Burgerlijke Stand. Pitscbl Latyn bad geleerd, lokte hem de roem van Neerlands grooten Graecus naar Leiden, alwaar hy vervolgens wederom naar de Neder- landsche wet promoveerde. Menige bedrage in de „Mnemosyne" getuigt van zyn kunde, scherpzinnigheid en smaak, terwijl hy de pymnasiastische schoollectuur met menig kostelijk werk verrijkte. Gisteren is den rector van verschillende zijden hulde gebracht. De Koningin Regentes heeft dr. Mehler be noemd tot ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw. Franc baron Van Brakell Doorwertb, te Arnhem overleden, heeft aan de Weesinrich- ting te Neerbosch 6000 vermaakt. - Te Groningen i6 door de centrale af- deeling het eind-advies uitgebracht omtrent Ja voordracht van Burg. en Weths. nopens da oprichting van gemeentewege van een openbaar slachthuis. Zy adviseert den Raad: 1. te besluiten tot de oprichting van een openbaar slachthuis; 2. Burgem. en Weths. uit te noodigen, in overweging te nemen, voorstellen te doen tot het in het leven roepen van eene commissie van bystand; 3. te besluiten, dat nauwkeurig aanteeke- ning zal worden gehouden van de kosten, met den bouw en de inrichting van het slacht' huis gemoi-id, en wat de exploitatie betreft, dat de boekhouding van het slachthuis geheel afzonderlyk zal worden gevoerd; 4. te besluiten, dat het gebruik maken van het openbaar slachthuis verplichtend worde gesteld, dadeiyk nadat het zal zyn voltooid, zoodat er met een tyd van overgang en de daaraan verbonden financiëele bezwaren geen rekening behoeft te worden gehouden. Door Burg. en Weths. is by dit rapport eene nota ingediend, waarin de voor de gemeente en hare ingezetenen zoo by uitstek belang rijke vraag: Of tot de stichting van een abattoir behoort te worden besloten, bevesti gend wordt beantwoord. B. en Ws. stellen voor: 1. Te besluiten, dat door en voor rekening van de gemeente een openbaar slachthuis zal worden opgericht. 2. Burg. en Weths. uit te noodigen, aan den Raad voorstellen te doen nopens den aan koop van terrein en plannen voor den bouw en de inrichting ter vaststelling aan te bieden, onder byvoeging van zoodanige andere voor stellen, als zy zullen vermeenen te behooren. Indien tot de stichting wordt besloten, zal het waorschyniyk mogeiyk zijn, de inrichting 1 Mei 1899 te openen. De centrale afdeeling stelt voor, de slacht- loonen te stellen op 2.50 per koe, 1 per kalf, ƒ0.40 per nuchter kalf, 1 per varken, 0.50 per schaap, ƒ1.60 per paard, over tuigd als zy is, dat, zoodra voldoende zal zyn gebleken, dat deze slachtloonen in ver houding tot de exploitatie-kosten te hoog zyn, de Raad geneigd zal worden bevondon die loonen te verlagen. Door de slagers en groothandelaars wordt voorspeld, dat de export-handel zich naar L;euwarden zal verplaatsen. Do minister van oorlog brengt, in ver band met het bepaalde by art. 6 der wet van 21 Juli 1890 (Stsbl. 126), tot regeling van hot militair onderwys by de landmacht, •nz., ter kennis van belanghebbenden, dut dit jaar voor toelating tot de hoogere krijgsschool worden opengesteld: Voor het leger hier te lande: 13 plaatsen j*\ voor dat in Nedorlandsch Indië: 9 plaatsen, welke plaatsen als volgt worden verdeeld: A. Leger hier te lande: a. krygskundige studiën6 voor officieren van het wapen der infanterie; 1 id. cavalerie; 2 id. artillerie en 1 id. genie. b. Studiën voor den intendance- óienst: 3 plaatsen. B. Leger in Noderlandsch-Tndië: a. Krygs kundige studiën: 3 voor officieren van het w.»pen der