N°. 11016 Donderdag S3 Januari. A0.1895 feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit Dommer bestaat uit TWEE Bladen. Prijsvraag. Leiden, 22 Januari. Femlleton. TE NIEUWSGIERIG. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAJTT: Voor Leiden per 3 maanden. i l i f 1.10. Franco per postv 1.40. Afzonderlijke Nommersi i 0.05. PRIJS DER ADVERTENTTEN Yan 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17 J. Grootore letters naar plaatsruimte. Voor het incasseoren buiten de stad wordt f 0.05 berekend Eerste Blad. De verschillende artikelen, die morgen by 'den heer J. Oostveen, Nieuwe Ryn, zullen "worden tentoongesteld en waaruit eene keuze 'zal kunnen worden gedaan door dengene, die een goed antwoord geeft op de door ons gestelde Prijsvraag, bestaan uit: 1°. een pièce ce milieu, fijn geslepen kristal met zilveren druivenrank om de fluit. 2°. Een étui, bekleed met blauw p-luohe, -inhoudende 12 zilveren theelepels, 12 mokka lepels, 12 lik-urlepels, theescbep, suikerschep en theezeef. 3°. Etn étui, bekleed met blauw peluche, inhoudende 12 zilveren yslepels, 1 grooten ysschepper met yshakker. 4°. Eenzelfie étui, inhoudende 1 zilveren soeplepel 2-zilveren sauslepels en 2 zilvereD groentenlepels. Aaijg. zi n ae Tweede Kamer vermoedelijk 18 Februari bijeenkomt en vóór dien datum de bu6 met antwoorden gesloten worct, zal het formulier, waarop het antwoord geschreven moet worden, a. s. Maandag avond over acht dagen (3 Februari) in het „Ltudsch Dagblad" worden afgedrukt. Men heelt dan gelegenheid tot Maandag 10 Februari de3 miidags te 12 uren de ant woorden in te zonden, waarop zy zullen wor den uitgezocht en by een Levo g J persoon verzegeld in bewaring gegeven, totdat het oogenblik van bcshssiog door de Kamer zal zijn gekomen. Oilloiöele Heunisgevingen. Burgemeester en Wethouders van LeidoD, Gezien het adres van 8. KONINft, firma J. C. BATING, bon lende verzoek ooi virnuoiuug lot bot houden van varkens in liet peroeoi MeutjeBateex No. 13 Cit-lot op art. 1&2 der Algemceno Politieverordening van 6 November 187 Brengen ter kennis van belangbt bb nden dat op fï)ouderdag, 23 Jaiman, di-a voornnddags ie eif uren, ten Raadhaize, gelegenheid z&J worueu gegeven tot het inbreng, n van bezwaien to*-eu oat verzoek. Burgemeester en Wethouders voornoemd, l.oiden, F. WA8, Burgemeester. SO Jan. 1896. K18T, Secretarie. Aan do Leidsche universiteitsbibliotheek ie door den koning van Siam ten aandenken aan Zr. Ms. 25 jarige troonsbestijging ge- 'Bchonken een compleet exemplaar van de „Piira Tripitdka", d. i. de Heilige Boeken der Zuidelijke Boeddhisten, in de Palitaal ge schreven en m9t Siameesche letters gedrukt, in 39 deel n, fraai gebon.ien, met Zr. Ms. portret versierd en het Siameesche rijks-wapen op het pfat. Ook de Utrecbtsche en Amsterdamsche universiteitsbibliotheken hebben een compleet exemplaar van het Boeddhistische werk ont vangen. Voor den heer J. Yeelo, te Voorschoten, was het gisteren een gewichtige dag; het was toen 40 nl. jaren geleden dat by als jonge ling in dienst trad op de koninkiyke goud- en zilverfabriek van nu wylen den heer Yan Kempen aldaar. Dat de tegenwoordige patroons dezen dag niet onopgemerkt zouden laten vooropgaan, was te veiwacht«n. By zyne komst in de fabiiek werd de jubilaris door den heer J. M. Yan Kempen in hartelyke bewoordigen toegesproken en hem een stoffe- lyk aandenken vereerd. Ook zyne metgezellen blevon niet achter en boden den jubilaris een prachtig geschenk aan. De 21ste Januari