Er is alweor oen nieuw maandblad ver schenen „Woord en Beeld", in den geö3t van de „Revue illustrée". E9i> uitmuntend por tretje van Jozef Israels door Haverman prykt nr> en in de eerste aflevering, wel wat ge drukt echter door die reusachtige zonnebloem van een ander teekenaar. Verder bevat dit heft een reproductie naar Breton's schildert) „Noöl", een novelle van mevrouw Snijder v. Wissenkerke, eon lied van B. Zweers, „Uit Mauve's nalatenschap", „Uit Amsterdam", „Uit Den Haag", „Cbineosclie Ceramiek", etc. Het verschijnt by de heeren F. Bobn te Haarlem; de Redacteuren maakten zich niet bekend. Er is lang op gewacht, eindeiyk is hy ge komen, de kalender, bowerkt door een onzer beste artisten. Want die, welke Karei Slui terman cn3 velleden jaar bezorgde, is wel heel goed te noemen, doch wat al te eentonig; dat ééne motief, slechts in tint verschillend. Nieuwenhuis' werk nu is van byster goede qualiteit. Op het kaft staat te midden van gestiliseerde lysterbessen in eenvoudige, duide- ïyke guldon letters „Kalender voor 1896", en ieder maandblad is verschillend versierd. Op zeer gelukkige wyze is hier ook het letterschrift in harmonie met de overige orna mentiek geschreven. Januari is omiyst door besneeuwde kersen, frisch afstekend tegen een donkerblauwe sterrenlucht, Februari is begrepen ia een kader van „mistletoe", Maart geeft ons geelgevlekte zwarte slangen te zien, de April-versiering (m. i. de minst gelukkige) doelt door de eier-motieven op het Paa3Cbfeest, Mei is gevat tusschen twee rozen- planten, waaraan kinderen schudden. By Juni vallen drie. typige ooievaars te bewonderen, terwyi Juli met de blanke lelies en do schelpen wel het fraaiste Is. En zoo geeft verder Augustus ons de klaver, Septem ber, naast geelkleurige schermbloemen, varens te zien; daarop volgt October met blauw paarse druiventrossen on wyngaard-bladen, en November met de Chrysant, om met een in mat-groen geornamenteerden rand, rond Decem ber te besluiten. De Uitgevers Scheltema en Holkema be richten dat do geheele oplaag slechts 150 exemplaren bedraagt, en dat de prya 7.50 is. Jammer dat deze zoo hoog moest zyn, en dat daardoor die zeer preciouse bladen, welke zooveel tot de ontwikkeling van den kunst zin van gansch een volk zouden kunnen by- dragen, buiten veler bereik moeten biyven. C. V. Gemengd Nieuws. Het bezoek aan het „Hótel Du Nord," waar gisteravond wederom een vaude ville-voorstelling werd gegeven door het ge zeischap van den heer Boesnacb, was vry goed. Do optredonden werden gedurig terug geroepen; vooral de heeren Frank en Marinus, (de laatste een nieuweling by het gezelschap, maar tevens een specialiteit), en mej. Selina. Het publiek amuseerde zich weer kostelyk. Omstreeks tien uren ontstond er Zaterdag .vond by den hear S., hoek Mare en Langegracht, een begin van brand en wel aan een der gordyn9n, dat voor de ramen hing. Het vuur kon zich moeiiyk uitbreiden, daar men met emmers water spoedig by de hand was om het brandende voorwerp te blusschen. Het brandbluschmaterlaal, hetwelk kwam aan- ryden, behoefde men niet to gebruiken. De vlam was reeds gedoofd. Met het heien op het terrein van „Vreowyk", waar het pharmaceutisch laboratorium moet komen te staan, is een aanvang gemaakt, 't "Work valt mee, zoodat men denkt er in een paar weken mode ge reed te zyn. Opgave van het vervoer en de opbrengst van den Rynlandschen Stoomtram weg geaurendo de maand Oct. 1895: reizigers aantal 80,240; opbrengst ƒ4160.55; goederen en diversen 660.98. Totaal 4727.53. Van 1 Jan. tot ultimo Oct. 1895: reizigers aantal 316,737; opbrengst f 45,831.41goede ren en diversen f 6014.13°. Totaal ƒ51,845.546. Per dagkilomoter bedraagt dit 18.95. Naar wordt medegedeeld, bestaat het plan do bestellers van hulptelograaf- kantoren te Rotterdam van een rywiel te voorzien. Do administratie der H. IJ.