infanterie; 1 id. cavalerie; 1 id. artillerie en 1 id. genie. b. Studiën voor den iutendancedienst: 3 plaatsen. Het stoomschip „Deucalion", van Amster dam en Liverpool naar Batavia, arriveerde vóór 6 Jan. te Singapore; de „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 6 Januari Perim; de „Prins Hendrik", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 6 Jan, Gioraltar; de „Reichstag", van Oost-Afrika waar Hamburg, is 6 Jan. Malta gepasseerd; „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 6 Jan. te Padang; „Gedé", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 5 Jan. te Southampton; de „Lawoe", van Batavia naar Rotterdam, arriveerde 6 Jan. to Suez. By koninkiyk besluit van 6 dezer zyn benoemd: tot advocaat-generaal by het ge rechtshof te Leeuwarden, mr. T. J. Noyon, thans officier van justitie by de arrondisse- Ments-rechtbank te Leeuwarden; tot officier van justitie by de arrondissements rechtbank te Leeuwarden, mr. G. J. Ph. graaf Sehimmelpenninck, thans substituut-officier van justitie by de arrondissements-rechtbank to Amsterdam. Dr. S. A. Naber, hoogleeraar in de Grieksche ta-il en letterkunde aan de Gemeentelyke Universiteit te Amsterdam, en dr. E. Mehler, roctor van het gymnasium te Zwolle, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Benoemd C. Neefjes, tot burgemeester van Westwoud. Met ingang van 1 Februari 1896 benoemd tet directeur van bet spoorwegpostkantoor No. 4, ter standplaats Arnhem, H. H. Oosting, thans hoofdcommies der posteryen te 's-Gra ven hage. Aan J. H. Ubbens een pensioen toegekend van 166 's jaars. Het Opera-Ensemble Cospi. De Italianen zyn een zangerig volk; -het zingen zit hun in het bloed. Zy zingen graag, zy zingen veel, en wat meer zegt: zy doen het goed. Een Italiaan, die een mooie stem bezit, zal er byna zeker mee weten te woe keren en de eigenaardigheden van zyn talent tot hun recht doen komen. Hun voordracht is byna altyd levendig en gloedvol, zy hehben gevoel zoowel voor het komische als voor hartstocht en zyn daardoor voorbeschikt om uitstekende opera vertolkers te worden. Eens een kleine keurbende van zulke artisten hier in Holland te mogen hooren is een waar genot. Het Ensemble Cospi bevat enkele uitnemonde krachten. Op de alt na, Signora Galliani, die, uit Italiaansche ouders, in Zuid-Amerika geboren is, zyn allen vol bloed Italianen en zy verloochenen hun aard en aanleg ge<3n enkel oogenblik. Sleepende staatsiejaponnen, deftige zwarte rokken zyn hun klaarblykelijk niet aangenaam, zy kunnen er niet in aarden, het zijn geen opera gewaden en dus voelen zy zich in die uitmonstering maar half op dreef, want liet acteeren kunnen zy toch niet latep. Zy geven geen concert, zy geven stukjes en brokjes opera, waaraan alleen de passende omgeving en gedeelteiyk do kostumes ontbreken. By voorbeeld de bariton, signor Rebonato. In zyn rok is hy styf, verdraaid, harkerig, maar zoodra verschynt hy na de pauze niet in een los figaro kostuum, of hy raakt op gang en ontpopt zich als de clown van het ge zeischap. De welgedane alt was een zeer zonderlinge Carmen, de sopraan daarentegen in „Fra Diavolo" des te aardiger. Los en opgewekt als hun verschynen was ook hun zang. "Waariyk, de roep, die van enkelen dezer artisten reeds uit was gegaan, heeft niet te veel gezegd: er zyn prachtige stemmen onder. De sopraan, signora Cospi, is de zwakste. Haar stem is mooi geweest, maar heeft veel verloren. Het geluid is scherp geworden, alle teekenen van verslyten