wezigo schuren bevindt, onder meor een 200- tal varkens, blijft voorloopig gespaard. Ook in den stal van don landbouwer J. Gro.no veld, te Zwy'ndrecht, zijn zes gevallen van mond en klauwzeer geconstateerd. De dieren zjjn afgemaakt. De levering der kostumes voor de maskerade ter gelegenheid van de a. s. lustrumfeesten der universiteit té Urecht, ls gegund aan den heer J. Morawski, Zadel straat, aldaar. Yoor eenige dagen werd inde buurtschap Sluitersveld, gom. Ambt-Almeloo, eene alleenwonende vrouw dood in hare woning gevonden. Een korte ongesteldheid moet een einde aan haar leven gemaakt hebben. Het vermogen van deze vrouw wordt ge schat op pl. m. f 200,000, zegge tweehon derd duizend gulden, en deze arme-ryke vrouw sliep in haar leven op zakken, terwijl zij hare bedden bewaarde. Ook in andere opzichten was haar leven schier gelijk aan dat der armen. Zy behoorde tot die lieden, van wie men zoo nu en dan in de nieuwsbladen boort, die, in het bezit van een groot kapitaal, toch de voorwerpen zijn van kommer en ellende. (Arnh. Gt.) Te Giesen is brand ontstaan in "fcet huis, bewoond door den landbouwer Peter Van Herwenen. Huls on inboedel zijn ver brand. Het grootste gedeelte van het vee is gered, met uitzondering van een veulen, 4 kalveren, 1 varken en 40 a 50 kippen. Wel is bet huis, doch de inboedel niet tegen brandschade verzekerd. Aan deo Lekdijk tusschen Schoon hoven en Ammerstol, gemeente Bergambacht, heeft zich een tweede geval van natuurlijke kinderpokken voorgedaan bij een 18 jarig meisje, dochter van een weduwe, die een buisje bewoont naast hot perceel, waarin enkele dagen geleden een 2 jarig kind aan pokken overleed. Onder Yelzen is een 3-jarig meisje in een pot met kokend water gevallen en, ofschoon spoedig daaruit gered, onder de hevigste pijnen bezweken. Door de Dinksperloosche politie werd reeds langen tijd gezocht naar I. Te Beuzel, wonende in het Duitsche grensplaat6je Suderwick. Deze man had wegens weigering van visitatie nog acht dagen govangenisstraf te ondergaan. Toen Te B. zich Zaterdag-avond op Nederlandsch grondgebied bevond, nam hem de Dinksperloosche politie gevangon. Toon Zondag ochtend de politie aan haar irrestant eten bracht, nam hy' oit gaarne aan, doch maakte tevens van de gelegenheid ge bruik de afsluiting van zijn cel to verbreken en was door op Pruisisch grondgebied te vluchten al spoedig weder buiten het bereik der Dinksperloosche politie. Te Potsdam is een dezer nachten op de openbare straat een brutale moordaan slag gepleegd. De 27-jarige beeldhouwer Bruno Steiger, die nog goen jaar gehuwd was on zeer gelukkig met zijne jonge vrouw leefde, had 's avonds met een paar vrienden in een koffiehuis kaart gespoeld en begaf zich teg< n óón uur huiswaarts. In do Alte Louisenstrasie sprongen plotseling twee kerels op hem toe, aio hem verschillende messteken toebrachten. Een daarvan drong hem in de long, zoodat het bloed in stroomon vloeide. Steiger schreeuwde om hulp en op zijn geroep snel den twee brandwoerlieden, die eenige werk zaamheden aan de telephonische geleiding verrichtten, toe. Zij vonden Sttigor bewuste loos en droegen hom naar do R.