkamer 2 m. NOORD WIJK. G e b o i enPetrus Bartbolomeus, z. v. C. Koster en J. Duivenvoorde. NOORDW IJKER HOUT. Geboren: Cornelis Maria, d. van H. Hoogeveen en M. C Vos HILLEGOM. Geboren: Nicolaas Cbristiaan, z. van N. C Veldhuis en D. v Scbravendijk. Gijsbertus Basti.ian, z van M A. Bouma en G. Aangeenbrug.Hendriku3 Johannes, z. van J. v. Trigt en G. Jonkman. Overleden: G. C. 1' Maaskant, oud 41 jaar, echtgenoot van H. L. C. Groos9. Levenloos aan gegeven kind van H. W. Möblmann en C. H. Beukers. C. Paase, oud 17 maanden. ZOETERWOUDE. Geboren: Adrianus. z. van A. Tuinhof de Moed en J. Mulder. Daniel Pierre Cornelis, z. van D. De Gunst en C. G. Kuiper. Alida Geortruida, d. van K. Warmerdam en M. Koot.Johannes Martmus Daniel, z van P. J. D. Stroobel en E. v. d. Hoeven. Overleden: G. W. Van der Eeijden, weduw naar van C. M. Questro,31 j. (wonende te Leiden).— H. C. Koot d. 4 m. A. M. v. d. Kolk d. 1 j. S. M. Favier d. 8 m. ZOETERMEER. Geboren: Isaac, z. van Gerardus Johannes Marseille en Johanna Van der Loo.Maria Petronella. d. van Albert Kamps en Louisa Jakoba Van Es. Johannes Cornells, z. van Cornolis Johannes Koole en Johanna Geertrui Van Mullem. Pieter, z. van Arie Van Daalen en Teuntjo Stolk. Jannetje, D. van Johannes Bastian en Femuiigje Booi Overleden: Petronella De Bruin 65 jaar, weduwe van Corstiaan Hörters. ZEGWAARD. Overleden. Levenloos aange- geven kind van het viouwelijk geslacht van Arie e Groot en Jaapjo Olie. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur I Mag ik oen klein plaatsje voor het onder staande verzoeken? Do eerste verzending van rooktabak, door den heer W. H. Van Zanten Jr., te Leider dorp, uit sigarenpuntjes vervaardigd, naar Egmond-aan-Zèo aan de Prins-Hendrik-stich ting aldaar, heeft heJen plaats gehad. Zy bestond uit 360 pakjes a 1 ons, dus voor ieder man tweo pakjes. Van de vriendelyke uitnoodiging om de verzameling eens te gaan zien, heb ik natuur- lyk gebruik gemaakt. En ik moet zeggen, tot myn groote voldoening. Immers 't zag er allervriendelykst uit, in pakjes rood, wit en blauw met omschriften, terwyl op de volgende bezending bovendien het Hthographisch portret van Prins Hendrik zal pryken. En de tabak zal ongetwyfeld van vry wat beter qualiteit zyn dan do oudjes nu rooken, zooals een aanwezig sigarenhandelaar ver klaarde, terwfil al wat eenigszins schadeiyk zou kunnon scbynen, is weggenomen. Zuivere tabak dusl Oogenschyniyk een doodeenvoudige zaak! Och ja, vele handen maken licht werk! En inderdaad, hier zyn vele handen aan den arbeid! Eerst do sigarenwinkels, die gemak- kelyk de grondstof kunnen leveren, waar onder er al onder zyn, die hun voorraad afstonden, maar te velen, veol te velen, die nog achterbleven 1 Daarom tot hen een ver zoek; bewaart de sigarenpuntjes s. v. p. zorg vuldig en stuurt ze s. v. p. op aan boven- genoomden Heer. Dan drukwerk, photograpbiewerk, kleur- werk, waartoe de heeren H. L. Van Nifterik, J. Goedeljee Jr. en Zuurdeeg bereidwillig hun diensten verleenden. En dan de vele dameshandon, die moesten knippen en plakken, om de pakjes in goede orde te kunnen verzenden. Wie weet hoe spoedig er om meer hulp van deze gevraagd worden zal? Welk een heeriyk liefdewerk 1 Niet voor die oudjes daar in Egmond alleen, maar voor allen, die daarvoor een stoontje bydragen willen. En dat kunnen velen! En dat zal straks nog gemakkelyker vallen, als maar ik klap niet uit de school. Alleen nog dit: wie lust heeft, en ik zou haast zeggen wie heeft dat niet, die ga zelf eens kyken. En wie daartoe den tijd niet heeft, die goloove my op myn woord en ga aan 't verzamelen van zyn sigarenpuntjes en zende zo by gelegenheid op. Kom ik straks vragon om hulp, uit naam van den Heer Van Zanten, dan vertrouw ik, dat ik menige hand bereid vinden zal. 