besloten vergaderingen dicht gedaan kan worden, zoodat vryheid van spreken volkomen gewaarborgd is. Is eene vergadering afgeloopen of nog niet bogonnen, dan is er gelegenheid om zich te verpoozen mot musiceeren op een piano of zich onledig te houden met het spel op een biljart, waarvoor er door den eigenaar een nieuw, ter vervanging van het tegenwoordige, besteld werd. Het lokaal is verder goed gemeubeld en bevat datgene, wat men er voor genoemde samenkomsten mocht verlangen, zoodat de verwachting van den heer Ouwerkerk zeker niet ongegrond is, dat do nu door hem open gestelde gelegenheid nog meer dan vroeger velen welkom zal z\jn. Do firma Dros en Gebrs. Tiele- man, van de zeepzieder^ „De gekroonde Haan", alhier heeft in den handel gebracht blikken groene zeep, welker kennismaking menige huisvrouw zeer aangenaam zal zyn. Die goed gesloten bussen kunnen niet anders dan voor huishoudelijk gebruik zich aanbevelen, zoowel door haar netheid als gemakkelijke wijze van openen, terwijl daarenboven de qualiteit der zeep van genoemde firma zoo goed bekend is, dat wij daaraan nauwelijks meer behoeven to herinneren. De collecte te "Warmond langs do huizen der ingezetenen gehouden, ten voordeele der nagelaten betrekkingen der verongelukte visschers te Zwartewaal, heeft opgebracht f 25.00. De heer L. Brinck, commies bij de Hollandsche Spoorwegmaatschappij, laat stelijk chef van het station Scheveningen van de stoomtram, heoft ontslag aangevraagd en is benoemd tot ambtenaar bij de Zuid-Afri- kaansche Spoorwegmaatschappij. De rechtbank te Leeuwarden hooft A. L, oud 28 jaar, schaarslljper, en H. De J., oud 50 jaar, twee oude bekenden der justitie de eerste wegens drie diefstallen van konijnen, veroordeeld tot twee jaren en de laatste wegens medeplichtigheid tot één jaar gevangenisstraf. Bfi de Hollandsche firma M. Van Delden Zn., te Gronau, die een der grootste weverijen daar ter plaatse exploiteert, waar een groot aantal Twentsche arbeiders een goed bestaan vindt, moet op schandelijke wilze ernstige fraude gepleegd zijn. Men spreekt van ontvreemding van stukgoederen, enz. ter waarde van Mk. 42000, gepleegd door eigen personeel. Verscheidene arrestatiön hebben reeds plaats gehad en eenige beambten en bazen moeten voorvluchtijj zijn. Een politieagent, dieDinsdag- nacht oen beschonken machinist in de Gaffel straat te Botterdam in arrest wilde brengen, ondervond daarbij zooveel tegenstand, dat hij uit tegenweer van zijn sabel gebruik moest maken, waarbij de machinist zware hoofd wonden bekwam. In de schermutseling viol de agont en brak het linker onderbeen. Beiden werden in het Ziekenhuis opgenomen. Maandag.geraakte het 10-jarig dochtertje van C. De V. aan den Goudsche- rilweg te Botterdam bij het aanmaken van de kachel in brand. Gisternacht is het kind aan de gevolgen van de bekomen brandwon den io het ziekenhuis overleden. Door de marechaussee van Nieuwwolda ïb naar het huis van bewaring overgebracht de 13 jarige Janna S., dienst meid bij den landbouwer J. Wester, te Sche- veklap, als verdacht van poging tot brand stichting, voor ongeveer 14 dagen gepleegd, in het huis, door genoemden W. bewoond. Hot .Handelsblad" schrijft: In •en .ingezonden stuk" wordt ons gevraagd of de houten badkoetsjes aan het strand niet met ijzer moeton gepantserd worden uit vreos voor onbescheiden photografen, die, nu hout doorzichtig blükt te zijn, met X-stralen aan het werk gingen. We gelooven dat deze pantsering nog kan uitgesteld worden, omdat men toch enkel geraamton zou afgebeeld krijgen. Nadere berichten omtrent het onderzoek betreffende het kantoor