een jeugdige dienstbode te nemen, de rest van het jaar een belastbare of hooger belast bare zou kunnen houden. De heer T. Mackay bracht eene redactie wijziging aan in het amendement. De Minister verklaarde dat zjjne bezwaren ook hierdoor niet zyn weggenomen, en bleef het amendement bestrijden. Het aroenaement werd daarna in stemming gebracht en verworpen met 69 tegen 11 stommen. Art. 38 tot en met 40 werden goedge keurd. Bij art. 47, bepalende waar de aanslag geschiedt, wees de beer Pijnappel er op, dat iemand, die één of meer eigendommen heeft, zich zal kunnen vestigen in die gemeente, waar hem dit met het oog op de gemeen telijke opcenten het wenscheiykst voorkomt. De Minister antwoordde dat volgons hot Burgerl. Wetboek de werkelijke woonplaats van iemand da&r is, waar hy blijkbaar zijn verbiyf houdt of het kennelijk voornemen heeft om zi< h to vestigen. Het artikel werd daarna goedgekeurd. Evenzoo art. 48. Aan de orde was art. 49, bepalende dat tot vaststelling der huurwaarde de noodige opnemingen worden gedaan door een ambte naar, aangewezen door den directeur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, on een lid van het college van zetters, door het col lege aangewezen. Op verlangen van het college van zetters wordt in plaats van een zijner leden een ander persoon door den inspecteur aangewezen. De heer Van Dedem stelde als amendement voor de woorden „door den inspecteur" te doen vervallen en dus aan het college zelf de vervanging over te laten. De Minister nam dit amendement over. Artt. 49 tot en mot 63 werden goedgekeurd. Art 64 bepaalt dat by aebteruitg-ng of by het betrekken van eeue kleine woning onthef fing kan worden verleend naar den eersten grondslag (huurwaarde). De heer Gcnïtsen vroeg of het dan ook niet biliyk zou zfin ontheffing te verleenen naar den 2den en 8den grondslag (mobilair en haardsteden). De Minister antwoordde, dat hieraan raoei- lykhedon verbonden zyn, byv. dat men niet kan nagaan of de waardo van het mobilair verminderd is, terwyi niet de haardsteden belast worden, maar het aantal vertrekken, dat verwarmd wordt. De heer Gerritsen zag die bezwaren niet in en stelde als amendement voor om onthelfing te verleenen naar de eerste drie grondslagen. De Kamer is reeds een heel eind gevor d^rd. Zy begint het eincpunt oer vervelende en zöker met boog staande debatten in het g zicht te krygen. Men Is gevorderd tot art. 64 (de wet bestaat uit 79 artikelen), waarby een amendoment van den heer Gerritsen in behandeling is, om de remissie, in geval van verhuizing als gevolg van achteruitgang, niet alleen toe te passen op de huurwaardedoch ook op het mobilair en de haardsteden. De gewichtigste beslissing, gisteren genomen, betrof de regeling van het dienstjaar. Het amendement van de heeren Van Alphen, Van Deinse en Bah!mann, om het belastingjaar te laten loopen van 1 Mei tot 30 April, is, gelyk gemeld, met 47 tegen 84 stemmen verworpen, zoo lat het voorstel des ministers, om de personeele belasting in het vervolg te laten loopen van 1 .Tan. tot 31 Dec., doorgaat. Het is echter niet onwaarschyniyk, dat het eerste dienstjaar volgens de nieuwe wet toch zal aanvangen op 1 Mei. By den overgang moet er immers altyd een dienstjaar van acht maanden zyn. De wetgever staat nu voor de keuze, dit overgangsjaar nog te beheerschen door de oude wet (invoering nieuwe regeling 1 Januari 1897) of wel volgens do nieuwe wet (invoering 1 Mei 1896). Voor het laatste pleit, dat de kohieren volgens de nieuwe wet dan dienst kunnen doen by bot opmaken van dekiezersiysten, ingeval —hetgeen waarschtyn- lyk is de nieuwe kieswet met 1 