EEBSTE RAHEK. By de voortzetting der beraadslaging over het wetsvoorstel van den heer Hartogh betrekkelijk de horziening der burgerlijke rechtsvordering, roeds in de eerste maanden van het vorige jaar door de Tweede Kamer aangenomen, zeide de minister van justitie dat by, by verwerping van dit ontwerp, niet kon verzekeren zoo spoedig mogeiyk met een ontwerp te zullen komen. Daarby komt nog wat door „zoo spoedig mogeiyk" verstaan moet worden. De Minister zou zich in één geval slechts genoopt hebben gezien den voorsteller de indiening van zyn ontwerp te ontraden, dat was ingeval er iets bepaald onaannemelyks in was voorgekomen. Dit nu is naar 's Ministers overtuiging niet het geval. De heer Van Boneval Faure, repliceerende, zeido dat zyn aan don hoer Hartogh gerichte briefkaart slechts de ontvangst van het ontwerp betrof, geenszins eone appreciatie. Het was blootweg eene plichtpleging. Voorts handhaafde spreker zyne bezwaren tegen dit ontwerp en wees er op, dat het niet te gemoet komt aan bezwaren als in een adres van den Raad van Toezicht en Discipline te Amsterdam neorgelegd over het bederf van de bali door jonge prakti2yns, die den boel in de war sturen. Dit adres werd in 1890 tot het Dept. van Justitie gericht. Is dat adres dezen minister onbekend? De heer Pijnappel, voor wien een secun daire taak in dezo zaak is weggelegd, zou zich tot enkele opmerkingen bepalen. In de eerste plaats bracht sprekor hulde aan de groote zorg, waarmede het Voorloopig Verslag dezer Kamer is samengesteld en verklaarde dat de wenschen van den hoogleeraar Van jloneval Faure voor hom zeer zwaar wegen. Staat by echter al beneden hem in weten schap, wat de praktyk betreft, vleit hy zich echter zich met hem te kunnen meten. Da heer Faure c-indigde zyn repliek met te wyzen op de groote misbruiken, welke on der de praktizyns bestaan. Die misbruiken waren reeds jaren, tiental jaren bekend en zy schuilon in de wet zelve. Welnu, juist die misbruiken wil de voorsteller van dit ont werp keeren, zooveel mogelyk. Juist dat rek ken, noodeloos rekken van processen wilde die voorsteller tegengaan, eenig en alleen in het belang der rochtzoekonden. Wat het adres betreft, waarvan do heer Faure gewaagde, dit houdt geen verband met dit wetsvoorstel, maar wees alleen op de noodznkelykheid eener betere voorbereiding der procureurs. Daarna protosteerdo spreker ook zynerzyds tegen het verwyt eener lichtzinnige, vluchtige behandeling van dit ontwerp in de Tweedo Kamer. De Minister van Justitie moest opkomen tegen de bewering, alsof hy den schyn op zich zou laden, dat de belangen van de Justitie hom niet ter harte gaan. Waaruit leidde do heer Fauro dit af? Het adres, waarvan deze gewaagde, was den minister zeer goed be kend, maar het heeft niets met dit ontwerp to maken. De algomeene beschouwingen werden daarna gesloten. Alsnu kwam aan de orde de Procesgang in hot algemeen. De heer Van Boneval Faure betoogde uit voerig dat de voorgestelde algemeene summiere behandeling de misbruiken zal bestendigen en 9 nadeelig is voor de justiciabelen. Enkele nadere punten werden door spr. nog uitgewerkt, ten betooge dat in het ont- werp gemis aan consequentie is tusschen a byzondero punten. Het aantal misstanden in z 't bestaande wetboek zal dus nog woer ver meerderen. Do heer Van Lier kwam op tegen de wtyze, 8 waarop in dit stadium hot ontwerp is be- streden Het kwaad van het artikel is niet 0 te ontkennen, doch dat ligt niet altyd aan de praktizyns, en kan niet beter worden in 't stelsel van den heer Faure. De rechter kan een c fatalcn termyn stellen. Hyzelf vraagt