De Minister van Financiënc)e heer Spon ger van EykDat waa een heel ander geval. (Gelach.) De heer Kolkman liet dit woord verder rusten. De Minister rekende op 4 railliosn, dat hy in kas zou krijgen, maar hy vergat, dat de verhooging van de successierechten hier nog niet is aangenomen. Van de invoering op 1 Mei 1896, verwachtte Spr. eene groote verwarring in de gemeente- financiën. Over welke hoofdsom zal de mi nister b.v. de vergoeding, die door het Ryk aan de gemeenten gegeven moet worden berekenen Voor een kurton tijd zou die verwarring misschien nog zoo groot niet zyn, maar onze wetgevende machine loopt laDgzaam en de ttJaeiyke maatregel, die de minister zal voor dragen, kan wel eens van langen duur zijn. Waarom dor Kamer geen schema overgelegd, opdat zy zich althans een oordeel kunne vormen over de plannen der Rogeering. Waarom haar wetten laten aannemen, die haar tot de aanneming van andere wetten als het ware dwingt. Nog eenmaal moest spreker zyn toevlucht nemen tot „Nederland", waar gezegd wordt van het wetsvoorstel Pier- 8on, dat slechts 5 ton zou koeten, dat dit een bres zou schieten in de rijksfinanciën, terwyi de scherpzinnige redacteur in een later artikel voorspelde, dat men zich later zou beklagen, maar dat men zich dan „te laat bedacht zou het>ben." (Gelach.) De heer Heemskerk zag in het amendement van de hoeren Vermeulen en Kolkman nog dit voordeel, dat de Kamer vooraf nog vry over den tydelyken maatregel tot hulp aan de gemeente-financiën kan beslissen. Do heer De Beaufort verklaarde, dat de groote meerderheid oer C. v. R. (4 leden) tegen het amendement is en wel hierom, om dat de Kamer zich na haar aandrang om deze wet te behandelen aan een inconsequentie zou schuldig maken door nu de invoering te ver schuiven. Vooral waar het geldt eene ver mindering van lasteo, zou liet onstaatkundig zyn, de vruchten van die vermindering op zich te laten wachten. Ook in het belang eener spoeaige regeling der gemoente-financiün zou de Kamer, gehoord den minister, beter doen deze wet zoo gauw mogeiyk te doen invoeren. De beer Vermeulenrepliceerende, hiold vol, dat men tot veel grooter onbiliykheden zou komen. Spreker wyrigdo daarna zfin amendemfnt, dat alsnu luidt: „Deze wet treedt inwerking op een door de wet later to bepalen dag." De Minister herbaalde wat hy reeds by interruptie zeide, dat hetgeen hy vroeger schreef een geheel ander geval was dan het geen hy nu voorstelt. Uitvoeiig betoogde de minister, dat, wanneer de heer Kolkman denkt, dat hy thans goedkeurt wat hij vroeger afkturde, hy zich vergist. Ten slotte consta teerde de minister, dat hy' ook zonder de op brengst der verhooging van succesaierechien nog geld genoeg zal bobben om de nieuwe wet op het Person-el uit te voeren, De heer De Beaufort constateerde namens de C. v. R., dat vier leden der commissie de aanDening van het amendement ontraden. De Voorzitter stelde voor, de beraadslaging te verdagen tot Dinsdag a. s.f daar nog 2 sprekers waren ingeschreven. Dit voorstel werd in stemming gebracht en aangenomen met 49 tegen 44 stemmen. De vergadering werd dus verdaagd tot Dinsdag a. a. te elf uren. Qrensverandertng Amsterdam. Da minister van binnenlandsche zaken heeft aan de Tweede Kamer eene nota van wyzigiug Id het wetsontwerp tot verandering van de grens tusscbon de gemeente Amsterdam eenerzyds en de gemeenten Sloten, Diemen en Nieuwer Amstel anderzyds toegezonden en daarby medegedeeld, dat het bedrag der lee ningen, door de gemeente Amsterdam van N.