N°. 11042 Zaterda,2: 22 Februari. A 1895 feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 21 Februari. Feuilleton. Het wapen van edel metaal LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden pei 3 maanden Franco per post Afzonderde Nommers f 1.10. 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootore letters naar plaatsruimte. Voor hot mcasseeren buiten de stad ■wordt f 0.05 berekend. Officieel© Kennisgevingen» Burgemeester en Wethouders vaD Leiden; Gezien art. 8, lste alinea, der wet van den 2den Joni 1875 (Staatsblad No. 95), tot regolmg van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, eohade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door ben op heden vergunning is verleend aan de firma TIELEMAN DROS en rechtverkrijgenden tot het plaatsen van een reservestoommachine van 15 paardekracht in het perceel Hooigracht 91/93. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WA8, Burgemeester. 20 Febr. 1896. E. KI8T. Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leidon, Ge/.ien het adres van 8. DE ï'OER Azn., houdoDde Verzoek om vergunning tot het bewaren van spiritus in het perceel Doezaetraat No. 12 Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1876 (Staatsblad No. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek, dat ge noemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeont-e ter visie gelogd is; alsmede dat op Donderdag 6 Maart a. e., 's voormiddags te elf aren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te bresgen. Bnrgemoester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 20 Februari 1896. E. KIST, Sooretaris. De Christelijke school voor on- en min vermogenden aan de Middelstegracht albier in den aanstaanden zomer vijf en twintig jaj_n hebben bestaan. Door den heer R. Maas, arts te Hoofddorp, wordt krachtig geprotesteerd tegen de voor genomen uitbreiding van het aantal postbe stellingen te Haarlemmermeer op de wijze als de hoofdadministratie der posterijen die wenscht tot stand te brengen, door nl. de bestellers van rijwielen te voorzien. Als geneeskundige zoowel als als wielrijder komt de heer Maas er tegen op, dat de brievenbestellers, belast met zware pakken, brieven en couranten, dagelijks 40 K. M. per rijwiel zouden moeten afleggen. „Dat is eenvoudig poging tot zelfmoord", zegt de heer M. In verband met dit protest wordt aan de ingezetenen een lijst ter teekening aangeboden, het verzoek bevattende, dat de hoofdaimi- oistratie aan haar aanvankelijk plan geen uit voering moge geven. Dè Raad der gemeente Aarlanderveen besloot in zijne gisteren gehouden vergadering, ingevolge art. 2, alinea 2 der Drankwet, de Regeering het voorstel te doen tot verlaging van bet maximum der te verleenen vergun ningen en dat maximum vast te stellen op 9. De gemeente heeft 3064 zielen. Het bericht omtrent den heer Fransen van de Putte luidt hedenochtend: „Nacht vrij rustig. De patiënt blijft zwak. Heeft weinig koorts." De Coöperatieve Winkelvereeniging van „Eigen Hulp", te 's-Gravonhage, zal waar schijnlijk over 1895 aan hare leden kunnen uitkeeren 16 procent van het verbruik. Uit Amsterdam meldt men dat de zanger Pauwels nu toch naar Berlijn zal gaan en wel in Mei. Reeds ie een tweede vermeerderde druk verschenen van het zeer actueele plaatwerk „Van Majubi tot Kruyersdorp", het album met platen betreffende Transvaalsche land schappen, enz. (uitgave van den heer H. D. Tjeenk Willink, te Haarlem). Deze druk is ver meerderd met drie of vier platen, waaronder een gezicht op bet „gevecht by Krugersdorp". Op de aanbeveling