Voor den boer dus voordeelig, maar voor den arbeider zal dit schadelik werken. Het mest- varen geschiedt in den regel in de maanden Maart en April, daarmede hebben dan alle losse arbeiders werk en het daggeld is dan 1. Nu kan de boer met 70 ets. vr\). Echter, is nu Maart in het land, dan is het eenige werk, bemestingafgeloopen, en vele arbeiders, de losse namelijk, zullen dan geen werk hebben, want andere arbeid is niet in zicht. Yelen zullen dan werkeloos zUn, in plaats van per dag éón gulden te verdienen. Woensdagavond omstreeks zes uren ontstond een verschrikkelijke brand in de schuur en stallen van den landbouwer Hesters, te Heikant (St.-Jansteen). Zeven koeien, een paard en bijna al 't andere vee werden een prooi der vlammen. Alles was verzekerd, oorzaak onbekend. Te Venraai is zekere D. zooda nig mishandeld door leden van zijn naaste familie, dat men voor zijn leven vreest. De leeuwin in de Rotterdam- sche Diergaarde, die dezer dagen drie welpen kreeg, is met haar jongen gestorven. Dit is een groot verlies voor deze inrichting. Een schipbreukeling. Zondag- avond vervoegde zich bij den burgemeester van Hasselt een gewezen 3de machinist aan boord van het stoomschip „Victor", 5 Doc. 1.1. vergaan bij kaap St.-Vincent. Hij was toen opgenomen door een Engelschen stoomer, die hem over Cardiff naar Delfzijl had gebracht. Aldaar had hij zich vervoegd bij den consul, die hem een kaartje naar Groningen had gegeven. Hier begon een treurig bestaan voor hem. By de schipbreuk had hy alles verlorenwat hy aanhad was zyn eenige bezitting. Van de politie te Groningen kreeg hy een biljet op Assen. Daar werd by met 0.50 afgescheept, waarmode hy het bracht tot Dieverbrug; daar kreeg hy nachtlogies en 's morgens by ver trek weer 0.50. Van Dieverbrug was hy gewandeld naar Hasselt, alwaar hy zich weer als bedelaar, zichtbaar met grooten weerzin, by den burge meester moest vervoegen. De man was moe en hongerig. Te Hasselt heeft hy nachtlogies gekregen on van daar is by den volgenden morgen door de zorg van do politie kunnen vertrekken naar Amsterdam, waar hy gedomicillöerd is. Eon dienstmeisje in den omtrek van Brela zou zich in het huwelyk begeven met een boerenzoon, doch daar de ouders van het meisje niet genegen waren de bruiloft8kosten te betalen, nam de bruidegom die voor zyn rekening. Alvorens het jonge paar zich op den avond van het huwelyk naar de ecbtelyke woning zou begeven, schynen er woorden te zyn geweest, en hot gevolg hiervan was, dat de vader der jonge vrouw weigerde haar af to staan, indien de jonge man niet eerst „over de brug" kwam. D-ze weigerde en ging alleon huiswaarts. Tegen don morgen kwam hy echter terug met het bruiloftsgeld en kon toen zyn recht matig „eigen lom" in bezit nemen. (Nbr.) Evenals indertyd de volgelingen van „Zwarte Jannigje" te Polsbroek, zyn ook do wed. J. De K. en G. De K., te Brandwyk, weigerachtig gebleven de gerechtskosten te voldoen, welke zyn gevallen op hun veroor- doeling wegens het niet aangeven van besmet telyke veoziekte in 1895. Op hunne boedels is thans beslag gelegd, terwijl de gerechtelyke verkoop zal plaats hebben in het begin der volgende week. Gemeenteraad Tan Allen. Voorzitter: de Burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Na nummertrekking, voorlezing der notulen en der ingekomen stukken, wordt aan de orde gesteld de behandeling van het preadvies van B. en "Ws. in zake het verzoek der ver- eeniging „Do Alfensche Kaasmarkt" tot in stelling van een najaarskoemarkt, welk advies, ook na de gehouden conferentie met het be stuur dier Voreeniging, strekt tot afwyzing van het verzoekschrift, omdat uit do confe- byna om. Niot óón lucifer heeft hy sap perloot, in den naad zit er nog één! Hy strykt or mee over de pantalon. Daarop verlicht hy voorzichtig zyn stommen vis-è vis. Grooto Hemol, alle heiligen I Het bloed stolt hom byna in de aderen. Twee-, driemaal strykt hy over gezicht en handen van den oude. Styf, yskoud. Wat heeft hy daar voor oen stuk papier op de kni9ën liggon? Lieve Va...I Zyn brief 1 Als door een electri8chen schok getroffen, gröpt hy er naar. En daar naast hem? Een klein bundeltje gesprokkeld hout. Aul De lucifer brandt hem tusschen de vingers. Hy werpt hem weg. Onbeweegiyk blyft hy een oogenblik voor het lyk staan. Dood doodgevroren I Vader! Uw Laurens is erl Hy werpt zich over hem en schudt hem uit al zyn macht. Vader, uw Laurens 1 Niemand schreeuwt hem wakker. Dat was dus het slot, het eindstation zyner terugreis? Do maan steeg hooger en wierp haar melk wit licht op het lyk. Zou de oudo nog geld Hy doorzoekt alle zakken. Niets geen cent! Een zakdoek en de huissleutel, dat was alles. Den sleutel kon hy wel mee nemen. God behoede u, oude! Wy zien eikaar nimmer woer! i Met snelle, stampende schreden gaat lip rentie met bedoeld bestuur B. en Ws. gebleken is, dat de kosten der markt niet door de Vereeniging zullen worden betaald, doch ten laste der gemeente komen. Dit advies is niet eenparig vastgesteld; de voorzitter van het college was van andere meening. De heer Van Abshoven spreekt zyn leed wezen uit, dat ook nu weder het advies van B. en Ws. in afwyzenden zin luidt. Hy had gehoopt dat de conferentie van B. en Ws. met het bestuur der Kaasmarkt-vereeniging tot een goed resultaat had geleidjuist daarom had by in de vorige vergadering voorgesteld het adres naar B. en Ws. te renvoyeeren om een onderhoud met het bestuur over de juiste strekking van dat adres. Spreker be- strydt het preadvies en acht een kleine uit gaaf in het belang der gemeente gerecht vaardigd, vooral wyl de financiëele toestand gunstig is. De heer De Jong bestrydt mede bet pread vies. Nog eens zegt hy dat het onderwerpeiyk adres duidelyk is ge8tel 1 ea er niets tusschen de regels in to lezen valt. Spreker wyst er op, dat de Raadsleden niet door hun zelf tot Raadslid zyn geroepen, doch door de kiezers; zo zyn dus afgevaardigden. De kiezers nu blyken uit de verschillende ingekomen adressen vóór de invoering der markt te zyn, doch de Raadsleden zyn er juist tegen, tn waarom? Er wordt niet één afdoend argument genoemd. Hy hoort wel eens zeggende markt is geen algemeen belang, maar welke zaak is er nu, waarby alle gemeentenaren belang hebben? De verlaging van de Postbrug, waartoe onlangs besloten werd, zou dan ook geen algemeen belang zyn, omdat slechts enkelen om die verlaging hebbon verzocht en anderen zeggen Ik heb geen voordeel of gemak van die ver laging. Zoo ook met de kaasmarkt. Er is gezegd: Nieuw veen en derg lijke plaat sen, daar gaat de markt ook niet, maar is dat daarom een bewys, dat ze hier niet gaat? Alfen heeft immers een goeden naam en een uitstekende ligging 1 Financiöel kunnen er ook geen bezwaren zyn. De gemeente heeft 120,000 aan eigendommen en een schul denlast van 10,000, men zegt van iemand in de maatschappy, die ƒ110,000 bezit, dat hy een ryk