i t ï.io. gourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nonimer bestaat uit YIER Bladen. Leiden, 29 Februari. Feuilleton. Kaar Friedriclisruh! N®. 11049. Maaiidkg 2 Maart. A° .1896 IEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. Franco per post Afzonderlijke Nommers 1.40. 0.05. PRUS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17Grootore letters naar plaatsruimte. Voor het mcasseeron buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Eerste Blad. De aan de universiteit alhier nieuwbenoemde hoogleeraar bij de faculteit van geneeskunde, dr. W. Koster Gzn., zal Woensdag 25 Maart a. 8., des namiddags te twee uren, het hoog leraarsambt aanvaarden met het houden eener redevoering in het groot-auditorium van het academiegebouw. De eerste April a. 8. *al voor een onzer geachte stadgenooten een gewichtige datum zy n. Het is alsdan nl. 40 jaren, dat de hoer A. L. Nagel, thans postdirecteur alhier, bi) de posterijen verbondon is. Ds. G. Van Herwaarden alhier zal in de godsdienstoefening van morgenochtend in de Pieterskerk zijn 25-jarige evangelie-bediening herdenken, waarvan de datum op 5 Maart a. s valt. Gisteravond kwamen op uitnoodiging van eenige heeren tegenstanders van de voor gestelde annexatie na hun gedane oproeping velen naar „Zomerzorg" op, waar wederom veel betreffende de annexa'ie besproken werd en ten slotte eene vereeniging werd opgericht tot bestrijding van de annexatie en bevordering van de belangen van do stadsgedeelten der omliggende dorpen. Aanstonds tradon 58 tot het lidmaatschap toe en werd een bestuur gekozen, waarvan als voorzitter benoemd werd de heer J. J. Van Hoeken, van Oogst- g st, terwijl mot hem uit elke gemeente, Oegstgeest, Leiderdorp en Zoeterwoude, twee leden in het bestuur zitting zullen nemen Besloten word ook van deze vergadering een aires aan de Tweede Kamer te richten om de annexatie niet te doen doorgaan. MorgeD, Zondag, zyn de ontwerpen voor het kaft voor „De Hollandsche Revue" nog in de Kunstzaal van. het Stedelijk Museum alhier te bezichtigen. Do Rochussen tentoonstelling sluit 7 Maart aanstaande. Daarna zal eene expositie plaats vinden van moderne afifcho-kunst uit do verzamelingen van de heeren Müllor en Uriger, to Ro terdam De Voreeniging voor Chr. Onderwijs ten behoeve van On en Minvermogenden al hier deelt met genoegen mee dat zy de or ontvangst van een belangrijke gift, welke zy gedeeltelijk voor fonds en gedeeltelijk voor loopende behoeften bestemd heeft, in staat is gesteld de rekening over het boekjaar 1895 op te makon met aanwijzing van een onbeduidend tekort Een nadeelïg saldo van circa f 25 raag bjjna niet genoemd worden. Toch vermtldt zij dit, om elk belangstellende in de gelegenheid te fct 11 n, n gave, groot of klein, te offeren. De ofT. van ge*. 1ste kl. dr. T. J. H. Snijders, van het. reg gren. en jagers, die een cursus volgt in de chirurgie acra de uni versiteit le Leiden, keert 28 Maart weder naar zijn corps terug. De Engelsche mail met berichten uit Jndië wordt 1 Maart alhier verwacht. Het getal kinderen boven de zes en benedon de twaalf jaren bedroeg op 1 Jan. 1896 in de gemeente Ter-Aar 172 jongens en 180 meisjes, totaal 352, verdeeld in de ge boortejaren als volgt, in 1889: 23 jongens en 27 meisje?, in 188828 jongens en 29 meis jes, in 1837: 31 jongens en 24 meisjes, in 1886: 31 jongens en 37 meisjes, in 1885: 31 jongens en 42 meisjes, in 1884 28 jon gens en 21 meisjes. Hiervan bezochten de school 153 jongens en 150 meisjes, waarvan 19 jongens