voor gemeente-secre taris te Alkmaar, jaarwedde 2000, zijn door B. en Ws. geplaatst (alphabetisch) de beeren J. Snellen, gemeente-secretaris van Zieriksee, G. H. Veenhoven, gemeente-secretaris van Hengeloo. By de heeren Abrahamson Van Straaten, te Amsterdam, zyn verschenen de eerste drie nummers van een „Voordrachten- Bibliotheek", ten doel hebbend een aantal monologen en dialogen, oorspronkelijk en vertaald, waarvan sommigen onlangs met succes door Nederlandsche artisten van naam werden voorgedragen, in ruimer kring bekend te maken. In verhouding tot de hoeveelheid origineele materie in ieder deeltje mag de prüs (10 cents) gering genoemd worden. De titels der verschenen Nos. zün: 1. Het Toosten. 2. Een Heer z. b. b. h. h. 3. Ik heb een monoloog gemaakt! en Visschenbloed. Men meldt uit Nieuwersluis: Gistermorgen werden de gebouwen van de voormalige Pupillenschool en de kazerne van het fort Nieuwersluis geïnspecteerd door den minister van.oorlog, vergezeld door den majoor van öen generalen staf SabroQ, den kapitein adjudant Doorman en den kapitein Scheller, eerstaanwezend-ingenieur. Het schünt dus, dat de kans op eenig gar nizoen alhier nog niet geheel verloren is. Het zou dan ook vreemd zün, dat zulke doelmatige gebouwen met ruime exercitie terreinen nut toloos bleven, waar zoovele kazernes in de verste verte de vergelyking met deze met kunnen doorstaan. Voor artsen, Nederlander zünde, die den leeftyd. van 30 jaren niet hebben overscbre den, bestaat de gelegenheid om als oificier van gezondheid 2de klasse by de zeemacht te worden aangenomen, onder verplichting het Ryk minstens gedurende 8 achtereenvolgende jaren te uiwnen en onder genot een er premie van 5600. Voor zes burger-geneeskundigen (artsen), die voor den militairen geneeskundigen dienst physiek geschikt zün, bestaat gelegenheid om te worden benoemd tot officier van gezond heid 2de kl. by den geneeskundigen dienst der landmacht, onder genot eener premie van voor eenc van 2500. De heer A. Wybenke, overleden te Mon nikendam, heeft 1000 vermaakt aan de Ger. gemeente aldaar en bovendien 500 aan het weeshuis der Ned.-H«rv. en f 600 aan het weeshuis der Ev^ng.-Lutbersche gemeente, alles vry van rechten. De off. van gez. 2de kl. J. A. Smits, van het 4de reg. inf., wordt 2 April a. s ontheven van zyne detacbeering te IJmuiden, en keert naar zyn garnizoen te Delft terug. Voor het Taalfonds voor de Zuid- Afrikaan8che Republiek is een bedrag van 3500 ontvangen van de flollandsche kolonie te St. Petersburg. Een achtenswaardig ingezetene van het Friesche dorp Beneden Knype is niet meer. Terwgl hg zgn middagslaapje in oen Jeu- ningstorl deed, vond men hem na eenigen tyd, met de rechterhand onder 't hoofd, dood in den stoel. Het is de heer P. Veen, die 52 jaren, eerst te Warns en later te Bovenknype, doops gezind predikant was en deelde in de achting van armen en ryken, onverschillig tot welk kerkgenootschap zü behoorden. Tot aan zyn dood was hg een voorbeeld van lichaamskracht en helderheid van geest. Hy mocht den ouderdom van 92 jaren be reiken en was de nestor in de gemeente Schoterland. Niet minder dan 60 jaar wa6 hy directeur van het leesgezelschap te Knype. Door den minister van marine is gevolg gegeven aan zyne onlangs in de Eerste Kamer gedane toezegging tot verbetering van de positie der schrgvers by 'sRyks werven. Met ingang van 1 Maart is het maximum-dagloon voor de schryvers lste kl. van 2.10 gebracht op 2.50, of voor hen, die op jaarloon werk zaam zgn, van 660 op 790, terwyi de schrgvers 2de kl. voortaan in plaats van tot