zyn daar, helaas, waar te nemen. Do volle buig zaamheid is alleen nog in enkele kleine overblyfsels er van te ontdekken, somwylen klinkt haar zang schel en hard. Toch is ook zy nog voortreffelyk geschoold en zingt zy lichtere passages flink en zuiver. De alt ia prachtig. Een mooi, sonoor geluid, zeer gelykmatig ontwikkeld, met volle kracht in alle registers. En van die kracht werd heelwat gevergd, want byna zonder uitzon dering zongen, zoowel alt als sopraan, met volle borststem. Signor Rebonato, de bariton, is een zanger van groot talent. Stem en voordracht beide zyn by hem uitmuntend. Zyn geluid is krachtig en toch beschaafd, sterk zonder ruw te worden, en tot in de laagste tonen glaszuiver. Doch do kroon boven allen spande signor Alghisi, de tenor, een inderdaad zeer voor name kracht van 't Monzoni theatre te Milaan. Zelden zal men een dergelyk rein tenor geluid hooren. Heldor, beeriyk week, onbe- rispeiyk van zuiverheid klinkt zyn stem tot in de hoogste tonen. Ook deze zanger spaart zyn orgaan waariyk niet; met volle, krachtige borst stem weet hy eene groote hoogte te bereiken. Toch is het byna jammer, dat hy de falset- tonen zoo vermijdt, want als men die eindeiyk hoort, in het trio uit „Fra Diavolo", betreurt men het, dat geluid slechts zoo kort te ge nieten. Het getal zangers, dat hem daarin evenaart, zal zeer klein zyn. Het programma was zeer verstandig ge kozen: zwaar verteerbaar was het niet. Aria's en passages uit „Mignon", den „Trouvère", „Carmen", „Martha", „Rigoletto", den „Bar bier", altemaal goede bekenden, die men ver onderstellen mag dat het overgroot© meeren- deel van ons publiek reeds vroeger gehoord heeft. Daaruit ontspruit het voordeel, dat het zoet klinkende, maar by velen nog onbekende Italiaansch nu geen struikelblok van 't geregeld volgen kan worden, en tevens kan men daar door onmiddellyk al zyn aandacht schenken aan de vertolking, om die volop te genieten. Als byzonder voortreffelyk noemen wy slechts het quartet uit „Rigoletto", het duo uit den „Barbier" en het trio uit „Fra-Diavolo." Eigenaardig was do Habanera uit „Carmen". De opvatting van Signora Galliani was veel zachtzinniger, eigeniyk oppervlakkiger, dan wy die van de meeste zangeressen gewend zyn. Het is trouwens heelemaal geen figuur om iets duivelachtigs in te verwachten, en zonder dat is mon toch geen goede Carmen. Na de pauze meende ik een oogenblik, dat de stemmen wat vermoeid weraen, doch het bleek my dat tenor, alt en sopraan, allen te zamen, klaagden over heftige (lot wel!) ver koudheid. Zoo erg zal dat nu wel niet ge weest zyn, maar men moet de artisten natuur- lyk gelooven op hun woord. Toch zou ik hen dan wel eens willen hooreD zingen als ze „by stem" waren, dan moet het zeker ten eenenmale onbeschryflyk worden. Hoe het zy, ook nu reeds hebben wy een groot genot gesmaakt en gaarne geven wy uiting aan onze diepgevoelde bewondering. Het publiek, dat in grooten getale naar den Schouwburg was opgekomen, liet het aan toejuichingen niet ontbreken; een warm, har- telyk applaus weerklonk na elk nummer. In de tweede afdeeling werden allo num mers gebisseerd. De tenor gaf als extra-gave een aria uit de „Mascotte"; de alt het lied (achter de schermen) van Lola uit de „Caval leria", terwyi ten slotte het groote quartet uit de „Mascotte" werd ten beste gegeven. De herinnering, door de Italiaansche kunste naars hier achtergelaten, zal een schoone zyn men kan terugdenken aan een avond van echt kunstgenot. Wellicht zal