en laat hem nu nog zulke mooie theorieën verkondigen, nog zulke pakkende gevoelens verdedigen, het heeft alles ia z\jn mond geene waarde; by blijft een knoeier en draaier, terwijl zijn vader een streng rechtschapen man is. Alle sympathie is dus voor den vader en daarmede is aan de tegenstelling eon onher stelbaar nadeel toegebracht. Was de zoon een flink, royaal schepsel, die oprecht was, tot in zijn radicalisme toe, wij zouden naar hem luisteren, wij zouden hem onze belangstelling- moeten geven en wellicht gaan wikken en wegen tusschen beiden, maar nu laten ons de grooto woorden van den proponent vol komen koud. In Duitschland is het onge twijfeld eeno „quaestie" of de nog invloedrijke domineesstand zich met politiek moet inlaten, ja dan neen, of het voorbeeld van een Stöcker navolging verdient of niet. Maar juist omdat dit een „vraag" is, bad die behandeld moeten worden, niet slechts aangegeven. Het feit is bekend genoeg, maar alleen de vermelding daarvan is riiet voldoende. Of zou L'Arronge zich niet bewust zijn geweest, dat hij een vraagpunt aanroerde, waarin hij een opinie behoorde te hebben en kleur te bekennen? Men zou het somwijlen denken. Tegenover Dominee Brose, die zijn zoon zoo ziet afwijken van wat hij het rechte pad vindt, staat de smid van het dorp, Julius Kramer, die z(jn zoon, Frans, juist, hoewel onbewust, tot een degelijk, ferm mensch heeft opgevoed, tot een eerlijk, eenvoudig, werk zaam en knap man, bijna in alles bet contrast ▼an Hermann. Wat nu is den schrijver hoofdzaak ge weest: die opvoedkundige quaestie of de politieke? Wij weten het niet, uit hot stuk zelf valt het niet op te maken. Greta Wendt, een lief, echt Duitsch meisje, uit Berlijn, wordt door Hermann laag behandeld en is verstandig genoeg om de liefde van Frans, die van het ware gehalte is, met wederliefde te beantwoorden. Het gedrag van Hermann tegenover Greta, waarbij de zoon gesteund wordt door zijne onverstandige, zeurende mooder, dient slechts om zijn karakter in een onaangenaam daglicht te stellen en zijn po sitie tegenover zijn vader te verwateren. Men raakt in meer dan één gegeven verward en het geheel lijdt er sterk onder. Vóór do opvatting, dat de politieke inhoud het hoofdmotief des schrijvers geweest zou zijn, pleiten de verschijning van den baron, het verhaal over de vergadering der kiezers en het op!reden van Sam, den Joodschen mars kramer, die woorden spreekt, welke, vooral in dit jubeljaar, alle Duitsche harten hebben doen popelen. Maar i s dat zoo geweest, dan blijven wij staan voor het onzekere, ougeftcheveerdo, dan laat het stuk ons onvol daan. Is daarentegen do opvoedkundige quaestie hoofdzaak geweoat, dan vragen wfi of de figuur van Hermann juist en scherp genoeg geteekend is, om onze belangstelling te kunnen verdienen. Wy zouden dus willen resumeeren: L'Ar ronge heeft een idee gehad en halfbegrepen, by heeft iots gevoeld en half omvat, doch de uitwerking is zijn krachten te boven gegaan. Schitterende vergelijkingen als met „Nathan der Weise", enz. zullen wi) dus maar buiten onze beschouwingen laten. Toch heeft de vanouds bekende handigheid van den schrijver van „Dokter Klaus" zich ook hier niet verloochend; menig tooneeltje is knap in elkaar gezet. Het malle onweer in do eerste acte zullen wy maar blauw