-K. zieken verpleging. Tijdens het vervoer daarheen ptierf hij, zouder eenige aanwijzing omtrent zijne moordenaars te hebben kunnen doen. De politie hoeft drie individuen gearresteerd, waarvan zij er twee weder heeft losgelaten, terwijl de derde, oen matroos, die als een vechtersbaas bekend staat, in arrest is go- bloven. Tot dusver ontvingen de smok- kolaars, die voo uit Holland naar Duitschland voerden, eene vasto premie van hun patroon, zoodra hot stuk vee good en wel co Duitsche grenzen was overgebracht. Er is thans sprake van, deze premie nieteerder aan don smokkelaar uit to keoren, of het vee moet in het bezit van den kooper zijn. Door do strenge waak zaamheid der Duitscho grensbeambten is het in den laatston tijd voorgekomen, dat vee, 't welk men veilig over de Duitsche grenzen had ge bracht, oerst in beslag werd gonomon toen het per spoor naar do plaats van bestem ming zou worden overgebracht. In dit geval haddon do smokkelaars hun loon ontvangen, terwijl hun huurder de volle schade leed. De „Ballon-zuil", welke toMer- seloo by Venraai is opgericht ter herinnering aan hot nederdalen van den ballon, welke in 1871 uit het belegorde Parijs opsteeg met den burgemeester dier stad en nog twee hooggeplaatste personen, is jl. Zaterdag ont huld. Tor bijwoning daarvan waren o. a. te Venraai aangekomen do heeren Landrin, „Conseillior Municipal de Paris, Cons. Qénóral de la Soine", als afgevaardigde van de stad Parijs, Turbiaux en Cavaillon, alsmede reporters van do „Gaulois", „Temps", „Potit Journal" en „Raphaöl." In een 10-tal rijtuigen, omstuwd door een grooto menigte, reed men van Venraai naar Merseloo, waar het op een twee meter hoog heuveltje staande monument werd bezichtigd en de heer Trynes de Franschen toesprak. Na het monument aan de gemeente Venraai te hebben overgedragen, eiftdigde spreker zijn voor do Franschen zeer sympathieke taal met den uitroep: Leve "Wilhelminal Leve Nederland 1 Leve Frankrijk 1 Leven Frankrijks dappere zonen l Deze toespraak werd door den heer Landrin beantwoord. Het feest werd met een banket besloten, waaraan, behalve de Fransche afgo- vaar.igden en de leden van het comité, ook vele notabelen van Venraai deelnamsn. Jacques Saint-Cère, of, zooals zjjn ware on minder zoet vloeiende naam is, Rosenthal, blijkt, vóór hü zijn goed bezoldigd baantje aan de „Figaro" bekleedde, dat hij nu door zijn schaamtelooze chantage verloren heeft, niet altijd op even eervolle wijze in zijn onderhoud voorzien te hebben. Een jaar of acht geleden is hy met de vrouw van Sacher-Masoch uit Leipzig naar Neuenstadt in Zwitserland vertrokken. Daar heeft hy ongeveer anderhalf jaar in een hotel geleefd op kosten van den hotelhouder en andere goed- geloovige Neuenstadters. Hij gaf zich uit voor den zoon van een rijk grondbezitter en wist zoo overal kreniet of geld los te krijgen. Natuurlijk liep het eindelijk spaak en op een goeden dag waren „de zoon van den rijken grondbezitter" en zijne reisgezellin met de noorderzon vertrokken. Hoe ver do zucht naar majesteits schennis-processen in Duitschland een ijverig ambtenaar brengen kan, blijkt uit de volgende mededeeling van de „Vo s. Ztg.": By de opening van den Pruisischen Land dag had eon conservatief meenen te bemer ken, dat een der journalisten op de tribune by het „Hoeh" op den keizer was biyven zitten. Hy meldde dit don directeur van bet bureau, dij een zyner beambten uitzond om te onderzoeken, welke verslaggever zich zoo zeer had misdragen. De beambte vond op de journalisten tribune nog maar één verslag gever, van de „NU.