Gemeenteraad van Noord tv {{li. Aanwezig zyn alle leden, afwezig de Voor zitter. Door ongesteldheid van den Burgemeester is de heer G. Van Eecien voorzitter. Om dezelfde reden worden eenige punten van de Hjst der te behandelen zaken afgevoerd. Do vergadering geopend zijnde, worden de notulen gelezen en goedgekeurd en de inge komen stukken gelezen, waaronder o. a. een adres van E. E. Plas, ondeinemer van don 8toombootoienst NoordwijkAmsterdam, ver zoekende dat liera oen vaste laad- en los plaats worde aangewezen. Dit adres geeft tot eenige dil'ctUsie aanleiding, eindigende mot de goöakeuring van het voorstel van den he&r C. Alkomade, om het verzoek in handen van B. en Ws. te st- llen, opdat genoemd college de verschillende lo plaatsen verdetle al naar gelang vau iedors behoefte. Vervolgens zijn ingekomen twee adressen, ref-pectiovelijk van de heeren J. Faber on E. F. Hendriks, waarin die heeren eervol ontslag vragen als onderwijzers, laatstgenoemde mot 1 Maart. De Voorzitter deelt roede dat B. en Ws. voorsttllen genoemden hoeren dit ontslag te v. iloenon met 1 Mol, waarop de heer C. Alkomade vraagt of dit niet wat laat is en den heeron niet hinderlijk zal zijn bij de aan vaarding van hunne nieuwe betrokking. Na ecnigo discussie wordt besloten aan de heeren J. Fuber en E. F. Hendriks eervol omslag to verleenen, ingaando op 1 Mei e. k. ot zooveel vroeger als mogelijk is. Voor de betrekking van onderwijzer aan de o. 1. school to Noordwijk Binnen zijn 13 sollicitanten opgekomen. B. en Ws. vragen nu een krediet van 25, om drie hunner over fc) laten komen tot het geven eener proefles. Het gevraagde krediet wordt verleend. De Voorzitter deelt medo dat tot nog toe slechts éón sollicitant zich heeft aangemeld voor de betrekking van onderwijzer te Noord wijk aan-Zee en dat B. en Ws. hot derhalve wenschelijk achten het traktement met 50 lo vorboogen en eene niouwo oproeping te noen. Na beraadslaging wordt besloten slechts oan het traktement te verboogen, indien dit woikeiyk noodig blijkt, en derhalve torst de gesci iktboid van den eenigon sollicitant te onderzoeken. Overgaande tot de benoeming van een commissaris der Spaarbank wordt de heer J. De Groot herbenoemd. Do heeren G. v. d. Weyden en H. Homan wordon benoemd voor de commissie tot onderzoek der administratie van de Spaarbank. Hot bedrag der uit te keoren weosgolden wordt bepaald op 5.10. Nog was ingekomen een adres van U. Don Hollander, waarin hij den wensch te konnen geelt, dat hij een stuk grond te Noordwijk aan Zoe wil koopen. Alhoewel de behandeling van dit adres tot do volgende vorgadering is uitgesteld, wil de heer De Groot B. en Wa. er toch opmerkzaam op maken, dat voor dit stuk grond een zeer goede prijs te bedingen is, inrion aan de Z.-W.-zydo van dit land eon weg wordt gelogd en het terrein ontdaan van het overtollige zand. De Voorzitter in rondvraag brengende of nog iemand iets in do openbare vergadering in het middon heeft te brengen, vraagt do beer Parlovliet hot woord. Spreker, hulde brengende aan de wijze, waarop van de laatste vergadoring verslag in de couranten is gedaan, wenscht op to merken dat som tijds die verslagen een humoristische of sarcastische tint bozitten. De heer Parlevliet spretkt hierover zijne afkeuring uit, aangezien de "vergaderingen van den Raad te ernstig zijn om op derge lijko wijze to worden beschreven. Daarna gaat men over tot een vergadering met gesloten deuren. Noot van den verslaggever. Ook Uw verslag gever is ijdelliij voelt zich dus gevleid door do hem gebrachte huldo on biedt don heer Parlevliet daarvoor beleefd zijn dank aan. Is hot Uw voislaggover een enkele maal gelukt de beraad slagingen door een humoristischeu bril to bekijken, dan