w. rd hem wegens zyn y ver en trouw tot een waren feestdag, waarop hy ook zoo vele goede wenschen ontving, gemaakt. De bevolking der gemeente Zoetermeer bestond op 31 December 1894 uit 581 m. en 620 vr., totaal 1201 zielen; vermeerderde door geboorte met 23 j. en 21 m.totaal 44 zielen, en door vestiging met 47 ra. en 64 v., totaal 111 zielen, doch verminderde door overiyden met 16 m. en 12 vr., totaal 28 en door vertrek met 49 m. en 56 vr., totaal 105 zielen. Derhalve bestond de bevolking op 31 December 1895 uit 586 m. en 637 vr., totaal 1223 zielen. Maandag avond werd te Oude-Wetering eene vergadering van de Nieuwveensche Ont- houdersverecniging gehouden. Nkt alleen was het lokaal stampvol, maar in de gang zelfs siond men schouder aan schouder. Do heer Kimmel, lid der vereeniging, opende de ver gadering, met een toepasseiyko aanspraak, en gaf toen het woord aan don hw C. Spoelstra. D-zo behandelde het drankvra«gstuk uit een christelyk oogpunt, torwyl do volgende spre ktr, de heer Do Koe, moer do gevolgen op maatscbappaiyk en zedeiyk gebied besprak. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door de he6ren Bontje en Riotkerk, die zich geen tegenstanders betoonden, maar enkel eenige inlichtingen vroegen. Met ingang van 25 dezer wordt te Wassenaar een rykstelograafkantoor, inge richt met telephoondienst, voor het algemeen vei keer geopend. De diensturen zyn geregeld als volgt: op werkdagen, van 7 u. 50 m. tot 11 u. 60 m. 'svoor- en van 12 u. 50 m. tot 2 u. 50 m. en 7 u. 50 m. tot 8 u. 50 m. 's namiddags; op Zon- en feestdagen, van 7 u. 50 m. tot 8 u. 50 ra. 'svoor- en van 12 u. 50 m. tot 1 u. 20 m. 's namiddags. By den Raad te 's Gravenhage is inge komen een gewyzigde coneossie-aanvrage der Haagsche Tram weg maatschappij voor de uit breiding van het tramnet. De mededeeling, dat Delfland 16 Januari den aanleg der wer ken tot bescherming der zeewering gegund heeft, werd door den Raad met applaus begroet. B. en Ws. hebben benoemd in het belang der openbare gezondheid een commissie tot onderzoek der woningtoestanden te Sche- veningen. Verder heeft de Raad zonder stemming aan gegrepen de schoone gelegenheid, gelyk B. en Ws. dit noemden, om den Bezuid-nhoufschen Weg te verbreeden door voor f 15,000 aan te koopen twee perceelen tegenover de buiten plaats „Caro men hof," pandeD, die 5 Meter in den weg buiten de rooilyri vooruitspringen. By afbraak van die vooi uitspringende gedeel ten door de gemeente zal de fraaie Bezuiden- houtsche Weg van de brug by de Heeren gracht tot ver voorbjj de Laan van Nieuw Oost-Indió, voortaan óóne breedte hebben, althans aan de Zuiuzyde. Met 21 tegen 14 stemmen, zonder moti veering van eenige stem, door de minderheid uitgebracht, werd f 155,000 toegestaan tot aankoop van goederen en eigendommen ten behoeve van het z. g. Laakkanaal. De Raad werd bereid bevonden tot onder steuning van het door het gemeentebestuur van Leiden aan den minister van binnenland- sche zaken ingediend verzoek om wettelyke regeling van zg. huizen van koop met recht van wederinkoop. Geen bezwaar werd gemaakt togen het aan de 's-Gravenhaagsche Toynbee-vereeniging in gebruik afstaan van een openbaar schoollo kaal voor een cursus in het smidsvak, u;t het oogpunt van kunst. De bouwpolitie kreeg hare noodzakeiyke Vermeerdering van personeel met twee adjunct inspecteurs. En zoo de belofte van den burgemeester om op een wenk van den heer Van Raalte te letten workelyk iets meer is dan een p -riementaire beleefdheid, dan zal de