-Ztg." Deze verklaarde, dat hot niet onmogelijk was, dat hy was biyven zitten en werd daarop bij den directeur ontboden. Toen hy dozen er op gewezen had wat een verslaggever zoo al te doen heeft tydens de zitting, voegde deze hem zoo iets toe van„Ik zal een goed woordje voor u doonl" Het vergaan van de „Nansemond". De correspondent van de „N. R. C." te Curasao scluyft, dd. 28 December: Verleden Zaterdag verspreidde zich hier een allerdroevigste tyding, een treurmare, die menigeen met schrik vervulde. Er werd nl. verteld, dat het Amerikaansche stoomschip „Nansemond" van de Red D. line, dat hier dien dag moest aankomen, vergaan was. En dit bericht, dat eerst niemand wilde gelooven, bleek helaas maar al te waar te wezen. Het Yenezuolaansch oorlogsstoomschip „Augusto" kwam in den namiddag voor onze haven en ontscheepte 35 personen, behoorende tot de cquipago en passagiers van de „Nansemond", aie gered waren. Zoodra die geredden hier aan wal kwamen, begaven zy zich naar het kantoor van ae agenten der Red D line, waar ten overstaan van don Nooru-Amerikaanschtn consul eeno verklaring omtrent hetgeon er met de „Nansemond" was voorgevallen, afge legd werd. Bedoelde stoomboot was den vorigen avond met eeno lading van ongeveer 4600 zakken koffie en een aantal huiden van Maracal'bo mot bestemming naar Curasao vertrokken, 's Nachts omstreeks halfdrie had er eene aanvaring plaats met het Spaansche stoom schip „Mejico", dat van La Guayra naar Columbia voer, dus juist in tegenovergestelde richting van de „Nansemond". D-j collisie geschiedde tusschen de Vtnozuelaansche kust ter hoogte van kaap San Roman en hot eiland Aruba. De „Mejico" liep met zulk een kracht in do zyde van de „Nansemond", dat daarin een groot gat tot beneden do wateriy'n ont stond, waardoor hot water oogenblikkelfjk naar binnen stroomde. Hoewel er torstond pogingen werden godaan, ora het schip dry- vendo te houden, door een gedeelte dor lading over boord to werpen, bleek dat weldra ver- geefsche moeite te zyri. Er was geeno moge lijkheid, om het gat to stoppen; en de „Nan semond" begon hoo langor hoe meer te zinken, zoodat er voor de passagiers en de equipage weinig ty'd overschoot om zich te redden. Volgens hotgoen er wordt verteld, heersebte er grooto verwering aan boord, werd er niet naar de bevelen van den kapitein geluisterd en bestond er geen tucht onder het scheeps volk. Eenigo matrozen maakt.-n zich, naar men zegt, meestor van twee sloepen, waarmee zy wegroeiden, zonder zich om de passagiers en de overige schepelingen te bekommeren. Toen schoot er nog één sloep over, die echter te klein was om allo schipbreukelingen te bevatten. Daar do zee erg onstuimig was, sloeg die sloep eenige keeren om, by welke gelegenheid de kok, oen scheepsjongen en twee Kapucyner monniken in do golvin omkwamen. Hoogst tragisch was het lot van een jong paar, dat den vorigen dag getrouwd was en de huweiyksreis per „Nansemond" hierheen maakte. By hot in de sloep gaan viel de man in zee en werd door een haai beetgepakt en verslonden. De jonge vrouw was daarover zóó wanhopend, dat zy plotseling krankzinnig