blauw laten, doch alleraardigst zyn het geheelo derde bedryf, het intermezzo van Sam, de aller eerste scène van het eerste bedryf, de eerste verschyning van den smid, hot gesprek tus schen Dominee en den boer Siovers, enz., enz. L'Arronge weet handig de pen te voeren en kent zyn publiek, en als het stuk dan in Duitschland werkeiyk zoo'n buitengewoon succes heeft gehad, welnu, dan zullen wy dat verklaren uit de aardige tooneelen, die er in voorkomen, en uit de pakkende actuali teiten, die altyd grooten invloed op het publiek uitoefenen. Aan do opvoering was zeer veel zorg besteed. Jan C. De Vos als do dominee was uitstekend, ernstig, eenvoudig en sober. Mevr. Burlage zeurde heeriyk; dat is haar altyd zoo uitstekend toevertrouwd. Dirk Haspels was een prachtige smid, torwyl Tartaud weer eens toonde dat in dergelyke opgewekte, gomoodeiyk flinke rollen (tegen zyno eigen opvatting in) veel meer zyn kracht schuilt dan in het dramatische. Hy was als Frans uitstekend. Alex. Faassen gaf als de baron een mooi type. Door de ongestoldheid zoowel van Alida Klein als van Rosier Faassen moesten wy twee bewonderenswaardige ere aties missende faam had daar juist al heel veel goods over uitgebazuind. Doch een woord van lof mogen wy niet onthouden aan het echtpaar Van Kerckhoven, dat de opengevallen rollen op zeer verdienstelyke wyze vervulde Mevr. Van Kerckhoven ontving als hulJeblyk een fraaie mand met bloemen van de Schouwburg-commissie. Brondgeest speelde den Hermann en deed het volkomen goed. Hy was op en top onsympathiek; spel zoowel als grime maakten een echt onaan- genamon indruk. Het nastukje, „Een vergissing", was op zichzelf heel aardig, een leuk, los Fransch dingetje. Jammer slechts, dat hot niet anders gespeeld werd. Mevr. Van Eysden en Rika Haspels waron best, maar Jan C. De Vos bedierf alles. Het was ons weer een raadsel, hoe hy, die toch waariyk bekwaam genoeg is, die doorslaande bewijzen gegeven heeft een supérieur regisseur te zyn, zelf zoo abso luut niet voelt, dat d&t niet de manier is om zoo'n licht, mondain Fransch stukje te spelen. Zyn spel was grof en plat, alles ruw wat er aan was. Hoe is het toch mogeiyk, zóó goed den Dominee Brose weer te geven, en zoodra als by aardig en los moet worden, alle maat te verliezen en voor het schellinkje te gaan werken? Het is jammer en onbegrypeljjk tevens. Dat zou Brondgeest beter gedaan hebben 1 v. B. Gemengd Nieuws. Het vier-en-twintigjarig bestaan der Smeden- en Koperslagers-vereeniging „Nut door Vriendschap" werd gisteravond in de Concertzaal van den heer Ephraïm, aan do Haarlemmerstraat alhier, feesteiyk gevierd. Ter eere van dit jaarfeest wapperde de vaderlandsche driekleur uit genoemd gebouw. De zaal zelve had by het binnenkomen een feesteiyk aanzien; aan weerszoden van het tooneel waren plantengroepen aangebracht; voor elk dier plantenv6rsieriugen prykte een banier. Te kwart over achten werd, nadat de leden met hunne vrouwen en meisjes en verdere introducés hunne plaatsen hadden ingenomen, de feestvergadering geopend met de „Lustspiel-Ouverture" van Suppé. Onder het spelen van een marsch en met beide vaandels voorop werden toen patroons en donateurs met hunne dames naar de gereser veerde plaatsen geleid. De heer A. J. Bonte opende het samenzyn met allen een