Burgerlijke Stand. Th, Van Dam, POLITIE. LEIDEN. ie 19 Febr. van Rotterdam naar Nieuw-York vertrokkon; de „Utrecht" arriveerde 19 Febr. van Rotterdam te Soorabaia. B\J koninkiyk besluit is benoemd tot ridder in de orJe van Oranje-Nassau de heer W. Voormolen, hoofdcommissaris van politie te Rotterdam. Op pensioen gesteld de kapitein H. W. Van Rhyn, van het 1ste reg. vesting-art., op zyno aanvrage, en het beirag van het pensioen bepaald op 1935 'sjaars. Yereeniging tot Bevordering der Bonw- kunsfc te Leiden. Op de laatste vergadering van het vorige jaar van de afdeeling Leiden en omstreken van de „Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst", werd, naar aanleiding van een ingekomen schrijven van een 20 tal leden dier Afdeeling, besloten om zich van de Maat schappij waarvan de hoofdzetel te Amster dam is af te scheiden, omdat door wijzi ging van de Wet der Maatschappij knellende banden waren aangelegd, die niet alleen den bloei der Afdeeling beiemmerden, maar zelfs den ondergang van haar in de hand werkten. Voorts werd besloten tot oprichting van etne nieuwe zelfstandige plaatselijke vereeriigiog, en werd in dieztlfde vergadering aan het voormalige bestuur der opgeheven afdeeling opgedrageo, om, als daartoe benoemde com missie, oen ontwerp reglement voor de nieuwe Vereeniging op te maken. In eene vergadering, gehouden op 30 Jan. jl., bracht die commissie genoemd reglement ter tafel, dat, behoudens eenige wijzigingen, werd goedgekeurd en vastgesteld, en verkreeg de niouwe vereeniging den naam„Vereeni ging tot Bevordering dor Bouwkunst te Leiden." De Vereeniging stelt zich ten doel de be oefening en de kennis van de Bouwkunst en aanverwante vakkon te bevorderen en do alge- meene belangen harer beoefenaars voor te staan. Tot bereiking van dit doel worden verga deringen belegd en onderwerpen behandeld, als: voordrachten en bijdragen over de Bouw kunst en aanverwante vakken, alsmede over do Beeldende Kunsten en hare geschiedenis; borichten betreflende genoemdo zaken, die men gezion, uitgevoerd of van anderen ver nomen heeft; het bezichtigen en bespreken ran teekeningen, platen en voorwerpenver slagen van hetgeen gevonden wordt in binnen- on buitenland3che tydschriften, handelende over onderwerpen in verband met het doel der bijeenkomsten; het doen opmeten on in toekening brengen van merkwaardige bouw werkon en voorwerpen; het uitschoven van prysvragen; hot bevorderen van vak- en kunst- industrieel onderwys; het verzamelen van kunstindustriëele voorwerp n, en het voor stellen en bespreken van vragen, vallende binnen den kring der vermelde onderwerpen, met het doel om inlichtingen to erlangon of om over een bepaald onderwerp het oordeel der vergadering te loeren kennen. De gewone vergaderingen worden maande lijks gehouden (hiervan zyn de maanden Mei, Juni, Juli on Augustus uitgezonderd); daariu zullen, zooveel mogeiyk, sprekers van bir.nen en buiten do stad optreden ter inleiding of behandeling van de verschillende onderwerpen, terwyi één uur voor den aanvang van elke vergadering belangryke binnenlandsche vak bladen en tydschrifien, met betrekking tot het boveuvermelJe, ter inzage zullen liggon. De Vereeniging bestaat uit eereledon, ge wone leden, boven den leeftyd van 18 jaar (met ballotage), en donateurs; de gewone leden betalen eeue jaarlyksche contributie van fverkrijgende alle rechten der Vereeniging, en de donateurs eeno bijdrage van minstens f 2.50 per jaar of eeno dotatie van 25 in eens, verkrygonde het recht do vergaderingen by te wonen en hebben eene adviseerendo stem. Dat deze Vereeniging