-Amstel over te nemeo, ad 1,654,850, in het gewijzigd wetsontwerp met f 100,900 is verhoogd, volgens opgaaf van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. Den Minister is gebleken, dat het bedrag der leeDing ad f 76,000 op dit oogenblik nog niet gehoel is besteed. Het laat zich aanzien, dat zulks met 1 Mei 1896 het geval zal zyn, doch zeker is het niet. Uit de opbrengst der genoemde leening ad f 76,286.76 is f 10,939.73 uitgegeven voor den aankoop van grond voor een weg ter verbinding van de Rustenburger- en Hoeden- makerstraten en voor de bestrating en rio- leering van dien weg, welk werk is vol tooid. Aan den aannemer is nog verschuldigd f 1840. Hot overige bedrag ad f 63,506 03 is bestemd voor don bouw eener school met onderwyzerswoning in den Stads en Godshuis- polaer. Daarvan is reeds f 30,995.12 uitge geven. De leening ad f 24,000 is goheel bestoed deels voor de doortrekking der waterleiding tot Amstelvoon. Laatstgenoemd werk is wel is waar niet ten behoeve van het overgaand gedeelte der gemeento aangelegd, doch aan gezien de geheele waterleiding aan de gemeento Amsterdam overgaat, behoort zy ook de ten behoeve van dat werk aangegane loening voor hare rvkening te nemen. In verband met het in werking treden der wet is de uitkeering 4er Ryksopcenten voor 1896 nader geregeld. Qrensverandering Utrecht. Bij nota van wyziging wordt door den minister van binnenlandsche zaken voorgesteld den overgang van grondgebied in plaats van in Januari 1896 in Juli van dit jaar te doen geschieden. Voorts wordt eene nadere regeling voorgesteld betreffende den overgang der ge meente-opcenten van De Bilt en Jutfaas aan de gemeente Utrecht en worden eenige be palingen gemaakt ten aanzien van militie en scbuttery, beboorende tot de gemeenten De Bilt, Jutfaas en Oudenryn. Eerste Vergadering der Yereeniging tot bevordering der Bouwkunst te Leiden, in bet Nutegebouw. Aanwezig 29 leden en 9 introducées. De voorzitter, de heer C. R. Van Ruyven, opent met een hartelijke en opwekkende toe spraak deze eerste vergadering van de nieuwe vereeniging en beveelt de jonggeborene in den steun van alle leden en donateurs dringend aan. De voorzitter doelt mede dat hot Bestuur zich heeft geconstitueerd als volgt: C. R. Van Ruyven, voorzitter; P. G. Lancel, vice-voor- zitter; Fred. A. Wempe, 1ste secretaris; P. De Wilde Pz., 2de secretaris; D. Veilbrief, penningmeester. De notulen der laatste vergadering van de voormalige afdeeliug der Maatscbappy wotden goedgekeurd. Eene kunstbeschouwing van afbeeldingen van buitenhndsche bouwwerken en van fraaie kunstindustriéele voorwerpen, ging deze ver gadering vooraf. Den heeren d'Hersigny, Van Ewyk e. a. werd dank gezegd voor hunne welwillendheid, hierin betoond. Alsnu werd het woord gegeven aan den geachten spreker voor dezen avond, den heer C. W. H. Verster. Deze begon met er op to wyzen, dat het der vergadering niet zal kunnen verwonderen dat hy, geen bouwkundige, met zekere schroom de uitnoodiging aannam, om, een