Het ryke ameublement, eveneens in ge noemden stijl, werd geleverd door de firma's Eckhardt te Rotterdam en Mutters en Zn. te 's Gravenbage. De stoelen zyn gebeeldhouwd naar autiöke modellen. Tegen de acht wandvakken prijken de por tretten van Prins Willeai I, Prins Maurits, Prins "Willem II, Prins Hendrik Casimir II, Johan Maurits van Nassau en den Prins van Anhalt Dessau, aanverwant van Frederik Hendrik. Do verhoudingen, by deze restauratie aan genomen, zijn rijzig, omdat het vertrek niet zeer hoog is, en vooral de breede marmeren schoorsteenmantel, waarboven een langwerpige spiegel, tusschcn met verguld lofwerk ver sierde pilasters, do t dadeiyk het vorstelijk karakter in het oog vallen, aan dit gedeelte van het paleis gegeven. Dj tooneeldocoraties, aquarellon, enz., uit do ateliers van den heer A. R. C. Sommer, die tot Zondag in den Dierentuin te 's-Graven- hage tentoongesteld blijven, zullen, op verzoek van het bestuur van bot Kunstnyvorheids- museum te Haarlem, daarheen worden overge bracht, om aldaar, te beginnen met 15 Januari, gedurende 6 wekeD te worden ter bezichtiging gesteld. Het Museum Boymans heoft van de familie Mauve ten geschenke ontvangen nogen etsen van Anton Mauve, en door hare modewerking kunnen koopen eene magistrale, schilderachtige teekening in zwart en wit krijt van den meester, voorstellende eene kudde 6chapen, grazende op de weide. In ce maand December zijn aan het grensstation Rozendaal ontsmet 1334 vee wagens, tegen 270 in December 1894. Be rekend a 10 stuks vee per waggon, ver tegenwoordigt dit een meorderen uitvoer naar het buitenland van 10,460 stuks, ter waarde van ruim f 1,640,000. Don lsten Januari herdacht dr. L. Yan Doesburgb te Amsterdam den dag, waarop hij 25 jaren geloden de geneeskundige verzorging op zich nam van destadsbestedelingen. Gisteren ontviDg de geneesheer een bezoek van alle leden der Commissie over die Inrichting, die hem dr. Juda voerde daarbij woord een zilveren bokaal voreerden, waarvan het deksel met een beek'.van Esculapus is versierd en waarop oo<. .jdracht is gegrift, luidonde: „De commissie o/<.r de Inrichting voor Stadsbestodelingen aan dr. L. Yan Does burgb, als hulde aan zijn uitstekende zorgen voor de verpleegden dier inrichting." Do kapitein G. K. Jochems, van het Nederl. Indisch leger, thans met verlof hier te lande, keert den 25sten Januari a. s. per stoomschip „Prinses Wilhelmina" via Genua naar Indiö terug. Do cadetten er artillerie en genie van het oudste studiejaar van do Kon. Militairo Academie, die dit jaar in hun eindexamen slagen, worden den lsten Oct. o. k. met de in 1895 van i Kon. Mil. Academie tot officier der iirtillerio en gcnio benowraden gedetacheerd bij de lsto afdeeling dor Krijgsschool te Breda. Omtrent hot bij den Raad van State aan hangige wetsontwerp nopens den suikoraccyns verneemt do „N. R. Ct." het volgende: „Het ligt in de bedoeling eone niet onbe langrijke verandering te brengen in de wijze van aanslag der beetwortelsuikerfabrieken. De Regeering heeft echter de noodzakelijkheid ingezien om, in 't bijzonder wat betreft de campagne 1896/1897, waarvoor de contacten met de landbouwers eerlang gesloten dienen te worden, geene ingrijpende verandering te brtngen in het bedrag der premie, dio tot hocen in den vorm van accijnsvrije overponden genoten wer Voor de campagne wordt dus do premie bepaald op zoodanig cijfer, dat de gezamenlijke fabrikanten, wanneer weder op ruime schaal gewerkt wordt, niet inindor premie zullen genioten dan het gemiddelde der bedragen, waarop zij bij het contracteeren voor de wortels in het bogin van 1894 en van 1895 met het oog op do uitkomst van voorafgaande gunstige campagnes kunnen rekenen." Uit Maassluis meldt men dat dr. Th. G. Den Houter die gemeente om gezond heidsredenen moet verlaten. Hij had daar een drukke praktijk. Do Staatscourant van 4 dezer bevat een koninklijk L.Juit van 2 dozer (Stsbl. 