N°. 11032 Dinsdag II Februari. A" 1896. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 10 Februari. Feuilleton. In de val geloopen. LEIISCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COUR ANT: Voor Leiden por S maanden. Franco per post Afzonderlijke Nommers f 1.10. 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17 J. Grootera letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren bulten de stad wordt f 0.05 berekend. Aan den Raad dor gemeente Leiden is heden het volgende adres gericht: Geven met verschuldigden eerbied te kennen de ondergeteekenden, tappers en elyters wo nende te Leiden, leden van het bestuur der Vereeniging „Vergunning", afdeeling Leiden, goedgekeurd by koninklijk besluit van den 22sten Maart 1894 (Stsbl. No. 32); dat zy ernstige bedenkingen hebben en ook by hen van verschillende koffiehuishouders rapporten zyn ingekomen tegen het verzoek schrift van de „Nederlandsche BufFetmaat- scbappy" om vermindering van pachtsom van de Buffetten in de Stadszaal van 1 Mei 1896 en restitutie van een bedrag van /,215.47'/2 ▼an betaald echoonmaakloon; dat adressanten doen opmerken dat ver schillende koffiehuishouders en tappers in hun bedryf ten zeerste worden benadeeld wanneer in de Stads-Gehoorzaal publieke vermakelijk heden plaats hebben, waarvoor naar adres santen hunne meening de Gehoorzaal niet voor daargesteld is zooals de laatste weken heeft plaats gehad; Redenen waarom adressanten zich wenden tot Uw College met het eerbiedig verzoek dat het Uw College moge behagen het ver zoekschrift, ingediend door bovengenoemde Buffetmaatschappü, te verwerpen. 't Welk doende enz. A. C. M. Van Noort, Voorzitter. Joh. Hekmeijer, Secretaris. Do levering van een stenographisch, gedrukt verelag van do Handelingen van de gemeente Leiden, met ingekomen stukken en register, over het tijdvak van 15 April 1896 tot 31 December 1898, is heden door B. en Ws. gegund aan de laagst9 inschrijvers de heeren J. J. Groen Zn. alhier, voor ƒ1360 per jaar en 2.75 voor elke pagina boven de te leveren 230 pagina's. Uit informaties, by den hoogleeraar zeiven ingewonnen, moeten wy, helaas, de juistheid van het bericht van het „Vad." bevestigen, dat prof. mr. H. L. Drucker zyn eervol ont slag heeft gevraagd als hoogleeraar in 't Romeiasche recht en zyne geschiedenis aan de Leidsche Universiteit. Prof. Drucker werd den 3den Augustus 1889 benoemd tot opvolger van wyien prof. mr. W. M. d'Ablaing alhier en verliet daartoe de Groningscho universiteit, waar hy toen het boogleeraar8ambt bekleedde. De Nederlandsche mail met berichten uit Inaiö wordt heden hier verwacht. Het getal Ingeschrevenen der gemeente Voorschoten voor de nationale militie lichting 1897 bedraagt 25, waarvan 2 in vry willigen dienst zyn, 5 ^rooderdienst hebben opgegeten of eenige wettig* zoon zyn en 1 lichaamsge breken heeft. In de gemeente Nieuwkoop bedraagt het aantal ingeschrevenen aertig. Hierby komen geene enalphabeten voor. Op 12 dezer wordt te Oegstgeest een Rykstelegraafkantoor, ingericht m«t telephoon- dienst, voor het algemeen verkeer geopend. De diensturen zyn geregeld als volgt: op werk dagen, van 7 u. 50 m. tot 11 u. 20 m. 's voor- en van 1 u. en 50 m. tot 3 u. 50 m. en 5 u. 50 m. tot 7 u. 50 m. 'snamiddags; op Zon- en feestdagen van 7 u. 50 m. tot 8 u. 50 m. 