van den plotseling overleden rijksontvanger te Tolen doen in twijfel trekken of dit geheel in orde was. Verschillende belastingschuldigen te Poortvliet en te Vosmeer moeten althans aanmaningen hebben ontvangen voor reeds betaalde posten. (IV. v. d. D.) Eergistermorgen is het lijk van Scboontje A., het Israölietiscbe meisje, dat voor ongevoer 6 weken spoorloos ver dween, te 's-Bosch binnengebracht. Een zandschipper had in do Diezo, nabij de Oude Spoorhaven, lang zwart haar op het water zien drjjven, en naderbij komende ook het bovendeel van ten menschenhoofd ontwaard. Hy haalde het lijk uit het water en legde het in zijne schuit. Het was Schoontje. Op een raderbaar werd het lijk naar het ouderlijke huis aan de Breedehaven vervoerd. De ouders, die om handel te drijven de markten in de buurt plegen te bezoeken, waren naar Eindhoven, zoodat de thuisge bleven kinderen het ïyk van hunne zuster in ontvangst moesten nemen. Schoontje moet een beeldschoon meisjo z\jn geweest. Zy was aohttien jaar en had verkeering met een staf muzikant. Men roemde haar als deugdzaam en vlijtig. Het was na eene woordenwisseling met haren aanstaande, dat zy in opgewonden heid haar huis verliet, om er zoo weder binnengebracht te worden. De oude munten uit de 17de eeuw, door den arbeider Boek In don grond te Jubbega (Frgevonden, zyn door hem afge staan aan het Friescb museum te Leeuwarden. Toen eenige dagen geloden een werkman te Leeuwarden thuiskwam, om het middagmaal te gebruiken, moest hy van de buren vernemen dat zijn vrouw en kinderen waren verdwenen en geen plan hadden terug te komen. Zy hadden tevens het meeste huisraad medegenomen. Het „Nwsbl. v. d. Hoekscbewaard" deelt de namen mede van de bemanning der Pornisser vischsloep „Eersteling," zoo jammer lijk omgekomen. Zy waren: Bastiaan Van der Steen, schipper, nalatende een vrouw en vier kinderen, respectievelijk oud 8, 5, 2, en '/o jaar. Kryn Van der Steen, nalatende een kind van 2 jaar. Arie Ketting, nalatende een vrouw en een kind van 2 jaar. Cornells Van den Engel, nalatende een vrouw en 2 kinderen van 11 en 12 jaar. Gerrit Verschoor, nalatende een vrouw en 8 kinderen, oud 21, 19, 2 van 16, 14, 13, 8 en 6 jaar. Jan Sturt, nalatende een vrouw en een kind van 1 jaar. Arie Vlasblom, ongehuwd. Hendrik Batenburg, oud 17 jaar, de kost winner van eene arme weeuwe. Willem Verschoor, Geirit Verschoor, Jan Meiboom, oud 15 jaar. Bastiaan Barendrecht, oud 12 jaar. Arie Van der Veer, nalatende een vrouw en 3 kinderen van 5, 4 en één van een 'A jaar, (dozo woont te Zwartewaal). Do fnvr||hcld«istfelling van Catharina Wlihclmlna Hoogheden. Zooals reeds gemeld werd, heeft de recht bank te Botterdam de invryheidsstolling van Catharina Wilbelmina Hoogsteden gelast. Op welke gronden de rechtbank reden had haar te ont-laan, is onbekend gebleven. Wanneer hier werkeiyk eene onschuldige zes weken van hare vryheid beroofd is geworden, dient zy ten volle in bare eer hersteld te worden. De EotterJamsche correspondent van de „Tel." had kort na hare invryheidsstelling een langdurig gesprek met haar. Volledig heidshalve geven wy het geheele verhaal weer. Wat haar persoon betreft, kunnen wy ver melden dat bet een jeugdig vrouwtje is, on geveer 24 jaar oud, met zwart baar, een paar vroolyke bruine kykers, een weinig geelachtig tintje in het gelaat. Zy is zeer vroolyk van aard en een tenger figuurtje. Op Zendag morgen, aldus deolde zy ons medo, bielden voor do woning van haar ge huwden broeder in de Sint-Maria-straat, by wien ook zy met haar eenig kind, een knaapje, vorbiyf houdt, drio rytuigen stil, waardoor eene niet