KOLONIËN. BATAVIA, 28-31 December. Uit Lombok ontvangt liet „BUt. Nbl." de volgendo particuliere correspondentie: Zy, die hier tydens do expeditie geweest ztyn, zouden versteld staan, zoo zy by v. medio 1896 hier een kykjj konien nemen. De hoofdweg van het strand tot aan den Djangkok is aan weerszoden volbouwd; ook aan den weg van Rem bega zyn reeds vele woningen en toko's verrezen; de kleine krotjes van vroeger zijn voor een deel geslecht en nette houten en steenen huisjes (altijd voor een uithoek als Lombok) er voor in de plaats gekomen. Maar medio 1896 zal bij dat alles nog komen bet nieuwe kampement to Kapitan, dat dan gereed zal zijnde assistent residents woning te Keton Bebek (een paar minuten gaans van Kapitan naar den kant van Mataram) en het blokhuis te Ampenan. De vesting met haar borstwering, opge trokken van allerlei ondenkbare stoffen, zal dan van het aardrijk verdwenen zijn; zelfs zij, die „bewolkte dagen aan de oevers van den Sombrok en den Djangkok hebben doorge bracht," zullen nauwelijks de plaats her kennen, waar zy hun ellende hebben voortge sleept tot roem van vorst en vaderland. Over hot nieuwe kampement te Kapitan is dikwijls den staf gebroken: nijvere handen bouwden hjt niet zoo vlug op, als het met do tong werd afgebroken. Geen vrijheid, geen schaduw, geon boomen, geen voorgalerij, geen ruimte, het hospitaal is verkeerd geplaatst, de apotheek ook, enz. Lieden, die niet voorbarig zijn en meer on tvinding hebben, zien niet zoovele ge breken en meenen dat hot zeer zal meevallen, als men er maar eenmaal is. De genie, die er elders heel licht toe over gaat boomen, zelfs struiken, te kappen onder do motieven verdedigbaarheid, vry uitzicht op het omliggend terrein, vuuruitwerking, heeft ditmaal futielo inzichten laten varen en boomen zoowel in als om het kampement laten staan, die volgens gozondo menschenbegrippon konden blijvenmaar dezulke, die, hoewel schaduwrijk en fier, gevaarlijk waren omdat de wortels boven de aarde stonden, zyn gekapt. Men moet in dit opzicht voorzichtig zyn. Dezer dagen bijv. viel er in een dicht bewoond gedeelte in het kampemont te Ampenan een vrfi dikke boom om, gelukkig zonder schade aan te brengen aan de armzilige gebouwtjes van kadjang matten in de nabijheid, en zonder menschen te verpletteren, en toch woei het zoo hard niet. En wat den „politieken" toestand van het eiland betreft, verstandige lieden beweren dat er van onze overwinning niet genoeg party getrokken is. Hier is weer voor de zooveelste maal bewezen, dat men resident on zelfs meer in Indiö kan worden, steeds met de politiek behept, zonder ten laatste in de schaduw te mogen staan van iemand met gewoon beleid en gewonen tact. Een flinke politiek kan slechts begrepen en uitgevoerd worden door een flink karaktor. Het overiyden wordt gemeld van den resident van Timor, den heer J. L. J. A. Ruyssenaers, te Soekaboemie, waar by tot herstel zyner gezondheid vertoefde. De heer Ruyssenaers kwam eorst voor kor ten tyd op Java met drie maanden verlof wegens ziekte; het voornemen was, na omme komst van dit verlof, des noodig genezing in Europa te zoeken. In resident Ruyssenaers verliest hot Indische ambtenaarscorps een zyner beste krachten. Na verscheidene jaren als controleur in Pa- lembang te hebben gediend, werd hy benoemd tot assistent-resident voor Groot-Atjeb, in welke betrekking hy zich het meest