TriibylS j WEINTHAL Co. Solied Adres. Boekverkooping N°. 11018 Zaterdag 25 Januari. A0. 1893 <§eze £ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. J. J. L. CLANEL, Eerste Ned. Verzekering-Ni1'. i 3-Cents-Sigaren, 3 zyn licht, doch geurit'. ten huize van de Firma E. J. BRILL Feuilleton. TE NIEUWSGIERIG. LEIBSCH DAG-BLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1,40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17|. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren bulten de stad wordt ƒ0.05 berekend. Tweede Blad. TWEEDE H13IER. Suiker accijns. Betreffende het door den minister van financiën by de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp, houdende definitieve regeling van den suikeraccijns, ie nog het volgende mede te deolen: Wat de nieuwe regeling voor de suiker- raffinaderyen betreft, acht de minister het wenscheiyk, om ook voor dezen het werken onder toezicht in te voeren, aangezien door de gebreken, die aan het stelsel van Sacchari- metrie kleven, tegen de bedoeling van den wetgever, belangryke overponden worden ver kregen en de schatkist daardoor een bedrag van ruim 6 ton 'sjaars derft. De premie, die de raffinaderyen thans ge nieten, wenscht de minister trapsgewyze in te krimpen. Do minister zou namelyk voor het eerste jaar der werking van de nieuwe wet aan de gezameniyke raffinadeurs nog eene premie willen laten van 500,000, doch deze ieder jaar willen verminderen met 50,000, totdat zy na 5 jaren tot ƒ250,000 is gedaald. Evenals voor de beetwortelsuiker-fabrikanten zou ook de voor de raffinadeurs voorgestelde premie pondspondsgewys verdeeld moeten worden over de uitslagen van suiker over een tydvak van een jaar. E i om te voorkomen, dat ook by vormin deling van do werkzaamheden, door opheffing van raffinaderyen alt anderszins, niettemin het volle premis-bedrag genoten zou worden, zal eene som worden bepaald, die ten hoogste per 100 kilogram uitgeslagen suiker zal kunnen worden genoten. Wat het stelsel van toezicht betreft, niet enkel op het bewaken der uitgangen van de fatrieken zal worden vertrouwd, maar naast die bewaking zfin toezicht in de fabriek en andere middelen van controle noodig, een en ander zoo weinig mogeiyk belemmerend voor de fabrikanten en raffinadeurs. In de beetwortelauikerfabrieken zal het toe zicht zich niet verd«r uitstrekken dan tot de verkregen suiker. Uitslag van do vervaar digde suiker zal stoeds onder toezicht en langs bepaald daarvoor aangewezen uitgangen geschieden. Registers zullen worden gehouden, waaruit de ambtenaren uittreksels nemen, die by den ontvanger ingeleverd worden. Hetzelfde etelsel wordt voorgesteld voor de raffinaderyen, waar overigens het toezicht voor namelfik de geraffitoerde «uiker en basterd zal betreffen. In d* beetwortelfabrieken zal de inspecteur sn in do raifinadsryen do direc teur der belastingen de noodige opnemingen kunnen doen. Het bedrag der afschryvir.g over 100 kilo gram is voor de fabrikanten berekend naar eone productie van ongeveer 66 illioen kilo gram, dat is nagenoeg het gemiddelde van de productie in de werkjaren 1893/94 en 1894/95. Om de premie te kunnen genieten, zullen de gezameniyke fabrikanten in een werkjaar ongeveer 66 millioen kilogram moeten uitslaan; voor de ralfiuadeurs s*aat de uit- keering per 100 kilogram ongeveer in ver houding tot eene proöuc'ie van 150 millioen kilogram geraffineerde suiker en basterd; zy zullen die hoeveelheid moeten uitslaan om de volle uitkeerlng te kunn-n genieten. By den overg; ng tot het nieuwo stelsel zullen de loopende rekeningen van krediet moeten worden aangezuiverd, öf door bet-ding van het verschuldigde op den vervaldag öf door het overbrengen van de bij den overgag aanwezige suiker op de rekeningen, die vol gens de nieuwe wet worden geopend. Aan den raffinadeur, die eene juiste opgaaf heeft ingeleverd, zal de schade, die hy door de be volen staking iydt, van