Praatjes over Kunst. Vlokken. LXIV. «La mort ne enrprend pas le sage." (Yerlaino). Er zijn pas een paar héél-mooie boeken uitgekomen: één in Engeland; één bier. „The Pageant", in oen niet al te bijster mooi bandje; „Sonnetten en Verzen in ter zinengeschreven door Henriëtte Van der Schalk, zeer fraai inwendig „verlucht' 'door Roland Holst. Mijn meening zal ik hier wel later zeggen over inhoud en vorm van deze beide boeken Doch Paul Yerlaioe is heengegaan, Yerlaine is gestorven Dat zegt veel meer! Toen een van de Fransche bladen na den dood van Leconte de Lisle op de zonderlinge gedachte kwam een plebisciet onder letter kundigen uit te schrijven over deze vraag: „„"Wie zal den dichter der „Poèmes barbares" vervangen in uwe waardeoring?"" was het, zooals men weet, aan Verlaine, dat deze eer te beurt viel. Het publiek scheen een beetje van de wijs gebracht door die uitspraak. Bui- ton een vrij beperkten kring van lozers kende men het werk van Verlaine nauwelijks, en men kon zoggen dat het groote publi-.k tot hot eind toe onbekend met hem is gebleven En,nu mag nog wel de waardeering uit do „Pall-Mall" hier worden overgeschreven. „Door den dood van Paul Yerlaine heeft Frank rijk haar eenigen onbetwisten en onbetwist- baren dichter verloren, Sedort den dood van (Victor) Hugo, was by zonder mededinger. Altoos is hvj verkeerd hegregen door hendie onbekwaam om zijn werken te lezenhoorden naar het gebabbel van de omgeving. 7i\\n wan ordelijk leven is tot een legende geworden, on toen heeft men zelfs gezegd dat zyn ge dichten even wanordelijk waren. De toon dier geuichten is, voor het grootste deel, even zuiver als de versificatie. Ook was hyzelf minder wanordeiyk dan naïef. Hy begreep nooit hoe het leven in onze mojerne samenleving zijn moet, en hy giDg, op en neer, als een geniale wilde. In waar heid was zyn leven de eenvoud zelf, en de bewondering voor zijn verzen heeft alreeds het stilzwygon opgelegd aan de veroordoeling van zyn legendarische misdryven." De fijnvoelende, fijn gevoelige Dichter is niet meerl Mot hom en met zyn keurige poëzie word door ongevoeligen, z.dfs door Professoren (of liever óók door Hoogleeraren) den spot gedreven. En Verlaine heeft terecht meêwarig cn medeiydend zyn schouders geschud voor dezo menschen; tydens z'n leven. Maar vrij, jongeren, die Yerlaine ook ééns hierheen hebben getroond, loij, dio den machtig- gobouwden mensch/cop ook eons van naby wilden zien, waarin al dit héél mooie sublieme post had gevat, wy beklaagden ons zyn komst zeker niet, doch wy betreuren het nü dat van dien lydens monsch na z(jn dood alleen de waardeering aan z'n gedichten zal worden bo waard, terwyi er zoo weinig meêgevoelen ge durende zijn lodens-leven werd betuigd. Uit „The Pageant" dit fijngevoeldo gedichtje van Maurice Maetorlinck: Et s'il revenait. Et s'il revenait un jour Que faut-il lui dire? Dites-lui qu'on 1 attendit Jusqu'a s'en mourir Et s'il demando oiï vous ótes Quo faut il róponure? Donnez-lul mon anneau d'or Sans rion lui répondre.... Et s'il m'interrogo encore Sans mo roconnaïtro? Parlez-lui comme une soeur II souffro peut-ötre Et s'il veut savoir pourquoi La salie est dósorto? Montroz-lui la lampe éteinte Et la porte ouverte Et s'il m'interrogo alors Sur la dernière heure? Ditos lui que j'ai souri De peur qu'il ne pleure. BoDuotton cn vorzen in terzioen, go- eolirevon door Honriötto Van der Sohalk. (Dit boek word uitgegeven in Decembor 1895 door Soheltoma on Holkoma'e Bookhandol to Amsterdam, gedrukt b(j Joh. Ensohodó on Zonen, to Ha-irloui, on door R. N. Roland Holet verzorgd on verdord.) Dit is een band vol héérlyk-mooie verzen, op waardige wyze in oen passend kader, sobor verlucht. Denken doend' aan dio perkamenten mis salen, waarin ook dikwyis do lynen, die de regels omiystei., tut het einde der bladzyden doorloopon, is echter dit op-en te-op molerne boek ook frisch-nieuw van uitdossing. Van do vorzen kan ik alleen horhalen wat ik hier boven zeide, dat ze hóórlyk-mooi zyn. 