ora in de verandering der wetgeving een nadeel voor den landbouw te zien. Genoemd bedrag zou dan elk volgend werkjaar met f 100,000 kunnen dalen, totdat het is teruggebracht tot het cyfor van f 1,500,000. Het bedrag, dat met in acht- noming van de voormelde maxima voor elk werkjaar per 100 kilogram uitgeslagen suiker genoten kan worden, zal zoo geregeld moeten zyn, dat het maximum niet kan worden bereikt, tenzy door de fabrikanten op ruime schaal met de landbouwers voor het telen van wortels worde gecontracteerd. Wordt dit voorstel aangenomen, dan zal de beetwortelsuikerindustrie wel is waar in acht volgende werkjaron nog eene hoogere bescher ming genieten dan de wetgever van 1894 voldoende achtte, maar dit zal alleen het geval zyn als de industrie op grooten voet wordt gedreven. Het spreekt intusschen wel vanzelf, dat wanneer in andere rijken, met welker suiker industrie de NederLndsche in concurrentie komt, de bescherming mocht worden afgeschaft of belangrijk verminderd, de noodzakelijkheid zal ontstaan om ook voor Nederland de premie- quaestie opnieuw te overwegen. De belangheb benden zullen hierop moeten rekenen. Gemeenteraad van Ocgstgccst. Zitting van 22 Januari. Voorzitter de heer J. M. De Kempenaer. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering en zegt dat het heden in 1896 de eerste vergadering van den Raad is. Hy drukt den wensch uit, dat het jaar 1896 voor de leden van den Raad en hunne gezinnen en voor de inge zetenen een in alle opzichten gelukkig jaar moge zijn. Hij zegt dat sedert onheuglijke jaren de annexatie als het zwaard van Damocles over de gemeente dreigt, en dat in ieder geval eene beslissing van de Regeoring wenschelijk is, daar dat dreigen verlammend werkt op de werkzaamheden van het Gemeentebestuur. Verder herinnert by dat sinds de laatste Raadsvergadering de heer Terwee is overleden, dat deze 40 jaren aan het hoofd van dezo gemeente heeft gestaan, dat hy veel voor haar heeft gedaan en dat zyne nagedachtenis door de leden van den Raad en de inge zetenen zeker wel in eere zal worden gehouden. De Voorzitter deelt mede dat op de adressen van de heeren J. J. Van Hoeken en dr. P. A. Biljouw aan Gedeputeerde Staten inzake hunne aanslagen in den hoofdelyken omslag dienst 1895 door dat college gunstig is be schikt, zynde de aanslag van den heer J. J. Van Hoeken verminderd met f 10 en de aanslag van den heer dr. P. A. Biljouw ver minderd met f 5, terwyi afwyzend is beschikt op de reclame van den heer A. J. Van Hoeken. Ingekomen is een verzoekschrift van het bestuur der Christelyke Zangvereeniging aan den Hoogen Mcrscb, waarby vergunning wordt verzocht éénmaal per week in een der school lokalen zangoefeningen te mogen houden. De heer De Haan is voor inwilliging van het verzoek. De heer Van der Spek vraagt wie vuur en licht moet betalen. De Voorzitter zegt dat hy met dadelyko Inwilliging van het verzoek niet kan mede gaan, aangezien hy niet weet of eiken keer het materiaal moot verplaatst worden. De heer Groen stelt voor, voorloopig ver gunning te geven. De heer v. d. Spek wil het verzoek aan houden tot eene volgende vergadering. Na verdere bespreking wordt besloten aan het bestuur der zangvereeniging inlichtingen te verzoeken, en afhankelyk van die inlich tingen al of niet voor 3 maanden de gevraagde vergunning te verleenen. Gunstig wordt beschikt op een verzoek van A. Uittenbogaard, om de lantaarn, die aan het hek staat van de buitenplaats van de familie Cock aan den Morschweg, met doDker weder te laten doorbranden. Naar aanleiding van een verzoek van P. Spaans, om ontheffing van zyn aanslag in den hoofdelyken omslag over 7 maanden, daar hy den 8eten Mei 1895 de gemeente heeft ver