het Ensemble Cospi hier nog eens optreden over een paar weken. Mocht dat het geval zyn, dan kan ik allen, die ditmaal nog niet opgekomen waren, ten dringendste aanbevelen, hen te gaan hoo ren. Niemand zal het zich beklagen! De directeur-accompagnateur vervulde zyne gewichtige, maar ondankbare taak op nauw gezette, verdienstelijke wyze. v. B. KOLONIËN. BATAVIA, 4-10 Dec. (DeliCourant van 30 Nov. tot 11 December.) Aan het verslag omtrent de voornaamste gebeurtenissen in het gouvernement Atjeh en Onderhoorigheden, loopende van 10 tot en met 23 November jl., wordt door de „Jav. Courant" h< t volgende ontleend: Groot-Atjeh. 'Den 8sten en 9den November jl. hadden kleine schermutselingen plaats tus- schen het volk van Toekoe Djohan en die uit de kampongs Lam Ga, Masöjid Montassik en Bak Bit. Behalve verscheidene gewonden, die door den vyand werden medegevoerd, liet by 2 dooden in laatstgenoemde benting achter. By Latn-Ga vielen onze trondgenooten een Beaumontgeweer, een voorlaadgeweer en een klewang in handen. Den 8sten Nov. werd door den Ketjihiq van Lehe (III moekims Kajoe Adam) een door hem aangehouden gedeserteerd inlandsch fuselier aan den militairen commandant onzer versterking te Pakan Kroeng Tjoet over geleverd. Poeloe Web. Een der kolensteigers van het établissement te Sabang is zoo goed als ge heel gereed; met het tot stand brengen van een tweeden steiger werd reeds een aanvang gemaakt. De „Sumatra," uit Nederland aangekomen, loste aan den steiger liggende in enkele uren de yzeren steenkulenloojsen. Onderhoorigheden. Den 9den en löden November werd onze versterking te Segli door de kwaadwilligen beschoten. Eón officier en éón mindere bekwamen daarby ieder een schampschot. Westkust. Op het telegraphisch bericht van den resident van Tapanotli, dat het land schap Tampat Toean door 800 Peöireezen onder Toekoe Djam' oe Awih en Tojkoe Blang Paülr werd aangevall-n, werd de resident voor de Atjehscüe zaken met den afdeelings- chef ter Westkust per Gouvernementsstoomor, vergezeld van Hr. Ms. flottieljevaartuig „Ma ioera," naar de bedreigde streek gezonden om den ons goedgezinden radja van dat land schap zoo noodig by te staan. Door bemiddeling van den radja van Soesoeh waren beiae partyen inmidd-ls tot een wapen stilstand gekomen en verklaarden de Datoes van Tampat Toean na ontvangst der hun verstrekte ammunitie, onze hulp verder te kunnen ontberen. De Weersgesteldheid was droog en warm, afgewisseld door enkele flinke regenbuien. De gezondheidstoestand was weder on gunstiger. Het gemiddelde ziektecyfer bedroog 25 tegen 34, terwijl dat van ae berri berri sta- tionnair bleef. Het sterftecyfer was lager. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Tndië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel ueparlomont. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit 's lands dienst, de verificateur 4de kl., by de in- en uitvoerrechten en accijnzen, H. A. Calbo. Tijdelyk werkzaam gesteld: Bij het departement van financiën, ten einde belast te wordon mot hun door den chef van dat depart, op te dragen werkzaamheden, de ambt. op non- act. G. C. Ph. d'Arnaud Gerkens, to voren referendaris by hot departement van financiën, laatstelijk waarnemend referein..nis bij het depart, van onderwys, eeredienst en nijverheid, en G. L. Hofland, laatstelijk late commies bij het depart, van financiën. Benoemd: Tot secretaris van de res. Djokja karta, O. E V. Hormens, thans met den rang en titel van contr. 