geringe emotie in de stille straat veroorzaakt werd. Ambtenaron der justitie en politie traden naar binnen, hielden een zeer uitgebreide huiszoeking en oen bevelschrift werd voor gelezen, waarin hare inhechtenisneming ver meld stond. Zy nam het in den aanvang nog zoo heel ernstig niet op, in den waan ver- keerende, dat zy wederom verhoord moest worden om inlichtingen omtrent Van Berkel te gevon. Zy zette daarom haar kind van de armen en sprak het bemoedigend toe, dat moeder straks weer terugkwam. Intusschen gingen de rechercheurs ijverig voort met zooken, geen stuk bleef op zyn plaats on ton slotte namen zy eenige brieven, dio thans nog in handen der justitie zyn, medo. Catharina Hoogsteden stapte, vergezeld van twee inspecteurs van politie, in een der gereed staande rytuigen, zonder nog jnist het doel van den tocht to weten. Gedurende den rit drongen de inspecteurs op eenige bekentenis by haar aan, die wellicht tot ae ontdekking van de misdaad konde leiden; zy raadden haar het beste. Het was echter onmogeiyk meerdere licht punten in deze zaak te geven dan zy reeds ■vroeger by den hoofdcommissaris gedaan had. Toen het rytuig de Öchlekade passeerde, begreep zy alras, dat men haar naar de strafgevange nis aan den Noordsingel transporteerde. Zy gaf daarover hare groote verontwaardiging te ken nen, wyl er geene bewyzen van eenige mede plichtigheid volgons hare meenïng waren. In de strafgevangenis aangekomen, werd zy onmiddeliyk naar een der cellen overgebracht. Hierover allesbehalve gesticht, verzocht zy den recht». r-commissaris te spreken, waarop ZEd. verschoen, aan wien zy opnieuw hare verontwaardiging uitte. Gedurende hare gevangonschap werd Catha rina Hoogsteden viermaal in verhoor genomen door den rechter commissaris. Deze verschil lende verhooren kwamen op hetzelfde neer. Aan Catharina Hoogsteden bleek uit de ver hooren, dat men haar van de brievenschry very verdacht, wyl haar handschrift veel gelykenis mot de brieven had. In tegenwoordigheid van een tweetal schriftkundigen moest zy de brieven overschryven, meermalen op verschillende tjjd- 8tippen, en kwam men tot het resultaat, dat xy werkeiyk veel gelykenis hadden met het briefje, waarin stond: „"Willem, heken maar, ik kan het niet laugor uithouden". Nu echter de justitie vry zeker van hare onschuld overtuigd is, zou dan hier misschien aan moedwillige schriftnabootsing, ten einde de aandacht van een ander af te leiden, of aan toeval gedacht moeten worden. Ook was de arrestatie geschied, wyl de justitie in den waan verkeerde, dat zy lang niet alles verteld had, wat zy van Willem Van Berkel wist. Daar zy Van Berkel reeds uit haar jeugd kent, gaf Catharina Hoogsteden een uitvoerig verhaal omtrent zyn levensloop, en ook van bet gesprek, dat zy d n avond van de ver missing van den 10 jarigen Hoogsteden met Van Berkel gehad heeft, in wiens tegenwoor digheid zy gezien was. Niet een enk-len keer heeft Cath. Hoog steden Van Berkel te zien gekregen, alleen vernam zy omtrent hem, dat hy geregeld de godsdienstoefeningen bijwoonde en door geeste lijken bezocht werd; ook C. Hoogsteden ont ving op haar verzoek van een geestelyke bezoek. Behalve met de schriftkundigen, werd zy met niemand geconfronteerd en kwamen dan ook gedurende hare gevangenschap geen nieuwe lichtpunten in deze treurige zaak. Aan den rechter van instructie verzocht zy van tyd tot tyd haar kind te mogen zien, het geen geschiedde door tusschenkomst van de directrice der gevangenis, die haar kind in de cel bracht; ook mocht zy later bezoek van haar zuster, die te Schiedam woon achtig is, ontvan gen; evenzoo