echter wel eens ambtshalve uitstel. Wat de meer- 1 dere conclusiën betreft, zy zullen juist een min kostbaar en snel proces in do hand werken. Gemeenteraad van Hazerswoude. Zitting van gisteravond. De vergadering wordt te ruim halfacht ge opend door den heer Van don Akker, waar- t nemend burgemeester, in tegenwoordigheid van alle leden behalve van den heer Van Driol. De Voorzitter heet den heeren in het jaar 1896 harteiyk welkom, en spreekt don wensch j uit, dat hot hun en hun gezinnen welga en 's Raads beraadslagingen mogen strekkon tot heil der gemeente. Na voorlezing en vaststelling der notulen komt o. m. ter tafel een koninkiyk besluit, houdende benoeming van mr. J. Bruyn tot j burgemeestor van Hazerswoude mot toeken- ning van eervol ontslag als burgemeester van j Leimuiden. Dit en een ander ingokomen stuk, j bevattende goedkeuring van een raadsbesluit, wordt voor kennisgeving aangenomen. Na besproking van de pachtvoorwaarden word, op voorstel van het D3geiyksch Bestuur, besloten, de tuinen, thans nog in huur by j Kruiswyk en Koole, t onevens het grasgewas j langs den Gemeenen weg en het zoogenaamde j Kromme Jaagpad voor 8 jaren by inschryving j te verpachten. Het grasgewas langs den Stationsweg is in deze verpachting niet be grepen. I Vervolgens komen aan de orde de bezwaren (der brandmeesters, waarvan de heeren J. jDokker, J. Winthorst en Bontje bedankt hebbeneerstgenoemde, omdat hy niet langer jzoovele diensten gratis voor de gemeente wil verrichten; de he r Winthorst, omdat de heer J. Dekker bedankte, en hierdoor zyn diensten zwaarder zouden worden, de heer Bontje eindeiyk, omdat huiseiyke omstandigheden de waarneming van bedoelde betrekking hem niet toelieten. Een onderhoud van het Dageiyksch Bestuur met deze brandmeesters had tot resultaat, dat de heer J. Dekker zich bereid verklaarde, aan te blijven, indien hem jaarlyks een vaste som als belooning voor bewezen diensten, zooals by hooibroei en verbetering der spuit, werd uitgekeerd. Hiermede kon het Dagelyksch Bestuur zich niet vereenigen; wel achtte dit bestuur het alleszins billyk, dat hy die diensten beloond kreeg en verklaarde zich voor het inzenden door hem van eene declaratie, waarmee de heer J. Dekker ten slotte genoegen nam. Thans komt hetDagel. Bestuur met een voorstel in laatstgenoemden zin, waartegen zich geen der leden verklaart; integendeel waarvan de heeren C. Korte weg, C. De Bruin en A. Koetsier de biliykheid aan- toonen. De heer Korteweg noemt den heer Dek ker een verdienstelijk brandmeester, wien de gemeente veel verplicht is en dien spr., zoo lang hy burgemoester was, zeer waardeerde. Spr. zegt, dat het de schuld van Dekker zeiven is, dat zijn diensten niet vroeger beloond werden, daar spr. vroeger roeds aanraadde, zyn diensten in rekening te brengen. Op de vraag van den heer Bol, of eenzelfde gunstige bepaling, als men wil stellen ten opzichte van Dekker, ook geldig is voor den brandmeester Heesterman, antwoordt de Voor zitter, dat dit zeker het geval zal zyn, indien Heesterman gelijke diensten presteert als Dekker on een declaratie daarvan inzendt. De heer Straathof vindt de poging van Dekker, als thans door hem is aangewend om ver betering van zyn positi9 als brandmeester te erlangen, niet edel. Heesterman wilde dien weg niet inslaan. Spr. vraagt hoe het komt, dat Dekker zooveel meer diensten, zooals by hooibroei, heeft te verrichten dan Heesterman, waarop de Voorzitter antwoordt, dat de oor zaak hiervan ligt by de belanghebbenden; komen deze by Dekker, dan zal hy zo natuur- lyk niet naar Heesterman sturen. Dit nu wetende, zegt