mag hij de eer daarvoor zich niet aanmatigen, want 't was dan alleen do beraadslaging zelve, wolke hom daartoe in staat stelde. Zij werkte rellectief-sarcaslisch, zegt u? Maar, mijnheer Par levliet, n weel heler; sarcasmo is den verslaggever vreemd, een weinig huinor, nu ja.... Gr e n\ e ïi g- cl Nieu w s. Dezer dagen maakten wij or mol ding van dat op de z. g. „groote pers" van hot Raadhuis alhier thans z(jn opgehangen do Gobelins, afkomstig van het door do ge meente Leidon aangekochte landgoed en kasteel „Endegeest". Die Gobelins waren echter niet maar zoo van het kasteel naar ons R ladhuis te bren gen. Integendoel, daaraan moest nog heel wat voorafgaan. Zelfs schijnt het niet eens zeker bekend geweest te zijn dat er wel Gobelins in het kasteel waren. Eerst toen men de wanden van het oude behang begon te ontdoen, werden ze ontdekt Ze bevonden zich onder verschillende, op elkaar geplakte lagen papier van wel een vinger dikte, zoodat ze voor het oog geheel onzicht baar waren. Er wordt vorondersteld dat de toenmalige bewoner van het kasteel de Gobelins, welke gewoonlijk veel kunstwaarde bezitten, tijdens de Fransclie revolutie tegen vernieling of ont vreemding heeft willen beschermen en daartoe lijn toevlucht heeft genomen tot het vermelde middel, dat ook vele op kasteelen in Duitsch- land mot hef/.elfde doel werd toegepast. Tot de boven do Gobelins g plakte papieren behooren althans gedrukte stukkon, dragende het jaartal 1796. Ten einde nu het Gobolin-behang zoo onbe schadigd mogelijk te doen blijven, moesten bijzondere maatregelen genomen worden; want door de dikko laag papier er van af te trekken, zou er gevaar voor vernieling of verminking van dook of kleuren kunnen ontstaan. Daarom werd de behandeling opgedragen aan den heer F. J. Lohmann, chemische wasschery en ververij aan de Hoogewoerd alhier. Deze moest dus de opgeplakte papieren en Gobelins zoolang stoomen en de verder daarby behoorende bewerking doen ondergaan, totdat zij losheton, in wolke zooveel zorg eischendo kunstbewerking hy naar wensch is geslaagd, zooals men nu op het Raadhuis kan zien, waar de Gobelins voor een ieder ter bezichtiging zijn gesteld. De heer Lohmann heeft er zeker wel recht op, dat hier van het door hem verkregen succes openlijk melding wordt gemaakt. In aansluiting met een eergis- teren vermeld bericht wordt nog uit Don Haag gemeld Donderdag avond ontstond in een bierhuis in de Casuariestraat hoogloopende twist over de betaling der consumptie tusschen den waard en een heer uit Leiden. Toen htt jongmensch met een geladen revolver dreigde, ontnam do waard hem het gevaarlijk wapen en riep do hulp der politie iu. Na zijn aan houding verklaarde het jongmensch dat hy zich in Den Haag op een kamer, waar wist hy niet meer, in de borst had geschoten. Inderdaad bleek hy verwond te zijn, zoodat hy naar het Ziekenhuis geleid werd. De waard verklaarde dat by hem in huis geen schot gelost was. Gisteren is te Lisse de tentoon stelling van bloeiende bol- en knolgewassen geopend. Het eigenaardige van deze tentoon stelling is, dat deze nitgaat van eenige bloomtollonkweekers on niet van oen maat schappij of vereoniging. De entrée gelden worden geheel gestort in het te Lisse bestaand fonds ter ondersteuning van ziek o werklieden. Do politie uit Alkemado betrap te in den Dacht van Donderdag- op Vrydag, onder de gemeente Leimuiden, op heeterdaad een viertal stroopers uit Zaandam, die vis scbendo waren in den z. g. MuizeDstaart aldaar. Op de vlucht gaande, daarin gesteund door hunne snelzeilende, ranko booten, werden 2 hunner achtervolgd on ingehaald door den veldwachter Du Pau en de beide overige ongenood© indringers door den rijksveldwach ter Boiaan en den gemeente-veldwachter Post. Onder Alkemade, by de Niouwo-Wete ring, werden 2 hunner na dreiging met do revolver door Du Pau overmand, en ongeveer 200 meter vischwant door dezen beambte in beslag genomen. De nasporingen dor beide overige politiemannen leidden niet tot de in-beslag-neming van viscbtuig. Do uitslag van het gedurende 6 weken gehouden biljart-concours in 't koffiehuis der wed. H. Vermeulen, te Woer den, is als volgtAfd. A. (seriespel). 