N". 11048 Zaterdag 29 Februari. A0.1898 feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. VERGOEDING. LEIDSCH DA&BLAB. ppt.tr dezer codrjlnt: Voor Leiden per 3 maanden. Franco per posti Afzonderlijke Nommers s: 0.05. prijs der ad verteetién Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17 J. Grootere lettors naar plaatsruimte. Voor het incasseoren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Leiden, 28 Februari. De uitvoering van „die Matthaus-Passion" of juister van „die grosse Passions-Musik nach dem Evangelium Matthaei von Job. Seb. Bach" vanwege de afdeoling Leiden der Maat schappij tot bevordering der Toonkunst is vastgesteld op Dinsdag 21 April. Als solisten zullen daarin medewerken mevr A. Noorde- ■wier Reddingiu6, mej. Pauline Manifarges en de heeren Rogmans en Messchaert; het kin derkoor van ongeveer 60 knapen en meisjes zal onder leiding zyn van den heer C. B. Duyater Jr. en het orkest is dat van 't Concert gebouw te Amsterdam. Hoe gaarne het bestuur der afdeling deze Passions-Musik ook in de Hooglandsche kerk zou willen geven, het kerkbestuur heeft niet kunnen goedvinden dit kerkgebouw daarvoor af te staan, zoodat de uitvoering in de Stads zaal zal plaats hebben. Werd het bestuur dus hierin teleurgesteld, met te meer dankbaarheid kan het releveeren de vriendschappelijke gezindheid van het be stuur der Delftscho Afdeeling. Op Dinsdag 21 April toch wa» deze afdeeling voornemens Mendelssohn's „Elias" te maken, waarvoor drie der selisten, die hier in de „Passion" zullen zingen, reede hunne medewerking hadden toegezegd. Ten einde aan Leiden de mede werking tan den heer Messchaert te kunnen verzekeren, die, behalve 23 en 24 April (als wannear het Amsterdamsche orkest niet be- schikbaar was), geene vr(je dagen in de tweede helft van April had, zoo heeft het bestuur der Afdeeling Delft de „Elias"-uitvoering tot Vrijdag 24 April uitgesteld en de uitvoering van de „Passion" hior mogelyk gemaakt. De hooge eiechen, die aan het koor worden gesteld, doen den tijd van studie iets langer duren, doch, zeoals alles thans voorbereid wordt, mag eene schoone uitvoering verwacht worden. Het zeegen. Armen-concert van „Sempre Crescendo" zal ditmaal plaats hebben ten voordeel© der Verenigingen „Liefdefonds" en „Schoolkindervoeding" alhier en op a. s. Vrij dag 6 Maart worsen gegeven. Als solisten zullen zich doen hooren de tenor C. Van Humalda Van Ey6inga, uit Beriyn, die vóór twee jaren insgelijks op een „S9mpre"-concert voor het eerst in het opon- baar optrad, en sedert dien tyd by Stockhau- sen on Julius Hey zijn studiën eindigde, benevens een nieuwe verschijning, de Italiaan- Bche violist Arrigo Serato, in Nederland nog geheel onbekend, wiens succes, volgens mede- deelingen uit bet buitt-nland, met ieder optre den toeneemt. Het orkest zal de alhier in vele jaren niet gespeelde bekende Suite No. 1 uit „L'Arléöenae" van Bizet spelen, benevens de „Freia-ouverture" van „Sempre's" directeur, en Rich. Wagner's „HuldiguDgsmarsch". Einde April zal het tweede Invitatie-concert plaats hebben, waarop zich ook de Dames- zangvereeniging „Ea-moll" zal doen hooren, o. a. met eon hier te lande nog niet uitgavoerde compositie van Emmanuel Char-rier. Door den penningmeester der Cbr. Zang- vereeniging „Zingt den Heer" is f 109.66 afgedragen aan het bestuur der Chr. Wyk- vereeniging alhier, als batig saldo der uit voering op 19 Februari 11. in de Ev. Luth. kerk gegeven. Do minister van binnenlandsche zaken heeft, met ingang van 16 Maart e. k., op zyn verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer A. A. Hjjmans van den Bergb, als assistent in het ziekenhuis aan de Rijksuni versiteit to Leiden, en voor het tydvak van 16 Maart tot en raet 31 Dec. 1896 als zoo danig benoemd den heer J. M. C. Mouton. Het collegium van het Leidsch Studen tencorps, voor het nieuwe academiejaar tot 8 Febr. 1897 gekozen, bestaat thans uit de heeren: N. Rutgers van der Loeff, praes., J. A. N. Patyn, ab-actis; H. W. Roelvink, quaes tor; C. Zaayer, assessor I, en B. J. Ferf, assessor II. De Chr. Jongelings Vereeniging „SoliDeo Gloria", te Oude Wetering, vierde Woensdag avond haar jaarfeest in bet korkgebouw der Ned.-Hervormde gemeente. Ds. H. J. Do Groot, die de leiding der vergadering bereidwillig op zich had genomeD, opende deze met gebed en besloot haar met dankzegging. Met zang, voordrachten en samenspraken bracht men den avond onderhoudend en leerryk door. Voor den inwendigen mensch werd ook zorg ge dragen. Overgekomen waren afgevaardigde jongelieden van gelijke vereenigingen te Leiden, Leiderdorp, Aalsmeer en Abbenss (Haarlem mermeer). Het gedenkfeest werd nog bijge woond door een vertegenwoordiger van het Militair Tehuis te Leiden, waarvoor f 5 werd ingezameld. Met ingang van 1 Mei 1896 ia benoemd tot directeur van het postkantoor te Eindhoven de heer H. Arntzenius, thans in gelijke be trekking te Voorschoten. Gerof. Kerk. Bedankt is voor Hooge- veen door den heer Broukelaar, te Bodegrave. De Raad van Haarlemmermeer heeft besloten tot het aangaan eener geldlecning, groot f 10,000. Van het g*d«elte van de kosten tot herstel ëer brug over do Ringvaart by do Fuikvaart is thans gelijk uit een schryron van het bestuur der Haarlemscbe Handolsvor- eoniging aan den Raad der gemeente Haarlem blijkt f 2016 van do f 3000 door vrijwillige bijdragen van neringdoenden samengebracht. Dit bestuur koestert daarom de hoop, dat de Gemeenteraad besluiten zal tot het doen herstellen van de brug, zoo het nog ontbrekende door den Haarlemmermeerpolder mocht worden aangevuld. Op het drietal voor predikant by de Ned.- Herv. gemeente te 's-Gravenhage zijn ge plaatst: dr. J. H. Gunning J.Hzn., to Utrecht, ds. H. m. Van Nes, te Rotterdam, en ds. A. J. Th. Jonker, te Dordrecht. Generaal Van der Schrieck, die door ongesteldheid verhinderd is de zittingen der Tweeie Kamer by to wonen, heeft een schry- ven ontvangen van de Katholieke Kamerclub, waarin deze haar leedwezen uitspreekt dat zy den neetor der Vertegenwoordiging in de Kamer mist en de harteiykste wenschen voor zyn spoedig herstel uit. Naar het „Vad." verneemt, boezemt de toestand van den generaal de laatste dagen bezorgdheid in. Het lid van de Tweede Kamer mr. Goekoop bevindt zich wegens gezondheidsredenen voor eenigen tyd buitenslands. Te Rotterdam is aanbesteed door d© Veroeniging voor in- en uitwendige zending het bouwen van een evangelisatielokaal met woningen, enz. in de Oranjeboomstraat. Van de 18 biljetten was het laagste dat van den heer J. SchoonmeUer, te Rotterdam, met f 20,945. Het antwoord van President Kruger aan Hare Majesteiten de Koningin on de Koningin- Regentes luidt: „Ik betuig Uwen Majesteiten, namens my- zeiven en rayn volk, myn hartgrondigen dank voor Uwe sympathie in het lot der ongeluk- kigen, wier rouw en smart door deelneming als deze, waar de daad gekoppeld wordt aan het woord, zoozeer znllen worden gele nlgd. Pretoria, 26 Febr. 1896." Dezer dagen vergaderde ten tweeden male een commissie van inwoners van de gemeente Vrijenban in 't cafó „De Prins" te Delft, onder voorzitterschap van den heer H. Kenter. Hoewel de vergadering niet druk