1ste kl. bij het B.-B. op Java en Madoera tijd. toegevoegd aan den resident van Djokjakarta. Tijdelijk toegevoegd: AaD den res. van Djokjakarta, ton eindo overeenkomstig do bevelen en aanwijzingen van dien hoofdambt, werkzaam te zijn, do contr. 1ste kl. bij het B -B. op Java en Madoera J. A. v. d. Breggen en zulks met behoud van zyn rang en titel en met bepaling, dat hij a la suite van zyn kader zal worden ge voerd. Benoemd: Tot contr. lste kl. J. C. Pieters, ambt. op non act., laatst die betrekking bekleed hebbende, met bepaling dat hij geplaatst wordt in het gouvernement Celebes en Onderhoorig heden. Bepaald. Dat de ter beschikking van den voorzitter der landraden te Madioon en Ponorogo (Madioen) gestelde rechterlijke ambtenaar Mr. A. Heiiinan in stede van uitsluitend bij eerstgomelde rechtbank belast zal worden met griffierswerk zaamheden bij beide landraden. Verleend: Twee jaar verlof naar Europa, wegens langdurigen dienst, aan den controleur lste kl. bij bet B. B. buiten Java en Madoera J. G. W. Lux. Gesteld: Tor beschikking van den algemeenen secretaris, de rechterlijke ambtenaren Jbr. Mr. A. C. D. De Gvaefl: en Mr. P. W. Filet, en de amb tenaren voor den burgerlijken dienst Th. A. A. v. d. Von en W. Boetje; ter beschikking van den directeur van Binn. Bestuur, om werkzaam te worden gesteld aan zijn departement, de ambtenaar voor den burgerlijken dienst J. N. Smith; ter beschikking van den voorzitter van den landraad to Pati (Japara), om met griffierswerk zaamheden to wordeu belast, do rechterlijk ambte naar Mr. H. J. Scheurer. By den Waterstaat en 's lands B. O. W. Benoemd: Tot ingenieur 2do kl. en toege voegd aan den chef der werken on opnemingen aan de Solo-rivier, E. Gerst, ambtenaar op non- activiteit, laatst die betrekking bekleed hebbende. Overgeplaatst: Van de residentie Kedoe naar de residentie Japara, de ingenieur 3de kl. J. F. Quant. Benoem d': Tot resident van Madioen de hoofdambtenaar op non-activiteit H. W. Ravens- waay, laatst resident van Pekalongan. Bij het Binnenlandsch Bestuur op Java en Madoera. Geplaatst: In de res. Batavia de ambt. voor den burgerlijken dienst F. H. W. J. R. Logeman in de res. Pasoeroean de ambt. voor den burg. dienst L. F. Dingomans; in de res. Bagelen de ambt. voor den burg. dienst J. N- Smith; in de res. Kediri de ambt. voor den burg. dienst A. n. Maas Gcestcranus. Op de bezittingen buiten Java en Madoera. Geplaatst: In do res. Lampongsche distric ten de ambt. voor den burg. dienst J, H. Ilis- sink; in de res. Oostkust van Sumatra de ambt. voor den burg. dienst F. Ch. A Jeekel; in de res. Menado de ambt. voor den burg. dienst H. F. N. Roskolt; in liet gouv. Sumatra's West kust de ambt. voor den burg. dienst H. Beer. Bij den post- en telegraafdienst. Ontheven: van bet beheer van het kantoor te Tandjongpoera en overgeplaatst naar Semarang de commies 2de klasse J. J. Wam ars; van bet beheer van bet kantoor te Tebingtinggi Palem bang en overgeplaatst naar Soerakarta do com mies der 2de klasse J. A. Van Helsdingen. Benoemd: tot chef van het kantoor te Tan-, djongpoera de commies der 2de klasse Cb. Van der Sluijt te Semarang; tot chef van liet kan toor te Tebingtinggi Palembang de commies der 2de klasse W. Van Leeuwen te Soerakarta. Overgeplaatst: van Rantaupr:\pat naar Tandjong Balei de commies 3de klasse A. A. Sem; van Tandjongbalei naar Rautauprapat de commies 3de klasse D. Th, Q. Varkevisser; vnD Moeara- doea naar Cheribon de commies 3de klasse E. Van der