't Is zéker geen alledaagsche kost voor eikéén, enze mo6ten niet worden ge lezen als van Alphen's gedichtenI Een paar proeven er uit: Over het zich verkondigen van de ziel in de oogen Samenkomen van oogen is gebrokeu muziek, hun roeringen zyn wonderbare; en verschuiving van wanden onzichtbare die weerend bouwden ziele' om zicb. 't [Gesproken wordt dan geweten 't onbeholpen zware van poginge' ontoereikende, en verstoken met schaamt. Denkstralen schieten op als [spoken beangstigend door 't onverwacht; vervaren brengend ryst volle erkentenis, en zeeën ziel liggen open, sprakeloos ontbloot. Dan, niet een lang verJragen van te groot genot is dit, en als vermoeide armeeën scheiden ze ontdaan en zich niet onderwinden weer samenkomen en dit weer te vinden. Over vastheid zonder twijfelingen. Zooals handen, by onverwacht beroeren trillende zoeken een verhaast heenkomen, omdat ze zyn toevallig-saamgekomen, cn niet, machtig bevel, willig volvoeren, zóó ziele' ook, die in andre, klare stroomen ze wanend zage', en,* verwachtend toevoeren van 't eige beeld, door vreemd beeld zich bel o 't ren ziend', opschrikko' angstig, droef als na mooi [droomen. Maar onze bandon hebben niet getrild en vast verbond gemaakt zonder verdragen, omdat een machtigor 't zóó heeft gewild, en toen elk onzer ziele' in de and'ro boog, schrikte van heide geen want beide lagen ■weerspiegeld lichter, in elkander's oog. Hoe de menschen samengaan in de dagen der jeugden waardoor zij scheiden. Opgetogen gingen de jongelingen al wier gedachten in hun oogen welden eendrachtig, met harten die niet ontstelden over de afwykende ziels-verbeeldingen in de oogen der and'ren die hen verzelden want elks eig'ne droomen on verwachtingen hingen tusscben hem en alle and're dingen zooals een nevel hangt over de velden. Zoo ging 't, tot waar de weg als kruis zich [scheidde. Toen sprak er een „o makkers, 't pad gaat [styaend nu moed, den bergen toe." En de and're „ik [dacht dat ge als wy di- stroom volgen woudt [langs weiden". Toen wendde zich do derde, droef en zwygend, en eenzaam verdwenen zy in de nacht. Yoor de heoriyke gevoelens, de mooie ge dachten, cie Henrietta Van der Schalks'poëzie by mij heeft wakker geschud, zyn waarlyk geen woorden genoeg te vinden. Misschien typeer ik ze het beste door van dit boek te getuigen, dat men wèl doet dezen bundel gedichten ten geschenke te geven aan wie men zéér liefheeft. C. V. G e 111.engd Nieu ws. Op oen onlangs in dit blad go- plaatsto advertentie, waarin een kantoorklerk werd gevraagd op oen salaris van zeven gulden por week, zyn 150 brieven ingekomen. De onK zoldigdo ry'ksveldwach- t' r- Wes* lip" en Yan Noort, to Noordwyker- itrap gistermo gen een paar stroo L. uit Hillogom, die in het duin van den heer Willink bezig waren met fretteeren. Een derti nt.il konyntjes was reeds buit gemaakt. Ti' Hi 11egom zal 15 Jan. a. s. een collecte worden gehouden ten behoeve van do nagelaten weduwen en weezen