was haar als Van Berkel ver gund, brieven aan de familie te schryven. Wat haar veibiyf in de gevangenis betreft, is zy, uitgezonderd de cellulaire opsluiting in oen gewone cel en het gevangenis-roggebrood, vol lof over de vriendelyke bejegening van de zgde der directrice en der ondergeschikte beambten, en drong zy er ten zeerste by onzon correspondent op aan dit door middel van dit blad wereldkundig te maken en lof toe te kennen waar die werkeiyk verdiend wordt. Des avonds te zes uren bereikte het bevel schrift tot hare invryheidsstelling den direc teur der gevangenis, en werd het offiiiëele stuk door een ambtenaar voorgelezen, waarna te zeven uren de gevangenisdeuren voor haar geopend werden. Catharina Hoogsteden begaf zich na hare invryheidsstelling naar haar zuster te Schie dam, alwaar ook haar kindje tydens hare afwezigheid verideegd was. Een moordend bedrijf. Dat de loodwitfabrikatie niet overal en onder alle omstandigheden eene „moordende Indus trie" behoeft genoemd te worden, zie ons nummer van den 23sten Januari, blykt uit een onlangs verschenen geïllustreerd artikel in de Nederlandsche Illustratiegetiteld: „de Schoonhovenschc Loodwit fabriek". Daarin wor den o. a. aan de hygiënische toestanden dier fabriek de volgende regelen gewyd, welke wy met waardeering overnemen: „Terwyi ons van een bezoek aan elders ge vestigde fabrieken minder aangename indruk ken waren bygebleven, door hot fijne stof, dat vry rondzwoefde, halen wy hier onbekommerd adem. Overal gevon doelmatig aangebrachte veniilatie-inrichtingen ons een gevoel van ge rustheid. Het afzonderen van het loodwit van de overgebleven onveranderde looddeolen, in vroeger tyd voor de arbeiders een zoo schade lijk werk, geschiedt hier door grootsche buil- inrichtingen van geheel nieuwo vinding, welke mede in niet geringe mate bydragen tot den welverdienden roep van fynheid, dien het fabri kaat dezer fabriek geniet. Ook het verpakken io de vaten, dat voorheen allerwegen zoo on oordeelkundig geschiedde, wordt in deze fabriek een absolnut-onschadelyk werk. „Byzonder practisch is een ander, niet min der belangryk voorbehoedmiddel. Op plaatsen, waar het maken van stof onvermydelyk is, zooals in do droogkamers, wordt een helm gebruikt, welker constructie geheel is geba seerd op die der bekende duikerhelmen. Heeft do werkman den helm op 't hoofd gozet, dan wordt door middel van een gutta percha buis, die naar buiten voert, koele en friseche lucht ingeblazen, met het gevolg, dat de man geen schade hoegenaamd van het stof ondervindt. „Even opmerkelyk als verblydend mag het genoemd worden, dat in de laatsto jaren onder de werklieden geen enkel ziektegeval, als gevolg der fabrikatie, is voorgekomen. „Toen dan ook de Inspecteur van den Arbdid oen poos geleden een bezoek bracht aan de fabriek, legde hy do verklaring af, dat deze aan alle te stellen eischen geheel voldeed. Eene verklaring, waaraan zeker nie mand groote betookenis zal ontzeggen. „De loodwitfabrikatie, op model leest ge schoeid, zooals hier, verliest Z6ker al de ver schrikkingen, welke zy had in liet oog van ieder, die wist, hoeveel treurige verwoesting zy voorheen aanrichtte in menig werkmans gezin, dat den voornaamsten kostverdiener, vaak den eenigon steun, in de volle kracht zyner jaren moest verliezen. BUITENLAND. Fraulcryli, Volgens de Brusselsche „Patriote" zou president Faure aan koning Leopold de bepaalde belofte gedaan hebben, hot volgende jaar naar Brussel te komen ter gelegenheid van de tentoonstelling aldaar. De koning van België zal tegen denzelfden tyd keizer Wilhelm uituoodigen, zoodat sommigen