Januari 1897 kan worde ingevoerd. Ton aanzien van meldo do kleine. Geheel het aardige schepseltje deed moeito om by de jonge vrouw te komen, die met hot jongsko op den eenen arm met den anderen het onstuimige kleintje tot zich trok. Op dat oogenblik trad de directrice de zaal binnen. „Wel, lieve mevrouw Von Gerlacb, wat heeft u daar voor een snoeperig paartje ge vonden I" iiop ze vrooiyk en drukte de jonge vrouw een kus op de wang. Lieve barones! Zoo u my oen vriendschapsdienst willen bewyzen? "Wees dan zoo goed mijn dienst boden te zeggen, dat ze 't huis voor myn terugkomst in ordo brengen. In myn slaap kamer moeten de bedjes van myn kinderen worden goplaatst, en de kinderkamer met al het nog voorhanden speelgoed moet flink ge lucht en schoongemaakt worden. De werk kamer van myn man moet voor my worden ingericht. Ik hoop voortaan ijverig bezig te ztyo, want ik ben lid van de commissie van •en kinderasyl hier, dat, eerst voorloopig in gericht, een georganiseerd gesticht moet wor den. Ja, lieve barones, u had toch gelyk: er is voor alles vergoeding op de wereld I Wie dio niet vindt, heeft eenvoudig niet gezocht. Ik breng twee weesjes uit het gesticht mee; dio zullen do leege plaatsen van mijn lieve lingen innemen in myn huis en in myn hart zoo God wil, voor altyd 1 Tot weorziens, lieve barones; vriendoiyk gegroet door üw dankbare Greta. deze quaestie is invoering der wet op het personeel op 1 Mei, met bepaling, dat het eerste belastingjaar uit acht maanéen zal be staan, zeker de meest geschikte uitkomst. Door den heer Heldt is een amendement voorgesteld In het belang van de kleine in komens. Het bepaalt dat opcenten, eventueel door Kyk, provinciën of gemeenten op deze belasting te heffen, van de grondslagen huur waarde en haardsteden niet worden geheven indien de aanslag naar de huurwaarde 2 of minder bedraagt; dat die opcenten voor '/3 worden geheven indien de aanslag tusschen 2 en 4 gulden bedraagt en voor 2/3 indien de aanslag tusschen 4 en 6 gulden bedraagt. Pensioenen. In haar eindverslag omtrent bet ontwerp, houdende machtiging op de algemeene Reken kamer tot verevening van niet in uitgaaf aan genomen pensioenen, verklaart de Commissie van Rapporteurs dat haar geenszins afdoende voorkomt het aangevoerde door den Minister ten aanzien van de bedenkingen betreffende zyno houding ten opzichte van de algemeene Rekenkamer. Onteigening en prov. heffing. De wetsontwerpen tot verklaring van het algeme?n nut der onteigening ten behoeve van een spoorweg van Rotterdam naar Zuid- Beierland mot oen zytak naar Oud-Beierland en tot bekrachtiging eenor wyziging van eene provinciale heffing in Zeeland, hebben by het afdeelingsondorzoek tot geene beden kingen aanleiding gegeven. Do Conversie. Het is ons gebleken, dat er by verschillende poreonen onzekerheid bestaat omtrent de maatregelen, die op 2 Maart a. 8. ten gevolde der conversie der 3'/j pets. in 3 pets. rente- gevende Nationale Schuld door de houders van schuldbekentenissen en certificaten moeten genomen worden. Voor deze beide soorten bestaat verschil in de behandeling. De certificaten worden n& 1 Maart a. s. ingeleverd by de administratie kantoren, die zo hebben uitgegeven, en, na af stempeling, met een nieuw couponblad terug gegeven aan de houders. Daarentegen worden de schuldbekentenissen by het agentschap van het ministerie van financiën verwisseld tegen 3-pcts schuldbe kentenissen, zoodat deze laatste verkrijgbaar zullen zyn, vermoedelijk tegen 1 Mei a. s. Slechts wanneer de houder zyn bezit tusschen 1 Maart on 1 Mei verkoopt, kan by zyne schuldbekentenissen by genoemd agentschap