gemeente- sloot, aie achter de buizen in de Huygc-ns- straat loopt, inottertyd verdwynen en geen gevaar meer opleveren voor den gezondheids toestand. By dea aanvang en het slot der zitting werd de bekende correspondentie tusschen Den Haag en Delfland over oe vergunning tot aanleg van een stranaböulevard nogmaals binnengeleid. De heer Yan Hattum toch stelae er prys op, mede te deelen, met het oog op het hem getroffen verwyt, dat hy onverwacht vragen hid gedaan, dat hy over deze zaak geen onkele vraag had gesteld, doch alleen feiten herinnerd en daarop zijn conclusie ge bouwd, dat by Delfland geenszins voorzat de bedoeling, om de vergunning voor de nieuwe werken of de verbetering daarvan tydig te verschaffen. Waren zyne grieven onjuist, dan moeten ook de raeuedeehngen vanwege B. en Ws. onjuist geweest zflD. De ontwikkeling van zyne bezwaren tegen het antwoord van den burgemeester, door spr. by de notulen aangevangen, werd, omdat ze daarby minder thuis behoorden, verder voortgazet aan het einde der vergadering, waaruit bleek dat hem vooral griefde dat voor het maken vau het werk de geheele zomer was verloren gegaan. De voorzitter verklaarde onmogelyk in staat te zyn dadelyk te antwoorden namens B. en Ws., zou echter bereid zyn alle inlichtingen te geven, inaitn de Raad den heer Van Hattum verlof gaf die te vragen, weshalve hij hem vroeg, of hy zoodauig voorstel wilde doen. De hoer Van Hattum gaf aan die uitnoodriirig geen gevolg, waarna de vergadering werd gesloten. Thans kan worden medegedeeld dat door den mini-ter van oorlog, op grond van de goede uitkomsten der proeven, genomen met de patrom-raderbaar „stelsel De Mooy", dezer dagen besloten is tot invoering er van t-y het leger. Met deze raderbaar kan een last van 200 kilogram of 4400 scherpe patronen over alle terreinen vervoerd worden. Zy zal dus het patroon pakpaard, dat maar 2400 patronen kaD dragen, vervangen. De met sterke stalen veeren voorziene patroon rader baar is zoodanig ingericht, dat zy tevens ge schikt is tot vervoer van twee lyders in zittende of één ïyder in liggende houding, üioodat, wanneer, te velde, daarmede de 4400 patronen uit de patrooncaisson naar de vuur linie zyn overgebracht, zy, ledig terugkeerende, kan dienen om één of twee gewonde kame raden met wapenrusting naar de caisson, dus buiten gevaar, te brengen. Ledig de bataljons volgende, zou Jon er desnoods twee lyders mede vervoerd kunnen worden of 200 kilo gram proviand of bepakking van de vermoeide soldaten. In vrodestyd wordt zy reeds te Breda en Den Haag met goed gevolg gebruikt tot ver voor van scherpe patronen van de kazernes naar de sclBschi->t terreinen, waar zy tevens gereed staat voor het geval van ongelukken tot vervoer naar militaire hospitalen. By do gehouden herfstmanoeuvres by de oefening in den voorpostendienst is zy ge bruikt kunnen worden tot vervoer van één mans- en ti'-mmanseetketels en tot vervoer van levensmiddelen, tentm-iteriêel, stroo, dekens, bagage, zoodat deze raderbaar in garnizoenen zoowel als te velde, met belan- ryke bespa ring van lichaamskracht, tydruimte en perso neel, den «ienst van algemeenen handlastw-gen voor oen maximalen last van 200 kilogram uitstekend hoeft kunnen verrichten. Om met dezen last de colonne over gebaande wegen te volgen, is maar één soldaat noodig, terwyi voor diepe zandwegen en in de hoogeduimn 3 a 4 man noodig zyn. Deze krachtsbesparing kan alleen verkregen worden door de vracht met mousquetons perpendiculairs in volkomen evenwicht aan