Rykswege worden vergoed. In het bedrag van den accyns brengt het ontwerp geene verandering. Het betrekkelyk artikel is nagenoeg onver anderd uit art. 2 der wet van 20 Juli 1884 overgenomen. De bepaling, dat van ruwe suiker en basterd niet minder dan f 18 per 100 kilogram zal worden betaald, stemt overeen met liet eerste lid van art. 14 der wet van 20 Juli 1884. Hot daar va9tgestelie minimum-gehalte van ten minste 65 percent komt ongeveer met oen accyns van 18 overeen. By diezelfde wet zyn onder „melado" (siroop achtig laatste product van de fabri ken van suiker uit suikerriet). belast met ƒ18 per 100 kilogram, mede begrepen de stroopen, enz., welke meer dan 10 pet. vaste, voornamelijk uit greinac-htige suiker samengestelde bestand- deelen bevatten, of in vloeibaren staat een suikergehalte hebben van boven 50 pet. Andere stroopen z;jn vry van accyns, doch by invoer van buitenslands belast met oen invoerrecht van ƒ6 per 100 kilogram. Dergelyke stroop zal volgens het ontwerp by invoer met een accyns van geiyk bedrag worden belast, hetgeen regelmatiger voor komt, omdat heffing der belasting ook noouig kan zyn by uitslag uit raffinaderyen. In ver band daarmede i3 by art. 88 het invoerrecht voor stroop ingetrokken. De in art. 1 1 genoemde druivensuikers worden in den regel vervaardigd uit aard- app*lmeel. Zy kunnen dienen om onder basterd gemengd te worden en behooren daarom zoo wel by vervaardiging binnenslands als by invoer aan een niet te lagen accyns onder worpen te zyn. „Massó" is wat samenstelling betreft nage noeg gelyk aan aardappelstroop. Geraspt of op andere wys fijn gemaakt, kan zy mede dianen om onder basterd gemengd te worden. Massé in stukken zal evenals nu vry van accyns, doch by invoer aan een recht van 6 per 100 kilogram onderworpen zijn. Door „melasse" is te verstaan stroop, die in de fabrieken van suiker uit suikerriet en van beetwortélauiker overblyft als het laatste product gemaakt is. De bestaande wyze van gehaltebepaling zal worden bestendigd. Gr e m engel Niea w s. Met het „kwartjes vinden" is tegenwoordig een andere kurstrreep: het „kwartjeshouden", in concurrentie getreden. Zoo toch het geval zich heeft toegedragen als men verhaalt, dan zyn in Den Haag eenige personen het slachtoffer geworden van de volgende manoeuvre: Een manspersoon met een geldtasch om het lichaam en die vcor een geldophaler wordt aangezien, bevindt zich toevallig voor een of ander huis op het oogenblik dat melk boer, bakker of kruidenier heeft aangescheld en het geld van de dienstbode in ontvangst moet nemen. De z.g. kassierslooper vraagt hetzy aan de warenbezorger, hetzy aan de dienstbode of zy hem bijv. voor een kwartje met vyf centen, die hy op de platte hand voor hen uitgestrekt houdt, drie dubbel1 jes in de plaats kunnen geven. Zoodra hy bet gevraagde kleingeld in han den heeft, doet hy alsof by het in ruil te geven geld in de hand laat glyden van zyn wisselaars, die, nadat de man, die zich met den gang van iemaDd die groote haast hoeft, uit de voeten heeft gemaakt, tot de ontdek king komen dat het zilverstukje niet naast het kopergeld in hunne hand is terecht gekomen. Daar het geval niet op zichzelf staat, ver moedt men, dat de pseudo-geldophaler door een of ander kleefstof bewerkt dat het zilver in zyn hand achterblijft op het oogenblik dat hy de bereidwillige menschen met de centen verblindt. Hot aantal onbewoonde per- coelen te 's-Gravenhago op 31 December 11. is gebleken te zyn als volgt: golal ter huurw. van ƒ200 en minder, 154. ƒ200 tot ƒ400, 158. B ƒ400 tot ƒ600, 92. 600 tot 800, 130. ua9 p f 800 en hooger, 184. Totaal 718. De vreemdeling, die eenigen tyd geleden W6rd aangehouden, verdacht van by een bankier te 's-Gravenhage valsche wis seis ter verzilvering te hebben aangeboden, is, naar men verneemt, door de rechtbank aldaar naar de openbare terechtzitting ver wezen. By afwezigheid der bewoners is gisteravond te Ruinerwold brutale inbraak met diefstal gepleegd. Uit een kastj9 is geld en uit een trommeltje zyn papieren van waarde ontvreemd. Blykbaar zyn de pogingen om andere kasten te verbreken, mislukt. De marechaussee te Meppel doet onderzoek. De persoon, Woensdag te IJ muiden door trein 609 der H. IJ.