doen afstempelen ten bowyze dat daarop pet. commissie is opgevraagd, daar deze com missie anders aan den nieuwen eigenaar ten goede zou komen. Wy hopen hiermede de zaak voldoende te hebben toegelicht. Hbl Gemengd Nieuws. Heden, Vrydagavond, wordt de maan voor het grootste gedeelte door de schaduw der aarde verduisterd. Dit begint te 6.84 en eindigt te 9.83. Dinsdagavond omstreeks halftien had A. Yan don Akker, boterhandelaar te Stompwyk, van Rotterdam komende, het onge luk in do gomeente Zegwaard, doordat zyn paard schichtig werd van een drietal schaatsenryders, met paard en wagen in de langs den Schin kel weg gelogen sloot te geraken. Met behulp van eenige bereidwillige personen werd hy weer spoedig heelhuids met zyn equipage op den vasten wal geholpen. Hy kreeg eenige schade door het breken van eieren en boter- potten. De heer N. Ronsink, smid te Bent huizen, heeft een door hemzelven gemest varken doen slachten, dat, schoon aan den balk, de zeldzame zwaarte bereikte van 834 kilogram. Te Aarlanderveen zakten Woens dag drie kleine kinderen van den heer S. achter diens huis door het ys. Gelukkig werd uit gezien door A. v. S., wien het gelukte ze allen te redden. Te Katwyk aanZeezynaange- komen 17 schuiten, met besommingen van f 14 tot f 77. Er werd besteeotong van 10—55 ct., tarbot van f 1ƒ8, grietjes 20—50 ct., bunschol (doode) 15 ct., levende 75 ct. per stuk; buitenlekschol (doode) f 6.10, binnen lekscbol ƒ5.85 a 6 45, braad f 4.20 a 4.90, kl. keu ƒ1.50 a f 2.20, gr. idem /3.60 a f 3.70 por mand. Voor het gerechtshof te s-G r a- venhage stond gisteren terecht een ingezetene uit Schoonhoven, die door de Rotterdamsche rechtbank tot 8 dagen gevangenisstraf is veroordeeld wegens medeplichtigheid aan het opzet tel yk en wederrechtelyk beschadigen van een werk, dienende tot waterkeering en ten algemeenen nutte gebezigd wordende, door opzottelyk middelen tot het plegen daarvan te verschaffen. De man had aan een paar mede-ingeze tenen een duiker of koker gegeven, welke door dezen gelegd werd In een weg langs den Grooten Singel te Schoonhoven, zoodat het water uit dien singel kon worden gevoerd in een slootje, gelegen in het waterschap Willinge-Langerak. Reeds vroeger had tot het leggen van zoodanigen koker bokl. en appellant zelf de vergunning van het gemeentebestuur gevraagd, doch niet verkregen. Appellant erkende het hem ten laste gelegde feit. Op verzoek van zyn raadsman werd als getuige en deskundige gehoord de voorzitter van bovengenoemd waterschap, die o. a. te kennen gaf, dat door het leggen van den duiker geen schade aan dien weg is toegebracht. Bekl.'s raadsman, rnr. J. Limburg te 's-Hage, meende in deze zaak onder 's Hofs aandacht te moeten brengen, dat in hooger beroep niet bestaat wat in cassatie geldt, dat, wan neer eene uitspraak van den lageren rechter wordt vernietigd, dit ook geschiedt ten aan zien van niet in beroep gekomen medobe- klaagdan. In deze nu was pleiter overtuigd dat het Hof de beslissing der rechtbank zou vernietigen. De veroordeelden wegens het hoofdfeit in deze waren niet in hooger beroep gekomen en hadden zelfs hun straf reeds ondergaan. Voorts betoogde pleiter, dat hier geen sprake is van een waterwerend werk en dat de be schadiging niet bewezen is, vooral niet het opzet om te beschadigen, waar men alleen b oogde frisch water te verkrygen in een klein slootje. Advocaat generaal jhr. mr. Yan Panhuys beschouwde den weg wel degelyk als een waterkeerend werk en vroeg bevestiging van het vonnis. De uitspraak is bopaald op 12 Maart. Naar men verneemt, is een ten behoeve van den wegens postzegeldiefstal veroordeelden