N°. 11049 Maandag; 2 Maart. A" 1896. geze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Derde Blad. SPOTTED SNAKE. PEIJS DEZEB COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. 1.10. Franco por post s 1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. EBIJS DER AD VEBTENTIKN Van 1-6 rogels f 1.05. Iedaro regel meer f 0.17J. Grootera letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren bulten de stad wordt f 0.05 berekend. Officiëele Kemni^erlnffeiL BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien art. 6, 2de alinea, der Verordening van 25 Januari 1834, regelende de inweudigo inrichting der scholen, de toelating en het ontslag dor leerlingen (Gemeenteblad N*. 5 van 1894); Brengen ter algemcene kennis, dat de in- i. gvi ig I van niouvre leerlingen aan de openbare scholen der 8de cn 4de kl. zal plaats hebben van d-n 2dcn tot en met den 14den Muart o. k. in de schoollokalen in do Bijnstraat, in de Brandewijnsteog, op de Binnenveat- f gracht aan hot Plantsoen, in de Van-der-Worfstraat, aan de Korto Mare en aan de Langebrug, des voor- middags van halfnogen tot negen uren en dea namiddags va» halftwee tot twee uren, behalve des Zaterdags en dea Zondags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 28 Febr. 19M. E. KIST, Secretarie. Leiden, 29 Februari. Bi Ambachtsschool te Leiden heeft weder He inschry ving voor nieuwe leerlingen geopend. Op die aobool bestaat do gelegenheid om jongelieden op te leiden tot bekwame timmer- "eden, meubelmakers, smeden, huissmedeo, achioebankwerkera, vuurwerkers en huis childers. Het endsrwljs omvat: het lyn bouw- en ■werktuigkundig teekenen; het handteekenen; de kennis van het stoomwerktuig, do kennis der materialen; het timmeren en draaien; hot meubelmaken, boetse&ren, houtsnijden en draaien; het buissmoden, het machine-bank- werken, het vuursmoden; het verven, het Bchilderen van hout en marmersoorten en het penseelscürtfven. Yoor aanstaande steenhouwers bestaat ge tegenheid het teekenonderwys to volgen, in hoofdzaak het ornament- en het lvtterteekenen. Teekonbohoeften, gtreedschappeü, materia len en een model werkkiel worden den leer lingen kosteloos verstrekt. He cursus dourt drie jaren. De inschrijving Is geopend in de eerste helft der maand Miart Gedurende de lsto helft der maand Febr. B\jn aan het poetkantoor alhier bemurgd do volgende brieven, wolke, door onbekendheid der geadresseerden, niet besteld konden worden: H. Serné, Amersfoort; R. Möller, M Moes berg, v. d. Flier, Yersevelt, Amsterdam; Wed. t)e Wolf, Delft; J. C. Yan Dorsten, Dordrecht; bi. Van Wyk, Woltman, Mr. C. J. D. Herman, Bijlsvedd, 'a-Gravenbage; J. Clausen, Mr J. v. d. Willigen, Dekking, v. d. Werf, Haarlem; R. Yan der Giaeen, H. C. Holswilder, Ver meulen, Lelden; MHdenham, Nunspeet. Briefkaarten: H. Waseenburg,'s-Gravenhage; G. J. Brujjns, Zwolle. Brieven, verzonden geweest naar het buiten land: Bolgió: A. Horst, Charleroi; naar Duitscbland: O. Wüst, Frankfort a/M.; T. 