-S.-M. overreden, is des avonds in bet ziekenhuis te Haarlem overleden. De man was een inwoner van Yelzen. Te Venloo is de landbouwer s- woning, do z.g. „Oude Kluis", door brand vernield. Een paard is daarby omgekomen; ook al de granen gingen verloren. De oorzaak is onbekend. Alles was verzekerd. Een brutale inbraak is te Utrecht gepleegd. Eón of meer onbekenden hebben zich door een op de straat uitkomend zolder raam toegang verschaft tot een slagerswinkel aan het Vredenburg aldaar, juist tegenover het politie-bureel. De slager werd op het gerucht wakker on begaf zich uit zyn slaap kamer naar den wiukel, maar had al dadelyk het ongeluk door het openstaande valluik, dat tosgang geeft tot den kol !or, en dat door den oief of de dieven was geopend, te vallen. De inbreker nam op de nadering van den bowoner de vlucht, langs denzolfden weg, dien hy gekomen was. Den slager, die zich door zyn val aan den arm had verwond, mocht het niet gelukken een spoor van de dieven te ont ekken; ook niet de politie, die er onmiddellyk mede in kennis was gesteld. Omtrent den brand in de boekery van het koninklyk slot te Berlyn wordt nog het volgende vermeld: Do hrani is c-rmoedelyk ontstaan door een defect n schoorsteen, die waarschynlljk by de laatste feesten oververhit is. Zoodra het ont dekt was, kwam de hoof Jwacht in het geweer en werden aan alle uitgangen dubbelposten gezet. De geheele brandweer, met uitzoneeri g van een compagnie, kwam aansnellen; uit de aangrenzende politiedistricten kwamen de agenten in den looppas, uit de verder ver wyderde op wagens aansnellen. Ook de be reden politie was spoedig ter plaatse en zotte dadelyk het slotplein en den tuin af. In de boekery is een bovensts plank met boeken in brand geraakt. Een tweehonderdtal werken zyn door h6t vuur verteerd of beschadigd. Te Berlyn heeft een groote brand gewo3d in een winkel in de Bergmann- strasse. De vlammen hadden zich langs de trappen verspreid naar de bovenwoningen, die geheel met een dikken rouk waren ge vuld. De ongelukkige bewoners, wien de weg tot ontkomen was afgesneden, riepen uit de ramen om hulp. Het was byna onmogelyk door den zwaren rook het huis binnen te dringen, doch ten langen leste mocht het aan de onversaagde brandweermannen ge lukken vyf vrouwen en acht kinderen, die reeds bewusteloos waren, te bevryden. By de aankomst der slachtoffers in het gasthuis waren twee reeds overleden. Het huis is byna geheel uitgebrand. To Youngstone (Ohio) is eene zekere juffrouw 'Bodge er in geslaagd alle mogelyke huwdfiks-records te breken. Den 16den December reikte zy Stefan Bodge haar band, doch reeds oen volgenden dag diende zy een oisch tot echtscheiding in. De rechter willigde dien eisch terstond in en een paar uur later stond de gescheiden vrouw al weer voor lu t altaar. Den 20sten December werd haar bericht, dat zy veel kans had gearresteerd te zullen worden, daar haar eerste man ver zuimd had de kosten van h .t echtscheidings- proces to betalen, zonder de voldoening waar van de uitspraak als niet gesciiied zou worden geacht Zy snelde naar het rechtsgobouw en betaalde de kosten, terwyi haar tweede man een nieuwe huwelijks licentie kocht, waarna zy zich nog eens over lieten trouwen. In nog gec-n week tyds is juffrouw Bodge dus driemaal getrouwd en eenmaal gescheiden rn mogelyk is uo zaak hier i;og niet mode afgeloopeD, want Bodge, haar eerste m n, dreigt nu zyn gescheiden vrouw opnieuw met een proces. Vervolg der Advertentie». Met veel succes lever ik PETROLEUM van de Arnerikaansciio Petroleurrf Compagnie, a ƒ6.50 per 100 KG. Franco boord (Den Haag). Slrtemastraat 172, 's Gravenhage. op liet Lcveo, tegen Invaliditeit en On gelukken, gevestigd te 's-liravenhage. Directeuren: Mr. H. GOEMAN BORGESIUS, Lid van de Tweede Kam r der Stattn-Gene- raal, en Jhr. Mr. W. SIX, Oud Minister van Binneul. Zaken. 