en 18 meisjes buiten de gemeente, terwijl het getal kinderen, boven de zes en beneden de twaalf jaren, dat geen school bezoekt, bedraagt 19 jongens en 30 meisjes, totaal 49. De lijsten van kiezers voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Pro vinciale Staten en den Gemeenteraad in de gemeente Ter Aar ligt ter Gemeente Secre tarie aldaar, tot en met 13 Maart a. s., voor een ieder ter inzage, terwyl vóór den 14den Maart a. 8. de bezwaren daartegen, ter secretarie der gemeente moeten zijn inge komen. Het getal kiezers voor leden van de Tweede Kamer, deProvinciale Staten en den Gemeente raad bedraagt aldaar, volgens de op 28 Febr jl. vastgestelde lijsten 199. De inlijving van de lotelingen der nationale militie uit de gemeente Ter-Aar, behoorende tot de lichting 1896, zal plaats hebben op Maandag 9 Maart a. s. en zijn daarvoor op geroepen J Vuijk, W. A. Van Heu3den, P. Van der Meer, G. Hassel, J Stuyver en J. Van der Haven, respectievelijk getrokken heb- beDdo nommer 1, 2, 4, 5, 6 en 14. Met 1 Maart zullen bij de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij gewijzigde be palingen betreffende goeakoope uitstapjes in werking treden. De tarieven en voorwaarden zullen aan de stations verkrijgbaar worden gesteld. De prijZfn der reisbiljetten, die minstens een uur voor het vertrek aan het station moeten worden aangevraagd, zijn ongeveer gelyk aan de gewone retourkaarten De gel- oigheidsduur hangt af van de afstanden en bedraagt tot 70 kilom. 2 dagen, 71 - 100 kilom. 4 dagen, 101 200 kilom. 6 dagen, 201 300 kilom. 8 dagen, boven 300 kilom. 10 dagen. Kinderen benedon 4 jaren zijn vrijkinderen van 4 10 jaren betalen halven vrachtprijs. Op de gemeenschappelijke lijnen Rotterdam D. P. - Dordrecht, Arnhem Eist, Ressen Bemmel - Nijmegen, Nijmegen - Kleef en Al- raeloo Salzbergen zijn de biljetten geldig, zoowel in de treinen van de H. IJ. S.-M. als in die van de S.-S. De reizigers hebben het recht op allo tus- schenstations te vertoeven zoolang zij wen 6cben, mits beperkt binnen den geldigheids duur van het biljet. Donderdag had ten Hove het diner plaats, aangeboden aan de hoofden der vreemde ge zantschappen. H. M. de Koningin heeft niet aan den maaltijd deelgenomen. H. M. de Koningin Regentes zat aan tafel tusschen den Engelschen gezant, rechts van H. M. gezeten, en den Rumeenschen gezant, die aan Haar linkerzijde had plaatsgenomen. Tegenover H. M. bevond zich de Internun tius en rechts van den Pauselijken gezant mevr Quinhy, echtgenoote van den Ameri- kaanschen gezant, en links Lady Rumbold, ochtgenoote van den Bntschen gezant. Het diner, gedurende hetwelk de Konink lijke Militaire kapel zich deed hooren, was te 9 uren afgeloopen. Aan het station van den Staatsspoorweg te 's-Gravenhage is Donderdagavond vanwegö de Oostenryksch-Hongaarsche legatie in ont vangst genomen een van Weenen aangeko men prachtig paard, een geschenk van Z. M. den keizer van Oostenrijk-Hongarije, bestemd voor H. M. Koningin Wilhelmina, Volgens het jaarverslag van het „Java- Comité" te Amsterdam ontving deze zending- vereeniging in het jaar 1895 de som van f 18,693.55, terwijl de uitgaven ƒ22,753.13 bedroegen. Er is alzoo een tekort van f 4059.58. Volgens de opgave in 't laatst verschenen nummer van 't orgaan dezer ver eeniging bedroegen de ontvangsten in het nieuwe boekjaar tot hiertoe de som van /"2769 04s. De vereeniging van leeraren in het boek houden te Amsterdam heeft de volgende prijs vraag uitgeschreven: „Het schrijven van eene schets van de