'isseur, Roin; naar Frankryk: J. Plemp- Lamme, Parys. Door den Kerkeraad der Ned. Herv. ge meente te Oogstgeest is besloten ook een %dres aan de Tweede Kamer der Staten-Ge- ueraal te zenden tegen de aanhangige grens regeling van Leiden met Oegstgeest. De bevolking der gemeente Oegstgeest bestond op 31 December 1894 uit 4330 zielen. Op 31 December 1895 bestond do bevolking dier gempente uit 4S62 zielen, met inbegrip der br-ol' ing van do Rykswerkinrichting. Het aantal kinderen boven de 6 en beneden de twaalf jaren bedraagt te Oogstgeest 579. Hiervan bezoeken te Oegstgeest 834-93 176 kinder.n de openbare school en 98 de Katho lieke school. Drie kinieren gaan te Voorschoten school, 19 te Leiderdorp en 31 te Rynsburg, terwyi het aantil kinderen, dio de inrichtingen van ondorwys te Leiden bezoeken, 205 bedraagt. Het aantal paarden in Oegstgeest be draagt 74. Hiervan zouden cr 32 in aanmer king komen voor den dionst. In de gisteren gehouden vergadering van het Departement Sassenheira der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen trad als spreker op de heer dr. J. M. Hoog, van Terwolde. De 2 schetsen, door hem ten beste gegeven, waren „L'Arabiata", van Paul Heyso, handelonde te Napels, en „De Rots van den Tamboer", van Gustava Toudouze, dio een geschiedenis op de kust van Bretagno weergeeft. Beide verhalen waren door spreker resp. uit het Duitsch en Fronoch vertaald. De groote aandacht, waarmede zy werden aangehoord, moge hem het bewys syn, dat zy zeer in den saiaak vielen van zyn hoorders. De Nut» vergaderingen zyn hiermede voor dit seizoen afgeloopen. De te Lisso gehouden tentoonstelling van bloeiende bol- en knolgewassen, ten voordeel# van het aldaar boataando zieken fonds, bracht f 225 op. Uit de statistiek van bet lager onder- wys in de gerneento Wassenaar blykfc. dat op 1 Januari jl. aldaar 62 kinderen van 6 tot 12 jaren, geen 1-ger oaderwys genoten, waarvan echter 38 osne bewaarschool be zoeken. Door stemgerechtigd# ingelanden van den Oudenhofpolder te Oegstgeest is met algo- meeno stemmen herkoaen tot 6#cretaris-psn- nitigraeester de heer A. Blankestyn, gemeente secretaris aldaar. Kapitein Quadokker, paardenarts te Haarlem, hield Donderdagavond oeno voor dracht over „het Paard", daartoe ultgenoodlgd door de afd. Bodegrave on Omstreken der Hollandscho Maatschappij van Landbouw. In de eorsto plaats behandelde spr. de hengsten- keuring, waarvan hy het greote nut aan toonde, om vervolgons to spreken over de fokmerrie, de hoedanigheden, waarop moet worden gelet by de keuze daarvan, haro be handeling, enz. Eindeiyk kwam spr. aan de voedering tn de behandeling van het paard in 't algemeen en eindigde met het opnoemen en bespreken van enkele goede rassen. Uit Middelburg wordt gemeld, dat ongeveer 200 leden der Nel.-Herv. gem. aldaar hun lidmaatschap hebben opgezegd, omdat in de vacature Zibmachor Zynen nog geen predikant van de moderne richting is beroepen. By den gemeenteraad te Utrecht is inge komen een adres van mr. W. H. baron de Watteville, daarby, wegens den minder gun- stlgen staat zyner gezondheid, verzoekende, dat hem een eervol ontslag zal worden ver- leond uit de betrekking van secretaris der gemeente. By beschikking van den minister van binnenlandsche zaken van 28 dezer is, mot ingang van 1 Maart 1896, aan den heer L. Schaap op zyn verzoek eervol ontslag verleend als adsistont aan het Rijkslandbouwproefstation te Hoorn. De minister roept hen, die voor deze be trekking (jaarwedde 1000) in aanmerking wenschon te komen, op, zich vóór 7 Maart e. k, aan to melden by den directeur van het genoemde Rfikslandbouwproefetation. Gemeenteraad van BSaarleaaKtermeer. Voorzitter: de Burgemeester. Tegenwoordig 16 leden. Afwezig de heer 't Hooft. Aan den Raad wordt o. a. meegedeelddat de levering der school- en kantoorbehoeften aan do laagste inschryvors is gegund, doch het maken van een brandspuithuisje niet is gegund. Op een door het bestuur der gemeente