bartelyk welkom toe te roepen, inzonderheid heeren donateurs en patroons; verder uitte spr. den wenscb, dat deze avond oen feestavond zou zyn van gezelligen aard. Daarna d6ed de eerste secretaris, de heer J. Vlasveld, verslag omtrent den toestand der Vereeniging, waaruit o. a. het volgende bleek: de bestuursleden A. J. Bonte en D. De Jong werden resp. als voorzitter en tweede secretaris herkozen; het ledental bedroeg het vorig boekjaar 1 eerelid, 16 donatours en 86 leden thans zyn deze cyfers: 15 donateurs en 77 ledon, het eerelid bedankte en den heer A. Alt verloor de Vereeniging door den dood als donateur, terwyi tevens twoo leden stierven; verder verminderde het ledental door be danken als anderszins* met 7. Vervolgons bleek dat aan ziekengeld was uitgekeerd 350niettegenstaande deze hooge uitkeering bleef er, na allo gemaakte kosten, nog een saldo van 475 in kas. De hierboven vermelde leden, die der Ver eeniging door den dood ontvallen waren, zyn: P. Van Leeuwen en L. Van Heus-en, aan wier weduwen elk eene som van 30 is uitgekeerd, terwyi het saldo der weduwenkas thans bedraagt ƒ212. In het jaar 1894 is het besluit genomen tot het oprichten van een algemeen weduwen- fonds, waarby de verplichting werd opgelegd dat alle leden daaraan moesten deolnemen, onder bepaling dat het eerst in 1900 in wer king zou treden; in dat jaar zullen beide kassen één worden. Spreker eindigde zyn verslag met er op te wyzen dat, wanneer alle leden zich in spannen om zooveel mogeiyk te trachten den bloei der Vereeniging to bevorderen, dit ongo- twyfeld haar ten goede zal komen en het dan zal blyken dat de Smeden- en Koperslagers- vereeniging werkeiyk in hooge mate sticht: „Nut door Vriendschap". Na het eindigon van dit verslag deed de muziek eenige fanfares hooren. In de pauze werd na een woord van aanbeveling door don prosident eene collecte gehouden ten voordeele van de Vereeniging „Schoolkindervoeaing", welke opbracht ƒ6.29, welk bedrag met oen woord van dank werd aan vaard, om het over te dragen aan het bestuur van „Kindervoeding." Het voor dozen avond geöngageerde gezel schap bestond uit de familie Boesnach, van Rotterdam. Het bleek opnieuw dat bedoeld gezelschap ook in staat is om. evenals voor publieko vermakelykheden, in besloten partyen met succes op te treden. Het programma werd flink afgespeeld; vooral scheen het biyspel „Een moderno Othello" zeer in den smaak der feestgenooten te vallen. De optredenden werden luide toegejuicht, evenzoo was dit het geval na de komische voordrachten en de duetten van de heeren Boesnach en de duetten der dames Adriana en Susanna. Ook het blyspel: „Zóó spelen de meiden de baas" en bet kluchtspel: „Hethuishouden van Jan Steen" werkten niet weinig mede om de feesteiyke stemming te verhoogen. Ton einde het programma niet al te laat te doen eindigen (het werd toch ongeveer twee uren) werden, na overleg met het bestuur, eenige nommers overgeslagen. Het geheel werd besloten door een geani meerd bal, waaraan door menig paartje, zoo wol jong als oud, met graagte werd deelge nomen en dat tot aan den ochtendstond voort duurde. Een en ander werd afgewisseld door het zingen van eenige feestliederen. De eenige aanmerking, die men boorde, gold de muziek; deze vond men somwyien wel wat te oorverdoovend. Tot