in eene behoefte zal voorzien en voler sympathie wegdraagt, mag worden afgeloii uit het groot aantal leden en donateurs, dat nu reeds tot do Vereeniging is toegetreden, teiwyi velen hebben te kennen gegevon op de eene of andere wyzo haar gaarne te zullen steunen. Gemengd Nieuws* Cornolis B T i e m e y er, schipper in dienst van den heer Groenewegen, varende van Leiden op Utrecht, had gistermiddag, liggende mot zyn schuit aan het Leidsche Voer in laatstgenoemde gemeente, de voldoe ning, om, na geheel gekleed van boord in 't water te zyn gesprongen, een jongotje te redden, dat in dat water gevallen was. De rechtbank te 'sGravonhage veroordeelde hedenden loopjongen aldaar, die in verschillende winkels daar ter stede onderscheidene voorworpen ontvreemdde, tot opzending naar een Ryks opvoedingsgesticht tot 4 September 189S; den arbeider uit Katwyk aan den Ryn, die by een twist oen jonkman aldaar mishandelde, tot 20 boete; den tapper en diens broer, die in de Saksen-Weimar laan te's Gravenhage zich tegen de politio verzetten en een agent mis- handoldeu, resp. tot 2 en 4 maanden; de vrouw, die by deze mishandeling flesschen gaf, om de agenten te 6lnan, tot 1 maand; - den man te Leiden, die zich schuldig maakte aan mishandeling, tot 15 boete, en de vrouw te Loosduinen, dio aldaar een buur vrouw een klap gaf, tot ƒ5 boete. Do aangekondigde tentoonstelling van op naaimachines der „Singer Manufactu ring Company" vervaardigde kunstborduur werken, is in de Cecilia-zaal van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gra- venhage geopend. Zeer smaakvol liggen de voorwerpen daar gerangschikt en de roep, die van deze verzameling van naaldwerken in 't buitenland en gedeeltelyk ook reeds in het binnenland is uitgegaan, wordt volkomen be vestigd. Als zeldzaam fraai zyn de tentoonge stelde voorwerpen inderdaad te roemen, terwyi by hot beschouwen der verschillende kleinere en grootere stukken, onder welke tal van geborduurde schilderden, de bewondering wordt opgewekt voor de wyze, waarop op de machines zelfs de fijnste onderdeelen van een kunstwerk tot hun recht kunnen gebracht worden. De dames vindon tot en met den 27sten dezer in deze tentoonstelling een even leer zaam als aanlokkeiyk doel. Na 's Gravenhage komen nog enkele grooto Nederlandsche steden aan de beurt, onder welke Arnhem, Utrecht en Groningen, waarna de verzameling in Zweden en Noorwegen ter bezichtiging zal worden gesteld. De ziekte onder het vee van R. Knyff,aan den Ryndyk te Voorschoten, duurt nog voort. Thans is weder een varken ge storven, dat aan besmettelijke vlekziekte heeft geleden. By de politie te 's-Gravenhage is door den eigenaar van een huurrytuig aan gifte gedaan, dat te Ryswyk eenige tot dusver onbekende personen dat voertuig met paard en al bobben ontvreemd. Gisteren toerden do nieuwe bezitters met hot rytuig, dat door zyn nummer bekend is, daar ter stede door de straten en reden verscheidene karren aan, die schade kregen. In het gezin van den veehouder Van D te Niouwt-rbrug, by Woerden, werden dezer dagen eenige personen plotseling onwel, na het gobruik van worst by het middag maal. De mooder van het gezin en een zoon, die ongesteld waren en niet van de worst hadden gebruikt, bleven vrij. In alleryl werd een geneesheer ontboden en de patiënten her steldon. Men vermoedt dat de worst door schimmel min of moer vergiftigd was. Men schryft uit Amsterdam, dd. 19 Febr.: Heden zyn door het hoofd comité lysten opgemaakt met de namen der Dog workende roosjesslypers en verstellers. Worden in de toekomst deze gezellen werke loos, dan zullen zy