1ste prys 100 en gouden medaille H. M. Hulst, te Scheveningen1ste premie 60 en verg.- zilv. med. J. A. Wiltson, Amsterdam, en W. Buis, Nieuwer-Amstel2de premie 10 en zilv. med. Joh. C. Dijkman, Rotterdam. Afd. B. (25 stooten). 1ste prys 50, met verg.- zilv. med. J. C. Huisman, 's-Gravenzande; 2de prys ƒ35 met zilv. med. L. A. Rusz, Schoon hoven 1ste premie 20 met zilv. med. L. Van Dijk, Woerden; 2de premie ƒ10, H. A. Lins- sen, Rotterdam; Sde premie ƒ5, B. J. Van Nieuwkerk, Niouwveen. De politie te Utrecht heeft iemand in hechtenis genomen, verdacht de persoon te zyn, die do valsche kwartjes en dubbeltjes in betaling beeft gegeven, welke in den laatsten tijd by onderscheidene winke liers aldaar werden ontvangen. Door den buitengewoon lagen waterstand op den IJsel zyn verschillendo stoombooteD, welke anders den kop van den IJsel invaren, genoodzaakt koers te nemen langs Kampen naar zee. Ouk het Zwolsche Diop is voor stoombooten onbevaarbaar. De e o r o p r y s, eon groote zilveren medaille, uitgeloofd door H. M. de Koningin, voor de fraaiste collectie hoenders van één ras, op de tentoonstelling van „Avicultura" in den Dierentuin in Den Haag, is door de jury toegekend aan mr. J. E. W. Twiss te De Bilt. Het opkoopen van paarden voor buitenlandscho rekeniog neemt elk jaar in de omstreken van Moppel in beteekenis toe. Thans worden aldaar door den heer Hublot te Parys paarden opgekocht, waarvoor hy pry zen bostoodt, die van 440 tot ƒ650 af wisselen. Te Hilversum is gistermid- dag brand outstaan by den bloemist F. C. De Bruyn. Mot een der kasson gingen ook vele fraaie kuipplanton verloren, benevens een schuurtje, dat tot borgplaats diende. De oorzaak is niet met zekerheid bekend. Te Noordwyk (Gr.) brandde Donderdag de boerenbehuizing van D. v. d. Veen totaal af. De vlammen grepen zóó snel om zich hoen, dat er zoo goed als niets is gered kunnen worden. Huisraad, kleeding, hooi, etc., bene vens 6 koeien, werden een prooi des vuurs. De oorzaak is onbekend. Huis en inboedel, benevens 4 dor koeien, waren, hoewel laag, verzekerd. Te Finsterwold (Gr.) is Donderdagavond door onbekende oorzaak afgebrand do burger- behuizing van den heer Blauw. De geheele inboedel werd een prooi der vlammen. Te Harmeien had, ten overstaan van notaris Robbemond, de aangekondigde verkooping plaats van de hofstede „den Eng," onder de gemeente Laag-Nieuwkoop, en een perceel wei en hooiland, daarnaast gelogen, te zamen groot p.m. 13 hectaren. Kooper van het geheel werd de heer W. Kroon, te Maarsoveen, \oor ƒ18,100. By de Amsterdamsche commis sie voor Werkverschaffing is tot heden ruim ƒ30,000 ingekomen. Maandag-middag had de land- bouwer P. Brouwer, wonen 1e aan de Eem, het ongeluk van den boerenwagen to vallen. Voor dood raapte men hem op, en na hem in huis te hebben gedragen by den veehouder P., werd de eerste geneeskundige hulp ver leend door dr. W. J. Voorthuysen, cie beval dat de patiënt, die nog steeds buiten kennis lag, niet eerder dan tegen den avond mocht vervoord worden. Gelukkig wordt thans medegedeeld dat hij buiten gevaar is. Men bericht uit goede bron a&n do „N. R. Ct." dat het hooger beroep in zake „Elbe-Crathie", thans weder door de „Crathie" is opgegeven en ia het vonnis der Rotteraamscbe rechtbaok