N°. 11047 "Vrijdag; SS Februari. AM39S feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zonen feestdagen, uitgegeven. feuilleton. VERGOEDING. LEIDSC PRIJS DEZER COURAET: Voor Leidon per 3 maanden1 i i f 1.10. Franco per post1.10. Afzonderlijke Nommers'i s 0.05. PRIJS DER AD V KRTENTIEN Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17£. Grootor# letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. offlciëele Konnlseeviaceii. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen bi) deze ter algemeene kennis dat het lJkkniUoor tusschen 6 Maart en 12 Augustus 1896 (einde herykreis) voor hot doen ijken van maten en gewichten geopend zal zijn als volgt: op 11 en 12 Maart van des voormiddags negen tot des namiddags een uur, op 1 en 2 April, 22 en 23 id., 11 en 12 Mei, 15 en 16 id., 3 en 4 Juni, 23 en 24 id., 14 en 15 Juli en 3 en 4 Augustus 1896, telkens van des voormiddags negen tot des namiddags Arte uren. Burg. en Weths. voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 26 Februari 1896. E. KIS1', Secretaris. Leiden, 27 Februari. In de gezellige kleine zaal van het Nut hadden de leden van de „Alliance Fran^aise" gisteren een allerprettigste soiree door de voordrachten van den heer George Chepfer, van Nancy. Het programma was zóó samen gesteld, dat de veelzijdige talenten van den artist geheel tot hun recht kwamen. De verzen van Hugo vrerdon diep gevoeld en keurig gezegd, zooals bet liedje van Yann Nóbor de fijn besnaarde kunstenaarsziel verried, die bij alle aanwezigen weerklank moest vinden. In een geheel ander genre was de mimiek onberispelijk en de voor iracht steeds in een toon, die elke gedachte aan cahotlnage uit sloot. „La dernière Gavotte" tooverde voor den geost van den hoorder de oudjes van den adel der Franscbe provincie, zooals schrijver en spreker die zag^n. Waar het een lachsucces gold, was „le Bègue" onverbeterlijk. Dd heer Chepfer heeft met zijn voordrachten meester lijk getoond, dat de Franschman nog, als vroager, geestig en vermakelijk kan zijn zonder in het graveleuse to vervallen. Het doet ons g«noei<©D te kunnen melden, dat het voortdurend toenemen van het ledental het bestuur in staat stelt voor dit seizoen nog oen vierde soiree te gev*n met de wel willende medewerking van Mme. .Toueseaume, uit Dan Haag, die met hare leerlingen dra matische voordrachten zal houden. Do Koninklijke Acacemie van Weten 6chappoa, afdeelmg wis- en natuurkundige wetenschappen, vergadert Zaterdag 29 dezer. Prof. W. F. R. Sunngar, te Leiden, zal, naar aanleiding ven uit het eiland St -Martin ontvangen voorwerpen, spreken over het oor spronkelijke type van Melocactus communis, en over de synonymie der oudore opgaven betreffende hot geslacht. De beer dr. Jan De Yries, te Delft, wènscht eeno medeoeeling te doen overConfocale ovalen en Descartes in verbaud met eene een- bladige hyperbololde. Geslaagd is voor bet examen in de nuttige handwerken mej. J. E. Boezel, te Noordwykerhout, leerlinge van mej. M. L. Dijkman, te Leiden. Te Oegstgeest zal Dinsdag 10 Maart de verkiezing plaats hebben van een lid van den gemeenteraad ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer H. D. Terwee. Volgens de daaromtrent opgemaakte sta tietiek zjjn te Voorschoten: M. V. Totaal. Ned.