mensch is. De onkosten zijn zeer geriDg. Het slaan van palen kost 26, het schoonmaken van de straat 6, te zamen 82, terwyi hy de toezegging heeft van 2 personen voor een gift van 30. Alleen de advertentiekosten komen voor gemeenteiyke rekening. Tevergeefs zocht spreker naar redenen tegen de markt en stelde daarom voor tot instelling der markt voorloopig voor óón jaar. De heer Kemink begrypt niet, dat de heer De Jong een opdracht heeft van de Ver eeniging voor een gift van 30; hem heeft de socretaris van de Vereeniging medegedeeld dat men geen geld voor de koemarkt heeft en ook geen pogingen wenscht te doen om geld te verzamelen. Hy zegt dat de meerder heid van bet D. B. tegen de inwilliging van het verzoek is en de koemarkt geen reden van bestaan heeft. De heer De Jong, den heer Kemink beant woordende, zegt dat hy nimmer spreekt met leden der Vereeniging en van bon volstrekt geon 30 zal ontv.ingen. Particuliero per sonen hebben hem do gift toegezegd. Wyders merkt hy nog op dat, terwyl telkens weeraan wordt gezegd dat de markt geen gemeente belang is, hy van iemand diens boekon heeft gezien, waaruit bleek dat sedert de oprichting der kaasmarkt de verkoop op Maandag 30% is gestegen. Nog van andere personen heeft hy gehoord van voordeelen der kaasmarkt. Nog eens zegt hy, dat hy niet begrypt hoe de Raadsleden kunnen beweren dat de markt geen gemeentebelang is, en is nog wachtende op argumenten, die tegen de markt pleiten Niemand meer het woord verlangende, wordt met 8 tegen 3 stommen op het verzoek afwyzend boschikt. Voor de afwyzing stemden de heeron N. D, Kemink, J. Da Bree, H. Overes, G. Van Dobben, W. Los, M. Visser, A. Streng en C. Nagtegaal. Tegen stemden de heeren F. P. Bos, M. De Jong en C. Van Abshoven. naar hot dorp. Hu was zelf haast bevroren. Zyn voeten zyn als stukken ys. De handen steken in de broekzakken. De eeno omklemt den brief. Die moet den oudo toch pleizier gedaan hobben. Het was goed, dat ik geschreven heb, zoo ging de oude Klettner althans met zyn Laureos verzoend van hier. Of de oude in 't geheel geen geld meer had Hy staat voor het huisje en draait den sleutel in het slot om. Daar binnen kan mon nu juist niet warm worden! Drommols, wat is de kachel koud! Vroeger was dat anders. Hm vroeger! Op de kachel stond een kaars. Laurens maakt licht en gaat in de zykamer. Zie, de sleutel nog op zyne oude plaats, onder de matras. Of of wel De oude secretaire steunt by het openen. Laurens onderzoekt de schuifladen twee, driel Daar! Hemel, eene heele doos vol. Wellustig woelen zyne vingers in de blanke zilverstukken. Geld, geldl Wat was dat een heeriyk gevoel! Een wit papier ligt er tusschen. Wat staat er op Hy houdt de kaars dichterby en leest „Voor myn Laurens, als by terugkomt". Voor hem dus? Extra voor hem...? Hy wordt rood en dan bleek. Vader, dat heb ik niet verdiend. K n zonderlinge schok gaat hem door het l\ci.aa*n. Het is hem, alsof by gewurgd wordt. Neen waarachtig, dat heb ik niet Gemeenteraad van Lelmuiden. Zitting van gisteren. De heer Van der Breggen, waarnemend burgemeester, opent te 11 uren de vergade ring, in tegenwoordigheid van alle leden en van den nieuwen burgemoester, den heer Th. C. C. Ninaber. De notulen worden geljzen en onveranderd goedgekeurd. Na voorlezing van esn missive van den Commissar 8 der Koningin, waarby afschrift van het Koninkiyk B.sluit, bevattende de benosraing van den h9er Ninaber tot burge meester van