werd en iu hare vorstandsverbystoring over boord sprong en in de diepte verdween. De lsto stuurman, de 1ste machinist en nog eenigo personen, die geen plaats in de laatste sloep hadden kunnon vinden, grepen planken, klemden zich daaraan stevig vast en begaven zich daarmee te water. Tot 's morgens om streeks halfzeven bleef men zoo dry ven, toen er redding kwam opdagen. In die uren heeft men onbescbryflyk veel angst uitgestaan, en menige schipbreukeling was der wanhoop naty. Hoogo golven roldon voortdurend over de plankenl waarop men zjch bevond, heen; en de grootste krachtsinspanning word ver- eischt, om er niet afgeslagen te worden. Nu en i slingerden do planken geheel om, zoo lat degene, die er zich aan vasthield, er onder was en voel moeite had, om er weer boven op te klauteren. Zoo bleef men wor stelen en stryien en hopen op hulp, totdat de eerste morgenschemering aanbrak. Ongeveer 15 a 20 miauten na de aanvaring zonk de „Nansemond" met den kapitein Laksy, die zyn schip niet scheen te willen verlateD, weg. De stoomfluit, die haar schril geluid van het oogenblik der collisie af d ed booren, hield eensklaps op, terwyi met een vreeselyk gedruisch het zilte nat zich boven het schip met zyne kostbare lading sloot. Toen dat gebeurd was, trachtten de schipbreukelingen, die by elkander cireveD, elkaar zooveel mogeiyk moed in te spreken, en tot flink vasthouden aan de planken aan te sporen, want men hoopte, dat het stoomschip, waardoor do „Nansemond" was aangevaren, hen niet in den steek zou laten, maar zoodra do duisternis verdween, pogingen zou aanwenden, om hen te reddeD. In die hoop werd men niet teleur gesteld. Nauwelyks was de nacht voorby, of men zag in de verte een stoomschip, dat later bleek de „Mejico" te zyn. Men bemerkte, dat er sloepen werden uitgezet en dat die in de richtiDg kwamen aanroeien, waar men half uitgeput in het water ronddreef. De schip breukelingen schreeuwden natuuriyk zoo hard als zy maar eenigszins konden om hulp, ten einde de aandacht op zich te vestigen. En spoedig daarop werden allen in de roeibooten van de „Mejico" opgenomen en aan boord van dat stoomschip gebracht. Sommige ge redden waren meer dood dan levend en heel styf van het krampachtig vasthouden der planken in zee gedurende ruim 4 uren. Het bangst was men geweest voor de baaien, die in menigte op de plaats van de schipbreuk zwommen en nu en dan trek hadden zich op een der schepelingen te vergasten. Ge lukkig wist men die zeemonsters by hunne nadering telkens te ontwaken; doch dat er verschrikkelyke oogenblikken doorleefd wer den, behoeft niet gezegd te worden. Terstond by het aan boord komen op de „Mejico" ondervonden de schipbreukelingen ue meest menschlievende behandeling. Allen kregen droge kleeren, alsmede warm eten en drinken. Met grooten lof gewag«n zy zonder uitzondering van de voortreflViyke wyze, waarop ieder zyn best deed om hun lot te verzachten. Na eonigen tyd aan boord van de „Mejico" to zijn geweest, gingen de 35 geredde schipbreukelingen over op het Venezuelaansch oorlogsschip „Augusto", dat toevallig passeerde en hen vervolgens des namiddags hier behouden aanbracht. Er worat een onderzoek ingesteld, ?an wiens schuld of nalatigheid het vergaan van de „Nansemond" te wyten is. Het treurig omkomen