de uiteinden van twee lange stalen veeren, onder eene naar boven, of boven eene diep naar beneden gebogen, op te hangen; de lange hefboomsarmen en hooge wielen ondersteunen deze krachtsbesparing. Uit Scbeveningen meldt men dat de pogingen van het bestuur der vereeniging „Ziekenverpleging" tot het verkrygen van een eigen doelmatig ingericht gebouw voor polikliniek, voor een groot gedeelte zyn ge slaagd. Het benoodigde bedrag van f 30,000 voor den bouw, de meu -fleering, enz. van de nieuwe inrichting is nameiyk geheel door vrywillige giften byeengebracht. Thans worden door bet bestuur pogingen aangewend om in het bezit te komen van een geschikt terrein, waarvoor echter geen golden beschikbaar z(jn. Het bestuur hoopt niettemin dat het ook daarin wei zal slagen. Uit verschillende gemeenten in den om trek van Tiel worden adrossen aan den minister van bin' enlanasche zaken gezonden met verzoek, de Rykskweekschool voor onaor- wy eressen te Tiel te vestigen. - Volgens den Ddftschen Studentenalmanak bednagt het getal ingeschrevenen aan de Polytechnische School 385, waarvan 27S corps leJtn, 6 oud leden en 102, die op 2 Dec. 1894 uit het corps zyn getreden. - Te Wmterswyk ia overleden de heer J. Willink, lid der Provinciale Staten van Gel derland, oud-lid der Tweede Kamer en ont werper van den Noordoosterspoorweg. - De heer P. Van der Wey ien, technisch ambtenaar 1ste klasse by de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen, is. met in gang van 1 Maart a. s., benoemd tot ineuiieur- chef van weg en werken by de Noord- Brabantsch Duitsche Spoorwegmaatschappy. - De heer W. Lotsy, sedert 22 Juni 1894 burgemeester van Maassluis, is overleden. - Men schryft ons uit Groningen: Voor eenige dagen werd hier een soirée gegeven, die voorzekor welgeslaagd mag hoeten, daar zy netto f 1700 opbracht ten voordeele van de wed. Van Vliet, de vrouw van den vermoordenf?) politie agent. Do uitvoerenden waren: Mej Dina Valkenburg, de heer E. D. Kunst (piano), de heer A. Kuipers, (eerste viool, de heer E. Grefe, (tweede viool), de heer C. Dopper (alt) en de he r G. Grof® (violoncel). Was het financiöel succes groot, het artistieke was dit niet mindervoor eene goed gevulde zaal werd een programma af gespeeld, dat zich in iedere kunstinrichting zon hebben thuisgevoeld. De heeren van net initiatief hebben dan ook de waard-eriog, waarop zy met recht aanspraak konden maken, ruimschoots ondervonden. - Er heeft zich uit de leerlingen van prof. v. Eiselsberg, te Utrecht, eene comir.issie gevormd, met het doel den hoogleeraar by zyn vertrek naar Koningsbergen een bewys van hulde aan te bieden. - Te Purmerend is eene vergadering ge houden van muziek directeuren van den Prov. Bond van Harmonie- en Fanfarecorpen in N*e< d- Holland. Tot leden der jury voor den in Juli te Bevorwyk te houden wedstryd werden benoemd de heeren Richard Hol, te Utrecht; G. Mann, te Leiden; H. Völlmar, te 's-Gravenhag»; G. K. G. Van Aken, te Amersfoort, en Jos. Kes- sels, te Brussel. Hierna werden de verplichte nummers voor den wedstryd vastgesteld. - Naar men verneemt, zal de koloniale reserve worden uitgebreid en wel door het vormen van een detachement artillerie, dat garnizoen zal hebben te Zutfen. - By het regiment grenadiers en jagers zal dez«r dagen op kleine schaal eene proef worden genomen met samenvouwbare rywielon (byci- cleites pliantes), onder leiding van de lste luitenants jhr. E. A. Teding van Berkhout en G. F. Brantsma. Wanneer deze proef aanvaDkeiyk slaagt, zal