-Herv. 588 613 1201 Fransch of Waalsch-Herv. 17 4 21 Ev. Luthcrsch 8 8 16 Doopsgezind 3 3 R^mon6trantsch 6 5 11 Gereformeerd 88 77 165 Room8ch-Kalholiek 526 573 1099 Geene 20 11 31 1256 1291 2547 De uitslag der door het Gemeentebestuur van Haarlemmermeer op den 25sten dezer gehouden aanbestedingen van schoolbehoeften en benoodigdheden voor de handwerken en kantoorbehoeften en drukwerk is als volgt: Namon Woonplaate 1®. pare. 2*.perc. 8®,pcrc. W. C. Mollink Zntfeu 1283.67 192.91 H, P. M. Verlinden Borgen-op Zoom 1377.— p r219.— P. C. Wezel Haarlem „337.50 D. Deddcna Aalsmeer „9C5.— A. Van da Stadt Hoofddorp „200.50 „330.50 Voor een branospuithuisje was ingeschreven door de volgende heeren, allen uit Haarlem mermeer: G. De Vries 346, L. Stans f 350, J. Sluis ƒ360, M. Den Ouden f 353.75, C. Luik 375, C. Van Diest 379, P. en B. Klaassen 380 en H Kraak ƒ386. In de vergadering van aandeelhouders in den straatweg Gouda Bodegrave, bijge woond door 24 aandeelhouders, uitbrengende 95 stemmen, werd besloten het dividend over 1895 vast te stellen op 7.50 per aandeel. Tot commissarissen in de plaats van de heeren Lotsy, overleden, en Klaverweyden, bedankt, werden benoemd de heeren R. L. Martens en J. M. Vas Visser. Besloten is om niet tot wijziging der statuten over te gaan. Een voorstel van den heor Vas Visser om het bestuur uit te breiden met 4 commissarissen en aldus te brengen op elf, w«rd aangenomen na bostry ling door het bestuur. Het voorstel om dadelyk tot benoeming van deze 4 commissarissen ovc-r te gaan, werd door den voorzitter niet in stemming gebracht. Eveneens werd geweigerd door den voorzitter ota in stemming te brengen het voorstel om den penningmeester to ontslaan. Door herhaalde hoestbuien was de heer Fransen van de Putte ook don geheelen af- geloopen nacht onrustig. In 1895 verzonden de verschillende kwoekere te Boskoop ruim 300 waggon- ladingen boomen en planten, ongerekend het stukgoed, dat met de verschillende booten werd vervoerd. Van October tot einde Dec. deed de maatschappij „Carsjens" tweemaal per week eene extra reis voor het vervoer van kisten met plaDten naar Rotterdam voor de Amerikaansche booteD. Het aantal boom- kweekten, die jaarlijks in getal toenemen, beslaan een oppervlakte van 400 H. Adio men por H. A. kan rekenen op 7000. Er z\jn thans niet minder dan 242 zelfstandige kweekers, waarvan er 47 handel drijven op bet buitenland. Het werk der „Pomologische Vereeniging" breidt zich meer en meer uit. Zy heeft onlangs afdeeiingen gevormd voor „nlantenkeuring" en „handelsbelangen". De laatstgenoemde afd. wendt pogingen aan om eene Kamer van Koop handel te verkrygen. Door eene Amsterdamsche firma is concessie aangevraagd, Boskoop tele- phonisch te verbinden; andere firma's dingen naar eene concessie voor electrische verlichting, terwyl alle pogingen in het werk worden ge steld om een spoorwegstation te verkregen in verbinding met Gouda en Alfen. Boskoop en zyne kweekers kunnen te vreden zijn! De minister van justitie heeft aan de Procureurs-Goneraal, fungeerend directeuren van politie te 's-Gravenhage, Amsterdam en Leeuwarden, doen toekomen ter kennisgeving aan de ambtenaren in hun ressort, belast met de monstering van scheepsvolk, eene circulaire van den minister van marine, waarby nieuwe voorschriften zyn vastgesteld betref fende het verleenen van vergunningen tot uitoefening van de buitenlandsche zeevaart on de visscbery, bedoeld in art. 156 der w.