't Is zoo heeriyk, goed te doen en dan met een goed te zijn ook. Met dank voor de opneming, M. d. R. Uw Dw. Dnr. Leiden, S. Kutsch Lojenga, 3 Maart '96. Doopsgez. predikant. Mochten alle couranten voor deze regelen een plaatsje willen inruimen. Marktberloht#iL Schiedam. 2 Maart. Noteering van do Make laars. Moutwijn ƒ7.—, Joncver f 11.idom Amst. proef ƒ12.50 per Ned. vat en zonder fnBt, zonder de bol&ating. Spoeling-commissie beden ƒ1.10 i er ketel. Notooring van don Branderabond. Montwiia /G a 61/8 por fcoct. cL, zonder fuat en zonder belasting. Rotterdam, 2 Maart. De aanvoer van heden was niet zoo ruim maar voor do bchoefco der koopers voldoende. Witto Tarwe in puike qualiteit gezocht maar weinig voorhanden. Alles ging. tot yosieol nrü^en vaö do hand, alleen do geringo soorlon 10 a 15 centslager. Canada was er weinig. INLANDSCHE GRANEN. Vlaam. en Zeeuw., de beate 6.20, 6.50 tot 6.65 dito dito middelb. 5.50, C.60 5.80 Flakk. en Overm., de beste 6.10, 6.25 6.40 dito dito middelb. 5.30, 5.40 5.50 Mindere on geringe soorten 4.80, 4.90 5. Canada5.—, 5.15 5.25 Voorts werd verkocht per 100 Kilo. Goede qualiteit Wittetot ƒ8. Middel dito 7.50 7.90 Mindere dito7.„7,30 Roode Tarwe weinig voorhanden en te noteeron van ƒ168 tot ƒ172. Pniko Poldersoortèn tot 176 a 130. Rogge ruimde onveranderd op. Zeeuwsche en VI., naarqual., 3.75, ƒ8.90 tot ƒ4. Overm. en N.-Brab., 3.40, 3.60 3.80 Geringere soorten 3.20 B 3.30 Gerst. De Wioter- 10 cents lager; Zomer- prgs- houdend en Chevalier- zonder verandering. Vlaam. en Zeeuwsche Winter- van f-3.10 tot ƒ4. Overmaaeche ei Flakk. 3.50 3.90 Afw. on mindere soorten 2.75 3.30 VI., Zeeuw, en Flakk. Zomer- 8.40 3.80 Mindere qualiteit 2.85 3.10 Chevalier3.50 4.90 Voort9 werd per 100 Kilo verkocht. Winter-, naar qualiteitƒ5.65 tot 6.60 Zomer- 6.6.25 Chevalier- 7.— 7.25 Haver eerst traag, later onveranderd verkocht. Blanke en wichtige qualiteit. van ƒ3.tot 3.25 Zeenwscho en andere inl.Voers.. „2.50 „2.90 Lichtere dito «lilo 2.20 2.4ü Geringere soorten1.75 2. Voorts werd gedaan per 100 Kilo. Goede Voerqualitoxtƒ6.70 tot 5.90 Ordinaire 5.60 5.60 Mlndero 6.10 5.40 Spelt niet aangevoerd. Paardenbooncn zonder verandering. Blanko zaai- eoorton boven de notoering. Vlaamsche en Zec-uweche ƒ4.70 tot ƒ5. Overmaascho4.60 4.90 Geringere eoorten4.25 4.50 Daivonboonon 5.70 tot ƒ5.90. Schapenboouen zonder aanbod. Bruinebooncn verloren weder do vorhooging van vorige week. Walchorachovan ƒ10.50 tot ƒ11. Do beato Vlaam. en Zeeuw. 10.10.25 Ordinaire dito dito 9.9.75 Germgore7.75 8.75 Wittoboonen weinig gevraagd; prijzon 50 cents lager. Walcherechcvan 12.— tot 12.25 Vlaam. en Zoouw., do beste. 11.50 12.— dito dito ordinaire 11.11.25 Mindere en geringo soorten9.25 D 10.25 Blauwe Erwten niet druk gezocht; aanvoer af nemend; prijzen onveranderd. Walcherachcvan ƒ8.25 tot 8.75 Dj beete Zoeuw. en Vlaam. 7.25 8. Middelb. ql. dito en Flakk. 6.25 7. Geringere„4.80 „5.25 Sohokkers zonder kooplast. Koolzaad kwam maar weinig voor; to noteere* van ƒ7.tot ƒ8.—. Hennepzaad ƒ6.tot 7.25. Kanariezaad weder 25 cente lager. Het beate ƒ6.50 tot ƒ7.-, middel-qualiteit ƒ5.50 tot ƒ6.en geringere Boorteu ƒ4.tot ƒ6.—. BUITENLANDSCHE GRANEN. Tarwo weinig aangeboden. Enkelo afdoeningen van aangekomen of weldra gewacht wordende partgen von den plaats tot vaste prijzen. Op afladiDg ging niets om wegona to liooge limieten. Rogge met beperkten oonsnmptiehandol. Helenaƒ116 tot ƒ120 Bessarabische114 116 Bourgas112 114 Nicolajef110 112 Odessa 110 „113 ÜDiopor116 117 St.-Petoreburgor. „110 „112 Gerst schaars, maar ook niet zeer gevraagd. Donanƒ108 tot ƒ111 Nicolajef106 109 Odessa106 107 Haver blyft vaat in prijs. St.-Potereburgertot ƒ6.50 Re-val6.25 Libau5.65 Boekweit traag. Canada a ƒ128 Stato120 Boekwoitgratten onveranderd stil. Grovo 8t.