onder scheidde. Volgens het „Soer. Hand." hoeft de politie van Malang oen valsche muntersbende over vallen on veel zilvergeld, benevens een party gereedschappen en muntmateriaal achterhaald. De bende bestond natuuriyk uit Chineezen, die juist bezig waren met de vervaardiging van valsche halve guldens, toen zy werden betrapt. Volgens door de politie bekomen aan- wyzingon moeten de valscho munters op ver scheidene plaatsen medeplichtigen hebben, waarnaar nu wordt gezocht. De „Loc." meent to woten, dat er aan het hof van Karang-Asom nog een paar jeug dige bloedverwanten van de voormalige vor sten van Lombok zyn, die met hun aanhang hun best doen, om Djilantik tot verzet tegen het Gouvernement aan te sporen. Deze laatste heeft daarin echter niet veel trek en wil de zaak op de lange baan schuiven, door het nemen van een beslissing voorloopig uit te stellen tot de meerderjarig-verklaring van de woelige jongelui. Het blyft dus altyd zaak, op de hoogte van den toestand te blyven. Van Banka ontvangt hot „B. N." het bericht, dat in de suikerriet-aanplantingen op Toboali serehziekte is geconstateerd en toe genomen. Dat is een zeer ongunstig bericht. Die aanplantingen zyn ongeveer vyf jaren geleden door het Gouvernement aangelegd met stekken, door een deskundige zelf op land8kosten in Britsch-Indiö uitgezocht. Banka werd door hem aangewezen wegens de afgezonderde ligging. Jaarlijks ging hy er op landskosten heen om het werk op te nemen en al hetgeen te doen om de ondernomen proef te doen slagen. Elk jaar werd er f 30,000 voor op de begrooting uitgetrokken. En nu komt het bericht van do sereh ziekte, dat de proef dus staat te mislukken, dat anderhalve ton in het water is gegooid! Uit Kediri scbryft men, dat daar het gerucht loopt, dat een administrateur eener ko'fie onderneming in de afdeeling Kediri ver giftig 1 zou zyn door zyn huishoudster. Ruim een maand geleden betrapte de over ledene die vrouw en zyn huisjongen op iets, dat zy niet mochten doen. In plaats van beiden weg te jagen, behield hy ze in zyn dienst. Een paar dagen later werd hy ongesteld, nadat het hom was opgevallen, dat zyn koffie 's morgens zeer vreemd smaakte. Daarop ver- dwonen huishoudster en huisjoDgen, zonder eenig ander spoor na te laten dan een ge opende geldkist met den sloutel nog op het slot en waaruit het schurkenpaar het noolige reisgeld meegenomen had. De bestolene vond het onnoodig do politie te waarschuwen, zooiat toenmaals niemand iets van het gebeurde vernam. Intusschen werd hy al ziektr en zieker en ter elfder ure werd de hulp van den dokter van Blitar in- gero pen, die hem in vry hopeloozen toestand ra r Blitar liet vervoeren, om hem in ge regeld o behandeling te nemen. Het was, helaas, echter reeds te laat; onderweg bezweek de ïyder. Zyn ongesteldheid had ruim drie weken geiuurd. De lijkopening gaf tot resultaat, dat tal van vry ernstige ziekten het leven van den patient gesloopt haddon en er geon verschijn selen meer waren, die een vergiftiging konden bewijzen (Soer. Hand.) Men herinnert zich dat voor eenigen tyd de officier van administratie 1ste klasse der zeemacht H. J. Knottenbelt, van Hr. Ms. „Gedeh", voortvluchtig was, zonder dat mtn eenigo reden voor zyn verdwyning kon vinden. Thans is uit Frankryk bericht ontvangen, dat hy daar plotseling is overleden. De heer K. is dus vermoedeiyk na zyn verdwijning naar