-S.-M. te Ara- >terdam zal binnenkort ook by haar dienst ris proef van het rywiel gaan gebruik maken. Een dor bestellers, hoofdzakeiyk belast met het incasseeren van kloine postjes, is al druk bezig zich te 09fenen. In tegenwoordigheid van de justitie te Dordrecht is in het gasthuis te Gorkum gerechteliik geschouwd het lyk van een 12-jarig meisje uit Heukelum, waarvan vermoed wordt, dat het overleden is aan de gevolgen van een bekomen klap op het hoofd. Jan Gerrit Brookman, die te Arasterdam terechtstond wegens brandstichting in 't door hom bewoonde perceel in de Albert- Cuyp straat, is deswege tot 4 jaar gevangenis straf veroordeeld. By de Hembrug te Zaandam kreeg een loodgieter een druppel kokend lood op do hand. Toen hy nu dezen wilde verwyderen, viel do lepel met het nog overige lood, waar door hy byna den geheelen inhoud der gloeiend- heote vloeistof in het aangezicht kreeg. Ernstig gevaar bestaat, dat de ongelukkige voor zyn verder leven geheel blind zal zyn. To Amsterdam geraakte eene vrouw, die aan 't vechten was, aan de Lauriersgracht in het water, en werd eenigen tyd later levenloos opgehaald. Zaterdag-morgen werd uiteen sloot n .1 y den Waterigen weg onder Zeist door osisig v voorbygangers bet lyk opgehaald van den heer v. B., woonachtig aldaar, die don avond te voren, door de duisternis mislc-id, te water was geraakt Het lyk werd door tusschenkomst van de politie naar de familie overgebracht. Een treurig ongeluk hoeftte Groningen plaats gehad. To ongeveer vyf uren was de timmermansknecht Hendiikus Smit, wonende aan den Meeuwerderweg, aan de Noo:derhaven bezig in een in aanbouw zynd porceel een vloer te leggen. Dit was op de derde verdieping. Er kantelde een plank en de jonge man viel naar beneden. Hy kwam op het hoofd terecht, en hoewel terstond geneeskundige hulp werd ingeroepen, het was tevergeefs. Smit moest zyn val met den dood bekoopen. Hy was ongehuwd en 25 jaar oud. Te Dokkura hoeft de bakker M. in drift zyn knecht, dien hy slapende by den oven vond, dermate met een bezemstok op het hoofd geslagen, dat geneeskundige hulp is moeten worden ingeroepen. De gewonde beeft zich by de politie beklaagd. Een zeldzaam feest werd Don derdag gevierd in d9 fabriek der heeren Bo- gaers Zonen te Helmond. Marcelis Sanders herdacht den dag, waarop hy vóór 75 jaren by die flrma in dienst trad. Werden zyn langdurige trouwe dienst en stipte plichtsbetrachting reeds meermalen in vorige jaren door zyne patroons en zyno mede-arbeiders feestelyk herdacht, ook ditmaal liet men zich niet onbetuigd. Hoewel reeds vóór vele jaren met vol loon gepensionneerd, bleef hy geregeld eiken dag zyn werk verrichten met een yver en nauw gezetheid, velen joDgeren ten voorbeeld. Ook nu verklaarde hy op de vraag van een zyner patroons, of by thans niet rustig thuis ging blyven, kortaf: niet voordat ik moet. Men meldt uit Brielle: Naar men verneemt, zal de stoomboot, die de melk van 'teiland Yoorne en Putten naar de fabriek „Hollandia" te Vlaardingen vervoert, ook voor 't vervoer van passagiers worden inge richt. Daardoor zou een betere aansluiting aan den spoorweg worden verkregen, welke tot hiertoe te wenschen overlaat. By een onverwacht onderzoek der spaarkas te Offenburg werd een tekort van 360,000 Mk. ontdekt. De directeur Is in hechtenis genomen; by verklaardeechtor niets te weten van het vermiste geld. Daar de stad verantwoordeiyk is tegerover de inleggers, zullen dezen geen schade ly jen. Burgerlijke Stand van Leiden. Eerste huwelijksafkondiging van 5 Januari. J. Rooker jm. 25 j. en W. A. Mjjsberg jd. 28 j. Burgerlijke Stand. KATWIJK. G eb