laten en zich gevestigd hoeft te Rotterdam, wordt besloten hem voor T/n restitutie van zyn aanslag te verleenen. Verder komt aan de orde de benoeming van de leden van do stembureelen voor 1896. De Voorzitter stelt voor oen rooster te maken, opdat de leden alsdan om hun beurt zitting hebben. Eene stemming en herstem ming geldt voor één beurt. De Voorzitter zal den leden aanschreven en do loden, die verhinderd zyn, moeten zelf maar voor hunne plaatsvervangers zorgen. Het voorstel van den Voorzitter wordt door den Raad aangenomen. Hierna wordt de begrooting van het Alge meen Armbestuur voor 1896 door den Raad goedgekeurd. Tot leden der commissie voor den Hoofdei. Omslag voor 1896 worden benoemd de heeren A. Den Haan, J. C. Spaargaren, N. v. d. Spek en L. C. Nlouwenhuizon, om met B. en We. het kohier voor 1896 samen te stellen. Nadat nog door de heeren Van der Spek, Nieuwenhuizen en Spaargaren inlichtingen zyn gevraagd over den dienst van den nacht waker De Nobel, welke inlichtingen hun door den Voorzitter worden verstrekt, wordt de openbare vergadering door den Voorzitter ge sloten en overgegaan tot oene vergadering met gesloten deuren. Gemengd INieuws. Gisteren, Woensdag-morgen, werd in de vaart te Rypwetering het dryvendeiyk van een 13 jarig meisje, Klazina Helleman, gevonden. Het huis, waar zy als dagmeisje in dienst was, wegens byzonfere omstandig heden eerst omstreeks middernacht verlaten hebbende, schynt zy op weg naar de ouder- ïyke woning, misschien door de duisternis misleid, te water geraakt te zyn. De k an to n r ech t er in Den Haag veroor'.eelde heden: den heer M. Balt, heil- gymnast, die de vorige week terechtstond wegens onbevoegde uitoefening der genees kunst, tot f 3 boete. Den bediende in het filiaal te dier stede van een boterhandelaar, wegens overtreding der boterwet, tot f 100 boete of twintig dagen hechtenis. Dit jaar zullen te Kat wp 67 bommen en 3 loggers aan de verschvisschery deelnemen. De vloot zal weer vermeerderd worden door den aanbouw van vyf bommen en den aankoop van één logger. Men schryft uit Lisse: Door het zachte weer der laatste weken zyn de bloombollen-kweekers reeds bier en daar bezig om de vroege soorten hyacinten wat te verdunnen van bodekking, daar zy reeds voor den dag komen. Over het algemeen wordt er zeer naar vorst verlangd, want als deze later intreedt, zooals verleden jaar, staat den bloembollenkweekers veel schade te wachten. Het zachte weer komt den werkenden stand anders ten goede, want iedoreen kan thans nog een aardig daggeld verdienen. Van be paalde armoede is dan ook geen sprake. Half Februari hopen eenige bloembollen kweekers te Lisse een onderlinge tentoon stelling te houden van bloeiende bol- en knolgewassen waarvan de opbrengst zal dienen tot steuning van een sedert eenige jaren bestaand zieken- en ondersteunings fonds. Daar welbekende broeiers er aan deelnemen, belooft deze tentoonstelling veel schoons. Uit'do zg. Molen sloot aan den Bezuidenhout, naby de uitspanning „Over- bosch", te 's-Gravenhage, is gisteren hetiyk opgehaald van een tot dusver onbekend, als werkman gekleed persoon. Op het zeilschip „N e r e u s", 1 i g- gende in de lsto Katendrochtsche haven te Rotterdam, had gistermiddag een treurig ongo- luk plaats. Tal van werklieden z\ju op ge noemd schip werkzaam, gedeelteiyk voor de lossing der balen salpeter, gedeeltelijk om hot beschadigde tuig weder te herstellen. Gistermiddag viel een stuk ra uit den beugel en trof een 45 jarig werkman doo Jeiyk aan het achterhoofd. Een geneesheer van Charlois constateerde den dood. Uit Nieuw erbrug schryft men aan het „Utr. Dbl.", dd. 21 Jan.: Vrydag- middag reeds werd door het ryks-veeartsenjj- kundig