-t betrekkelijk de nationale militie en waaroy o. a. is bepaald lo. „Het verleenen van vergunningen tot uitoefening van de buitenlandsche zeevaart of de visscherij aan zeemilicit-ns-verlofgangers, ook voor verschillende reizen achtereen in eene bepaalde richting, kan. met inachtneming van het hi ronder omschrevene, in gewone tijden goschied-n door de Commissarissen der Koningin, uitgezonderd in dt gevallen, waarby die vergunningen worden gevraagd voor reizen op schepen onder vreemde vlag, of met bet doel om binnen 's Ryks ovvirzeescb© bezittin gen of van uit die bezit-tjngeD op vreemde landen, do scheepvaart uit te oefenen." „In zoodanige gevallen, ^ie net vestiging buitenslands gelijk staan, virt>iyft do beslis sing op de gedane verzoeken aan den minister vau marine. Het komt dezen niet wenscheiyk voor in den vervolge de vergunning aan een bepaald schip te binden, aangezien wel eens gebleken is, dat dit voor de bel ngliebbenden een belet sol kan zyn om aan te monsteren: d&n i>yv., wanneer voor de refe, waarvoor vergunning werd verleend, onverwacht een andere bodem wordt aangewezen. Wel vereiont het aanbeveling om de be stemming van het schip, zoo die bekend is, door den betrokken milicien te doen opgeven. 2o. „Do vergunningen tot uitoefening van buitenlandsche zeevaart en visachery mogen slechts werden verleend onaer voorwaarde, dat do belanghebbenden zich na terugkomst van iedere reis terstond aanmelden by den burgemeester hunner woonplaats. Door den gemeenteraad te Amsterdam werd gistermiddag eervol ontslag verleend op zyn verzoek, wegens 70-jarigen loe tyd, aan dr. C. A. J. A. Oudemans, hoogleeraar aan de universiteit. Tot hoofden aan de openbare scholen aldaar werden benoemd de heeren A. I. Hofman, onderwijzer te Vianen, "W. Peekema, hoofd te Aalsmeer, IJ. G. Schaapma, onderwijzer te Amsterdam. Tot leeraar in de Fransche taal- en letter kunde aan bet gymnasium is benoemd de beer A. Bourquin, leeraar aan het gymnasium te Utrecht. De Raad der gemeente Haarlem kourde gisteren zonder discussie en zonder stemming goed de voorstellen van B. en Ws. tot het aangaan van overeenkomsten met mevrouw BorskiYan der Vliet, omtrent het door haar afstaan van grond ten behoeve eener eigen duinwaterleiding en een schiet- en exercitie terrein voor het garnizoen. Aan mevrouw Borski zal u\t naam van den Raad dank worden betuigd voor de royale en loyale wyze, waarop zy in deze heeft ge handeld. Door B. en "Ws. zal advlos worden uitge- gebracht op het verzoek van eenige ingezete nen, om te trachten te Haarlem electrisch licht te krygen. Met applaus werd begroet de mededeeling dat de Haarlemmerolie-firma De Koning Tilly, by gelegenheid van haar jubilé, 400 had geschonken aan de algemeene armen. Zooals gemeld, werd den 3den Januari door een veertigtal Amsterdammers aan pre sident Kruger oen telegram gezonden„Hulde aan onze dappere stamgonooten." Op dit tele gram is de volgende dankbetuiging, gericht aan alle onderteekenaars, ontvangen: Departement van Buitenlandsche Zaken. Gouvornements Kantoor. - Pretoria, 22 Januari 1896. Weledelgestrenge Heeren, Ik heb de eer, in opdracht van Z.H.E.D. den Staatspresident, de ontvangst te erkennen van uw telegram van 7 dezer, bevattende een hulde aan het volk der Zuid-Afrikaan- 8cne Republiek, en u daarvoor den hartelyken dank te betuigen zoowel van Z.H.E.D. den Staatspresident als van de leden van den Uitvoerenden Raad, die met hun volk deze betuiging van sympathie ten hoogste waar deeren en op grooten prys stellen. Ik heb de eer to z(Jn UEd.Ge8tr. dw. Dienaar, (get.) C. VAN BOESCHOTEN, Wnd. Staatssecretaris. De minister van w., h. en n. maakt het volgende bekend: Met den troin van 12.30 '6 