160 11 In lichting en cn Tarieven gratis te verkrijeen by den Inspecteur Jhr. A. C. VAN IJ A EFT EN, Ter weepark 5, Leiden. «AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA/O (Wettig gedeponeerd raérlc) 6TTYVYVTTTTTYYTTYTTTTTYTVYVV 9 390 13 Geen beter adres voor het repareeren en stoffeeren van meubelen, zoowel als Biljarten, alsmede voor Terhuizingen van Inboedels, dan by H. KEERKWEEK, Aalmarkt 16, Leiden, 5228 10 25 Januari 1896 590 10 No3. 2399-2862: Opvoeding, Ondorwys. Europ°esche Taal- en Letterkunde. Muziek. Bibliotheek-Meubelen, waarbQ een fraaie Mahoniehouten Cylinder-Bureau. YERKADE'B Prima Znnnscbe Beschuit in bussen, is door haar liebtverteer baarheid byzonder geschikt, om 's avonds vóór men ter ruste gaat, te worden gebruikt. VEltK vl)E k Zaandam. 1267 9 75) Ik moet myn verdediger dank zeggen voor de zeer bekwame wyze, waarop hy myne zaak geleid heeft; maar er is iets, dat ik wilde zeggen ter reebtvaardiging van een, die is heengegaan; van een, die myn com pagnon en myn beste vriend was." Hier kreeg de maD het een oogenblik te kwaad en kon hy zyne aandoening niet verbergeD. Toen ver volgde hy*. „Het was Diet, geloof my, op myn verlangen, dat myn advocaat de verdediging op die wyze voerde. Die ver dediging, ik geef het toe, scheen gerecht vaardigd door veel van de bewyzen, die worden by gebracht; maar die bewyzen zyn in één opzicht misleidend. Edelgrootachtbare heer, het is niet waar, dat Frank Rayner my bedroog en misleidde. Ik bedroog en misleidde hem. Het is niet waar, dat deze handelingen geschiedden om aan zyn zucht tot vermaak te voldoen. Het was op myne aansporing, dat hy zich ver maakte, om die handelingen te vergemak kelijken. Terwyl ik hier sta op het punt van veroordeeld te worden, met het vooruitzicht van eene straf, ik vrees eene zware straf, voor my, zonder eenige kans om er aan te ont snappen, zonder eenige reden om de waarheid te verbergeD, zeg ik u by myne ziel, en voor God, dat Frank Rayner, die in zyn graf ligt, afgesneden in den bloei zijner jongelingsjaren, zoo onschuldig was aan kwaad opzet met betrekking tot deze transacties als iedereen in deze zaal, ikzelf alleen uitgezonderd. Ik was het, die hem bedroog; ik was het, die hem ten ondergang bracht. Ja, edelgroot achtbare heer, en hy weigerde standvastig en verontwaardigd weigerde hy my in myne plannen te steunen, zoodra hy bemerkte dat ze van dien aard waren, als de jury ze heeft verklaard te zyn. Niet ten mynen bate, maar om het karakter van een onschuldige van de smet der schande te zuiveren, ver klaar ik u plechtig, dat Frank Rayner geheel onschuldig was in daden en gedachten. Heeft hy in deze transacties deelgenomen, hy was geheel onbekend met den aard 6r van. Hy was, van het begin tot het einde, myn werk tuig en de door my bedrogene, en, hoe vreemd bet u moge schynen, hy wist niets af van den waren aard van hetgeen hy onder myne leiding en op myn verzoek verrichtte. Ik zeg dit niet om invloed uit te oefenen op uw vonnis, maar opdat de wereld weten zal, dat ik by den Hemel zweer, dat Frank Rayner onschuldig was. Ik zeg het om hem te zui veren; ik zeg het om zyne familie te sparen, die ik ik Hier werd hy weer aaügedaan en het duurde eenige minuten alvorens by kon voortgaan. Maar de welwillende rechter deed geene poging om hem te doen ophouden. Toen vervolgde Lumley: „Maar ik zal niet meer zeggen, edelgroot achtbare heer. Ik heb gesproken voor myn ongelukkigen overleden vriend, voor den maD, dien ik misleidde gd, id zekeren zin, ver moordde. Indien gy dit by myne andere mis- dry ven wilt voegen, doe het, en breng het in rekening by het vonnis, dat gy over my zult uitspreken. Maar hoe dat vonnis