het doen heryken der ge wone gewichten, benevens der maten en 8trykers, wordt door den yker in het gebouw aan de Lammeronmarkt zitting gehouden voor de bewoners der perceelen van de Volmolengracht op 12 Februari van 9 10 uren; voor die van de Pelikaan- of Bakker- steeg van 10—11 uren, en voor de bewoners van de Langegracht van 11 12 en van 1 - 4 u. Ten nadeel9 van den stalhouder, den heer C. D., alhier, is uit een weiland in den Pesthuispolder, onder Oegstgeest, dezen nacht een schaap entvreemd, nadat bet ge slacht was achter een landhek, op ongeveer 20 Meter van den publieken weg. De inge wanden van het dier werden gevonden in de Endegeesterwatering. De politie doet onderzoek. Op de atoomtramlyn van Leiden naar 's-Gravenhage werden in de afgeloopen maand vervoord 28,24G personen, tegen 24,530 personen in dezelfde maand van het vorig jaar, of in dit jaar 3716 personen meer dan in 1895. Zaterdag-avond omstreeks elf uren werden de bewoners van Hoofddorp bijeengeschreeuwd door een 12 jarigen jongen van P. B. Terwyi hy op een ladder stond om een der lantaarns uit te blazen, werd hy by de beenen gegrepen door eene vrouw in nacht gewaad op bloote voeten,1 een zwart gemaakt gezicht en met een deken om. Bij herkonning bleek het te zyn eene juf frouw te Hoofddorp, die van tyd tot tyd niet al te wel by 't hoofd schynt te zyn. Uit de vaart langs het Zieken te 's-Gravenhage werd gisterochtend het lyk van een man opgehaald, dat in verregaanden staat van ontbinding verkeerde en de boven- kleeding miste. Het werd door de politie naar de algemeene begraafplaats vervoord. Door den Hoogen Raad werd gisteren naar hot Hof to 's Gravenhage ver wezen de zaak van een man, door het Hof te Amsterdam tot 1 maand veroordeeld wegens diefstal van wyn op het tentoonstellingsterrein achter het Ryksmuseum te Amsterdam. Verworpen werd het beroep van de twee personen, die in Den Helder diefstal pleegden ten nadeele van een ongestelden reiziger en deswege tot 3 jaar veroordeeld werden. Hedenmorgen om ongeveer half- elf ontstond te Amsterdam een felle brand in perceel N°. 215 op de Nieuwe Heerengracht, bewoond door den koekbakker S. Katan. De brandweer was binnen drie kwartier den brand meester. Omtrent de oorzaak kan men niets zekers Z9ggen; de bewoner evenwel deelde mede, dat zich in een der vertrekken een brandend petroleumtoestel bevond; plotse ling hoorde hy een hevigen slag en zag, toegesneld, tot zyn schrik den boel in lichter laaie staan. Niets van den inboedel kon worden gered, doch alles was verzekerd. Boven was een onbewoond huis, hetwelk opgeverfd werd; de werkman, die hiermede bezig was, werd plotseling door het gerucht van brand uit zyn arbeid opgeschrikt en kon zich nog in alleryl verwijderen. Gedurende de laatste drie of vier weken werden de bewoners dor tweede ver dieping van een huis aan de "West Kruiskade te Rotterdam voortdurend verontrust door dreigbrieven. Deze brieven behelsden in hoofd zaak de mededeeling dat hunne woning in brand gestoken zoy worden en eene waar schuwing aan de diènstbode om zoodra moge lijk haar dienst te verlaten, voor zy even tueel in de vlammen omkwam. Tegen haar was de bodreiging niet gericht. Aangezien de eerste verdieping van dat huis leeg staat, maakte de echtgenoote van den door zyn