or on: Joannes Adrianus, Z. v. D. A. Lamboo on G. Godjjn. Adriana, D. v. P. v. d. Plas en M. Zwitser. Willem Frederik, Z. v. P. W. v- d. Bosch en M. Oudshoorh. Gehuwd: P. lloek jm. met Agada Hoek jd. G. Van den Oever jm. met G. Jonker jd. B. Van der Plas jm. met K. Van der Boon jd. R. Ros jm. met A. Den Haas jd. C. Hoek jm. mot J. Van dor Plas jd. J. Van den Oever jm. met A Schaap jd. J. Varkevisser jm. mot L. Groon jd. Overleden: J. Zwanenburg 7 w. D. Varkevisser 2 j. K- Do Bert 39 j., gehuwd met M. Plokker. J. Tukker 4 j. A. Vooys 7 j. L1SSE. Geboren: Arie, Z. v. J. Star on G. Van der Men. Overleden: A. J. Segers 17 m. H. W. Stolker 1 j. RIJNSBURG. Geboren: Metta, D. v. G. Van Delft en A. Heemskerk. Daniël, Z. v. J. De Mooy on G. Roodhuizen. Hondrik, Z. v. H. Ilogowoning en M. Uittenbogaard. Jan, Z. v. J. Zwaan on G. x d. Kwaak. ZOETER. WOUDE. Geboren: Christina. D. v. P. Zandbergen en J. Hockx. Nauelle Elize, D. v. D. Van Zwieten en C. Ingoneger.Adriaua Maria, D. v. J. Belt on L. J. Straathof. illent Johannes, Z. v. W. J. Van Riet en A. Van Rijt. G o h u wd: T. N. Overmeer jm. 20 j. mot C. M. Van dor Poel 24 j. G. Rodenburg jm. 26 j. met M. Schlempen 18 j. C. Altbona jm. 28 j. met M. Van Haastert jd. 29 j. Ovorledcn: Lovenl. kind v. H. Wessel en K. Oudshoorn. A. M. De Vrankrijkcr 7 m. G. II. Van Poelgeost 55 j. Wed. Dingjan 59 j. J. M W. Koot -1 j. VALKENBURG. Geboren: Jan, Z. v. G. Koot eu J. Van der Zwart. Pieter, Z. v. A. Zwaan on P. Beun. Christiaan, Z. v. J. Imthorn en A. Peet. VOORSCHOTEN. G ©boren: Maria Catharina, D. v. J. v. d. Kolk en M. Borgman. Hendrikus Cornelia, Z. v. U. Duivonvoorden en M. Jutïer- mans. Femmotje Wilhelmina, D. v. B. v. d. Meij en M. Zwaau. Overleden: P. F. v. Wijk 16 j., Z. v. A. v. Wijk en C. v. Egmond overl. J. W. Eigeman 9 w., D. v. J. W. Eigeman on J. Degeling. WOUBRUGGE. G o b o r o n: Joban Cornells, Z. v. D. Van Toijlingen en M. A. Van Kuilen burg. Jacoba Abrubamina, D. v. A. L. Van Griethuizen en J. Iveij. Overleden: L. Van dor Meer 44 j., echt-g. van K. Groenewegen. ZEGWAARD. Go boron: Jan Cornells, Z. v. W. Van Schuur en H. J. Floor. Hendrik, Z. v. L. De Munnik en M. Groenewegen. Adrianus Johannes, Z. v. L. D. Van Dongen on A. Borst. De Kindermoord te Rotterdam. In zake den moord te Rotterdam weet het „R. Nbl." mee te deelen, dat Willem Yan Berkel en Catharina Hoogsteden nog byna dageiybs van de strafgevangenis naar het huis van bewaring worden overgebracht, om door den rechtercommissaris te worden gehoord. De vorige week waren vier getuigen mede opgeroepen. Van eenige vordering in de zaak is echter tot nog toe niets bekend. De „Uitlanders" in Transvaal. De overwinning der Boeren. Uit een particulier schryven, dat juist dezer dagen uit Rhodesia ontvangen werd, blykt, dat de Transvaalsche regeering vorwittigd was van de militairo toebereidselen, die de ambtenaren van de Chartered Company maak ten. De scbryver vertelt dat het land over stroomd werd door verspieders van de Boeren, en hun inlichtingen waren natuurlijk van groote waarde voor president Kruger en generaal Joubert by het nemen van hun maatregelen om den inval af te slaan. Pet wordt nu duideiyk wat president Kruger be doelde, toen by den opkomenden storm ver geleek by een schil ipad, zeggendo: „om hem te dooden moet raen wachten tot hy zyn kop vertoont"; hy had daarby niet zoozeer een mogelyken opstand te Johannesburg op het oog, maar den inval van de Chartered Company. De uitkomst heeft bewezan hoe wys het van hem was, dr. Jameson zyn plan te laten uitvoeren en hem dan te treffen. Wat dus in Zuid Afrika een publiek ge heim was, was aan de directie van de Char tered Company volslagen onbekend, althans zoo beweert zy. De president