Sliiij's; van Soerabaia naar M'oearadoea de commies 3do klasse J. F. H. Velden; van Ben- koelen naar Soerabaia de commies 3de klasse K. P. Andreas; van Cheribon naar Benkoelen de commies 3de klasse R. P. Lettinga; van Padang Sidompoean naar Soerabaia de commies 3de klasse G. E. Gasper; van Soerabaia naar Padang Sidein- poean de commies 3de kl. A. L B. De Nijs. Departeme.iï van Oorlog. Ingetrokken: de overplaatsing als kwartiermeester van het gar nizoen te Padang Pandjang, en overgeplaatst op het bureau van den gew. intendant te Pndaugi van den kapitein-kwartiermeester te Kotta-Radja, V. W. J. Van der Linden; do overplaatsing naar Atjeh, van den lsten luit.-kwartiermeester te Padang-Pandjang, C. Anten. Overgeplaatst: naar Atjeh, ter beschik king van den gew. intendant aldaar, de lste lui tenant-kwartiermeester bij de Vde afd. van bet D. v o. K. Musch; als beheerder van bet garnizoens-kleeding- magazijn te Weltevreden, de magazijnm. ode kl. (2de luit.) beheerder van het garmzoens kleeding- magazyn te Meester-Cornelis, W. J. K. Cortenbaeh bij de 5de afd. van bet Departement van Oorlog, do 2de luit.-kwartiermeester, beheerder van bet garnizoens-kleediug magazijn te Weltevreden, G. Ferguson; op het bureau van den beheerder van bet gewest, magazijn van kleeding eu uitrusting te Batavia, de magazijnm, 3do kl. (2 luit.) beheerder van het gain, kleedingmagaziju to Salatiga A. F. A. Vau Beters; als kwartiermeester der artillerie en cavalerie te Batavia de 2de luit.-kwartiermeester op heb bureau van den beheerder van bet gewest, maga zijn van kleeding en uitrusting te Batavia, A. H. J. G. P. Scheepens; naar Palembang als kwartiermeester van bet garnizoen aldaar, do lste luitenant-kwartiermeester der aitillerie en cavalerie te Batavia, L. J. 11. Prins. Verleend: drie maanden verlof naar Batavia, wegens dringende familie-aangelegenheden, in te gaan op den 2Usten December, aan den kapitein der genie to Batavia, H. R. De Vries. Verleend: Een jaar verlof naar Europa wegens langdurigen dienst, aan den luit.-kol. der int'. P. D. W. Wilken. Verlengd: Met eene maand, bet tot herstel van gezondheid verleend verlof naar Malang, aan den Ldon luit.-kwartierni. to Soerabaia, J. H. A. Van do Water. O v e r g o p 1 a a t s t: Bij don gewest, en plaats, geniedienst tor Sumatra's Westkust, te Padang, do 2do luit. der genie te Tjimabi, geëv. naar Soekaboemi, W. Ti. LiiooleD, Van Atjob wordon afgelost: De kapi tein der infanterie, H. A. D. ECoedijk, A. W. Paalman, Jl. Verschoof!', de lste luitenant der infanterie J. A. Kohier, on do off. v. gez, 2de klasse J. D. Enderld. Genoemde officieren zullen de bestemming volgen, die bun door bun dienstcbefs] zal worden aangewezen. u pirtement van Marine. Benoemd: Bij de gouverneinenta-marine Tot 3den machinist A. Sauer, en H E. Meijer; tot 2den stuurman, J. G. C. Hoogbwinkel. Geplaatst: De 2de stuurman J, "V. Crama, aan boord van de „Glatik," de gezaghebber lste kl. C. W. Meijer, aan boord vau de „Zeemeeuw.'' HILLEGOM. Ondertrouwd; J. F. Kuiken jm. 33 j. en K. Do Jong jd, 32 j. Geboren: Geertruida Emerentiana Johanna, D. van A. Maas en H. M. Casander. Hendrikus, Z. van H. Heemskerk en H. Lemmers. Overleden: A. v. d. Lee 8 j., z. van A. v. d. Leo en G. Aangeenenbrug. Levenloos aange geven kind van M. Scbreuder en A. Zuiderduin, NOORDW1JK Gob oren: Maartje, d. v. J. v. d. Niet en D. Zwemmer. CorneliaPetroneUa, D. v. M. J. Wassenaar en N. Haasiog. G e b u w d> J. Hazenoot 24 j. en A. v. d. Wiel 23 