betrokking weinig thuis zynden bewoner zich zeer zenuwachtig en leefden man en vtouw, jonggehuwden, in voortdurende onrust. Toen zy nu in het begin van de vorige week wederom een dergelyken brief ontvingen, besloten zy, ten einde raad, in een hotel te gaan overnachten. Dit was in den nacht van Donderdag op Vrydag. Dienzalfden nacht nu werd het dak hunner woning aan de binnenzijde geheel met petroleum besmeerd. De ontdekking hiervan op den volgenden dag deed het echtpaar besluiten onmiddeliyk te verhuizen, aan welk besluit reeds gevolg ge geven Is. Naar men zegt, zouden do bedryvers van een en ander twee verdacht uitziende, doch onbekende mannen zyn, in de buurt aldaar meermalen opgemerkt en ook eenmaal door de dienstbode van het bedreigde echtpaar op de trap dier woning ontmoet. Of zy zich aan de zydo der West-Kruiskade door de straatdeur dan wel door een brandgang en vervolgons door de tuinen, achter deze panden gelegen, toegang hebben verschaft, is niet uitgemaakt. NR. C.) Twee jongens van 6 a 7 jaren hadden gisteren elk eene sigaar gekocht van chocolade, maar zy wildon toch rooken. Een der jongens wist van den schoorsteen by zyn moeder aan den Zeedyk te Utrecht het doosje lucifers machtig te worden en daarmede in de gang spelende, geraakte het kieltje van den jongste, Dirk Klein, in brand. Door zyn hevig geschreeuw ontdekte men het ongeluk en bluschte de kleertjes; het aangezicht was reeds geschroeid. De rochtbank te Utrecht ver oordeelde gisterenK. v. Z., wod. te Wilnis, beklaagd van vernieling van 2 glasruiten in de woning van de wed. K., te Mydrecht ge pleegd, tot 5 boete, subs. 5 dagen hechtenis; en D. d. R., wonende te Nieuwkoop, beklaagd van mishandeling van C v. D., aldaar gepleegd, tot 8 boete, subs. 8 dagen. Gisternacht is te Soest tus schen jonge boeren een twist ontstaan, welke door eene verschrikkelijke vechtparty werd besloten, waarvan het gevolg was, dat de 22-jarige G. Gilhorst aldaar, waarschyniyk met een mes, zóódanig aan den hals word verwond, dat de getroffene kort daarop over leed, terwyi den 28-jarigen Jan Guigen, even eens te Soest woonachtig, mede aan den hals eene zware verwonding, gelukkig echter niet levensgevaariyk, werd toegebracht. Verdacht van deze gruweldaden te hebben gepleegd, werden twee personen, wonende onder Amersfoort, reeds eenige uren na bet_ bedryven van deze snooddaden, daar in hech tenis genomen. Heden zullen reeds de beide verdachten naar de strafgevangenis te Utrecht worden overgebracht. Omtrent dezen moord geeft een Amersfoort- sche correspondent nader de volgende lezing: De twee boerenknechts uit Amersfoort had den zich Zondag naar Soest begeven en ge raakten daar al spoedig in stryd met eenige boeren, omdat dezen het niet goed konden verkroppen, dat twee vreemdelingen hun schoonen kwamen ontfutselen. De Amers- foorters kregen heelwat klappen en moesten het terrein ruimen. Later op den avond geraakten zy weer slaags en toen werden de messen getrokken met het bovengemelde ontzettend gevolg. In den nacht van Zaterdag op Zondag werden in het Friesche dorp Ureterp twee der grootste boerenplaatsen in asch ge legd. De esne bewoond en eigen aan den heer O. R9indersma, stond in eens in volle vlam; blussching was niet mogeiyk en al het vee kwam in ae vlammen om. De