reeds verzekeren dat de keizer van Duitschland en ae president der Fransche republiek elkaar te Brussel zullen ontmoeten. De reis van den president naar Bretagne is op 20 Mei bepaald. DulteohlandL De verjaardag van keizer Wilhelm is te Beriyn met groote opgewektheid gevierd. Van alle openbare gebouwen en de meeste particuliere woningen woei de vlag en ver schillende vereenigingen en instellingen vierden den dag door eene feestelyke samenkomst. Ook in de andere steden van Duitschland had meer of minder feestvertoon plaats. Do keizer werd by het krieken van den dag gewekt door een koraal, dat van den koepel der slotkapel weerklonk, waarna in den slot- tain de reveille werd geblazen. De eerste, die den keizer met zyn geboortedag kwam gelukwenschen, was de keizerin, omgeven door hare zes zonen en de kleine prinses. Spoedig daarna werden de rykskanselier en de andere hooge hofdignitarissen aangediend. Voor het paleis verdrong zich eene dichte menschenmassa, om te kyken naar de aan komst der vreemde vorsten en der leden van het keizeriyk huis. Db gala rytuigen dervor- steiyke bezoekers waren versierd met zilve ren adelaars en bespannen met Trakhener hengsten. De feestelyke dienst in de slotkapel, waar toe de klokken gedurende een half uur op riepen, begon te halfelf. De vorstelyke stoet begaf zich in optocht tempelwaarts. De keizer bood den arm aan de koningin van Wurtemberg, de koning van Wurtem- burg begeleidde de keizerin, de groothertog van Baden keizerin Friedrich. Na afloop der godsdienstplechtigheid had in de Witte Zaal een défilé voor den keizer plaats. Tegenover den troon had zich de paleiswacht opgesteld. De keizer stond links, de keizerin rechts van den troon. Achter H.H. M M. plaatsten zich de dames en heeren der hofhouding en naast hen schaarden zich de leden van het vorstelyk huis en de vor stelyke gasten. De rykskanselier opende het défilé. Na de buiging reikte de keizer hem de hand. Achtereenvolgens trokken nu de leden van bet Pruisische staatsministerie, enz., enz. langs den keizer henen. In den „Lustgarten" worden tydens deze ceremonie 101 kanon schoten gelost. Toen de cour was afgeloopen, had de wachtparade plaats op do overdekte binnen plaats van het „Zeughaus", waar zich eene eerewacht met muziek had opgesteld. De keizer, gekleed in de gryze jas met pels kraag, werd door de officieren met het mili taire saluut ontvangen en richtte tot onder scheidenen hunner het woord. Het parool, uit gegeven door den majoor van do wacht, luidde: „Es löbe Se. Majest&t der Kaiser und König!" Na afloop der wachtparade trok de keizer zich, onder een donderend hoezee-geioep der voor het paleis gescbaaTde menigte, in het slot terug. '8 Middags was er ten paleize gala-diner. De keizer heeft, ter gelegenheid van zyn 37sten verjaardag, tal van onderscheidingen verleend. De Rijksdag vereonigde zich met het voorstel dei liberale afgevaardigden Barth cn Rickert, waarin werd aangedrongen op aan neming van oen wetsontwerp tot wyziging van de Rykskieswet, waarvan het doel is de onbeperkte vryheid van het kiesrecht te ver zekeren. Een verspreid bericht, dat de keizer den löden Febr. a. s. te Genua zal aankomen, ter ontmoeting met den koning, van Italië is goheel uit de lucht gegrepen. De „Hamb. Nachx." hervat den stryd tegen den staatssecretaris Yon Böttichermet de bewering, dat deze indertyd een zyner familieleden finantiéel ondersteuning gegeven zou hebben uit het Well'enfonds, zonder dat de toenmalige rykskanselier, prins Yon Bismarck, iets daarvan wist. De „Voss. Ztg." acht het zeer onwaarschynlyk, dat Von Bismarck niets geweten