1), waarbij op de voordracht van den minister van finan- ciön bepalingen worden vastgesteld ter uit voering van de conversie-wot van 30 Dec. 1895 (Stsbl. 236). Den 14den Januari zal de Commissaris d r Koningin in Zuid-Holland, mr. C. Fock, em groot diner goven, waarop verscheidene ledon van het corps diplomatique zijn ge- noodigd. Mr. M. S. Pols, professor aan 's Rijks universitoit te Utrecht, is door de Fransche regeering benoemd tot commandeur van de orde van het Legioen van Eer en mr. J. Simon van der Aa, belast met het toezicht op de gevangonisson in Nederland, tot officier d'acadómie. Beide hoeren vertegenwoordigden Noierland op hot dit jaar gehouden Penitentiair Congres. In aansluiting aan het bericht omtrent do openstelling uer Belgischo grenzen voor den invoer van vee uit Nedorland, opgenomen in do „Nederl. Staatscourant" van 29 en 30 December 11., No. 305, is in de „Sts.-Ct." van 4 Jan. 1896 No. 3 opgenomen de Ylaamsche tekst der op dien invoer betrokking hebbende bekendmaking van het Belgische Departement van Landbouw en Openbare Werken, zooals die voorkomt in den „Moniteur beige" van 28 Docember daar te voren. Den hoofdinhoud deeldon w\j reeds mede. Voor een derden onderwijzer aan de o. 1. s. 1ste kl. No. 54 te Amsterdam worden aanbevolen de heeren J. Huisman, onderwijzer aldaar, C. Bykerk, onderwijzer te Oudshoorn, en R. Murris, onderwijzer te Westzaan. Het stoomschip „Borneo," van Rotter dam naar Java, passeerde 2 Januari Kaap Carvoeiro; de „Drente," van Java naar Rotter dam, is 3 Jan. Dungeness gepasseerd; de „Prins Hendrik," van Batavia naar Amster dam, vertrok 3 Jan. van Genua; de „Prinses Sophie," van Amsterdam naar Batavia, pas- soerde 3 Januari Kaap Roca; de „Prins Willem II", van Suriname naar Amsterdam, vertrok 3 Jan. van Havre. Bü koninklijk besluit zijn benoemd tot burgemeester van Dussen de heer A. H. Van Honsewjjk; tot burgemeester van Molenaars graaf, de heer P. Prui?, burgemeester en secretaris der gemeente Brandwijk en secre taris der gemeente Molenaarsgraaf. Aan mej. A. G. Bliersbach, geboren te Mer- heim, en aan mej. G. Bliersbach, geboren te Brück-Merheim, vergunning verleend tot het geven van lager onderwijs, mits z(| overigens aan de daartoe bij de wot gevorderde ver- eischten voldoen. Aan den hoer E. J. W. Juta, beheerder van de koloniale vaartuigen en chef van hot loodswezen in Suriname, vergunning verleend tot het aannemen van het ordeteeken 3de klasse van het Borstbeeld van den Bevrijder, hem door den president der Yereenigde Staten van Venezuela geschonken. Gemengd Nieuws. Een koopman in pluimgedierton heoft eenige boeren om en bij Dj Kaag leeiyk boet gehad. Aan der. oen vorkocht liy Ita- liaanscbe kippen met gele pooten en gelen snavel. Later ging de verf, of wat anders, er af, en de boer had oudo boerekippen. Aan eon ander had hij eenige jonge kippen ver kocht, die togen oen leg aan waren. Kort daarna verbleekten de roode kammetjes en: het waren minstens driejarige kippen. Aan een derde zou by kuikens leveren. Hij kocht al de oude kippen van den boer en betaalde. Na enkele dagen kwam hy met de kuikens, die door den boer gekocht en betaald werden. De kippetjes werden in 't hok opgosloten. Eerst moesten zl) wat aan de werf gewoon worden l Na een paar dagen werd het hok opengezet en de kuikens kwamen verheugd de werf op. Het viel den daggelder op, dat de boesten terstond thuis op de werf waren en de plaats jes wisten, waar wat to