N». 11037 Maandag W Februari. A 1893 feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Leiden, 15 Februari. F'oullloton. Verhaal uit Labrador. m. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. 1.10. Franco per post Afzonderlijke Nommers 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeron buiten de stad wordt 0.05 berekend. Eerste Blad. Zooals bekend is, heeft de „Nederland- sche Buffetmaatscbappij" een adres aan den gemeenteraad altier ingediend, dat eerstdaags in behandeling zal komen. Het is van den volgenden inhoud: Geeft met verschuldigden eerbied te kennen de ondergeteekende, do „Nederlandsche Buffet- maatschappij," gevestigd te Amsterdam, pacht ster van de Buffetten der Stadszial te Leiden dat zy ten vorigen jsre de pacht van boven genoemde Buffetten heeft aanvaard voor den tijd van 3 jaren, ingaande 1 Mei 1894 en alzoo eindig nde 30 April 1897, voor de som van 3500 's jaars dat zy, na gehouden bespreking met het Dngelyksch Bestuur uwer gemeente, tot het bieaen van dit aanzienlijk cijfer overgegaan is in de verwachting van matige winsten, met name in de kermisweek, waaruit, naar de ondergeteekende mocht onderstellen, alléén reeds de pachtsom zou kunnen betaald worden, zoodat de overige uitgaven uit de inkomsten van den verderen pachttijd konden bestreden worden dat zij zich in deze verwachting geheel bedrogen beeft gezien en, in plaats van een matig winstcijfer, een belangrijk nadeelig salJO heeft moeten constateeren, ongeacht nog do slijtage aan meubelen, buffetbenoodiguheden en tooneel-decoratief; dat tot deze ongunstige uitkomsten vele oorzaken medewerken, als lo. de slechte acustiek der zaal, die ons plan tot het geven van abonnements-voorstel lingen niet deed slagen, en waardoor het thans alleen mogelijk is, om voor Zondag avond-bezoekers spektakelstukken te geven, die gewoonlijk, door de concurrentie van den gesubsidieerden schouwburg en de geredu ceerde prijzen, geen winst, doch veeleer verlies opleveren, door de enorme kosten van tooneel opbouwen, -afbreken, kleedkamer-maken en afbreken, zaalhuur, verlichting enz. enz., welke meestal alle winst verslinden, 2o. de achteruitgang van de kermis te Leiden, zoodat nu slechts gedurende 3 avonden de zaal flink bezet mag heeten, waar vroeger 6 avonden op druk bezoek kon worden ge rekend, 3o. het niet toestaan van kermis feesten, paardenspel, hippodrome, welke zaken overal elders dergelijke zalen productief maken, 4o. de groote kosten van schoonmaken, opruimen on gereed maken van al wat ge vorderd wordt, telkens wanneer een conceit, lez-ng of vergadering plaats heeft, waarvan de winst aan het Buffet onbeduidtnd is en verre wordt overtroffen door het arbeidsloon aan personeel, dat men voor eventueel be dienen moet gereed houden, 5o. het schoonmaakloon, dat wy aan de Gemeente moeten restitueoron tot een bedrag van 215.475, terwijl den vorigen pachter daarvoor niets werd berekend; 6o. de vernieling van ons toebehoorende meubelen en materiëel, waarvan de schade, als ze door ons den daders werd in rekening gebracht, niet werd vergoed, zooals bij gele genheid van feesten, diners, enz., die, met voon.ygang onzer Maatschappij door anderen werden georganiseerd, welke daarvan dua ook de winsten genoten dat alzoo de pachtsom, waarvoor werd ge contracteerd, in geene de minste verhouding staat tot de kleine winsten op de exploitatie der Buffetten en het geven van enkole voor stellingen te behalen. dat zij derhalve de vrijheid neemt aan UEA. beleefd te verzoeken: lo. voor het derde jaar, aanvangende 1 Mei 1896, pacht te willen verminderen met 2500, waardoor deze op het cijfer van 1000 wordt teruggebracht 2o. aan hen te wilbn restitueeren het sub 5o. betaalde schoonmaakloon'ad 215.475. 