van de bemanning der vischsloep „Charlotta Louise", welke den 2Gsten November 1895 van Zwarte- waal tor visschery op de Noordzee is uitge zeild en by de zware stormen in 't begin van December is vergaan. Op aanwyzing van een wacht meester der veld-artillerie te 's-Gravenhage, is de werkmau G. by een bierbrouwery al daar door de politio aangehouden, verdacht van diefstal van gold uit het buffet der mili taire cant ine van do vold-artillerie in de Alexanderkazerne. Onder Loosduinen zyn weder door tot dusver onbekende daders 16 kippon ont vreemd. De Hooge Raad verwierp giste- ren het cassatieberoep van de jongedochter te Sittard, die van den uitgever van den „Limburger Koerier" schadevergoeding vor- derdo wegens het in genoemd blad opnemen van een voor haar beleedigend bericht, doch haar vordering zag afgewezen, omdat niet gebleken was dat de beleediging opzottelyk geschiedde. Een kellner, dio te Amsterdam heeft terechtgestaan ondor beschuldiging van schaking en medeplichtigheid aan diefstal, door zyn meisje ten nadeele harer ouders gepleegd, is vrygesproken van laatstgenoemd misdryf, doch schuldig verklaard aan het eerstgenoemde en veroordeeld tot een jaar hechtenis. Gisternacht brak te Hallum (Fr.) een felle brand uit in de boerenbuizinge van mej. de wed. A. Hoekstra, te Leeuwarden, deels bewoond door den verver S. Van Dyk en anderdeels door J. Kooistra. Zes runderen en één paard zyn in de vlam men omgekomen. Woensdag is te 's-H eerenhoek een jongeling van omstreeks 20 jaren plotse ling krankzinnig geworden. In Maart zou hy in militairen dienst moeten treden, wat hy zich zóó aangetrokken heeft, dat hy aan het malen is geraakt. (if. C.) Sedert Dinsda g-a vond wordt te Raamsdonk vermist het gemeenteraadslid W. G. Z. Vermoedelyk is hem een ongeluk overkomen. In de slooten langs den weg, waar hy hot laatst is gezien, wordt naar het ïyk gezocht, doch tot heden zonder gevolg. Te Elberfeld is vrouw E. B. door haar stiefzoon, den 50-jarigen arbeider J. D., vermoord, door middel van een byl. De moor denaar heeft de vlucht genomen; zyn signa lement is door het land verspreid. Te G a s s e 11 e r n y v e e n s c h e m o n d is de boerenbehuizing, toebehoorende aan den heer Poller en bowoond door L. Salomons, afgebrand. Hevige vechtpartyen hadden na dozen brand plaats. Één van hen, die de wacht moesten houden, verloor in den stryd een lid van den middenvinger zynor rechter hand, terwyi oen ander over hand en pols werd gesneden. Te Winsum (Gron.) kocht dezer dagen iemand een haas, welke opgevuld bleek te zijn mot stukken yzer en lood, om het beestje meer ponden te doen wegen. Onder andere waren het dier drie pootjes van een yzeren pot in het lichaam gedrukt. Te Nijmegen heeft zich de 19- jarige dochter van den heer W. S., ten huize harer ouders, door ophanging van het leven beroofd. Teleurgestelde liefde moet de oor zaak zyn. Te Utrecht is eergisteravond de luitenant I. in de Lichte Gaard aange reden door een dogcart. Behalve dat hy twee vry ernstige verwondingen aan het hoofd bekwam, verkeeit by nog steeds in bewuste- loozen toestand. De bestuurder van het rytuig, die naar men beweert te hard gereden en daardoor het onheil veroorzaakt zou hebben, is bekend. Door den garnizoens-commandant te Amersfoort is de tamboer der infanterie, die in het lokaal van bet Heilsleger de orde verstoorde, met veertien dagen provoost gestralt. Uit Tolen wordt gemold, dat een onderzoek, door den inspecteur der be lastingen