staatstoezicht last gegeven, om ook het zich in de schuren bevindend vee op de met mond- on klauwzeer besmette hoeve van den veohoudor D. Op 't Land af te maken. In het geheel zyn nu 63 runderen geslacht, torwyi gisteren een aanvang werd gemaakt met hot slachten van een 200 tal varkens. De koppen, pooten en het losse vet van de geslachte runderen zyn voor de consumptie ongeschikt gemaakt en begraven, terwyi het overige vleesch van de niet aangetaste dieren gisteren by vierden te "Woerden publiek werd verkocht. De hofstede is door wachten af gezet tegen verdere uitbreiding van besmet ting; tydens het slachten was waakzaamheid wel noodig, daar heel wat nieuwsgierig volk om de hofstede zwierf, waaronder er waren, die misschien wel begeerig waren naar een brok versch geslacht vleesch. Het vervoer van het vleesch naar Woerden geschiedde ook niet onopgemerkt; sommigen bestormden de wagens, of zo by bot beleg van Leiden een tydlang waren opgesloten geweest. Naar men verder verzekert, zyn de runderen geschat op f 290 het stuk en zal de eigenaar tus8chon de f 20- en f 25,000 aan schade vergoeding ontvangen. Op den Laarderwog te Hilversum is gisteravond een jongeling uit Laren, die van zyn werk huiswaarts keerde, onder de Gooische Stoomtram geraakt, met het onge lukkig gevolg, dat hem beide beenon vermor zeld werden. Naar de ziekenverpleging te Hilversum overgebracht, bleek, dat onvorwyid tot amputatie moest worden overgegaan. Gistermiddag zyn te IJmuiden by het binnenkomen van trein 609, naby den uitersten wissol, van een man de beide beonen afgereden. Ofschoon de man nog in leven is, zal de dood vermoedeiyk spoedig intreden. Er is sprake van moedwil. De man was be schonken. Te Ambt-Al mei oo ontstond giste ren door een tot nog toe onbekende oorzaak brand in de woning van H. Westenberg, be woond door 2 gezinnen. Geen van dezen was 't mogeiyk iets anders to redden dan de levende have, bestaande uit 2 koeien en 1 varkenbenevens 1 bed. Alles wa6 tegen brandschade verzekerd. Volgens het „Nieuwsblad voor Sliedrecht en Omstreken" zou by een dezer dagen te Sliedrecht voorgevallen twist tusschen vader en zoon de zoon zyn vader verweten hebben, in den zomer van 1895 het lyk van den toentertyd op de rivier voor Papendrecht verdronken schipper H. dryvende te hebben gevonden en het daarop aanwezige geld, eenige honderden guldens, zich te hebben toegeëigend, waarna hy het lyk met een kei bezwaard zou hebben laten zinken. De Verzekeringsbank „De Neder landen" te Rotterdam weigerde iemand de verzekeringssom ad f 50 te betalen, omdat volgens haar beweren de overledene aan maagziekte had geleden. De kantonrechter achtte het opgeworpen verweer ongegrond, en veroordeelde de Maat3chappy tot betaling der verzekerde som met verhooging voor rente, van den dag der dagvaarding af, berekend tegen 6 pCt. 'sjaars. Dat kasteleins in termen van boete vervalleD, wanneer zy te laat hunne koffiehuizen sluiten dat is bekend. Maar dat het ook kan voorkomen dat tegen hen proces verbaal wordt opgemaakt omdat zy te vroeg sluiten dat zal wel minder bekend zyn. Toch is een dergelyk geval voorgekomen en wel te Losheim. De kantonrechter grondde zyn vonnis op deze uitlegging van het politie- voorschrift, dat een kastelein tot aan het sluitingsuur een licht moet hebben branden voor den ingang van zyn lokaal en dat het hem dus niet vrystaat reeds om elf uren dat licht uit te doen en zyne inrichting te sluiten, wat de beklaagde gedaan had by gebrek aan bezoekers. De rechtbank, waarby de veroordeelde kaste lein appèl aanteokende, stelde den kanton rechter evenwel in het or.geiyk on 3prak den beklaagde vry. Het crematorium te Heidelberg heeft in het afgeloopen jaar zyne