't Welk doende, de Nederlandsche Buffelmaatschappij Bovenstaand adres werd heden door het onderstaande gevolgd, van dezelfde Maat schappij: Getft met verschuldigden eerbied te kennen, de ond^rgeteek«-nde, do „Nederlandsche Buffet maatschappy", gevestigd te Amsterdam, pachtster van de Buffetten der Stadszaal te Leiden dat zij in de maand Februari van dit jaar een adres tot Uwen Raad heeft gericht mot vtrzoek o. m. tot vermindering van de pachtsom van dio Buffetten met f 2500 per jaar op de verschillende gronden, in dat adres genoemd, en waaraan zij nog zou willen toevoegen den voor haar zoo nadeelig'. n maatregel, dat gedurende 'de kermis week haar een verhoogde huurprijs van de zaal werd in rekening gebracht; dat haar is ter ooren gekomen, dat van verschiilenda zijden uit de Leidsche burgerij bezwaren worden geopperd tegen de door haar in den laatsten tijd georganiseerde concerten met bal; dat z\j op den voorgrond stelt, dat sedert vele jaren in verschillende zalen te Leiden bals worden toegelaten, en dat do concerten met bal, door haar Zondag-avonds georgani seerd in de Stadszaal, door een talrijk en nel publiek worden bezocht en de Stadszaal eerst hierdoor aan haro bestemming van te zijn een uitspanningsplaats voor de geheele Leid sche burgerij, voldoet, terwijl het decorum en do orde bij die gelegenheid niets te wen- schen overlaten; dat zij echter, indien de pachtsom met ƒ2500 per jaar wordt verminderd, bereid is, om gedurende haar pachttijd geen publieke concerten mot bal meer in de Stadszaal op Zondag-avond te organiseer*n, daar de winsten hiermede behaald, hoewel nu volbtr*kt noodig om het verlies op öe exploitatie der zaal althans eenigszins te dekk n, Lij vermindering der pachtsom met ƒ2500 per jaar beter ge mist kunnen worden dan onder de tegen woordige, voor haar zoo uiterst ongunstige omstandigheden. In aanmerking nemende de belangrijke installatiekosten, welke zij zich voor de Stadszaal nu eenmaal heeft getroost, en die ettelyke duizenden guldens bedragen, ver klaart zjj zich boreid, om de pacht na afloop van den pachttijd, tegen de verlaagde som, nog 5 jaren voort te zetten. 't Welk doende, enz. By de gehouden aanbesteding van een boerderij voor den heer J. Van Stralen te 's Gravenhage onder den architect J. Hengeveld te Alfen, waren ingeleverd 25 inscbrijvings- biljetten, waarvan het hoogste, van den beer H. De Graaf te Koudekerk, bedroeg 10,600 en bet laagste, van den heer D. Ames te Gouda, ƒ7965. Het werk is gegund aan den heer J. Van Lokhorstz-te Alfen, voor ƒ8595. Höt bericht omtrent den toestand van den hoer Fr nsen van de Putte luidde heden ochtend „De nacht was vrij rustig. De toestand is minder gunstig Naar men verneemt, zal dr. Leyds, staats secretaris der Zuid Afrikaanscbe Republiek, na z\jn verblijf te Amsterdam, ook enkele dagen te 's-Gravenhage vertoeven. Een commissie uit Gedeputeerde Staten van Zuia-Holland, bestaande uit de heeren Blussé, jhr. Do la Bassecour Caan en graaf Van Bylandt, begaf zich hedenochtend naar Leiden. Blijkens een thans ontvangen officiéél bericht zijn ter gelegenheid van het honderd jarig bestaan van het Fran sche Instituut de het ren prof. Kern en De Goeje, correspon denten van de „Académie des Inscriptions et belles-lettres"; Cuypers en Leenhoff, cor respondenten van de „Académie des Beaux- Arts", onderscheidenlijk benoemd tot com mandeur en officieren der orde van het Le gioen van Eer. Dat de practische afstandswijzer in kilo meters voor het kilometer tarief op de Neder landsche Staatsspoorwegen en den Neder- landscben Centraal-poorweg onlangs bij de Haagsche firma Couvé9 verschenen in een behoefte heeft voorzien, moge hieruit blijken, dat than3 reeds een tweede 10,000-tal is verschenen. Deze nieuwe druk is geheel verbeterd en vermeerderd met alle nieuwe bepalingen en eene rubriek, waarin men dadelijk zien kan, wat goedkooper is: het kilometer- of het gewone tarief. Verder wordt gemeld dat de kilometer- boekjes zullen aanleiding geven tot een monster petitionnement van de zijde van den Neder - landschen Bond van Handelsreizigers. Bij den heer S. M. Gouosmit is namens H. M. de Koningin-Regentes een toelage, groot ƒ100, ontvangen voor de avondschool der afd. Amsterdam van het Algem. Ned. Werklieden verbond, als blijk van Hr. Ms. buitengewone belangstelling in bovengemelde inrichting. De zoogenaamde H d op de Groote Markt te Haarlem zal een waardige bestemming krijgen. Dit vooral uit een architectonisch oogpunt zoo 8cboone gebouw is thans door het Rijk van de gemeente gehuurd en wordt geheel gerestaureerd en ingericht voor een Rijksarchief. In den ouderdom van 72 jaar is over leden de heer J. H. Kramers, oud-directeur van het Instituut „Noorthey" en schoolopzie ner te Rotterdam. Door de weduwe van mr. C. W. Hubrecht, te Scheveningen overleden, is aan de armen der Ned.