namiddags uit Amsterdam naar Antwerpen, zullen 29 Februari 2 Maart en verder, tot nadere aankondiging, op de even datums, brieven en andere stukken worden verzonden aan de oorlogsschepen „Evertsen" en „Kortenaer" te Malta. De brieven en andere stukken, welke men in de recbtstreeksche zendingen wenscht te zien opgenomen, behooren voorzien te zyn van twee kruisendo strepon over het geheele adres, loopende van den eenon hoek naar den anderen. (Sts. Gt.) De minister van biDnenlandsche zaken heeft benoemd: lo. tot custos, tevens conser vator, by bet museum van natuurlyke historie en het zoölogisch laboratorium aan de Ryks- universiteit te Utrecht J. G. De Groot, thans custos; 2o. tot tweeden conservator by de biblio theek aan de Ryks universiteit te Utruc t ;r. J. Alblas, thans eerste amsnuenis by de biclio- -theek aan die Universiteit. De minister van marine beeft den officier van gezondheid 1ste kl. dr. Portengen, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, op non activiteit gesteld. Gisteren overleed te Woerden ds. T. J. Jansen Schoonhoven, in den ouderdom van 881/, jaar. Gedurende 38 jaren heeft hy aldaar het predikambt waargenomen. Op 9 Januari jl. herdacht hy zyn 65 jarig jubilé als predikant, terwyl hy 26 Jan. jl voor het laatst don kansel betrad. De leden van het bestuur van de afdee- ling van den Nederlandschen Protestantenbond te Schiedam, die door den kerkeraad der Ned.- Herv. gem. aldaar van hun lidmaatschap zyn vervallen verklaard, zyn thans by het CUss. Bestuur in hooger beroep gegaan. In het geschil over de verdeeling van de winst der lyn Semarang Vorstenlanden over het boekjaar 1893 tusschen de Regeertng en de Nederlandsch-Indische Spoorweg maat schappij hebben arbiters die Maatschappy in het geiyk gesteld. Vad.) Ter verkiezing van een lid der Provinciale Staten van Noord Holland in hot district Sehagen (met 4448 kiezers) zyn uitgebracht 2266 stemmen. Gekozen is de heer Th. J. Waller, burgemeester van Anna Paulowna, met 1331 stemmen. De heer Backx had 916 stemmen. By de gisteren gehouden herstemming voor de verkiezing van een lid vo >r de Provinciale Staten in het kiesdistrict Sehagen, werd gekozen de heer Th. J. Waller (li 5) met 1331 stemmen. De heer J. P. Backx (protectionnist) verkreeg 916 stemmen. Gisteren werd in plechtige, afzonderiyk daart09 belegde zitting van de arrondissements rechtbank te Alkmaar mr. S. Gratama Wz. geïnstalleerd als rechter in die rechtbank Gedurende het jaar 1895 zyn door de gemeentebesturen in Zuid-Holland afgekondigd; 89 verordeningen, tegen wier overtreding straf is bedreigd. In Den Haag overleed R. baron Van Lynden, sedert 2 April 1859 kamerheer in buitengewonen dienst van wyien Z. M. den Koning. H(J bereikto den ouderdom van 68 jaar en zal Zaterdag ter aarde besteld worden te Beets (Friesland). In de gisteren gehouden zitting van het gerechtshof te 's-Gravenhage hebben Mr. J. Van Heukelom en Mr. A H. Van Tionhoven resp. de belofte en den eed afgelegd, eerst genoemde als president, laatstgenoemde als vice-president van de rechtbank te Rotterdam. Wegens gezondheidsredenen is door mr. K. N. Zur Mühlen eervol ontslag als commis saris van politie te Amsterdam aangevraagd, dat hem tegen 1 April is verleend. Dit ontslag is zooals de „Staatsct." heeft gemeld verleend met dankbetuiging voor de lang durige en goede diensten, in die betrekking bewezen. i) „Geloof mo, beste Greta, er ia voor alles verg .v ding op de wereld! Je bent nog jong; je