van den kapittin Laksy vooral, die hier reeds jaren lang bekend was en vele vrienden had, heeft aan menig oog een traan ontlokt, terwyl ook de dood der andere ver ongelukten veel deernis heeft verwekt. KOLONIËN. BATAVIA, 18 en 19 Dec. Uit Atjeh schryft men aan de „Deli-Crt.": Vóór zijn vertrek van Atjeh ontving gen. Vetter van T. Djohan Pahlawan een met goud boslagen en met edelgesteenten bozet Atjehsch wapen ten geschenke. Het ons bevriende hoofd hadji NjaBintang Imam van de HI Moekims Olok Soesoe, in de IX Moekims, werd met vrouw en kind door de „orang djabats" onder HabibLohojg vermoord, zyn huis verbrand en zyne vervoer- bare have medegevoerd. Do djahats werden door onze bondgenooten verjaagd met achterlating van 3 dooden en een gewonde. Op 5 Dec. overleed een onzer hardnekkigste tegenstanders, Teungkoe Kota Karang. Op den 9den dezer stierf do kapitein Chinees Tjoe Tin Hin g. m. B. K. een man, die het gouvernement in de Wester afdeeling van Borneo en daarna in Atjeh groote en goede diensten bowezon heeft. Door zyn heengaan en het eervol ontslag van luitenant Tja Tjoen Sen bestaan thans twoo vacatures van Chineesohe officieren in Atjeh, dio men hoopt dat door den zoon en schoonzoon van Tjoe Tin Hin vervuld zullen worden. De kapitein jhr. Graafland, mil. commandant te Edi, is tot commandant der marechaussees benoemd. Do Regeering heeft het denkbeeld in over weging genomen om in die gedeelten van het gouvernement Atjeh en Onderhoorigheden, ■waar zulks mogelyk zal blyken, onderne mingen van land- en mynbouw toe to laten. (J.-B.) De onafhankelyke Battaksche hoofden Pa Melgah en Pa Kerang hebben geschreven dat zy het bestuur gaarne vergiffenis zouden willen komen vragen voor het gebeurde in Juli, maar van een anderen kant vernam men dat eerstgenoemde zich weder in een twist tusschen de koetas van Sapoeloeh doea kata en Kabon Djahi wilde mengen, met het doel vasten voet in de XII Koeta te krygen. Het bestuur nam echter maatregelen om een stryd te voorkomen. (D.-CL) Volgens by het bestuur ingekomen be richten kwamen sinds den 14den Dec. op de onderneming Deli Toewa der Deli-Maatschappy 18 gevalt.>n van cholera voor, waarvan 11 met doodeiyken afloop. De 7 resteerende patiënten zyn nog onder behandeling. De diefstal te Penang. Er is nu 5000 dollars belooning uitgeloofd aan dengene, die eenige inlichting kan geven, welko tot de aanhouding van den voortvluchtigen kassier van de Ned. Handelmaatschappy, Kam Cu n Sian genaamd, zal leiden. Bovendien wordt 10 pet. gegeven van het gestolen bedrag, dat teruggekregen wordt. Blykens een advertentie in de „Deh Ct". van den controleur van Medan, wordt een som van 1500 dollars uitgeloofd voor het aanbrengen van den bodryver van den op 5 November gepleegde moord op den heer E. Kat. Het stoomschip „Siak", dat den 7den Dec. van Singapore via Bengkalis te T. Balei aankwam, bracht een Chinees aan, die door den gezagvoerder van boven genoemd stoomschip, den heer Van Rheo, uit zee was opgepikt en van een jaramer- lyken dood gered. Toen het st. „Siak" onge veer 6 uur stoomens van Singapore af was, werd door den kyker een zwarte stip waarge nomen, welke by nader onderzoek een Chinees bleek te zijn, zittende in een vol water geloopen sampan kota, met een blik met eenig zoet