's voormiddags. De bevolking van de gemeente 's Gra- venhage bedroeg op 31 December jl. 84,862 mannen en 100,883 vrouwen, totaal 185,745 zielen, van welk getal 19,361 te Scheveningen. Op 31 December 1894 waren er 180,454 zielen, zoodat de bevolking met 5291 perso nen is vermeerderd. Het Raadhuis te 's-Gravenbage ontving Zaterdag-mi idag een bezoek van HH. MM. de Koninginnen en van H. K. H. Prinses Elizabeth van Waldeck-Pyrmont met gevolg, bestaande uit jonkvrouwo Van de Poll, sur- intendante, en miss Saxton Winter, gouver nante der Koningin, luit.-kol. baron Sirtema van Grovestins, adjudant, en luit. jhr. Van Suchtelen, ordonnance-officier. Het vorst'-iyk gezelschap betrad te half- twee langs de hoofdtrap de vestibule, al waar tot ontvangst aanwezig waren de bur gemeester, de heer Roest, de waarnemend secretaris, jhr. mr. v. Reenen, het gemeente raadslid de heer Van Haitem van Ellewouts dyk, eigenaar van de door de vorstelyke personen te bezichtigen historische galery, en jhr. mr. J. W. D. Röell, hoofdcommies ter secretarie, die de hoogo bezoeksters op haar tocht door het stadhuis rondleidde. Nadat in de vestibule de schildery van de vierschaar, de geschilderde vensterruiten en de artistieke wandbetiinmering waren be zicbtigd, begaf men zich naar de historische galery op de bovengangen. Met aandacht werden do voornaamste schilderden dezer verzameling bezichtigd, waarby do heer Van Hattem als schenker in bruikleen van dezen kunstschat, aan H. M. en de prinses aanwyzmgen en in lichtingen verstrekte, waarvoor de Regentes den heer Van Hattem aan het einde van den rondgang op vriendelyke wyze dank betuigde. Hierop werd de wandeling voortgezet naar de beneden gelegen trouwzaal met de bekende grauwtjes in de plafondschildering en van daar werd overgestoken naar de raadzaal, alwaar voor deze gelegenheid alle lichten ontstoken waren en de gedenksteen aan den wand, bevattende hulde aan het bestuur vau burgemeester jhr. Gevers Deynoot, het meest in het oog viel. Uit de raadzaal begaf de stoet zich naar de burgemeesterskamer, waar de levensgroots portretten van Koning Willem I en Willem II en van prinses Marianne in oogenschouw genomen werden. Door de aan dit vertrek grenzende anti chambre bereikten de Vorstinnen wederom de vestibule, waar zjj van den burgemeester afscheid namen, die mot den secretaris de familie tot aan de rytuigen uitgeleide deed. Naar het „H. Dagbl." verneemt, zou het voornemen bestaan daajs na de bye<nkomst der Tweede Kamer (18 Febr.) in de afdeelin- gen te doen onderzo ken de wetsontwerpen tot aanvulling van het Wetboek van Koop handel, met bepalingen betrekkelijk een handelsregister; aanvulling van het Wetboek van Koophandel met bepalingen betreffende de firma en aanvulling van het Wetboek van Strafrecht met een bepaling tegen hetwedir- rechtolyk gebruik van namen, voornamen of firma's; oprichting van Kamers van Arbeid; wyziging en aanvulling der Jachtwet; nadere wyziging van art. I der wet van 7 April 1877 (Stsbl. No. 79) tot vaststelling van de klassen en samenstelling der arrondissements recht- bankon, enz goedkeuring der overeenkomst met Belgié betreffende de verbetering van het kanaal -Gent - Ter-Neuzen onteigening voor een spoorweg van Rotterdam naar Zuid- Beierland; provinciale heffing in Limburg; wyziging der wet van 28 Aug. 1851 (Stsbl. No. 127) tot regeling der militaire pensioenen by de zeemacht; grensverandering tusschen de gemeente Leiden on de gemeenten Leider dorp, Oegstgeest en Zoeterwoude; wyziging