de heor Straathof, hiermede in 't vervolg rekening te houden. Ten slotto wordt aan zekeren Blüte voor een half jaar afschrijving verleend van zijn aanslag in de hondenbelasting. De Voorzitter, „aan hot einde van zyn repertoire zynde", vraagt wio der leden nog iets in het midden heeft te brengen, waarop de heer Wesselingh zijn wensch te kennen geeft, om in den winter de vergaderingen niot des avonds te houden. De Voorzitter zogt niet onwillig te zyn, aan dezen wensch te vol doen, doch dat ten gerieve van den heer Korteweg dezo vergadering in den avond wordt gehoudon. Eindeiyk wenscht do beer Noordam nog onderzocht to hebben, of oon stukje grond van af 't eigendom vau zekeren Van Vliet tot aan het land van Vermeulen al of niet aan de gemeente behoort, welk onderzoek de Voorzitter toezegt. Hierna werd de openbare vergadering ge sloten. Gemeenteraad van Wou brugge. Zitting van gisteren. De Voorzitter opent te 11 uren de verga dering, die door 6 raadsleden wordt byge woond. Nadat de notulen zyn gelezen en gearres teerd, spreekt do voorzitter in deze eersto zitting van dit jaar zyn hartelyko wenschen uit voor het welzyn der Raadsleden, wat betreft hun gezinnen en hun raaatschappeiyke betrekking. Voorts hoopt hy, dat het, onder '8 Heeren zegen, hun gegeven moge zyn, mee te werken tot den bloei en de belangen der gemeente. Ingekomen is een schryven van den heer Visser, berichtende dat hy door ongesteldheid verhinderd is, do vergadering by te wonen. Vervolgens doet de secretaris voorlezing van het proces vorbaal van kasopneming dd. 13 Jan., waar by blykt dat de ontvangsten tot op dien datum 18,436.58'/2, de uitgaven 14,187.19 bedroegen, zoodat in kas was 4249 39'/2. Op voorstel van B. en Ws. wordt met algemoeno stemmen besloten, de belooning van den brugwachter te Hoogmade, wegens meerdere werkzaamheden, aan de bediening dor brug verbondon, met ingang van 1 Jan. jl. te brongen van 70 op 80. Benoemd worden tot loden van het stem bureau voor 1S96: voorz. ambtshalve de bur gemeester, stomopnemers de hoeren A. Visser en L. J. Zwetsloot, 1ste plaatsvervangers, de heeren J. v. Dam en L. S. v. Wieringen, 2de plaatsvervangeas J. v. Griethuizen en J. M. v. d. Voorn. In betrekking tot hot volgonde punt der agonda wenscht de Voorzitter eenige mede- doelingen te doen, die hy niet voor de open bare zitting goschikt acht; hy stelt daarom voor, tot eone geheime over te gaan, waartoe besloten worit. Na heropening stoldon B. en Ws. voor, de jaarwedde van den te benoemen gemeente geneesheer voor de 5 eerstvolgende jaren van ƒ350 op ƒ600 te brengen. Niemand hierover het woord verlangende, wordt dit voorstel in stemming gebracht en aangenomen met 5 tegen 1 stem, die van den heer v. Wieringen. De agenda afgehandeld zynde, doet de Voor zitter de gebruikelyke rondvraag, waarby de heer Van Dam aandringt op meer vrygevig- heid in het verleonen van hulp door den te benoemen gemeente-geneesheer aan onver- mogenden. Volgens spr. heeft het al den schyn, dat de instructie van dien geneesheer niet van genoegzame bekendheid is. Ten be- wyze hiervan haalt spr. een geval aan, dat zich voordeed, tydens het verbiyf van dr. Van Deventer, toen zich by spr. een man vervoegde om 15 gld. ter leen, om daarmee den dokter te betalen voor een te wachten vermeerdering zyner familie. De Voorzitter merkt op, dat dr. Van Deventer toen geen gemeente-geneesheer was; voorts dat in do instructie omschreven is, dat B. en Ws. bepalen, of iemand, die zich aanmeldt, al of niet in de termen van koste- looze geneeskundige hulp valt en door hen in overleg met den