ont wikkeling van het t oekhoudon by de ver schillende handeldrijvende volken, van de vroegste tijden tot op heden". De uitgeloofde prijs voor het bekroonde antwoord is f 100, of, naar verkiezing van den bekroonde, eene gouden medaille ter waarde van f 100. De beoordeeling der ingekomen antwoorden is opgedragen aan de heeren G. F. Latorf, te Anibterdara, en C. J. Tbounisse, te Rott-r- dam, die bevoegd zijn een derden beoordeelaar te kiezen, zoo zij dit noodig achten. De heer D. Pauwels, helden tenor van de Qpera te Amsterdam, is bevorderd tot ridder van de Koninklijke Orde van Stinte Catherine. B. en Ws. van Amsterdam hebben benoemd tot commies bi) de afdeeling financiön ter ge meente-secretarie mr. J. H. C. Busing, thans secretaris der gemeente Vlissingen, In den ouderdom van 73 jaar is te Am sterdam overleden de heer A. P. Achenbach, oud-commandant der Kweekschool voor de Zeevaart aldaar. De overledene was ridder in de Orde van de Eiktkroon. Eerstdaags zal te Rotterdam een aanvang gemaakt worden met het stellen van een telephoontoreu in de Boompjes. Deze toren komt niet, geiyk de reeds opgerichte, op den vasten wal te staan, doch wordt in de rivier opgebouwd op een betonfundeering, liggende op R. P. en ingesloten door eon hardstoenen kuip van zware blokken. De hoogte van deze fundeering komt ongeveer met den wal gelijk. Deze toren krijgt een hoogte van ongeveer 25 meter. De fundeering is veel zwaarder dan die der andere torens, omdat hij in de rivier gebouwd wordt en omdat de tolephoondraden slecht i n-iar één kant uitgaan. De kabels, die de beide Maasoevers ver binden, zullen langs de Willemsbrug gelogd worden - De Centrale Bond van Oranje-vereeni- gingen te Amsterdam heeft besloten, ter ge legenheid van het kroningsfeest onzer jeugdige Koningin een historisch-allegoriscben optocht te houden, voorstellende verschillende groepen uit onze vaderlandsche geschiedenis, en ook een speelde groep, gewjjd aan de alsdan aftredende Koningin-Regentes. Het pogen wordt gesteund door een eere comité, waarvan twee heereD zich bereid hebben verklaard het geldelijke gedeelte mede te beheeren. - Dr W J. Leyds, Staatssecretaris van Transvaal, die ook vergezeld wordt door zijn tweeden secrataris, den heer C. A. Bergsma, heeft g'steren in het hotel „Paulez", te 's-Gravenhage, bezoeken ontvangen van de ministers van koloniën en van binnenlandsche zaken, van den oud-minister Pierson, den vice-president van den Hoogen Raad mr. Coninck Liefsting, den heer De Roo, oud- directeur van financiën In Indie, en andere ambtelijke personen. In den namiddag legde dr Leyds eenige bezoeken af, o. a. by den voorzitter der Eerste Kamer. Aan het diner, door den minister van bui- tenlandsche zaken gegeven tor eere van den Staatssecretaris, werd ook deelgenomen door baron Quarles de Quarles Dinsdag a. s. vertrekt dr. Leyds naar Londen, vergezeld van baron Quarles de Quar les, vice consul der Zuid-Afrikaanscho Repu bliek te Londen, om Zaterdag d.a.v. met dezen van Southampton uit scheep te gaan naar de Zuid Afrikaanscho republiek. - Omtrent den toestand van generaal P. G J. Van der Schrieck meldt het ,.H. Dagblad", dat er geen direct gevaar is. - Gedeputeerde Staten van Zuid Holland hebben hunne goedkeuring onthouden aan een gewijzigd besluit van den Raad der ge meente Loosduinen, waarbij de leeftijd der schoolkinderen bepaald werd op 6 tot 13 jaar. Gedeputeerde Staten wenschen den leeftijd van 6 tot 15 jaren. De Raad heeft besloten in hooger beroep te gaan. - In den loop