van de Maat- schappy, lord Abercorn, die onverwyld uit Ierland naar Londen vertrokken is, verklaarde aan een verslaggever, dat hy geheel onvoor bereid was op den inval van Jameson. Da directie had geregeld iedere week een verslag van Jameson ontvangen, en ep geen enkele wyze had do administrateur gerept van zyn plan. „Voor my," vervolgde lord Abercorn, „kwam het bericht van zijn inval dan ook als een donderslag; wij hebben hem onmiddellyk geseind teru^ te keeren, maar dit telegram heeft hy blykbaar niet ontvangen, want wy hebben er geen antwoord op gekregen. Ook verklaarde lord Abercorn niet te weten, dat dr. Jameson vooraf zyn ontslag zou hebben genomen. Zoover de directie betreft, is dr. Jameson nooit aangemoedigd of gemachtigd om te doen wat hy deed. Het publiek moet zyn oordeel opschorten, totdat er volledige inlichtingen zijn ontvangen uit Zuid-Afrika; waarschyniyk zal er een bevredigende ver klaring volgen, en dan z 1 het blyken, dat de Chartered Company niet aansprakeiyk is voor hetgeen er gebeurd is. De Company had geen twist met president Kruger en de Boeren, en het spyt haar oprecht, dat er iots is gebeurd, hetwelk de vriendschap tusschen Engeland en Transvaal kan verstoren." Ten slotte ver zekerde lord Abercorn nogmaals nadrukkeiyk, dat dr. Jameson op zyn eigen verantwooroe- lykheid heeft gehandeld en in stryd met de Zuid Afrikaansche conventie. Verder wordt nog uic Londen aan de „Indé pendance beige" geseind: „Ielereen hier ver baast er zich over, dat de heer Cecil Rhodes het zwygen blyft bewaren. De regeering ver denkt den heer Rhodes van medeplichtigheid aan Jamesons tocht en heeft hem dienaan gaande nadere ophelderingen verzocht." De minister van koloniën te Londen ont ving een telegram uit Kaapstad, waarin nog eenige byzonderho ion over het gevecht by Krugorsdorp worden medegedeeld. De Boeren geraakt n met Jamesons man schappen slaags by Krugers'iorp, een plaatsje ten noorden van Johannesburg. Het gevecht, dat den lsten Jan. word geleverd, duurde van drie uren in den namiddag tot elf uren in den avond. Jamesons soldaten deden drie vruchtelooze aanvallen tegen de sterke positie, welke door de Boeren was ingenomen, en hielden zich zeer dapper, maar de Boeren waren veel talryker. Den volgenden dag om twee uren gaf Jameson zich over. Na den stryd werd Jameson met 550 zyner manschappen als gevangenen naar Krugers dorp gebracht en van daar naar Pretoria gezonden. Jameson werd niet gewond. Vol gens de „Cape Times" werden van Jamesons manschappen 80 gedood en 30 gewond. Minister Chamberlain ontving daarna een nader telegram van den gouverneur van Natal, meldende dat de Boeren in den slag by Kru- gersdorp 1500 man sterk waren on slechts 4 dooden en eenige gewonden hadden. "Wegens gebrek aan levensmiddelen bes oot Jameson zich over te geven. Een deel van zyn troep was sinds drie dagen(W) zonder eten geweest en de paarden waren uirgeput. Jamesons bende werd aangevoerd door Sir John "Willoughby, den bevelhebber van de strydkrachten der Chartered Company. Ey den troep van dr. Jameson bevonden zich de volgende Engelsche officierende Hon. C. Coventry, tweede zoon van den graaf van Coventry; de Hon. H. White en de Hon. R. White, broeders van lord Annaly; luitenant Douglas Marsham, zoon van den graaf van Romney, en majoor Sir J. "Willoughby. Uit de telegrammen van Sir Hercules Robinson is alleen bekend, dat kapitein White en majoor Willoughby zich met dr. Jameson in de ge vangenis te Pretoria, waar zy werden heen gebracht, bevinden; men schynt daaruit te moeten opmaken, dat de overigen gesneuveld zyn, te moer, daar het de gewoonte der Boe ren is, de officieren er het eerst uit te pikken. Dat de stryd hevig is geweest, blykt wel uit het