werkzaam heden met 15 pet. zien stygen. Terwyi in 1892 het getal lyken, die daar ter crematie werden aangeboden, 57, in 1893 53 en in 1894 79 bedroeg, is dit cufer in 1895 tot 91 geklommen. Het is opmerkenswaardig, dat in den regel slechts menschen van zekeren leeftijd, die zich met de gedachte aan den dood vertrouwd hebben gemaakt, de beschik king maken, dat op hen de ïykverbranding zal worden toegepast. Van de 91 lyken, die de crematie ondergingen, waren er slechts 15 by van personen, die vóór hun 40ste jaar ge storven waren, 26, die tusschen de 40 en 60, en 50 die over de 60 jaar oud waren geworden. By den landbouwer Elferink, op Holthuis, te Tubbergen, is de goed afgesloten paardenstal naast den koestal. Toch maakte het paard over de krib met de daarnaast staande vaars kennis, waaruit tusschen beiden, naar het schijnt, een soort van tosgenegenheid is ontstaan, die zich daarin uitte, dat ze elkander den kop likten. Dit gebeurde ook Zaterdag ochtend, toen het paard eensklaps toehapte en zyne vriendin byna de tong afbeet, zoodat de eigenaar genoodzaakt was, het dier onmiddel lijk te slachten. In een bosch buiten Kamoryk heeft men de lyken van een vrouw en drie kleine kinderen gevon 'en. Alle lyken waren op schrikkelyke wijze verminkt. De politie heeft een man gearresteerd, dien men voor een der moordenaars houdt. Max Lebaudy, de ongelukkige jeugdige Fransche rijkaard, die het slachtoffer is geworden zyner millioenen, had meer ken nissen dan hem lief waren. Aurélien Scholl gaf hem eens den raad toch beter toe te zien met wien hy omging. Lebaudy klaagde hem toen zyn nood en zefde: „Ik weet niet wat ik er aan moet doen. Verbeeld u: toen ik laatst in Mai-on Laffitte kwam déjeuneeren, vond ik daar 50 personen aan myno tafel, van wie ik er nauwelyks vier kende." Zooals do Duitsche bladen mel den, heeft prof. Röntgen de eer gehad, keizer "Wilhelm persoonlijk omtrent zyne ontdekking van nieuwe lichtstralen nader to onderrichten. De professor kwam Zondagmorgen vroeg met zyn assistent, dr. Stein, te Berlyn aan en begaf zich naar het physiologisch labora torium, om daar, met professor Warburg te zamen, de prooven voor te bereiden. Des middags te 5 ur n werden de beide geleerde heeren uit "Würzburg door den keizer ontvan gen by dit onderhoud waren ook tegenwoordig de keizerin, de keizerin-weduwe, de minister van eeredienst dr. Busse, de chef van het civiele kabinet, dr. Von Lucanus, en da Generalartzt professor Leuthold. De audiëntie duurde een vol uur, waarin professor Röntgen 25 door hem vervaardigde photographieën deed bezichtigen. Het merkwaardigste photo- gram was de afbeeldiBg van eene mensche- lyke hand, waarop de beenderen heel scherp zichtbaar waren; de weeke deelen waren byna onzichtbaar en aan den middelsten vinger herkende men duidelyk een gouden ring. Professor Röntgen ltiade zyne voordracht in met eene uiteenzetting der golfbeweging en verklaarde den aard der Geisslersche en Crookes'sche buizen, waarna hy tot zyne ontdekking overging, die hy door een aan tal proeven veraanschouwelykte. Hy liet de X-stralen door hout en bordpapier heendrin gen en photographeerde ook eenige voorwer pen, doch alleen levenlooze. De keizer volgde hem met de grootste opmerkzaamheid en gaf herhaaldeiyk van zyne belangstelling blyk. Aan het diner ten hove, dat professor Röntgen by woonde, vormde zyne ontdekking het hoofd onderwerp der gesprekken. Ook to Weenen is de vinding van prof. Röntgen met succes in toepassing gebracht by twee patiënten, die door prof. Mosetig zouden geopereerd worden. De een was een man, die door een revolverschot aan de hand was verwond; op de photographische beel den was duidelyk het kleine projectiel ziebt