zy op grootere schaal by tweo regimen ten worden herhaald. - Naar de „N. R. Ct." verneemt, zal de Rotterdamsche Liquidatiekas over 1895 een dividend kunnen uitkeeren van f7.50 per aandeel, gelyk aan 3 pet. 73) Hy ging dus dagelyks uit, somtyds alleen, somtyds vergezeld door een van do bedienden uit de herberg, en vischte in de rivier of een van de Broads, en zelden zonder me>feer>e zware mand terug te keeren. By vele gelegen heden, als by onverzeld was, bracht hy den Idag, of een gedeelte er van, -zooals later bleek, niet op het water door, maar met bezoeken aan verschillende plaatsen op de |niet ver verwyderde zeekust, zooals Cromer, jYarmouth en Lowestoft. Zyn doel met deze uitstapjes was, te trachten passage te vinden ;op een zeilschip, ten einde Daar het vasteland 'te ontsnappen. Hy kon echter zyn voornemen uiet ten uitvoer breDgcn, misschien om het ODgunstige weder of om eene andere reden. Althans, hy keerde steeds naar het dorp terug en vervolgde zyn geliefkoosd vermaak. Inmiddels kon hy, zelfs in zyne schuil plaats, met het gevaar van ontdekt te worden, één karaktertrek niet verbergen. Zyue groots, onweerstaanbare ingenomenheid met zichzelf koD hy niet onderdrukken, en zyne gewoonte om zich te beroemen op de heldendaden, die hy verricht had, daar evenmin als elders beteugelen. Oogetwyfeld was hy wel zorg vuldig in de keus van zyn onderwerpen en te slim om voor den dag te komen met wat by in den laatsten tyd verricht had; maar kon zich niet weerhouden te zinspelen op zyne ervaringen m vreemue landen en den dorpelingen te kennen te geven, dat hy veel gereisd en veel ondervonden had. Dit gaf hem ontzag, terwyl zyn merkwaardig succes als hengelaar de bewondering wekte. Maar hy werd niet bemind, en zyne gewoonte van te bevelen en zyne overmacht op de zwak keren, met wie hy in aanraking kwam, wekten jaloezie en verbittering van den kant der byzonder onafhankolyke Norfolkers, die met gaarne gecommandeerd en tegengesproken werden en norsch behandeld door dien trot- schen en heerschzuchtigen vreemdeling. Zoodoende maakte hy zich vyanden en zyne onvoorzichtigheid bracht hem weldra ten ondergang. De tyding, dat de firma Lumley en Rayner van bedrog beschuldigd was, had natuurlyk haar weg gevonden in de Norfolksche kranten, en de vlucht der beide compagnons en de zelfmoord van Frank waren in het dorp be sproken geworden; doch dit was vóór de aankomst van Lumley en nu was de zaak in het vergeetboek geraakt. Eén ding was echter niet geheel vergeten, nameiyk de aanbieding van eono belooning van vyfhonderd pond sterling aan dengene, die inlichtingen kon geven, leidende tot de inhechtenisneming van den overlevenden com pagnon, Craven Lumley. Zy ging vergezeld van eene nauwkeurige beschrijving van de gewoonten en het uitoriyk van den vlucbtelïDg, en de vermelding, dat hy op het binnen- gedeeLe van den rechterarm was getatouëerd met het woord „Eaperanza." Op dit onderwerp werd nooit in de tegen- wooruigdeid van Lumley zelf geziD&peeld. Er was wei druk over gesproken in het dorp een paar dagen vóór zyue komst, en voor de meeste dorpelingen was het ten tyde dat hy onder hen verscheen eene oude ge schiedenis. Maar Giles Cobben, een der knechts van de herberg, die dikwyls Mr. Watson ver gezelde, herinnerde zich de belooniug en de be8chryving goed genoeg, en al verdacht hy geen oogenblik de identiteit van den vreemden heer, meer dan eens dacht hy, welk een buitenkansje het voor hem zou zyn, als hy den man, die gezocht werd, vond. Voorts