feit, dat het gevecht acht uren heeft geduurd. Nu men weet, dat de Engelschen ais aan vallers optraden, laten zich ook de ernstige verliezen, welke zy leden, verklaren, terwyl daarentegen de Boeren, die den aanval af weerden, in veel gunstiger conditie verkeerden. Jamesons bende telde ongeveer 700 man schappen. In verhouding tot de sterkte van den troep der Chartered Company zyn de verhezen, door Jameson geleden, buitengewoon groot. Het aantal der gesneuvelden is echter nog niet met zekerheid bekend; waarschyniyk zal het wel grooter blyken, want nog steeds worden door de Boeren lyken gevonden en begraven. Te Johannesburg bleef alles rustig en men verwacht dat daar geen ernstige ongeregeld heden zullen voorkomen. Van zyn kant heeft president Kruger zich bereid verklaard jegens de uitlanders in deze stad een afwachtende houding aan te nemen, totdat Sir Hercules Robinson, de gouverneur der Kaapkolonie, te Pretoria is aangekomen. Men kan derhalve aannemen, dat men wel eene schikking zal treffen. Het gerucht, dat Jameson is gefusilleerd, is niet bevestigd. Ook by de behandeling van den aanvoerder der rooverbende heeft „Oom Paul" derhalve genade boven recht doen gelden. Geen wonder dan ook, dat Sir J. De Wet, de Engelsche vertegenwoordiger t9 Pretoria, aan den minister Chamberlain seinde: „Ik moet erkennen, dat do Trans vaalsche regeering in deze moeilyke omstan digheden met groote gematigdheid en edel moedigheid is opgetreden." Voor een tweeden inval van de troepen der Chartered Company behoeft men in Trans vaal niet to vreezen. Zelfs indien de Engel sche regoering den commandant van het Black Watch regiment te Mafeking niet had gelast, desnoods met geweld van wapenen t9 beletten, dat eene tweede vrybuiters- expeditie de grens overschry e, zou toch do les, welke dr. Jameson ontving, voldoende zyn, ora eene herhaling van dergeiyko pogin gen te voorkomen. De minister Chamberlain te Londen ont ving eono deputatie van met Zuid-Afrika handeldryvende kooplieden. Sir Donald Currie, de woordvoerder der deputatie, wees op de groote belangen, welke de leden dier deputatie in Transvaal hebben. Hy zeide dat men vreesde, dat de opgewon den stemming in Transvaal zou leiden tot een repressief optreden van de Boeren, het geen den stand van zaken zeer zou verslim- meren. De deputatie was overtuigd dat Cham berlain den eenigen goeden weg had inge slagen en verzocht hem, aan Sir Hercules Robinson op te dragen, te verzoeken om be scherming voor de „uitlanders." Ten slotte verzekerde de deputatie Chamberlain, dat hij kon rekenen op hot volle vertrouwen en den steun van allen, die in Zuid Afrika connecties hebben. De minister betuigde zijn dank, dat zy zyn optreden hadden goedgekeurd, en las de telegrammen (wier inhoud hierboven reeds is medegedeeld) voor, door hem uit Zuid Afrika ontvangen. De minister vestigde de aandacht op president Krugers verklaring, dat hy geen bevel zal geven tot het omsingelen of het aanvallen van Johannesburg door de Boeren. „Voor zoover ik den toestand kan beoor- deelen," zeide de heer Chamberlain, „is het gevaar verdwenen, dat bet tot nieuwe onge regeldheden zal komen. De regeering hoopt, dat de vriendschappelyke raad, aan de Trans vaalsche regeering gegeven, om welwillende aandacht te schenken aan de grieven der „Uitlanders," niet zonder uitwerking zal blyven. Deze hoop wordt versterkt door het politiek beleid en de bezadigdheid, waarvan president Kruger reeds blyk heeft gegeven. De regeering handhaaft de conventie van het jaar 1884, want wat er nu is voorgevallen, kan Engeland niet nopen hot standpunt te verlaten, by deze conventie ingenomen." Intusschen zyn de Engelsche bladen nog zeer verbolgen over het telegram, dat keizer