der maand Maart a. s. zal by bet Departement van Marino een verge lykend examen worden afgenomen van adspi- renten voor een benoeming tot tweede klerk by genoemd Departement, op een bezoldiging van f 400 's jaars. Zy, die aan dat examen wenschen deel te nemen, moeten op 1 Maart 1896 hun 18Je jaar zyn ingetreden en hun 23ste niet bobben vervuld en zorgen, dat hun op gezegeld papier eigenhandig geschreven verzoekschrift om toe lating, benevens hun geboorte-akte en het bewijs van Nederlander te zyn, vóór of op 10 Maart a.s. by voormeld Departement zyn ontvangen. Niet in aanmerking komen requestsn, na evengonoeraden datum ontvangen, alsmede die, wtlke onvoldoende zyn, wat inhoud, taal of schrift betreft. De candidaten, die aan het examen het best hebben voldaan, zullen by vacature alleen worden geplaatst, nadat zal zyn gebleken, dat zy een goede gezondheid genieten en geen lichaamsgebreken hebben, welke hen voor de betrekking van ambtenaar minder geschikt maken. Voor net overige verwyzon wy naar „St.-Crt." No. 61. - Het stoomschip „Conrad", van Amster dam naar Batavm, passeerdo 28 Föbr. Kaap Carvoeiro. de „Amsterdam", van Rotterdam naar Nieuw York, passeerde 27 Febr. Lizard; de „General", van Oost-Afnka naar Vlissingen en Hamburg, arriveerde 27 Febr. te Aden; de „Sumatra", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 28 Febr. Dungeness, de „Schiedam" vertrok 27 Febr van Nisuw-York »-» r Amsterdam. By koninklyk beslu.t is cr. u. V au de Stadt, directeur vaD de gemeentelijke hoogere burgerschool te Arnhem, benosn d tot ridder in de orde van den Nederlandscnen Leeuw. Verleend: aan mr L. J. M. H. Leclercq een pensioen van f 1467 's jaars TWEEDE KA9IER. De Tweede Kamer zette voort de behande ling van het wetsontwerp tot herziening van de personeele belasting en wel oyer art. 80, bepalende, dat de wet in werking treedt op den dag harer afkondiging met het daarop voorgestelde amendement van de heeren Vermeulen en Kolkman om te bepalen art 80 te lezen „Deze wet treedt in werking op een door ons te bepalen dag, nadat de verhouding tus schen de Ryks- en gemeenteiyke financiën nader by de wet zal geregeld zyn." De Minister van Financiën zeide, dat er velen zyn, die reeds hebben uitgerekend hoeveel min der zy zullen hebben te betalen. Ook voor gere gelde afwerking van het programma, dat de Regeering zich gesteld heeft, is het noodig, dat de hand aan het werk wordt geslagen en aan die afwerking geen struikelblokken werden gelegd. WanDeer er een meerderheid is voor deze wet, dan is het ook van groot belang, dat zy zoo spoedig mogeiyk worde ingevoerd. Toen verleden jaar dit ontwerp werd inge diend, waren er nog velo vogels in de lucht, maar sodert is de toestand veranderd en zyn vele vogels gevangen. De gunstige uitzichten ▼an de Ryks-financiën zyn verwozenlykt en reeds nu kunnen de lasten van de natie met een millioen verlicht worden. By dat millloen mag gerekend worden op nog 3 millioen op brengst verhooging invoerrechten, rywielbe- lasting, verhooging zegelrecht en conversie. En wanneer men daar aftrekt hetgeen noodig is tot dekking van do offers voor de nieuwe persoueelo belasting, dan biyft er nog een beduidend bedrag om de gemeenten eerst ty- deiyk, daar. a definitief te helpen. De heer Kolkman wilde dezen Minister niet verwyten, dat hy lichtzinnig is heengeloopen over do belaDgen van gemeenten. Het woord „bedeeling" moet Spr. van dezen Minister heb ben geleerd als redacteur van het blad „Ne derland". i) Wy, vier Keulenaars, die vorst