bikken viel. Dit vor- teldo hij, onder 't koffiedrinken, aan den boer. Deze ging met do vrouw dio slimme dierfjes kijken. En nu gingen de oogen open. De kip pen waren dezelfde, die by oen paar dagen te voren verkocht had, wegens ouderdom, doch door 't opknappen uer kammen, pooten en vodoren ais verjongd waren wedergekeerd. Men schrijft ons uit Kaag: Er heeft eene groote veranciuing in het perso neel van het stoomgemaal „De Leeghwater" plaats gehad, door hot buiten dienst stellen der „Cruquius". Dat dit voor velen eene groote teleurstelling is, laat zich begrijpen. 't Is te hopen, dat de zuinigheid de wijs heid niet zal bedriegen! Gedurende 1895 worden ter kaas- markt te Alfen aangevoerd1652 wagons kaas, te zamen 77,772 stuks; hiervan 74,904 Goudscho kaas, 2481 Edammer kaas, 325 Derby en 62 Leidsche kaas. In de maanden Januari, Februari, Maart on December werd meer, in de overige maandon minder dan in 1894 aangevoerd. Over het algemeen kan men aannemen dat de markt in ilou toeneemt. Het lijk, dat gisterochtend uit den tweeden vijver in het Haagsche Bosch is opgehaald, is herkend. Te Rynzatorwoude hoeft de ge bruikelijke Nieuwjaars-uitdeeling plaats gehad. Aan 61 gezinnon werden bons voor eene ge zamenlijke waarde van f 79.80 uitgereikt, loopende olk van f 0.70 tot f 3.15. Door 48 hoofden van gezinnen was daarvoor het geld bijeengebracht. Onder de 61 gezinnon belmoren ook die, welke in de onmiddellijke nabijheid van RijDzaterwoude aan den Woudschen dijk (Woubruggo) wonen. Deze uitdeeling geschiedt sinds 1 Januari 1872, dus is dit de 25ste uitdeeling. In de bekende zaak van den Hillegomscben bloembollenhandelaar Budden- borg tegen den officier van justitio te Haarlem zal 12 Maart a. s. voor den Hoogen Raad worden gepleit. Te Rotterdam is in oon gang aan de Hoogstraat een vrouw overleden, die zoodanig aan den drank was verslaafd, dat zü, op haar sterfbed tegen den dood wor stelend, telkens met gebroken stem om nog een glaasje vro9g, hotwelk haar door de buron gegevon werd. De ongelukkige heeft met het jeneverglas in de hand den laatster adem uitgoblazen! Do toestand der echtgenoote van den meubelmaker B., die by den brand te Ylissingen al hare vier kinderen verloor, blijft zorgwekkend. De gezinnen, die door deze ramp zonder huisvesting werden, z(jn in 't Gasthuis en in 't R.-K. Weeshuis voor- loopig opgenomen. Maandag a. s. worden de vier lijkjes der kindoren begraven. Bij de Haagsche politiokwam zich Dondordagavond een 20-jarig jongmensch beklagen dat hy in hot Pauwen vinkenpark waar hy een bewoner een aanzienlijke geld som moest brengen was aangerand door twee hem onbekende personen, gekleed als werklieden. Een hunner had hem willen doen strui kelen, doch de poging daartoe ontwarende, bracht de jonkman zyn aanrander eonigo ge duchte slagen met zyn wandelstok toe, zoo dat de man neerviel. De tweede persoon koos daarop het hazenpad. Toen de aangerande na een kwartier weder langs de plaats kwam, waar hy was lastig gevallen, was de persoon, die gevlucht was, bezig zijn tegen den grond geslagen makker op te helpen. Beiden verdwenen daarop in de Boschjes. Door de politie werd dadelijk een onder zoek ingesteld, maar de beide mannen wer den niet opgespoord. Eeno huldebetooging zal in het Grand-Tbéatre-Yan Lier te Amsterdam aan de Transvaalsche heiden woruen gebracht. Heden, Zatc-rdag-avond,. volgt op het slot der njouwe revue „Amsterdamsche Snuifjes" een nieuw tafereel, waarin de Amsterdamsche Stedemaagd een kort, toepasselijk gedicht zal uitspreken. Do nederlaag der Engelschen wordt door een „tableau vivant" voorgesteld. 