water in de armen gekneld. De man had volgens zyn verhaal drie dagen op deze wyze rondgezwalkt, zag er met zyn doorweekt onderlichaam treurig uit en was reeds niet meer in staat gebruik van zyn ledematen te maken. Het st. „Siak" maakte een koersverandering om den kerel op te pikken, en men vermeent dat de heer Van Rhee alle waardeering verdient voor de wyzo, waarop hy een langstaart aan 't leven teruggaf. Do schipbreukeling, oftewel sampanbreuke ling, vertelde, dat hy kort na het volloopen zijner sampan om hulp had geschreeuwd aan een voorby varende witte stoomboot, welke echter was doorgestoomd. Omtrent den moord te Medan wordt het volgende gemeld. Te Penang werden den 17den Dec. drie Javanen verhoord, die volgens do „Pinang Gazette" verdacht worden van aanhitsing tot of medeplichtigheid aan de misdaad. De be handeling van de zaak werd verdaagd. Inaien wy goed zyn ingelicht, zegt de „Deli-Ct.,v dan vroeg ons bestuur hunne uit levering, omdat één hunner een door den Landraad te Bindjey v roordeelde, mahr uit de gevangenis ontsnapte misdadiger is, welke in die ontsnapping door de beide andere Javanen werd geholpen. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zyn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Dcpartemei-t. Onthoven: Eervol van zijn tijdelijk© indienstslelling als machinist bij de tin- winning op bet eiland lianka J. Kijks. Bij den post- en telegraafdienst. Ingetrokken. De overplaatsing van den commies der 3de kl. R. P. llettinga van Cheribon naar Bcnkoelen. Overgeplaatst: Van Cboribon naar Beu- koelen do commies der 3de kl. D. D. Pietcrs. Bij den Waterstaat en 's lands B. O. W. Toegovoogd: Aan den chef der werken en opnemingen aan do Solorivier do benoemde auspirant ingenieur M. A. Van Oert. Geplaatst. Bij do Directie de benoemdo adspirnnt-ingenieur J. .1. S. Van Leeuwen. By het Dep. der Marine in Nederl.-Indië. Ingetrokken: Met ingang van 31 December 1S95, do detacheering van den ingonieur der 1ste klasse voor liet vak van scheepsbouw bij hot marine-établissement to Soerabaia J. B. De Heer; mot bepaling, dat hij in zijn rang bij de gemelde inrichting wordt herplaatst. Gedetacheerd: Met ingang van 1 Januari 1896, om te worden werkzaam gesteld bij de Vide afdeeling (materiëel) van het Departement der Marino, do luitenant ter zee der 2de lilasso bij de Koninklijko Noderlandsche Marino il. W. G. Van Bleijswijk Ris. Burgerlijke Stand. DILLEGOM. Ondertrouwd: J. Schrama j. m. 28 j. en C. W. Scliolto jd. IS j. Getrouwd: H. J. Voss. j. m. 29 j- en J. C. Straathof 21 j. Geboren: Gcriït, z. v. A. Lodder en G. v. d. Slaag. Cornelia Johannes, z. v. J. Nederpelt en M. v. Nobelen. Petrus, z. v II. A. v. d. Berg en A. Hoogkamer. Carolina Helena Maria, d. v. F. J. A. J. v. Gennip en H. P. Kol. Overleden: A. v. d. Linden, wed. van J. Corbee, oud 62 j. NOORD WIJ KERHOÜT. Geboren: Willem, z. v. D. Koudys en A- W. Knap. Overleden: W. v. d. Zalm, 74 j., wedr. G. v. Werkhoven, echtg. J. A. llorstink. NOORD WIJK. Geboren: Catharina Petronella en Adriauus Cornelis. k. v. A. L. v. Zwet en A. v d. Kruk.Wilhelmus Johannes on Johunnes Wilhelmus, k. v. A. Do llaas en H. Wijnauds.