assistent-bode by het departe ment van koloniën De Z. ingediend verzoek om kwyiechelding van straf, afgewezen. Do Schoonho vensche koopman, die, wegens poging tot orakooping by eene verkiezing, door de Rotterdamsche rechtbank van alle rechtsvervolging werd ontslagen, is deswege door het gerechtshof te 's Grav nhage tot 14 dagen gevangenisstraf veroorjeeld, o. a. op grond, dat het voornemen van bekl. tot orakooping door een begin van uitvoering is geopenbaard, doch slechts door eeno omstan digheid van zyn wil onafhankelyk (de onom koopbaarheid van den kiezer) niet is voltooid. Door de justitie wordt gesig- naleerd A. Yan Emmenes, 38 jaren, uitgever, te Arnhem, by arrest van het gerechtshof te Arnhem, dd. 22 October 1895 en 18 Februari 1896, veroordeeld tot 3 en 6 maanden ge vangenisstraf, wegens beleediging en smaad schrift. De procureur-generaal te Arnhem ver zoekt ten-uit-voorlegging en bericht. Men schryft uit A m s t erdam: Het blykt toch meer en meor, dat ce roosjes ju weliers Diet voornemens zyn, aan da eiscben der stakers toe to goven, getuige een schry ven aan het hoofdbestuur van den A. N. D B., waarin worot bericht, dat de algemeene ver gadering van roosjosjuweiiers besloten heeft, het door haar in do vergadering van 17 Febr. jl. genomen besluit te handhaven en elke verdere onderhandeling overbodig te achten. Door de roosjesverstellers vereoniging is daarop een manifest verspreid, waarin eene oproeping wordt gedaan aan alle leden van den bond, om zooveel tnogelyk aan de weer- 8tandskas af te dragen en zich solidair te biy ven verklaren. Een duur kopje koffie. De zeemeeuwen trekken by deze felle koude weder 8tadwa3rt6, om aan grachten en pleinen haar aas op te duiken. Vóór een perceel aan de Heerengracht to Amsterdam had, zegt „De Tyd," een botboertje zyn kar met spiering een oogenblik onneheerd laten staan, 't Boe tje was in-koud, zyn wangen en handen waren blauwrood, het stompje pyp dreigde van de beverige lippen te glyden goen woncer, dat het hart van de keuken meid der bewuste woning door medelijden getroffen werd en zy het boertje binnen noodigde, om eventjes een „bakkie" dampende koffie naar binnen to slaan. Nou, zoo'n „voerinkie" leek hot boertje, en met wellust slurpte hy het verwarmende vocht.„Nou, nogmaals dank, hoor, hoe hietVerder kwam hy nietmet gapenden mond en ontsteltenis in hot oog zag hy, hoe een zwerm meeuwen kryscbend zijn laatste spieringen in triomf medevoerde.En dat nog wel onder de oogen der politie1 Wat heb je nou aan zoo'n politie, hè, die niet eens een kar met onbeheerde spiering beschermen kan 11 Men schryft uit Wilnis: Aan komend ys heeft hier voor sommige menschen byzondere aantrekkelykheden. Vooreerst het scbieballen. Drie, vier, vyf volwassen mannen werpen met eene platronde houten schyf langs het zwakke ys en wed- stryden wie in een bepaald aantal worpen zyn bal het verst heeft gegooid. Als zy het ys nog niet sterk genoeg waanden, is het vroeger wel gebeurd, dat zy door kleine kinderen hun bal van het ys lieten halen, omdat zy vrees den tr zeiven door to zullen zakken. Ten tweede: het roemloopen. Verschillende personen loopen achtereenvolgens over het zwakke ys, tot het heolemaal aan schotsen gebroken is. De room bestaat daarin, do laatste te zfin om over die schotsen te loopen. Dat dit een gevaariyk werkje is, zal iedereen be seffen; volwassenen schynon nu zoo wys te zyn, het niet meer te doon, maar een zeker soort kinderen houdt met of zonder toe stemming hunDer ouders deze gewoonte nog in eere en gaat roemloopen of waagt zich op ys, dat Diet sterk is. Gisteren deden zich de volgende