Singapore gegaan en van daar per mail naar Europa vertrokken. Java-Bode Omtrent den voorzittor van den Land raad van Sindjai c. a. Mr. G. Pinedo verneemt men, dat hy waarschynlyk binnenkort 's lands dier.st zal verlaten. Ook de resident C. G. Van Baerle, van Kediri, zal, naar men meldt, weldra 's lands dienst met p?nsioen verlaten. De aanvragen om ontslag der residenten Yan Steeden en Sjlmon moeten veroorzaakt zyn door oneenigheden met den hoofdinspecteur Hooghwinkol. In Krawang verwacht men, dat de heer Te Mechelen voor de residentsplaats aldaar zal worden aangewezen. De „Mat." bericht dat de heor J. Muile meister, wanneer hy gereed is met zijn op dracht, de reorganisatie van het Binnenlandsch Bestuur hetgoen ongeveer in Mei 1896 zal zijn zyn betrekking van lid in den Raad van Indië zal neerleggen en repatrlöeren. Een „koopje" snapt de gewezen hoofd inspecteur voor de opium-aangelegenheden, de hoer Te Mechelen, wien door de Rekenkamer een vergoeding is opgelegd van eventjes f 26000, zynde onverantwoorde gelden van den dienst der opiumschepen. De administratieve ambtenaar van den heer Te Mechelen hyzelf was echter verant- woordeiyk heeft indertyd by brand een niet onbelangryke som als verloren geraakt opge geven en het kan zyn, dat deze onder de /"26/m. begrepen is. De eindbeslissing op de vraag „wie het zal betalen", zal door de Regeering genomen moeten worden. Het is, naar men ons schryft, in de Westerafaeeling van Borneo weer niet erg rustig. Een inlandsch hoofd nl., met wien het bestuur een appeltje had te schillen, trok zich in do Dajaklanden boven Sintang terug. Een poging, om hem op te sporen, werd door Melawi Dajaks belet, die gewapenderhand aan do politie den verdoren doortocht beletten. Om deze Dajaks tot rede te brengen en den onruststoker te arresteeren, is een colonne, bestaande uit infanterie, artillerie, ambulance en trein, alles te zamen 200 man 6terk en bovendien nog gesteund door gewapende inlanasche hulptroepen, uitgerukt. Omtrent de resultaten van deze excursie is tot dusver nog niets bekend. (B. N.) Generaal Doykerhoff logeert te Buitenzorg ten paleize van den Gouverneur-Generaal. Gistermorgen had hy met Z. Exc. een lang durig onderhoud, dat eerst te twaalf uren geëindigd was. Hy gaf een exposé van den stand der zaken te Atjeh en betoogde, dat het niot raadzaam zou zyn, daar vooralsnog een andore politieko gedragsiyn te volgen. De legercommandant was niet by dat onder houd tegenwoordig. Naar men zegt, moet de Opperlandvoogd voornemens zyn spoedig met beide generaals gelyktydig te conferoeren. Omtrent de zaak der valsche bankbil jetten te Soerabaia meent de „Loc." van 27 dezer te weten, dat do officieren van justitie en de assistent resident beido Kerstdagen bezig geweest zyn met het afnemen in de gevan genis van verhooren aan de personen, betrok ken in de zaak der valsche bankbiljetten. Twee inlanders, eerst verdacht van mede plichtigheid, zyn thans op vrye voeten gestold. Men verwacht spoedig de verwyzing der anderen naar de openbare terechtzitting. Te Penang is op 21 December een assis tent van eon der Delische tabaksonderne mingen, die mot malaria in het hospitaal kwam, terstond na aankomst in ylende koorts uit de voorgalery gesprongen en op het hoofd terecht gekomen, waardoor hy een schedelbreuk kreeg en stierf. Uit de „Deli-Ct." blykt dat dit de haer H. Byieveld was, assistent