j. Overleden: P. v. d. Deijl P.Lz18 md. NOORD WIJKERHOUT. Geboren: Nicolaas, Z. van Jb. Hoogeduin en G. Slobbe. Jacobus Johannes, Z. van A. J. v. d. Burg en A. v. d. Voort. Overleden: Ha. Heemskerk 3 w. Th. v. d. Berg 2 d. HAARLEMMERMEER. Ondertrouwd: W. Vervaart en H. E. Srjses. Gehuwd: M. P. Meijer en B. Betjes. Bevallen: J. J. Van der Spruit geb. Van dei Voet D. J. K. Middelkoop geb. De Gier D. J. Boogert geb. Bax Z, J. Emmerzaal geb. Romijn Z. J. Siegers geb. Van den Berg D, M. Jansen geb. Geutskens D. M. Mooi- hu jsen geb. Hulsbos D. C. De Vries geb. Speyers Z. M. Van der Linden geb. Brandt D. T. Touw geb. Verheul Z. C. F. Wilderom geb- Bonkerk Z. M. Van der Ploeg geb. Glas D. 11- E. Van Krimpen geb. Verhoeve Z. J. C. H. Lucke geb. Zwart Z. A. Harting geb. Been D. Overleden: J. Vonk 62 j. I. De Lugt 17 j- J. Clement 34 i. De „Ui tl au ders" in Transvaal. De overwinning der Boeren. De Berlynsche correspondent van de Parysche „Herald" meent te -weten, dat eenigo groote mogendheden aan het onder handelen zyn over verdere stappen, die gezamenlyk gedaan zouden kannen worden ten opzichte van de Transvaalsche quaestie. Een byzonder punt van overwegiDg maakt de mogelykheid uit, dat ae regeering der Zuid- Afrikaansche Republiek de conventie van 1884 voor nietig zal verklaren, wanneer niet aan de Britsche Zuid-Afrikaansche Maatschappy haar charter wordt ontnomen. Duitschland, Frankrijk en Rusland zyn het volkomen een? ten opzichte van hun houding in deze zaak en een bepaalde overeenkomst tusschen hen onderling is z.-ker en spoedig te verwachten. In geïyken geest laat de „Novoe Vremya" zich ui Dezelfde correspondent, had een onderhoud met jhr. Beelaerts van Blokland, den Trans- vaalschen gezant te 's-Gr.i enhage, die thans te Beriyn vertoeft. Deze ie;klaarde niet te gelooven, dat de kracinigo wyze, waarop Duitschland thans voor Transvaal in de bres springt, tot een oorlog met Engeland zou leidon* „Wat onszelven betreft", vervolgde ds gezant, „wy zullen geen moeite hebben om onze vryheil en nationale onafhankelykheid te, behouden. Een oud officier van het Prui sische leger heeft aangeboden, binnen veer tien dagen 5000 vrywilligers op de been tö brengen. „Cecil Rhodes en dr. Jameson, die, wat de Anglo-Afrikaansche politiek betreft, bet vol komen eens zyn, hadden dezen coup de main reeds lang vooraf beraamd en zorgvuldig voor bereid, maar ik durf do Engelscho regee ring niet van medeplichtigheid beschuldigen.' Mochten er nog meer dergelijke invallen van vrybuiters volgen, dan zou de „Times", door den toon, dien zy in hare artikelen aanslaat, voor een groot deel daarvoor verantwoordelyk zyn. „De oplossing van do tegenwoordige moei lijkheden zal afhangen van de waarborgen, die wy krygen, dat m n ons in vrede zal laten leven. Dj vlottende Engelsche bevolking zal rechtvaardig bebanceld worden. Men moefc niet vergeten dat er in Transvaal ook voel, Duitschers en andere immigranten zynalleen in Johannesburg byv. zyn 6000 Russen. „Mochten er vijandelijkheden uitbreken, dan zou do Transvaalsche regeering gesteund worden door 500,000 KafTers.