eersten avond in een pas opgerichte Vereeniging van Bouw kunst hier ter stede, 't woord te voeren. Zyn wtnsch echter om ook van zyn zyde te toonen, dat hy der jonggeborene een goed hart toedraagt en een hartelyk welkom in 't leven wil toeroepen, heeft zwaarder gewogen dan zyn aanvankelijke angst. Spr. wilde dan trachten zyn hoorders meer vertrouwd te maken met een artist, die i de laatste jaren veel van zich heeft doen spreken, èn door zyn schrifturen èn door zyn teekenstiften, een artist in den waren zin van het woord, een kunstenaar met zulk uiterst kerngezonde ideeën behept over „Kunst en Samenleving", Walter Crane. Spr. herinnerde dat wy,yna op ieder gebied, leven in een tyd van decadentie, van verval; ook hoe zenuwachtig-snel wy leven. Voor de décadentie zou spr. kunnen wyzen op de nauwelyks opgetrokken gebouwen, die reeds vóór ze bewoon zyn, instorten, en als voor beeld van 't laatste vermeldde spr. dat onlai gs in eene lozing to Groningen de Bel-ische dichter Gust Vermeyl n, over den te vroeg gestorven schildor Vincent Van Gogh sprekend, het mooi-vindon van Walter Crane reeds ver ouderd noemde. 01 misschien niet ten onrechte. Doch daartegenover staat het feit, dat uien mot waardeering daar niet schaars mag zyn, waar zulk een invloed ten goede, o. a. op onzo boekkunst, werd verkregen, door iemand als den ontegenzeglyk bystor-knappen Walter Crane. Evenals de Franche Chéret de baanbreker voor het artistieke affiche is geweest, al zijn er na hem, ook in andere landen, knapperen gekomen, evenzeor moet aan Crane worden gedacht als aan een der pioniers der boek versieringskunst, in een tyd van schromeiyk, ergeilyk verval. Spr. behoort onder hen, die beweren, dat Wetenschap en Kunst niet hand aan hand kunnen gaan. Dat wy in de exacte wetenschappen groote vorderingen hebben zien maken in de laatste jaren, staat onloochenbaar en onomsioot-riyk vast, en slechts even behoefde spr. de X stralen van prof. Röntgen in 't geheugen te roepen, of de photographie met kleuren, of de be noeming van den uitnemenden chemicus pro fessor Van 't Hoff naar Berlyn. Doch waariyk bier in ons midden, en in een stad als Leiden, behoeft men op profes soren niet te wyzen, die zoo waardiglyk do eer der wetenschap boog houden. Maarde kunst is een niet minder teedere kasplant, die goed, terdege verzorgd wil worden, waarvan de dichter zingt: „Die haar wil dienon geve haar geheel zyn hart; niet wat. er overblyft van aardscbe vlam, is haar genoegzaam offer; die godin wil niet vernachten in uw huw'iykskoets, niet met u waken by de kiDdersponde, niet mot u zorgen voor fortuin of brood. Zy is veeleischend en gebiedend, duldt geen afvalDie haar wil dienen, geve haar geheel zyn hart".... Maar, haren volg'ren ook schenkt zy een ontzagiyk geluk. Wat ook slechten invloed op de kunst uit oefent, is het, voor een groot deel ten minste, ontbreken van de noodige tevredenheid en zelf genoegzaamheid. In vroeger tyden kón de handwerksman met veel liefde a3n zyn gewrochten arbeiden, 't kwam er niet zoozeer op spoeaige afleve ring aan, dan wel op fraai diepgevoeld kunst werk. En, van genoegzaamheid gewagend, komt spr. de waariyk gulden-gemoedelyke tyd van de trekschuit in het geheugen. Niet, dat spr. thans dit vervoermiddel