op Tandjong Goenoong. D3 „Pinang Gazette" van 24 December meldt dat het hoofd van politie te Penang last had gekregen tot terugroeping van de stille dienders, die naar Kedah waren ge zonden om te trachten den trouweloozen Chineeschen kassier van het sub-agentschap der factory van do Ned. Handelmaatschappij te pakken; men vermomde dat hy reeds door de autoriteiten in Siam en Kelantan was gevangengenomen en naar Penang zou worden gebracht. Te Batavia is de vorige week by de factory bericht gekomen, dat de man waarschynlyk was gepakt, en dat men politiedienaren uit Penang had gezonden om te zien of men den rechten man had. De „Deli-Ct." meldt aangaande den moord op den heer Kat: Te Penang werden den 17den drie Javanen verboord, die volgens de „Pinang Gazette" verdacht worden van aanhit sing tot of medeplichtigheid aan deze misdaad. De behandeling van de zaak werd verdaagd. Indien wy goed zyn ingelicht, dan vroeg ons bestuur hunne uitlevering, omdat één hunner een door den Landraad te Bindjey veroordeelde, maar uit de gevangenis ontsnapte misdadiger is, welke in die ontsnapping door de beide andere Javanen werd geholpen. De residenten van Proboünggo en der Preanger-Regentschappen zyn gemachtigd om te beschikken over de sommen van respec- tieveiyk f 33,289.35 en ƒ8945 voor het toe kennen, gedurende het plantjaar 1895/96, van eéne tegemoetkoming aan by do gedwongen koffiecultuur ingedeelde inlanders in hun ge west, die in dat plantjaar nieuwe koffie aan plantingen aan te leggen of een- en twee jarige koffieplantsoenen te onderhouden hebben. (L-C.) Uit Soerabaia wordt van 28 Dec. aan den J.-B" geseind Op requisitoir van bet openbaar ministerie he6ft de Raau va Justi:ie de invrij heidstelling gelast van den heer Schrok. Hiermede is een vroeger door ons vermeld bericht bevestigd. Door den goavernenr-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Bij de in- en uitvoerrechten en accijnzen: Bevorderd: Tot verificateur 4de kl. D. J. De Grave. Werkzaam gesteld: Als verificateur 1de kl., de benoemde ambt. E. A. Reep en P. Mess, thans ontvanger. Geplaatst: Te Bandoeng E. A. Reep vd., te Belawan (Oostkust van Sumatra 1 P. Mess vd. Overgeplaatst: Van Batavia naar Sid- hoardjo de verificateur 4de kl. Th. A. De Ruijter. Bepaald: Dat blijft- geplaatst te Batavia D. J. De Grave vd. Bij het Boschwezen op Java en Madoera. Ontslagen; Eervol uit zijn betrekking do tijdelijke opz 3de kl. H. Kallenbach. Benoemd: Tot tijdelijk opz. 3de kl. F. H. Van Ran zo w, met bepaling dat hij gesteld wordt onder de bevelen van den houtvester van het boschdistrict Toeban-Tinawoen-Toeder. Bij het Binnenl. Bestuur op de bezittingen buiten Java eu Madoera. Geplaatst; In de res, Benkoelou de burg. ambt. E. W. F. Van Walcheren. Bij het Binnenl. Bestuur op Java en Madoera. Geplaatst: In do contróle-afd. Sindanglaut, afd. Cheribon, de contr. 1ste kl. M. Ilorz; in de contróle-afd. Cheribon, ter beschikking van den contr. aldaar, de burg. ambt. E. Frieswijk. In de residentie Pekalongan. Toogovocgd: Aan den contr. van Pekalon gan de burg. ambt. P. W. J. Bischoff. In het Gouvernement Sumatra's Westkust. Gesteld: Ter beschikking van den ass.