— Johannes Fraucisccs, z. v. C. T. v. d. Berg en M. Hoogoveen.Ario, z. v. A. v. d. Zwan en N. v. Duin. Overleden: J. Paardekoopcr, 69 j., geh. met M. Van Nobele en Wedr. van C. Steenvoorden. VOORSCHOTEN. Geboren: Marijtje, d. v. G. Nasveld en S. E. Meenderinck. Overleden: L. F. A. v. Grotenhuis tot Onstcin 2 j., d. v. Jhr. R. B. R. J. v. Grotenhuis tot Onstein en van M. Stevens Hillegersberg.) C. M. J. Banser 53 j., vrouw van IJ. C- Ypcrlaan. C. G. Daudey, 67 j echtg. v. G. v. d. Kwaak. UITLOTINGEN. Scrvlsclio (Tabak) Loten van 1SS8 a fr 10. Trokking vau It Jan. 1896, betaalbaar 11 Febr. cl. a. v. Hoofdprijzen Serie GH78 n 3 fr. lOo.OOO; s. 5176 n. 33 fr. 1000; t. 3263 n. 33 fr. 600; e. G95 n. 4. s. 2139 n. 54, r. 6190 d. 55, s. 7793 u. 31 en s. 8342 n. 6 elk !r. 100, Alle overige getrokken nammera met fr. 50. Voor amortisatie met fr. 1 .50 12 EcrleCn: 1159 1495 2207 3939 4258 4869 5SI7 6198 6761 7098 7225 79G8. 3-pct9. Servische Loton von 1C8I a fr. HO. Trokking van 14 Januari 1896. Betaalbaar II Februari 1896. Serleên: 111 113 758 1710 1745 2375 2529 2711 3461 4193 4 63 47S5 49;9 5079 5263 6097. Hoofdprijzen: a. 6079 d. 17 n 90,000 fr.; a. 47S6 i>. "23 a 10,000 Ir., s. 4195 u. 27 a 3390fr. 1710 d. 19. 8. 3461 n. 4 a 1000 fr.: e. 1745 u. 3. e. 6097 n. 52 en 33 a 500 fr.114 n. 41, s. 4919 n, 33 a 275 fr.; alle overlgo colrokken nommers elk 100 fr i-pcU.-Loten der Hougaarsche Hypotheekbank van I8S4 a ll. 100. Trekking vau 15 Januari 1896. JJetaalbsar 15 April 1896. Hoofdprijzen, e. 637 n. 58 a 50,000 fl.; e. 117G n. 50 a 1500 fl.s- H40 D. 82, 8. 13S6 n. 50, 9. 2412 n. 22a 100011.; voor amortl=atlo met 11. 100 uitgeloot de volgende sur leen: nre. 517 CC1 917 960 135G 2095 2550 2723 3179 3582. Loop <ler bevolking der gemeente Voorschoten gedurende Let jaar 1S95. M. Y. Tof. Bevolking op 1 Jan. 1896: 1253 1292 2545 VermeerderiDg door geboorte: 60 37 97 Vermoerdering door vestiging: 119 182 301 1432 1511 2913 M. V. Tot. Overleden: 21 27 48 Vertrokken: 151 197 348 VerminderiDg door overl. en vertr.: 172 224 896 Bevolking op 1 Jan. 189G: 1260 1287 2517 INGEZONDEN. Geachte Redactie! Sta my toe den inzender van het ingezonden stuk in Uw nommer van heden, die zich X. toekent, eenj goeden raad te geven. Laat •by, vóór hy zich weer neerzet om in't publiek te schryven, eerst nog eenigen tyd naar school gaan, om lezen te leeren; dan zal hy geen gevaar meer loopen, zich bespottelyk te maken, zooals hy nu gedaan heeft. Met groote lettc-rs heeft in dit blad dé advertentie gestaan, waarby tot teekening van bedoeld adres opgeroepen zynallen, die, ook na de voorgestelde annexatieingezetenen van Zoetericoude sullen blij een, en nu legaat X. do dwaasheid, ten gevolge van zyn slecht lezen, de Singelbewoners in een bespottelyk daglicht te stellen, t Is wel jammer voor X., dat hy zoo slecht gelezen heeft; zyne gevolg trekkingen waren zoo geestig, zoo erg geestig l 22 Jan. 1896. Een Singelbewoner Mijnheer de Redacteur Hoe gemakkelyk is toch het gebruik van de letter X., die zegen van het alphabet! In den regel duidt men daarmede aan een per soon, die onbekend wenscht te blijven; maar ook dikwyis verschuilt zich daarachter een persoon, die o?ibekend is met de zakenwaar over hij schrijft Dit bleek my ook hedenavond weer uit het ingezonden stuk van X., in Uw blad van 22 dezer, waar deze een woord van hulde (sic) brengt aan de Singelbewoners, die