boerdery van K. Rinsma brandde ook tot den grond af, daaruit kon het vee gered worden. De oorzaak van het ongeval is onbe kend, algemeen gelooft men aan kwaadwillig heid, waarom de politie reeds begonnen is mot het instellen van een onderzoek. Heden ontvangen wy bericht dat te Ureterp een jongmensch is gearresteerd, verdacht van de brandstichting. Hy is gevankeiyk naar Heerenveen gebracht. Falbs weervoorspellingen tot 13 Februari. Het wordt tamelyk droog; in 't eerst daalt de temperatuur, maar later wordt het weer wat warmer. Hier en daar valt wat sneeuw. Van 14 tot 16 Februari. De koude neemt toe; er valt meer sneeuw. Op de tramljjn Heerenvee n- Gorredyk geraakte Zondagmiddag het driejarig dochtertje van den timmerman H. Lukkes te 't Meer met don rechterarm onder de machine, zoodat dit lichaamsdeel geheel verbrijzeld werd. Dr. Ten Cate Hoedomaker, van Zand voort, die zich toevallig in de tram bevond, verleende de eerste heelkundige hulp. Later werd de arm door den geneesheer Kylstra afgezet. Het getal landverhuizers in de provincie Friesland, dat van 1940 in 1893 tot 411 in 1894 was gedaald, was in 1895 alweder minder, nl. 396, uit 35 van de 43 gemeenten. Onder de vertrokkenen waren 174 hoofden van gezinnen of vrygezellen, met 48 vrouwen, 170 kinderen en 4 dienstboden. Van de 174 waren 9 welgesteld, 112 mingogoed en 53 behoeftig, 135 Ned.-Herv., 38 Ned.-Geref. en 1 R.-K. De landbouw-vereeniging voor Ryn-Pruisen heeft tot den oppor-president der Rynprovincie een adres gericht, met verzoek den ruilhandel met rundvee en zwynen in die provincie geheel te willen verbieden. De ziekte van mond- en klauwzeer, welke zooveel schade veroorzaakt, moet aan het vervoer van vee uit den eenen stal naar den anderen worden toegeschreven. Het g e r e ch t s h o f t o N y v e 1 heeft uitspraak gedaan in het strafproces wegens het spoorwegongeluk by Ottignies, dat, geiyk men zich zal herinneren, den vorigen zomer heeft plaats gehad. De stationschef is vryge- sproken en de wisselwachter veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en een schadeloos stelling van 18,000 franken aan de weduwe van den verongelukten machinist. De wisselwachters in België schynen wel hooge traktementen te verdienen, dat hun eene zoo zware geldelyke boete kan worden opgelegd. Een onlangs overleden Engelsch geleerde, Henry Seebohm, heeft aan hot Britsch Museum 16,000 opgezette vogels en 235 skeletten gelegateerd. Het zyn vooral vogels uit Europa en "West-Azië, maar ook zeer zeld zame exemplaren uit China, Japan en Indië. Een brat ale oplichting. Een bejaard vrouwtje te Katwyk aan Zee had aldaar een stukje grond met huisje. Op dien grond stond een gebouwtje, aan een ander toebehoorende, dat het moedertje in den weg stond, en om dit verwyderd te krygen, wendde zy zich tot een advocaat te Leiden om advies. Diens bemiddeling kwam haar evenwel te duur voor en op aanraden van „de buren" kwam zy, tot haar* nadeel, in contact met een poelier, tevens zaakwaarnemer, in de Hobbema- straat te 's-Gravenhage, die „razend goedkoop zou zyn." De rest laat zich gemakkeiyk raden. De quasi-rechtsgeleerde adviseur maakte het oude vrouwtje van alles wys. Haar zaak stond prachtig en met vlag en wimpel zou zy het procesje winnen, mits zy maar geld stuurde. Voorschot op