gemeente-geneesheer het tarief der kosten van behandeling wordt opgc-maakt; dat echter geen aanvragen ora kostelooze hulp by hen inkwamen, wat spr. niet wyt aan onvoldoende bekendheid der instructie. De heer Van Wieringen wil een deel der armenzorg, nl. de genees- en verloskundige hulp, van de diaconie op het gemeentebestuur leggen. De Voorzitter merkt echter op. dat eerst de diaconie, onverschillig van welke gezindte, en zoo deze daartoe niet in staat is, de gemeente tot het verstrekken dier hulp ver plicht is. De heer Peters dringt aan op ineer vry- gevigheid ten opzichte van het tarief. Ten slotte acht do Voorzitter de zaak genoeg besproken Gn sluit de discussie, en daar geen der andere leden iets in het midden heeft te brengen ook de vergadering. Gemengd JVien ws. Aan do Koninkiyke Neder- landsche Grofsmedery alhier is opgedragen het bouwen van twee salonbooten, voor rekening van een Duitsche firma, bestemd voor passagiersdienst op den Ryn by Mainz. Do verticale compound-machines en ketels worden in dezelfde fabriek vervaardig J. Een begin van brand hedenmor gen in de Koesteeg, by do Oude Vest, werd dadelyk in den aanvang gedempt. Het aantal sollicitanten voor de betrekking van secretaris gemeente-ont vanger in do gomeonte Sassenheim bedraagt 42. De sollicitatie is gesloten. Voorwaar geen gernakkeiyke taak uit dit getal den beste te zoeken. Op don buitengewonen zitting dag van de rechtbank te 's Gravenhago werd gepleit in de volgende zaak. Eene dame, thans wonende te Schev ningen, had een paar jaren geleden oen paard, dat zy niet langer kon stallen, ten geschenke gegeven a-:n een stalhouder te Leiden, onder voorwaarde, dat d^ze zelf het paard moost gebruiken en wanneer het niet meer bruik baar was, het onder zyn toezicht moest laten dooien. Daar volgens de schenkster die voorwaarden niet nagekomen waren, doordat de stalhouder het paard verkocht zou hebben aan een slachter, werd door haar de vernietiging der schenking geëischt c. a. Namens den gedaagden stalhouder werd nu beweerd, dat de bewuste voorwaarden geen verbod inhielden om het paard aan een slachter te verkoopon en dat hy in elk ge-val zulks niet had gedaan. Voor de eischeres trad als advocaat op mr. P. Polv'.iet, voor den gedaagde mr. O. W. Sipkes. De uitspraak werd bepaald op 12 Februari. De kantonrechter te's-Graven- hage veroordeelde onlangs tot 50 boete den bodiende in een filiaal daar ter stede van een in boter handelende firma, ter zake van over treding der boterwet. Voor een gelyk feit vorderde het O. M. by het kantongerecht gisteren 100 boete tegen een anderen depothouder van dezelfde firma. By hot opstootje op den N.W.- Buitenslngel te 's Gravenhage geraakte Woensdag middag ook nog een kind te water. Do kleine werd spoedig op het droge gebracht. Tegen de drie brooders, die zich tegen do politie verzetten, is proces-verbaal opgemaakt. De agent, die met oen stuk hout op het hoofd geslagen werd, is in het ziekenhuis verbonden en kon gisteren nog geen dienst verrichten. De hevige wind van den vorigen nacht heeft op verschillende plaatsen weer hot water tot eene aanzieniyke hoogte opgo- stuwd. Door den hoogen vloed zyn gisterochtend te Rotterdam langs de verschillende havens de kelders der huizen volgeloopen. Te Pernis vloeide de polder Madroolen onder, terwyl do langs de rivieren gelegen gorzen mede onder water zyn gezet. Te Scheveningen was gisteren de zee weder vry onstuimig en do krachtige Noordwesten wind bracht by vloed te halfvier het water weer tot aan den muur en de duinen. Eene vrouw te Zwyndrecht, van wie niets ongunstigs by do