'Do heer Chretienni staakt plotseling de vrooiykheid als hy het Engelsche volkslied hoort, weldra overstemd door moorddadig ge- woervuur. Plotseling een oogenblik van stilte. Dan het spelen van liet Transvaalsche volks lied, ten teeken dat de Boeren hebben over wonnen. Algemeeno vreugde. Apothéose. Hulde aan president Krüger en generaal Joubert. {RU.) Men meldt uit Doetichem, dd. 3 Jan. Een ireurig ongeluk had gistermiddag in het naburige Zeddam plaats. De onbezol digd rijksveldwachter H. bad, onvoorzichtig genoeg, ei-n geladen revolver op tafel gelegd. Toen een zyn -r kinderen dit wapen ter hand nam, haastte H zich, zoo spoedig mogelyk, het kind de revolver af te nemen, met het ongelukkig gevolg echter dat het schot af ging en zyn vrouw in de borst trof, die kort daarop overleed. Door de marechaussees to 's Heerenberg is een onderzoek ingesteld en H. is voorloopig in arrest genomen. Yulgens een ander bericht ging het schot af toen do onbezoldigde ryksveldwachter de revolvor van den wand nam. T6 München wyddon zich sedert een jaar de „freiwillige Sanitiitshauptkolonne" en de „freiwilligo Rettungsgesellschaft" aan de taak om by ongevallen de eerste hulp te verleenen, de slachtoffers zoo spoedig mogelyk van medische hulp te voorzien on het vervoer van zitken en gewonden, dat tot nog toe veel te wenschen hot, te verbeteren. Da besturen dezer vereenigingen hebben zich thans verstaan om gemeensch .ppelyk den reddingsdienst der stad to organiseeren. Men zal do stad in twee districten vordeelen. Het vrywillige roddings- corps neemt het zuidelyk gedeelte der stad voor zyn rekening, terwyl de vrywillige ge zondheidscommissie zich met de zorg voor het noordelyk gedeelte belast. Heeft nu in een dezer stadsgouoolten Óen ongeluk plaats, dan verleent de verceniging, tot welker gebied de plaats van het ongeval behoort, zoo spoedig mogelyk hulp. By zware rampen doen de beide vereonigingen dienst Voor het vervoer van zieken, die geen lid zyn van oen der beide vereenigingen, wordteen vast tarief vastgesteld. De expeditie van Otto Ehlers naar Nieuw-Guinea heeft een allerdroovigsten afloop gehad. Behalve van den honger had de uit twee Duitschers en 43 inlandsche dragers bestaande expeditie veol van vergiftige vliegen te lyden. Toen men, na veel ontbo- riogen, eindeiyk op een rivier stiet, meende de aanvoerder der expeditie met een vlot te kunnen oversteken en zoo de kust van Britsch Guinea te kunnen bereiken. Hoewel de inboorlingen hem op het gevaar van den snellen stroom wezen, waagde hy don over tocht, maar moest deze daad met den dood bekoopen. Hy zoowel als zyn landgenoot verdronken, benevens een groot aantal dragers. De overlevenden, 22 in getal, zyn, na ont zettende ontberingen te hebben uitgestaan, eindeiyk, half uitgehongerd, aan het zendings station in Motu-Motu aangekomen, waar men hen liefderijk opnam en vervolgens naar Port Moresby zond. De Beriy nsche „Post" weet mede te deelen, dat zich een Maatschappij heeft gevormd, die zich ten doel stelt een nieuw soort van brood te bereiden uit koren, zonder dat dit behoeft te worden gemalen. Dit brood moet een veel grootor voedings waarde hebben dan het van meel gebakkene en veel biliyker in pr\js zyn. De winsten, die de Maatschappy hoopt te maken, is zy voornemens aan te wenden ten behoeve van den landbouw. Op den Franschen Noorderspoor- weg zyn twee treinen in botsing gekomen 9 personen werden gewond. Volgons de „Schlesische Zeitung" hebben by het ongeluk in de Wrangel-myn by Waldenburg 31 mijnwerkers het leven verloren. Bovendien werden nog 13 werklieden gewond. Deze myngasontploffing is vormoedelyk ver oorzaakt door het aansteken van een dynamiet- patroon, waarmede men de rotseD wilde doen springen. Toen het ongeluk gebeurde, te- vonden