had Cobben een hekel aan Mr. Watson, die, ofschoon hy hem voor zyne diensten goed betaalde, ruw en driftig tegen hem was, vooral, wanneer de vangst minder goed was dan gewoonlyk. Op zekeren dag waren de hengelaar en zyn metgezel op de rivier aan het lokken. Lumley had een mooien snoek aan den h^ak, en hom langs de boot opgehaald. Het was Cobbens werk den visch in het boepelnet te bergen, maar in de haast mi3te hy zyn slag eo liet den snoek uit zyDe hand in het water glippen. Lumley, woedend van ergernis, voer erger dan ooit tegen den man uit en wierp hem een zeer baleedigend scheldwoord naar het hoofd. Hy gaf zya heng-lstok aan zyn met gezel over, zeggende: „Hier, pak aan, eeuwige domkop I" Tocd, niet dekkende aan het vreeseiyk gevaar, dat hy liep, stroopte hy zyn rechter mouw op tot den elleboog en stak zyn arm in het water, om bet verloren net terug te krygen. De daad was noodlottig, want nu zag de ander duidelyk het veelzeggende, ge- tatouëerde woord „Esperanza." Eone minuut daarna had Lumley het net en zyne opgeruimdheid teruggekregen, droogde zyn arm af, haalde de mouw neer en dacht niet meer aan de zaakw Maar Giles Cobben dacht er wèl aan. Hij had het woord duidelyk gezien, en zoodra by in de herberg terug was, baalde hy de krant voor den dag, die by bewaard had, welke de beschaving van den vluchteling bevatte. Den volgenden dag werd aan Mr. Watson gezegd, dat Cobben hem niet vergezellen kon, daar hy naar Norwich gegaan was. Dat was zoo; maar hy ging verder. Hy ging naar Londen en naar Scotland Yard. Dieüzelfden avond was Luml6y in eene boot met een anderen helper, een knaap, op een van de Broads en wierp het levend aas uit. Hy had een extra goeden dag en een twintig tal zware visschen lag in de bun. De zon ging bleek onder in den mist over de breede wateren van hot eenzame moeras, en hy zag zyn dobber op en neer gaan en trok heen en weer, de bewegingen van den gemar- telden visch volgende, die levend aan den haak gespietst was, om een of ander vraat zuchtig monster, belast op een maal, te ver leiden. „Nog één keer," zeide Lumley tot den jongen, „en- dan is het genoeg voor vandaag I" Nog één keer. Het was zyn laatste. De dobber werd naar beneden getrokken met een hevigen, snellen ruk, de lyn liep uit van de sissende spil met dat geratel en die snel- beid, welke de hengelaars zoo heeriyk vinden. Lumley sloeg zyn visch aan den haak, en toen kwam het genot van het afmatten. De radelooze snoek zwom snel heen en weer, nu eens eene minuut stilhoudende, dan weer beginnende, totdat hem langzamerhand de kracht begaf. Eindeiyk ging het monster op zyn zyde liggen, en langzaam, voorzichtig, wond de hengelaar zyn prooi naar binnen. En terwyl hy met genot en triomf den grooten visch naar zich toe haalde, den zwaarsten van die soort, welke hy in dat water gevangen had, en terwyl de jongen naast hem gereedstond met het boepelnet zich van den buit te verzekeren, kwam steels- wys door den mist, over de Broad, met kalme, regelmatige riemslagen, eene boot aansluipen, door één man geroeid en met twee anderen achterin. Do visch kwam steeds nader by Lumley, de boot eveneens. „Nu hebben wy hem!" riep de verheugde hengelaar uit. En terwyl hy die woorden sprak en zyn metgezel met een snellen zwaai van het hoepelnet het hevig spartelend monster van twintig pond in de boot lichtte, word er eene hand op zyn schouder gelogd en riep eene stem: „Craven Lumley, gy zyt myn gevangene 1" {WorcU vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1