bezocht was, steldo de president voor, om eenige leden te benoemen, ten einde aan de inwoners een lyst te presenteeren, om daar mede tegen de annexatie aan Delft met kracht te protesteeren. Den 9den Maart a. a. hoopt de heer C. Ter Kuile, ontvanger der registratie en do meinen te Haarlem, zyn veertigjarig jubilé als ambtenaar te vieren. Den 9den Maart van het jaar 1856 werd hy aangesteld als surnu merair en was achtereen volgens ontvanger te Horst, Oosterhout, Zaandam. Bij Kon. besluit van 18 Nov. 1887 werd hy als zoodanig be noemd te Haarlem. De gemeenteraad van Zaandam heeft de adressen, ingediend door de Burger Kies- vereeniging en door 475 particulieren, hou dende verzoek, dat de Raad terugkome op zyn beeluit tot pensionneering der weduwen en weezen van gemeente ambtenaren, voor kenisgeving aangenomen. De by het 4de reg. inf. benoemde kapitein M. J. Van Hille is bestemd voor het 5de bat. van dat corps te Gouda. Onze nieuwbenoemde vice-consul in Japan, de heer Van Walree, ODtving gisteren be- wyzen van eene herlevende belangstelling in Japan. Ongeveer 50 personen, meest man nen van zAken, maakten gebruik van de ge legeDhci*, om den heer Van Walree aan het ministerie van buitenlandsche zaken te 's-Gra venhage te komen spreken en om inlichtingen te vragen. Binnen een paar weken zal de vice-consul naar Japan op reis gaan. Woensdag is te Middelburg eene beslis sing genomen in zake de indijking van schor ren in hot verdronken land van Saeftinge. Men zal thans overgaan tot de aanbesteding van de indijking. Dit zal een der grootste, zoo niet de grootste indyking zyn, die tot beden in I Zeeland heeft plaats gehad. EaarlCt.) In de gisteravond gehouden vergadering van den Raad van Zaandam word tot archi varis dier gemeente benoemd de heer G. Murray Bakker, secretaris van den polder Oostzaan. De burgemeester van Zandvoort, de heer J. H. Ter Spil, is gistermiddag plotseling overleden. De lste luitenant D. A. Van der Wedden, van het 8ste reg. infanterie te Utrecht, wordt gedurende de maand Maart a. 8., met 37 onderofficieren en minderen van het corps, gedotacheerd te Woerden, tot het verrichten van garnizoensdiensten aldaar. Tot predikant by de Ned.-Herv gemeente te Wilnis (vacature-ds. M. M. De Lint L.Cz.) is beroepen de heer W. Mense, emer-predikant te Bennekom. Tot herstel van zyn gezondheid is de burgemeester van Amsterdam gisteren voor eenige weken met zyn gezin naar Wiesbaden vertrokken. Te Baarn is in den ouderdom van 52 jaren overleden de heer G. J. Buekers, tot voor weinige maanden ontvanger der directe belastingen en accijnzen alhier. De overledene bekleedde vroeger dezelfde betrekking te Elburg en Schiedam. Hr. Ms. flottieljevaartuig „Nias", onder bevel van den luitenant ter zee der lste klasse jhr. J. A. G. Van der Staal, adjudant van H. M. de Koningin, is in den avond van 26 dezer te Gibraltar aangekomen. Gedurende het jaar 1895 zyn 188 per sonen gedeserteerd; van de landmacht hier te lande 107 en in West-Indië 6, van het corps mariniers 2 en van het Oost-Indische leger 23. Door wyien den heer E. Van de Wall is aan de diaconie der Ned. Herv. Gemeente te Arnhem gelegateerd f 2000. De heer S. Lezer, te Assen, is benoemd tot telegrafist by de Zuid Afrikaansche Spoorweg- maatschappy en zal den 14den Maart a. s. naar Kaapstad vertrekken. Naar aanleiding van het vermeld bericht omtrent de uitvaardiging van bepalingen be treffende de Zondagsrust gedurende de manoeuvres, door den minister van oorlog, wordt het volgende medegedeeld. Gedurende de groote manoeuvres, verleden jaar in September in de omstreken van Amers foort gehouden, werden des Zondags diensten verricht, waardoor de militairen niet in de gelegenheid waren om de godsdienstoefeningen by te wonen. Zoo werd o. a. 