Von Bis marck den groet onz9r stad zouden brengen, vertrokken den 23sten April naar Hamburg. Stofvry was de reis in den gemakkelyken D trein, maar niet regenvry en de tegen de waggonvonster8 slaande regendruppels, hoe weldadig ook voor het in bosch, veld en heide ontkiemende groen, gaf ons reden tot eenige bezorgdheid voor het weer van den volgenden dag. De weg van het spoorwegstation naar het slot is wel is waar kort, maar ook over zoo'n kleiuen afstand is een warme lente- zonnestraal het verkie8iyket. Of in de ry der ovaties, di9 den vorst in de maand April ten deel vielen en die hem, hoe vereerend ook, toch licht eeo weinig konden beginnen te vervel n, de onze succes zou hebben, was bet onderwerp van het gesprek, en de meening won de overhand, dat de Keulenaars reeds hierom eenige aanspraak op dat succes moch ten maken, omdat zy den vorst-eereburger, zooals hy zich eenmaal moet hebben uitge laten, uitgevonden hebben. Wy hoopten dus, dat onze opdracht, die door de uitrusting met een prachtigen beker en een adres een groote aantrekkelykheid ge kregen had, den vorst vreugde zou bereiden. Rat wy de vervulling onzer taak met span- rang tegemoet zageD, spreekt vanzelf. Alleen reeds den vorst persooniyk te kunnen danken, dat hy in bange tyden eenheid heeft gebracht in het vaderland, is voldoende, om trotsch te zyn op de vertegenwoordiging van ons goed oud Keulen. Als de Hemel er nu nog maar wat zonne- scbyn by wilde geven, zou ons niets te wen schen over blyven. Na een klein oponthoud te Osnabrück stoomden wy verder. In onze gesprekken en beschouwingen werden wy onderbroken door het ratelen van den trein over de Elbebrug. Links van ons doemde hot mastbosch van Hamburg op, en ons Keulscb hart herinnerde zich onze, zy het ook nog kleino, doch steeds groeiende verbinding van Keulen met de zee. Het ongunstige der vergelyking met Keulen met Keulen was op dit scheepvaartgebied niet te ontkennen maar hoe voordeelig viel, wat spoorwegverbindingen aangaat, de vergelyking voor ons uit, toen wy onmiddellyk daarna onder het donkere oude Venloer-station stonden, toen wy direct daarna met de reus achtige wagens van den D-trein midden door het Hamburger straatgewoel reden. Het ver keer belemmerend, reed onze trein langzaam door de strateD, en tot besluit der, reis werd ons sok nog duideiyk gemaakt, dat wy voor het laatste einde der reis tot de derde halte (Dammthor), waarvoor wy biljetten meenden te hebben, elk nog 20 pf. mochten bybetalen. In het schoon en gemakkelyk gelegen hotel aan de Binnen-Alster vonden wy een voor- treffeiyk onderdak en genoten by een goed avondeten het heeriyke gezicht over de in lichtglans voor ons uitgebreide watervlakte* In het midden van het water staken, zonder ling, een menigte palen boven de opper vlakte uit; de onderbouw voor een eiland, dat voor de keizersfeesten in Juni plaats voor 1000 gasten zou aanbieden. Na bet souper wandelden wy langs den electrïsch verlichten oever tot voor het nieuwe raadhuis, dat in den nachtelyken hemel den middelsten toren reusachtig hoog in de lucht verheft, en de lange met bronzen keizer- standbeelden versierde gevel maakte een achting afdwingenden indruk op ons. Het buitengewoon aantal verkeersmiddelen, die voor het raadhuis hun vereenigragepunt heb ben, stoomtram, electrische tram, paarden tram en omnibus, getuigden, dat men in deze drukke stad niet zoo angstig met de beden kingen tegen een sterk gebruik der straten door deze voertuigen is. De uitgestrekte ver keerswegen wyzen een