wordt berust. „Nymegen Vooruit", vereeni- ging tot bevordering van het vreemdelingen verkeer, heeft eene overeenkomst gesloten met de vereenigde Nederlandscho Lucifers- fabrikanton te Eindhoven, waarby dezen zich verbinden een millioen doosjes lucifers, mot plaatjes van Ny mogen, in den handel te brengen. Men meldt aan de „Tel.": By het 6de reg. infanterie wordt geklaagd over de min dere qual.teit van het laken oer korte jassen der onderofficieren, ook over het vilt dtr schako's, welke in de laatste jaren zyn ontvangen, dat spoedig een roodachtige tint aanneemt. Voor ongeveer drie jaren werd door de rechtbank to Heerenveen zekere L. Woudstra te Beneden Knijpe, wegens zware mishandeling, tot 1 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. By onttrok zich, door naar Amerika te vluchten, aan de uitvoering van het von nis; gisteren keerde hy te Heeren veen terug. Ondanks het verzoek der familie, om hem e ne week verlof te geven, werd hy terstoud gevangengenomen om de straf te ondergaan. De rechtbank te Middelburg heeft naar de open nare terechtzitting ver wezen den in de vorige week te Zuiddorpe op heeterdaad betrapten persoon, die do om streken onveilig maakte door veelvuldige diefstallen. Hy zal bovendien terechtstaan wegens poging tot doodslag, daar hy Leopold Coone, die h^m betrapte, een geladen geweer voorhield, zeggendo: „Als je me niet laat heengaan, schiet ik je neer." Men meldt uit Vechel: Don- derdag ontstond tusschen eenige personen een hevige woordenwisseling, die in een klop partijtje ontaardde, waarby J. v. d. B. zoo danig aan zyn arm verwond werd, dat hy wellicht voor altyd het gebruikt van dat lichaamsdeel zal moeten ontberen. De dader zit reeds achter slot en grendel. In een hotel „eerste rang" ontstond on- eenigheid fcusschoü twee personeD. By het naar bed gaan nam een der logés wraak door zyn tegenpartij met een scheermes een diepe snede io den hals toe te brengen. Of de dader van deze laatste verwonding al dan niet achter slot en grendel zit, wordt niet gemeld. Hr. Mb. korvet „Suriname", gis teren van de uitoefening van politietoezicht op de visscbery in de Noordzee to Nieuwediep binnengekomen, heeft door het hevige stampen van het schip den kluivorboom gebroken. In de gevangenis van Beyrouth bevond zich zekere Alitoni; hy was tot 15 jaren opsluiting veroordeeld. Zyn broeder zocht hem in do gevangenis op en smeekte hem van kleeren met hem te verwisselen. Alitoni liet zich overreden en kon de gevangenis verlaten. Eerst lang daarna merkte men water gebeurd was. Gendarmen zyn uitgezonden om Alitoni te vatten en intusschen is zyn broeder opge sloten. Er is op de gansche wereld geen 6tad, waar zóó gemakkelijk en zóó vlug oen echtscheiding wordt uitgesproken als Chicago. Eenige weken geleden hebben daar vyf rechters in drie uren tyds 100 echtscheidingen behan deld, dat is gomiddeld voor iederen rechter 20 scheidingen en voor elke scheiding onge veer 9 minuten. Een groot deel van het hotel van de vicomtesse De Soussberg te Brussel is verbrand. Vele kunstschatten en kostbaar heden zün in de vlammen verloren gegaan. De schade wordt op niet minder dan 200,000 fr. geschat, waaronder voor 100,000 fr. aan juweelen. Wat in de prachtige woning door het vuur is verschoond, is door het water bedorven. Te Zürich hebben een aantal polytechnische studenten de nachtredactie van de „N. Zürich. Ztg." eene serenade met ketel muziek gebracht. De redacteur van dit blad s'chynt, niettegenstaande zyne sombere werk- ureD, geenszins zwartgallig van aard te zyn, want hy heeft van deze serenade het volgende humoristische verslag geleverd: Gisteravond werd ons eene, naar wy in alle bescheidenheid moeten erkennen, geheel en