voorschot volgde, want de zaak kon niet voor het kantongerecht worden afge daan, maar moest voor „het groote gerecht" behandeld worden, en het slot van de geschie denis was, dat het vrouwtje van haar be scheiden spaarduitjes ongeveer 1000 offerde en de z.g. zaakwaarnemer niets uitvoerde en niets behoefde uit te voeren, daar hy inmid dels de zaak in handen had gegeven van een advocaat te 's-Gravenhage. Wegens oplichting had de poelier-zaakwaarnemer zich gisteren voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden. Hy bekende den stapel brieven te hebben geschreven waarvan de voorlezing alleen meer dan l1/, uur duurde die dienst hadden gedaan om de eenvoudige weduwe en hare familie te misleiden. Aan rechtstermen, als „het oproepen in vrywaring", ers., waarvan de menschen natuuriyk niets begrepen, geen gebrek. Bekl. bekende ook de verschillende bedragen ontvangen te hebben „voor de vele werkzaamheden" in deze procedure verricfifc Op de vraag van den president hoe hy van poelier zaakwaarnemer was geworden, antwoordde beklaagde, dat een aardappelen- verkoopster, voor wie hy wel eens een briefte had geschreven, hem zooveel „klandizie'^ bezorgd had. De rechtzoekenden kwamen uit' eigen beweging zyn adviezen inwinnen, hoewel hy zich nooit voor zaakwaarnemer had uit gegeven en aan rechtsliteratuur niet anders in kuis had dan een wet opde Schuttery. Vermelding verdient nog, dat beklaagde by zyne „rechtspraktyk" geholpen werd door een voor zyn examon gedropen landmeter, die al even weinig van rechtszaken wist, maar zich toch grof liet betalen. Het O. M. vorderde de veroordeeling van den beklaagde tot drie jaren gevangenisstraf. Mr. L. R. Telting trad in deze zaak als verdediger op. De uitspraak wordt later medegedeel Marktberichten. Rotterdam, 10 Februari. De markt toonde heden een flinken toevoer, doch or ontbraken weder vele van de gewone koopera, waardoor do voraoop traag ging. "Witte Tarwe kon in de beate eoerten vorige pr("j59n en extra pnike qualiteit zelfs 20 cente boven de noteering ophroagou. De daarop volgende en mindere moest 15 tot 20 conta lager verkocht worden. Canada onveranderd. INLANDSCHE GBANEN. Vlaam. on Zeeuw., de beate f6.30, 6.50 tut f6.70 dito dito miidolb. 5.60, „5.75 5.90 Flakk. en Overra., de beste 0.20, 6.30 a 6.50 dito dito middelb. 5.40, 5.50 5.6*0 Mindere en geringe eoorten 5.5.10 6.20 Canada5.5.20 5.40 Voorto word verkocht per 100 Kilo. Goede qnaliteit "Wittoƒ8.20 tot ƒ8.35 Middel dito 7.80 8. Mmdtre dito 7.40 7.60 Roode Tarwe weinig aangeboden en op prija ge- bloven. Rogge weinig gevraagd en meeatnl 10 cents lager. Zeeuwache en VI., naar quaL, f3.90, ƒ4.10 tot f4.30 Overm. on N.-Brab., „3,60, 3.75 „3.90 Goringere soorten 3.40 3.50 Gerat. Voor Winter- waren geen koopera; mitsdien noteoring nominaal. Zomer- onveranderd en Obevalier- 10 03nta lager. Vlaam. en Zeeuwache Winter- van f4.10 tot ƒ4.50 Ovcrmaaecho eu Flakk. 3-90 4.40 Afw. en mindere aoortcn 2.80 3.60 VI., Zeeuw, en Flakk. Zomer- 8.40 3.80 1 Mindere qnaliteit 2.85 8.10 Chevalier3.50 4.81 Voorts werd per 100 Kilo verkocht. Zomer- volgena qualitsit f5.50 tot ƒ6. Chevalier- 6.50 7.20 Haver werd onveranderd, maar vlugger verkooht. Blanke en wiohtige qualiteit. van ƒ3.tot ƒ3.25 Zeeuwache en andore ini. Voera.