-res. van Painan de ambt. voor deu burg. dienst H. Beer. In de residentie Lampongsche districten. Toegevoegd: Aan den contr. van do afd. Toolang Bawang de ambt. voor den burg. dienst J. H. Hissink. Ontslagen: Eervol uit 'slands dienst, de onderwijzer lste kl. A. Van Moerkerken. Nader verlong d: Tot ultimo December 189G of zooveel korter als zal blijken Yolduende te zijn, de termijn, waarvoor de ambtenaar J. AT, De Wendt ter beschikking is gesteld van den voorzitter van deu landraad te Kraksaiin (Probo ünggo), ten einde met griffierswerkzaamheden by die rechtbank te worden belast. Bij het Binnenlandsch Bestuur op Java en Madoera. Geplaatst: In de residentie Preauger Re gentschappen, de ambtenaar voor don burg. dienst G. D. Van Ravenswaajj; in de res. Soerabaia, de ambtenaar voor den burg. dienst E. W. Ph. M. Nittol; in de res. Bezoeki, de ambtenaar voor den burg. dienst E. V. Van der Schalk. Op de bezittingen buiten Java en Madoera. Geplaatst: fn hetgouv.Sumatra'sWestkost, de ambtenaar voor den burg. dienst W. A. C. Wbitlau; in do ros. Palcmbang, de ambtenaar voor den burg. dienst E. Perelaar; in de ros. Oostkust van Sumatra, de ambtenaar voor den burg. dienst C. J. Van Kempen. Bij de exploitatie der Staatsspoorwegen op Java. Geplaatst: Bn de Oosterlijnen de benoemde adjunct-chef der 4ao afd. E. Van Hegedus; de tijdelijk waarnemende adjunct-chef der 3de afd. W. G. Muijderman; de benoemde stationschef 2de kl. R~ A. J. Van der Schrieck; de waarnemende opzichter van do werkplaatsen 2de kl. J. E. De Meyier. Bij ds Westerlijnen de benoemde commies-kas houder J A. M. Scholten. Ontslagen: Op verzoek eervol wegens ziekte uit zijn betrekking, de schoat te Mugelang 11* Draijer; met ingang van 1 Januari uit zijn be trekking, de 2de commies bij het dep. der Burger lijke Openbare werken E. L. Ch. Wagenaar, ter overplaatsing naar den dieDst der Staatsspoor wegen. Benoemd: Tot ingenieur 3de klasso bij den Waterstaat de adspirant-ingenieur P. J. Ott de Vries; tot adspirant-ingoniour de ambtenaar Van Zuijlen, daartoe door aen minister van koloniën uitgezonden; tot opzichter 3de kl. de tijdelijke opzichter Van der Veen; tot seoretaris-boekbouder der Staatsspoorwegen, de hoofdcommies bij het departement der Burger lijke Openbare Werken H. A. Bethbeder; tot adspiraut-controleur bij het Binn. Bestuur op de buitenbezittingen, de tweede commies bij het departement van onderwijs, eeredienst en nyverheid J. Wolff; tot ambtenaar by de in- en uitvoerrechten, de ambtenaar op non-activiteit G. Ardesch en de hoofdopziener Pessv. Gesteld: Ter "beschikking van den voorzitter van den landraad te Brebes de ambtenaar Bloem. Bij het Binm Bestuur op Java eD Moedoera. In do residentie Pasooroean. Gesteld: Ter beschikking van den ass.-res. van Malang, ten einde_ te worden toegevoegd aan den controleur van Kota-Malang, de ambtenaar voor den burg. dienst L. F. Dingemans. Bij den aanleg van Staatsspoorwegen. Geplaatst: Bij de lyn Probolinggo-Panaroekan en belast met bet beheer der 6de sectie ter stand plaats Bondowosso, de benoemde ingenieur 1ste kl. R. P. O. D. Wijnmalen. Eervol ontheven: Van het beheer der 6de sectie voornoemd de adjunct-ingenieur 1ste kl. J. Radersma, Departemont van Oorlog. Bepaald: Dat het aan den lsten luit -kwartm. bij de mil. administratie J. A. Wilkens, wegens langdurige» dienst, verleend een jaar verlof naar Europa, wordt beschouwd als te zijn verleend voor den tijd van twee jaren wegens ziekte. Hersteld: In activiteit en geplaatst bij de 13de compagnie (4de compagnie vesting) artil. te Batavia de kap. der artil. J\ J. Dibbetz. Gesteld: Up non act., de magazijnmr. 