-Potera'ourgerƒ210 a ƒ218 Middel dito 195 197 Yo:-r Eiwten van ƒ1.65 tot ƒ4.90. Mais iu vasto stemming en mot veol omgang. Bonto Amorikaan80bo86 tot 88 dito dito uit stoomboot. 84 85 Foxanian100 Odessa100 102 dito stoomendo97 98 Novorosisk97 98 Ciuquautino130 Rotterdam, 2 Maart. Op do veemarkt waren heden aangevoerd: paarden, veulens 233 runderen, 86 votte kalveren, nuchter kalf, 86 schapon, 573 varaens, biggen, bok. De prijzen van bet voo waren als volgt: runderen lste qual. 66 a c., 2de qual. 60 a c., Sdo qual. 54 a c.; oasen late qual. 66 a c., 2do qual. GO a c., 3de qual. 5i a c.; stieren lato qual. GO a c., 2Jo qual. 65 a c., Sdo qual. a o.; kalveron lste qualiteit 100 a c., 2de qual. 90 a c., 3do qual. 80 a c.; och-pen lste qual. 55 a c., 2do qual. 45 a c.; alles per KG.; varkens lste qual. 38 a c., 2de qual. 37 a c., 3de qual. 36 a c., Londen- scbe a c., al es per KG. Handel in varkons zeer vlug, rundvee en kalveren willig. Londen, 2 Maart. Ter veemarkt zijn aangevoerd: run.ieron 1100, schapen en lammeren 10,000, kalveren varkens 50. Prgzon: boste rundcron 2/4 a 4/6, schapen en lammeren 3/4 a 6/8, Kalveren a varkooo 2/- a 3 '6. Louden* 2 Maart. Friesche Boter 104 a 10G ah. BUITENLAND. Frankrijk, President Faure is gistermorgen om half- acht te Toulon aangekomen en werd ontvangen door den minister van marine Lockroy en de burger!yke en militaire autoriteiten. In optocht 'trok men de stad binnen, dio met vlaggen versierd was. Om halftien was er receptie in de prefectuur; de president be zocht vervolgens het hospitaal en keerde om twaalf uren in de prefectuur terug. Na het schitterende Venetiaansche feest te hebben bygewoond, is president Faure onder het gejuich der geestdriftige menigte aan boord van de „Formidable" gegaan, die hem naar Cannes zal brengen. De geheime politie is yverig in de weer in alle steden, die de president bezoekt. De anarchisten worden scherp bewaaktver- scheidenen hunner hebben hun domicilie ver laten. De Kamer heeft gisteren het wetsont werp tot bestryding van de knoeieryen in den boterhandel behandeld. Art. 1, inhoudende het verbod om onder den naam van boter te verkoopon of in te voeren een stof, die niet gemaakt is van melk of room, is aange- nojnen. Artt. 2 en 3 zyn ook aangenomen; het laatste verbiedt, terzelfdertyd boter en margarine te fabriceeren en te verkoopen. Dui t scli land» In den Ryksdag zyn gisteren de beraad slagingen geopend over de wet op den suiker- accijns. De onder minister Posadowsky wees op do ontydige en onwettige publicatio van het wetsontwerp en de daaruit ontstane heftige polemiek. Het wetsontwerp wil den ryken n>ot meerdere inkomsten verschaffen, maar komt volgens hem overeen met het voorstel- Paasche en voert verhooging der premien, contingenteoring en trapsgewyze progressieve bedrijfsbelasting in. De huidige prysverhoogir.g is werkelyk een speculatie; de berichten over eene sterke ver mindering van producten op Cuba zyn over dreven; daar staat tegenover, dat de productie over de geheele wereld toeneemt. Het suiker- verbruik hangt niet samen met de lage suikerprijzen, maar met de stygende welvaart. Premien moeten zyn slechts strydmiddelen, maar zy moeten zich richten op de concur- reerende landen. Verder zeide Posadowsky dat Oostenryk in zyn uitvoer naar het Oosten Duitschland overtreft door biliyke transportkosten, en dat Frankryk dit doet door een op 7.4m mark te berekenen premie op den uitvoer. De huidige Duitsche premie verhooging zal een onderwerp van compensatie leveren voor toekomstige internationale onderhandelingen over de afschaffing van premién. Het wetsontwerp zal de suikerindustrie verplaatsen en den landbouw loonende pryzen verzekeren. Ook