zich 50 werklieden in de myn. Daarvan zyn er waarscbynlyk slechts 6 ongedeerd gobleven. Een ryk grondbezitter, die van een Duitsche provinciestad naar Ruslaud reisde, maakte onderweg gebruik van een sigaar, die een hem onbekend medepassagier zoo beleefd was hem aan te bieden. Hy rookte ovonwel een dure sigaar, want het duurde niet lang of de grondbezitter was zyn be- wustzyn kwyt en toen hy dat een paar stations verder herkreeg, miste hy z\jn porte feuille, waarin zich 10,000 mark bevond. Onnoodig te zeggen, dat de beleefde mede passagier oveneens verdwenen was Men meldt uit Alkmaar aan de „N. R. Ct.": De beêedigde klerk ter griffie by de arr. rechtbank alhier, J. T., moet uit zyne betrekking zyn ontslagen, op grond van ver duistering van gelden uit eene lade in de wachtkamer voor de getuigen, die door den rechter commissaris moeten worden gehoord. De „Uitlanders" in Transvaal. tit overwinning der Boeren. Het bericht van de nederlaag van Jamesons troep heeft te Londen een buitengewone sen satie gemaakt. In de militaire clubs heerschte groote verslagenheid, want men had een andoren uitslag verwacht, ofschoon men wel begrepen had dat Jameson een harden dobber zou hebben, zoodra men gehoord had dat de Boeren volkomen voorbereid waren op den invalalthans dit was in de clubs verzekerd. Men wist bovendien, dat Jameson zyn weg moest nemen door een deel van Transvaal, waar de beste strydkrachten der republiek zyn gestationneerd. De algemeano indruk te Londen was, dat de overwinning der Boeren een geduchten slag toebrengt aan het prestige der Eogelschen in Zuid-Afrika, eon slag, waar'oy alleen de ver nedering by Majuba is te vergelijken. By Jamesons troep waren vele Engelsche offi cieren, o. a. een half dozyn, die tot de Garde bebooren, en de manschappen zelf werden als de keurbende van Zuid-Afrika beschouwd. Het was geen bijeengegaard troepje, maar een uitgelezen corps veldpolitie, geoafend en ge hard in don stryd tegen de inboorlingen, en die zich veel lieten voorstaan op hun be kwaamheid in het schieten, kortom: een ge duchte strydmacht. Dit maakt de overwinning der Boeren des te schitterender. In militaire kringen tracht men d9 nederlaag te verkleinon door t9 bewe ren, ofschoon daaromtrent nog niets bekend is, dat de Boeren tweemaal zoo talrijk waren als de Engelschen, zonder nog te spreken van de Krupp-kanonnen, die de Boeren by zich hadden. Met groote belangstelling zag men alom tegemoet, wat keizer Wilhelm, die reeds zoo duideiyk zyne sympathie voor de Transvalers had getoond, zou doen, nu de Transvaalsche republiek, blijkbaar in overleg met Sir Cecil Rhodes, op zoo verraderlyko wyzo door de vrybuiters der Chartered Company werd over vallen. De „Times" verwachtte een interventie van den Duitschen keizer en begon daarom reeds by voorbaat to betoogon, dat Engeland in geen geval de tusschenkomst van een der andere mogendheden by dit geschil kon dul den. Zelfs werd er to Londen over gesproken dat do Duitsche regeering te ver ging by het betoonen harer sympathie voor de Trans valers, wegens de herhaalde conferenties, welko de t-j Boriyn vertoavende Transvaal sche staatssecretaris dr. Leyds met den minis ter van buitenlandsche zaken, baron Von Marscball, hield. De Duitsche keizer heeft echter niets van dien aard gedaan. Eerst liet hy tot de Engelsche regeering het verzoek richten om inlichtiügen over hetgeen Lord Salisbury dacht te doen, nu Engelsche vrijbuiters, iD stryd met wat tot dusver als algemeen er- kendo bepalingen van het internationale recht werd beschouwd, met geweld van wapenen op Transvaalsch grondgebied waren door- godrongen. Lord Salisbury antwoordde, het geen trouwens reeds