eener provinciale heffing in Zeeland, overeen komst met de Maatschappy tot Exploitatie van Staatsspoorwegen betreffende personeel der voormalige Rynapoorwegmaatschappybe palingen omtrent den accyns op de suiker en naturalisatie van H. B. Holte! e. a. De kathedraal te Haarlem, welke ge bouwd wordt aan de Leidschevaart, zal in 1898 reeds zoover gereed zyn, dat daarin dienst kan gedaan worden. De kathedraal zal, wat lengte en breedte betreft - 100 en 40 meter ongeveer zoo groot worden als de „Notre-Dame" te Parys en in den vroeg Gothischen styl gebouwd worden. Vau de 12 torentjes rondom het gebouw zullen de twee torens, de Irontzyde flankeerend, 80 a 100 meter hoog word-n, en boven het middenschip zd zich een koepel verheffen van 70 meter, staande op vier kolossale pylers, rustende elk op 100 palen. De oostzydo oer kathedraal moet 7 trans kapellen bevatten. De inwendige bouw zal met gelen siarsteen geschieden. Bovendien wordt de ornamentiek van verglaasd, bleekkleurig terracotta, de vry staande kolommen en kolonetton uit Labrador- graniet vervaardigd. Ook zal het orgel met koor, in tegenstr Hing met andere R.-K kerken, in de transept geplaatst worden. De kathedraal moet, wanneer zy geheel gereed is, 1600 menschen kunnen bevatten. Ontwerper is de heer Joseph Cuypers, te Amsterdam. Heden zyn er twaalf en een-half jaar verloopen sedert de verheffing van mgr. C. J M. Bottemanne tct den bisschoppelyken zetel van Haarlem. Het naderend gouden priesterjubiló van den prelaat heeft elk denk beeld van feestviering tot 16 Augustus van dit jaar doen verschuiven. B(j koniukiyk besluit ie benoemd tot adjunct com mies by het departement van jus titie mr. C. Loosjes, advocaat od procureur te Amsterdam. Dr. Rost, de bekende en steeds bereid vaardige bi» liothecaris van de „Inoian Office", te Londen, die ook hier te lande vele vrienden had, is Vrydag 7 Februari plotseling overleden. Naar Canterbury gaanoe, waar hy geregeld iedere week college gaf, werd by in een cab door een beroerte getroffen en stierf hy kort daarna. De toestand van den heer Fransen Van de Putte was gisteren onveranderd. De nacht was rustig. Ten gevolge van een val, Zaterdag-avond, is thans ook de echtgenoote van den patiönt onder geneeskundige behandeling. De „National-Ztg." deelt nog het vol gende mede m verband met de benoeming van den Amsterdamschen professor VaD 't Hoff tot hoogleeraar te Berlyn: 3y de voelzydige aanrakingen der moderne chemische en physicalische onderzoekingen, was in den laatsten tyd in den kring der Berlynsche academici de wensch levendig geworden, een uitnemend gelearde in zich op te nemen, die op dit gecombineerd gebied bedreven was en bekwaam, om de onderzoe kingen ter opheldering der nog op hare oplos sing wachtende vraagstukken van natuur- wetenschappelyken en technischen aard te leiden. Reeds na den twee jaar geledeD plaats gehad hebbenden dood van professor Kundt gaf men zich moeite, den Nederlandschen geleerde, die juist op het grensgebied der physica en chemie werken van buitengewone waarde bad openbaar gemaakt, naar Berlyn te doen komen, maar professor Van 't HoÖ wees toenmaals de hem gedane voorstellen van de hand Een jaar geleden werden de onderhandelingen met hem opnieuw aange knoopt en. hoewel er in den aanvang weinig kans op overeenstemming scheen te bestaan, hebben deze nu tot de bekende benoeming van professor Van 't Hoff geleid By