politie bekend was, maar wier gedrag tegenover hare stief kinderen wel eens te wenschen zou overlaten, wierp op zekeren dag met een melkkan naar hare buurvrouw, met wie zy twist had, en raakte toen een kind van die buurvrouw aan het rechteroog, ten gevolge waarvan het kind het gezichtsvermogen van dat oog verloor. Do vrouw werd wegens opzottelyke mishan deling door de rechtbank te Dordrecht tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld. De zaak diende gisteren in hooger beroep voor het gerechtshof te 's Gravenhage, waar door mr. Rouville do Meux als verdediger van bekl. werd betoogd, dat hier alleen sprake kan zyn van het door schuld veroorzaken van lichamelyk letsel, en, daar dit feit niet is tón laste gelegd, concludeerde pleiter tot vryspraak. Het O. M. vorderde echter bevestiging van het vonnis. Uitspraak 30 Januari. Hetzelfde gerechtshof bevestigde do ver oordeeling tot vier jaar gevangenisstraf van den Rotterdamschen jongen, die in eene her berg aan de Zandstraat te Rotterdam een meisje ernstig verwondde. Het Hof bepaaldo evenwel in stryd met het vonnis der recht bank dat de voorloopigo hechtenis niet in mindering zal komen. Ook werd bevestigd het vonnis der Haagscho rechtbank, waarbij twee personen tot 18 maanden zijn veroordeeld wegens diefstal in de villa „Golfzieht", te Scheveningen. Met den dag wordt de moord, in het laatst van November op den 10-jarigen A. F. Hoogsteden te Rotterdam gepleegd, ge heimzinniger. Of zou wat in de laatste dagen, in verband met dit drama, gemeld is, wyzen op een ontkoooping, die aanstaande is? Hopen wy het laatsteGisteren werd door ons medegedeeld, dat door den officier van justitie mr. C. H. B. Boot een met potlood geschre ven briefje was ontvangen, met lic-t postmerk Rotterdam 13 Januari, en betrekking hebbende op dezen moord. Thans is by den officier van justitie een tweedo briefje bezorgd, met het postmerk 16 Januari 1896, 8 tot 9 uren voor middag. Dringend en ernstig verzoekt d3 orficier van justitie den schry ver zich aan hem bokend te maken, of zich aan te molden op tyd en pliats, door hem te bepalen. Geheele geheimhouding wordt door Z.E.A. verzekerd. Te Rotterdam is op de lysten ten behoeve van de nagelaten betrekkingen van het stoomschip „De Amstel", dat met man on muis in den storm van 12/13 Dec schynt vergaan te zyn, reeds voor ruim ƒ10,000 geteekend. Er komen giften onder voor van ƒ3000, 500, enz. De gouden zuil. De vraag, in wions of in wier handen de gouden zuil van de Amsterdamscho tentoonstelling gekomen is, wekt nog steeds groote belangstelling. Deze vraag schynt echter op het oo gen el ik nog niet beantwoord te kunnen worden, 'tIs wel vry zeker, dat het getal verkochte loten niet meer heeft bedragen dan 500.000, doch men is by de uitgifte niet by N°. 1 begonnen. Men heeft uit het totaal aantal loten (1,500,000) hier en daar grepen gedaan en deze loten aan de markt gebracht. Er moet reeds ge bleken zyn, dat in Parys een p rticulier in het bezit is van een lot, dragende een cyi\r boven hot millioen, waarop een der kostbare pryzen is gevallen. Deze mododeelingen werden aan het „N. v. d. D." door een lid van het Uitvoerend Comité gedaan. Op de Keizersgracht by de Spiegelstraat te Amsterdam is gisteravond omstreeks acht uren een zeventigjarig man te water geraakt en, ofschoon nog levend op gehaald, kort daarna overleden. Het lyk werd naar het Gasthuis overgebracht. Togen den heer J. J. G., predikant by de Yrye Gemeente to Rysen, is door den brigadier der marechaussee te Almeloo proces verbaal opgemaakt wegens.het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. De