Haarlem geciano aanvraag, om bydrage voor de instanihouding van do brug over do Ring vaart by de Fuikvaart, is ingevolge machtiging van den Raad geantwoord, dat deze gemeente bereid is,5 om gedurende 10 jaren jaarlijks f 100 to betalen, onder voorwaarde dat Haar lem do brug voortdurend m stand houde en onderhoude. Omtrent het brandspuithuisje, waarnaar boven do begreoting is ingeschreven, wordt besloten eene herbesteding te houden. Wordt gunstig beschikt op een adres van J. Rui£6nhius, om 629 een iaren dorpsgrond te koopen a 60 ets. do centiare. Op het adres van R. J. Wostra, onderwij zer aan school 6, verzoekende eene gratificatie wegens het alleen waarnamen der school van af half Nov. 1895, worut afwfizend beschikt. De Raad besluit eeno lijooiyke geldleening aan te gaan van f 10,000 wegens behoefte aan kasgelden. Wijzigingen in de begrooting van het Bur gerlijk Armbestuur over 1895 worden goed gekeurd. Tot arm meester in wyk 15 wordt benoemd de heer A. C. Fruissen. Naar aanleiding van een schrfiven van den heer Ewouds, hoofd der school No. 9, ver zoekende verbetering te doen aanbreDgen aan de school, wordt door Burg. en Weths., na eenige discussie, toegezegd in de volgende vergadering een voorstel te zullen doen. Gemengd Nieuws. Werd voor korten tyd reeds door ons gemeld dat na eventueel© annexatie door Leiden van gedeelten der gemeenten Zoeter- woude, Oegstgeest en Leiderdop eene Leidsche Bouwvereeniging onmiddellyk zou doen aan vangen mot den bouw van woningen over de nieuwe grens tusschen onz© gemeente en Zoeterwoude, thans moet, naar we vernemen, by eenige bewoners der drie buitengemeenten het voornemen bestaan tot het oprichten eener onderlinge bouwvereeniging, welke na bedoelde annexatie zou gaan bouwen buiten de nieuwe greüzen van Leiden, om velen gelegen heid te bieden dan toch naby en niet in Leiden te kunnen wonen. Tegen a. s. Maandag-avond wordt aangekondigd een in de Stadszaal te houden byzondere bijeenkomst van het. Leger des H ils, waarin reusachtige lichtbeelden met kalklicht zullen worden tentoongesteld. Reeds in andere plaatsen zyn dergelyke byeenkom- sten gedurende de laatste dagen gehouden, o. a. to Rotterdam in het Yerkooplokaal, in Den Haag in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, te Arnhem in de groote zaal van „Musis Sacrum". De lichtbeelden moeten 30 voet in diameter zyn, terwyl hoogst zelden in Nederland een grootte van 12 a 13 voet wordt overtroffen. Het projectie-apparaat, daarteo gebruikt, is geconstrueerd geheel vol gens teekeningen, verstrekt door profoesor Pepper, van het Polytechnisch Instituut te London. De hoer Matthews, die de lichtbeelden ver toont, heeft Dr. Livingstone vergezeld op zyn voorlaatste ontdekkingsreis door Centraal- Afrika, die byna vier jaar heeft geduurd en waarin hy herhaaldelyk in groot levensgevaar verkeerd heeft. Viermaal is hy in Palestina geweest en hooft opmetingen gedaan voor het Engelsche gouvernement in het Euphra- tisch dal. Als luitenant in Engelschon dienst heeft hy den Krimoorlog medegemaakt deel genomen aan de bestorming van Sebastopol en de slagen by Balaclava on Redan mode- gemaakt. De byeenkomsten worden geleid door den kolonel W. Elwin Oliphunt, leider van het Leger des Heils in Nederland. Men achry ft ons uit Roelof Arendsveen, dd. 28 Februari: Hedenmiddag ontdekten eenige buren brand in de woning van C. v. d. H. alhier. Eene zware rookwolk zweefde boven het dak. De bewoners, die van het