geen bystand ontvangen van het hoofdcomité. Mon zegt echter dat hun getal sedert het begin der staking aan- merkoiyk geslonken is. Door de firma J. en A. Van der Schuyt, te Rotterdam, is ƒ100 uitgeloofd voor dengono, die aan haar of aan de politie vol doende aanwyzingen kan geven omtrent de daders van den diefstal van twee balen kolfie, gestolen uit het laadruim van hare stoomboot „Noord Brabant." Eon der treurige gevolgen van het gehouden carnaval te Breda is, dat gister ochtend een zwaar mishandelde soldaat cood in eene sloot achter de Wilhelminastraat is gevonden. Een andere soldaat is ten gevolge van eene zwaro wond aan het hoofd in het hospitaal opgenomen. Hot gorechtshof te Amsterdam bevestigde het vonnis der rechtbank, waarby Walravon, beklaagd een poging te hebben ged lan om de West Indische mailboot „Oranje- Nassau" in volle zee in de lucht te doen springen, tot 3 jaren werd veroordeeld. Yoor de rechtbank te Assen heeft terechtgestaan een boerenknochtuitDwingeloo, die ten huize van don landbouwer Klaasen een met ganzenhagel geladen geweer, dat by moest veronderstellen geladen te zyn, van den schoorsteenmantel nam, niettegenstaande by door de dienstbode nog gewaarschuwd werd. Do knectt begaf er zich mede naar buiten en legde schertsend aan op een der kindoren, die voor het raam gezeten waren. Het schot ging af en trof het kind, dat dade- ïyk overleed. Het O. M. eischte zyno ver oordeeling tot vier maanden gevangenisstraf. Men schryft uit Utrecht aan de „N. R. C.": By het rooien van boomen achter het klooster (het Huis Kndmbergb, waar het observatorium gebouwd wordt), heeft men hier op ongeveer l'/2 M. ondor den grond gevonden een mozaïek-vloer van kleine groene, bruine on roode tegeltjes, hoogst waarscby'n- lyk uit de 14de eeuw en van een kapel, behoord hebbende tot het klooster. Doorgra vende, is men daarna gestuit op een grafkelder, waarin men vier menscholyke geraamten vond, waarvan de schedels nog in gaven toe stand waren. Ter belooning voor betoonden mood by de dynamietontploffing by Lobit is aan schipper Leeniers, te Pannerden, door den koning van Pruisen de Kroonorde-medaille geschonken. Gisteren overleed te Haastrecht in den ouderdom van ruim 96 jaar Victoria Rabateau, die als marketentster in 1830 den veldtocht heeft modogemaakt. Gisternacht is in de consistorie kamer der Ned. Herv. kerk te Mastenbroek Ingebroken. Een pa3r bussen zyn opengebroken, waarvan de inhoud is ontvreemd. Hoogst waarschyniyk heeft de dief zich laten in sluiten en is door een vensterruit, waarvan het glas alleen buiten het gebouw lag, weer verdwenen. Naar werd gomeld, is de arbeider W. De Vries, die van brandstichting te Ureterp in de boerdery van den heer Reindersma werd verdacht, uit de preventieve hechtenis ontslagen. Er moet reden zyn om aan do schuld van den man te twyfelen. Uit Ureterp wordt bericht, dat de vrouw van den verdachten De Vries zich die verdenking tegen haar man zóó sterk heeft aangetrokken, dat ze krankzinnig is geworden. By het op hol geraken van een paard, dat voor een boerenkar gespannen was, had de voerman H. G. te Liesbout (N.