al onverdiende, grootsche ovatie gebracht. De redacteur, die den nachtdienst had, was juist aan de telephoon bezig, toen hem door een bediende der expeditie gemeld werd, dat eene groote menigte jongelieden op het bureel aantrok. De schare, ongeveer 200—300 man ■terk, het lieve publiek medegeteld, stelde zich op den hoek der straat op en begon een geweldig lawaai te maken. Volgens onze be grippen kan het geen ketelmuziek geweest zijn; wy hebben dit muzikale genre zelf ©enigszins bestudeerd en moeten eerlyk be kennen, dat wy daaronder iets anders ver staan als het afschuwelijk gebrul, dat gister avond van 8 uren 30 tot 8 uren 46 precies berekend tot onze vensters opsteeg. Daaren tegen merkten wy met genoegen eenige nieuwe lawaai-instrumenton op. Om de al heel weinig feesteiyke verlichting, die de heeren zich ver schaften door eenige onzer exemplaren te verbranden, ©enigszins te verbeteren, ontstaken wij wat Bengaalsch vuur en lieten dat in het open venster branden, niet zonder uit eene opmerkelijke verhoo^ing van het lawaai eene ons byzonder strooiende uiting van dankbaar heid op te maken. Bepaald onaardig was daarentegen, dat rakelings langs ons hoofd eeD stuivers-tarwebrooj in de redactie kamer werd geworpen. Wy zyn niet zou hongerig als de heeren wel gelooven. Te 8 uren 46 was de grap afgeloopen. Dit bericht hadden wy in alle kalmte afge zet, toen de troep wederom in aantocht kwam, en wel precies te 9 uren 23. Ditmaal ging do zaak echter de perken der grappigheid te buiten. Onze huisdeur werd opengedrukt. Wij met ons drieöD, die in het laatste oogenblik daartegen duwden, konden niet verhinderen, dat tusschen do deur en den po3t een lat werd gestoken. Een onzer was met een kal meerend woord in de geopende deur verscho nen, doch hy trok zich t^rug, toen hy zag dat hy niet met fatsoenlijke lieden te doen had, doch met eene andere soort van mensehen hy sloot daarop de deur weder en intusschen telephoneerde een tweede om assistentie van de politie. Intusschen vlogen langs de hoof den van hen, die de deur van binnen ver sperden, steenen van 'n vuist grootte door de ruiten heen. Ook op de eerste verdieping, waar wy do jaloezieën hadden gesloten, begon het steenen te regenen. Eindelijk kwam allc-s weer tot rust. Voor ons huis ligt 6on groote massa glasscherven. De lieden, die wy voor de huisdeur gezien hebben, waren geen van allen studenten, en menschen, die van het woeste tooneelgetuigen zyn geweest, verklaren ook, dat zy er niet als studenten uitzagen. Wy nemen dan ook gaarne ter eere van onz9 academische jeugd aan, dat aan do tweedo acte van dit omgekeerde tragi-bly spel, die even ruw als laf was, geen fatsoeniyk student heeft deelgenomen. Op ons verzoek kwam een sterko patrouille politie opdagen, diezich te onzer beschikking stelde. De levenmakers schenen evenwel van ha^r aantocht de Jucht to hebben gekregen, want zy maakten zich yiings uit de voeten. Te Brussel is groote consternatie gewekt door de vlucht van den notaris Verbaegen, die in de groote wereld zeer gezien was. Men spreekt van oen tekort van meer dan 2 millioen frankon. Een zyner cliënten schiet er 400,000 franken by in, maar de meeste slachtoffers zyn kleine grondbezitters en boeren uit de naburige dorpen, die hem hun spaarpenningen hadden .toevertrouwd. Ongelukkige speculaties moeton de oorzaak van de Krach zyn. In een bureau voor cliemische onderzoekingen te Londen heeft een vxueselyke ontplolfing plaats gehad. De firma had een vertrek ten gebruike a'gestaan aan een zekeren heer French St-George, die zich, in verband met een uitvinding, welke hy gedaan had, bezig hield met proefnemingen. Woensdag middag hoorde men een geweldigen slag, en men vond den uitvinder