2do kl. (lstc luit.) der genie, van verlof uit Nederland ternggekeerd G. De Bruin. Geplaatst: Op het bureau van den generalen staf do kapiteins van den generalen staf J. P. Van Dnalen en G. C. E. Michielsen. Verleend: Eene maand verlof naar Batavia en Soekaboemie wegens particuliere belangen aan den off. van gez. 2do kl. J D- Euderlé. Verlengd: Met eeDe maand het tot Jierstel van gez. verleend verlof naar Sindanglaija, aan den lsten luit, der inf. te Batavia, J. J. B. Faneij. Van A t j e h worden afgelost: De Iuït.- kol. der inf. H. Bendien, de 1ste loits der inf. H. L. Maarschalk en P. Kok, en de off. van gez. 2de kl. H. 0. M. Mantz. Genoemde officieren zullen de bestemming volgens, die hun door hun dienstchef zal worden aangewezen. Van Lombok wordt af g el o s t: Do Isto luit. der cavalerie, P. H. Lisnefc. Genoemde off. zal de bestemming volgen, welke hem door zijn dienst chef zal worden aangewezen. Verleend: Twee maanden verlof naar Soe kaboemie en Garoet wegens ziekte, aan den kapt. int. der mil. administratie gcev. van Atjeh naar Batavia, J H. W. Iinmink. Verlengd: Mot een maand het tot herstel van gezondheid verleoud verlof naar Malang, aan den kapt. der inf. te Soerabaia, F. W. G. Kieuw land. Verleend: Een maand verlof naar Djokja karta, wegens ziekte, aan den lsten luit. der inf. te Soerabaia, 11. Ermerius. G e s t e 1 d Op non activiteit, do kapt. der art. van verlof uit Nederland ternggekeerd, G. J. E. Nauta. Overgeplaatst: Bij den generalen staf, de leapt, der inf. J. P. Michielsen en de kapt, der art. G. C. E. Van Daalen. Departement vei M.rine. Ontslagen: Op ver zoek, eervol uit 's lands dienst, de gezaghebber lste kl. bij de gouverneinents-marine D. Nolles. Opgave van passagiers, van Batavia naar Mar seille en Nederland vertrokken per Ned- stoom schip „Broino": Do beer E. C. W. Engelberts, echtgenooto en 8 kinderen; n:oj. J. Kohlbrugge, gep. kapt. der inf. M. M. F. Luppes, lste luit. der inf. W. Van der Wielen; de heer N. M. Gien, mevrouw Zeeven en 3 kindoren; de hceven C. P. H. Rolshoven en O. Scheepens, benevens Hr. Ms. troepen en sche pelingen. Personeel by de voormalige Ned. llynspoor-Maatscbappy. Aan de Tweede Kamer is het wetsontwerp ingediend tot bekrachtiging eenEr overeen komst met de Exploitatie Mij. betreffende bet personeel, weleer in dienst by de Ned. Ryn- spoor Maatscbappy. Het strekt om te gemoet te komen aan de grieven van dat voormalig personeel, welke aanleiding gegeven hebben tot bet bekende onderzoek van eene commissie. Vele grieven zfin reeds weggenomen. De meeste kunnen slechts worden weggenomen door overgang van dit personeel tot het gewone personeel van de Exploitatie-Maatschappij. Dat er niet meer conducteurs en machinisten zyn over gegaan, is verklaarbaar wegens de verplicht© storting in het pensioenfonds der Exploitatie- Maatschappy. Hetgeen deze personen ontvin gen uit fonds B van de Rynspoorweg-Maat- schappy, was in de meeste gevallen niet voldoende om daaruit de storting in het pensioenfonds der Expl.-Maatsch. te bewerk stelligen. Nu verklaart de Exploitatie-Maatschappij zich bereid de gevorderde bydrage voor te schieten en te doen terugbetalen door kortingen op het loon. Er zyn echter gewichtige gronden aau te voeren voor het verleenen van hulp van Staatswego, indien en voor zoover de ver- eischte storting meer bedraagt dan uit het ondersteuningsfonds der Rynspoorw.