-B.) het ongeluk te vallen en onder de kar te geraken. Door de zware wielen werden zyn borst en longen zoo ernstig gewond, dat hy kort na het ongeval stierf. De ongelukkige, een oppassend jongeling, was de steun zyner ouders. DiQ8dag-ocbtend vóór de komst van den oersten trein, vond de spoorweg- wachter op de spoorbrug over de Nieuwe A in de nabyhoid van het station te Steenw'yk een rehtasch, dio hy opnam. Ook zag hy iets zwarts onder de brug, dat bleek een pet te zyn. Met een boot onderzoek doende, bleek het, dat een lyk rechtop in 't water stoni met de voeten vast in de modder. Het lyk werd terstond herkend als dat van J. E. van Halfweg Diep. De man kwam den vorigen avond te laat aan den trein, wilde waar- schijnlyk langs de lyn naar Peperga gaan en moet zoo van de brug te water zyn ge raakt, terwyl de tasch op de plank was biy'ven liggen. De openstelling der Bolgische grenzen voor den invoer van rundvee werkt voor den Frieschen veehouder zeer gunstig. In geen jaren was üe aanvraag zoo groot als thans, wat naluurlyk van sterken invloed is op de te besteden prijzen. Belgische hande laars coorkruLen in alle richtingen de pro vincie Friesland en koopen zelfs één- en tweejarige runderen, die doorgaans niet Moeger dan met Mei ter markt gebracht worüen; aldus wordt aan de „Leeuw. Crt." geschreven. In de vroege morgen uren zijn twee kometen te zien. Vooreerst de in Novern ber door Perrine ontdekte komeet, dio twee maanden lang in het zuidelyk halfrond ge zworven heeft en nu den 13den Febr te Kiel waargenomen is op 19u 45.0m rechte-klimming en 2° 23' decliuatie; zy beweegt zich lang zaam naar het noorden. In de tweede plaats een door Lamp, to Kiel, ontdekte komeet; hare plaats werd aan de Sterrenwacht te Utrecht den 17oen Febr. te 17u 16m 3 bepa .ld op 19u 45m 20s 5 rechte- klimming en -4- 5° 39' 26" declinatie. Deze komeet bezit een kern van de grootte 9.5, maar geen staart; hare dageiyksche be weging is -f- 5m 209 in r.-kl., -f- 3° 21' in deel. Beide hemellichamen bevinden zich in het sterrenbeeld „do Arend", en komen niet vóór halfvier op. Gistermorgen wilde de geëm ployeerde van de gasfabriek te Utrecht, de hoer v. R., wonende in de Kapelstraat, zich naar deze fabriek begeven, doch ternauwA- nood zyno woning verlaten hebbende, kreeg hy eene bloedspuwing en werJ hierna leven loos zjjne woning weder binnengebracht. Maandag had in de gemeente school No. 2 to Ap. ldoorn, door eon defect aan do schuif van een vulkachel, een ongeval plaats, dat betrekkolyk nog goed afliep. Ten gevolge van eene hoeveelheiJ kooldamp, die ontsnapt was, vielen eon paar kindoren bewusteloos van de bank. Nog een paar andere kregen het, toen zy in de buitenlucht kwamen, te kwaad; in 't geheel waren 6 kinderon flauw geval len, doch waron in korten tyd, door spoedige geneeskundige hulp, weder in zooverre her steld, dat zy, por rytuig of te voet, naar liuis konden gaan. Tegen don avond waren allen nagenoeg weder hersteld. In de veendery te Beets (Fr.) gingen in den laatsten tyd allerlei vreemde geruchten omtrent de wyze van bedeeling door de armvoogdon. Er werden personen bedeeld, die goed geld verdienden, eene koe of een varken op stal hadden, terwyl som mige bedeelden de onderstandsgelden besteed den voorjenever. In de jongste Raads vergadering werden verschillende feiten mede gedeeld en werd op verandering aangedrongen. Dit is thans geschied. De Beetster armen worden thans niet meer bedeeld door de armvoogden aldaar, doch door die te Boet- sterzwaag. Te 'a-Hertogenbosch hebben zich Maandag 3 nieuwe gevallen van pokken voorgedaan en Dinsdag eveneens. Op laatst genoemden dag werden uit het ziekonhuis aldaar 2 poklydors als hersteld ontslagen; des avonds waren er nog 22. Do „Petit Temps" bevat een be richt over het vinden van natuuriyk gas in Noord Holland. Daarbij maakt het blad de volgende opmerking: „Hot is waarschyniyk, zooals onze medewerker, de heer W. De Fonvielle, wion w(j van het verhaal mede- deeliug hebben gedaan, opgemerkt, dat deze gassen het in de buurt aanwezig zyn van petroleumlagen aanduiden, welker ligging nog onbekend is en misschien het ontwerp oener voordeelige exploitatie zouden kunnon zyn." Ramp te Santarem.