„2.50 „2.90 Lichtere dito dito 2.20 2.40 Geringere soorten1.75 2.— Voorts werd gedaan per 100 Kilo. Goede Voerqualiteit 6.70 tot 5.80 Gewone dito 5.30 5.60 Spelt niet aangevoerd. Paardonboonen wordon maar godoolteJijU goplaatst. Zaaieoorttn boven de noteering. Vlaamache en Zeeuwache. ƒ4.80 tot ƒ5.10 Overmaaaehe4.75 5.— Geringere eoorten 4.40 4.60 Duivenboonen 5.75 tot ƒ6. Schapeuboonon zonder koopera. Voor Braineboonen wae weinig kooplust; de aan voer liet zich moeilijk opruimeu. Waleherachevan 10.76 tot 11.25 Do beate Vlaam. en Zoeuw. 10.50 10.50 Ordinaire dito dito 9.50 10. Geringere. 8.25 8.75 Witteboonen kwamen wedor weinig voor. Walcherechevan ƒ12.50 tot 13.— Vlaam. en Zeeuw., do beate. 12.25 12.50 dito dito ordiua ro 11 50 12.—^ Mindere en geringe soorten„10.„11. Blauwe Erwten werden tut ongeveer vorige prgzen verkocht. Walcherechevan ƒ8.25 tot 8.75 De beate Zoeuw. en Vlaam. 7.25 8. Middelb. ql. dito en Flakk. „6.25 „7. Geringere4.60 5.25 Schokkers zonder handel. Koolzaad ecbaare. Te noteeren van 6.75 tot 8. Puike qu liteit daarboven. Hennepzaad ƒ6.25 tot 7.50. Kanariozaad door to ruimon aanvoer tot 25 cents verlaging maar gedeeltelijk verkocht. Het beete ƒ7.tot 7.50, middel-qualiteit 5.76 tot ƒ6.50 en goringere soorten ƒ4.60 tot ƒ5.50. BÜITENLANDSOHE GRANEN. Van Tarwe zgn in de vorige week nog eenige loco-partijen verkooht, meorendcels naar Duitacblind en België, allea tot verhoogde prijzeD. Heden werd zeer weinig meer aangeboden. Op allading waien nu moer offertes, doch prgzen Bog atoïds ver boven de pariteit oczer markt. Rogge met afocmenden voorraadprgzen ie te hooger. Helena122 tot ƒ125 Besearabiache117 „118 Dnieper117 118 Taganrog„114 „116 8t.-Petersborger112 114 Nicolajeff111 „112 Novoroaiek stoomeode 109 110 Gerat met kleinen handel, maar prrzo i vaat. Zwartezeoƒ105 tot ƒ106 NicolajefB 106 107 dito zwaardere109 „110 108 110 Haver hield men wat hooger. St.-Poteraburgertot ƒ6.50 Boval6.6.20 Boekweit werd ferm op prijs gehouden, doch do vraag ie verminderd. Boekweitgrutten vinden nog eteeda weinig gading. Voer Erwten onveranderd van 4.75 tot ƒ5.—. Mt»is in flauwere stemming. Bonte Amerikaanache 90 tot 92 dito dito uit atoomboot87 dito dito etoomende 86 87 Odessa 161 102 dito uit atoomboot98 Foxanian 103 104 Cinquantine130 Rotterdam, 10 Febr. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: paardeD, veulens. 299 runderen, 66 votte kalveren, 1 nuohter kalf, 85 aohapen, 690 varkens, biggen, 1 bok. De prgzen van hot vee waren ala volgt: runderen lste qual. 68 a e., 2de qual. 62 a c., 8de qual. 58 a c.; oasen late qual. a c., 2de qual. a c., Sdo qual. a c.; stieren leto quaL a c., 2de qual. a c., 3de qual. a o.; kalveren late qualiteit 110 a c., 2de qual. 95 a c., 8de qual. 85 a - c.; echapen late qual. 55 a c„ 2do qual. 45 a o.; alles per KG.; varkens lste qual. 36 a c., 24e qual. 35 a c., 8de quaL 34 a Londea- scho a c., al es per KG. Handel in runderen en kAlveren redelijk, varkens vlug. Schiedam, 10 Febr. Noteering van de Mako- ia&ra. Moutwgn ƒ8.Jenever ƒ12.idem Amgt," proef f 13.50 per Ned. vat en zonder fnst, zon<||f do belasting. Spoeling-commieaie heden ƒ1.10 perkaVg. Noteering van den Branderebond. Moutwgn 7^ a Por heo^ ct*'zoader 6n zon,ier belasting*

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2