zoo by uitstek zou willen roemen, maar tóch, de tevreden schip per, in biy bl. nke hemdsmouwen zyn pypje aan 't roer rookeod, genoeglyk sprekend met zyn volkje in 't intiem roefje, de helder ge schuurde tabakspot, en dat alles met de schuit zelve, kalm voortglydend over het klaar-9tille water, getrokken door een wèl doorvoed paard, met het eigenaardige jagertje er op,'t is voor spr. één der vele terug- blikkon van geluk, op het verledeae, dat niet weerkeert. Thans ook „jagen" wy voort, maar niet meer zoo kala als 't leuke jagertje van daareven, zyn prettig trippelend paardje moed insprekend langs de effen gebaande trekvaart. Thans gaan ook de trekschuiten (als paskwil op dien naam) met stooml (voortgeduwd van achter aan de schroef) èn do p tro leum-lucht is niet zoo welriekend als de rook uit 't Goudsche pypje van den schipper aan het roer, symbool wèl van 't nieuwere, niet van 't oudere, gezelligere, intiemere, misschien eerlyk-bótcrel Het is nu ongeveer vier jaar geleden, dat spr. een boekje onder de oogen kreeg, waarop een titelvignet voorkwam, een artist oq een handwerksman te zien gevend, die elkaar de hand reiken. Hot heette: „The claims of decorative art" (de eischen of het. goed recht der decoratieve kunst) door Walter Crane. Dat werkje, dat spr. toen als 't ware ver slonden heeft, las hy herhaaldelijk over, ja, by beraamde 't plan oene vertaling er van in 't licht te geven en zette een paar hoofd stukken in 't Hollandsch over. Kort daarop had by het genoegen met den kunstschilder Jan Velh op den „Haagschen Kunstkring" een onderhoud te voeren, en, toen ook deze met den kranigen arbeid van Crane wegliep, deelde 6pr. hem zyn plan mede. Doch ook Jan Yeth was reeds begonnen met eene Nederlandsche bewerking. - Dat ik, aldus vervolgde de heer Verstor voor den veel- zydig-ontwikkelden, hoogst bekwamen schil '.er toen de vlagj gestreken heb, spreekt vanzelf en zal niemand my euvel duiden. In 1894 kwam ty de firma Scheltema en Holkema „Kunst en Samenleving" uit, door Jan Veth in het Noderlandsch bewerkt en versierd met talryko vignetten, in hout ge sneden door G. W. Dysselhof. Uit de 16 verschillende hoofdstukkon las de heer Verster er een tweetal voor. Hy koos daartoe ten eers e: „de Architectuur der r.unst", ten tweede: „Kunst en Sociaal democr..tie". Ook meende by, dat het zyn nut kon heoben tevens eenige teekenproeven van den meester zeiven te toonen. Door de welwillendheid van den boekhandelaar Kapteyn, alhier, de heertn Sluyterinan, to Delft, en J.rn Veth, te Bussum, o. a. kon by aan oit plan uitvoeri g goven. Na de lezing hoopte de heer Verster dat het hem gelukt zou zyn de hoorders iots meer vertrouwd te hebben gemaakt met het werk en het streven van een nobel, edel- denkend artist, en als hy ook by hen een enkele snaar heeft kunnen doen irillen van dat hooger leven, dat ons kunst alléén rengen kan, dan zou hy zich gelukkig r- kenen. Do expositie van eene fraaie collectie 1 uit werken, vervaardigd door den uitnemenden Engelschen artist, vormde met do dui ulyke, glasheldere lezing een passend geheel. Met byzondere aandacht werd de geachte spreker gevolgd. De voorzitter sprak dan ook het gevoelen der vtrg.idering uit, toon hy in hartolyke bewoordingen den heer