koninkiyk besluit van 8 dezer is alsnog, ter belóoning van aan den lande be wezen buitengewone diensten by de krygs verrichtingen tegen Lombok in 1894: lo.be paald, dat in de registers van de Kanselary der Nederlandsche Orden, als ridder 4de klasse vaD de Militaire Willemsorde, zal wordeD ingeschreven de gesneuvelde kapitein der infanterie W. N. Scheib, 2o. benoemd, tot ridder 4de klasse van de Militaire Willems orde, de Amboineesche infanterist 1ste klasse W. Koropit, So. bepaald, dat b^ afzonder lyke dagordors, zoo in Indiè als in Nederland, eervol zullen worden vermeld de lste luits. der infanterie V. L. J Roy en en C. O. Musch en de inmiddels tot denzelfden rang bevor derde 2de luitenant der infanterie J. D. H. Beckering. Het .Hbl." ontvangt uit Batavia een telegram van 8 Febr., meldende dat een vry ernstige opstand is uitgebroken in de assistent- residentie Sintang, behoorende tot de Westeraf deeling van Borneo (Pontianak». Als oor zaak wordt, in dat vry duister telegram, opgegeven, dat een hoofd van Sintang niet den verschuldigden steun zou hebben verleend aan Raden Pakoe, wiens vrouw naar Melawi is gevlucht. Verder dat twee machtige Dajak stammen hem steunen. Er is een gewapende macht van 275 man uitgezonden, die tracht de opstandelingen te omsingelen. De heer H. M. Krabbé is benoemd tot leeraar in de schilderkunst aan de school voor kunstnyverheid te Haarlem. - Op 82-jarigen leeftyd overleed te 's-Gra- venhage de gepensionneerde luitenant kolonel van het Indische leger Van Wely. - - De miliciens der infanterie van de lichting 1895 zullen vóór hun vertrek met groot ver lof geoifend wordeD in de behandeling van het nieuwe geweer van 6.5 m. M. - Voor de cavalerie zullen dit jaar onge veer 250 paarden en voor de bereden artillerie 160 paardeD wordeD aangekocht; van laatst bedoelde de helft in hel buitenland. - Men seint uit Lissabon dat de Neder landsche oorlogsschepen „Piet Hein" en „Kortenaer" aldaar zyn aangekomen. - Naar de „Tel." verneemt, is het kapitaal vaD het te 's Gravenhage op te richten medico mechanisch Zander-Instituut 100,000 en werden daarvan 70,000 uitgegeven. Do overige aandeelen biyven in portefeuille voor eventueel© uitbreiding. De obligatieloep in g, groot f 50,000, is en bloc overgenomen coor de firma P. F. Van Wienngen Borski Co., te '8-Gravenhage. - Te Död Helder werden, naar het „Haag- sche Dagbl." meldt, door eenige invloedryke ingezetenen ernstige pogingen in 't werk ge steld, om te geraken tot oprichting eener reedery ter uitoefening van de haring- en beugvisscbery in db Noordzee door middel van loggerschepen. Deze pogingen worden krachtig ondersteund door een der Zuid- Hollandsche reeders, die zich bereid heeft verklaard, by voldoende medewerking zyn reedery naar Den Helder te verplaatsen. - Op de voordracht betreffende den bouw van het nieuwe academisch ziekenhuis te Groningen was door Burg. en Weths. voor gesteld de electnscbe verlichting, waarvoor f 41,000 gevorderd wordt, achterwege te laten. Nadat met 16 tegen 12 stemmen door d6n gemeenteraad was aangenomen een amende ment van den heer Iz. Brugmans, om do gebouwen wel van electrisch lichc te voorzien, werd overeenkomstig de geamendeerde con clusie der voordracht zonder discussie of hoof delijke stemming besloten. - In een Noord Hollandsche gemeente over leed dezer dagen een hoogbejaard man, lid van het College van Zetters, lid van den