van Zieriksee persoonlijk ingestel heeft doen biyken, dat op hot kantoor van den ontvanger jbr. T., die te Bergen op Zoom oen poging tot zelfmoord pleegde, alles in orde was. Zyn toestand is levensgevaarlijk. De kogel kwam in aan de eene zyde by het oog en verliet het hoofd aan den anderen kmt. De revolver werd op tafel gevonden. Zyn verdere poging om zich van kant te maken met een scheern es, dat hy uit een valies van een der reizigers trachtte te vermeesteren, werd door de politie verydeld. Volgens gerucht zou de redac teur van de „Voorwaarts," die sinds een paar weken niet meer verschynt, Arnhem verlaten hebben en op weg zyn naar Amerika. Het gerucht noemt zelfs den naam van een meisje uit Velp, dat hem op dio reis vergezelt. Ook de „Zutf. Crt." maakt van dit ge rucht melding. V.in Emmenes heeft nog twee vonnissen tot zyn last. Op het station Boxtel is Don derdagavond een locomotief bij het achter- uitzetten op een stilstaande machine geloopen, waardoor deze door den muur der locomo- tiefloods werd gedrongen en belangryke be schadiging aan dit gebouw werd veroorzaakt. De beide locomotieven werden slechts licht beschadigd. Donderdagmorgen in de vroegte zyn aan de ilvier buiten de Waterpoort te Gorkurn eenige kleediogstukken gevonden, die in verband worden gebracht met het verdwynen van een geacht ingezetene dr. Svan genoemde gemeente. In verband met dit bericht meldt men nader uit Gorkurn, dat door den commissaris van politie eene belooning van f 100 wordt uitgeloofd voor het vinden van het ïyk, waarvan de kleederen, bovenbedoeld, afkom stig zyn. Dientengevolge was men gisteren druk aan 't visschen. Woensdag-middag, aldus meldt men uit Assen aan de „Zw. Ct.", had de heer F. iets te verrichten ten post- en tele graaf kantore. Hy had een portefeuille by zich, die hy verzuimde van de tafel in het wachtlokaal, "waarop zy was gelegd, weder moe te nemen. Toen hy de portefeuille miste en zich naar het kantoor spoedde, bleek het dat zy spoorloos verdwenen was. 't Is voor hem een aanzieniyke schade, daar er, behalve f 220 aan bankpapier, nog andere waarden in geborgen waren. Aan do woning van den heer W. T., te Eindhoven, werd deze week op een morgen door de gewone dienstmeid, die gedurende den dag aldaar eenige werkzaam heden verricht, vruchteloos gebeld; de deur bleef gesloten. Men besloot ten slotte met geweld de deur te openen, en toen vond men den heer T. te bed en door den rook gestikt; de stik lucht was ontstaan door het omvallen eener nachtlamp, dio door de achteloosheid van den ongelukkigen, slaapdronken man niet naar behooren was uitgedoofd. Te Langezwaag (Fr.) waagde zich gisteren het knaapje van Yelstra, dat naar school ging, op het ys en zakte er door. Hy werd bewusteloos opgehaald. Dr. Brands- ma te Gorredyk wist gelukkig de levens geesten weer op te wekken. Te Terwispel geraakten 4 jongens door het ys, 2 verdronken. Een man, dio het ongeval zag, schrikte zóó geweldig, dat hy eene beroerte kreeg. Te Terwispel zyn twee knapen door het ys gezakt en verdronken. In Friesland zullen weder twee boterfabrieken worden opgericht, één te Noord- wolde en één te Blesse. By het spoorwegongeluk, dat dezer dagen in Natal plaats had, werden volgens officiëele opgaven 35 personen gedood en 29 gekwetst, waarvan er twee overleden. Op vjjf na waren alle slachtoffers vrouwen en kinderen. Bloedverwanten van den eersten minister en den procureur generaal der kolonie bevinden zich onder de dooden. Volgens