-Herv. Gemeente te Dordrecht gele gateerd eene som van 12,000, vrü van successierechten. Naar men verneemt, heeft de heer W. F. Slegt, directeur van het postkantoor te Bergen op-Zoom, met ingang van 1 Mei a. 8. ontslag aangevraagd. De „Kortenaer" en de „Piet Hein" zijn gisteren uit Lissabon vertrokken. Men meldt uit Utrecht aan het „Hblad": Bij professor dr. C. Winkler bestaat het plan als hoogl eraar af te treden. De oorzaak moet gevonden worden in het feit, dat hy geen voldoende inrichting voor de psychiatrie te zfiner beschikking heeft. In het „Vad." be6ft dezer dagen mr. P. Broo-diooft bet denkbeeld ontwikkeld, om aan alle huizen van bewoners, die dit verlangen, een postbus aan te brengen, waarin dezen hun te verzenden brieven kunnen werpen, die dan door de bestellers worden gelicht en mee naar het postkantoor genomen. Op de brieven zou een postzegel van byzonderon vorm, ter waarde van één cent, moeten worden gehecht en op briefkaarten een gelijksoortig postzegel van een hal ven cent. Een derde van de waarde der postzegels zou, bi) afrekening, aan de bestellers worden toegekend, wien deze extra verdienste z er welkom zou zjjn. De schrijver stelt zich daarvan veel ge mak voor en schynt groote bezwaren te heb ben ondervonden van het bezorgen of doen bezorgen van zyne brieven ter post. Als men iets doen wil in de richting om het den afzenders van brieven gemakkelijk te maken - zal dit naar het inzien van het „Utr. Dbl." eerder moeten geschieden door vermeerdering van het aantal brievenbussen en bijkantoren in grootere pl^ètsen. Neemt dat op, dan kanmen tot schr.'s stelsel naderen, maar dan wordt het ook eene afzonderlijke organisatie. Accidenteel, op kleiner schaal, toegepast, zou de maatregel, naar het blad vreest, niet zonder storende govolgen voor den gewonen dienst blijven. Gisteren zijn te 's-Gravenhage bijeenge komen de afgevaardigden van 36 Kamers van Koophandel en Fabrieken hier te lande ter behandtling van het op voorstel der Haagsche Kamer opgemaakt schema van hoofdpunten voor de aanstaande organisatie der Kamers aan de Regeering aan te bieden. Behalve deze Kamers hadden 22 hare adhaesie be tuigd. Het bureau der Haagsche Kamer, dat de heeren ontving, werd tot voorzittend bureau benoemd en als secretarissen traden op, behalve die van de Haagsche Kamer, jhr. mr. W. Th. Gevers Deynoot, de heeren mr. Cohen Stuart, mr. Stoop en Reinders, secre tarissen der Kamers van Amsterdam, Dor drecht en Delft. Met 22 tegen 9 stemmen werd besloten In den zin van wettelijke regeling van de samen stelling en den werkkring der Kamers, terwijl i og 10 Kamers hare adhaesie in dien geest hadden betuigd. Voorts werd besloten mot 24 tegen 10 stemmen om aan de verschillende colleges over te laten de beslissing omtrent de al- of niet openbaarheid der vergaderingenmet 18 tegen 6 stemmen dat het wenschelyk is Kamers van Koophandel te vestigen waar handel en nyverheid dit wenschelyk achten; met algemeene stemmen dat afgevaardigden der Kamers voortaan zullen bijeenkomen ter bespreking van handels- en fabrieksbelangon, en dat gehandhaafd moet blijven het voorsohrilt dat aan de Regeering slechts voorstellen kun nen worden gedaan door tusschenkomst van den Commissaris der Koningin. Thans is bepaald dat eene herhaling van de te 's-Gravenhage op 15 Januari j.l. gegeven groote militaire uitvoering in het Gebouw voor K. en W., op Woensdag 26 dezer in den grootun Schouwburg te Rotter dam zal plaats hebben, ten voordeele van ce nagelaten betrekkingen van de verongelukte visschers te Zwartewaal. Het stoomschip „Admiral" arriveerde 12 Febr. van Hamburg en Amsterdam te Mozambique; de „Kaiser" vertrok 12 Febr. van Zanzibar naar Hamburg; de „Rombrandt" arriveerde 14 Febr. van Amsterdam te Bor deaux; de „Kanzier," van Hamburg en Am sterdam naar O.