-Men seint uit LissaboD, dd. 19 Febr.: Een vreesdyke ramp wordt uit Santarem (prov. Estramadura) gemeld. In de artistenclub aldaar ontstond tydens een bal masqué brand, die zich met buitengewone snelheid uitbreidde. Een aantal mannen, vrouwen en kinderen sprongen in hun angst uit de vensters. Reeds zyn 24 lyken te voorschyn gebracht, maar er liggen er nog meer onder de puinhoopen. Later bericht: Het aantal slachtoffers is 40 dooden en talryke gewonden. De barones Van Loo de Serre t, te Brussel, is byna het slachtoffer geworden van een moordaanslag. Hare keukenmeid, Elise Van Beversluys, die veel misbruik scbynt te maken van sterken drank, viel in een vlaag van delirium tremens op hare meesteres aan en bracht haar met een hak mes verscheidene wonden toe, die het leven der oude vrouw in gevaar brengen. Naar aanleiding van Nordenskjölds twyfel aan de juistheid van het bericht, dat dr. Nansen de Noordpool zou bereikt hebben, heeft de heer Christofersen, secretaris van dr. Nansen, zyn opinie in de „Morgenblaiet" medegedeeld. Hy acht het zeer goed mogelyk dat dr. Nansen met zijn schip tot 86° noorder breedte is gekomen en van daar met sleden de pool heeft bereikt. Alles hangt er van af, of de toestand van het ys in die streken in 1893 gunstig was. Dat zulks het geval was, blykt uit het ontvangen bericht, dat men goen ys had ontmoet op 79° op 24 September 1893, en op dien datum kon dr. Nansen reeds den 85sten breedtegraad hebben bereikt. De onderstelling van den schryver wint aan waarschijnlijkheid, a*s men let op de snelheid, waarmede de expedities van Payes en Lock- wood noordwaarts doordrongen. De „Voss. Ztg." meldt dat te Beriyn in den nacht van Zondag op Maandag een nieuwe komeet is waargenomen, die zie'i in don kyker voordoet als een schitterend vlokje in het sterrebeeld van don Adelaar. WARMOND. Geboren: Louis Frcdorik, z. v. D. G. L. F. Sleebos en E. J. H. Smits. Overleden: Jacobus Berg, 71 j. Getrouwd: llernis. Vau der Wilk, wedr. van G. Van Tol, en Maartje Barendregt jd. Familie-Bericht en uit verschillende bladen. GEEIUWD! C. W. Van Ginkel en A. E. Nnmans, Den Haag. BEVALLEN: E. De Dompicrre de ChauJ'epiê Scherius, z. Den Haag. W.L.HansenBenoist, d. idem. J. an Ingen Bevaart, d. Rotterdam. G. lieniptVader, z. Woriner. U. C. Paiker— Verkouteren, d Kreuz.A. M. C. Frohn YVam- steker, z. Bnarn.\V. Wicherlink De Veer, z. Zwolle. .1E. Do Lange \Y entboit, z. Alkmaar. OVERLEDEN: P. Ziekenheiner m. 7S j, Rotterdam. Wed. J, J. Lacunes —Van den Brink 50 j., Banrn. P. H. Landweer Jr. m. 41 j., Soe- kaboemi. O. A. Ringnalda m. 78 j., Schrans bij Leeuwarden. F. W. Rappard Fzn. m. 6' j., Meppel, Wed. C. Schuïteinaker Gorter 66 j., St-Maartcnsbrug.G. J. Buijs in. 44 j., Utrecht. N. De Vries Kaisig 51 j Hoorn. H. Van Laun m. 76 j., Londeu. M. W. Koek m., Frankfort ayM. IN oordwijk. Aangezien de firma J. C. VAN DILLEN met 1 Maart a. s. op haar verzoek van het agentschap van bet Leidscli Dagblad wordt onthev n, zal op dien datum als agent optreden thans reeds agent voor NoorJwflk aaQ Zeo, aan wien abonnementen en adverttntiên kun nen worden opgegeven. DE UITGEVER. In den nacht van Maandag op Dinsdag, van 17 op 18 Februari, is door verbreking van een slot uit een lessenaar in 't kantoor der firma A. D., alhier, ontvroemd oen gouden heeron-cylinder-horloge van geen groot model, een bankbiljet van 25, een munttiljet van 10 en eenig zilvergeld. Eene belooning van 25 wordt uitgeloofd voor