ongeval niets bespeurden, hadden niet hot geringste vermoeden van het gevaar, dat hon dreigde; een liggende schoorsteen, een zoogenaamde duiker, was in brand ge raakt. Met eigen middelen en bygestaan door buren, kon men nog tydig het gevaar af wenden van een blok huizen, waarin minstens een dozyn gezinnen verblyf houden, en dat hoogst waarschijniyk by den daarvoor gun- stigen wind en met het oog op de rieten daken geheel in de asch zou gelegd zyn ge worden. Het vierjarig zoontje van N. v. d. M. viel hedenmiddag, nadat het zich eerrigen tyd op het zwakke ys had vermaakt, van eene draaiplank te water. Een paar buurvrouwen mocht gelukken, het knaapje weldra uit het natte element op te diepen en behouden aan de verschrikte moeder weer te geven. Het is te Noordwjjkerliout om trek Pilarenlaan tegenwoordig niet erg pluis. Yoor een dag of wat werd by een bewoner een zestal ruiten ingeworpen en eergisteren zyn uit de kar, waarmede do schoenenhande laar Krol uit Noordwyk zyn klanten te Noordwykerhout laat bezoeken en die ge plaatst was in de schuur van den bierhuis- houder Yan der Weyden, des nachts eenige paren schoenen en pantoffels ontvreemd, waarvoor de kar, die met een tweetal sloten was voorzien, is opengebroken. De daders zyn nog niet bekend. Het Burg. Armbestuur te Lisse ontving dezer dagen van een onbekende, onder postmerk .Amsterdam", een postwissel, groot f 250. Door een twaalftal arbeiders wordt voor rekening der commissie voor werkverschaffing te Wassenaar steeds ge werkt aan het hardmaken van het Duinslag, den weg van het dorp Wassenaar naar zee. Een schoon feestisin 't verschiet. In de op 11. Zondag te Rotterdam gehouden vergadering der Afd. Ill van den Alg. Ned. Wiylrydersbond is aangenomen een voorstel van den heer Netscher, om dit jaar, op een Zondag, wanneer de bloem bollen velden in vollen bloei zullen zyn, een bloemencorso te houden te Lisse. In een te Amsterdam te houaen vergadering zou hetzelfée voorstel door den heer Koolhoven worden gedaan. Den bondsleden van Noord- en Zuid-Holland ea Utrecht zal verzocht worden allen aan het feest te komen deelnemen. Beloonmgen wor den uitgeloofd voor het mooist versierde ry wiel. Tot juryleden werden gekozen: de dames Hmgman en Brummer, resp. te Overschio en Rotterdam, en de hoerende afdeelingsconsula M. v. d. Brandeler en Slicher, de beide laat- sten burgameestors reap, van Sassenbouu en Zoeterwoude. Naar wy hopen, zal de deelneming flink zyn. By zulk een onuitputteiyken bloemen- schat, als die streek in dien tyd oplevert, kan voorzeker, by goeaen wil en fijnen smaak, veel schools worden geleverd voor minimum kosten. Wy wenschen naderhand nog eens op deze zaak terug te komen, daardoor het bezoek op don feestdag meenende te zullen bevorderen. Het bestuur der „Vereoniging tot bestryding van knoeieryen in den boter- handel" meldt ons, dat voor het kantonge recht te Zaandam veroordoeld zyn wegens overtreding der boterwet: L. Holstvoogd, W. Zwart, H. Ero en P. Ouweryk, allen tot f 5 boete, en voor het kantongerecht te Alten a. d. Ryn, M. Van den Hook tot f 6, M. Torn tot f 6, P. Oudshoorn tot f 6 en C. Kooy tot f 10 boete. By bovenstaande personen werden mon sters door den ambtenaar van genoemde vereeniging genomen. Een vreeseiyke misdaad, waarin de drank weer een hoofdrol speelt, is te St. Gilles gepleegd. Een zekere Verbrui'glien beeft in een vlaag van dronkenschap zjjn vrouw met een broodmes vermoord en is vervolgens in het water