de „Times" heorscht te Melbourne groote opgewondenheid tegen de Duitschers; men heeft er een Duitsch volks lied in een der Duitsche schouwburgen met gesis ontvangen, en naar de Duitsche wyken worden telkens straatmuzikanten gestuurd om „Rule Britannia" te spelen. Volgens de „Indépendance beige" heeft de Brusselsche politie per telegraaf mededeeling ontvangen van den ten huize van dr. G. Th. A. W. M. te 's-Gravenhage plaats gehad hebbenden diefstal. Volgens genoemd blad moet de schuldige de wyk hebben gonomen naar Biussel, waar hy thans door de politie y'verig wordt gezocht. Burgerlijke Stand. KATWIJK. Geboren: Jerina, D. v. J. Ouwe- hand en J. Ouwehand. Dirkje, D. v. M. Van Duyvenvoorde en D. Den Jong Jacob, Z. v. J. Van D03*11 en J. De Haas. Cornelia, D. v. J. Souveryn en M. v. Duyvenbode. Arie; Z. v. A. Hoek en M. v. Duyn. Gehuwd: J. H. Schaart jm. met J. Van der Plas jd. J. Van Duin met M. De Mol jd. L. Van Beien jm. met C. Guyt jd. W. Haas noot jm. met L. Haasnoot jd. Overleden: A. Goernaat 13 d. A. Van der Perk 5 m. T. Plug lj. M. Van der Marei 11 m. C. Zuyderduyn 45 j., geh. met W. Ravensbergen. W. Van der Plas 45 j., geh. met A. Vooys. M. De Best 5 m. L. De Jong 10 m. A. Verloop 1 j. Levenloos aangegeven Z. v. C. v. d. Guyton en M. Bal. LISSE. Geboren: Johannes Marie, Z. v. A. Mosscveld en J. Van der Klugt. Theodorus Augustinus, Z. v. J. W. Lefeber en J. v. Ruiten. OEGSTGEEST. Geboren: Wilhelmus Alfon- ses, Z. v. J. K. Luiten en J. M. v. Cranenbroek. Maria Wilhelinina, D. v. J. De Leen on A. E. Koppier. Hendrik, Z. v. K. Schipper en G. J. Zwaan. Engel bertha Agatha Jacoba, D. v. W. A. Zandbergen en A. P. Nijssen. Ondertrouwd: J. J. Duivenvoorde 34 j. en P. Van Moorsel 48 j. H. J. Eering 27 j. en M. J. v. d. Ham 24 j. W. Wijsman 19 j en A. M. Gans 20 j. Overleden: P. Versluys 21 j. A. Wester, geh. mot W. G. Lut, 28 j. C. C. H. A, Blankestijn 1 m. RiJNSüUliG. Geboren: Maar tie, D. v. L. Koekebakker en A. Mïnnee. Diederikus, Z. v. L. Ravensbergen en A. Van Rijn. Jan, Z v. C. De Best en M Schooncveld. Gerrit Willem, Z. v. J. Soscf en J. M. E. Ouvversloot. Overleden: D. v. Duyvenbode 16 m. SASSENHEIM. Geboren: Johannes, Z. v. J. v d. Voort en M. Zuiderduin. Wilhelmina Maria, D. v. A. v. Duiu en J. KaadscheJders. Willem Cornclis, Z. v. D. J. M. Wüstenhoff en A. H. Klots. Ondertrouwd: R. Huijg, wed nr. v. K. Rotteveel, 55 j., en G. Lommerse, wed. v. J. Klstgeest, 47 j. Wol)BRUGGE. Geboren: Margje, D. v. C. De Graaf on Al. Van den Bosch. Arie, Z. v. J. De Wit en 11. Van Wieringen. Gehuwd: A. C. Borst jm. 32 j. en M. Van Ileteren jd. 25 j. Overleden: J. G. Van der Mey jd. 20 j, WARMOND. Gehuwd: M. Heus en P. Van Bladel. Ondertrouwd: Petrus Cornells Van der Zon 3ü j., Wedr. van A. M. Gcrken, en Anna Cornelia Schouten jd. 39 j. Arie Versluys jm. 28 j. en Antonetta Maria De Vroomen jd. 22 j. Loop <fcr bevolking tc Entwijk gedurende het jaar l§9ó. M. V. Tot. Bevolking op 81 Decembor 1894; 8915 3773 7688 lu 1895 vermeerderd door gob. met: 121 137 258 door vestigiDg met: 125 90 215 4161 4000 8161 In 1895 verminderd: door overl. 63 m. 68 v. 131 totaal door vertr. 148 103 251 Bovolkiüg op 31 Dcoamber 1895 211 171 382 3950 3829 7779 Dot aantal huwelijken in 1895 bedroeg 64. UITLOTINGEN. 2'/9 pot- Antwerpache loten 1887 a fr. 100. Trekking vau 10 Januari 1 96betaalbaar 1 Juli 1396. 