Wilhelm aan presidont Kruger heeft gezonden, en die verbolgenheid zou nog grooter zyn geworden zoodra daar bekend werd wat uit Beriyn aan de „Kölnische Zeitung" wordt ge seind. De Berlynsche correspondent van dit blad staat in enge betrekking tot de Duitsche regeering, zoodat er geen reden bestaat, om aan de juistheid zyner mededeelingan te twyfelen. De „Kölnische Zeitung" verzekert, dat de Duitsche regeering reeds maatregelen had genomen, ten einde troepen by de Delagoa- baai aan wal te zetten, indien Jamesons aanslag tegen Johannesburg werkeiyk ware gelukt. Daardoor wordt het derhalve bevestigd, dat het den Duitschen keizer inderdaad ernst is met zyn voornemen, om Transvaals zelf standigheid tegen de heerschzuchtige plannen van den heer Cecil Rhodes te beschermen. De Berlynsche correspondent van genoemd blad bespreekt namelyk de verklaring van den Engelschen afgevaardigde Ashmead Bart- lett, dat Duitsche matrozen by de Delagoa- baai reeds aan wal zyn gezet. „Dienaangaande" zegt de Kölnische Zei tungvernemen wy, dat in dezen geen sprake is van een voldongen feit, maar uitsluitend van een plan, hetwelk niet ten uitvoer is ge bracht, daar hel niet noodig bleek te 2yn. Naar aanleiding van de oproerige beweging, welke zich in de Transvaalsche republiek vertoonde, had de Duitsche regeering reeds doeltreffende maatregelen voorbereid tot be scherming van het Duitsche consulaat, het toevluchtsoord voor de Duitschers. „In de eerste plaats werd tot dat doel ge dacht aan het aan wal zetten der mariniers, dio zich bevonden aan boord van den kruiser „Seeadler", die in de Delagoa-baai voor anker ligt, mot het voornemen, dat deze troepen naar Pretoria 20uden worden vervoerd. Even eens was last gegeven aan den commandant van den kruiser „Condor", die zich bevinat te Daresalem (de haven der ten Noorden van Transvaal op Afrika's Oostkust gelegen Duit sche kolonie), om zich gereed te houden, ten einde onmiddellyk naar de Delagoa-baai te vertrekken, zoodra hy bericht had ontvangen, dat de toestand in Transvaal ernstiger werd. „Nu echter, nadat president Kruger er in is geslaagd het gevaar, hetwelk de Duitsche onderdanen en de overige vredelievende in woners dezer republiek bedreigde, af te wen den, is de landing der Duitsche mariniers overbodig geworden." Men wist trouwens te Beriyn van te voren, dat het weldoordachte telegram van den keizer een groote opgewondenheid zou ver wekken in de Engelsche pers. De Duitsers bladen nemen de aanmatigingen en dre.":*'"' menten van de Engelsche pers koeltjes gjj en wyzen er daarentegen op, dat Transvaal een onafhankelyko staat is. Zy geven den raad, dat de republiek hare verhouding tot Engeland opnieuw moet regelen. Dat is bet eenige middel, zegt de „National-Ztg.", om op den duur ondubbelzinnige verhoudingen in Zuid-Afrika te vestigen. Da gelegenheid is nu gurstig, om uit de conventie van 1884 de clausule betreffende de buitenlandscho verdragen te verwijderen. Europa zou daaraan zeker zyn goedkeuring hechten. Ook in'Frar.kryk blyft, getuige het oordeel der bladen, de anti Engelsche stemming aan houden. Hetzelfio is ook het geval te St.- Petersburg. Dienaangaande) wordt van c'aar aan de „Kölnische Zeitung" geseind: „De Russische p.rs veroordoelt eonstemmig de rustverstorende politiek, welke Engeland in alle richtingen volgt. De bladen sporen de regeeringen, wier streven is den vrede te handhaven, aan, by hun houding te volharden en die- gevaariyke politiek to stuiten en te neutraliseeren, daar deze verwikkelingen ten gevolge kan hebben, waardoor de geheele wereld wordt bedreigd". De bekende Duitsche reiziger Eugon Wolf, die geruimen tyd in Zuid-Afrika doorbracht en do toestanden daar goad kont, acht het buiten kyf, dat