Leimuiden, zegt de heer Van der Breggen het volgende: „Aangaande deze benoeming heeten wy allen UEd, Achtb. harteiyk welkom, zoowel hier ter vergadering alsook in deze gemeente. Wy wenschen U geluk met de betrekking van burgemeester van Leimuiden; dat de wederzydsche band, die tusschen Uw voor ganger, den waarden heer Bruin, en de ge meente bestond, nog hechter worde aange snoerd, en wy alzoo den rechtmatigen wensch koesteren, U nog lang als hoofd dezer ge meente te zien fungeeren en haar belangen roorstaan, UEd. Acbtb. inmiddels de ver zekering gevende van ons aller welwillende meewerking. By hat overdragen van het voorzitterschap, druk ik, namens do leden van het Dageiyksch bestuur en den Raad dezer gemeente, den wensch uit, dat onze byeen- komsten steeds het kenmerk mogen dragen van een goede harmonie en onderlinge waar deering, wat voorz-ker veel zal by dragen tot ware behartiging der gemeentebelangen. Voorts heb ik de eer, U deze gemeente penning als insigne Uwer waardigheid te overhandigen, daarby den wensch uitende, dat dezelve U nog langen tyd als voorzitter onzer vergaderingen moge sieren." De heer Ninaber sprak nu: „Den heer Van der Breggen betuig ik myn bartelyken dank voor de mij toegesproken woorden en der Rageering voor het opnieuw in my gesteld vertrouwen. Aangenaam is het my, tot hoofd benoemd te zyn van een ge meente, waar met zooveel wasrdecring ge sproken wordt van myn voorgangers. Zooals U bekend, is het ambt van burgorneester my niet vreemd. Toch gevoel ik de zware ver plichtingen, die het my oplegt. Ik aanvaard die verplichtingen met de verzekering, dat het steeds myn streven zal zyn, de belangen dezer gemeente op de beste wyze, met al myn vermogen, te bevorderen. Aangenaam is het my, op Uw ('s Raads) steun te kunnen rekanen. En zullen we het by onze beraad slagingen niet altyd met elkaar eens zyn, indien het verschil gegrond is in een eeriyke overtuiging, wars van alle onodelo bybe- doelingen, en het doel, de behartiging van de boIaDgen dezer gemeente, ons steeds voor oogen staat, zuil m onze beraadslagingen onge twijfeld strekken tot heil dr-zer gemeente." Met deze woorden aanvaardde de heer Tb. C. C. Ninaber het ambt van burgemeester der gemeente Leimuiden. Vervolgens werd overgegaan tot het be noemen van een ambtenaar van den burger- ïyken stand, waartoe de burgemeester met algemoene stemmen werd verkozen. Hierna geen der leden meer het woord verlangende, werd de openbare vergadering gesloteD. Ter eere van den nieuwen burgemeester wapperde van uit vele woningen de vader- landsche driekleur. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur t Een enkel woordje over de annexatie s. v. p. als er plaats voor is in uw veelge lezen blad. 't Is een bekende zaak, dat er heelwat gedaan wordt om de annexatieplannen zoo mogeiyk te verydelen. Ging ook het thans voorgestelde wetsontwerp, om welke reden dan ook, de doos in, men leefde dan in de biydo verwachting, dat het er in de eerste Twee tranen vallen op do harde zilver stukken. Daarop neemt by het geld en wik kelt het in een stuk papier. Zouden er ook nog kleedoren zyn? Zoo hy kykt op de lompen aan zyn ïyf zoo kan zy zich nergens vertoonen en krygt ook nergens werk. Zie, daar hangt het Zondagspak van den oude! Het is wel niet mooi meer, zelfs be hoorlek kaal, maar in elk geval een Zon dagspak tegen.... Weg met de lompen! Hoe hooft hy het er zoo lang in uitgehouden! Hemd en sokken