gevallen voor: één jongen kwam er af met een natten voet, een andere jongen zakte tot zyn middel door het ys en een derde jongen zou zekeriyk verdronken zyn, als andere kindoren hem geen takken hadden toegestoken om boven te blyven, terwyi de beer Lakeman, gemeente secretaris, en de heer Schröder, hoofd der byzondere school, zich een gedeeltelyk nat pak hebben getroost om den waaghals te redden. Het ware te wenschen, dat hoofden van gezinnen het recht bezaten, dergeiyke waag- halzery in hunne omgeving te verbieden, of dio jongens fliak te kastyden, oplat zy als huisvaders niet in de nooizakelykheid komen om hun leven en gezondhc-il op te offeren voor een baldaoigen jongen. Gelukkig is tbans de dooi weer ingetreden. By de oefeningen in het schyf- schieten op de Vuchtsche Heide by 's-Herto- genbosch is een soldaat door een kogel in de boenen gewond. Hy werd on middel lyk naar het hospitaal vervoerd. Men hoopt, dat dit ongeluk goen ernstige gevolgen zal hebben. De landbouwersknecht A. W. Van Zalk, dio zich Maandag-morgen by zyn boer G. J. Wiltink in het naburige dorpje Epse op het land bevond met een kar, waarvoor twee vurige paarden waren gespannen, geraakte daarmede op hol. Van Zalk sprong van den wagen en kwam op zyn hoofd terecht, ten gevolge waarvan by meer dood dan lovend werd weggedragen. Hy is ten gevolge van eene schedelbreuk dienzelfden namiddag over leden. Da ongelukkige was ongehuwd en stond als een zeer oppassend persoon bekend. Te Maastricht zal op do beide Pinksterdagen een groot internationaal muziek feest worden gehouden. Het wordt uitgeschre ven door de zangvereeniging „Maastreechter Staar". Eenigen tyd geleden werd in de rechtskundige kringen te Berlyn groote sen satie gewekt door de vlucht van dr. Fried- mann, een advocaat van naam, die zich bleok to hebben schuldig gemaakt aan verduistering van onder zyne berusting staande gelden. De man liet vrouw en kinderen in hulpbe hoevenden toestand achter en noodzaakte de eerste in baar levensonderhoud te voorzien door in cafés chantant op te treden. Eergisteren nu is hy te Bordeaux gearres teerd, waar by met een meisje, dat hem op zyne vlucht had vergezeld, in een hotel zyn intrek had genomen. De arrestatie geschiedde op tolegr3pbiscbe aanwyzing van den Duit- schen consul to Alsiers, waar Frieomann door een Beriyner herkend was. De consul had daar een onderzoek ingesteld, waaruit hem gebleken was dat Friojmann zich met zyne gezellin naar Bordeaux had ingescheept, rei zende onder den naam dr. Fildau en eebt- genoote. In den beginne wilde Friedmann tegenover den politie-ambtenaar, die hem kwam arres teeren, zyne identiteit loochenen, maar toen deze een huiszoeking instelde en in een der koffers zyn doctorsbul vond, bekende Fried mann onder tranen de gezochte te zijn. Hy bezwoer zyne onschuld, maar de politie amb tenaar deed zyn plicht en nam hem gevangen. De voortvluchtige advocaat werd by zyne arrestatie in het bezit van nog slechts 50 franken bevonden, die hy deelde met het meieje, dat hem vergezelde en dat op vrye voeten werd gelaten. Uit do mededeelingen van den gearresteerde blykt, dat hy zich na zyne vlucht allereerst naar Krakau bad begeven, waar hy zich echter zoo weinig veilig gevoelde, dat hy zich weldra met zyie gezellin over Weenen naar Parys begaL Toen de grond hun daar te warm werd, vluchtten zy naar Versailles en leefden daar eenigen tyd ongestoord. Daarop besloten zy naar Algiers te gaan. Maar zelfs op Afri- kaanschen bodem ontmoetten zy menschen. die bun bekend voorkwamen, en zoo achtte Fried mann het raadzaam zich naar Bordeaux in te schepen, van waar by