baar tusschen de beenderen van de middri- hand; de andere patiënt was een meisje met een vergroeiing van den linkervoet, welke afwyking nauwkeurig te zien was op de photographic. Zonder aan de verdiensten van professor Röntgen te kort te willen doen, meent de aVoss. Ztg." toch er op te moeten wyzen, dat reeds veertien jaren geleden de natuur- en scheikundige dr. Eugen Drelier te Halle in zyn werk „Beitrage zu unserer modernen Atom- und Molikulartheorie auf kritischer Grundlage" heeft gewezen op het bestaan van scheikundige stralen en tevens met tal van proeven aangetoond, dat deze stralen door lichamen kunnen gaan, die voor licht- en warmtestralen ondoordringbaar zyn. Verder heeft dr. Dreher in het tydschrift „Natur" (Halle) aangetoond, dat men met warmte stralen kan photogr^pheeren. De vinding van prof. Röntgen is in Zwit serland, te Bern, reeds in toepassing ge bracht. De bekende chirurg, professor Kocher, hoeft een kind, in welks band een naald was gedrongen, medegenomen naar professor Forater, hoogleeraar in de natuurkunde aan do universiteit te Bern. Deze slaagde *r in met behulp van de X-stralen een photograpbi9 te. maken van hot beenderengestel der gewonde hand, waarop de naald duidelyk zichtbaar was. Op deze wyze was b6t mogelijk zonder operatie de juiste positie van de naald te bepalen. Wie zou gedacht hebben dat de eenvoudige Paul Kruger van koninklyken bloede is? Het is de Nieuw-Yorfcsche „World", die het vertelt. Kruger heeft een neef die te Cbicago woont, en een der belanghebbenden is in een proces, dat gevoerd wordt overeen groote som gelds, een deel der nalatenschap van koningin Christina van Zweden. Deze neef vertelde dat hy en president Paul Kruger af stammen van de koninklijke familie Wasa dcor Christina, koningin van Zweden, dochter van den grooten Gustaaf Adolf. Zyn grootvader was Commodore Kruger, een officier in de Zweedsche marine, die, door zijne regeering naar de Zweedsche nederzettingen in Delaware en New Yersey gezonden, de part# koos der Amerikanen, die tegen het Engelsche juk in opstand waren gekomen. Het eiland in de Hudson, dat nog bekend is als Kruger's eiland, word door de Indianen aan dezen Commodore overgedragen. Zondagavond ondervonden te München de electrische tramdienst en de straatverlichting eene storing, die wel spoedig weer werd verholpen, doch natuurlijk tot allerlei onaangenaamheden aanleiding gaf. De storing ontstond doordat er van de machine, die de electriciteit voortbrengt, te voel gevergd werd en zy daardoor defect geraakte. Dezelfde machine naraelyk, die overdag- de beweeg kracht voor de electrische tram had geleverd, werd 's avonds voor de straatverlichting in werking gesteld. Doordien men spoedig eene andere machine in dienst stelde, werd het gebrek verholpen. Charles Gallais, do Franschman, die met een kruiwagen de wereld zou om reizen, heeft zich Zondag in het park by de vesting Kalimegdan in Servië aan een boom opgehangen, doch word bytyds afgesneden. Omtrent do dryfveer tot de daad wordt even min als van zyne tochtgenooton iets gemeld. Burgerlijke Stand. ALKEMADE. Geboren: Helena, D. van Jaco bus Johannes Van Egmond en Cornelia Straathof. Eva Maria, D. van Pieler Van Es on Johanna De Koning. Cornelia, D. van Adrianus Van der Holst en Johanna D tres wijk. Leonardos, Z. van Jacob Olijerhoek en Hx-iena Van der Hoorn. Petronella, D. van Johannes Van Beek en Kornelia Iloogenboom. Tlieodorus Z. van Hubertus Van dei- Zwet en Truitje Van Wieringen. Overleden: Elisabeth. Van der Meer 15 j D. van Johannes Van der Meer, overl., en Autje Pouw. Ondertrouwd: Franciscus Joliannes Wes- selnian jm. 23 j. en Agnes Cecilia Van der Meer jd. 25 j.. beiden alhier.Hendrik Iierrocrjm.27 