-Afrika, is 13 Feb. te Napels aangekomen; de „Prins Hendrik," van Am sterdam naar Batavia, passeerde 14 Febr. Kaap Carvoeiro; de „Reichstag," van Hamburg en Vlissingen naar O. Afrika, is 12 Feb. van Lissabon vertrokken. Bi) koninklijk besluit is bevorderd tot referendaris bij het agentschap van het minis terie van financiën te Amsterdam D. Yan Leeu wen, thans hoofdcommies met den personee- len titel van referendaris; tot eersten klerk by het Pensioenfonds voor weduwen en wee zen van burgerlijke ambtenaren J. B. D. Carrière, thans tweede klerk bi) gemeld fonds. De heer E. D. Van Walree, leerling-consul, benoemd tot vice consul te Yokohama, en zijn de heeren J. Barendrecht en A. C. Van dor Hoop benoemd tot leerling consul. Benoemd tot predikant bi) de Protestantsche Gemeente in Nederl. Indië, de heer A. J. Ten Bokkel Huinink, predikant bij de Nederlandsch- Hervormde Gemeente te Schoonebeek. Benoemd tot commissaris van politie te Breda, H. Vossenaar, thans commissaris van politie te Bergen-op-Zoom. Een pensioen van 1753 verleend aan G. Wulfsen, laatstelijk ontvanger der directe be lastingen en accijnzen, en een pensioen van 250 aan J. Dings, weduwe van C. Van Hoek, laatstelijk brievenbesteller. Aan jhr. mr. A. J. Van Citters, gezant schapssecretaris der 1ste klasse bfi het gezant schap van H. M. de Koningin to Weenen, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van commandeur der Italiaanscho Kroonorde. Benoemd tot lid van het colloge van regen ten over de gevangenissen te 's Gravenhage, Slot.) Hij was wel is waar niet op eene sneeuw laag gevallen, maar toch op een andere weeke en elastische massa. Wel was hij een oogenblik bewusteloos geweest, want hy had een flinken schok gekregen; doch reeds na weinige minuten kwam hy tot zichzelven en vergewiste zich, dat hy geen lid gebro ken had. Met de grootste verwondering onderzocht hy de zonderlinge ma6sa, waarop hij lag. Er drong wel is waar slechts weinig daglicht van boven tot op den grond der enge kloof door, maar het zwakke schijnsel was toch voldoende. Het was een verwarde massa van groen achtige en grijsgele, ongeveer een voetlange vezels, zeer buigzaam, doch eenigszins broos, die op het gevoel veel van paardenu^r hadden. Smeltende sneeuwmassa's en aanhoudende regens h3dden waarschijnlijk sedert eeuwen deze misschieQ van de rotswanden losge- spoelde en afgerukte zonderlingo vezels hier in zoo groote masa's opgehoopt, want zy vormde een zoo dik kussen, dat Tuki den grond niet betasten kon. Verbluft prevelde hij: „Wat mag dat wel zijn? Is het steenen gras?" Want de vezels schenen van een handelbare steenmassa ge vormd te zijn. Hij besloot, daarover bij wyze lieden inlich tingen in te winnen en balde tot dat doel een klein kluwen van de vezels samen, dat hy in den zak stak. De hoofdzaak was nu voor hem, uit den afgrond te komen. Tegen de loodrechte rots wanden kon hy natuurlijk niet opklimmen. Doch Tuki bedacht, dat in zekere tyden van het jaar veel water door de nu droge kloof loopen en ergens een uitgang hebben moest. Misschien kon een Eskimo daar ook door komen. Een kwartier lang zocht bij in de richting, waar de bodem van den canon laogzaam af liep. Hier en daar bemerkte bi) nog andere hoopen van de bewuste vezels. Eindelijk kwa men de rotswanden dicht naar elkaDder toe en daaronder was een natuurlyke tUDnel, waardoor anders zeker het regen- en sneeuw water stroomde. Voorzichtig ging Tuki in den gevaarlijken, huiveringwekkenden toegang. Eensklaps zag hij niet zeer ver voor zich het schijnsel van het daglicht Daar moest de uitgang zijn. Behoedzaam ging hij voorwaarts, bereikte de opening en zag tot ziin groote en blijde verras sing zijn zeilboot voor zicb. De zwarte donkere opening op den achtergrond der grot aan de rivier was dus de uitmonding