hem, die zoodanige inlichtingen aan het commissariaat van politie kan verschaffen, dat daardoor de dader of daders kunnen worden opgespoord. Leiden, 20 Februari 1896. BUITENLAND. Diiï tschland» By de discussie in den Duitschen R'yksdag over de oorlogsbegrooting sprak de heer Bebel gisteren in een lange uiteenzetting over do soldaten, die waren ingedeeld by de „arbeiders-afdeelir.g", en wees hy op de nood zakelijkheid eener wettelijke regoling. De minister van oorlog wees op het agita torische oogmerk der sociaal-democraten, by het ter sprako breDgen van enkele gevallen, welke, zooals de minister aantoonde, dikwijls overdreven zyn en, objectief beschouwd, on waar biykon te zijn. De heer Frohmo werd wegens een uitroep tegen den minister tot de orde geroepen. De heer Bebel beweerde dat de „ring" van kruitfabrieken zich door het militair bestuur hooger pryzen voor het kruit liet be talen dan door particulieren gevraagd werd. De generaal majoor Von Falkenhausen, direc teur van het departement van oorlog, wyst er op, dat het legerbestuur de particuliere buskruitfabrieken noodig heeft in 't byzonder voor het geval van oorlog. Spreker toont met cyfers aan, dat men niet spreken kan van „Ausbeutung" van den Staat door parti culiere fabrieken. De rest van de gewone begrooting werd bewilligd en de verdere beraadslaging over de begrooting van oorlog op heden bepaald. Heden heeft het jaarlyksche feestmaal van den Landdag der provincie Brandenburg plaats, waarby de keizer een politieke rede pleegt te houden. Ook ditmaal zal de keizer het feest bywonen. België. De Kamer zette gisteren de artikelsgewyzo behandeling van het tabaksbelastingontwerp voort. Art. 6, invoerende het beginsel van een vergunningsrecht voor alle tabaksverkoopers, werd verworpen ten gevolge van staking der stemmen. Deze verwerping gaf aanleiding tot een levendige discussie, in den loop waarvan de minister van financiën verklaarde, dat hy zou aftreden als de Kamer by tweede stemming haar besluit tot afschaffing van den accyns op tabak handhaafde, zonder den fiscus daar voor een schadeloosstelling to geven. De heer Woeste (rechterzyde) deed zyn best do rechterzyde te bewegen, by de tweede stomming over het geheele art. 6, terug tö komen op haar besluit van heden. Daarna werd de zitting opgeheven. De bestrijders van dit ontwerp behooren voor het meerendeel niet tot de principiëele bestiyders van de regeering of van den minister van financiën, den heer De Smet de Naeyer. Zy behooren tot de eigen party des ministers. By de behandeling der reels aangenomen artikelen hebben enkele vertegenwoordigers en de minister hun meeningen tegenover elkaar gezet, zonder dat daardoor een ernstig g-. schil is ontstaan. Gisteren is, geiyk hier boven blykt, plotseling een ernstige botsing ontstaan. Dit voornemen van den minister, dat hy zijn ontslag zou indienen, wanneer by tweedfi stemming het votum werd gehandhaafd, laat zich begrypen, wanneer men weet, dat de eigcnlyko oppositie der regeering, bestaande uit socialisten, radicalen en een enkelen doc trinair, verre in de minderheid is. Wanneer de regeeringsparty vast aaneengesloten blyft, zooals zy tot nog too in belangryke quaesties geweest is, kan er geen sprake van zyn, dat bet ministerie ooit een nederlaag zal lyden» Uit de gisteren gehouden stemming blykt derhalve, dat tal van conservatieve leden de regeering zyn afgevallen. Of niet zoozeer do regeering, als wel den minister van financiën. De heer Woeste heeft de Kamer bezworen,' op haar oordeel terug to komen. De invloed van dezen leider is niet gering te