ƒ1.60, zullen kunnen klimmen tot ƒ1.80 per dag. Te Gouda is in den ouderdom van 60 jaren overleden de gepensionneerde majoor der infanterie J. Van der Meer. Door do Utrecbtsche Huishoudschool worden bussen met eten tegen betaling uit gezonden, en wel voor 90 ets. per maaltyd, meerdere maaltyden te gelyk a 75 ets. De Leo Vereeniging aldaar heeft aan den Gemeenteraad een adres gericht, waarin er op gewezen wordt, dat, door dat eten verkrygbaar te stellen tegen een prys, iets lager daD of gelyk mei dien van koks of andere burgers, oie gesloten tafel houoen, men dezen bena deelt, terwyi bun belastingpenningen ook voor een gedeelte gebruikt woraen tot instand houding dier school. Adressante bëgrypt, dat het aldaar gereed gemaakte eten niet weggeworpen kan worden, maar meent dat ae spyzen kosteloos aan verschillende armen konden woraen verstrekt. Mocht de 8chool voortgaan met het uit zenden der bussen, dan verzokt adressante haar geen subsidie meer te verleunen Naar het „H»l." verneemt, is opgericht eene onderlinge verzekering voor medici tegen de finantieele gevolgen van invaliditeit (zoo wel voor zi kte als ongelukken) Voorzitter is ar. Mynlieff, te Breukelen, secretaris dr. Endtz, te Schiedam en penningmeester dr. Krol, te H.tarlem. De commissie, die zich indertyd te Breda vormde, om een borstbeeld voor den op Lombok gesneuvelden generaal Van Ham op te riebten, heeft reeds zooveel giften ont vangen, vooral uit Indiö, dat het plan zal kunnen woraen verwezei.lykt. De buste zal worden geplaatst in den gevel van het huis, waar de generaal werd geboren, en prof. Straeké zal het beeld ontwerpen. Naar de „N. R. C." verneemt, is de heer Alphonse Bertiilon te P.irys benoemd tot oificier in de One van Oranje Nassau. De heer J. Woudstra, lste luit. bg het 5de reg. inf. te Amersfoort, is benoemd tot adjunct directeur van het Doorgangshuis te Amersfoort der Maatschappy tot opvoeding van weezen in bet huisgezin. Hr Ms. korvet „Alkmaar," onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee A. W. F. C. Van Woerden, is in den voormiddag van den 20sten dezer van Beyrouth vertrokken met bestemming naar Saloniki. De coöperatieve winkelvereeniging „Eigen Hulp" te Nymegen zal over 1895 van het ver bruik in dat jaar terugbetalen aan de leden 6 pet. Per stoomschip „Prins Willem IV", van den Kon. West Ind. Maildienst, vertrokken Donderdag van Amsterdam, met bestemming naar Suriname, de hoogeerw. pater Van Kro nenburg, provinciaal overste van de Congre gatie van den Allerh. Verlosser, en de eerw. pater Ter Haak C.SS R, tot het maken van een kanonieke visitatierei» in Nederiandsch West Indié. Aan boord van betzelfde stoomschip be vonden zich mede een viertal eerw. Zusters, van welke twee, behoorende tot de Congre gatie van O. L. Vrouw Moeder van Barmh. te Tilourg, zich gaan wyden aan de verpleging der melaatschen, en twee andere van de Congregatie der eerw. Zusters Franciscanessen te Rozendaal, werkzaam hopen te zgn by het onderwys der jeugd in de kolonie. Een groot getal belangstellenden deed den vertrek- kenden uitgeleide en wuifde hun by hun vertrek een hartelyk vaarwel toe. (De Tijd.) Men meldt uit Groningen van Donderdag Heoen werd onze stad incognito bezocht door dr. L<-yds, staatssecretaris in de Zuid Afrikaanscbe Republiek. Dr. Leyds bezocht met zgn broeder, leeraar aan bet gymnasium hier ter stede, het Oudheidkundig Museum en de tentoonstelling van schilderyen en teekeningen van Vincent Van Gogh, met welker organisatie op de bovenzalen van het museum men nog druk bezig was. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Maatschappy voor Tuinbouw en Plantkunde heeft thans officieel bericht, dat de winter- by eenkomst van de leden der Maatschappy zal worden gehouden op Zaterdag 22 dezer, des voormiddags om 11 uren, in eene der zalen van het Sociëteitsgebouw dtr Diergaarde te Rotterdam. De punten van behandeling zyn reeds vroeger medegedeeld. De proeven, door de 's-Gravenhaagsche Stoomtram maatschappy met electrische be weegkracht op de lyn tusscben Delft en Den Haag, zullen nog in dit voorjaar plaats hebben. Het stoomschip „Deucalion", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 19 Febr. Perim; de „Salak" arriveerde 20 Febr. van Rotterdam te Batavia; de „Prins Willem IV" vertrok 20 Febr. van Amsterdam naar Suriname; de „Amsterdam" is 20 Febr. van Nieuw York te Rotterdam aangekomen; de „Jason", van Amsterdam en Liverpool naar Java, arri veerde vóór 20 Febr. te Singaporede „Prins Hendrik", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 20 Febr. van Genua; de „Spaarndam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 20 Febr. Wight; de „Kaiser," van Zanzibar naar Hamburg, arriveerde 20 Febr. te Aden. By kocinklyk besluit is benoemd tot griffier by het kantongerecht te Harderwyk, mr. B. H. Carp, thans griffier by het kanton gerecht te Oostburg; tot griffier by het kan tongerecht te Oostburg, mr. H. E. Van IJsendyk, advocaat te Amsterdam, tevens beëedigd klerk ter griffie van de arrond.-recht bank aldaar. De detacheeringstermyn van den eersten luitenant J. G. T. Bernelot Moens, van het wapen der inf. van het leger in Nederlandsch- Indië, die o. a. bg koninklijk besluit van 25 Maart 1892 werd gedetacheerd by het leger hier te lande, op zyn verzoek, derwyze be perkt, dat deze in de eerste helft van Sep tember 1895 naar Nederlandscb-Indië kan terugkeeren. TWEEDE KV VI ER. Grensverandering Amsterdam. Eindverslag is uitgebracht over het ont werp tot verandering van de grens tusschen de gemeente Amsterdam eenerzyds en de gemeenten Sloten, Diemen en Nieuwer-Amstel anderzyds. De Commissie van Rapporteurs merkt, naar aanleiding van de Memorie van Antwoord en de daaroy gevoegde wyzigingen, op: dat in art. 3 het bedrag der ten laste van de gemeente Amsterdam komende schulden van de gemeente Nieuwer Amstel met ƒ100,000 is verhoogd, zonder dat hierby eenige toe lichting is gevoegd, en dat die wyzL-mg den twglel doet ontstaan of het 3de en het 4de lid van art. 3 wel behooriyk zyn geredigeerd met bet oog op schulden, vóór 1 Mei 1896 aangegaan, maar waarvan de opbrengst nog niet is besteed of niet besteed is ten behoeve van het overgaande gedeelte der gemeonto Nieuwer-Amstel. De Commissie vertrouwt echter, dat de Rege- ring te dezen aanzien tydig toelichting zal verstrekken en voor zooveel noodig wyzi- ging zal voorstellen, en is daarom van oor deel, dat jdoor de gewisselde schrifturen do openbare beraadslaging van het wetsontwerp genoegzaam is vooroereid. Rekening Suriname 1892. Het slot der rekening van Suriname over 1892 is aldus vastgesteld: uitgaven ƒ1,769,567.05, ontvangsten 1,573,027.90, nadeelig slot 196,539.15. De raming van de bydrage aan de koloniale geldmiddelen over dat jaar bedroeg 197,740.32 of 1201.47 meer dan nu ge bleken is noodig te zyn, welk bedrag te zyner tyd in '8 Ryks kas zal worden teruggestort. Militaire Pensioenraad. De commissie van rapporteurs voor hot wetsontwerp tot instelling van een Mi it <iren Pensioenraad is, na kennis genomen te hebben van de Memorie van Antwoord op het voor- loopig verslag wegens dit wetsontwerp, van oordeel, dat door de