^De Boeren zyn goed gewapend mot Martini-Henry-ge- weren, staan onder goede tucht en hebben drie reserve strijdmachten tot hun beschikking; daaruit blykt dat zy wel in staat zyn, het statics quo te bandhaven. „Het praatje van do Engelschen, dat de, Boeren de Kaffers sehandelyk mishandeld/ hebben, is niets dan een verzinsel." De toestand in Transvaal geeft geen byzon- dere reden tot ongerustheid. Nog steels wor den te Londen telegrammen ontvangen uilr Johannesburg, van 30 en 31 Dec. Deze depe-i, ches, die dagteekonen vóór Jamesons neder-; laag, hebben natuurlyk alleen in zooverre, waarde, als daaruit kan blyken, hoe toen de staat van zaken te Johannesburg en in do andere plaatsen van den Witwatersrand was. Sedert dien tyd is de toestand natuurlyk geheel veranderd, niet alleen wegens hetj mislukken van den rooftocht, maar ook na, president Krugers verklaring, dat hy Joh.m.y nosburg niet zal omsingelen en de grieven der „uitlanders" in ernstige overweging zaty nemen. Yan meer belang is het ontslag van den< Kaapschon minister president Sir Cecil Rhodes., De Kaapscho Napoleon blyft volhouden, dat hy onschuldig is aan Jamesons tocht, maar. natuurlyk wordt dit noch te Londen noch.' te Beriyn noch ergens elders geloofd. Eet< beste bewys, dat Sir Cecil Rhodes het zelf] niet gelooft, is wel, dat do man, wiens stre ven het was, Engelands koloniale bezittingen iu Afrika van den Nyl tot Kaapstad uit tq, breiden, zyn post hooft verlaten. Als minister president is thans opgetredery Sir John Sprigg, nu minister van financiën.' Ofschoon de heer Spiigg nu ook juist, niet tot de vrienden der Boeren kan, worden gerekend, zal toch do aftredingI van den heer Rhodes in Transvaal met instemming worden begroet en ongetwijfeld veel bydragen tot herstel van de rust in Z ui i- Afrika. De vertraagde telegrammen luiden aldus; Johannesburg, 1 Jan.Na verschild lende malen met onbevredigend resultaat een onderhoud met de regeering te hebben ge had, hebben de Duitschers en Amerikanen zich aangesloten by de „National Union," waartoe de Australiërs, de Afrikaanders en de Mercantile Associaton eveneens toetraden, daar de regeering do wapenen geweigerd hadt die gevraagd werden om zich te kunnen ver dedigen. De Uitlanders vormen nu een aan-v eengesloten party. Johannesburg, 2 Jan. (middernacht) De leden van het Centraal comité der „National Union" zyn bitter verontwaardigd over de voorwaarden, door de Boeren opge drongen. Zy verklaren dat do positie der „uitlanders" alleen het gevolg is van dq proclamatie der Engelsche regeering, waarin, aan de Britsche onderdanen wordt bevolen, Jameson niet te helpen en aan de Wbt te gehoorzamen. De houding van het comité wordt door de bevolking veroordeeld. Generaal Joubert heeft de veiligheid te Johannesourg gedurende den wapenstilstand gewaarborgd. Volgens een nader telegram, te Londen door den minister van koloniën ontvangen van den gouverneur van Natal, is daar be richt gekomen uit Johannesburg van de zydq der Boeren, waarin wordt gemeld, dat van. Jamesons 800 manschappen in don slag bij., Krugersdorp 130 gesneuveld en 37 gewond zyn. Yan de Boeren werden er drie gedood-j en vijf gewond. Te Londen is tevens een telegram ontvang gen, waarin wordt gemeld, dat kolonel Coven* try te Krugersdorp is overleden. Deze officier^ een zoon van Lord Coventry, behoorde tót, de aanvoerders van Jamesons bende en werdj in den stryd bö Krugersdorp gewond. Bovendien wordt er nog bygevoegd, dat zich onder de gevangenen, die naar Pretoria zyn gebracht, bevinden, behalve Jameson en. "VVilloughby, een kolonel, vyf majoors, zeven kapiteins, drie luitenants, drie onder luite-, nants en twee officieren van gezondheid, benevens vier inspecteurs en acht onder* inspecteurs der bereden politia van Rhodesia* Verder, wat het ontslag van den heer Rhodes

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2