gesprongen, waaruit hy leven loos werd opgehaald. In de stad Lagos (kustvanGuine hoofdstad der Engelsche kolonie van dien naam, zyn 400 huizen door brand vernield. Slot.) Na een uor belaadden wy de muildieren met de pelzen, bestegen onze paarden, hielden de muildieren door middel van een leidsel vast en reden door een dal uit het noordelijk gebied der „Zwarfe Bergen," door de uit gestrekte Laramie-vlakte. Voordat het donker werd, waren wy een goed eind gevorderd. Wy brachten den nacht aan een kleine beek door, legden voorzichtig heidshalve geen vuur aan, maar behielpen ons met eenige koude gerechten. Den volgenden dag waren wy reeds vroeg weer onderweg. Wy ontmoetten niemand op de prairie, maar zagen verwonderiyk veel bufftls en antilopen in de nabyheid en in de verte, want het was juist de tyd, dat %y in deze vlakte in zulke groote troepen plachten [▼oor te komen. Des namiddags kregen wfl in de noordelijke richting de Independence-rota in 't zicht. Deze verheft zich in de nabijheid van de voorbij etroomende heldere .Zoetwaterbeek," als een steile, bijna vierhonderd voet hooge steenen kegel uit de prairie. Slechte aan ééne zjjde loopt ziwat schuins af en ia zjj op ver schillende plaatsen gespleten, zoodat daar •ene beklimming mogelijk is. Haar naam heeft zjj van eenige vrooltjke trappers ge kregen, die boven op de rots, nadat sü haar Met veel moeite beklommen hadden, eens vrooiyk op een 4den Juli het Amerikaansche onaf hankelijkheidsfeost vierden. De hooge rots verheft zich niet ver van de karavanen- straat, dte de8tyda de gewone Oregonroute vormde, en zy was voor do voorlieden oen reeds in de verte herkenbaar baken. In de buurt aan den oever der „Zoetwaterbeek," waar overvloedig gras voor trekossen, paar den en muildieren een beste weide bood, werd geregeld gekampeerd. Men had daar een van de beste rustplaatsen op de geheele lange route. Ons doel was nu overigens de rots niet, want wy moesten meer naar oesteiyke rich ting verder. Bob Gibson keek eens in 't rond. Het een of ander gedruisch had zeker zyn attentie getrokken. Opeens slaakte hy een kreet van schrik: „Ds Cheyennen zyn achter onsl" Ook Jim en ik keken naar bet zuidwesten. Inderdaad, daar kwamen zy op hun uit stekende, vurige paarden achter ons aan, ter wijl hun troep een grooten, haifcirkelvormigen boog vormde. Ongetwyfeld, het was het wraakzuchtige opperhoofd Spotted Snake, dat met zyn hon derd krygslieden ons vervolgde I „Yerwenscht zy Jim's onvoorzichtigheid en eigenzinnigheid t" riep ik ontsteld. „Nu dreigt ons om een teug rum het verschrikkelykste gevaar." Jim Baker liet sprakeloos het hoofd hangeD. Nu scheen hy zijne grenzenlooze domheid te begrypen. Wat te doen in den nood? Het nog zoo ver verwyderde fort te bereiken, scheen be paald onmogelyk. De roodhuiden zouden ons stellig op de prairie ingehaald hebben. „Naar de Independence rota 1" riep Gibson. „Misschien is daar een karavaan 1 Dan zouden wy geborgen zynl" Dat was inderdaad de beste raad in de ge geven omstandigheden. Wy gaven onzen paarden dna de sporen en renden direct naar het noorden. Eenige oogenblikken trokken wy ook nog de beladen muildieren met ons voort. Toen wy echter, omkykend, bemerkten, dat de Cheyennen naderden, lieten wy de muildieren los, want zy moesten toch den buit van onze vervol gers worden. De vellen mochten de India- anen wel hebben, als wy onze scalpen maar redden 1 Nu konden wy onze vlucht wat verhaasten. Steeds reusachtiger rees de rots