officieus bekend was, dat hy den aanval van Jamesons bende ten stelligste afkeurde en den administrateur der Chartered Company onmiddellyk last jhad gegeven, naar Bechuana-land terug to ketron. Meer kon de keizer niet doen, want natuur- ïyk moest by, na de verklaring der Engel sche regeering, dat zy Jamesons poging om de Transvalers te overvallen, afkeurt, eerst afwachten, wat er verder in Zuid Afrika zal gebeuren. Toch gaf keizer Wilhelm, daarbjj geheel handelende overeenkomstig do open bare meening, welke zich in het gobtele Duitsche Ryk, zelfs in de organen der sociaal democratische party, zoo duidelyk ten gunste van de Transvalers had geuit, een duidelijk bewys, dat de Boeren by hun stryd tot handhaving hunner zelfstandigheid op zyn steun kunnen rekenen. Evenals by de feestelijke opeüing van den Delagoa-spoorweg zond de keizer ook nu president Kruger een telegram, waarin hy hem geluk wenscht, dat het hem is gelukt, „zonder een beroep op de hulp van andere bevriende mogendheden de rustverstoorders, die een inval deden in zyg land, te verdrijven, den vrede te herstellen en de onafhankelijkheid der Zuid-Afrikaansche republiek tegen aan vallen van buiten te verzekeren." Dit telegram des keizers heeft een dubbele beteekeüis. Vooreerst blykt daaruit, dat de Transvalers, wat er ook verder moge gebou- ren, op zyn hulp kunnen rekenen, en tevens wordt daardoor het bericht der Engelsche bladen tegengesproken, dat president Kruger, uit vrees voor Jamesons bende, reeds een beroep zou hebben gedaan op den steun der Duitsche regeering. Iets dergelijks was dan ook niet van „Oom Paul" te verwachten. Het telegram van den keizer is ook daarom vooral merkwaardig, omdat hy daarin spreekt van de onaf hankelykbeid der repubiiek. Yerder wordt uit Beriyn gemeld, dat men over 't algemeen niet te min denken moet over de daar heerschende vastberadenheid. De conferentie, welke de Keizer gisteren weer gehouden heeft met prins Hohenlohe en den minister van buitenlandsche zaken Marschall, en welke ook werd bijgewoond door den commandeerenden admiraal en den secretaris, van het departement van marine, is van veel beteekenis. Uit geloofwaardige bron verneemt men, dat^ men zich reeds vooraf heeft bezig gehouden^, met de vraag, of Portugal zal toelaten, dat, er hulptroepen door zyn bezittingen naar Transvaal trekken. De geheele Duitsche pers juicht over de overwinning dor Boeren. Verscheidene blader* zeggen dat Kruger het recht heeft Jameson.! als roover te laten doodschieten. De „National-/ Ztg." zegt: Engeland zou zich in onbereken baar gevaar storten, als het zulk een rechts-.!, pleging met geweld wilde verhinderen of later, zou wreken. Als Engeland niet dadelyk de verdere plannen van de Chartered Company verhindert, zal men aannemen, dat de Kaap, kolonie zich in staat van oproer bevindt. Der' mogendheden zouden daaruit hare gevo'g- trekkingen maken. De „National-Zeitung" oppert het denk*, beeld, dat alle staten, welke kolonies ia Afrika bezitten, een protest zullen indienen 'f tegen de politiek van Sir Cecil Rhodes, op 1 grond, dat ook hun belangen in dit werelddeel door dergelijke vrybuiters-campagnes worden bedreigd. Yerder stelt het nationaal-liberale/ blad voor, twee Duitsche oorlogsschepen naar de Delagoa-baai te zenden en in het ergste.' geval, indien do Engelsche regeering zich., buiten machte verklaart dergelijke rooftochten,' als nu door de Chartered Company is onder nomen, te beletten, Duitsche trospen uit de ten westen van Transvaal gelegen Duitsche koloDie naar de Zuid-Afrikaansche republiek te laten oprukken. De „Voss. Ztg." scbryftNn heeft Jameson zyne plannen verwezenlykt, hy is in Johan nesburg