van het in den canon zich verzamelende water. Hy hield inspectie, maar zag niets ver dachts. Hij steeg in zfin vaartuig en zette het zeil op. De wind was naar het noorden gedraaid. Zoo, door wind en strooming ge dreven, kwam hij spoedig thuis. Het was twee dagen later. De koopman Andrews stond voor zyn deur na te denken over een nieuwe speculatie in robbentraan. Tuki kwam naar hem toe, groette hem baleefd en liet hem de vezels zien. „Kunt gij rnjj misschien zeggen, wat dit is?" „Ik weet het niet, Tuki." „Het schjjnt een steenen grassoort te zijn." „Onzin I Daarmede kan men de schapen en geiten der missie niet voederen." „Misschien is het tot iets anders nut." „Ik geloof het niet. Het is niets waard 1" „Ik wil toch den zendeling eens vragen." De jonge Eskimo begaf zich naar de missie. „Nu, Tuki, wat heb je?" vroeg de oude gees telijke vriendelijk. „Eerwaarde heer, kunt gij mij zeggen, wat dit is?" De zendeling, zeer thuis in de natuurweten schappen, nam de vezels in de hand en be keek ze met attentie. Hij stak een kaars aan en hield de vezels in de vlam. Zij begonnen te gloeien, maar verbrandden niet. „Dat is berg of steenvlasl" „Dus een versteende plant?" „Neen, geen plant, maar een merkwaardig mineraal, dat zich laat spinnen en weven, zoo, dat men er voortreffelijke weefsels van maken kan, die in het sterkste vuur onver- brandbaar zijn. Daarom wordt dit mineraal tot allerlei industrièele doeleinden gebruikt. De eigenlijke, juiste naam daarvoor is asbest. Ik geloof, dat dit monster even goed is als de beste Siberische asbest. Waar heb je dit gevonden „Aan de rivier in de bergkloof." En de jonge Eskimo vertelde zijn gevaarlijk avontuur. „Er is dus veel van voorhanden?" „Vele bootladingen." „Nu, Tuki, dan is dat een groot geluk voor jou, je familie en vrienden, ja, voor den ge- heelen Eskimostam. Want ik hoop, dat je de anderen zult bedenken." „Dat wil ik van harte gaarne. Dus met den verkoop van zulke vezels kan men veel geld verdienen?" „Ongetwjjleldl Ik geloof, dat deze veel begeerde ruwe 8tof, die zelden in zulke hoe veelheden gevonden wordt, op de wereldmarkt zeer hoog genoteerd is." „Ik dank u, eerwaarde heer." Ten hoogste voldaan, met blijde verwach tingen in het hart, verliet Tuki den zendeling. Hij stelde zich in verbinding met zijn vader, met zijn broeders en andere bloedver wanten. Men kwam overeen, dat Tuki als ontdekker het grootste aandeel in de winst zoude hebben. Daarop voeren eenige booten met vele Eskimo's de rivier op, om door de wonder lijke holgang balen en pakken van het kost bare mineraal te balen. De Indianen hadden de streek verlaten, van hen had men dus niets te ?reezen. Ook waren de gewapende Eskimo's talrijk genoeg, om met goed gevolg een gevecht tegen de wilde Naskopis te kunnen leveren. Men bracht het gevonden asbest naar Nain. Er lag juist een schoener in de haven, waar mede het mineraal naar St.-Johns op het eiland Newfoundland verscheept werd. Twee daar wonende deskundige kooplieden interesseerden zich zeer voor de zending; zü betaalden een goeden prijs en zonde^ eenen gevolmachtigde naar Nain, om contrac ten voor verdere leveringen met de Eskimo's te sluiten. Nu ontwaakte ook de begeerlijkheid van den koopman Andrews. Hij zeide tot Tuki: „Ik zou ook wel deel willen hebben in deze verbazend voordeelige asbestzaak." „Dat kan gebeuren, buurman," antwoordde de jonge Eskimo. „Doch alleen onder voor waarde, dat gij rnjj uwe Suzanna tot vrouw geeft." „Je zult Suzanna hebben, Tukil" meende Andrewa, wiens trots in het vooruitzicht der groote winsten smolt. „JU bent immers do verstandigste en rijkste Eskimo van geheel Labrador?" Weldra werd de bruiloft gevierd. De oude zendeling zegende het huwelijk in. Elk jaar gedurende den korten zomer, als de kloof toegankelijk was, werd daaruit asbest gehaald. Zy werd op die wijze een voortdurende bron van inkomsten voor den gehfelen Eskimostam. Tuki stierf als hoofd eener talrijke familb» en rijken asbesthandelaar in het jaar 1879.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1