gewisselde schrifturen de openbare beraadslaging over het voorstel genoegzaam is voorbereid. Slot.) Vroeger was het altyd Isotta geweest, die haar vader met een helder „goeden morgen" tegomoet trad, als hg uit zgn slaapkamer kwam nu moest Karolien haar plaats innemen. Maar zooals het meermalen gaat, vóór nog de kleine stoet de woonkamer be reikte, was de deur opengevlogen en voor den binnentredenden opperhoutvester richtte zich Betje op, die bezig was de trappen te ▼egen Betje, die by de zeventig wasl En meneer deed een vloed van verwenscbingeri op haar boold neerkomen, waarvan de zacuiste zeker was, dat zy in drie duivelsnamen naar den koekoek moest loopen. „Zoo, verkiest de freule niet te komen?' riep hy, Karolien ziende, nie a in haar ganscbe ïyf beefde. „Nu, ook goea! Binnen een paai dagen raag zy daar ginds in de houtvesttry by Dhabia pruilen, zooveel zg wil; morgen vertrekt zy, zonder genade of barmbaitigbciu. Nita; kyk mg maar zoo niet aan, daar is niets aan te aoen!" Wat nog vorder pla-tts vond, weet ik niet. Spoedig daarop reden de hei-ron weg. Botterode liet zich neigens zien. Zuchtend ging mevrouw naar boven, om over het tafeldekken het oog te houden* maar vooraf trad zg nog Isotta's kamer binnen! Maar die was voor nibts te spreken en wilde eten noch drinken; zy lag maar languit op haar bod, zich in haar smart verdiepende en zóó vervallen, dat men haar met zou herkennen. Mevrouw zei niet veel, maar dat zy leed, toonden haar bevende banden, haar strakke blik en haar opscbukken by het minste ge- druisch. Ik nam baar af, wat ikkon;ik wist immers, hoe alles staan moest, kon de ser vetten kunstig vouwen en wist, welke bokalen voor Zgn Doorluchtigheid bestemd waren; ik zorgde voor het zilver op de ouderwetscbe, lompe dientafel en deed de noodige madera en cayennepeper in de wildsoep, die in de keuken te vuur stond allemaal dingen, die mevrouw en de freule anders deden. Vandaag was mevrouw er niet toe in staat. „Let op, Dooitje," zeide zy, „Botterode broeit op iets ik ben niet bygeloovig, maar het ligt mg als een berg op de ziel. En hoe het dan met het kind zal gaan dat mag de Hemel weten 1" Lieve Hemel I Ik vermoedde zelf ook niets goed»; het verwrongen, bleeki gelaat van den jongen man op den vongen avond wa3 my nog geen oogeublik uit de gedacbten. Hy was immers één en al hartstocht en kon by er dan met evenals zyn moeder toe komen, die eveneens -? De korte Novemberdag liep ten einde, in de gang zou juist de koperen hanglamp worden aangestoken, de knecht was bezig de lantaarn voor ae huisdeur op te hangen; daar scheen het my alsof ik by het opflik kerende licht iemand in het donker over het voorplein zag komen en in huis verdwynen jawel, op de pas gewreven, eikenhouten trap pen merkte ik sporen van sneeuw. Ik yl naar boven, klop aan zyn deur en roep „Meneer Von Botterode, zyt gy terug? Ant woord dan toch!" Geen geluid kwam van binnen. Ik kon my niet langer ophouden, want een bereden jiger kwam reeds voor het huis aanryd»^; de lichten in de zaal waren nog niet ontstoken en in tien minuten zou het jachtgezelschap hier zyn! Da lakeien en kamerdienaars, die des namiddags aange komen waren, stelden zich in twee ryen aan de geopende voordeur op en dadelyk daarna ratelde de wagen met den opperhoutvester en de beambten voor, en daarop viel bet scbynsel der fakkels op bet rytuig van den vorst en steeg Zijne Doorluchtigheid uit, ge volgd door dea erfprins. Dat had ik reeds meermalen van uit het keukenvenster gezien; maar vandaag was het toch anders dan gewooaiyk, want het in den regel