jMto Leiden, en Eugeltje Vonk jd 30 j., alhier. Henderrcns Semp jm. 23 j. en Debom Van der Veer jd. 21 j., beiden alhier. Johannes Iloogen boom jm. 23 j. en Alida De Jong jd. 21 j.. beiden alhior. Dirk Borst, wedr. van Maria v. Beek, 47 j. en Catharina Maria Van Rijn, wed. van Erasinus Akerboom, 42 j., beiden alhier. UITLOTINOEN. Loteu van Parijs 1871. Ey de 97eto premiclrekUing op 20 dezer zijn gevallen op: No. 147136 fr. 100.000. no. 497861 £r. 50,00 do. 1012337 fr. 5000. Voorte zijn uitgeloot met 10 000 fr. 160230 3C4365 3S1521 40-398 435131 614340 891832 1150225 1167726 1247307. En de volgende mot 1000 fr. 91343 164163 3 '2231 2202G4 1127607 150352 474909 467019 417384 1074201 489169 285205 555078 92690 1125141 129(1 265374 710366 238994 1077216 82716 3 898326 455135 285210 1171369 286854 563723 2174S 91317 1088928 503418 7463S3 830766 C2S743 1036220 707193 170785 059524 744185 1282653 239707 190020 516268 825212 1246642 669748 20945 691677 903615 1 27074 69064 898324 428938 590136 1279G60 707198 195412 941297 633222 10*2939 205688 467015 318680 370263 1091508 544653 2470C9 886605 1265S82 1011493 5G7039 88853 654906 1007205 1143333 De uitbetaling zal geschieden van 5 Febr. a. s. af. BUITENLAND. Frankrijk. De begrafenis van Floquet te Parys had gisteren plaats zonder officiéél karakter. Op het kerkhof werden in verschillende fede- voeringen, waaronder een van den minister president Bourgeois, de verdiensten van den overledene gehuldigd. Een opvolger voor den heer Lefebvre de Béhaine, den teruggeroepen Franschen gezant by het Vaticaan, is nog niet benoemd. Te Parijs wordt verteld dat deze post door president Faure is aangeboden aan den heer Hanotaux, den vorigen minister van buiten- landsche zakon. De heer Hanotaux heeft echter nog geen besluit genomen. Een telegram van den heer Laroche, Fransck resident op Madagascar, meldt dat de koningin 18 dezer de door Larocke mode- gebrachte eonventi? heeft geteekend. De toe stand op het eiland was rustig. Volgens de offieiëele statistiek is de waarde der in 1895 in Frankryk ingevoerde waren 3,698,742,000 fr., terwyl die in 1894 3,850,445,000 fr. bedroeg. Daarentegen be liep ce uitvoer in 1S95 3,387,851,000 fr., tegen 3,078,145,000 in 1894. Deze verminde ring _van invoer en vermeerdering van uitvoer spreekt voor de toenemende welvaart vaa het land. Dui tAohland. Uit. naam van de Beiersche centrumparty heeft onlangs haar leider Sck&dler in eene vergadering te Ingolstadt aangedrongen op de opheffing van den voocloopigen toestand, die nu reeds sinds vele jaren in Beieren voort duurt. Hy betoogde dat het met het oog op de beteekenrs van Beieren in het Ryk en in 't belang van het monarchaal beginsel weneche- lyk is, dat aan het hoofd van Beieren een koning staat. Juist in deze dagen roept deze ersch een weemoedige herinnering wakker; de keizer-proclamatie te Versailles, waarvan bet zilveren jubileum verleden Zaterdag werd gevierd, werd behalve door den tegenwoordi ge n< prins regent ook bygewoond door prins 0;to, wien de kroon ten deel viel toen hy reeds door krank zinnigheid was aangetast. In de party zelve vindt het verlaDgen van dr. Schadler geen onverdeelde instemming. In de „Augsb. Poatztg." wordt hem voorgehouden, dat hetgeen hy verlangt, strtfdig- is met het legitimistisch beginsel. „Onze taak is, zoo wordt gezegd de beproeving met gelaten heid te dragen. God wil het, dat wy tot het einde toe geduld oefenen." Te München worden plannen beraamd om in 1.898 eer.e. tweede tentoonstelling van machinerieën te bonden. De gunstige resultaten van de tentoonstelling van 1888 hebben deze plannen doen ge-horen worden, die, als zy tot verwezenlijking komen, eene waardige