zyn er ook nog! Schoenen ook! Hy meende workeiyk heel ne'jes te zyn. Maar zoo'n beetje in de maag, zou nu ook niet verkeerd zynl Hy heeft honger! Een broodkorst en een stuk worst is alles, wat hy vindt. Daarna opent hy een diepe wandkast. Heel achteraan hangt een pelsmuts. Hy zet haar op. Drommels, wat lekker warm! Nu steekt hy het geld in zyn binnenzakZoo, nu kan hy gaan! Hy kan immers later eens terugkomen, met acht dagen by voorbeeld, als zy den oude begraven hebben. Hy wilde er niet by zyn, by den Hemel, ze zouden hem aanvallen, als wolven. Heb jy je nu haast zat gezien, oude zottin? bromt hy tegen de maan, terwyl hy de huis deur sluit. In het volgende oogenblik sluipt een wolk verduisterend over de witte schyf. Wel, wel! Hy vond den weg zonder het „domme maanlicht." vyf en twintig jaren niet weer uit te voor schijn zou komen. Nu zou dit stellig naar den zin zyn van de bewoners van dat gedeelte der gemeenten Oegstgeest, Leiderdorp en Zoeterwoude, dat door inlyving by Leiden wordt „bedreigd." Die menschen zyn er over 't algemeen schrikkelyk tegen. Er worden vergaderingen belegd, publiek en besloten; er worden adres sen geteekend, om het dreigende onheil nog af te weren. Nu, daar valt niets van te zeggen. Maar 't geeft toch aan de bewoners van de bly vende gedeelten der drie genoemde gemeenten wel iets te de?iken. Meer nog: Het roept hun eigenlijk waarschuwend toeDoet toch aan die adresbeweging niet meel Het belang der adressanten kan het uwe niet zyn! Ik weet wel, dat het by monde en by geschriften wordt voorgesteld, alsof die plattelandsgemeenten er „slechter" van zouden worden; dat men het laat voorkomen, alsof de roep van die gemeenten uitging: Onze gemeente blyve éón en onverdeeld! Maar dit laatste is volstrekt niet het geval; en van het eerste, van dat slechter er op wordengeloof ik niets. Mag ik even zeggen, waarom ik dat niet geloof? Gaat de annexatie niet door, dan houden dio gemeenten eerlang op plattelandsgemeen ten te zyn; dan verliezen we, als dorpsbewoners, onze zelfstandigheid; dan worden we door het stadsgedeelte ge heel overvleugeld. Het aantal bewoners toch van die stads gedeelten neemt gaandeweg to9, en het zal in veel sterker mate toenemen, als de annexatiebui voorgoed is ovi-rgedroven. Dan wordt het buiten pas mooi! Nu zyn die personen, die de stad ont vingen, ons als dorp°g°»i6oten borl welkom hoewel we er van de twintig geen drie konnen. Maar, hoe goed en lief die menschen ons ook zyn, d o r p sgenooten zyn z3 niet; dat zullen ze nimmer wordendat willen ze ook niet worden. Leiden is en blyft hun stad! Ddir sjouwen ze; daar werken ze; dddr heren ze; daar onder wy zen zeddar doceeren ze; daar commandeeren ze; daar besturen zo; ddfir genieten ze; dadr koopen ze. En zeker; 't is buitenzoo om en by de Singels, heel aardig wonen: frisch, gezond, moois uitzichten, moderne huizen, en niet duur; met de listen gaat het ook best! Maar Ja, Mynheer de Red.! nu komt er heelwat: de verlichting is gebrekkig; de bestrating slecht; de bewaking erbarmelyk; de blusch- middelen primitief; de rioleering bedroevend; de scholen veraf; de slooten stinkend, en- zoovoort. Zou daar geon verbetering te brengen zyn in al die misstanden? Welzeker. Zoo om het jaar herinnert men zich, dat men toch eigenlyk op zeker dorp vlak by Leiden, woont. Daar is verkiezing voor den gemeenteraad I En 't overige be grypt ge. Één of meer heeren, in die stads gedeelten