vriendelyke, opgeruimde gelaat van den vorst was nu bleek en ernstig; hy scheen met groote oogen iemand in den kring der omstanders te zoeken. De erfprins had den rechterarm in een draagverband. Daarop gingen de vorsten naar boven, om zich te verkleeden, terwgl de andere voorname gasten mevrouw Von Settens pronkkamer gebruikten om toilet te maken, want hoe omvaugryk het oude gebouw ook zyn mocht, by zulk een gelegenheid kwam er nog ruimte te kort. Ouder de huisgenooten was inmiddels alles onrust en opgewondenheid; alles riep om Botterode en tot in de keuken werd het ver breid, dat deze dadelyk by den vorst moest komen. En van uit de stallen t-n uit het jagerskwartier, waar de vermoeide honden verzorgd werden, kwam de geschiedenis van den dag tot ons over, en wy allen stonden met open mond en ooren rondom den ver teller; van de keukenmeid af tot het jongste kamermeisje toe. „De erfprins was er vandaag byna om koud geweest", vertelde de oude Ziegenfusz, die er met zyn langen, gryzen baard uitzag als de wilde jager zelf, en zich volkomen bewust van zyn gewichtigheid al3 de eenige getuige van het voorgevallene. Dus, Zyn Doorluchtigheid had het wilde zwyn aangeroepen en wilde het er in laten loopen maar jawel 1 de speer breekt hem als glas af, by valt neer, zoo lang als hy is, en dat duivelsche beest stort op hem lo3 wil hem de slagtanden in het iyf boren ik gaf geen cent voor het doorluch tige leven. Ik, die het van verre zag, niet lui, myn jachtmes getrokken, maar bad hem toch niet kunnen helpen, stond te ver af maar daar zie ik Botterode uit een boscbje schieten, het beest van achteren zyn harts- van gerin bet ïyf stooten, jawel, één- twee driemaal van wat ben je mei De doorluch tige erfprins lag er inmiddels als dood by,— ik had hem niet kunnen redden, hy was er zonder Von Botterode geweest, zoo waar ik Ziegenfusz heet, en gaarne zou ik met dezen geruild hebben, want dan was ik nu binnen. Maar ik gun het Von Botterode; by den heiligen Hubertusl bet was knap gedaan. Den erfprins had ik daarop met cognac weer op de beenen geholpen en later alles aan den vorst moeten vertellen, want Botterode was er van door gegaan, zonder een spoor na ie laten - en den ouden heer schoten de tran n in de oogen." En terwgl wy nog stonden te luisteren, ging het trap op en trap af en boven in de eetzaal werden de stoelen verschoven en de lakeien nepen om de soep; mevrouw echter stond met een gloeiend gelaat tusschen ons en beval en regelde alles, alsof er niets ge beurd was. „Botterode is boven," fluisterde zy my toe, „de vorst beeft bem aan tafel genood wat zegt gy daarvan, Doortje?" Ja, wat zou ik zeggen 1 De groote woonkamer beneden was stil en ledig, en dienzelfden avoDd, toen daar bov.-n de gasten luidruchtig werden en de vorst reeds van tafel was opgestaan, stond daar een bleek, bevend meisje, de handen op de borst gedrukt, met vlammende zwarte oogen naar de deur ziende, toen deze zich opende en drie mannen binnenkwamen: twee oude en een jonge. En de vorst trad op het mei-je toe en noemde haar zyn dochter, de verloofde van zyn geliefden zoon. De opperhoutvester echter vertrok zyn gelaat niet, ook niet, toen de vorst den jongen man zyn eigen kost baren hartsvanger scbonk, ook niet, toen hg zoide, dat bet kasteel Botterode eigendom van bet jonge paar zou zyn niets, niets; hy hield de lippen op elkaar gedrukt en verroerde zich niet. De vorst kuste het jonge meisje en met de vertrouweiykheid van een kind sloeg zü de schoone armen om zyn hals. Daarop keerek

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1