boschikt over een aardig vermogen „Kan ik daarmee myn man uit den dood opwokken of myD kinderen in 't leven terug roepen?" viel de eenzaam achtergebleven Jonge vrouw de andere dame in de rede, die al een half uur lang zicb in redeneenngen uitputte. EiDdeiyk wist ze met meer wat ze haar vriendin tot troost zou zeggen: ver trouwen op God berusting tyd hoop, Diejte had vat op haar. Er schoot haar niets an<jers over dan de ongelukkige aan haar droefheid over te laten. Dat was ook het beste, wat ze in dit geval kon doen. Na ieder bezoek immers snakte de jonge weduwe er slechts naar weer alleen te wezen. Toen de deur zich achter de barones had gesloten, zonk ze vermoeid op de sofa, en bet hoofd achterover geleund, de oogen half gesloten, als versteend in haar emart, lag ze daar onbewust van tyd en plaats, t Was slechts een oogenblik, dat de leege, troostlooze oneindigheid verzonk, tot haar bestaan zich daarin zou oplossen. Toch was die verdooving een weldaad in ver- gelyking met de ontzettende onrust, het grenzenloos verlangen, die haar marteldeD, zoodra haar denkvermogen zich deed gelden en de herinnering ontwaakte. Dan liep ze als een gejaagde het huis rond, en zocht in alle hoeken naar een spoor van haar ver loren lievelingen. In de kinderkamer streelde ze het hobbelpaard, pakte de arke Noachs uit, kuste de gebarsten poppeDkoppen, en haalde alles te voorscbyo, wat er van speel goed was overgebleven betrekkelijk weinig. Het meeste was verbrand moeten worden. Die vreeselyko diphtheritisl Eerst haar kleine Trude; in éónen nacht had hy haar weggerukt; toen greep hy haar jongen aan, haar vrooiyken Hans, met zyn donkeren krullebol. Ze hadden hem in de torenkamer gebracht, om hem zoo ver mogeiyk van de besmetting verwyderd te houdeD, maar de doodsengel voüd hem toch. De arme moeder moest ook hem afstaan. Uit de kinderkamer sloop ze een ander heiligdom binnen, om een anderen geest in zyn rust te storen; haar echtgenoot, waar was hy? Kwam hy niet tot haar op haar kreet van vertwyfeling? Daar stonden zyn schrijftafel, zyn stoel, zyD boekenkast; papie ren, brieven en couranten lagen nog juist zooals hy ze had neergelegd. Niemand mocht er aanraken. Het stof van twee lange treurige jaren was er op gevallen en moest er op biyven liggen als de droefheid op haar ziel. Evenzoo wreedaardig onverwachts als haar beide kinderen was ook hy haar ontnomen in den bloei zyner jaren op een heerlyken lentedag. „Het hart is niet in orde," hadden de doctoren menigmaal waarschuwend ge zegd. Dan lachte hy hen uit „Wat kon er aan zyn hart mankeeren, als hy zyn Greta had en den jongen en de kleine lieve Trude?" In Maart vatte hy by de een of andere ge legenheid kou. Het ging spoedig over. In Mei kwam het terug. Hy moest eeo paar dag«n het bed houden. Hy was de vroolykst mogelyke patiënt. Omdat zyn Greta hem zoo trouw oppaste, vond hy 't een genot om ziek te zyn, beweerde hy. Deu dorden dag hield hy 't echter niet meer uit, daar bet buiten zoo heerlyk was en hy lust had met de kleintjes wat in den tuin te gaan stoeien. Ze bracht hem een kop bouillon, toen hy al aangekleed voor 't raam stond in den zonne- 8chyn. Wat zag hy er knap uit met den gouden glans op zyn donker haar en het hooge blanke voorhoofd 1 Met uitgebreide armen trad hy op haar toe. Ze had nauwelyks den tyd het blaadje uit de hand te zetten. „Welkom op deez' scboonen lentemorgen, myn Fornarinal" Hoe helder klonk zyn lach, hoe innig drukte hy haar aan zyn borst, vast