woonachtig, worden in den Raad gebracht; den volgenden keer nog een paar, en de Raad is om! Laat het my maar platweg zeggende bo?ren er uit op een paar na en de heeren er in. Nu aan de zoolang uitgestelde verbeterin genEn wy merken straks aan ons belasting biljet, dat we daar by de stad ook nog dorpsgenooten hebben. Die beslissen nu by ons, over ons, zonder ons! En ik vraag, M. de R.: Waar blyft nu de autonomiede zelfregeering, van de gsmeen- ten; niet in theorie, maar in werkelykheid? Ik ben bevreesd, wat veel ruimte to vergen, maar ik wilde toch nog op óéne zaak wyzen, een zaak, die we byv. in een adros aan de Tweede Kamer niet kunnen noemen, maar waar wy, zoo onder ons, stellig mee mogen rekenen: de godsdienstige, of wilt ge, de kerkelijke belangen. Leeft de bewoner van die stadsgedeelten kerkelyk met de plaats zyner inwoning mede? Worden, ja kunnen de geestelyke behoeften dier inwoners door de betrokken kerkelyke gemeenten behoorlyk worden behartigd? Neen; en er zouden daaromtrent staaltjes kunnen worden meegedeeld, belacheiyk, zoo ze niet zoo bedroevend waren. Ook in dien treurigen toestand zou ver betering kunnen komen, als de annexatie doorging. Om al die redenen zou ik aan de bewoners der overblyvonde gedeelten der betrokken gemeenten wel willen zeggen: Teekent toch geen adres tegen de annexatie; ge zoudthet u te laat beklagen! Wilt ge iets doen, zendt dan een adres op aan de Tweede Kamer, om het aan de Heeren in Den Haag, die straks zullen beslissen, goed te doen weten, dat de bewoners van Oegstgeest, Zoeterwoude en Leiderdorp volstrekt niet tegen de annexatie zyn, omcat ze liever in een kleinere huis houding hun eigen baas willen blyven, dan in een grootere en voornamere te dansen naar de pijpen van vreemden. U by voorbaat dankende voor de plaatsing, blyf ik Leiderdorp, Uw. Dw. 12 Febr. 1896. v. G. Terwyl ik bezig ben om bovenstaand stuk af te zetten, ten einde het hedenavond den abonnés ter lezing aan te bieden, dacht ik by myzelven: Kyk, de heer v. G. schynt er andtrs over te denken dan die andere heeren schrijvers der annexatie-ingezonden-stukken. V.it de heer v. G. zegt, is volkomen waar eu velen met my zullen het beamen. Onze klaagtonen over verlichting, bestrating, enz., enz. worden niet aangehoord, of men krygt ten antwoord: „Het ligt niet aan de gemeente, want de grond behoort haar niet toe." De heeren huiseigenaars zyn op dit gebied óók doof, nu is het dit en dan cat. Nu vraag ik: Waar betalen wy onze bolasting voor? Als de gemeente niet to zorgen heeft voor verlichting en onderhoud van straten en lanen, zyn dan de bewoners f ier psrceelen verplicht belasting te betalen (Gaarne zou ik hierop een definitief antwoord willen hooren). Het gaat toch niet langer om do lasten te moeten dragen en van de lusten verstoken te blyven, zooals Ik en myne medebewoners van de Prinses-Wilhelmina-straat onder Zoe terwoude. Ook wyst de heer v. G. op den ommekeer der Raden; mea heeft het met oe laatste Gemeenteraads verkiezing te Zoeterwoude gezien, hoe het gegaan is; drie dusgenoamde stads-candidaten kregen plaats in den Raad cv de buitenman moest zyn plaats ruimen. Ho o zal het met eene volgende verki-zirg alloopen als de annexatie den doofpot ingaat? Volgens myne opinie is annexatie gewenscht en velen zullen er wèl by varen; met enkelen zal dit echter niet het geval wezenmaar die zullen dan toch in ieder geval in som mige toestanden verbetering