op het door my en de minderheid der Raadsleden opgestelde adre9 aan de Tweede Kamer zou den hebben geteekend. Had meneer X. de oproeping goed gelezen dan had hy kunnen zien, dat juist alle Sin gelbewoners, ja zelfs alle bewoners van het zoogenaamde stadsgedeelte van Zoeterwoude, niet op het adres kunnen teekenen, ook al wilden zy dit; omdat het adres alleen voor de belangen van hel overblijvende gedeelte mijner gemeente opkomten dc-ze uit den aard der zaak niet gelyk zyn aan die der bewoners van het eventueel te annexeeren gedeelte. Indien de heer X. de jongste Raadszitting had bygewoond of het aores was komea lezen, dan had hy een beter inzicht in de zaak kunnen krygen en niet de absurditei behoeven neer te schryven van het „pous- seeren van een adres tegen den wensch van zyn gemeenteraad." Ten zeerste vind ik h6t te betreuren, dat onbevoegden door hun klakkeloos geschryt do goede zaak, die wy voorstaan, trachten te benadeelen. Wenscht do heer X. nadere inlichtingen, dan weet hy waar by my spreken kan. Met dankzegging voor de my ver'eende plaatsruimte, ben ik, Mynheer de Redacteur, Zoeterwoude, Uw Dw. 22 Jan. 1S96. J. H. Slicher, Burgemeester van Zoeterwoude, Huis- en schoolonderwijs in do Gymnastiek. De minister van binnenlandsche zaken brengt voorloopig ter kennis van belangheb benden: lo. ddt het voornemen niet bestaat in 1896 meer dan eenmaal gelegenheid te geven tot het afleggen van het examen ter verkryging der akte van bekwaamheid, be doeld in art. 56 onder a der wet tot regeling van het lager onderwys, zooals die is ge- wyzigd by de wet van 8 December 1889, en dat voormeld examen in dit jaar zal aanvangen op 1 April; 2o. dat in 1896 eenmaal gelegen- l eid zal worden gegevtn tot het afleggen van het examen t«r verkryging der akte van be kwaamheid, beloeld in art. 65bis der voor geschreven wet, voor huis- en schoolonderwys ia het vak, vermeld onder j in art. 2 der wet (de vrye- en orde-oefeningen der gymnastiek) en dat dit examen zal aanvangen op een nader te bepalen dag in October. Het tydstip, waar p, en de autoriteit, by wie zy zich moetori aanmelderdie zich aan dtze examens wenschgn te onderwerpen, zul len nader overeenkomstig de voor deze examens bestaande voorschriften worden be kend gemaakt. Krankzinnigen. Op 1 Jan. 1895 werden hier te lande in de 20 groote krankzinnigen en idiotengestichten verpleegd 6910 lyders, waarvan 3469 mannen en 3341 vrouwen. Op 1 Jan. 1894 bedroeg het aantal nog slechts 6733, waarvan 3374 mannen en 3349 vrouwen. In den loop van 1894/95 zyn opgenomen 4510, hersteld ontslagen 526, overleden 601 en ofschoon nog niet hersteld, uit de ge stichten ontslagen 206 ïyders. Het grootst aantal ïyders waren op 1 Jan. 1895 aanwezig in do gestichten: Meerenberg 1312, Vucht 821, 's-Hertogenbosch 538 en Zutfen 503. In het gesticht 's Heeren Loo, te Ermeloo, werden op dien datum 70 idiote jongens en meisjes verpleegd. Bovendien waren nog een 40 tal ïyderessen over de kleine gestichten verdeeld. Rn de Sted. Wcrklnr. zyn opgenomea: DAGEN. Yolw. DATUM. pers. ren. 12 Jat». Zondag 54 11 65 13 Maandag. 88 15 1(3 H Dinadag 85 11 96 15 Woensdag. 92 18 110 16 Donderdag 86 12 94 17 Yrjdag 94 18 112 13 Zaterdag. 81 11 1 92

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 6