de Zuid-Duitsche staten koesterden sympathie voor het wetsontwerp, maar stemden slechts wegens de hooge premiën do wet af. De heer Richter betoogde dat het ontwerp in alle opzichten verderfelijk is. Graaf Herbert Von Bismarck verklaarde dat de Ryksdag het nu in zyn hand heeft, een belangryken tak van landbouwindustrie voor ondergang te bewarenhet geldt hier een groot deel van den nationalen welstand en het behoud van vele millioenen. Spr. is voor eene beraadslaging in commissie. De heer Spahn verklaarde dat het Centrum geen vyandige houding tegenover het ontwerp aanneemt, als is het er ook niet mede inge nomen. Het Centrum is tegen verhooging van de verbruiksbelasting, doch voor het verdeelen der productie. De premiën mogen niet door een rijkssubsidie gedekt wordendat moet ge schieden door de verbruiksbelasting en even tueel zouden belanghebbenden moeten by- springen. Heden voortzetting der beraadslagingen, stfeiia, Z. H. de Paus zeide gisteren by ontvangst van de kardinalen, die hem kwamen goluk- wenscheD met zijn vorjaardag, dat de over stelpende werkzaamheden hem zouden doen wonschon naar de eeuwige rust, maar Diet- temin weigert hy niet den arbeid voort t« zetten ter eore Gods en in het belang der Kerk. De Paus verklaarde verder dat hy droevig getroffen was door de betreurens waardige daad van den man, die zyn eigen ziel en die zyns zoons opofferde, en aan de menschelyko politiek de voorkeur gaf boven de waardigheid van het goweten. De H. Vader hoopte dat God de verdoolden ziende zal maken, om to beletten dat hun voorbeeld navolging vïnde. De Paus geniet een uitstekende gezondhtil. Paus Leo XIII is gisteren 86 jaren ge worden. Heden viert Z. H. den achttienden verjaardag zyner kroning. Van de 250 voorgangers van den tegen- woordigen Paus hebben er niet meer dan 19 tusschen 15 en 20 jaren de tiara gedragen, en 9 meer dan 20 jaren. Pius IX, de onmid- deliyke voorganger van Leo XIII, is in 86-. jarigen ouderdom overleden, na het langst van alle Pausen, 32 jaren, den Heiligen Stoel bekleed te hebbon. En slechts drie Pausen zyn ouder geworden dan 86 jaren. Gregorius IX, die in 1241 overleed, had den 100 jarigen leeftijd bereikt. Op een leeftyd, waarop voor anderen de rusttyd aanbreekt, werd kardinaal Gioachino Pecci, thans Leo XIII, met het hoogste gezag over de Roomsch Katholieke Kerk bekleed. Zyn optreden maakte steeds den indruk, dat ook waar hy het gezag der kerk hand* haafde, hy toch altyd als zyn hoogste roe« ping beschouwde in den geest der christe* ïyke liefde en verdraagzaamheid werkzaam te zyn. En waar by, zooals in zijne in 1891 uit gevaardigde encycliek over het arbeidersvraag stuk, de bekende encycliek „Rerum novarum", zich bewoog op maatschappeiyk gebied, daar trad hy eerst recht op als de apostel des vrede», die zyne stem verheft om de strydende partyen tot elkaar »te breDgeD, en hun den weg to wyzen waarlangs beider belangen kunnen wor den gediend. De vruchten van dit wys beleid heeft hy geoogst in de uitbreiding en bevesti ging van het zedelyk gezag, dat de Heilig® Stoel uitoefent, wel is waar rechtstreeks alleen over de katholieke christenheid, maar waarvan indirect de gansche beschaafde wereld den invloed ondervindt. Drie jaren geleden, den 19den Febr. 189R,' werd met groote praal 's Pausen gouden bis- schops-jubileum gevierd. De gedenkdag van gisteren en die van heden zullen niet de aan dacht trekken door weidsche pracht, waar mede de Roomscbe Kerk anders gewichtig® gebeurtenissen pleegt te vierenmaar daarom toch wordt niet vergeten op deze dagen da zegenrijke werkzaamheid van Paus Leo XTTI te gedenken. Door het republikeinsche comité ta Milaan is, ondanks het verbod van don prefect,

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2