schatten. Misschien zal hy or ook thans in slagen, zyn aanhangers weer op het pad to brengen, dat hy hen wil doen bewandelen. Bulgarije. Uit Sofia komt het bericht, dat vorst Ferdi nand zelfs tot koning zal worden uitgeroepen; de mogendheden zyn reeds gopolst en hebben geen bezwaren kenbaar gemaakt. Terwyl de „New-York Herald" beweert dat vorstin Mario Louise haar verlangen heeft te kennen gegeveu om in een klooster ta gaan, vertelt do Weener correspondent van het „Berliner ïagoblattdat Ferdinand tegen het einde van Maart zyne gemalin uit de Riviera zal afhalen en de kroning van den Czaar reeds als koning zal bywonen. De berichtgever maakt daarbij deze opmer king: De feestclyko stemming in. Sofia uit zich in biykbaar koene droomen. En de redactie van dat blad vindt tevens een nieuwen naam voor den thans erkenden vorst: Ferdinand do Overgelukkige. Mevrouw Karavoloff, de gemalin van den bekenden Bulgaarschen staatsman, bevindt zich thans te St. Petersburg. In een gesprek met een correspondent van de „Frankf. Ztg." deelde zy haar meening over den toestand in Bulgarye mede. Zy gelooft, dat Rusland een groote politieke fout beging, toen het de erken-, ning van vorst Ferdinand goedkeurde. Di positie van den vorst is onhoudbaar gewor den en de erkenning zal het thans mogelyk maken, dat hy in de regeering van Bulgarije bevestigd wordt. Bovendien heeft Rutland geen rekening gehouden met do mogelykheid, dat de kleine prins Boris sterft, en dan zal oen zeer zonderlinge toestand in het leven worden geroepen. De correspondent voegt er by, dat men niet uit het oog moet verliezeu, dat Karavoloff een der aanhangers van de staatkunde van Stambuloff en een der felste tegenstanders van den vorst is. Uit Weenen wordt gemeld, dat de vorst tot Turkye en Rusland de vraag heeft gericht, of zy zouden toestemmen in de proclamatie van Bulgarye tot een koninkryk. Beide staten waren daar echter zeei' tegen. Dit bericht toont, welken weg men te Sofia op wil, nu de eerste pogingen tot verzoening gelukt zyn. De „Voss. Ztg." zegt zelfs waarschuwend, dat het Turkye wel spoedig zal berouwen, tot do erkenning van vorst Ferdinand te hebben medegewerkt. Zuid-AtViUo- Hofmeyr heeft, naar aanleiding van een motie van de afdeeling Kimberley van den Afrikaanderbond, geschreven, dat alleen plicht gevoel hem heeft genoopt, party te kiezen tegen Rhodes, met wien by jarenlang be vriend was geweest, maar in wien hy zich diep teleurgesteld had gevonden. Hofmeyr drukt de hoop uit, dat de donkere wolk, die over Zuid Afrika hangt, moge verdreven worden door onpartijdige en krachtige maatregelen van de Britsche regeering, door den rechtvaar digheidszin van Engelschen en Hollanders en door het wederkeerig vertrouwen, dat het gevolg daarvan is. De verkiezing voor een president van den Oranje Vrijstaat heeft Woensdag plaats. Zooals men weet, zyn d9 candidaten de heer Frasor, voorzitter van den Volksraad, en rechter Stein. President Kruger heeft by de sluiting van den Eersten Raad een rede gehouien, welke sloot met de volgende woorden: Ten slotte wensch ik er nog op te wyzen hoe duidciyk het is, dat God alweer Zyn volk kastyat, omdat het dit verdient, doch het doet zooals een vader, die zyn kind lief heeft, kastydt, en het niet in eens anders hand geeft om getuchtigd te worden. Duideiyk is Zyn be stier. Laat ons geloof sterk worden om te kunnen zion, dat de Heer regeert en niemand anders. Hoe ook de menschen op aarde woelen,] God regeert en niemand meer en als onze oogen op Hem gevestigd zijn, naar het gebergte,'

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2