groot deel van het publiek met noodzak^iykheid op het gebruik dezer reisgelegenheden, die vooral ddarom van zooveel waarde zyn, omdat zy alle in het middelpunt der stad samenkomen. In een net en gezellig lokaal van de vereeniging voor kunst en wetenschap (of voor punch en gerstenat, zooals het volk zegt) vonden wy uitstekend MGnche .er bier en een talryk gezelschap van dokters, die, na wetenschappelyke vraagstukken te hebben afgehandeld, aan het bruine gerstenat hun hulde brachten. Voor middernacht thuis en tot rust gekomen, ontwaakten wy den volgenden morgen met een vrisndelyken zonnegroet en de op een ryzen van den barometer gebaseerde hoop op een rnooien dag. Deze hoop is verwezeniykt. Prachtig is deze dag geweest, by werd een der schoonste herinneringen, welke den mensch ten deel kunnen vallen. Van het Berliner Bahnhof ging onze reis naar Friedrichsruh. In de aangrenzende coupé waren cylinderboeden en witte dassen zicht baar, maar met den ambtsketting van onzen aanvoerder konden zy zich naar onze schatting lang niet meten. Zes hunner stonden reeds voor het hek van Biemarcks slot, toen wy, na onze kostbare bagage in bewaring gegeven te hebben, ook voor het hek veischenen, om onze aanwezigheid te meldèn en ons ter beschikking te stellen. Twee dames, de eene uit Keulen, de andere uit Bremen, hadden zich op goed geluk by ons aangesloten, om ten minste het park te kunnen zien. Twee groote ruikers van La France-rozen en orchideeën hadden zy zich als legitimatie aangeschaft, en deze bloemen gaven haar in verband met een vnendeiyke voorspraak van gravin Von Bis marck met alleen toegang tot het park, maar zelfs een korte ontmoeting met den vorst. De toegang tot het park wordt door een onoogiyken, maar onverbiddeiykeD, vergrys- den, goedig uitzienden portier bewaakt. Onze verschyning met ambtsketting en groote orden, onze kaart, ons verzoek om toegang tot het park ontlokte hem niets dan een vriendeiyk, maar op de instructie gebaseerd weigerend gebaar. Het antwoord luidde precies te twaalf uren. Even vóór twaalven berichtte een bediende ons, dat de vorst ons verwachtte. In tegen woordigheid van zijn dochter, gravin Rantzau met gemaal en twee zonen, en van gravin Wilhelm Von Bismarck ontving ons de eer waardige, ryzige gestalte met stralende ooger en in rechte houding. Ons was door den heer Chrysander gezegd, dat de vorst daags te voren op een lango wandeling door den regen verraat was en aan de gevolgen daarvan eenigszins door aange- zichtspyn geplaagd werd en ook niet gaarne lang stond. Uit Hamburg wisten wy, dat do vorst van het genot der lange pyp alleen d&n afstand deed, als hy zich niet lekker voelde, en dat dit een toeken voor de bekorting van het bezoek was. Oberbürgemei8ter Becker vermeldde in zyn met voordacht kort gemaakte toespraak ons doel en lichtte de geschenken toe: den beker en het adres. Daarop betuigde de vorst op zyn eigenaardige afgebroken wyz9 zya dank. De artistiek bewerkte beker waa hem des te aangenamer, omdat by in het bezit van een bokerverzameling i8 en een dergeiyk exemplaar nog niet vertegen woordigd was. Of het niet „pro laetitia" in plaats van „bibite cum laetitia" moest zyn, merkte hy op onder aanvoering van eon Fransch citaat; „Je n'aime pas la tnstesse et le vin me rond gai" en zeide voorts, dat de wyn voor den ouderdom zulk oen gelukkige werking had en de vroolykheid der Rijn landers voor een deel zeker haar oorsprong vond in het genot van den wyn. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1