ook wezen moge, ik moet or my zoo goed mogelyk aan onderwerpen. Myn lot is onvermydelyk en ik ben bereid het als een man te dragen." Toen boog de gevangene het hoofd en zweeg. Er ging een gemompel van goedkeuring en deelneming op, toon de ongelukkige had uit gesproken, en de rechter zelf was blykbaar bewogen. Zyne lordschap wendde zich toen tot den gevangene. „Craven Lumley," zeide hy, „gy zyt schul dig bevonden aan een bedrog, dat, vrees ik, slechts één van eene laügo reeks misdaden is, die gy geploegd hebt. Met de uitspraak der jury stem ik volkomen in, maar ik zal uw toestand niet bemoeilyken door uitvoerige verklaringen over uw gedrag. Gy zyt misda dig geweest en moet gestraft worden, niet alleen ter wille der gerechtigheid, maar ook tot afschrik voor anderen. Het verheugt my te bedenken, naar aanleiding van de opmer kingen, die gy gemaakt hebt, dat, hoe groot uwe misdaden ook geweest zyn, gy het ge voel van schaamte en berouw niet geheel hebt verloren. Gy hebt getracht den naam te zuiveren van uw compagnon, die uw slacht offer scbynt geweest te zyn en door u be drogen werd, en uit verdriet en schaamte over den toestand, waarin gy hem gebracht hadt, een einde aan zyn leven maakte. Ik wil u de voldoening geven u te verzekeren dat, naar myne meoning, elk woord, door u gouit betreffende dien ongelukkigen jongen man, waar is, en dat hy zoo onschuldig is als gy hem verklaard hebt te zyn. Ik geloof, dat wat gy gezegd hebt in uw voordeel pleit, en ik vertrouw ernstig, dat het mag be schouwd worden als eene aanduiding van uw voornemen om het leven van een eeriyk man te leiden, als gy weder op vrye voeten zult gesteld zyn. Inmiddels heb ik een plicht te vervullen, die niet kan vermeden of beperkt worden, en die plicht is om u de straf de strenge straf op te leggen voor uwe mis daad. Ik zou grootelyks tekortkomen in myn plicht, indien ik eenige consideratie gebruikte by het straffen van zulke bedriegeryen als de door u gepleegde. Het vonnis van dit hof is daarom, dat gy vyf jaren dwangarbeid zult ondergaan." En zoo werd Craven Lumley, na eene buiging voor het hof, als misdadiger naar de gevangenis gebracht. Terwyl het hof uiteenging, hoorde ik de rechtsgoleerden over het proces en den uitslag er van praten. „E9n slimme kerel, die Lumley", zeide er een. „Had hy die rede niet gehouden, by zou het hard te verantwoorden hebben gehad." „Ja", merkte een ander op; „het was vry wel bekend, dat de oude Fairleigh hem vyf- tien jaren had willen geven. Dus hy kwam er goed af." XXIX. Bchclding. Het was een kleine lichtstraal te midden van al de donkere wolken, die boven ons hoofd zingen, een ziertje troost, dat ik den armen beroofden vader kon brengen, toen ik van het hof terugkeerde met het bericht, dat de naam van onzen dierbaren overleden Frank gezuiverd was. Ja, het was eene droevige, maar ware voldoening voor ons allen, en voor ééne bovenal, zoodra zy in staat zou zyn dit te vernemen. Het verslag der zaak, met Lumleya rede en de verklaring van den rechter, verschoen in alle nieuwsbladen en was het onderwerp van menig hoofdartikel, waarin Franks hard lot werd betreurd en een volkomen geloof in zyne onschuld betuigd. Zorgloos, te goed van vertrouwen mocht hy zyn geweest, maar niet schuldig. Dit was het algemeene oordeel. Toen kwamen er brieven van deelneming van alle zyden van vrienden, van kennissen, zelfs van vreemden; en dit alles was een groote troost voor den ouden man en droeg er veel toe by om zyne droef beid te verzachten. "Wanneer zou zy het te weten komen? Wanneer zou zy weer tot beaustzyn komen, om zich over die rechtvaardiging van haar beminden Frank te verheugen? Helaas 1 myn arme Ethel was nog steea® bewusteloos. Er waren van tyd tot tijd eenige teekenen van herleving geweest, maar zy waren kort en voorbygaand en zy verviel weldra weder in haar slaapzieken toestand. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 5