-Maatsch. werd uitgekeerd. De Staat vergoedt nu echter niet dat gebeele verschil tusschen uitkeering en storting, daar voor een bedrag ten minste 3 pCt. van het loon over 4 jaar of 12 pCt. over één jaar door belanghebbenden zeiven in de storting moet worden bygedragen. Aldus wordt door een uitkeering vanwege den Staat in verband met een voorschot van de Expl.-Maatsch. de overgang zooveel moge- ïyk bevorderd, doch dan ook verplichtend ge steld, om zonder eenig voorbehoud afstand te doen van de rechten, by art. 6 der bekende overeenkomst aan dat personeel toegekend. Deze regeling geldt voor dat personeel, dat op 1 Januari 1896 den leeftyd van 60 jaren nog niet heeft bereikt. Aan de 23 personen boven de 60 jaren wordt een pensioen recht streeks uit de Staatskas verzekerd. Mede wordt zoodanig pensioen voorgesteld toe te kennen voor ben, die geen afstand hebben gedaan van hunne rechten en by het bereiken van den 65 jarigen leeftyd door de Expl.-Maatsch. werden ontslagen. Ten slotte wordt voorge steld op dezelfde wyzo als de ondersteuning is geregeld vergoeding te geven aan beambten, die wel zyn overgegaan, ofschoon de van de Rynspoorweg-My. ontvangen uitkeering niet voldoende was voor de gevorderde storting in het pensioenfonds. Het maximum van hetgeen de Staat zal hebben te storten als bydrage in het pensioen fonds zal bedragen f 107,518.08, welk bedrag nog eenigszins zal kunnen vermeerderen. Voor toekenning van pensioen rechtstreeks door den Staat, komen in aanmerking 70 personen. Militaire Pensioenraad. In hare memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer ten aanzien van bovengenoemd wetsontwerp zegt de Regeering, dat wyzïging van de artikelen der militaire pensioenwetten, welke voor ver schillende opvatting vatbaar zyn, zoo noodig, z il worden overwogen-by eene herziening van de wetten betreffende de militaire pensioenen voor do zee- en landmacht. Met het denk ioeld om het advies van de afdeeling voor do geschillen van bestuur van den Raad van State ook in te winnen in de gevallen, waarin de betrokken minister zich niet vereenigt met het advies van den militairen pensioenraad, kan de Regeéring zich niet veree- nigon, daar op voldoende wyze de rechten van belanghebbenden zyn gewaarborgd. Eene regeling, volgens welke eenige mili taire leden aan den Pensioenraad voor bur- geriyke ambtenaren zouden worden toege voegd, achtte de Regeering niet aanbevelens waardig, daar die militaire leien met d.afc college" als zoodanig niets te maken hebben. Ook is de Regeering van meening, dat de keuze der militaire leden van den Militairen Pensioen raad behoort te vi orden beperkt tot de vlag en hoofdofficieren van do zeemacht en de opper- en hoofdofficieren van de landmacht. Met het voorstel, aan den Militairen Pen sioenraad de bevoegdheid te geven, ingeval de geneeskundigen onderling van meering verschillen, een nieuw geneeskundig onder zoek, desnoods door burgerlyke geneeskun digen, te gelasten, kan de Regeering zich niet vereenigen. Gr e ixi engel Nieuwst Dat kleine oorzaken soms grooto gevolgen kunnen hebben, is gisteren te Oud- Beierland gebleken Namens het gemeentebestuur werd eene collecte gehouden voor de nagelaten betrek kingen van de verongelukte visschers te Zwarte waal. De gleuf der bus, voor de col lecte gebruikt, was