Raad, oud-lid van Waterschaps esturen, en die eon zeer mooie maatschappelyke betrekking be kleed had. De man gaf zich steeds in de ver mogensbelasting aan op p. m. 50 mille. Na inventarisatie bleek de man vry wat meor dan 130 mille na te laten 1 De heer Van Tienhoven zou deze man gerust on dor de „opzetteiyke smokkelaars" Auhnén rang schikken. (T.) - Te Groningen Is ter benoeming van leerares in de Fransche taal aan de H. B. 3. voor Meisjes voorgedragen mej. L. C. A. Wouters, te Parya. - Met de dagboot „Nederland" van de Maatschappy „Zeeland" kwam gisternamiddag te Vli8singen van Londen aan prins Albrecht van Pruisen met gevolg, die mot den aan- 8luttenden sneltrein zyn reis naar Brunswyk voortzette. 26) XXXI. Harry Park begreep zeer goed, dat mevrouw Adair hun gesprek had beluisterd, doch, op alles voorbereid, gaf hijerweinigom. Mevrouw Adair was nog in de zoete rust, toen haar dienstbode haar kwam melden, dat de gast en juffrouw Lathrop in het tuinhuis aan het praten waren. Zij over tuigde zich toen zelf, door zich onhoorbaar naar de aangeduide plaats te begeven, en lond dadelijk het volgend telegram naar Alfred Granger af: „Hij is hier, kom dadelijk en breng hulp mede; het is een leeuw, een ongelikte beer." Daarna keerde zij weer naar haar kamer terug, om niet voor het gewone uur van ontbijten beneden te komen. Een uur later zocht zij een onderhoud met haar gast en nam een oogenblik waar, toen zij alleen in de kamer waren. „Mijnheer, gij zijt een indringer," begon zjj recht op den man af; „ik ken n, leg dus uw masker maar af Hoe durft gij u op die manier in mijn huis gedragen?" „U hebt mijzelf uitgenoodigd, hier mijn intrek te nemen." „Omdat ge u onder een valschen naam aan mij hebt voorgesteld." „En wat denkt ge nu met mij te doen?" Vroeg Harry met een ondeugend lachje. „U verzoeken onmiddellijk dit huis te verlaten." „Het spijt mij, maar ik moet hier nog wat blijven." „Hoe durft gij, mijnheer, nadat ik u ge last lieeu te gaan?" „Ik durf alles, mevrouw." „Ik weet, wie gij zijt." „En ik weet, wie gij zijt, mevrouw Adair." „Mijnheer!" „Mijn geheugen is gelukkig nog goed, zoodat ik mij mevrouw Adair nog onder een anderen naam herinner." Zij werd bleek van schrik. „Ik heb u gezien in gezelschap van Tra- janni, den falsaris, wiens naam ieder kent." De mooie vrouw keek Harry verbaasd aan. „Dan ken ik u toch niet," zeide zjj. „Voor wien houdt ge mij dan?" „Voor den schurk Meade." „Wat recht hebt u, dien man een schurk te noemen?" „Door zijn schandelijke handelwijze jegens dit jonge meisje." „Gelooft u heusch, wat u daar zegt?" „Ja." De detective zag haar onderzoekend aan. „Spreekt ge nu de volle waarheid?" .Ja." „Dan zijt ge niet zoo slecht alB waarvoor ik u hield." „Ik begrijp u niet." „Dat behoeft ook nu nog niet." .Wie zijt gij eigenlijk?" ,Ik ben Meade niet en gij kunt niet be wijzen, dat ik een schurk ben." „Gjj zijt een geheimzinnig personage." „Ik ben een eerlijk man en ik zal u bewijzen, dat Meade dat oveneens is." „Zijt gij een afgezant van dien man?" „Ja en de doodsvijand van Granger." „Gij durft veel zeggen, ik kon u wel eens met Granger laten confronteerenmisschien zoudt ge dan wel anders spreken." „Niets zou mjj aangenamer zgn." „Zoudt gij dat dan durven?" „Ja." De detective stond op en verliet de kamer. Mevrouw Adair had zich versproken en Harry wist nu, dat zij om Granger gezonden had. Hij begaf zich naar het dorp