zou hebben en als waar is wat de „Hamb. Nachr.' beweert dat hij eerst vier jaren later het feit vernomen had, zal hem toen tevens gebleken zyn, dat de heer Yon Bötticher zich niet schuldig had ge maakt aan een strafbare handeling, anders had hy hem niet in dienst gehouden als staatssecretaris, meent het Beriynsche blad. Te Rome is uit Oost-Afrika een telegram ontvangen, den 29sten Januari uit Adagharaus verzonden. Daarin wordt gemeld dat de co- lonne-GaHiano goed wordt behandeld. De tocht wordt voortgezet in deze volgorde: voorop marcheeren de manschappen van Ras Manga- scha, dan volgen de Italianen en daarna Ras Makonnen met zyn legor. De achterhoede be staat uit de troepen van koning Menelik, die op een afstand van 3 uren nakomen. Yan koning Meneliks plannen is nog niets naders bekend. Men vermoedt te Rome dat de koning weldra met generaal Baratieri in on derhandeling zal treden en Galliano's man schappen inmiddels als gyzelaars zal houden, ten einde aldus gunstiger voorwaarden te kunnen bedingen. Mocht de koning blyven weigeren de voorstellen der Italiaansche regeering aan te nemen, dan zal de hervat ting van den stryd wel onvermydelyk zyn. Groot-örltunniö. De oud-minister Childers is gisteren te Londen overleden. Hugh Chillers weid in 1827 te Londen geboren. Hy studeerde te Cambridge en ver trok in 1850 naar Australië, waar hy in dienst trad by de regeering der kolonie Vic toria In 1857 werd Childers als vertegen woordiger dezer kolome naar Londen ge- zondeD en in 1860 te Pontecroft tot lid van het Lagerhuis gekozen, als candidaat der liberale party. In 1864 trad hy op als lid van het kabinet - Palmerston, eerst als minister van marine. Later nam hy het beheer op zich over het departement van financiën. In 1S66 nam Childers zyn ontslag, maar van 1868 tot 1871 was hy weer minister van marine in het ministerie-Gladstone. In het volgende kabinet-Gladstone, dat van 18S0, was Childers minister van oorlog en orga niseerde do expeditie, die de bezetting van Egypte door de Engelschen ten gevolge had. In 1886 trad Childers met Gladstone af. Sedert dien tyd bepaalde zyn werkzaamheid zich tot het vervullen van zyno plichten als afgevaardigde en het schryven van verschil lende brochures over economische quaesties. De laatste moeilykheuen tot bylegging van het geschil tusschen scheepsbouwmeesters en werkstakers te Belfast zyn thsas uit den weg geruimd, en het werk is op alle werven hervat. Zweden en Noorwegen. De Tweede Kamer van den Zweodschen Ryksdag heeft Zaterdag een woelige zitting beleefd. De radicale afgevaardigde Hedin viel den minister van oorlog heftig aan wegenB verschillende voorvallen m het leger. Hy be weerde dat geknoeid werd by den aarkoop van remontepaarden, dat het optreden der soldaten te Stockholm de stad onveilig maakte, wydde uit over mishandelingen in dienst, en wierp den intendanten de beschuldiging naar het hoofd, dat ze de winst met de leveranciers deelden. Het onderzodk, dat naar deze zaken was ingesteld, noemde de heer Hedin: „een kolossale leugen", hoewel het van ambtswege en „op cbristelyken grondslag" was ingestel Een twoede afgevaardigde, de heer Höjer, laakte de uitgebreide krijgstoerustingen in vollen vredestyd, ten gevolge waarvan op do onbemiddeldfn zeer zware lasten drukten. Turkye, Uit vertrouwbare bron wordt te Konstan- tinopel gemeld, dat er geen verbond tusschen Rueland en Turkye is gesloten. Toch is er wel eene byzondere toenadering tusschen beide Staten ontstaan, vooral nadat do Sultan den Czaar geschenken heeft gezonden. Men maakt daaruit op, dat er eene stilzwijgende afspraak is getroffen tusschen Rusland en Turkye, waarby de Czaar zich heeft ver bonden, den Sultan te help ?n, indien deze in moeilykheden mocht komen. In financieels kringen te Konstantinopel wordt het noodig, zelfs dringend noodig ge acht, dat de Turksche regeering weer een nieuwe leening sluite. Toch is het vooruitzicht, dat de Porto daartoe zal overgaan, zeer ver minderd, daar do Sultan niets van nieuwe leeningen wil weten. Soedan. De correspondent van de „Pall Mall Gazette" te Kaïro meldt van 29 Jan.