dood op den vloer liggen en een bediende bewusteloos naast hem. De uitvinding was een nieuwe ont plofbare 6tof geweest. Hoewel de werkstaking in het confectievak te Breslau feitoiyk was geëindigd door de inwilliging van de eischen oor werk lieden, zijn drie groote firma's bly ven wei geren de looner. te verhoogen. Voor hen wordt dientengevolge nog steeds niet gewerkt. Volgens een telegram te Ham burg uit Baranquilla is do paket stoomboot „Markomannia", op reis naar West Indië, don lödon dezer by Kaap Augusta gestrand. Het scbip verkeert in 6leckten toestand en is zeer waarscbynlijk geheel verloren. De machine kamer staat vol water. De bemanning is nog aan boord. Men schryft uit Boriyn: Ber- lyn zal tydons deD zomer van 1896 de stad der congressen zyn. Evenals gedurende do wereld-tentoonstelling te Chicago, hebben de voornaamste vereenigiDgen op alle gebieden van wetenschap, kunst, techniek, industrie en handel besloten, hare grooto vergaderingen, v.aak door vele duizenden leden bezocht, in Bsriyn te houden. Daaronder bevinden er zich een aantal, die hare leden in allo deelen van Europa tellen, of die met buitenlandscho vereenigingen in nieuwe verbinding staan en welker besluiten dienvolgens niet alleen voor geheel Duitschland, maar ook voor de ontwik keling op de bedoelde gebieden in alle be schaafde Staten zooal niet bindend dan toch hoogstbelangryk zyn. Wy noemen hier aller eerst het congres der Vereeniging van Duitscbe spoorwegmaatschappijen, waartoe de gezamen lijke spoorwegen van Duitschland, Oostenryk- Hongarye, Nederland, België, Rumenië en de Warschau-Weenen spoorweg behooron. Door Staat en stad worden ter eere van deze ver eeniging groote feesten gegeven. Verder vermelden wy: het congres der Duitsche electrotechnici, der Duitsche kunstny verbeids- vereeniging, der Duitsche architecten en ingenieurs, der Duitsche Vi6schery-vereeniging, alle met dergelyke gonootschappen in Europa en Amerika in nauwe verbinding staande. De Duitsche Koloniale Maatschappy, welkor be raadslagingen juist in dit jaar van byzonder gewicht zullen zyn, de Duitsche Maatschappy voor mechanica en optiek, do Duitsche molen- bezitters, de algemeene Duitsche Arbeïdersdag, de geneeskundige en de vrouwen vereenigin gen. Met het oog op de nieuwe ontdekkingen op photographisch gebied belooft vooral het congres van de Duitsche Vereeniging van beoefenaars d9r photographie veel Behalve deze congressen met een algemeen belang zullen nog tal van vereenigingen met speciaal Duitsche belangen te Beriyn vergaderen. De lyst vermeerdert zich nog met den dag, en zooeven is een congres der Duitsche tuin bouwkundigen uitgeschreven. De keizer en de keizerin bobben een nieuw bewys van hunne belangstelling in het slagen der teutoonstelling te Treptow gegeven door het beschikbaarstellen van een aantal gouden en zilveren medailles voor byzondero doel einden. De medailles der keizerin zyn speciaal bestemd voor dio groepen, welker doel de bevordering der zedelijkheid, welvaart en opvoediDg is. Zy is beschermvrouw ven tal van afdeelingen, hierop betrekking hebbende. Een ty alle tentoonstellingen zeer moeilyk vraagstuk, dat van de verki zing der jury's, is op gelukkige wyze hier opgelost. Do ex- posanten van elke afzonderlyko groep zullen zelvo de jury-leden hunner afdeellng kiezen. By de meesto vorige tentoonstellingen wer den de jury-leden benoemd. Volgens het thans aangenomen principe zal niemand zich later kunnen beklagen. Moord tc Tondano. De „Mak. Ct.", melding makende van het misbruik in de Minahassa om voor het winnen 'eener vrouw de ouders door geschenken goedgunstig te stemmen, zegt daarvan: „Dit misbruik heeft thans te Tondano aan leiding gegeven tot een moord. Een