binnengetrokkenmaar als ge vangene. Hy verdient als inbreker opgeknoopt of doodgeschoten te worden. De „Krauz- Z itung" zegtDe regeering te Pretoria mag zoo streng optreden als zy wil, de algemeen© sympathie blyft haar verzekerd. De „Nordd. Allg. Ztg." en het „Berliner Tageblatt" toonen aan, dat de plannen tot overweldiging van Transvaal door Cecil Rho:!e© gemeenschappelijk met de Londensche firma's Wernher, Beit, Barnato en Robinson ge maakt z(jn. De Duitsche Koloniale Vereeniging, welko over geheel Duitscbland afdeelingen heeft, zet een openbare manifestatie ten gunste var* Transvaal op touw. In eon vergadering van deze vereeniging te Beriyn, waarvan prins Hohenlohe, voor zyn benoeming tot rykskaDselier, voorzitter was, trad nl. de bekende Duitsche reiziger, dr. Carl Peters, dio vele jaren in Atrika ver toefde, als spreker op, ten einde den tegen- woordigen toestand nader toe te lichten. De heer Peters betoogde dat Duitschlands belang dringend de handhaving van Transvaals zelf-' standigheid eischt. Alle aanwezige leden be toonden hun instemming met hetgeen de heel' Peters tot staving zyner meening in het mid den bracht. Van daar dan ook, dal de vergadering oin- digde met het besluit tot het zenden van een telegram aan president Kruger, die tydens zyn ver'oiyf te Beriyn voor eenigo jaren tot eere lid der vereeniging werd benoemd, waarin namens alle leden de hoop werd uitgespro ken, „dat het hem spoedig zou gelukken, do rebellen tot onderwerping te dwingen," terwyl daarin tevens de verklaring werd ge geven, „dat het geheele Dnitsche volk by dezen stryd aan zyne zyde staat." Een der Londensche bladen vermeldt een omstandigheid, die, als zy waar is, de daad van Jameson in een ander licht stelt. Uit goede bron verneemt het blad nL, dat dr. JamcsoD, al- vorens tot den inval over te gaan, zyn ontslag heeft genomen als administrateur der Chartered- Company en dat ook z\jn manschappen vooraf aan de Maatschappy den dienst hebben opge zegd. .Daardoor", zegt liet blad, fis zoowel Engeland als de Maatschappy van alle schuld ontheven, want geen van r>eide kan aanspra-." keiyk gesteld worden voor handelingon van mannon, die eerst den dienst opzeggen en dan revolutie gaan maken". Deze conclusie is te ver getrokken, want het is nu genoeg zaam bekend, dat de inval een vooraf be raamd komplot van de Chartered Company is.. Wat dit berictff oebter zeer on waarschynlyk mankt, is, dat het bestuur der Maatschappy te Londen niets wist van het door Jameson ge nomen ontslag, anders zou de directie niet aan haren manager te Kaapstad geseind heb ben, dat by Jameson moest gelasten binnen do grenzen van het gebied der Maatschappy terug te trekken. Dat do publieke opinie te Londen de Char tered Compjny wel degtlyk verantwoordelyk stelt voor dtn brutalen inval van Jameson, biykt uit het door verschillende bladen ver melde gerucht, dat de hertog van Fifé, de schoonzoon van den prins van Wales, op uit- drukkelyk bevel van koningin Yictoria waa afgetreden als commissaris der Maatsch ypy. Dit gerucht werdt echter „met verontwaardi ging" door den hertog tegengesproken, een verontwaardiging die velen al zeer misplaatst voorkomt. Na het begrypeiyk gevoel van leedwezen over het verlies van zooveel EngelscheD, die ofschoon zij een verkeerd doel nastreefden, toch beschouwd worden als dapperen jonge kerels, gereed om hun leven te wagen in een wanhopig avontuur, begint men dan ook de zaak nu kalmer te bezien, en alle hoop is nu gevestigd op de pogingen van den Engelschen minister Chamberlain om een vredelief?nden oplossing te vinden van het uiterst moeilyke vraagstuk. Men ziet in span-

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2