naar Baltimore dacht onder zeil te gaaD. Hy wachtte slechts op geld uit Berlyn, dat hem in staat zou stellen deze reis voor zich en zyue gezellin te bekos tigen. Een dag na zyne arrestatie kwamen er werk^lyk uit Berlyn ook twee teiegraphi- sche postwissels voor hem, maar op aandrang van het openbaar ministerie te Berlyn wei gerde de post de uitbetaling. Friedmann is in verzekerde bewaring ge steld en zal waarschynlyk binnenkort worden uitgeleverd. Hy bedenkt allerlei middelen om zyn uit levering te voorkomen. Hy tracht in de eerste plaats de quaestie op politiek gebied over te brengen. Zyn uitlevering is gevraagd wegens be;ri?glyk bankroet en vervalsehing van docu menten, maar dit is volgens Friodmann slechts een voorwendsel. Tot den rechter te Bordeaux zeide by, dat zyn uitlevering gevraagd is, omdat eenige hooge personages in Duitschland zich op hem willen wreken wegens de rol, die hy in de zaak-Kotze heeft gespeeld. Hy heeft een brochure geschrevenwaarin hy, in ver band met deze quaestie, de sociaie toestanden in Duitschland bespreekt. Men twyfelt te Bordeaux echter niet, of de uitlevering van den oplichter zal worden toegestaan. In het wilajet Trebizonde is een dorp geheel verwoest door een lawine. Er moeten 100 menschen onder do sneeuw be dolven zyn en velen werden gekwetst. Het komplot, om de Bank te Nieuw-York in de lucht te doen vliegen, blykt een verzinsel te zyn. Het bericht was afkomstig van „Dalziel." Naar de „Figaro" bericht, heeft dr. Chantemesse van het instituut Pasteur een serum tegen den typhus ontdekt, waarmee hy op drie patiënten proeven heeft genomen. Onmiddeliyk na de eerste inspuitingen door liep de ziekte in elk der drie gevallen de gewone phasen en traden de patiënten in de periode van herstel. Delft) 27 Febr. A*n dd 8Ud8\ra»g gewogen: 250 achtsten en 83 zestienden vaten Boter, wegende te zamen 5830 kilogrammen. Prijs f 56 a ƒ70 het vierde, f 1.40 a f 1.75 het KG. Hoofddorp, (Haarlemmermeer), 27 Februari. Witte Tarwe f 5.10 a f 6.Rogge f 3.80 a ƒ4.—, Haver ƒ5.25 a 5.75, Chevaliergeret a Zomer- peret a f Duivenboonen ƒ5.25 e 5.60, Paardenboonen ƒ4.50 a ƒ4.80, Kanariezaad ƒ5. a ƒ5.50, Bruineboonen a 9.50. Mar ktberlohtftq, Leiden, 28 Februari. Ter markt werden heden ian- gc-voerd: Stieren 23 biuke /62 a 200. Kalf- eu Melk- kooien 183 Btuku ƒ103 a ƒ238. Varekoeien 14p stiikö ƒ81 a f 20P. Vette Oeaen en Koeien 84 stuka ƒ115 a f 243. Graal; al veren atuka fa f Kalveren (vette) 13 etu»8 40 ft 75. Kalveren (mapere) 124 btuke ƒ5.— s 15.-. Hamele (vette) otuka f—a Hamele (magere) etnka a Schapen (vette) 174 etuks /IC.— a ƒ31. Schapen (weide) 22 stake ƒ11.a ƒ20. Lammeren (magere) aiuka a VarkenB (magere; 210 etnke ƒ14.a ƒ82. Varkens (vetto) «tuk* a f Varkeno (biggen) 223 etuke ƒ3.— a ƒ13.—. Paarden etuks - a f VenlcTS - stuks a Ter markt aangevoerd: 430 runderen, 137 kalveren 196 schapen, lammereD, 210 varkens, 228 liggen, paarden veulens. Ter wekelijksche Kaasmarkt aangevoerd 15 partijen. Besteed werd voor Goadeohe Kaas van ƒ15.tot 24. Dorbj-kaaa van tot Leidscho Kaas de 150 KG. ftot Edammer Kaas (2de qual.) tot Aan do Stadswaag gewogen 14 partijen, 674 stuks kaas. wegende 2869 KG. O.-I. HAILJHE\«ITE3f. Dagen van verzending uit Leiden. Via Amsterdam (Ned. Zeepost) 6 en 20 Masrt; laatste lichting aan het postk. 's nachts 12 u. Via Genua (Ned. Mail) 3, 17 en 81 Ma^rt; laatste lichting aan het postk. 's av. 6.30. Via Rotterdam (Ncd. Zcopost) 13 cn 27 Maart; laatst© lichting aan liet postk. 's av. 10.30. Via Marseille (Ned. Mail) 10 en 24 Maart; laatste lichting aan het postk. 