Verster dank zeide voor zyne keurige voordacht. De begrooting voor het vereenigingsjaar 1896 werd vervolgens goedgekeurd. Eene suppletoiro begrooting zou volgen. Daarna ontwikkelde de voorzitter het werk program om hierdoor den leden aan te toonen in welke richting voortaan de vergadering zal worden geleid. Den leden werd medegedeeld dat er zorg zal gedragen worden voor een hoofdschotel by iedere vergadering. Het zal hun voortaan vergund zyn, tegen een requ aan den secretaris, de tydscbriften mede naar huis te nemen ter inzage. Do heer Kok bracht onder applaus hulde aan de pogingen van het bestuur, om ieder lid individueel to geven wat eenigszins ge geven kan worden. Den heeren architecten wordt beleefd ver zocht hunne détail teekeningen te exposeeren, hetgeen gewis de vergaderingen aanirekkelyk zal maken en de gezelligheid der zaal ver- hoogen. De heer Roem gaf welwillend inlichtingen vaD een in de zaal aanwezig werktuig tot het doen schuiven vaD ramen. De voorzitter bracht hem hiervoor zyn bartelyken dank. Met de prysvragen zal op denzelfden voet worden voortgegaan als tot nog toe het geval was. „Het ea corps1' bezoeken van gebouwen en inrichtingen te dezer stede zal mede tot den werkkring der vereeniging behooren. De volgende beeren werden nu geballoteerd, nl. G. H. Cunaeus, H. E. v. d. Heide, J. C. Kruyt, B. v. Kleef, D. Komen, F. J. De Ridder en J. A. Verhoog. Allen werden als lid aangenomen en door den voorzitter gelukgewenscht. De vereeniging bestaat dus nu uit 65 leden en 5 donateurs; voorwaar een goed begin. Aan de Practische Ambachtsschool werd een extra-toelage verleend van f 5, waarvoor de vereeniging het recht heeft een leerling op deze inrichting te plaatsen. De 2 leerlingen op het Genootschap M. S. G. blyven evenals vroeger voor rekening der ver eeniging de lessen volgen. Het bestuur behoudt zich het recht voor naar het gedrag dezer leerlingen te informeeren. De vereeniging zal optreden als patronesse van een hier gevestigden Arbeidsraad en zoo veel mogeiyk financiéelen en zedeiyken steun ▼erleenen. De heer P. J. Groen dankte in 't byzonder den voorzitter voor de uitstekende leiding van dezo eerste vergadering. Niets meer aan de orde zynae, sloot de voorzitter haar, Fred. A. "W, Burgerlijke Stand. ALFEN. Bevallen: L. Van tier Visch geb. Windhorst, Z. A. Van Halen gob. De Jong, Z. A. v. lCgmond geb. Do Neef, D. G. Van Klaveren geb. Van dor Graaf, Z Cf e li u \v d Ph. C. Van der Lof jm. 30 j. en E. Van der Vlist jd. 31 j. AARLANDERVEEN. Bevallen: J. Van der Linden geb. Van Tol D. IC. Oostennan geb- Okkerse Z. M. Dekens geb. Van Gog D. B. J. Lo!c geb. Bardelmeijer D. T. Van Tol geb. Zuidam Z. Overleden: A. Vnn Wielingen d. 14 j. S. De Ruiter (wonende te Rotterdam) d. 4 j. G ehu wd: N. C. Hoogteiling jm. 23 j. en J. Niekcrk jd. '26 j. BODEüRAVE. Bevalleu: E. G. Lagerweij eb. Van Ieporen D. K. Sterk geb. Van Rijn Z Snaterse geb. Verliagé Z. Overleden: C. Tromp, echtg. van W. Kloos terziel, 47 j. J. Verweij 3 m. Gehuwd: A. Van Muiden jm. 26 j. enJ. Van der Tuin jd. 24 j. BOSKOOP. Bo vallen: A. Koordes geb. Van 't Wout D. A. Metselaar geb. Van Gemeren Z. Overled on: C. Boer 3 m. M. J. Van dep Born 9 w. P. J. De Frankrijker 4 w. ALKEMADE. Geboren: Louis, Z. v. KorneKs