predikant had roeds uren in den omtrek zulk eene vermaardheid verkregen, dat byna ioderen dag, doch vooral op marktdagen, tal van patiënten van heinde en ver kwamen opdagen om zich onder zyne behandeling te stellen. Door het zoontje van den schoen maker B. Masseling te Odoorn is aan H. M de Koningin-Regentes gevraagd om een harmonica. De burgemeester dier gemeente heeft bericht ontvangen, dat binnen eenige dagen aan dat verzoek zal worden voldaan. Aldus werd door enkele bladen gemeld. Het bericht is echter min jaist, Wel heeft het zoontje van den schoenmaker Masseling te Odoorn een verzoek dienaangaande tot Hare Majesteit gericht en is uit inlichtingen van den burgomeester van Odoorn gebleken dat de jongen, dip good de harmonica bo- speelt, zoodanig instrument behoeft omdat hy daarmede by feestelyke gelegenheden in de gemeente geld zou kunnen vercienen, en zyne ouders op die wyze zou kunnen helpen, maar verdar is niets geschied. Hoewel het nu mogelyk is dat H. M. do Koningin-R?geDtes deu joDgen zal willen te hulp komen en hy dus zyn harmonica zal krygen, h'gt het toch voor de hand, dat dit geschenk niet zou worden gegeven om den jongen een harmonica te doen rijk worden, doch alleen omdat hy daarmede in zijn overigen vryen tyd eenig geld kan verdienen en zyne ouders helpen. Voorts wordt van zeer betrouwbare zyde modogedeeld, dat het bericht in de Haagsehe Kroniek der „Nieuwe Groninger Courant" als zou de Koningin in do Koninkiyke stallen een paard, „Nora" genaamd, beryden, gehe6l uit do lucht Is gegrepen, evenzeer als de vermelding in hetzelfde Ölad, dat H. M. voor Haar Moeder servetten zou weven op het aan do Koningin geschonken weefgetouw. De fantasie, die aan dit bericht ten grond slag ligt, treedt in nog sterker licht, wanneer men we6t dat het toestel slechts te ge bruiken is tot het weven van lint. Wy lezen in eenige dagbladen: By de Exploitatie-maatschappy zullen de onpractische jakken en hoeden der overweg- wachteressen worden vervangen door een doelmatiger kleedy, waarschyniyk het Hol lanasche Spoor-model. Hieromtrent deelt men aan het „Utr. DbL' mede: Wel is door de Exploitatie maatschappy besloten, de jakken der overweg wachteressen te vervangen door mantels. Van welk model deze zullen zyn, is evenwel nog niet bekend. Omtrent de verandering der hoeden is nog niets besloten. Tegen Oeds De Vries, 22 jaren, koopman, laatst wonende te Amsterdam, is door de arrond. rechtbank aldaar verleend rechtsingang met last tot instructie, wegens valschheid in geschrifte en opzettelyk gebruik daarvan maken. Een dertienjarige knaap inde Friesche gemeente Schoterland kreeg eene brandwonde aan de rechterhand, die maar niet wildé heelen. Op aanraden van eene buurvrouw Werd op de wonde een lap met Ha irlommer olie gelegd. Toen de lap er vyf minuten had opgelegen, begon de hand ge weldig op te zwellen. Met den meesten spo9d kwam or. Brandsma, van Gorrodijk, ter hulp; er bleek bloedvergiftiging te hebben plaats gehad. Onvermoeid paste deze afdoende middelen toe; er is hoop, dat de knaap be houden biyft. Voor eenige dagen echoot een jager uit Emmerik by de Hollandsche grenzen op tamme eenden De bezitter, die daar in de nabyheid woonde, verzocht hem het schieten te laten, waarop de boer werd aangemaand maar spoedig weg le gaan, daar hy anders op hem zou schieten. De boer ging dan ook weg, doch de jager trok het geweer en ver wondde den boer met hagelkorrels op ver schillende plaatsen. Naar men verneemt, zal van deze zaak zoowel by de Duitscho als by de Hollandsche regeering aangifte worden