inlandsch onderwyzer, Dirk Suraarow, te Tondano ver- blyf houdende, was verliefd op een dochter van een der inl. hoofden. Het meisje was aan huis by haar neef, den district schrijver van Tondano, waar zo haar geliefde geregeld ontving. Voor eenige dagen op een avond weigerde de schrijver den jongeling aan huis toa le laten, en werden do liefdesbetrekkingen verbroken. De jongeling, door 't geven van geschenken reeds verarmd, keerde teleurge steld huiswaarts, doch gebelgd over deze behandeling, begaf hy zich den volgenden avond, met een kapmes en een revolver ge wapend, naar den schrijver. Toen deze hem opnieuw weigerde te ontvangen, werd hij met het kapmes afgemaakt. Do vrouw des huizes kreeg een schot; het meisje, dat te holp sneldp, twee schoten en een derde kreeg een schot door de wang, doch geen van alle doodelyk. De dader heeft verder in drift en uit wanhoop in huis alles kort en klein go- slagen en is daarna op den zolder gevlucht. Geen kogels meer op zijn revolver hebbende, heeft hy getracht zich met een kapmes aan den buik aoodeiyk to verwonden, doch is ia deze operatie tlyven steken, zeker vanwege de pijn. Hoewel hfi de menigte toeschouwers herhaaldeiyk toeriep om hem maar op te vatten, durfde niemand hem naderen. Den volgenden morgen heeft de dader zich in een zwart jasje gestoken en zelf by den contro leur aangifte gedaan van het gebeurde. Ontploffing: te Johannesburg. Het schijnt thans zok9r te zyn, dat de ontploffing plaat-3 hoeft gehad aan het station der Zuii-Afrikaansche Spoor wegmaatscbappy te Vredendorp, een dicht bowoondo buurt tussschen Fordburg en Bramfontein. Men kan zich een kleino voorstelling maken van het geweld van don slag, als men weet, dat een gat in don grond is geslagen van 200 voet lang, 80 voet broed en 30 voet diep. De hoeveelheid dynamiet, die ontploft is, wordt geschat op 20 ton; een kwartier voor het onheil was men begonnen met het lossen. De eigenaar van deze gevaarlijke stof stond aan het station met zes wagens, met muil ezels bespannen, doch na het onheil waren daarvan niets dan fragmenten terug te vinden. Da in de buurt liggende huizen, voor het meerendeel bewoond door koelies en arme Nederlanders, zyn letteriyk tot gruis geslagen. De ontploffing had plaats om drie uren des middags; om tien uren's avonds had men reeds veertig lyken te voorschyn gehaald, dio naar het gebouw der „Wanderers Athletic Club" werden overgebracht. Armen en beenon werden opgezocht en in een 7^k geborgen. In het hospitaal werden des avonds meer din 200 personen opgenomen, die ernstige verwon ringen hadden bekomen. Alle bedden waren Lezet, zoo lat men inderhaast een soort hulp-hospitaal heeft moeten opslaan. Gelukkig was er geen gebrek aan genees kundige hulp, zoodat in den loop van den avond ongeveer 100 gewonden het hospitaal weer konden verlaten. De huizen te Vredendorp zyn meest alle gebouwd van gegalvaniseerd plaatyzer en halfgebakken steen, waardoor het reddings werk zeer werd bemoeilijkt doordat het ijzer verschrikkelyk was ineengewrongen, zoodat de ruïnes een onuitwarbare massa vormden en vele slachtoffers door het yzer gewond werden of onder het puin stikten. Zes meisjes, die buiten haar woning stonden, zyn op de plaats dood gevonden. Onder de puinhoopen van een ander huis vond men het lyk van een man, die zyn kind, dat nog leefde, in de armen hield; overal zag men de meest hart verscheurende tooneelen. Duizenden personen zyn zonder onderdak. Rondom de plek, waar de ramp plaats had, was in dc-n omtrek van een halve Engelsche myi geen huis ongedeerd gebleven. Rails waren kromgebogen, stukk n metaal, tot de waggons behoord hebbende, vond men

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2