en onstuimig toen vielen met een ruk zyn armen slap naar beneden, hy hygde naar adem, een lichte zucht en h(j stortte dood aan zyn voeten neer. „Een hartverlamming." Dat was het korte antwoord op haar lange, lange ellende. „Udot" kryt ze in de pyn der herinnering. Dan huivert ze by den klank van haar eigen stem in het leege vertrek. Ze vlucht weg, gejaagd door de spooksels van haar nooit rustende smart, om uitgeput in den hoek der sofa neer te zinken en daar van lieverlede het bewustzyn te verliezen. Zóó de ééne dag na den anderen, en dat heet leven I Misschien wordt ze krankzinnig; dat zou immers maar een geheel opgaan zyn in baar leed; dfit alleen zou vergetelheid brengen. Haar vele kennissen begonnen haar te myden. De goede pbilosopbiscbe barones houdt het nog het langst vol. Ze komt dagelyks en brengt altyd nieuwe argumenten mede. Helaas! de arme mevrouw Von Gerlacb is morgen vergeten wat ze gisteren heeft gehoord ze vergeet zelfs dat de barones by haar ge weest isalles vergeet ze, slechts haar ongeluk niet. „Verbeeld je toch eens, Greta-lief, hoe vreeseiykt In Hamburg is de cholera uit gebroken. Er moeten op dien éénen dag al over de tweehonderd menschon zyn ge storven." „Ja, ja, de menschen moeten sterven," mompelde mevrouw Von Gerlach onverschillig. Op een anderen dag is de barones zeer opgewonden. Ze heeft in Hamburg familie wonen. Op een telegraphische vraag heeft ze geen bericht ontvangen. ZyD ze gevlucht, of moet men het ergste vreezen? Mevrouw Von Gerlach laat dat alles koud. De dood heeft haar met man en kinderen haar naastenliefde ontnomen. Wat gaan haar die vreemde menschen aan, die allen toch zeker nog wel iets, dat hun lief is, hebben overgehouden 1 Ach, die hebben het allen nog beter dan zy l Met zekere voldoening leest ze in de couranten den voortgang der ziekte, de toenemende ellende in de stad en de wan hoop der bevolking. Dan vraagt ze zich in stilte af, of er wel één by is, wie alles ontroofd is alles? Op een morgen behelst do courant een feuilleton met het opschrift: „Het kinderasyl in Hamburg." Ze leest hier en aaar een stukje. Ja, ja, een paar doortastende vrouwen hebben dat opgericht. Die hebben geen ver woest leven te beweenon, geen onherstelbaar verlies die kunnen wel zorgen, dat tot wees geworden kinderen een onderkomen vinden; dat gaat immers alles voorbyl Later schry ven zo brochures over het meewerken van vrouwen aan groote instellingen van barm- hartigbeid, en donken zeker, dat ze heelwat beleefd hebben, de menachelyke ellende goed onder de oogen hebben gezien. Of ééne van haar gade en moeder geweest is en echt genoot en kinderen met één sl g heeft ver loren? Ach, wel neenl Om anderen goed te doen, kan men niet rampzalig wezen. Om anderen op te richten, kan men niet zelf neergeveld zyn. Zoo peinsde ze over het kinderasyl en over den arbeid van weldadige vrouwen met een weemoedig gevoel van onmacht en afgunst. O, wie weer leert vast te staan, nadat do wereld is omvergeworpen; wie zich opnieuw met het leven kan verzoenen l Zy niet. By iedere schrede beeft de grond onder haar voeten. Het leven is haar onder de handen weggegleden. Weg met die courant, in de prullenmand er mede I Dat kinderasyl hoeveel zyn er nu al in opgenomen? Honderdvyftlg. Ja, er zyn veel kinderen op de wereld. Die hebben nu allemaal hun ouders verloren hun moeder. Er zyn zelfs heele kleintjes onder, zuigelingen 1 (Slot volgt.)

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1