's av. 6.30. Via Marseille (Franscho Mail) 14 en 28 Maart; laatste lichting aan het postk.'s morg. 7.45. Via Brindisi (Engelsche Mail) 6 en 20 Maart; laatste lichting aan het postk. 's nam. 12.50. Ned. West-Indische Mail. Naar Suriname (Ned. Guyana)10 en 24 Maart over Engeland. Laatste lichting aan het postk. 's morg. 7.45. Naar Suriname (Ned. Guyana): 8 Maart via St.-Nazaire. Laatste lichting aan het postk. 'smorg. 7.45. Naar Suriname (Ned. Guyana): 11 Maart van Amsterdam. Laatste lichting aan het postk. 's nachts 12 u. Naar Curasao eiken Dinsdag en Zaterdag. Laatste buslichting te 6.30 's avonds via Nieuw York. De uren van lichting zyn gerekend naar den spoortyd, dus 20 minuten achter by dou plaatselijken tyd. BUITENLAND. Beljrië. Do Gentsche afdeeling van het Davlds- Fonds heeft, ten einde te voorzien in het ge mis aan zedelyko Vlaamscbe tooneelstukken, geschikt om in Katholieke genootschappen opgevoerd te worden, een dubbelen wedstryd uitgeschreven, nl. lo. een klein dramauit sluitend uit mansrollen bestaand, 2o. een blij- of kluchtspelinsgelyks zonder vrouwerol. Voor het onderwerp en de uitgebreidheid der stukken van 't een en 't ander vak zyn de schryvers geheel en al vry. Zedelyke strek king en schildering van zedelyke toestanden zyn hoofdvereisehten. Geheel oorspronkelijke stukken met nagenoeg gelyke verdiensten als degene, die naar romans of geschiedverhalen bewerkt zyn, zullen derhalve de voorkeur hebben. De prijs v<>or het best gekeurde drama is eene som van 200 franken en eene medaille; voor het biy- of kluchtspel 125 fran ken en eene medaille. Alie Nederlandsche schryvers zyn in den pryskamp toegelaten. De mededingende han ischriften moeten ingezonden worden niteriyk 15 Juli 1896, by den voorzitter der Gentsche afdeeling. De heer De Faverau heeft, by zyn ba-, noeming tot voorzitter van den ministerraad verklaard, de staatkande van het kabinet t4> aanvaarden; daartoe behoort o. a. de militaire organisatie. Spanje, Aan de „Heraldo" wordt uit Havanna ge-, meld, dat tusschen de Spanjaarden en de in- surgenten op Cuba zes gevechten hebber» plaats gehad. By Sorellanos versloegen de Spanjaarden don troep van een der Maceo's, 4000 man sterk; de opstandelingen verloren 42 dooden en 16 gewonden. Voorts werden 6 hunner gevangengenomen. Een nader telegram uit Havanna deelt mede, dat volgens een brief, gevonden op het lyk van een Cubaanschen opstandeling, de bevelhebber Maceo in een schermutseling naby Guinee gewond is aan den arm. Zoo men weet, werd het gerucht verspreid,1 dat de heer Maceo gedood was. Gi'ooI - 15rl 9 n n nliV. Op een auctie by Sotheby, "Wilkinson A Hodge te Londen is een exemplaar van Chau- ser's „Canterbury Tales", in 1478 door Caxton gedrukt, onder den hamer gekomen. Van deze editie zyn slechts negen exemplaren bekend,' en slechts twee daarvan zyn compleet. Het bedoelde exemplaar, waaraan eenige bladen, ontbreken, werd voor 12,240 het eigendom van den antiquaar Quaritch. Da onlangs te Londen overleden dr. R. Rost, vroeger bibliothecaris in het „iDdian Office", heeft een belangryko boekery nage laten, waarby 1500 werken over Nederlandsch- Indië, 1500 over Britsch Indiö en 500 over Afrikaansche taleD. Wellicht bovat de eerste afdoeling veel dat voor Nederlandsche biblio theken van gewicht kan zyn. Het verhoor in zake de beschuldiging togen Jameson c. s. zal Dinsdag 10 Maart hervat worden; indien de beschuldigden dan naar de rechtbank worden verwezen, zullen als hun verdedigers optreden de advocaten sir Edward Clarke, sir Frank Lockwood, Carson, alien parlementsleden, en verder Gill en Howard Spensley.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2