Van Leeuwen en van Catharina Van der Bijl. Martina, D. v. Albertus Bax en van Elisabeth Lenip. UAZERSWOUDE. Bevallen: H. Van Elswijk geb De Gelder Z. Overleden: Q. Steenvoorden, wed. van C. Vertegaal, 67 j. C. Boers, echtg. van Joh. v. Velzen, 59 j. J. Slootweg, echtg. van H. Bin nendijk, 18 j. KATWIJK. Geboren: Dirkje Maria Ariana, D. van C. Van Triciit on M. G. verrips. Floris, Z. van P. Kuijt en T. Mejjvogel.Antje, D. van J. Van der Plas en T. Haasnoot, Fijtje, D. van J. Van der Plas en F. Van der Plas. Overleden: Jacob Van Rijn 12 j., Z. van C. Van Rijn, en J. Ouwehand. Jacob Van der Dues, 9 j., Z. van G. Van der Does on D. M. Van Zuilen. Cornell's Korpelsliook, 9 m. Z. van A. Korpelshoek en E. De Bruin. LEIDERDORP. Bevallen: M. E. Hamer geb. Dijkshoorn Z. G. Galjaard geb. Boom D. M. C. Verver geb. Zandbergen D. K. H. Hijlkema geb. Höltrop Z. A Den Hertog geb. Runia Z. J. Oostveeii geb. Zitman leveul. Z. Overleden: H. Karei, wed. van W. Nagte- gaal, 80 j. LISSE. Go boren: Jobje, D. van A. De Jong en J. Nagtogaal.Leonardus, Z. van P. Langerak en H. Ruigiok. O v o r 1 o tl e nCornelia Duineveld, wedr. van C. Van der Peet, 52 j. NIEUWKOOP. Bevallen: P. Slingerland geb. De Pater levcnl. kind. Overleden: Lu ij ken, echtg. van J. Bal- vert, 55 j. T. Meorleveld, wed. J. De Gans, 29 j. NOORDWIJLCERHOUT Bevallen: P. Dui venvoorde geb. v. d. Borg D. C. Meijer geb. Warmerdam Z. J. Rnigrok geb. Zandbergen D. C. Slobbe geb. Verbat e levenl. Z O verloden; M. v. d. Voort, echtg. van Th. v. d. Berg. 74 j. OEGSTGEE ?T. Geboren: Pietor Leendert, Z. van W. Oudslioorn en E v d Zwart.Jacobus Hendericus, Z. van J Van Wijk en A. F. iiarto- vehit Maria Anna, D. van O. Kotter en M. A. Sonnenschein. Hendrik, Z. van li. Montagne en J. Miunee. Cornells. Z. vaD M. F. Verdoes en J. Ouwehand. Overleden: P. Pelten burg. 76 j., gehuwd met J. v. Dijk. P v. Rossum 4 j. A. Den Hartog 39 j. II. J. PI. Weelink 57 j. UÜDSliOoRN Bevallen: L. v. Hezel geb. Buijs Z.P. Buitenhuis geb. Verhoef Z. j v e rl e d e n Verdnijn z 4 j. RIJNSBURG. Geboren: Maria Antonia, D. van H J. Glasbergen en (f. Hermans.Gerritje, D. v.W. Van Egmoiid en J Ten Donkelaar. Sophia Martina, D van Scbonoveld en C. v. d. Baak- Overleden Lambertu» v. d. Gust 3 j Z. v. T v. d Gust en G. v d. Haak. Johanna Maria Kiel 84 j wed van wijlen A. Oudshoorn. SASSEN HEI Al. Geboren: JohanDa, d. v. A. J. Kraan en G. Al De Groot. TER-AAR Bevallen: A Van Vliet geb. Van Leeuwen Z. Al De Vos geb. Vergeer twee Z., waarvan 1 levenloos.M Van dei Hoorn geb. Scliuilenberg Z.W. Haak gob v. Eijk D. Overleden: G. Vermolen z. 13 m. Gehuwd: G. Snatersen jm. 36 j. en IJ. Van dor Haven jd. 22 j. WO IJ BR U G G E. Ondertrouwd; Gerrit Rip jm. 24 j. en Johanna Vromans jd. 23 j. WASSENAAR. Gob oren Theodorus Johan nes, z. v. G. Vogels en H. C. liulstmeijer. Marinas, z. v. M. Burger en M. Trampe. Gehuwd: C. Wassenaar en J. C. Hospes. WEEKBERICHT. Kon. Fed. Meteor. Instituut. Zaterdag 29 Februari, vin. 8 uren. PLAATSEN. Baro niet or- atand inmtf 700 Wind- Toestand ▼an de laoht. Temp. Riohting. w •t o cr *3 f er Delfzijl 63.0 nnw. 4 licht bew. 34 Groningen 62.9 nw. 3 zwaar bew. 34 Heluer 65.4 nnw. 5 0 38 Amsterdam 65.2 wnw. 2 V 37 Utrecht. 66 1 ono. 0 V 37 Vlis8inaren.. 