ondervinden. By niet-annexeeren is het gewenscht dat van gemeentewege zoodanige maatregelen worden genomen, dat aan de onhoudbare toestanden vooral by vochtig weer een einde worde gemaakt. H. J. Van Staden, Typograaf. Men betaalt belasting voor bet gebruik van datgene, wat het eigendom der gemeente is en dat door baar wordt onderhouden verlicht, enz. Tot pirt culiero lanen, dito (loodlooponde slra'eu, cdz., die alroo van par icu:ier en nizi van algemeen, gemeen schappelijk b^lan? zijn, strekt hare bevoegdhftïa *ieh dus niet uit. Bed. Het Anuexatie-ontwerp. Mijnheer de Redacteur! Kunt U my ook zeggf-n wat de inzenders van „Het Annexatie ontwerp" met de onier- teekening „Wy hebben gezegi" brdo len? Wil dat zeggen, wij hebben gezegd, nu is het uit, zoo wy 't zeggen zoo is h-t en houdt nu je mond? Maar dat kan ik niet, M. de Red., want die heeren zeggen van iets, waar ik wel aan heb gedacht, dat ik er niet aan heb gedacht; en van door my gebezigde woorden maken zy een handig gebruik om my iets te laten zeggen wat ik niet heb bedoeld en ook onjuist is. Eu dan verderop over onzen prof. Buys, neen maar.I „Wy hebben gezegi" sti.t er ouder dat stuk, doch er staat Diet by: o.i wy forceer den een weinig. Laat ons het stuk volgenvoor zoover het echter is eene beantwoordng van S. en Xzal ik het onbeantwoord laten en ik zal my ovor de quaestie zelf ook ni t uitlaten. In een noot dan onderaan bet stuk tref ik aan die inzender heeft er niet aan ge dacht enz. en daarom, om to bewijzen da'. ik er wel aan heb gedacht, eenige berekeningen. Ik neem Io. tot type (.-ene woning van ƒ1.50 huur per week met 4 deuren <jr< ven sters en twee stookplaatsen. 33 weken a 1.50 49 50, waarvan 5 pet. ƒ2.47" 4 deuren en vensters 0,44 (platteland)1.76 2 stookplaatsen overal het zelfde 1 40 Mobilair (7olgens tarirf) 2.47° Totaal in hoofdsom ƒ8.11 maakt met de opcenten voor Lei :er- dorp (45)11.76 voor Zoeterwoude (35)10.95 voor Oegstgeest (40)11.35 voor Leiden geen aanslag, omdat de huurwaarde minder dan 50 is. IIo. Eene woning van ƒ1 75 par week met hetzelfde aant* deuren en vensters en stook plaatsen. Leiderdorp13.79 Zoeterwoude12.84 Oegstgeest13 31s Leiden na a/s remissie4.18 IIIo. Eene woning van ƒ2 weekiiuur met hetzelfde aantal deuren en vt-nst r-: Leiderdorp15.11 Zoeterwoude 14 085 Oegstgeest14.59 Leidon na '/s remissie 8.835 Gevolgtrekkingen laat ik aan U en de lazers. Dan lees ik: - zoo zegt W. Az vooraf zeer wyseiyk: over de gemeente-belasting be hoeven we hier niet te spreken. Maar dat is juist bet brandpunt. Nu myne woorden zoo worden uitgelegd, wil ik er wel even over spreken. Zoo het waar is, dat Leiden eene bedui dende leening moet sluiten, dan zal het be drag, dat Leiden meer ontvangt aan opcenten op de grond- en personeele belasting, hetgeen duizenden bedraagt en door den voortdurenden bouw steeds meer wordt, de rente voor die leening zoo niet geheel, dan zeker voor een zeer groot deel goed maken. Richten wy onzen blik naar Den Haag l Waarom is de gemeente belasting daar zoo billyk? Omdat de gemeente zooveel ontvangt aan opcentenomdat iedereen, die zich daar vestigt, woont in Den Haag en niet daar buiten en de gemeentekas daar van direct de voordeelen ontvangt. U wilt my misschien toevoegen dat het eene slechte vergelyking is, die van Leiden met Den Haag, maar ik bedo3l natuurlyk alles in verhouding, en het zou my niet ver-

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2