's morgens om halfelf paarden-inspectie gehouden, o. a. te Woudenberg en te Leusden. Ook word '8 morgens om 10 uren soldy uitbotaald, en gedurende de morgen-godsdienstoefening werd er gefourageerd by de boeren, en ging de amid rond om de paarden te beslaan. Het classicaal bestuur van Amersfoort heeft den minister op deze zaken opmerkzaam ge maakt en deze hooft bepalingen uitgevaardigd, om dit voortaan te voorkomen. Het stoomschip „Sumatra" vertrok 27 Febr. van Amsterdam naar Java; de „Wer kendam" arriveerde 27 Febr. van Amsterdam te Nieuw-York; de „Amsterdam", van Rot terdam naar Nieuw-York, is 27 Febr. Praw- lepoint gepasseerd; de „Smeroe", van Java naar Rotterdam, is 27 Febr. Gibraltar ge passeerd. By koniokiyk besluit is, met ingang van .1 Maart 1896, benoemd tot referendaris by den Raad van State mr. W, L- baron De Vos van Steenwyk, commies van Staat by dien Raad. By het departement van w., h. en n., met iugang van 1 April a. s., benoemd tot commies de adjunct-commies F. H. Do Montê VerLoren, tot adjunct-commies de eerste klerk J. De Blaauw. De met verlof hier te lande aanwezige kapitein der artillerie van het leger in Neder- landsch-Indië, J. Doyer, ter zake van lichaams gebreken, niet ontstaan in en door den dienst, met ingang van 1 Mei e., eervol uit den militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. De heer A. Van Meerten benoemd en aange steld tot militair apotheker der 2de klasse bij het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Nederlandsch Indiö. Benoemd tot rechter-plaatsvervaoger in de arr. rechtbank te Roermond, mr. J. H. Tasset, thans kantonrechter plaatsvervanger, alsmede advocaat on procureur aldaar. Benoemd: met ingang van 1 Maart a. s., tot burgemeester van Meeuwen, Th. J. Van Buuren, secretaris dier gemeento; tot id. van Aagtekerke, J. Peper; tot id. van St. Kruis, mr. P. C. J. Hennequin, en tot id. van Maruna, A. Houwink Lzn., «ecretaris dier gemeente; met ingang van 5 Maart a. s., tot id. vaa Wynandsrade, J. L. Drummen, secretaris dier gemeente; met ingang van 8 Maart a. s., tot id. van Beilen, W. C. De Vidal de St.-Germain, secretaris dier gemeente; met ingang van 15 Maart a. 8. tot id. van Zaandyk P. K. P. J. Van Sloten. tweede kasiër. In de Tweede Kamer is voortgezet de be raadslaging over het wetsontwerp tot her ziening van de wet op de Personeele Be lasting, en wel, nadat artt. 34 37 waren goedgekeurd, over art. 38, bepalende dat verhooging van belasting plaats heeft by ver andering van den tosstand naar den grondslag haardsteden, dienstboden of paardon. Aanslag wegens verhooging van belasting heeft niet plaats, wanneer de verandering op of na 15 Dec. intreedt. Hierop is een amendement voorgesteld door den heer T. Mackayom te bepalen dat deze bepaling niet van toepassing is voor het geval de belaste dienstboden in den loop van het belastingjaar vervangen worden door anderen, waarvoor de belasting hooger is. De heer De Beaufort, lid van de Commissie van Rapporteurs, zeide dat het voor de C. v R. zeer mooilyk is om te adviseeren over zoo plotseling ingediende amendementen Intus- schen kwam de redactie van het amendement der Commissie niet zeer gelukkig voor. Het zou tot allerlei moeiiykheden aanleiding geven. De Minister van Financiën vereemgde zich hiermede en wees or op, dat men nu onder anderen, door in den aanvang van het jaar Slot.) Ach, toen se eerst