uit de vlakte voor ons op. Einöeiyk waren wy zóó dicht by haar, dat zy ons byna beschaduwde. Wy hadden de „Zoetwaterbeek" bereikt. Intusschen zagen wy ons in onze hoop bedrogen l Er kampeerde geen karavaan op de rots. Het krygsgeschreeuw der Cheyennen, duide- jyk hoorbaar, weerklonk achter ons. „Op de rots!" riep ik. „Een andere redding is er niet meer voor ons." Wy reden yiings door de „Zoetwaterbeek", waar ik nog haastig een fleach vol water schepte. Er was geen tyd U verliezen. Het gold leven en dood. Wy sprongen van de paarden en bestegen de rots, op de eenige beklem bare plaats, on geveer tachtig voet hoog, tot aan een diepe kloof, die ons als eon soort natuuriyke vesting geschikt toescheen. Onze dorstige paarden liepen natuurlyk onmiddellyk terug naar de beek om te drin ken. Zoo werden ze dus evenals de beide muildieren gemakkeiyk den buit der Rood huiden. Wy bemerkten nu Spotted Snake, die in volle wapenrusting prykte. Hy was niet ver metel genoeg, om een bestorming van onze natuuriyke vesting te wagen, maar hield zich met de zijnen voorzichtig buiten schot. In een grooten halven cirkel posteorde hy zfine krygslibdm in de prairie. Het was dus zijn plan ons te belegeren, totdat honger, dorst on volledige uitputting ons overweldigd zouden hebben. Ons eenig vooruitzicht op redding berustte op de hoop, dat een naar Oregon trekkende karavaan zou aankomen. Zy moest evenwel spoedig verschynen, want zeer lang konden wy het daar niet volhouden. Wg hielden beurteliogs de wacht, zoowel overdag als de3 nachts, om niet overrompeld te worden. Welk een lotl Reeds den tweeden dag hadden wy geen drinkwater meer, en daarby zond de zon haar verzengende stralen op ons en de rota neer. Den derden dag hadden wy ook niets meer te eten. Maar heftiger dan de honger kwelde ons de dorst, die ons byoa krankzinnig maakte. En daar beneden was een heldere beekl Den vierden dag barstte er gelukkig een onweer los. De hemel stond nu en dan als 't ware in brand en de donder kraakte zóó geweldig, dat de rots onder ons scheen te beven. Het was een verachrikkelyke opstand der elementen, doch ons ten zogen, want de stroomende regen leschte onzen brandenden dorst en maakte het ons mogelyk in rotsgaten een kleinen watervoorraad te verzamelen, die echter den volgenden d^g langzamerhand in den zonnegloed verdampte. Op de prairie vertoonden zich duizenden vette buffels. De Cheyennen hadden volop vleesch en lieten het zich by hun vuren goed smaken. Ons echter pynigde de grim mige honger. „Beter dan deze ellende is het naar beneden te gaan, zoo lang wy nog eenige kraobt heb ben, om als dappere trappers in den stryd met de Roodhuiden te sterven," zeide ik, toen de vyfde dag ten einde spoedde. „Ja," gaf Gib8ontoe; „liever een spoedigen dood dan dit langzame verhongeren en ver dorsten. Opeens echter riep Jim Baber juichend: „Yrienden, de redding is naby! Daar nadert een karavaan 1" Wy keken naar het oosten. Hy had gelyk. Een lange trein van meer dan zestig met ossen bespannen wagens, bestuurd door gewapende ruiters, trok langzaam over de prairie naar de rustplaats aan de „Zoet waterbeek." Ook de Cheyennen bemerkten de karavaan. Deze omstandigheid bewoog hen tot een directen aanval, dien wy evenwel met goed gevolg afsloegen door onze juiste schoten. Deze schoten werden heel ver gehoord. Ongeveer twintig gewapende ruiters van do karavaan reden yirngs toe, in de meening

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 9