gedaan. Do ysclub te Benedenknype (Fr.) „By joün ütfoün" (By avond uitgevonden) houdt hare wedstryden op een weiland, dat hooger ligt dan het boezemwater. Een gevolg hiervan is, dat vóór den winter dat land onder water moet garnalen worden. Dit geschiedde ook in December jl't welk aun de club vrü wat kosten veroorzaakte. Plotseling is nu in één nacht het water zoodanig gedaald, dat, als de vorst nu inviel, de baan onberydbaar zou zyn. Na onderzoek is gebleken, dat een der dicht gezette pompen door een kwaad willige is geopend, waardoor het water toe gang verkreeg naar de naburige sloot. Voor da club is dit oeno groote teleurstelling; 'tis te hopen dat de dader opgespoord wordo. Frangois Coppée, die in zyn jeugd zeer intiem bcvri .ni was met don voor eenige dagen overleien Paul Verlaine en-wiens naam het laAtste woori was, dat do rampzalige dichter van zoovele paarl«n der Fransche literatuur op zijn sterfbed stamelde, heeft eene weemosdige herinnering aan die vriend schap bewaard. Verlaine, zegt hy, was een brave jongen, maar ongelukkigerwijze een jongen zonder wilskracht, die tot in het krankzinnige door zyne moeder bedorven was. OngetwijfelJ was zij do beste, maar tevens de meest onbedacht zame aller moiders. Zy bedacht niet, dat zy, door het kind alles te vergeven, van den man een wezen zou maken, dat niet in staat was zijn weg door het leven te gaan, omdat hy tot eiken dwang over zichzelf onbekwaam zou zyn. Dat heeft zy duur betaald. Wat hem betrefc, zijne dwaasheden hebben nooit iemand anders dan hemzelf kwaad ge daan. Hy heeft er meer door geledon dan men wel denkt. Do zoon van Verlaine is in garnizoen te Rysel en sedort anderhalvo maand in het hospitaal, wegens een zenuwlyden. In zake de tegen Jacques St.- Cère ingestelde vervolging bovatte de „Événe ment" dezer dagen oen artikel van Pierre de Lano, waarin beweerd werd dat St.-Cère aan versehi len io personages to Berlyn had aange boden, voor 30,000 fr. artikel-n in de „Figaro" te schryven om in Frankrijk een gunstige stemming voor Duitschland te bewerken. De do9betrc£fen Jo brieven zouden in het bezit van de schilderes Parlaghi en van Paul Lindau zyn. De Lano is by den rechter van instructie geroepen om daarover gehoord te worden. BUITENLAND. Frankrijk, In den gisteren gehouden miuisterraad is door den heer Berthelot, den minister van buitonlandsche zaken, medegedeeld, dat een schikking is getroffen tnsschen de Engelsch en Fransche regeeringen betreffende Siam, Deze overeenkomst is Woensdag ondertee- kehd. Het voornemen, dat een onzijdige staat zou worden gevormd tusschen de Engelsche en Fransche bezittingen in Siam, is opgege ven. De Mekongrivicr is als grensscheiding tusschen het Engelsche en Fransche grond- ge fied tot do Chineesche grens aangenomen. Muong Sin is aan Frankrijk teruggegeven. Weer is een journalist in hechtenis ge nomen in verband met hot Lebaudy schan daal, nl. Carl des Perrières, medewerker van „La France". De rechter van instructie heeft gisteren mad. Sóvérine gehoord. De Smaat heeft gi9teren den heer oud- minister Loubet tot voorzitter gekozen, en wel met 136 van de 243 stemmen, welke werden uitgebracht Tot onder-voorzitters wer den gekozen de heeren Bérenger, Peytral, Magnin en Scherer—Kestner. De commissie uit de Kamer, in wier handen gesteld is het wetsontwerp betrekke lijk de wereldtentoonstelling van 1900, zal de Kamer voorstellen de regeering te ver zoeken een nieuw plan uit te werken, de grenzen dier tentoonstelling beperkende tot den linker Seine-oever en het Trocadero.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2