haar jongen en daarna haar kleine Trude aan de borst had, wat een geluk, wat een zaligheid! En nu? Zy sprong op en liep in 't eenzame vertrek op en neer. De gedachte aan de honderd- vyftig kinderen drong steeds dieper in haar door. Die cholera was toch wel iets ver- 8chnkkeiyk8. Eh plotseling, een inval! als een bliksemstraal schoot hy door 't duister Tan haar geest. Daarheen, in het broeinest der ziekte l Daar wacht de dood. Hy behoeft elechts toe te tasten, dan is er een einde aan alle leed. Een voorwendsel ie licht te vinden om de verdenking van zelfmoord te ontgaan. Ze kan immers als liefdezuster daarheen willen in het kinderasyl by voor beeld l L Den volgenden morgen reisde ze af, met niets dan een handkoffertje by zich. De kamenier vreesde dat haar arme meesteres het verstand had verloren. Ze ging dadelyk van 't station Daar de barones, om haar daarvan in kennis te stellen. „Naar Hamburg?" riep de philosophische dame ontzet. Ze begreep wat dat zeggen wilde en dacht er in 't eerste oogenblik over haar ongelukkige vriendin als waanzinnig door de politie te laten terughalen; dan over legde ze echter, dat het beter zou zyn haar in de hoede eener wyzere Voorzienigheid aan te bevelen. By haar eerste verschyning in 't kinderasyl baarde ze groot opzien, die jonge voorname dame in zwaren rouw, met het droevige, bleeke gezichtje en den starenden blik. Een heer van de commissie gaf door een gebaar te kenneD, dat het niet pluis moest zyn in dat bekoorlyke hoofdje; de directrice echter, een flinke, verstandig© vrouw, meende dat de vreemdelinge een afdoend middel zocht om een wond in haar binnenste te heelen. Men moest haar beur gang laten gaan, en haar, de directrice, vry over de nieuwe helpster laten beschikken. Mevrouw Von Gerlach gedroeg zich tameiyk onverschillig by den eersten rondgang door 't gesticht. Ze had het zich aangrypender voorgesteld. De kleine verpleegden waren zonder uitzondering goed verzorgd en frisch gewa8schen, hetzy ze in hun witte bedjes lagen of op den schoot der oppasseressen gevoed werden. De grootere waren zelfs met elkaar aan 't spelen of babbelen. Slechts hier en daar een enkel klagend stemmetje, een akelig vervallen gezichtje, waarop de dood zyn stempel had gedrukt. De directrice sloeg op een afstand de jonge vreemde gade; eindeiyk trad ze op haar toe. „Heeft u verstand van kinderen, juffrouw?" „Ik ben weduwe, en moeder geweest." „Ach, pardon, mevrouwI Dan zal ik op uw hulp kunnen rekenen." Dien dag bleef het by 't bezichtigen der inrichting en der arme kleine. Van de meeste wist de directrice dat ze bun moeder hadden verloreD, eenige waarschyniyk beide ouders; het meerendeel had men in verlaten woningen gevonden of by zieken en dooden. Eens schoot der jonge vrouw de gedachte door 't brein: hoe, als haar kinderen leefden, en zy, hun moeder, hun was ontrukt? Als dan ook zy aan de algemeene liefdadigheid waren ver vallen? Neen, gean vergelykingen tusschen hen en die arme kleine veriatenen l „Tot morgen danl" zeide de directrice, en drukte Greta de hand als een oude bekende. Merkwaardig, dat deed haar goed; geheel andere dan de deelneming der barones. Later, alleen in haar hotel, bemerkte ze dat het asyl toch indruk op haar gemaakt had. Den ganschen nacht, in waken en droomen, zag ze lange ryen van kinderbedjes en ver pleegsters met schreiende stumperdjes op den arm. Den volgenden dag, toen ze al vroeg door de eenzame straten ging, by de heete stralen der Augustuszon en den strakken blauwen hemel, die maar geen regen ge^en wilde, dacht ze: „Morgen is misschien alles