44 eeiitön: 605 777 3857 4417 4944 5337 6003 10916 13304 18343 14271 17723 17993 18912 21094 21650 25423 2761-3 3039G 83319 38197 39497 39602 41525 43480 45572 47904 48365 5CG05 51188 52886 54571 55731 55783 59271 59934 61859 62810 64872 69714 69872 71983 72020 en 72107. Premiön: Serie 52886 No. 12 fr. 100,000; e. 18912 n. 3 fr. 2500; e. 48366 n. 19 fr. 1000; e. 51571 n. 13 en b. 55731 n. 13 ieder fr. 500; e. 4417 d. 11, e. 5337 n. 21 0. 13304 n. 5, s. 18912 n. 12, e. 21094 d. 3, 8. 21650 n. 1, o. 38197 d. 7 b. 39602 n. 9, e. 41525 n. 7, e. 47904 u. 24, e. 54571 n. 5, b. 65731 n. 14, e. 59271 d. 3, b. 71983 n. 12, 18 en 22, e. 72090 n. 35, 8. 72107 n. 19 en 24 elk fr. 150. Alle overige nummers in bovenstaande eericcn vervat zijn aflosbaar met 110 fr. Do toestand in Transvaal blyft bevredigend. Alleen te Johannesburg scbynt alles nog niet in het reine to zyn, to oordeelen althans naar de onderstaande berichten, dat de „uitlanders" nog talmen met het uitleveren hunner wapenen, geiyk door president Kruger is bedongen. De correspondent van de „Times" te Pre toria geoft nog eens een uitvoerig verhaal van hetgeen er in do eerste dagen des jaars te Pretoria en te Johannesburg is voorge vallen. Daardoor wordt het bevestigd, dat de „uitlanders" Jamesons komst te Johannes burg verwachtten. Van daar de algemeene teleurstelling, toen de tyding van Jamesons nederlaag by Krugersdorp daar vterd ver nomen. Naar men weet, werd eerst gemeld, dat kapitein Coventry, een van de Engelsche officieren, die Jameson vergezelden, te Kru gersdorp aan de gevolgen zyner wonden was overleden. Later bleek het, dat dit bericht onjuist was. Koningin Victoria en de prins van Wales zonden gisteren Lord Conventry, den vader van den kapitein, een telegram. Het telegram der koningin luidde aldus: „Ik kan niet zeggen, hoezeer het my genoe gen doet, dat uw zoon nog leeft en herstel lende is. Ik wensch u van harte geluk met deze tyding". Als het- waar is dat alle moeilykheden met een feest eindigen, dan is de Transvaalsche quaestie ook afgeloopen. Althans men leest In de „Times" dat de minister Chamberlain, op het bericht van den heer Robinson, dat het ergste voorby was, een diner heeft aan geboden aan de hoofdambtenaren van zy o departement. De volgende telegrammen zyn nog ont vangen Johannesburg, 8Jan. (Vertraagd): Hier is alles rustig. De beurs is weer geopend en de stad heeft haar gewone aanzien terugge kregen. De markt is vast, maar er worden toch weinig zaken gedaan. De meeste der winkels zyn weer geopend. De beambten der regeering, ondersteund door het hervormings- comité, nemen de wapenen der „uitlanders" in ontvangst, zonder dat zy daarby tegenstand ondervinden. Pretoria, 8 Jan.: Daar het hervormings- comité der uitlanders aan den Rand geen voortgang maakte met de uitvoering der be lofte tot uitlevering der wapenen van zy'd manschappen, is de Engelsch9 agent De Wet naar Johannesburg teruggekeerd. Een staats commissie, die te Johannesburg zitting houdt, zal voor de uitvoering der voorwaarden vzd onderwerping waken. De heer De Wet woont de zittingen van deze commissie by. Ongeveer tienduizend Boeren zyn onder de wapenen; zy zullen niet naar hunne haard steden terugkeeren vóór de zaken geheel ea, al geregeld zyn. Een vertegenwoordiger van het te Pretoria verschynend dagblad de „Presse" heeft offi ciéél kennis gekregen, dat de regeering van de Transvaal al het mogelyke zal doen om de mynny verheid te bevorderende eigenaars behoeven dientengevolge hunne belangen niet op te offeren aan de plannen van een troepje onruststokers. Lorenzo