67.2 wnw. 2 betrokken. 40 Maastricht.. 66.5 w 2 zwaar bew. 39 Gemengd Nieuws. De postbode die van uit het postkantoor Leiden zich naar de omliggende gemeenten begeven, worden van af 1 Maart ook in het genot gesteld van een vryen Zonaag. Het laatste stukje open grond aan het Bezuidenhout te 's-Gravenhago is thans als bouwgrond verkocht, zoodat spoaoig het geheele Bezuidenhout tot aan de Laan van N. Oost-Inje zal zyn volgebouwd. Dit stuk grond, eenige jaren geleden voor f 8000 van de eene band in de andere gegaan, heeft, volgens bet „H. Dbl.'\ thans opgebracht f 95,000. Binnen korten tyd kwamente Oudshoorn drie gevallen van diphtheritus voor, waaraan twee met doodeiyken afloop. Een brutale inbraak is te Am sterdam Donderdag-avond gepleegd. De heer Willem Cronselaar, agent van buitenlandsche huizen, Spuistraat 216, had Donderdag gasten over gehad, die tot onge veer halfacht ten zynent bleven. Daar de heer Cronselaar door bezigheden iets vroeger moest vertrekken, was de afspraak, dat de huis sleutel by kennissen zou gedeponeerd worden. Zoo gezegd, zoo gedaanl Om acht uren had de heer Cronselaar den sleutel weder gehaald, daar hy zich moest gaan verkleeden. Binnengekomen, vond hy het vreemd, dat de deur der achterkamer openstond en het licht niet brandde, terwyi hy eenige oogenblikken later op het kantoor eenig geritsel hoordo. De he3r C. dacht t9r- stond-aan zyne gasten, mennende dat zy ge bleven waren en nu eeno aardigheid wilden makon. Daarby vergat hy, dat de huissleutel reeds was afgegeven. Inmiddels werd de lamp-opgestoken en toen de heer C. nogmaals gerulscR hoorde, ging liy kalm een deuntje fluiten en dacht aan geen kwaad Ter sluiks keek by eens naar do glazen deur van het kantoor en zag achter een stapel goed, di® op tafel stond, twee beenen. Nog steeds dacht, de beer C. aan zyne gasten en de deur openende, vroeg by ironisch: „zijn hier dieven?" Op hetzelfde oogenblik kwam er op den beer C. een kerel van ruw uiteriyk aanvliegen, die hem een stomp in de maagstreek gaff waardoor by achterover viri. CLimiddeliyk daarop volgde een tweede inbreker. Beiden stoven de kamerdeur uit,, do gang door en do straat op. Spoedig bad de heer C. zyn tegen woordigheid van geest terug en hy de brutale in brokers achterna. De vogels waren evenwel gevlogen. By nader onderzoek bleek, dat de dieven mot een looper in huis moeten gekomen zyn. In het kantoor was het schryf bureau met eon bre9kyzer geopeud, zoo-nat eenige bank biljetten voor het wegnemen lagen. Er is evenwel Diets gestolen en niets wordt ver mist, zoodat de veronderstelling juist blykt, dat de inbrekers het bureau geopend hadden op betzelfde oogenblik, toon do heer C. thuis kwam. Door de kantoordeur konden zy niet vluchten, aangezien deze op slot zat. Gelukkig, dat de heeren. geen mes of andere scherpe voorwerpen in de hand hadden, toen zy aen heer C. te lyf gingen. Gistermorgen werd het breekyzer gevonden, dat door de po.itie in beslag is genomen. Van een eer inbrekers Ut het signalement door den heer C. opgegeven. Dezen heeft hy zeer duidelyk kunnen zien. (Tel) Men schryft uit. Amsterdam: Nog steeds komt er geen verandering in do houding der stakenue. roosjes Jyf.ers en gezellen, noch in die dei roosjesjawdifers. Eiken dag