al voorby." Een lykwagen kwam haar tegen; het geratel der wielen klonk dof en zwaar op het vochtige asphalt. Een koude rilling liep haar over don rug. Misschien zou zy weldra eenzelfden tocht maken als die daar binnen. Een ontrettend denkbeeld I Terneer- geworpen met die vreemde, verpeste lichamen in een algemeen graf slechts voort, uit den weg geruimd, opdat voor die op aarde nog wat reine lacht om te leven overblyve. Ze huiverde, niet voor den dood, maar voor het vreeselyke sterven overal rondom haar. Ze huiverde ook voor 't hotel, voor de straten, voor de weinige menscheD, die met de vele lyken bezig waren. Ze was dankbaar, to6n de deur van 't kinderasyl zich achter haar sloot. En dan de weldaad van den arbeid, die kleinen met hun veelvuldige behoeften, de directrice, die haar altyd daar aanstelde, waar ze 't meeste noodig was. Hier moesten kinderen gebaad, daar gevoed worden. Een lange ry kribjes moest gelucht en opgemaakt. Een geheele stapel pakjes en hemdjes lag klaar om genaaid te worden. Ja, het kwam er op aan zich te reppen, flink de handen uit de mouw te steken. De dag was om vóór men het wist. Men was werkeiyk biy, dat er morgen weer een nieuwe aanbrak om verder te werken, om te voltooien wat men heden slechts had kunnen beginnen. Toen het Greta inviel, dat ze naar 't hotel terug moest, werd ze opnieuw door die hui vering bevangen. De directrice scheen in haar ziel te lezen. Ze glimlachte, als een moeder, die baar ziek kind in het stadium van geneziDg ziet. Toen nam ze de handen der jonge vrouw in de hare: ze had haar een plaatsje in't asyl ingeruimd, in haar eigen kamer. Of ze niet liever hier zou biyven? In 't hotel moest het toch zoo vreemd en eenzaam voor haar zyn. Toen ontwaakte voor 't eerst sinds langen tyd een zachter gevoel in haar hart. Ze knikte slechts, maar haar oogen vulden zich met tranen, die niets meer van de oude bitterheid bevatten. Nog maar weinige dagen geleden zou ze het voor onmogeiyk hebben gehouden zacht, vast en droomloos te slapen, zooals dezen nacht. Zo ontwaakte als herboren, eu terw.yi ze zich aankleedde, overlegde ze haar dag werk met een liefde en yver, alsof al die kieine verpleegden aan haar byzondere zorg waren toevertrouwd. De meesten sliepen nog toen ze benoden kwam. Slechts een paar verpleegsters waren wakker. Zachtjes sloop ze naar de kribjes en beschouwde de kleine slapers. Daar was bet kereltje met het zwarte krulkopje, dat ze gisteren naar bed had ge bracht. Hy had geschreid en gekreund; ze wist niet of het van pyn was of van ver langen naar zyn moeder. Toen ze hem in haar armen suste, was hy ingesluimerd met het hoofdje aan haar borst. Juist bewoog hy zich. Hy sloeg zyn groote doDkere oogen op en begon dadelyk oon lipje te trekken. Toen echter Greta zich over hem heen boog, strekte by de armpjes naar haar uit; hy schreide niet, hy lachte, 't "Was haar alsof de yskorst, die haar hart omsloot, versmolt, en haar natuurlyk gevoel deed gel den, zoo ryk en warm, als was dat vreemde knaapje op haar arm haar eigen geliefd kind. „Dag, dag," zeide ze glimlachend, en on willekeurig sleepte de onschuldige vreugde van den kleine haar mee; ze speelde met hem tot by met armpjes en beentjes spartelde en luid kraaide van pret. Een klein, blond meisje in een der naaste kribjes werd er van wakker. Het ging overeind zitten en wreef zich met de vuistjes de oogen uit. „Jy ook wakker?" riep Greta haar zachtjes toe, altyd door met een glimlach en een flauw blosje op de bleeke wangen. „Mamal Mamal" sta

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1