„Te Khartoem is een ernstige opstand uitgebroken tegen den Mahdi. Het gezag van den Mahdi wordt daar feitelyk niet meer erkend. De revolutie is ver oorzaakt door geschillen tusschen deinlandsche stammen en de aanhangers van den Mahdi. Khartoem, de voornaamste handelsplaats van Soedan, aaii den Nyl gelegen, behoorde voorheen tot Egypte. In 1885 werd de stad door de aanhangers van den Mahdi veroverd. Gordon, die Khartoem geruimen tyd tegen de D-.-rwischen had verdedigd, werd toen gedood, daar hot Engelscho leger, dat tot zyn ontzet was uitgezonden, te laat kwam. Sedert dien tyd werden noch door de EngeUchen noch door de Egyptenaren weor pogingen beproefd, om Khartoem, waar de Mahdi zyn hoofdzetel vestigde, te heroveron. Bulgarye* Voor vorst Ferdinand van Bulgarije komt de crisis steeds nader. De eerste minister en zyne ambtgenooten Bchynen vast besloten, af te treden wanneer de vorst niet naar buis komt met het stellig besluit om terstond den jongen troonopvolger, prins Boris, te laten herdoop en als bewys van zyne opneming in de Grieksch-orthodoxe Kerk. De minister Stoïloff heeft stellig verzekerd, dat de doop plechtigheid zal plaats hebben nog tydens deze zitting van de Sobranje, die den SOsten Januari (oude styi) zal einoigen. Inmiddels is vorst Ferdinand op zfjne bui- tenlandBche reis, geiyk men weet, te Rome aangekomen. De „Daily News" kenschetst de reis als eene van Pontiu6 naar Pilatus. In de gewetenszaak, die 't hier geldt, laat de Paus aan den vorst de volle verantwoor- deiykheid over. Indien het ten slotte tot den herdoop van prins Boris komen mocht, dan zal daardoor toch geen verandering komen in de verhou ding van Rusland tot Bulgarye. Zoo althans laat de Russische pers zich eenstemmig uiti Belangwekkend zyn in dit opzicht de ver klaringen van de „Petersburgskya Wjedo- mosti", een blad, dat sedort nieuwjaar onder leiding van vorst Uchtomsky, een persooniyk vriend van den Czaar, staat. Dit orgaan laat zich over de gevolgen van den overgang van prins Boris aldus uit: WanneeT de Bulgaar- sche patriotten er van droomen, dat de aan sluiting van prins Boris aan de Orthoaoxo Kerk het herstel van alle banden tusschen Rusland - en Bulgarye zal bevorderen, dan is dat begrypelyk. Of echter die plechtigheid tot het gewenschte doel zal leiden, is meer dan twyfelachtig. Yorst Ferdinand is door Stam- buloff tegen den zin van Rusland, ja zelfs met het oogmerk, Rusland te beleedigen, naar Bulgarye gekomen. Thans verandert vorst Ferdinand van richting. Hy zoekt een weiwillenden glimlach van Rusland te voor- schyn te roepen, maar tevergeefs. Rasland stoort zich evenmin aan dit gevlei om zyne gunst, als vroeger aan Stambauloffs uitdaging. Transvaal. Men seint uit Pretoria, dd. 29 Jan.: Naar aanleiding van het voornemen van verschei dene maatschappijen in den "Witwatersrand, om haar mynen te sluiten, heeft president Kruger heden eene proclamatie uitgevaardigd. In deze proclamatie wordt er op gewezent dat, aangezien er grond bestaat voor het vermoeden, dat deze vrorrenomeQ sluiting

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2