Marquez, 9 Jan. (Via Beriyn) Het Duitsche oorlogsschip „Condor" is hiel aangekomen. Londen, 10 Jan.Sir Hercules Robinsop seint, dat de heer Kruger, in antwoord op het telegram, hem, op bevel der Koningin door den heer Chamberlain gezonden, heeft verklaard, dat het inderdaad zyn bedoeling is dr. Jameson en de andere gevangenm uit tc leveren aan de Britscbe overheid, opdat zy door de Engelsche regeering gestraft worden' en dat by zyn definitieve beslissing in deze zaak zal bekend maken zoodra orde en rust te Johannesburg zijn hersteld. Inmiddels heeft de president den heer Robinson verzocht aan koningin Victoria de verzekering te geven, dat hy de woorden van H. M. zeer op prys stelt en zyn dank daar voor over te brengen aan do koningin, die h^, eerbiedig zyn beste wenschon brengt. De heer Robinson voegt hieraan toda de regeering van Transvaal een algemeene amnestie heeft afgekondigd voor allen, dia vóór zes uren hedenavond te Johannesburg de wapenen zullen hebben neergelegd. Van deze vergiffenis zyn echter uitgezonderd de hoofden der jongste beweging. De heer Chamberlain is in den namiddag naar Osborne vertrokken, waar hij door de koningin ten gehoore zal worden ontvangen., Londen, 10 Januari Volgens telegram men van de „Times" h b en de Johannes- burgers hunne wapenen overgegeven, onder voorwaarde, dat Jameson cn zyne metgezel len uitgeleverd en de vyr ondertoekenaars van het verzoekschrift aan Jameson gespaard zou den worden. De regeering van den Oranje Vrystaat heeft 3000 Duitschers en Hollanders aangeworven? Gewapende Transvaalsche Boeren blyven in massa's byeen. De Maxims maatschappy moet voor rekening van den Transvaalschen staat en na vergun ning van de Engelsche regeering eene bezen ding Maxims naar Pretoria hebben verzonden. Johannesburg, 10 Jan.Van het her- vormings-comitó zyn 22 leden gearresteerd, waaronder kolonel Rhodes, de broeder van Sir Cecil Rhodes, Sir Drummond Dunbar, de heeren Lionel, Pbilipps en doctor Sauer. Deze heeren werden hedenavond allen in hechtenis genomen in de club, op grond dat zy schul dig zyn aan hoogverraad, en naar Pretoria, vervoerd. Er blyft hier volkomen rust heer- schen. Londen, 10 Jan.Het gerucht i6 hier in omloop, dat de regeering last heeft gegeven tot het formeeren van een tweede „vliegend"' eskader. De Engelsche regeering heeft nog niet doen blyken, hoe zy zal optreden tegen Jameson en de Chartered Company. Dienaangaande seint de Londensche correspondent der „Köl- nische Zeitung" van 10 Jan.. „De gematigd beid en lankmoedigheid, door president Kru ger betoond door zyn besluit tot uitloverir: der gevangenen, wordt door alle Engelsche bladen geprezen. Waarschyniyk zal aan de Chartered Company, welke door de „D.ily News" als een voortdurende bedreiging van den wereldvrede wordt beschouwd, haar militaire en politiemacht, zoo niet geheel, dan toch geaeeltelyk worden ontnomen." BUITENLAND. Frankrfik. President Félix Faure heeft op voorstel van den minister van buitenlandsche zaken, den heer Berthelot, dtn bekenden Beriyn- schen hoogleeraar Virchow tot commandeur van het Legioen van Eer benoemd. Deze onderscheiding werd den Duitschen geleerde verleend naar aanleiding van de herdenking van het honderdjarig bestaan der „Académie Fran^aise." De redacteur der „Figaro," de heei Jacob Rosenthal, meer bekend onder zyr pseudoniem Jacques St.-Cére, is gisteren tf Parys in hechtenis genomen. Dit geschied

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2