Sir Cecil Rhodes dr. Jameson tot zijn rooftocht lieefc aangemoedigd. Met belangstelling ziet men nu te gamoet, wat de Kaapsche Napoleon tot zyne verdediging zal inbrengen. In tegenstelling met de heftige artikelen der toongevende Engelsche bladen tegen den Duitschen keizer, verklaarde Sir Charles Dilkt-, voorheen minisrer van buitenland scho zaken in het kabinet Gladstone, dat Duitschlands optreden ten gunste van Trans vaal volstrekt niet moet beschouwd worden als een bewjjs van 's keizers vyandelyke ge zindheid tegen Engeland. Yolgens den heer Dilke moet Duitschlands hou.ing in dezen eer worden toegeschreven a-n den wedstryd, die tusschen de Duitschers en Engelschen op commercial gebied bestaat. Sir Charles beschouwde een toestand wel als ernstig, maar geloofde toch, dat alles zal uitloopen op het benoemen oener enquête commissie, aan welke zal worden opgedra gen te onderzoeken, hoe werkeiyk de ver houding tusschen Engeland en Transvaal is, overeenkomstig de conventie van 1884, wier geldigheid door niemand in twyfel wordt getrokken. Wegen3 de storing der ttlegraphische ge meenschap, welke vóór eenige dagen heerschte, komen thans nog depeches van oude dagtee- koning aan, welke uit den aard der zaak veel van hare waarde verloren hebben. Zoo komen eerst nu twee telegrammen, afgezonden uit Johannesburg 30 Dec., dus den dag vóórdat de inval van dr. Jameson geschiedde. Er blijkt uit, dat toen reods door president Kruger con cession waren tosgezegd, gelyk mede blijkt uit een Londensch telegram van latere dag- teekening. De bedoelde vertraagde depeches luiden als volgt: „Johannesburg, 30 Doc.De opge wondenheid houdt aan. De handel staat vol komen stil, orders worden niet uitgevoerd. De pryzen der levensmiddelen zyn verdub beld. Men deelt in het geheim wapenen uit overal op den Rand. Vele groote mynen heb- bsn de werkzaamheden gestaakt. Tal van mynwerkers en inboorlingen trek ken weg. Een delegatie van het arbeidssyn- dicaat gaat naar Pretoria om alle deelneming aan de tegenwoordige beweging te ontken nen en bescherming voor hare belangen te verzoeken. Volgens de laatste telegrammen uit Preto ria doet de toestand nog het beste hopen. President Kruger zou geneigd zyn de gema tigde eischen der Uitlanders in overweging te nemen, mits do onrustige beweging op den Rand ophoude". Johannesburg, 30 Dec. (des avonds) Een groote macht te paard overschreed heden de grens van Bechuanaland. Zy trok op in de richting naar den Rand". Verder zyn achtereenvolgens nog de onder staande telegrammen ontvangen: Londen. 5 Januari. De gouverneur van Natal seint, dat volgens de telegrammen, door de daar verschynende bladen ontvangen, eene legermacht uit Johannesburg is opge rukt, schynbaar met het doel om Jameso? te bevryden, maar waarschyniyk uitsluitend om te patrouilleeren. Dertig manschappen van dezen troep zyn gevangengenomen. Londen, 5 Janu ri. Volgens een tele gram, ontvangen door den Londenschen cor respondent van de Johannes burger „Standard and Digger News", heeft presilent Kruger zich reeds den 30sten Dec. jl., derhalvo op don dag, die aan Jamesons inval voorafging, bereid verklaard tot het verlotnen van aan- merkelyke concessies aan de Uitlanders. Verder wordt in dit telegram nog gemeld: „In antwoord op het verzoek der deputatie uit Johannesburg, heeft president Kruger verklaard, dat hy do belasting op voedings middelen heeft opgeheven en een evenredig subsidie wil verleenen voor alle scholsn, onverschillig in welke taal daar onderwys wordt gegeven. Voorts beloofde de president, dat hy in overweging zou nemen, welke byzondere maatregelon genomen kunneD worden, ten einde de werklieden-quaestie op

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2