terug, zonder hiervan iets aan zijn gastvrouw te zeggen, en zond een telegram af naar Now-York. Mevrouw Adair was Amelia gaan op zoeken en beide vrouwen besloten na lang heen en weer praten precies anders te han delen dan iemand met gezonde hersenen van hen had kunnen verwachten. In den namiddag ging Harry Park weer terug naar het huis zijner schooue gast vrouw en vreemd keek hij op van de dingen, die hem daar wachtten. XXXH. De detective had de aankomst van iederen trein afgewacht of Granger ook onder de reizigers was. De ellendeling had zich niet mogen ver rijken met den geheelen buit en daarom zocht hij nu nog maar de helft binnen te krijgen. Hij had Amelia de ?*«lf geheel valsch voorgesteld, om haar maar op zijD hand te krijgen, en zelfs waB hij zoo ver gegaan van Meade voor te spreken en zijn recht op de helft der erfeniB te bepleiten. Zijn daad van vergiftiging wi6t hij te ver ontschuldigen door die een wraakneming te noemen op zijn ouden vader, die hem van de helft, die hem eerlijk toekwam, had willen berooven. En toen Amelia zcide, dat dan toch een huwelijk met Meade de beste oplossing was, daar hij dan door haar de helft kreeg, zeide hij, dat James reeds gehuwd was. Hij huurde iemand, die een predikant van naam moest voorstellen, be nevens eene vrouw, die zwoer, dat het ver toonde portret dat van haar man was. En zoo moest het onschuldige meisje wel ge- looven aan de monsterachtige slechtheid van haar minnaar. Amelia was te zeer geschokt, na het ver nemen dezer ontzettende berichten, dan dat zij nog aan het geld zoude hechten, dat tot zooveel onheil aanleiding gegeven had, en dus hoopte zij kolen vuura op het hoofd van den gewaanden schuldige door hem door Granger de helft van haar fortuin te laten uitkceren. Natuurlijk zou deze wel zorgen zelf het geld te houden en hij was slim genoeg om het zóó aan te leggen, dat niemand het hem meer kon ontnemen. Dien avond zou de beslissende samen komst met Amelia plaats hebben. Een gelukkig toeval had den detective nog juist bijtijds op het tooneel gebracht. Harry had tevergeefs de aankomst der treinen en booten afgewacht en hij kon niet begrijpen, dat Granger op het appèl zou mankeeren. Hij begaf zich naar het huis van mevrouw Adair en bjj den stal zag hij een rijtuig staan, waaruit juist vier heeren gestapt waren. Granger riep en floot tevergeefs aan John; niemand, die zich vertoonde, om zorg voor de paarden te dragen. Harry Park verkleedde zich weder als landloopet en begaf zich zoo naar de villa. De heeren begaven zich nu naar het huis eu één van heu, die een bloem plukte, trapte bijna op Harry, die in 't lange gras verborgen lag. .Waar zouden de beide meisjes toch zijn?" vroeg Granger, toen hjj de veranda geheel verlaton vond. „Het huis schjjnt uitgestorven," merkte een ander op. „Het heeft veel van een overhaaste vlucht," meende een derde. „Goede Hemel, als ik mij maar niet in den persoon heb vergist! lioe weet ik wie mevrouw Adair met „hij" rneeude!" „Zoo," dacht Harry, „hij heeft dus een telegram gekregen, dat er iemand was, die haar niet aanstond." „Wien dacht gij dat zij meende?" vroog een der heeren. „Ik geloof nu, dat ik mij vergist heb met te denken, dat het Meade was." „Denkt gij dan, dat het Harry Park, de detective, zal geweest zijn?" „Ja." „Dan is de afwezigheid der vrouwen ook verklaard." [Wordt vervolgd^

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1