ongelnkkigerwys te nauw om knoopèn door te laten; de knoop dus, door e9n gegoed ingez tene in de bus gewor pen, bleef in de gleuf zitten en moest er met geweld door den collectant doorheen geduwd worden. Deze gebeurtenis verspreidde zich als een loopend vuurtje door de gemeente, en het gevolg was, dat er spoedig een volksoploop voor do deur van den betrokkene ontstond. Er werd met steenen geworpen en er werden hatelykheden op de deur en kozynen zyner woning geschreven. De hulp van de politie rnoest worden ingeroepen om erger te voor komen. (N. R. C.) Te Blanzy, onder Chalon aan de Saöne, i3 een meisje met twee hoofden geboren. De grooto schaakwedstrijd te St.-Petersburg is geëindigd. De eersten prys krygt Laskor met li1/! gewonnen partyen, den tweeden Steinitz (9'/a), d0Q derden Pilis- bury (8) en den vierden Tchigorin (7). Een hevige brand heeft Dinsdag de Cambridge Music Hall te Londen in de asch-gelegd. De brand ontstond des morgens, en ofschoon do brandweer spoedig met 20 stoomspuiten ter plaatse was, kon de schouw burg niet behouden worden. Een viervoudige terechtstel ling heeft te Barcelona plaats gehad. De ver oordeelden waren een Yrouw en drie mannen, die een ouden pastoor hadden vermoord. Zy werden ten aanschouwe van een talryk publiek geworgd. Te Beriyn is een politie-agent door zyu eigen zoon vermoord. De dader is gearresteerd. In de voorsteden van Londen heerscht groote bezorgdheid wegens het ver- dwynen van een aantal jonge meisjes. Ongeveer vyf weken geleden verdween uit Canning Town de 16 jarige Dolly Cook, zonder dat de politie of de ouders een spoor van haar konden ontdekken. Kort daarop verliet te Leyton de 15 jarige HenDy Baldock het huis harer ouders, om eene boodschap te doen, zonder dat zy er terugkwam. Wel is waar kregen hare ouders een ongeteekenden brief, dat het meisje goed verzorgd was. maar niettegenstaande alle pogingen der politie kon men niet gewaar worden waar ze was. Verder verdween een meisje van denzelfden leeftyd, Etbel Brow, uit Wanstead, en terwyl de overheid druk bezig was naar deze onder zoek te doen, ontving zy het bericht van het geheimzinnig verdwynen van een zestienjarig kindermeisje uit Leyton, Ada Graham. D9ze was heengegaan om hare ouders to Walthams- town te bezoeken, maar ze was daar niet aangekomen. De vernieuwing der Roodo brug te Buitenzorg (Batavia) werkt sterk op de verbeeldingskracht der inlanders aldaar. Onder hen is het gerucht verspreid, dat, om voor latere tijden meer duurzaamheid aan dat communicatiemiddel te geven, de Water staat menschenhoofden noodig heeft, speciaal van oude inlandsche vrouwen, en dat de orang tjoelik druk bezig zyn die te verzamelen. Die orang tjoelik zijn een soort van demo nische wezens in menschengedaante, die men op plaatsen kan ontmoeten, waar men hen het minst zou verwachten. Men mag geen jacht op hen maken, want zy staan min of meer in gouvernementsdienst, en zelfs is het niet geraden veel over hen te spreken! Pure commérage8, zooals men ziet, die echter niet nalaten op het iDlandsohe gemoed diepen indruk te maken en onder den kleinen man veel onrust teweeg te brengen. In de folklore der meeste natiën vindt men het denkbeeld terug, dat by het tot stand brengen van een nieuw bouwwerk een of meer daaronder begraven menschen of menschen hoofden geluk aanbrengen.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 6