vergadert men- in „Plancius", ten enule de rapporten der iaruïekscouimissiën te- hooren en niruwe maatregelen van orde te beramen. Gisterochtend is door circa 1200 ge zellen eene wandeling door de stad gemaakt, ten einde, zooals een der leiders li.t uitdrukte, eene goede gezondheid te b-houden. Gedurende de wandeling was men omringd door een groot aantal rechercheurs, terwyi de stoet gesloten werd door een. twaalftal politie agenten onder een inspecteur. Tot dadelyk hod=n kwam het echter nier, uank zy ue kalme houding, welke het hoofttecusisité in deze aan neemt. Op het Waterloopieiii ging de troep volgens afspraak, plotseling uit elkaar. Gistermiddag is met een trein aan het Centraal station te Amst rdam een heer aangekomen, die bewustel os was; hy is naar het Binnengasthuis vervoerd, waar slechts de dood kou woraen geconstateerd. Uit een ingesteld onderzoek zoowd aan het Centraalstation als in het Binnengasthuis is gei.leken, dat de dood noch aan misdryf noch aan zelfmoord doet denken; vermoeüeiyk is genoemde heer aan een beroerte of hartver lamming overleden. Naar verluidt, wordon te Amster dam plannen beraamd om Jaap Eden, al3 blyk van hulde voor het ten derden male winnen van het wereldkampioenschap te St Petersburg, een diner of een souper aan te bieden. Deze plannen heoben echter nog geen vasten vorm aangenomen, zoodat daar- omirent voorshands niet méér kan worden medegedeeld. T In de Va n-H eemsker k-s t r a a t te Amsterdam was oergistermorgen een meisje van ruim twee jaar voor een oogenblik alleen in do keuken gelaten, toen de moeder bleek- poeier was gaan halen By de terugkomst van deze lag de kleino krullebol voorover in de waschtobbe. Het kina werd dood er uit gehaald. Gisternacht werd Le Rotterdam een bootwerker op de Dolftsche vaart aange sproken door dc bierhuishoudster M S.^ wonende in de Wyde Broedersteeg No. 24. Nadat hy wat met haar had staan praten in den Djesburgschegang, kwam by tot de ont'iokking, dat zyn portemonnaie met ruim f 17 hem ontrold was. Dd politie, door hem hiermode in kennis gesteld, hi8ld de bier- huishoudster aan en bracht haar naar het bureau in de Lange Toren straat, waar slechts eenige centen in haar bezit gevonden werden. De portemonnaie werd kort daarop, slechts 11 centen inhoudend, aan de Delftsche vaart op do straat teruggevonden. Kerkvoogden en notabelen te Oterleek (N.-H J hebben in hunne laatste vergadering besloten, den vasten huurprys der bouw en weilanden, behoorende aan de Ned. Herv. gemeente, met 10 pet. te verlagen wegens de slechte tyden. De Duitsche matroos "Weinrotb, die voor de rechtbank te Rotterdam terecht stond onder beschuldiging eene jonge vrouw van slechte zeden, raet wie hy in intieme betrekking stond, op hare kamer in de Zand straat vermoord te hebben, is vrygesproken. In overeenstemming met de verklaringen der als getuigon gehoorde geneesheeren nam de rechtbank aan, dat niet bewezen was, dat de vrouw door den beschuldigde verwond en geworgd was geworden. De feiten, by de behandeling dezer zaak aan het licht gekomen, hadden by het publiek algemeene sympathie gewekt voor den be schuldigde, die het slachtoffer geworden waa van zyne liefde voor eene onwaardige.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2