viering zullen zyn van het 50 jarig jubileum van den „Allgemeiner Gewerbeverein". De in het buitenland verspreide geruchten over een zware ziekte van prins Von Bis marck- worden to Friedrichsruhe beslist on juist genoemd. De prins heeft gistermorgen een bad genomen. Maandag a. s., wanneer keizer Wilhelm zyn 37sten verjaardag viert, wordt de heer Beelaerts. van Blokland van D<m Haag weer te Berlyn verwacht- Volgens- eenige Duitsche bladen zal de heer Beelaerts vandaar naar St. Petersburg vertrek ken. Er wordt evenweL bygevaegd, dat deze reis geen ander doel heeft dan den Czaar te polsen over hetgeen hy zal doen, indien soms Engelands verdere houding jegens Transvaal aanleiding mocht geven tot een interventie van een der andere Europeesche mogendheden. De „Altdeutscher Verband", een soort van Duitsche Patriotten-liga, hoeft aan denryks- kanselier een verzoekschrift gericht, met den wensch, dat Duitschland voortaan zyn mach tige hulp zal verleenen aan de Zuid-Afrikaan- sche Republiek, in 't byzonder wanneer deze ontbinding der „Chartered Company" en intrek king van artikel 4 der conventie van 1884 vraagt. Groot-Britftnu tö. In Engeland zyn er velen, die dr. Jameson en zyn vrijbuiters hulde en dank willen be- toonen. Er wordt daartoe nu een fonds bijeen gebracht. De heer Walter Mayhew, van wien het denkbeeld- uitgaat, schryft aan het Tory- blad „The Globe", dat hy geen geldeiyke belooning wil aanbieden aan dr. Jameson en zyn dapperen; dit zou hunner onwaardig zyn. Miar al deze mannen hebben verloren hun paarden, zadels, kleederen, reisnecessaires, ornamenten en andere zaken van meer of minder waarde en eenigen kunnen hun be trekking verliezen. Met het doel om de weduwen en weezen dor gevallenen te verzorgen moet een fonds worden opgericht, waarvoor de heer Mayhew tien pond sterling geeft. Een dame geeft vyf pond voor een ander fonds, om dr. Jamesons advocaat te betalen. In Osborne is bericht ontvangen dat prins Hendrik van Battenberg overleden is. Prins Hendrik van Bottenberg bekleodde de betrekking van kolonel in het Engelsche leger. Hy zou deelnemen aan de expeditie tegen de Ashantynen, die onder bevel van Sir Francis Scott voor eenige weken Engeland verliet. Doch vóór de troepen te Koomassie aankwamen, moest de prins, door hevige koortsen aangetast, naar Cape-Coast-Castle terugkeeren.Hij kwam daar de vorige week aan. Prins Hendrik van Battenberg overleed aan boord van den kruiser „Blonde", Maandag avond te 9 uren, ton gevolge van verheffing der koorts. De „Blonde" keerde toen naar Sierra Leone terug. Deze tyding van het overly 1en van koningin Victoria's schoonzoon heeft, begrijpelykerwyze, te Londen diepen indruk gemaakt. Aanvankelyk luidden de berichten van dr, HillLrd over den toestand des prinsen vry gunstig. De prins was wel zwak, maar toch niet zoo, dat er bezwaar bestond hem van Cape-Coast Castle naar Madera te laten vertrekken. Tydens den overtocht nam echter plotseling de koorts in die mate toe, dat by aan boord van het oorlogsschip „Blonde" overleed. Noch in het politieke noch in het maat- schappeiyko leven heeft prins Hendrik veel van zich doen hooren. Do Engelsche bladen dreven aanvankelyk den spot met het huweiyk van den onvermogenaen Duit- schen prins met koningin Victoria's jongste dochter, prinses Beatrice, die echter ten slotte, door haar moeder gesteund, alle be zwaren wist te overwinnen. Het huweiyk, in 1885 op bet eiland Wight voltrokken, was zeer gelukkig. Prins Hen drik. wer l benoemd tot gouverneur van Wight, waar hy met zijn gezin doo: gaans vertoefde, tenzy hij, met prinses Beatrice, koningin Victoria hy haar reizen naar het zuiden ver-

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2